На нис при су „СВ. Кл. Охридски” февруари 2011 съдържание: магистратури, стипендии, стажове



Дата16.07.2017
Размер206.23 Kb.
#25838
МЕСЕЧЕН ИНФОРМАЦИОНЕН БЮЛЕТИН
НА НИС ПРИ СУ „СВ. КЛ. ОХРИДСКИ”
ФЕВРУАРИ 2011


СЪДЪРЖАНИЕ:

МАГИСТРАТУРИ, СТИПЕНДИИ, СТАЖОВЕ
ПРОГРАМИ
СЪБИТИЯ
ПУБЛИКАЦИИ

МАГИСТРАТУРИ, СТИПЕНДИИ, СТАЖОВЕ


СТИПЕНДИИ ЗА ДОКТОРАНТИ И ДОКТОРИ

ЛАБОРАТОРИЯ „ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ЦЕНТЪР ПО СОЦИАЛНИ НАУКИ” ОБЯВЯВА КОНКУРС за стипендии за краткосрочни специализации или участия в международни семинари и конференции за млади учени в областта на градските изследвания по проект “Градски изследвания: интердисциплинарни изследвания за млади учени”.


Стипендията е в размер до 4000 лв.
Могат да кандидатстват докторанти и доктори (защитили преди не повече от две години и на възраст до 35 години).
Кандидатите трябва да представят: резюме на темата на специализацията или на доклада; кратко излагане на мотивите за избора на конкретна специализация, конференция или семинар; данни за евентуални други източници на финансиране. Общият обем не трябва да надхвърля 5 стандартни страници.
Кандидатите прилагат всички останали документи, с които са кандидатствали или ще кандидатстват, CV и два контакта за връзка с хабилитирани препоръчители.
Какви са изискванията към спечелилите?
- Стипендиантите участват в ежемесечните семинари на проекта.
- Специализацията или участието в семинар или конференция трябва да се осъществи до края на 2011 година.
Проектите се подават лично на адрес:
София, бул. Цариградско шосе 125, бл. 4, ет. 4, ст. 411,
Катедра Социология, Лаборатория „Изследователски център по социални науки”
Приемно време: понеделник и сряда - 09:00 - 13:00
Координатор - Вероника Димитрова /мобилен телефон: 0884 42 38 98/
на e-mail: rcss@abv.bg
За подадени проекти се смятат само тези, които са получили потвърждение по телефон или e-mail.

Краен срок: 1 март 2011 г.

СТИПЕНДИИ ЗА МАГИСТРИ И ДОКТОРАНТИ В БАВАРСКИ УНИВЕРСИТЕТИ
Баварското министерство на науката, изследванията и изкуството отпуска стипендии за следдипломно обучение в баварски университети за академичната 2011/2012 година. Стипендията е едногодишна, но може да бъде удължена до 3 години. Информацията е публикувана от Mladiinfo.

Стипендията се предоставя на кандидати от Източна Европа - България, Полша, Румъния, Словакия, Сърбия, Унгария, Украйна и Чехия.



Стипендии
Месечният размер на стипендията е 700 евро. Студенти с деца или такива с безработен партньор и поне едно дете ще получат по 860 евро на месец. Стипендията се отпуска за една календарна година за финансиране на магистратура или докторантура.

Изисквания и кандидатстване
Кандидатите трябва да живеят в собствените си страни, да не са над 30 години и да нямат възможност да финансират обучението си. Те трябва да притежават университетска диплома и да бъдат приети в магистърски или докторантски програми в университет в германската провинция Бавария за времето, в което ще получават стипендията. Необходимо е студентите да владеят немски или английски език в зависимост от избраната от тях програма.

Кандидатите трябва да попълнят електронен формуляр за кандидатстване, като към него приложат автобиография, мотивационно писмо, копие от диплома, сертификат за владеене на немски/английски език и документ за самоличност. Те трябва да изпратят и писмо със съгласие от германски университетски преподавател, който се ангажира да ръководи обучението им.



Краен срок: 15 февруари 2011 г.
Допълнителна информация можете да намерите на интернет страницата на Баварския академичен център за Централна, Източна и Югоизточна Европа (BAYHOST).


АВСТРИЙСКА СТИПЕНДИЯ МОНДИ

За студенти от Централна и Източна Европа, Африка и Азия и австрийски студенти под 23 години, за бакалавърска или магистърска степен в областта на технологиите, естествените науки и икономиката.


Стипендиите покриват такси за обучение, престой, пътни разходи и учебници до 12 000 евро - за една академична година.

Краен срок: 31 март 2011 г.


UNIVERSITY OF EDINBURGH COCA-COLA SCHOLARSHIPS

The University of Edinburgh and Coca-Cola offer a number of scholarships for undergraduate study in any subject offered by the University.

This competitive scholarship covers the full tuition fees and an annual maintenance allowance of £5,000. It is tenable for the duration of the programme of study.

Eligibility

The scholarship is open to self-financing applicants whose personal circumstances would make accepting an offer from the University of Edinburgh difficult.

They are awarded to citizens from several countries, including Bulgaria, who are accepted for admission on a full-time basis for an undergraduate programme of study.

Applicants should have applied through the University and Colleges Admission Service (UCAS) and been offered a place at the University of Edinburgh by the scholarship closing date of 1 April 2011.



More information and Application: Coca-Cola Стипендии, Университет на Единбург


ГЕРМАНСКА ФОНДАЦИЯ ПРЕДЛАГА СТАЖОВЕ С ЕВРОПЕЙСКА НАСОЧЕНОСТ
Фондация "Баден Вюртемберг" (Baden-Württemberg Stiftung) предлага стажове с европейска насоченост на студенти от Централна и Източна Европа. Стажовете се организират по програма "Валтер Халщайн" и продължават два месеца.

Целта на програмата е да насърчи европейската интеграция в областта на образованието.



Стаж
Стажантите ще имат възможността да работят в административни, правни и социални структури на провинция Баден Вюртемберг и на Европейския съюз. Програмата е двумесечна.

Изисквания
Стажът е насочен към студенти и специалисти от публичния сектор. Владеенето на немски език е задължително. Работещите в администрацията трябва да имат поне две години професионален опит.
Предимство при кандидатстване имат студенти, изучаващи публична администрация, право, политология, икономика, международни отношения и други близки специалности, както и млади служители от публичната администрация.

Кандидатстване
Желаещите да се включат трябва да изпратят формуляр за кандидатстване, като към него приложат автобиография, дипломи, сертификати, доклади и препоръки. Кандидатурите се подават по пощата на следния адрес: Hochschule Ludwigsburg, Hochschule für öffentliche Verwaltung und Finanzen, Reuteallee 36, D-71634 Ludwigsburg .

Стипендия
Стажовете са платени. Подробности за стипендията можете да намерите тук.

Краен срок: 15 февруари 2011 г.
Допълнителна информация можете да намерите на интернет страницата на фодация "Баден Вюртемберг"


ЕВРОПЕЙСКИЯТ ЦЕНТЪР ЗА МОДЕРНИ ЕЗИЦИ НАБИРА СТАЖАНТИ
Европейският център за модерни езици (ECML) предлага платени шестмесечни стажовете на дипломанти. Седалището на центъра е в Грац, Австрия.

Работата на центъра се състои в осъществяване на езиковите политики на Съвета на Европа и прилагане на иновативни подходи към преподаването и изучаването на модерни езици.



Стаж
Кандидатите могат да избират между четири направления - "Интернет страница", "Планиране и организация", "Документация и ресурси"  и "Финанси и генерална администрация", в зависимост от собствените си качества и интереси. Стажът продължава шест месеца.

Изисквания
Стажът е насочен към кандидати с висше образование. Владеенето на английски или френски език е задължително. Кандидатите трябва да имат умения за работа с компютър.

Кандидатстване
Желаещите трябва да изпратят формуляр за кандидатстване, в който подробно трябва да опишат езиковите си умения.

Стипендия
Стажантите ще получават месечно възнаграждение в размер на 686 евро. ECML поема и част от пътните разходи на стажантите.

Крайни срокове
За стажове в периода юли - декември и септември - февруари крайният срок за кандидатстване е

31 март.
За стажове в периода януари - юни през следващата година крайният срок за кандидатстване е

30 септември.
Допълнителна информация можете да намерите на официалната страница на ECML
КОНКУРС ЗА СТУДЕНТСКО ЕСЕ 2011 НА БМА

Българската макроикономическа асоциация обяви осмия годишен Конкурс за студентско есе на тема "Знаем ли какви трябва да бъдат държавните разходи за образование и наука?”


В конкурса могат да участват всички български студенти, обучаващи се в бакалавърска и магистърска степен в местни и чуждестранни университети, които имат интерес в областта на икономиката. Кандидатите трябва да покажат много добри познания по отношение на българската и/или световната икономика; използване и цитиране на подходяща литература; оригиналност в стила; убедителност на изложението.

Есетата могат да бъдат написани на български или на английски език. Есетата трябва да са с обем до 20 000 знака, включително интервали, библиография и приложения. Есетата ще бъдат оценявани от комисия, определена от Управителния съвет на Българската макроикономическа асоциация.


Победители в конкурса от предишни години не могат да участват отново. Есета, които надхвърлят максималния обем, няма да бъдат разглеждани от комисията.
Наградата за победителя e в размер на 750 лв.
На отличените студенти ще бъде дадена възможност да представят своите есета на Годишната конференция на Българската макроикономическа асоциация през месец март 2011 г.
Есетата трябва да се изпращат на е-mail: bma@bma-bg.org

Краен срок: 28 февруари 2011 г

КОНКУРС МЛАД ИКОНОМИСТ 2011

Съюзът на икономистите в България, съвместно със ЗАД „Булстрад Виена иншуърънс груп”, организира седмия конкурс „Млад икономист-2011”.


Темата на тазгодишното издание е „Застрахователната защита и социалната сигурност в условията на пазарната икономика”.

В конкурса могат да участват индивидуално или в колектив икономисти до 35-годишна възраст, които се занимават с дейности в областта на науката, образованието, практиката и управлението, както и асистенти, докторанти и студенти по икономически специалности.


Разработките трябва да са не по-дълги от 10 стандартни страници, Times New Roman, шрифт 14. Те трябва да бъдат изпратени на адрес: София 1000, ул.”Г.С.Раковски” №108, Съюз на икономистите в България, За конкурса „Млад икономист-2011г.”
Докладите ще бъдат оценявани от двама рецензенти, всеки от които ще даде своята оценка на работата по пет критерия: съдържателност, научен подход, оригиналност, стил/изложение, практическа приложимост.
Класираните на първо, второ и трето място ще получат почетни грамоти и парични награди в размер на съответно 700 лв., 450 лв. и 250 лв.

Краен срок: 20 април 2011 г.
Наградите ще бъдат раздадени на специална церемония по случай деня на икономиста 11 юни.

ДВАНАДЕСЕТИ СТУДЕНТСКИ КОНКУРС ЗА ПРЕВОД 2011

Специалност Новогръцка филология (СУ ”Кл. Охридски”), бакалавърска програма Неоелинистика (НБУ) и Сдружението на преводачите в България организират ДВАНАДЕСЕТИЯ ОБЩОБАЛКАНСКИ СТУДЕНТСКИ КОНКУРС ЗА ПРЕВОД от новогръцки на български език. Тази година за трети път се предвижда конкурсът да се проведе на две нива - за студенти от бакалавърските програми и за студенти от магистърските програми. Текстовете могат да се намерят на посочената страница.


Конкурсът е предназначен преди всичко за български студенти (СТЕПЕН БАКАЛАВЪР, СТЕПЕН МАГИСТЪР), изучаващи новогръцки език в български университети. Участниците в конкурса не са задължени да преведат и двата вида текст - поезията и прозата - всеки участник участва в зависимост от своите предпочитания. Краен срок: 15 март 2011 г.
ГРАНТОВЕ НА NATIONAL GEOGRAPHIC ЗА МЛАДИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ

Отворена за лица на възраст 18-25 години.


Грант: между 2000 щ.д. и 5.000 щ.д.
Грантовете на National Geographic за млади изследователи предлагат възможност за лица на възраст от 18 до 25 за проучване, консервация и изследване, свързани с проекти, съобразени със съществуващите програми на National Geographic.
1-ва стъпка:
- Предварително заявление онлайн форма (ако бъде одобрено, ще Ви бъде изпратен имейл с линк и парола за достъп до онлайн формуляра за кандидатстване
- Качване на електронно копие на вашата автобиография (CV) при попълване на формуляра
- Подайте вашето заявление най-малко осем месеца преди началтната дата на Вашето изследване.
Стъпка 2:
- Подаване на онлайн формуляр
Субсидията:
Финансовата подкрепа варира между 2000 щ.д. и 5 000 щ.д.
Грантът на Националното географско дружество не може да бъде ползван за непреки разходи, режийни и други разходи, които не са пряко свързани с проекта.

Краен срок: през цялата година


ПРОГРАМИ

ПРОГРАМА "АТЛАНТИДА"

Обявена е покана за проектни предложения за "Сътрудничество между ЕС и САЩ в областта на висшето образоване и професионалното обучение". Програмата "Атлантида" включва дейности за трансатлантически връзки и академични мрежи на обучение и интегрирано университетско образование.



Цел
Целта на настоящата покана е да насърчи взаимното разбирателство между народите на държавите - членки на Европейския съюз, и Съединените американски щати, включително по-широките познания за техните езици, култури и институции.

Допустими кандидати
За безвъзмездни средства по настоящата покана могат да кандидатстват всички висши учебни заведения и учебни заведения за професионално обучение и квалификация (включително Community colleges в САЩ). За мерки със стратегическа насоченост настоящата покана се отнася и до други организации, например агенции за акредитация, образователни агенции или организации, частни дружества, индустриални и търговски обединения, неправителствени организации, изследователски институти и професионални структури. Кандидатите трябва да са установени в една от 27-те държави  - членки на Европейския съюз.

Консорциумите, кандидатстващи по програмата "Атлантида", трябва да отговорят на следните критерии за членство:


- Проектите за трансатлантически академични степени трябва да включват един от двата варианта на консорциум/членство:
1. поне две учебни заведения от ЕС от различни държави - членки на ЕС, и едно учебно заведение от САЩ
2. поне две учебни заведения от ЕС от различни държави-членки на ЕС и две учебни заведения от САЩ.

- Проектите "Високо качество чрез мобилност" и мерките със стратегическа насоченост трябва да включват поне две учебни заведения от ЕС от различни държави - членки на ЕС, и две учебни заведения от САЩ.



Допустими дейности
Настоящата покана обхваща следните три вида дейности:
Дейност 1 - Проекти за консорциум за трансатлантически академични степени
Дейност 2 - Проекти "Високо качество чрез мобилност"
Дейност 3 - Мерки със стратегическа насоченост.

Бюджет

Предвижда се финансиране на:


- седем до десет проекта по дейност 1 с максимална сума от 428 000 евро
- седем до девет проекта по дейност 2 с максимална сума от 180 000 евро
- пет до седем проекта по дейност 3 с максимална сума от 70 000 евро.

Краен срок: 7 април 2011 г.

Допълнителна информация
Пълния текст на поканата можете да прочетете в брой C 2 от 5 януари 2011 г. на Официалния вестник на Европейския съюз.
Допълнителна информация, формуляри и насоки за кандидатстване можете да намерите тук

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "РАЗВИТИЕ НА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА НА БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА" 2007-2013 Г.

Обявена е покана за проектни предложения с цел "Създаване на нови и укрепване на съществуващи офиси за технологичен трансфер" по Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2013 г.



Цел
Целта настоящата покана е да насърчи развитието на националната про-иновативна инфраструктура, като подкрепи за създаването на нови и развитието на вече съществуващи офиси за технологичен трансфер.

Допустими кандидати
Настоящата покана е насочена към български висши училища с акредитационна оценка не по-ниска от "добра", Българска академия на науките и нейни постоянни научни звена, Селскостопанска академия и институти към нея, експериментални лаборатории или изследователски институти, научни организации, юридически лица с нестопанска цел, юридически лица или еднолични търговци. Допускат се и обединения на горепосочените лица, включително с общини и областни администрации.

Допустими дейности
По Елемент "Инвестиции" допустими за финансиране са следните дейности:
- Изработване на инвестиционни проекти,
- Извършване на строително-монтажни работи,
- Придобиване на дълготрайни материални активи.

По Елемент "Услуги, административни и оперативни дейности" допустими са следните дейности:


- Създаване на интернет страница,
- Обезпечаване на оперативната дейност на офиса за технологичен трансфер,
- Консултантски услуги,
- Визуализация на проекта,
- Одит на проекта.

Бюджет: 9 779 150 лева.

Крайни срокове
Сесия 1 с краен срок: 16  март 2011 г.
Сесия 2 с краен срок: 18 май 2011 г.
Сесия 3 с краен срок: 20 юли 2011 г.
Сесия 4 с краен срок: 21 септември 2011 г.
Сесия 5 с краен срок: 23 ноември 2011 г.

Допълнителна информация
Пълния текст на поканата и насоки за кандидатстване можете да намерите тук.
Пълният пакет документи по процедурата е публикуван и на следните интернет адреси: http://www.opcompetitiveness.bg и http://www.ibsme.org


ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "РАЗВИТИЕ НА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА НА БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА" 2007-2013 Г.
Обявена е покана за проектни предложения с цел "Създаване на нови и укрепване на съществуващи технологични центрове" по Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2013 г.

Цел
Целта настоящата покана е да насърчи развитието на националната про-иновативна инфраструктура чрез предоставянето на инвестиционна подкрепа за създаването на нови и укрепването на вече съществуващи технологични центрове.

Допустими кандидати

Настоящата покана е насочена към нови или вече съществуващи технологични центрове, които осъществяват дейност в една или повече от следните иновативни области: "Информационни технологии", "Еко и енергоспестяващи технологии", и "Технологии, свързани със здравето".


Кандидатите трябва да бъдат обединения на български висши училища с акредитационна оценка не по-ниска от "добра", Българска академия на науките и нейни постоянни научни звена, Селкостопанска академия и институти към нея, Експериментални лаборатории или изследователски институти, научни организации, браншови и работодателски организации, или юридически лица.

По преценка на участниците в обединението в него могат да бъдат включени български общини и областни администрации.



Допустими дейности
Дейности за инвестиции:
- Дейности за създаване и/ или разширяване на технологични центрове,
- Извършване на ограничени строително-монтажни работи за преустройство на съществуващи сгради и/ или помещения,
- Доставка на офисно и специализирано оборудване.

Дейности за услуги:


- Консултантски услуги,
- Визуализация на проекта,
- Одит на проекта.

Бюджет: 39 116 600 лева.

Крайни срокове
Сесия 1 с краен срок: 14  март 2011 г.
Сесия 2 с краен срок: 16 май 2011 г.
Сесия 3 с краен срок: 18 юли 2011 г.
Сесия 4 с краен срок: 19 септември 2011 г.
Сесия 5 с краен срок: 21 ноември 2011 г.

Допълнителна информация
Пълния текст на поканата и насоки за кандидатстване можете да намерите тук.
Пълният пакет документи по процедурата е публикуван също на следните интернет адреси: http://www.opcompetitiveness.bg/ и http://www.ibsme.org/


СЕДМА РАМКОВА ПРОГРАМА НА ЕК - ПРОГРАМА „ХОРА”

Обявена е покана проекти в подкрепа на мрежата от научни работници EURAXESS по специфична програма "Хора" на Седма рамкова програма за научни изследвания.



Цел:
Целта настоящата покана е да насърчи и популяризира дейността на EURAXESS, като включи в мрежата и учени от неевропейски страни.

Допустими кандидати:
Настоящият конкурс е насочен към организациите, които са национални координатори на EURAXESS в държавите, участващи в Седма рамкова програма за научни изследвания. Не е необходимо кандидатите да съставят консорциум от организации.

Допустими дейности:
Финансират се координиращи дейности и специфични дейности за подкрепа.
По настоящата покана ще бъдат финансирани проекти в подкрепа на следните дейности:

- EURAXESS услуги (Services)


- Портал за работа EURAXESS (Jobs Portal)
- EURAXESS връзки (Links).

Индикативен бюджет: 3 млн. евро.
Краен срок: 30 март 2011 г.
Допълнителна информация:
Пълния текст на поканата и насоки за кандидатстване можете да намерите на интернет страницата на Седма рамкова програма за научни изследвания.

FP 7 COOPERATION

Call for proposals: SME Initiative on Digital Content and Languages
EPSS is now available for this call for proposals
Identifier: FP7-ICT-2011-SME-DCL

Publication Date: 01 February 2011

Budget: € 35 000 000

Deadlines: 28 April 2011 at 17:00:00 (Brussels local time)
28 September 2011 at 17:00:00 (Brussels local time) - Stage 2 (only for proposals retained at stage 1)

OJ Reference: OJ C032 of 01 February 2011

Coordinated Call: Yes No

Joint call: No

Technical Call: Yes No

Specific Programme(s):  Cooperation 

Theme: Information and Communication Technologies

ПРОГРАМА SCOPES

Швейцарската национална научна фондация и Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество обявяват втора покана за подаване на научноизследователски проекти между изследователски групи и институции от  Швейцария и страните от Източна Европа.

Програма SCOPES (Научно сътрудничество между Източна Европа и Швейцария) се финансира от Швейцарската национална научна фондация и Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество. Основната цел е разширяване на научното сътрудничество между изследователските групи и институции от Швейцария и страните от Източна Европа.

Поканата е отворена за финансиране на следните схеми:



  1. Грантове за конференции

  2. Институционални партньорства

  3. Подготвителни грантове

В конкурса държавите-партньори са разделени в две категории:

Първата група включва страните от:

  • Западни Балкани: Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Македония, Черна гора, Сърбия

  • Южен Кавказ: Армения, Азербайджан, Грузия

  • Централна Азия: Казахстан, Република Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан

  • Молдова

  • Украйна

Втората група:

  • ЕС и държавите-членки: България, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия,Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения

  • Хърватия

  • Русия

Общата сума за финансиране е 16 милиона швейцарски франка.
Допълнителна информация относно изискванията на всяка финансова схема може да намерите в презентацията (изтегли ТУК), както и на официалния сайт: http://www.snf.ch, http://www.snf.ch/E/funding/calls/Pages/calls.aspx

ПРОГРАМА „ЕРАЗМУС МУНДУС

Основната цел на програма „Еразмус Мундус“ е да насърчава европейското висше образование, да подпомага разширяването и подобряването перспективите за кариера на студентите и да улеснява междукултурното разбирателство чрез сътрудничество с трети държави в съответствие с целите на външната политика на Европейския съюз, за да допринесе за устойчивото развитие на тези държави в областта на висшето образование.

Конкретните цели на програмата са:
— да насърчава структурното сътрудничество между висшите училища и предлагането на подобрено качество в сферата на висшето образование, като създава типично европейска добавена стойност и привлекателност както в Европейския съюз, така и извън него с оглед създаването на центрове за високи постижения,

— да допринесе за взаимното обогатяване на обществата чрез развиването на квалификациите на жени/мъже, така че те да разполагат с подходящи умения, по-специално спрямо пазара на труда, и да са с широк кръгозор и международен опит, посредством насърчаване както на мобилността за най-талантливите студенти и преподаватели от трети държави за придобиването на квалификации и/или опит в Европейския съюз, така и за най- талантливите европейски студенти и преподаватели в трети държави,

— да допринесе за развитието на човешките ресурси и капацитета за международно сътрудничество на висшите училища с трети държави посредством увеличаване на мобилността между Европейския съюз и трети държави,

— да подобри достъпността и да засили профила и видимостта на европейското висше образование по света, както и привлекателността му за граждани на трети държави и за гражданите на Европейския съюз.



Покана за представяне на предложения за изпълнение на програмата „Еразмус Мундус” през 2011 г: . (изтегли ТУК).

Действие 1 — Съвместни програми

Действие 2 — Партньорства

Действие 3 — Популяризиране на европейското висше образование



СЪБИТИЯ
Technology Innovation Summit Eastern Europe 2011 – February 10-11, Sofia, Bulgaria

The Technology Innovation Summit Eastern Europe 2011 is an exciting event that will bring to Sofia leading technology visionaries, executives, investors, and entrepreneurs. It is organized by NEVEQ. Please visit http://www.tisee2011.com/ for more information.

Courtesy of NEVEQ, Start It Smart followers are offered the exclusive opportunity to buy tickets for the event at 50% off the ticket price. If you are interested, please go to:  http://www.tisee2011.com/startup_buy_tickets

Also note that there are only 2 days left until the deadline for the competition: http://www.tisee2011.com/index.php/competition
Международна конференция „Бъдещето на образованието”, Флоренция, Италия - 16-17 юни 2011 г. - Покана за доклади
Краен срок: 14 февруари 2011 г.
Целта на конференцията е да насърчи споделянето на добри практики и транснационално сътрудничество в сферата на приложението на иновативни образователни и обучителни стратегии, методики и решения. Конференцията ще бъде отлична възможност за представяне на изпълнени и текущи проекти и иновативни инициативи в сферата на образованието.
Поканата за доклади е насочена към преподаватели и експерти, както и към координатори на проекти и инициативи в сферата на образованието и обучението.
Искаме да ви насърчим да подадете резюме на доклад, който да бъде представен по време на конференцията. Резюмето следва да бъде изготвено на английски език (300 думи) и изпратено по имейл на edu_future@pixel-online.net.
Важни дати:
- 14 февруари 2011 г.: Краен срок за изпращане на резюмета на доклади
- 28 февруари 2011 г.: Съобщение за приемане / отхвърляне на доклади
- 21 март 2011 г.: Краен срок за предаване на докладите
- 10 юни 2011 г.: Краен срок за регистрация
- 16 - 17 юни 2011 г.: Дати на конференцията
 Brussels (Belgium), 17th – 18th February 2011: Financial Management in FP7 Projects

The training centre (FTU) of Karlsruhe Institute of Technology (KIT) is organizing a 'Workshop on Financial Management in FP7 Projects' to be held in Brussels (Belgium) on 17th – 18th February 2011.

The workshop covers the financial management aspects of a FP7 project in all phases of the project – from the preparation of the proposal to the final audit after the end of the project. Participants get a complete overview of the financial rules and regulations of EU projects and learn how to implement them in a correct and efficient way.

The workshop is designed for project managers, administrators and all other personnel involved in EU research projects whether as coordinators or partners. No prior knowledge or experience in FP7 projects is required. Further information


London (United Kingdom), 22nd-23rd February 2011: 2nd International ICST Conference on Digital Business

The Institute for Computer Sciences, Social Informatics and Telecommunications Engineering (ICST) is organising the “2nd International ICST Conference on Digital Business” to be held in London (United Kingdom) on 22nd-23rd February 2011.

The event will be dedicated to the future of digital business in a holistic manner, considering the evolution of business models, the impact of open information, the user experience of new services, the regulatory environment and the impact of emerging technology and new infrastructure.

More information and registration


'Qualitative computing: diverse worlds and research practices', Istanbul, Turkey
[Event Date: 2011-02-24]

An event entitled 'Qualitative computing: diverse worlds and research practices' will take place from 24 to 26 February 2011 in Istanbul, Turkey.


The event will focus on how research practices from diverse fields have interacted with qualitative computing. Individual research practices will be analysed from methodological perspectives and the epistemological roots of specific national ways of conducting...
15th European Conference on Software Maintenance and Reengineering, Oldenburg, Germany
[Event Date: 2011-03-01]

The 15th European Conference on Software Maintenance and Reengineering will take place from 1 to 4 March 2011 in Oldenburg, Germany.


This event will cover the theory and practice of maintenance, reengineering and evolution of software systems.
The conference structure is designed to promote discussion and interaction among researchers and practitioners. It will have up to 10 technical research paper...

First Workshop on Architecture and Systems Support for Mobile Applications, Newport Beach, US
[Event Date: 2011-03-05]

The First Workshop on Architecture and Systems Support for Mobile Applications will take place on 5 March 2011 in Newport Beach, US.


As the market for mobile computing devices (e.g., smartphones, PDAs, media players) continues to grow exponentially, it is becoming increasingly important to optimise the execution of applications on these devices. This workshop aims to identify emerging applications, understand...

Pyrotechnics workshop
[Event Date: 2011-03-09]

The European Space Agency (ESA) along with the European Space Research and Technology Centre (ESTEC) are organising a pyrotechnics workshop on 9 March 2011 in Noordwijk, the Netherlands.


The one-day workshop will discuss the latest developments of pyrotechnics devices for use in space. Industry representatives, research centres and universities will present their latest work in the field. The workshop...

На 10 и 11 март в столичния хотел “Шератон” ще се проведе 12-тата конференция по електронно управление “ЕФЕКТИВНО Е-УПРАВЛЕНИЕ - РЕИНЖИНЕРИНГ НА ПРОЦЕСИТЕ”.

Форумът, организиран от ICT Media, НСОРБ и ФРМС, се провежда под патронажа на Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Министъра по управление на средствата от ЕС. Специален гост на форума е г-н Симеон Дянков, вицепремиер и министър на финансите. Тази година в програмата на форума, предвиждащ множество презентации на добри практики в сферата на е-управлението, е заложено и време за дискусия след всеки панел.

Подробности за програмата, лекторите и възможностите за регистрация ще откриете на адрес events.idg.bg.



Düsseldorf (Germany), 10th-11th March 2011 – 3rd European Networking Event: Successful R&D in Europe

The State Government of North Rhine-Westphalia is organising the “3rd European Networking Event: Successful R&D in Europe” to be held in Düsseldorf (Germany), 10th-11th March 2011.

The conference welcomes researchers and entrepreneurs from North Rhine-Westphalia and partner regions (Belgium, France, the Netherlands, Poland, Switzerland and Russia) to find new European Research and Development (R&D) partners for the Seventh Framework Programme’s projects (FP7). The networking events will focus on three topics: Information and Communication Technologies; Energy; Nanotechnology and Production Technologies; Life Science.

This event specifically addresses small and medium-sized enterprises and universities. Participants are invited to become involved in established and new technology networks between researchers, entrepreneurs and multipliers related to FP7. More information and registration



Brussels (Belgium), 10th March 2011: Management of Intellectual Property Rights

The training centre (FTU) of Karlsruhe Institute of Technology (KIT) is organising a “Workshop on Management of Intellectual Property Rights” to be held in Brussels (Belgium) on 10th March 2011.

Successful management of intellectual property rights, such as copyright, database right, trade marks and patents, is fundamental for project managers and administrators. Research managers and executives can all benefit from understanding the broad principles. It is also important for engineers, scientists, authors and other creators working on projects to appreciate what is involved in establishing ownership, rights and interests in valuable original material.

This workshop focuses on best practice: what is essential, what is advisable, and what are the pit-falls to be avoided. Participants will learn how most effectively to deal with the material they work with: to identify, verify and protect the intellectual property rights in it, to commercially exploit and disseminate it to add value, whether printed or electronic, and also how to handle third party material legitimately.

Commercial strategies are emphasised. An EU perspective will be taken. Further information

Alicante (Spain), 11th March 2011: Workshop on International RTD and Technology Transfer Contracts

The World Intellectual Property Organization and the University of Alicante are organising a “Workshop on International RTD and Technology Transfer Contracts”, to be held in Alicante (Spain) on 11th March 2011.

This workshop will provide an overview of relevant agreements, including RTD contracts, material transfer agreements and licensing agreements. Leading professionals from the European Commission, universities, companies, technology transfer offices and law firms will present their experience and best practices. Discussion topics will include the use of model agreements, specific questions arising in projects funded under the Seventh Framework Programme (FP7), commercialisation of IP assets, the consequences of choice of law clauses in terms of IP protection and the performance of a contract, and the use of alternative dispute resolution systems. Further information

Brussels (Belgium), 11th March 2011: Good Contract Management

The training centre (FTU) of Karlsruhe Institute of Technology (KIT) is organising a workshop on “Good Contract Management” to be held in Brussels (Belgium) on 11th March 2011.

Good management of contracts is fundamental to managing projects successfully. It is a crucial ability for research managers and administrators who deal with contracts and project management in research institutions, universities, the public sector and corporate organisations.

This workshop focuses on best strategic and administrative practice which complies with legal requirements: what is essential, what is advisable, and what are the pitfalls to be avoided. Participants will learn how to most effectively construct, negotiate and manage contracts which will deliver appropriate results within today’s dynamic international business environment.

Commercial strategies are emphasised. An EU perspective will be taken. Further information

European space components conference, Noordwijk, the Netherlands
[Event Date: 2011-03-15]

The European space components conference will be held from 15 to 17 March 2011 in Noordwijk, the Netherlands.


Over the past decade, European space component manufacturers, users, national agencies and the European Space Agency have worked on coordination efforts in order to make more components available for European space systems. These activities have been collectively implemented through various...

'EUREKA days', Seoul, the Republic of Korea
[Event Date: 2011-03-16]

The 'EUREKA days' conference will be held from 16 to 17 March 2011 in Seoul, South Korea.


Launched in 1985, EUREKA is the European platform for research and development funding. As an intergovernmental network, it supports market-oriented research and development and innovation projects by industry, research centres and universities across all technological sectors. EUREKA is composed of 39 members, including...

'Iron-related diseases: a look to the future', Cambridge, UK
[Event Date: 2011-03-18]

An event entitled 'Iron-related diseases: a look to the future' will take place on 18 March 2011 in Cambridge, UK.


Iron is central to the health of humans. It is an essential co-factor in oxidative metabolism and related processes. Accumulation of excess iron is now increasingly recognised as occurring in many diseases - and is often age-related.
Sentinel potential science products assessment and consolidation workshop, Frascati, Italy
[Event Date: 2011-03-22]

A workshop entitled 'Sentinel potential science products assessment and consolidation workshop' will be held from 22 to 24 March 2011 in Frascati, Italy.


The primary purpose of Sentinel satellites is to support European operational and policy needs of the Global Monitoring for Environmental Security (GMES) programme. Their ability to operate various sensors with global coverage and rapid revisit times,...

Second International Workshop on Business Intelligence and the Web, Uppsala, Sweden
[Event Date: 2011-03-25]

The Second International Workshop on Business Intelligence will take place on 25 March 2011 in Uppsala, Sweden.


Over the last decade, society has experienced increasing use of business intelligence (BI) solutions. These which allow companies and individuals to query, understand, and analyse business data in order to make informed decisions.

European Association for International Education (EAIE) Executive Forum - Global Development Challenges: Are European Higher Education Institutions Concerned? Oslo, Norway (8 April 2011)

The European Association for International Education (EAIE) will hold an Executive Forum on the theme “Global Development Challenges: Are European Higher Education Institutions Concerned?” in Oslo, Norway on 8 April 2011.

The Forum will look at how European higher education relates to global development challenges. These challenges can include, for example, issues targeted by the UN Millennium Development Goals (MDGs), such as the need to eradicate poverty in the world, to ensure a decent life for all, to promote health and education for all, to ensure sustainable development, and to create a global partnership in order to achieve these goals. The goal of the Forum is to raise awareness of the position of higher education institutions within the arena of global development.

Deadline for registration is 18 Feb 2011.

For more information, visit the EAIE website.

Academia Europaea and Wenner Gren Foundations International Symposium - The Role of Trust in Higher Education: Ethical and Quality Standards in Research and Teaching, Stockholm, Sweden (26-28 May 2011)

Academia Europaea and Wenner Gren Foundations will hold a conference entitled “The role of trust in higher education: ethical and quality standards in research and teaching” which will take place in Stockholm, Sweden from 26-28 May 2011.

The event organisers outline four factors behind ‘the challenge of trust in higher education institutions’: the advance of information technology, the strengthening of media, the increasing call for accountability, and the rising stress of utility.

Registration deadline is 1 March 2011.



For more information and to register, visit the Academia Europaea website.

10-11.02




KU Leuven, Belgium

Curating the European University: Exposition and Public Debate

ppw.kuleuven.be/les/agenda-items/
curating_eur_univ

10-11.02

OECD

Seville, Spain

Higher Education in Cities and Regions - For Stronger, Cleaner and Fairer Regions

www.oecd.org/edu/imhe/regional/conference

20-23.02

AIEA

Westin St Francis Hotel, San Francisco, United States

2011 AIEA Annual Conference: Competition and Collaboration in the Global Transformation of Higher Education

www.aieaworld.org/Announcement
Retrieve.aspx?ID=42859


09-11.03

APAIE

Taipei, Taiwan

APAIE 2011 Conference and Exhibiton: Asia Pacific Education: Impacting the World

www.apaie.org

11.03

CHEPS

Enschede, The Netherlands

The Reform of Higher Education and Research in Europe

www.utwente.nl/cheps

11-12.03

British Council

Hong Kong, China

Going Global 2011: World Education: the new powerhouse

www.britishcouncil.org/goingglobal

31.03-04.04

EURODOC

Vilnius, Lithuania

New generation in science: toward a new fashion ERA? Unravelling relationships between research traditions and new generations' hunger for change

eurodoc2011.ljms.lt


ПУБЛИКАЦИИ
European University Association publication:

Examining Quality Culture: Part 1 – Quality Assurance Processes in Higher Education Institutions
Higher Education Management and Policy, Volume 22 Issue 3: Journal of the Programme on Institutional Management in Higher Education

ISBN: 9789264043206


Publication: 11/01/2011
Pages: 100

The Journal of OECD's Programme on Institutional Management in Higher Education. This issue of Higher Education Management and Policy, the journal of OECD's programme on Institutional Management in Higher Education, includes articles on performance incentives, collaborative learning, gender equality issues, sustainable teaching development programmes, "employability" through skills development, peer review, and knowledge production in the innovation system.

Table of contents

Project economy approaches for higher education: Diversifying the revenue base of German universities


Multidimensional ranking: A new transparency tool for higher education and research
The global impact of the financial crisis: Main trends in developed and developing countries
Sustaining leadership in challenging times
Government funding as leverage for quality teaching and learning: A South African perspective
Higher skills and the knowledge economy: The challenge of offshoring.
WIPO. A report entitled “Intellectual Property and the Safeguarding of traditional cultures” has been published

The World Intellectual Property Organization (WIPO) has published the report "Intellectual Property and the Safeguarding of Traditional Cultures – Legal Issues and Practical Options for Museums, Libraries and Archives", written by Molly Torsen and Jane Anderson.

The report presents an analysis of the legal questions surrounding the protection of traditional cultural expressions (TCEs), their preservation and promotion. It focuses specifically on the challenges that the protection of TCEs by intellectual property rights pose to museums, libraries and archives and presents examples of good practices that can be followed.

The report was prepared in the framework of the WIPO Creative Heritage Project.



Link to the report: "Intellectual Property and the Safeguarding of Traditional Cultures"

UK IPO publishes a report on the flow of Knowledge from universities into the economy

The United Kingdom Intellectual Property Office has published the report “The Flow of Knowledge from the Academic Research Base into the Economy: the Use and Effectiveness of Formal IPRs and “Soft IP” in UK Universities”.

The report focuses on the use of formal intellectual property rights and “soft IPs”. It found that universities use a variety of both hard and soft IPs in a complementary manner. This depends on the size and type of the university.

The report was independently commissioned by the Strategy Advisory Board for Intellectual Property Policy (SABIP).



Link to the Report in English:
The Flow of Knowledge from the Academic Research Base into the Economy: the Use and Effectiveness of Formal IPRs and “Soft IP” in UK Universities
The Commission has published the Annual Report on research and technological development activities in 2009

The European Commission has published its Annual Report (2010) on research and technological development activities of the European Union in 2009. The Report is divided into two main parts: the European Research Area (ERA) achievements and the 7th Framework Programme (FP7) achievements.

In the first part, an explanation is given to the practical implementation arrangements in the five specific ERA initiatives: researchers, joint programming, research infrastructures, international cooperation and knowledge transfer.

In the second part is a review of the state of implementation of FP7 and the 2010 working programme. Furthermore, information can be found about private-public partnership initiatives such as European Technology Platforms or the Joint Technology Initiative.

The Report concludes with an outlook for 2010 that takes into account the commitments of the Europe 2020 Strategy.

Link to the Report:
Annual Reports on research and technological development activities of the European Union
Publications relating to International Cooperation in Research recently released

In recent months, the European Commission, Directorate General for Research has published three publications on projects financed under the Seventh Framework Programme and related to International Cooperation in Research:

The brochure “Reinforcing Strategic Partnerships – International Cooperation BILAT projects, Call 2009” presents the activities of projects aiming to develop and enhance the Science and Technology (S&T) Partnerships with third countries, i.e. Argentina, Egypt, Japan, Jordan, and the USA.

“Opening Horizons: ACCESS4EU – Exploring New Opportunities for European Research in International S&T Cooperation” gives an overview of the projects that aim to increase European researchers' awareness of funding opportunities for international research projects in third countries, particularly in: Australia, Brazil, Canada, China, India, Mexico, New Zealand, Russia, South Africa, South Korea and United States of America.



Finally, the brochure “The changing face of EU-African Cooperation in science and technology” provides an overview of the scientific capacity in Africa.

Links to the publications: Publications in DG Research – International Cooperation webpage
Каталог: Documents -> Infobulletin
Infobulletin -> Месечен информационен бюлетин на нис при су „СВ. Кл. Охридски” декември 2011 с пожелание за весели празници
Infobulletin -> Бюлетин октомври 2010 съдържание: магистратури, стипендии, стажове
Infobulletin -> Ma in european history leiden, paris, oxford
Infobulletin -> Бюлетин май 2010 магистратури, стипендии, стажове ma in european history and civilisation
Infobulletin -> Конкурс за стипендия "дамян балабанов" за академичната 2010/ 2011 Г
Infobulletin -> Месечен информационен бюлетин на нис при су „СВ. Кл. Охридски” октомври 2011 съдържание
Infobulletin -> Месечен информационен бюлетин на нис при су „СВ. Кл. Охридски” ноември 2011 съдържание
Infobulletin -> Месечен информационен бюлетин на нис при су „СВ. Кл. Охридски” септември 2011 съдържание


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница