На комисията за контрол върху цялостното изпълнение по концесионните договори за добив от находища на подземни богатства, находящи се на територията на Южна България, назначена със заповед № рд 02-14-876/03. 11. 2006 г



Дата14.01.2018
Размер238.49 Kb.
#46553


ГОДИШЕН ДОКЛАД



на комисията за контрол върху цялостното изпълнение по концесионните договори за добив от находища на подземни богатства, находящи се на територията на Южна България, назначена със заповед
№ РД 02-14-876/03.11.2006 г.

Относно: Извършения контрол през 2008 година за изпълнение на задълженията по сключените концесионни договори за добив на строителни и скално - облицовъчни материали
Настоящият годишен доклад е приет от комисията за контрол по концесиите за добив на подземни богатства – строителни и скално-облицовъчни материали – към Министерство на регионалното развитие и благоустройството, на основание чл. 110, ал. 1 на Правилника за прилагане на Закона за концесиите и съдържа информация за изпълнението на сключените концесионни договори и извършения контрол през 2008 година.

Съставът и задачите на комисията са определени със Заповед № РД-02-14-876/03.11.2006 г., изменена със заповеди № РД-02-14-349/07.05.2007 г., № РД-02-14-662/23.07.2008 г. и № РД-02-14-16/09.01.2009 г. на министъра на регионалното развитие и благоустройството, в съответствие с изискванията на чл. 105, ал. 1 и ал. 2 от Закона за концесиите, чл. 105, ал. 3 и чл. 107 от Правилника за прилагане на Закона за концесиите. За председател на комисията е определен ресорният заместник-министър в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), отговарящ за концесиите и за членове - представители на МРРБ, на специализираната администрация на Министерския съвет, на Министерството на финансите и на Министерството на околната среда и водите.

Текущият контрол за изпълнението на сключените концесионни договори се осъществява от органа, на който концедентът е възложил да организира контрола по концесионните договори и се осъществява чрез:


  1. длъжностни лица от съответната администрация;

  2. комисия за контрол по изпълнението на концесионните договори.

В изпълнение на приетите правила за работа, комисията за контрол е провела
11 заседания, свързани с предоставените й съгласно Закона за концесиите правомощия.

В съответствие със законовите разпоредби комисията отчита дейността си за 2008 г., както следва:



1. Обобщени резултати за всеки обект на концесия относно:

а) отчетеното от концесионерите изпълнение на концесионните договори:

Отчетеното от концесионерите изпълнение на концесионните договори, съгласно приложената към доклада таблица, дава основание на комисията за контрол да констатира следното:

През 2008 г. министърът на регионалното развитие и благоустройството е сключил 27 договора за добив на подземни богатства от находища, разположени на територията на Южна България, като общият им брой към края на годината достига 136.

Постъпленията за 2008 г. възлизат общо на 7 956 176,30 лв., в това число от концесионни плащания (възнаграждения) 7 754 070,89 лв., лихви – 20 528,55 лв. и неустойки за неизпълнение и забавено изпълнение на парични и непарични задължения в размер на 181 576,86 лв.

В изпълнение на чл. 81 от Закона за концесиите и чл. 61, ал. 3 от Закона за подземните богатства, постъпленията са разпределени, както следва:

- 5 041 052,61 лева – в приход на Републиканския бюджет;

- 889 597,52 лева – по бюджетната сметка на Министерство на финансите;

- 2 025 526,17 лева – в приход на бюджетите на общините по местонахождение

обектите на концесия.

За 13 обекта на концесия концесионното възнаграждение е внесено след крайния срок за неговото плащане, за което са начислени съответните лихви и неустойки. По 3 от сключените концесионни договори няма постъпило плащане за второто полугодие на 2008 г., поради финансови затруднения от страна на концесионерите. Това са: “Автомагистрали-Черно море” АД – Шумен с предоставени концесии за четири находища на подземни богатства, една от които е за находище “Върли бряг”, разположено на територията на Южна България, СД “Бомил, Ресурси, Калчев сие”, гр. Сливен - за находище “Дядово Бомил” и “Грит морел” ЕООД, гр. София - за находище “Бремор”. Към нередовните концесионери са предприети действия за изпълнение на непогасените задължения – изпращане на покани за доброволно изпълнение, искове за усвояване на банкови гаранции и т.н.

По отношение представянето на отчетни форми за определяне на дължимото концесионно възнаграждение (плащане), посоченото задължение е изпълнено от концесионерите, с изключение на 6 концесионни договори, в единични случаи след изпратено напомнително писмо. Като цяло, с малки изключения, концесионерите отчитат концесионно възнаграждение за единица добито подземно богатство около минимално определеното в методиката.

Концесионерите са представили гаранции за изпълнение на паричните задължения в две насоки:

- гаранция за изпълнение на паричните задължения по отношение на задължението по заплащане на концесионното възнаграждение и

- гаранция за изпълнението на задълженията, свързани с опазване и възстановяване на околната среда и рекултивацията на нарушените терени.

От общо предоставените към 31.12.2008 г. 136 броя концесии за добив на подземни богатства на територията на Южна България, е установено, че през отчетната година такива гаранции не са представени по 11 от концесионните договори, а при други 32 има частично неизпълненине - не са представени банкови гаранции за първото шестмесечие на 2008 г.

По отношение гарантиране изпълнението на задълженията, свързани с опазване и възстановяване на околната среда и рекултивацията на нарушените терени, се отчита следното изпълнение:

През 2008 г. акумулираните средства в специалните банкови сметки, открити във връзка опазване и възстановяване на околната среда и рекултивацията по сключените 136 концесионни договори, възлизат общо на 634 489,18 лева. През 2008 година 24 от договорите за добив на подземни богатства от находища, разположени на територията на Южна България България, са сключени след първото тримесечие на годината. В тази връзка, крайният срок за внасяне на съответните суми в специалните банкови сметки е през 2009 г., в зависимост от изготвянето и представянето на проектите за рекултивация, на базата на които се определя техният годишен размер.

И тук при част от договорите има известно неизпълнение на договорните разпоредби, което е констатирано при осъществяването на текущия контрол. Към неизрядните концесионери са изпратени покани за изпълнение. В повечето случаи се оказва, че концесионерите са изпълнили това свое задължение, но не са представили отчетните документи, от които да е видно изпълнението на посоченото задължение.



б) извършени проверки и експертизи:

През 2008 година са извършени 5 проверки на място по изпълнението на сключените концесионни договори за добив на подземни богатства – строителни и скално-облицовъчни материали - от находища, находящи се в Южна България.

При извършване на проверките са проведени срещи с представители на концесионерите, като са разгледани и обсъдени въпроси, свързани с изпълнение на задълженията по сключените концесионни договори, вкл. пречки и трудности, поради които концесионерите не могат да реализират отчасти своите права.

Целта на проверките бе да се провери на място изпълнението на концесионните договори, като се обърне по-специално внимание на:



  • Представен цялостен работен проект за добив и първична преработка (комплексен план) за находищата - обект на концесия;

  • Представени годишни работни проекти за добив и първична преработка и тяхното изпълнение;

  • Прилаганата технология за добив;

  • Изпълнение на задълженията по работната програма (цялостен работен проект), инвестиционна и рекултивационна програми;

  • Спазване на сроковете за периодичните плащания на концесионно възнаграждение;

  • Изпълнение на мерките за намаляване на отрицателното въздействие на обектите върху околната среда.

Посочените проблеми са съобразени с договорните задължения на концесионерите и с разпоредбата на чл. 106, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за концесиите.

В резултат на изпратен сигнал от председателя на Българската минно-геоложка камара до Омбудсмана на Република България за нерегламентиран добив на скално-облицовъчни материали в област Благоевград е извършена проверка на място на находище Крибул, община Сатовча, предоставено на СД “Фемили Филибев и сие”, гр. София и находище Крушево, участък Пандимон, община Гърмен, предоставено на “Илинденски мрамор” ООД - София.

Проверката е извършена на 17 и 18.06.2008 г. след проведена среща в Районно полицейско управление в гр. Гоце Делчев, като са посетени и незаконните кариери, разработвани от местното население. Обходен е районът около селата Горно Дряново, Крибул и Сатовча. Членовете на изпратената работна група са констатирали, че навсякъде по пътя Гоце Делчев – Сатовча са изсипани камари от добити гнайсошисти, голяма част вече нацепени на плочи и подредени на палети. На много места има отпадък от вероятно продадени към момента на проверката плочи.

При посещението на находище “Крибул” е установено, че се извършва добив, но концесионерът има проблеми с изкупуването на земите и със смяната на предназначението им. Констатирано е, че встрани от находището се водят добивни работи от други лица, които са заявили, че никой не може да ги спре да добиват подземни богатства от собствените им земи.

Концесионният договор със СД “Фемили Филибев и сие”, гр. София е сключен на 12.08.2005 г. Концесионерът няма финансови задължения към концедента и изпълнява редовно паричните и непаричните си ангажименти по договора.

Концесионният договор с “Илинденски мрамор” ООД, гр. София е сключен на 08.06.2007 г. Концесионерът изпълнява редовно паричните и непаричните си задължения по договора.

След констатирания незаконен добив са проведени съвещания с участие на кметовете на общините, кметските наместници на съставните села, титуляри на площи за проучване за преодоляване на горепосочения проблем.

На заседанието на контролната комисия е взето решение да се направи всичко възможно на експертно ниво да се ускорят процедурите по предоставяне на концесии за добив на подземни богатства от находищата в района на област Благоевград, с което да се предотврати незаконния добив в региона.



Находище на строителни материали – пясъци – “Анастасия”, област Бургас:

Концесионният договор с “Еврокар” ООД, гр. Бургас е сключен на 10.09.2007 г. Находището се намира на около 2 км западно от с. Българово, община Бургас.

При направената проверка на 23.09.2008 г. е установено, че са представени цялостният работен проект и проектът за рекултивация в определения в договора срок. има издадени положителни становища от РИОСВ – гр. Бургас с писмо изх. № 6695/19.10.2007 г. Годишният работен проект за добив и първична преработка за 2008 г. е представен със закъснение за съгласуване на РИОСВ – гр. Бургас. В проекта има разработен “План за аварийни ситуации”, но е върнат за допълнение. При посещението на кариерата се установи, че добивът се изпълнява в съответствие с предвиденото в работния проект за 2008 г.

Добивните работи в кариерата са започнали в нарушение на Закона за опазване на околната среда(ЗООС) и Закона за подземните богатства(ЗПБ), преди приключване на процедурите по ОВОС и преди съгласуване на цялостния и годишни технически проекти за добив.

Концесионната площ е маркирана по граничните точки с метални колове с ф50 мм, забити в земята 1 м и стърчащи 50 см.

За депониране на откривката и хумуса е отредено отвално стопанство (укрепващ вал).

Добивът от находището се отчита ежемесечно чрез извършване на замери с тотална станция.

Обезпрашаването на извозните пътища се извършва с водоноска, а трошачно-сортировъчната инсталация – с оросителна система.

В обхвата на концесионната площ няма установени исторически или археологически находки, които да имат признаци на паметници на културата.

По отношение на финансовите задължения плащането за второ шестмесечие на 2007 е извършено в съответния срок. За първо шестмесечие на 2008 г. концесионното възнаграждение е платено със закъснение, ведно с дължимите лихви и неустойки, в деня на проверката, след констатиране на съответното неизпълнение. Банковата гаранция за второ полугодие на 2008 г. не е представена.

Във връзка с гаранцията за изпълнение на задълженията, свързани с опазване и възстановяване на околната среда и рекултивацията, дружеството няма открита депозитна сметка в Първа инвестиционна банка, в която КОНЦЕСИОНЕРЪТ следва да отчислява всяка година за целия срок на концесията сума, представляваща 1/25 (една двадесет и пета) част от общия размер на необходимите парични средства, определени в проекта по чл. 6, т. 3.

В резултат на проверката дружеството своевременно е отстранило констатираните пропуски по отношение на представяне на гаранциите по договора – финансова и екологична.



Находище на строителни материали – пясъци и чакъли – “Гърлата”, област Ямбол:

Концесионният договор за добив на баластра с “ИНЕРТНИ МАТЕРИАЛИ - ЯМБОЛ” АД, гр. Ямбол, е сключен на 29 юли 2005 г., а е влезнал в сила от 23 април 1999 г.

При направената проверка на 29 и 30.10.2008 г. не са констатирани неизпълнения на задълженията по сключения концесионен договор за добив на подземни богатства от находище “Гърлата”. Цялостният работен проект, проектът за рекултивация и годишният работен проект са представени на 27.01.2006 год., преди изтичане на 8-месечния срок съгласно договора. В годишните работни проекти има разработен раздел: План за действие при аварийни ситуации. Концесионната площ е трайно маркирана, съгласно схемата и координатния регистър. Площта е оконтурена от коритото на река Тунджа, извозното трасе до ТСИ и изкопаната траншея от концесионера по границата на концесионната площ. Откривката, която е в минимално количество, се използва за укрепване на бордовете в отработеното пространство. Отчитането на добива се извършва ежемесечно по кантарни бележки и няколко пъти годишно съгласно геодезическия замер.

Концесионерът изпълнява предвидените в цялостния работен проект ивестиции, като е въвел в експлоатация скреперна уредба с обем на коша 10 куб. м., която е високопроизводителна и надхвърля заложената годишна производителност.

В обхвата на концесионната площ няма установени исторически и археологически находки, които имат признаци на паметници на културата.

По отношение на финансовите задължения концесионера изпълнява задълженията си съгласно договора.

Концесионното възнаграждение за последния отчетен период – 01.01.2008 – 30.06.2008 г е в размер на 16 048 лв. изплатено на 29.07.2008 г. Банковата гаранция за второто шестмесечие на 2008 г. е валидна до 28.02.2009 г. и е в размер 8 024 лв., т.е. 50% от концесионното възнаграждение, както е разписано в договорните задължения. Средствата, с натрупване, предвидени за възстановяване на околната среда и рекултивацията към момента на проверката са на обща стойност 20 250 лв.

При проверката не са констатирани промени в обекта на концесията в резултат от действието на природни фактори и в резултат на неправилна експлоатация на находището.

При проверката бе констатирано, че проверяващи органи не са отбелязали нарушения по отношение опазването на земеделските земи.

Находище на строителни материали – глинести мергели – “Соката”, област Бургас:

Концесионният договор с “Керамика Бургас” АД, гр. Бургас е сключен на 05.01.2007 г. и влезнал в сила от 17.01.1997 г. Находището се намира в землището на с. Рудник, област Бургас.

При направената проверка на 24.09.2008 г., е констатирано, че са представени цялостният работен проект и проектът за рекултивация в определения в договора срок. Дружеството не е представило годишни работни проекти в срок до 31 януари на 2007 г. и 2008 г., за което дължи неустойки за всяка година по 210 лв. Не е изпълнил задълженията по чл. 6, т. 5 за представяне на отчет относно изпълнение на задълженията по концесионния договор и извършените инвестиции за 2007 година, за което дължат неустойка в размер на 678.50 лв. Общият размер на дължимите неустойки за непарични задължения възлиза на 1 098,50 лв.

Концесионната площ има трайна маркировка.

Откривката се депонира в отработеното пространство, а стерилът се складира на охранителен вал.

Добивът от находището се отчита ежемесечно чрез извършване на замери с тотална станция.

Обезпрашаването на извозните пътища се извършва с водоноска, а в трошачно-сортировъчната инсталация – с оросителна система.

В обхвата на концесионната площ няма установени исторически или археологически находки, които да имат признаци на паметници на културата.

По отношение на финансовите задължения всички плащания са извършени в съответните срокове.

Концесионерът е заплатил в срок дължимото еднократно концесионно възнаграждение в размер на 6 000 лв. и концесионно възнаграждение за първо шестмесечие на 2007 г. – 700 лв.

В изпълнение на Постановление 128 от 4 юни 2007 и Решение № 804 от
5 декември 2007 г. на Министерския съвет на, 23.05.2008 г. е сключено допълнително споразумение № 1 към концесионния договор за находище “Соката” с “Керамика Бургас” АД, гр. Бургас, съобразно което концесионното възнаграждение се определя в съответствие изменената и допълнена методика за определяне на конкретния размер на концесионното възнаграждение за добив на строителни и скално-облицовъчни материали, като за второто шестмесечие 2007 г. концесионното възнаграждение се дължи в 10 дневен срок от дата на сключване на споразумението. На 23.05.2008 г. концесионерът е платил концесионно възнаграждение за 2-рото шестмесечие на 2007 г., което е в размер на 12 870 лв. и е определено на базата на 42 900 тона добита суровина и 0,30 лв. концесионно възнаграждение за 1 тон. За сравнение за първото шестмесечие на същата година платеното концесионно възнаграждение е в размер на минималното концесионното възнаграждение – 700 лв. За първо шестмесечие на 2008 г. концесионерът е платил 12 528.15 лв. и е представил отчети за дължимото концесионно възнаграждение за всички периоди.

Дружеството е представило банкова гаранция (копие по факса) само за второ шестмесечие на 2008 г.

Има открита депозитна сметка в Първа инвестиционна банка на 27.10.2008 г., в която към момента са акумулирани 17 238,27 лв., представляващи 12/25 части от средствата за рекултивация, тъй като концесионният договор е в сила от началото на 1997 г.

През 2008 година на заседания на комисията за контрол са внасяни за разглеждане някои от представени в МРРБ за съгласуване цялостни и годишни работи проекти за добив и първична преработка, проекти за рекултивация.



Годишният работен проект за 2008 г. за добив и първична преработка на доломити от находище Дядово Бомил, община Нова Загора, област Сливен, е внесен в МРРБ с вх. № 70-00-1280/07.04.2008 г. В случая има голямо закъснение, тъй като посоченият в концесионния договор краен срок за представяне на проекта е 31 декември на предходната година. Съгласно договорните разпоредби (чл. 38, ал. 1) за забавеното изпълнение на горепосоченото задължение концесионерът дължи неустойка в размер на 0,5 % на ден върху стойността на минималното концесионно възнаграждение.

За представения годишен проект няма становища на РИОСВ и МОСВ.

По отношение на графичните материали:


  • неправилно са изобразени бордовете

  • в полето за добив през 2008 година в източната част на находището е неправилно изобразена;

  • в плана на минните работи не е посочен добивът през 2007 г.;

  • не е нанесен контурът на находището;

  • противоречиви данни за откос на работното стъпало в текста и в графичните материали.

Няма съответствие на годишния проект с цялостния работен проект.

Вследствие на гореказаното годишният работен проект не е одобрен.



Цялостният работен проект за добив и първична преработка на андезити от находище Козарево, участък Козарево 1 и участък Козарево 2, община Тунджа, област Ямбол, е внесен в МРРБ с вх. № 70-00-366/14.08.2007 г. Констатирано е закъснение от 113 дни, тъй като посоченият в концесионния договор краен срок за представяне на проекта е до осем месеца от сключването на концесионния договор. Договорът е сключен на 22.08.2006 г., респективно срокът за представяне на цялостния проект е до 22.04.2007 г. Съгласно договорните разпоредби (чл. 38, ал. 1) за забавеното изпълнение на горепосоченото задължение концесионерът дължи неустойка в размер на 0,5 % на ден върху стойността на минималното концесионно възнаграждение от 1720 лева, което прави по 8,60 лв. на ден. Размерът на дължимата неустойка за забавено представяне на цялостния работен проект възлиза на 971,80 лв. и е погасена.

Има промяна в регистрацията на дружеството – от “Инмат” ООД, гр. Нова Загора на “Инмат 2002” ООД, гр. Раднево.

За проекта е представено становище от РИОСВ – Стара Загора, а от МОСВ – не.

Проектът е върнат за преработване от МОСВ през януари 2008 г. В проекта е отбелязана, че през 2007 г. е съставен “Геоложки доклад за преизчисляване на запасите от латити, годни за производство на трошен камък за пътни настилки и бетони, от участъци “Козарево 1 и 2” от находище “Козарево”, разположено в землището на с. Козарево, община Тунджа, област, Ямбол”. Данни от този доклад са използвани при изготвянето на проекта. Докладът не е внасян в МОСВ за разглеждане и утвърждаване и не следва да се използва като база за проектиране.

Не е изяснено какво е състояние на запасите към датата на разработване на проекта.

Не е приложен типов проект за пробивно – взривни работи.

В раздел “Техническа безопасност” няма залегнали правила за работа при провеждане пробивно-взривни работи.

Посочен е годишен добив около 67 хил. м3.

Преизчислението на запасите до нива 180 е приемливо, но е неточно. Направените изчисления за добита минна маса, загуби в бордове (но не в целици), загуби от разпиляване и други също са неточни.

По какъв начин е определен крайния борд на кариерата = на 800, такъв е неприемлив за краен борд.

Липсва становище за остатъчните запаси под ниво 180. Те са значително количество - 3 459 833 м3.

Няма данни за изготвен и приет ОВОС.

Графични материали – изготвени на много ниско инженерно ниво.


  • Няма представени разрези през експлоатационните участъци;

  • На представените графични приложения не са показани геоложките блокове с преизчислени запаси до ниво – хор. 180;

  • Към графичния материал не е приложена схема на експлоатацията

  • По какъв начин са поставени котите на подробните точки на хоризонтите, които все още не са достигнати – измислени точки. Недопустимо за един проект;

На база гореказаното проектът е върнат за пълна преработка.

Проектът за рекултивация на находище Козарево, участък Козарево 1 и участък Козарево 2, община Тунджа, област Ямбол, е внесен в МРРБ с писмо - вх. № 70-00-366/14.08.2007 г. За констатираното закъснение от 113 дни дължимата неустойка възлиза на 971,80 лв. и е погасена.

Разработеният проект не отговаря на изискванията на Наредба № 26 от 02.10.1996 г. за рекултивация на нарушени терени, подобряване на слабопродуктивни земи, отнемане и оползотворяване на хумусния пласт, издадена от министъра на земеделието и хранителната промишленост, министъра на околната среда, министъра на териториалното развитие и председателя на Комитета по горите, изм. и доп. бр. 30 от 22.03.2002 г.

Преписан е целият геоложки доклад, по-голямата част от текста е взет директно от проекта за експлоатация на кариерата и не е преработен във връзка с рекултивацията. Предлага се насипване на хумусни маси на бермите с дебелина 10 см, което е крайно недостатъчно и може да бъде измито още с първия по-силен дъжд. В същото време при залесяването на бермите се предлага изкопаване на дупки - 0.4 м Х 0.4 м Х 0.4 м, т.е. 0.3 м ще се копае в скалата, без да е изяснено по какъв способ. В същото време изискванията на чл. 3 ал. 2 на Наредба № 26 от 02.10.1996 г. има други изисквания.

Не се предвижда нищо за нарушените терени, оставащи като водни площи, а чл. 3, ал. 3 на наредбата има също определени изисквания и т.н. и т.н..

Предвидените средства са крайно недостатъчни за провеждане на техническа и биологическа рекултивация в смисъла на изискванията на наредба № 26.

Като обобщение на казаното проектът не е съгласуван.



Годишен работен проект за 2008 г. за добив и първична преработка на андезити от находище Козарево - участък Козарево 1 и участък Козарево 2, община Тунджа, област Ямбол.:

За разлика от предишните проекти, този проект е разработен на много по-високо ниво.

Съгласно концесионния договор проектът следва да бъде представен в МРРБ до 31.01.2008 г. Представен е на 28.02.2008 г., заради което концесионерът е санкциониран в съответствие с клаузите на чл. 38, ал. 1 от концесионния договор.

Проектът е разработен в съответствие с изискванията на Наредба № 18 и съществуващата обстановка на находището. Работните хоризонти не съответстват на тези в цялостния работен проект, но явно той не е съобразен с онаследената действителност за добивната дейност, извършвана в находището през миналите периоди.

На представените профили неправилно са нанесени границите (контурите) на концесионната площ и запасите.

В тази връзка се предлага годишният проект да се приеме с направените бележки, тъй като основните бележки идват от несъответствията с цялостния проект. След корекцията на цялостния проект тези бележки ще отпаднат.

Годишният проект е приет с направените бележки.

За находище Полето-север, община Благоевград, област Благоевград са разгледани цялостният работен проект за добив и първична преработка на варовици, проектът за рекултивация и годишен работен проект за 2008 г.

С писмо № 70-00-1327/15.08.2008 г. в Министерство на регионалното развитие и благоустройството са представени Технически проект за експлоатация, годишен технически проект за 2008 г. и работен проект за рекултивация.

Находище “Полето - север” е разположено на територията на община Благоевград, област Благоевград. Договорът за концесия е сключен на 05.07.2007 г. с “АГРОМАХ” ЕООД, гр. Благоевград.



Цялостният работен проект (записан като - технически проект за експлоатация) е разработен в съответствие с изискванията на Наредба № 18/2000 г. и Правилника по безопасност на труда при разработване на находища по открит начин – 1996 г. Цялостният работнен проект е представен с шест месечно закъснение.

Минно-техническите условия на находището са благоприятни за открит кариерен добив. Средната мощност на подземното богатства е 3,76 (3,70) м, а на откривката - средно – 1,0 м. Подземното богатство е изградено от алувиални чакъли и валуни с пясъчен запълнител е в съотношение: чакъли (5-40 мм) -27,8 %; чакъл + валуни (над 40 мм) – 48,6 %; пясък – 23, 6 %.

Планираният годишен добив от баластриерата е 40 000 куб. м, което представлява 74 000 тона суровина, при 3% загуби на подземното богатство при добива. Годишната производителност обезпечава добив на баластра от находището за 8 (осем) години, при срок на концесията – 10 (десет) години.

Планираният, съгласно календарния график на отработване, обем на откривката е общо 70 780 куб. м.

Предвидено е изграждането на предпазна дига по десния бряг на р. Струма, ограждаща площта на находището от север и изток.

В проекта не е развит раздел ”Преработка на суровината” .



Годишният технически проект за 2008 г. е съобразен изцяло с цялостния работен проект. Графичната документация добре онагледява развитието на минните работи по площ и в дълбочина. Липсва раздел “Преработка на суровината”

Работният проект за рекултивация е на стойност общо – 20 934 лв. в т. ч., техническа рекултивация – 10 004 лв., биологична рекултивация – 10 930 лв.

Рекултивацията засяга част от отработеното пространство – планировка, затревяване и залесяване, а останалата отработена част – водна площ.

Необходим е постоянен контрол и евентуална актуализация на средствата, предвидени за рекултивация.

Обектът позволява етапност и се предлага ежегодно следене на средствата, изразходвани при изпълнението на рекултивационната програма.

В следствие на гореизложеното представени работни проекти са приети със задължението цялостният и годишният проекти да се допълнят с раздел “Преработка на суровината”, съгласно изискванията на чл.6 от концесионния договор. За констатираната забава на проектите са платени от концесионера съответните санкции за забавено изпълнение на непаричните задължения в размер на 5008,39 лева.

За участък Адата-западна находище Адата, област Пловдив е разгледан Годишен работен проект за добив и първична преработка на баластра през 2008 г.

Участък “Адата-запад” на находище “Адата” е разположен на територията на община Първомай, област Пловдив. Договорът за концесия е сключен на 05.01.2007 г. с “ВИТАЛ ТРАНС” ООД, гр. Първомай.

Годишният работен проект 2008 г. е представен в МРРБ в отговор на изпратено писмо за констатирани неизпълнения на концесионния договор. Към 10.11.2007 г. освен работния проект, дружеството не е изпратило своевременно и отчет за изпълнение на задълженията по концесионния договор, и извършените инвестиции през 2007 г., както за внасяне на още 1/18 част от средствата за рекултивация в депозитната банкова сметка със специално предназначение в ПИБ АД.

За неизпълнението на непаричните задължения по чл. 6, т. 4 и т. 5 на концесионера са наложени неустойки, на основание чл. 38, ал. 1 и а. 3 от договора, в размер общо на 964,81 лв., които са платени на 24.11.2008 г.

Едновременно с годишния проект са внесени и Сведение за изменение на геоложките запаси през 2007 г; Справка-отчет за мерките по опазване на околната среда, Техническа справка за изменение на нарушените терени и Справка за броя и състоянието на съоръженията за депониране на отпадъците от добива и първичната преработка.

Годишният работен проект за 2008 г. (записан като – Годишен експлоатационен проект) е разработен в съответствие с изискванията на Наредба № 18/2000 г. и Правилника по безопасност на труда при разработване на находища по открит начин – 1996 г.

Към работния проект липсват становища на РИОСВ и МОСВ.

Проектът е разработен в съответствие със заложените годишни количества за добив в концесионният договор. Към проекта е приложен План за ликвидиране на аварии.

При разглеждането на годишния работен проект са установени са следните неточности и пропуски:



  1. В представеното сведение за изменение на геоложките запаси (в текста, стр. 1) е посочено количество на запасите 180.9 хил.м3 към 01.01.2007 г., което не отговаря на количеството в таблицата за изменение на запасите;

  2. На приложения план на развитие на минните работи през 2008 г. контурът на проектния добив обхваща и контура на добива през 2007г;

  3. Посочена е площ 7,4 дка на участъка за добив през 2008 г, включваща и отработена площ 3654 м2, в която са отчетените добити запаси през 2007 г. За същата площ е изчислен планираният обем за добив, като некоректно са отчетени загуби в целици на бордовете, независимо, че са наречени “временно блокирани запаси”; Изчисленията са направени при средна дебелина на запасите за находището, а в проектния участък дебелините по данни от проучвателните изработки са над 2,0м.

В заключение на казаното следва да се направят следните корекции в проекта:

- на плана да се коригират площите на участъка за планиран добив за 2008 г. и на проведен добив през 2007 г.

- проектното количество запаси за добив да се изчисли при коректно определена площ и дебелина на полезното изкопаемо (в участъка за добив по данни от проучвателните изработки дебелината е 2,0м) и с отчитане на експлоатационни загуби 3%.

Въпреки посочените пропуски и слабости годишният работен проект е приет за сведение, тъй като е представен със значително закъснение, като направените бележки се имат предвид при представянето на годишния работен проект за 2009 година.


Така описаните проверки и експертизи на съответните находища – обекти на концесия – са разгледани на заседания на контролната комисия по предложение на длъжностните лица от дирекция “Концесии”, във връзка с установени проблеми при извършвания текущ контрол чрез периодични проверки на изпълнението на задълженията на концесионерите по конкретните концесионни договори, включително по изпълнението на задълженията за концесионни плащания (чл. 106 от ППЗК).
в) извършени одитни проверки от органите за общ контрол по чл. 102 от Закона за концесиите:

Общият контрол по изпълнението на Закона за концесиите и Закона за подземните богатства, включително последващ контрол по провеждане на процедурите за предоставяне на концесии се осъществява от Сметната палата и от органите на Агенцията за държавна финансова инспекция в съответствие с тяхната компетентност. През 2008 г. одитна проверка на дирекция “Концесии” не е извършвана. Със Заповед № ОР-7-2 от 05.02.2009 г. на Сметната палата е възложено извършването на одит на ефективността на контрола по изпълнението на концесионните договори за скално-облицовъчни материали в Министерството на регионалното развитие и благоустройството за периода от 01.01.2006 г. до 31.12.2008 г.



2. Предприети действия за отстраняване на възникнали проблеми при изпълнение на концесионните договори и при извършване на контролната дейност:

В дейността през 2008 г. комисията за контрол се е старала да разглежда своевременно възникналите проблеми при изпълнението на концесионните договори. Тези проблеми са преодолявани преди всичко с методически указания, предписания и действия в съответствие с нормативните изисквания. Предприетите действия при извършване на контролната дейност се състоят от:

- изпращане на писма и предписания със съответни срокове за отстраняване на констатираните нередности при извършените проверки и документален контрол;

- завишен контрол по изпълнението на паричните и непаричните задължения чрез напомнителни писма и покани за доброволно изпълнение до концесионерите, включително провеждане на срещи и разговори по проблеми от особена важност;

- участие на експерти от дирекция “Концесии” в разработката и предложенията за изменението и допълнениено на Закона за подземните богатства;

3. Анализ на изпълнението и неизпълнението на концесионните договори – предмет на извършвания контрол:

През 2008 година сключените от министъра на регионалното развитие и благоустройството концесионни договори за добив на подземни богатства са 37, като 27 от тях са находища, находящи се в Южна България. Общият брой на сключените концесионни договори за добив на подземни богатства до края на 2008 г. е 227, в т.ч. 136, разположени на територията на Южна България.

Проблемите, свързани с изпълнението на задълженията по сключените концесионни договори за добив на подземни богатства, своевременно са представяни на комисията за контрол за разглеждане. Въз основа на взетите от нея решения са предприети конкретни действия по отстраняване на констатираните нередовности, както и санкциониране на неизправните концесионери.

С малки изключения дължимите концесионни възнаграждения са превеждани редовно. За всички забавени плащания МРРБ своевременно е изпращало напомнителни писма или покани за доброволно изпълнение, в които са посочвани лихвите и неустойките, които концесионерите е следвало да преведат.

Постъпленията за 2008 г. общо за всички 227 находища възлизат на 16 000 000,65 лв., в т.ч.: 15 660 729,53 лв. от концесионни плащания, 37 597,13 лв. от лихви и 301 673,99 лв. от неустойки. Постъпления за 2008 г. са двойно по-високи от приходите за 2007 г., което се дължи изменената методика за определяне на концесионното възнаграждение.

В изпълнение на чл. 81 от Закона за концесиите и чл. 61, ал. 3 от Закона за подземните богатства, постъпленията са разпределени, както следва:



- 10 165 326,63 лева – в приход на Републиканския бюджет;

- 1 793 881,17 лева – по бюджетната сметка на Министерство на финансите;

- 4 040 792,85 лева – в приход бюджетите на общините по местонахождение

обектите на концесия.

По-често се срещат случаи на забавено представяне на документите, отчитащи изпълнението на задължението по внасянето на т. нар. екологични гаранции.



Значително по-голямо е неизпълнението на непаричните задълженията на концесионерите, свързани с представянето на цялостните, годишните работни проекти, отчетите за изпълнение на задълженията по сключените договори и извършените инвестиции. Независимо, че в договорите са посочени сроковете за тяхното представяне и които след задължителното им съгласуване от министъра на околната среда и водите по ЗПБ и концедента, стават неразделна част от договора. В повечето случаи се оказва, че концесионерите са ги изготвили и съгласували с МОСВ, но не са изпратили при нас екземпляр на съответния проект. В изпълнение на договорните разпоредби и в резултат на завишения текущ контрол през 2008 г. значително са увеличени приходите от неустойки за забавено изпълнение и неизпълнение на непаричните задължения по договорите, които надвишават 190 000 лв. при над 300 000 лева постъпления от неустойки за 2008 г.
4. Препоръки за отстраняване на възникналите проблеми при изпълнението на концесионните договори и подобряване на контролната дейност:

  • Разработване и стриктно спазване на графика за регулярни целеви проверки на място на концесионерите, във връзка с изпълнението на концесионните договори.

  • Засилен контрол и проверка на показателите за определяне на концесионното плащане – база за определяне на концесионното възнаграждение (средно-претеглена продажна цена).

  • При извършването на текущия контрол по сключените концесионни договори за добив на подземни богатства през 2009 година, е належащо да се включи и извършването на маркшайдерски замери на кариерите. Чрез тях ще се добие обективна представа за реално иззетите и отчетени количества подземни богатства, представляващи изключителна държавна собственост.

  • Засилен контрол и предприемане на действия по отстраняване на пропуски по изпълнението на задължението на концесионерите за превеждане на средства в специалните банкови сметки, открити във връзка опазване и възстановяване на околната среда и рекултивацията.

  • Засилен контрол и приемане на мерки по изготвянето и представянето на цялостните и годишните работни проекти за добив и първична преработка и на проектите за рекултивация на нарушените терени.



Приложение: Справка.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница