На Областния съвет на бчк кърджали за дейността на Областната организация



страница1/2
Дата26.09.2018
Размер491.21 Kb.
#83235
  1   2
О Т Ч Е Т
на Областния съвет на БЧК – Кърджали

за дейността на Областната организация

през 2014 година
Уважаеми членове на Общото събрание ,
Днес ние провеждаме заключителния етап от отчетната кампания на БЧК в област Кърджали. В съответствие с Инструкцията на НС на БЧК от месец октомври до месец декември 2014 година в нашата организация успешно се проведоха годишните отчетни събрания на всички организационни нива.

Основните приоритети в дейността на областната ни организацията през юбилейната за нас изминала година бяха утвърдени от общото събрание, проведено на 20.02.2014 година. В приетия годишен план бяха заложени очакваните резултати , индикаторите за оценка и идентифицираните тенденции и рискове , които съществуват за изпълнение на поставените цели.

За поредна година ние доразвиваме целенасочено организационния си и административен капацитет в сферата на стратегическото планиране. Това ни дава възможност днес да направим обективен анализ и самооценка на постигнатото през втората година от мандата на новоизбраните ръководства и да утвърдим Плана за дейността ни през 2015 година- Европейска година на развитието.

За нас, членовете на БЧК – Кърджали, два момента правят днешната сесия по-особена. Първият е, че през 2014 година ние отбелязахме вековния юбилей от създаването на първия клон на Българско дружество Червен кръст в Кърджали. Учредено от забележителни личности в първите години след присъединяването на Кърджали към територията на България, то започва изпълнението на своя хуманитарен мандат да подпомага ранените, болните и уязвимите в мирно и военно време, да осъществява профилактика и превенция и да работи за хуманизиране на българското общество в новоприсъединените земи. През годините, в отговор на различни кризи и предизвикателства пред населението, организацията ни е разширявала своите социални дейности и е намирала партньори за подкрепа на най-уязвимите групи в областта.

Малко са организациите, имащи такава история и останали верни на принципите от учредяването си. Това е несъмнено повод за гордост, но и отговорност и задължение към бъдещето на организацията ни, към очакванията на хората, свързани с резултатите от нашата дейност.

И вторият момент е свързан с факта, че през м. октомври 2014 година експертен екип от НС на БЧК извърши оценка на организационното и финансовото състояние на областната ни организация, базирана на Системата за оценка на състоянието и дейността на областните организации на БЧК, обхващаща периода от 2010 до 2014 година.


ВЪНШНА СРЕДА

Водещи икономисти определят 2014 година като изключително негативна за България - година на политическа нестабилност, спрени реформи, изпуснат бюджет, дефицитно харчене, банкова криза.

За трета поредна година Институтът за пазарна икономика, в сътрудничество с Региостат, изготви актуални социално-икономически профили на 28-те области в страната за 2014 година. Информацията се осигурява от два основни източника - официална статистическа информация и информация, произведена чрез специално проведено за целта от Института изследване.

Къде сме ние?

В резултат от обобщаване на данните в страната са идентифицирани осем типа регионални профили. Кърджали, Кюстендил и Враца и са в седмата, предпоследна група , характеризираща се с контрасти както по отношение на социално-икономическото им състояние, така и по отношение на тенденциите в развитието им . От една страна, трите области са с най-добри тенденции в образователната среда и с относително привлекателна бизнес среда (данъци и администрация), а от друга, с едни от най-слабите икономики и с най-негативното икономическо развитие.

Заетостта в областта бе сред най-ниските в страната в тежките години на кризата (2010 г.), но през последните четири години се наблюдава ръст на заетите лица. Данните за състоянието на пазара на труда в област Кърджали продължават да бъдат определяни от НСИ като непредставителни, най-вече поради липсата на сигурност относно демографската статистика за броя на населението на областта. Според тези данни броят на заетите лица се увеличава непрекъснато през последните три години и половина, като отчитаната безработица е най-ниска в страната – 7 %. Средногодишният коефициент на заетост е над средния в страната за първи път от 2004 година насам.

Основното предизвикателство пред демографията на областта е устойчивият отрицателен механичен прираст на населението. Преобладаващото селско население е характерна черта на областта и до голяма степен обуславя икономическите реалности, а именно – слаба икономическа

активност и ниска заетост, които от своя страна са основен фактор за бедността в областта. Към края на 2013 г. в областта живеят е 150 973 души и населението отново е намаляло с 691 души за последната година, тенденция започнала през 2001 година. По брой на населението област Кърджали се нарежда на 17-то място в страната, като едва 42% от тях живеят в градовете. Областите Кърджали, Силистра и Разград са единствените с преобладаващо селско население. През последните три години (2011-2013г.) се наблюдава свиване на механичния прираст (поради икономическото раздвижване в областта), а отрицателният естествен прираст остава на много ниски нива, сравними с тези в столицата. В рамките на страната изселването от област Кърджали е предимно по посока София, Пловдив и Хасково.

Възрастовата структура на населението в областта се влошава, но остава относително благоприятна на фона на страната. Коефициентът на демографско заместване е около 66%, което означава, че на всеки 100 лица на възраст между 60-64 години, които напускат работната сила, се падат по 66 лица на възраст 15-19 години, които се вливат в нея. Коефициентът на възрастова зависимост показва, че населението на възраст на 65 и повече години е с 1,2 пъти повече спрямо населението на възраст до 14 г., като за страната това отношение е над 1,4 пъти.

Областите Кърджали и Кюстендил са с най-малък обем на инвестициите, измерени чрез разходите за придобиване на дългосрочни материални активи на 1000 души от населението – около 3,5 пъти по-малко от тези за страната и повече от осем пъти по-малко от водещата област – София .



Доходите на домакинствата в областта са сред най-ниските в страната – близо 2,5 пъти под доходите в София. През последните години се покачват нивата на относителна бедност, като през 2013 г. вече 21% от населението попада под линията на бедността за областта. Неравенството в разпределението на доходите, измерено чрез отношението между доходите на най-бедните и най-богатите 20% от домакинствата, е около 4 пъти, което е сред най-ниските в страната, но проблемът не е в това съотношение, а в това, че населението на областта като цяло е бедно.

Положителни процеси се наблюдават в образованието. Училищното образование показва добри резултати - нисък процент на напусналите и високи резултати на матурите. Делът на висшистите сред населението на възраст 25-64 г. също се покачва, макар и да остава по-нисък в сравнение с този за страната.

Икономическите предизвикателства не пречат на жителите на областта да бъдат относително удовлетворени от условията на живот в областта. Малкото престъпления и добрата околна среда са ключовите фактори, които могат да обяснят този резултат

Всички тези външни фактори оказват своето влияние и върху нашата дейност, рефлектират в демотивация на голяма част от хората за общественополезна активност, допринасят за нарастване на агресията, престъпността, наркоманиите, проституцията и др. Проявите на дискриминация и отхвърляне водят до разпад на обществото и разпространение на насилие и смърт, на което бяхме свидетели в световен мащаб само преди месеци.

А в живота винаги най-бедните са и най-уязвими и се справят най-трудно с житейските ситуации. Затова значителният процент от потенциални бенефициенти от областта бе изходна точка за определянето на стратегическите приоритети и институционалните подходи за реализирането им и през втората година от мандат 2013 / 2016 година на база на собствените ресурси и използване на наличния инструментариум от национални и местни програми и проекти.
ВЪТРЕШНА СРЕДА

ОРГАНИЗАЦИОННА ДЕЙНОСТ

Членски състав , доброволци, капацитет
Целта в сферата на организационната дейност бе свързана с оптимизиране на организационната структура, с акцент върху общинското ниво, и мобилизиране на подкрепа от общността в полза на уязвимите.

И през двете изминали години от новия мандат на общинските ръководства в областната организация се реализираха активни действия за популяризиране на принципите и идеите на Червения кръст и за информирането на местните общности за конкретните си дейности и програми.

Особено важен бе стремежът ни за постоянно присъствие и работата „на терен” с общинските структури, което е сред основните приоритети на организацията в Стратегията й до 2020 г. Не случайно и през тази година всички общински организации са увеличили състава си. Съществува потенциал за още по-голямо увеличение на членската маса и обхвата спрямо населението, свързан с възможностите за още по-активна работа в малките населени места на областта и сред партньорите ни, с които осъществяваме съвместна дейност.

В годината на своя 100-годишен юбилей областната организация има изградени седем общински структури, обединяващи 60 дружества с 2 819 членове. За пета поредна година членският състав бележи ръст от 4,68 % спрямо 2013 година, когато техният брой е бил 2 683 души. Процентът на обхват на членовете на БЧК спрямо населението на областта е вече 1,86, което ни доближава до 2,01 % - усреднен за структурите в страната процент.




Години

Брой членове

Брой дружества

Брой доброволци

2011 г.

2 226 ↑

45 ↑

153 ↑

2012 г.

2 485 ↑

50 ↑

157 ↑

2013 г.

2 693 ↑

51 ↑

176 ↑

2014 г.

2 819 ↑

60 ↑

201 ↑

Новоучредени през 2014 година са 4 дружества , 1 - в община Черноочене - фирма „Данигер” , 3 - в община Кърджали – две на медицинските работници в деткото и училищното здравеопазване и едно в Комплекс ученически общежития „Родопи”.

Община


2011 г. Брой членове

2012 г. Брой членове

2013 г. Брой членове

2014 г. Брой членове

% обхват/ население

КЪРДЖАЛИ

1 256

1 375

1 464 ↑

1487 ↑

2,23 %

АРДИНО

200

267

300 ↑

300

2,59 %

ДЖЕБЕЛ

30

124

126 ↑

126

1,54 %

КИРКОВО

200

108

115 ↑

120 ↑

0,59 %

КРУМОВГРАД

150

161

200 ↑

200 ↑

1,12 %

МОМЧИЛГРАД

400

400

450 ↑

500 ↑

2,78 %

ЧЕРНООЧЕНЕ

30

50

38 ↓

86 ↑

0,89 %

И докато 2013 година бе добра стартова година за новоизбраните общински ръководства, то през 2014 година ръководствата на общинските организации в Крумовград, Ардино и Джебел направиха много силна организационна „крачка“ в развитието си , показвайки възможности за самостоятелно функциониране чрез подготвени на общинско ниво собствени изяви по повод честването на юбилея, а Кърджали и Момчилград затвърдиха водещите си позиции. Практически пет от седемте общински организации демонстрират капацитет за самостоятелно вземане на решения и организиране на дейности и инициативи в подкрепа на нуждаещите се от местните общности.

И през двете години от новия мандат ОС на БЧК работи целенасочено за изграждането на този капацитет. През 2014 година са осъществени 43 посещения и командировки от служители на Секретариата на ОС на БЧК с цел оказване на методическа помощ и подкрепа на местни инициативи. Примери за това са отбелязването на 80-годишния юбилей на ардинската организация, обучителните демострации на доброволците от МАЕ пред връстници от СОУ «Хр. Ботев» - Джебел и участници в общинското състезание «Млад огнеборец» - Ардино., реализираните 9 курса за оказване на първа долекарска помощ на деца до осем години в Джебел, Черноочене, Кирково, Крумовград и Кърджали.

През 2014 година, след получена методическа помощ от НС на БЧК, отдел „ОРСП“,в навечерието на отчетната кампания 2014/2015, ОС на БЧК утвърди Система за оценка на състоянието на общинските организации на БЧК в област Кърджали. Обсъждането на крайните оценки / от 0 до 3 / се извърши по време на годишните общински отчетни събрания, те показаха „слабите звена“ в дейността и получените резултати до голяма степен определиха съдържанието на плановете им за работа през 2015 година.



Общинска организация на БЧК

Оценка – 2014 година

КЪРДЖАЛИ

2,95

КРУМОВГРАД

2,45

МОМЧИЛГРАД

2,41

АРДИНО

2,14

ДЖЕБЕЛ

1,86

КИРКОВО

1,45

ЧЕРНООЧЕНЕ

1,41

От своя страна тези резултати дават възможност на Областния съвет и Секретариата на ОС на БЧК да изведат своята приоритетна организационна задача за 2015 година - изграждането на различни видове организационен капацитет в общинските структури – за организиране / в Черноочене и Кирково /, за партниране и мобилизиране / в Момчилград, Крумовград и Джебел /, за действие и растеж / в Ардино и Кърджали /. Целта на изпълнението й е осигуряване на изпреварващото приспособяване на нашата дейност към динамично променящите се външни условия и повишените очаквания на нуждаещите се хора от областта към нашата работа.

Експертният екип от НС на БЧК, който извърши комплексната оценка на областната ни организация през месец октомври 2014 година, определи тази система като „иновативен по своето съдържание и процедура на реализация документ, който може да служи като методическа основа за разработване на такива системи и в другите областни организации, като прилагането на целия цикъл е характерна особеност на „развиващите се“ организации.

Областният съвет на БЧК прилага системния и участнически подходи при обучението и повишаването на квалификацията на доброволците , щатния и ръководния състави . Вече втора година на свое заседание членовете му утвърждават годишна календарно-тематична програма за обучение и квалификация в Областната организация на БЧК – Кърджали. В нейно изпълнение през месец декември 2014 година бе проведен изнесен двудневен семинар на тема „Доброволците по време на бедствие. Стъпка по стъпка", в който надграждащо обучение преминаха 25 доброволци и служители на областната организация. Едно от постиженията ни през 2014 година е изграждането на нови публично- частни партньорства в подкрепа на червенокръстките ни дейности. За финансирането на обучителния модул бяха привлечени финансови средства от фирма «Артекс» - Кърджали. Вижданията на Областния съвет са, че това е възможност, която би позволила ежегодно във всички общини на областта да се провеждат обучения на местните ръководни и доброволчески състави, защото те повишават капацитета на доброволците за самостоятелни инициативи и утвърждават самочувствието им на важни социални фактори на местно ниво.

В трудната социално – икономически ситуация през изтеклата година ние отбелязваме изключителната важност на изграждането и поддържането на доброволческата активност, защото именно тя съчетава преките ползи за хората, за социално уязвимите общности и за развитието на гражданските структури. В оценката от комплексната проверка на областната организация е подчертано, че „развитието на доброволческа мрежа на Кърджалийската организация се осъществява чрез пълното овладяване и прилагане на съвременния доброволчески мениджмънт.“ Отбелязването на 100-годишния юбилей , споделените червенокръстки истории на нашите доброволци в местната преса, утвърждаването на положителната за нашата дейност медийна среда, бяха допълнителни възможности , използвани от Секретариата и общинските ръководства за промотиране на доброволчеството и отдаване на признание на доброволците за техния принос за развитието на общността.

Основни моменти през изминалата година в работата по развитие на доброволчеството бяха привличането на нови доброволци, мотивирането и задържането им, както и тяхното обучение, в зависимост от необходимостта за конкретни дейности , при зачитане на техните лични възможности и приоритетите на организацията. Оптималното нарастване на броя но доброволците е критерий, който се наблюдава от ОС на БЧК.

През 2014 година в картотеката на Областен съвет на БЧК - Кърджали са регистрирани 25 нови доброволци на БЧК , в момента техният брой е 201, а на членовете – доброволци на БМЧК - 128 души. През 2014 година отработеният от тях доброволен труд се равнява на 5 064 часове, в това число 4 506 часове на доброволците от БМЧК.

Новоприетите доброволци са приоритетно ориентирани към «Екип 254» и ДЕРБАК - Кърджали, 13 от тях преминаха основно обучение и Първа долекарска помощ, а 7 доброволки участваха и в специализирано обучение, съгласно приетата Календарно-тематична програма за обучение и квалификация в Областната организация на БЧК. През 2015 година вниманието ни трябва да бъде насочено към привличането на доброволци от системата на образованието и читалищата, както и към обучението им като предпоставка за приобщаване на членовете на различни общности към червенокръстките ценности и идеи и даване на възможност за тяхната изява.

Областен съвет на БЧК
Според оценката на експертния екип, извършил комплексната проверка през 2014 година „ “успехите на организацията в голяма степен се дължат и на професионалната и всеотдайна работа на доброволците-ръководители – председател, зам.-председател и членове на областния съвет, както и председатели, зам.-председатели и членове на общински съвети». Отбелязано е, че . «организацията има много силен и отдаден състав на Областния съвет и на Контролната комисия, който работи много близко с щатния състав, на когото непрекъснато засвидетелстват уважение и подкрепа. Нещо повече – членовете на ръководния и контролния органи участват активно във всички дейности и непрекъснато една част от тях даряват собствени средства (за 2014 г. 2 023,98 лв.), а друга част, с по-малки възможности, участват лично и дейно в процесите на фондонабиране.» За нас това е ценен показател за личното отношение на червенокръстките деятели към проблемите на организацията ни. Благодарим на д-р Черкезов, д-р Соня Райчева, Свилена Янчина, д-р Диана Георгиева, на лекторите по ПДП – д-р Атанас Митков и д-р Борис Досев, на председателя на дружеството на водните спасители – Тодор Радев.

Под ръководството на Председателя – д-р Тодор Черкезов, по-голямата част от членовете на ОС на БЧК участваха активно в проведените през отчетния период 7 заседания, чиито решения се вземат при пълна прозрачност и отчетност пред обществото и структурите на организацията . С право на съвещателен глас в част от заседанията участва г-жа Маргарита Пачилова - Председател на Областната Контролна комисия.

Обсъдени са 43 основни въпроси от цялостната дейност на организацията и са взети 64 решения . От тях изпълнени са 63, а последното – за провеждането на Общото годишно отчетно събрание, днес е в процес на изпълнение. Обсъжданите материали и изпълнените решения засилват положителните тенденции в развитието на областната организация.

През последните години членовете на Областния съвет съсредоточават вниманието си върху прилагането на иновации в стратегическото и оперативно планиране, развиването капацитета на общинските структури, укрепването на финансовата стабилност на организацията и възможностите за разширяване на хуманитарните дейности на организацията в съответствие с очакванията на обществото. Като ръководен орган на областната организация ОС на БЧК през юбилейната за организацията ни 2014 година прилагаше съвременните институционални подходи в своята дейност : застъпничество с цел удовлетворяване на потребностите на заинтересованите страни - уязвими възрастни хора и деца в риск, доброволчески, членски и щатен състави; консултативен и участнически подходи при развитие на връзките с държавната и местни власти, корпоративния и неправителствения сектори в областта за приобщаването им към решаването на важните за общността социални проблеми; позициониране на организацията на областно и общински нива като значима социална институция.

Смятаме, че , със стила и методите си на работа, ОС на БЧК помага на организацията ни да се позиционира така, че наред с традиционните дейности по предоставяне на услуги и хуманитарно подпомагане, тя все повече поема функциите на обществен застъпник и фактор за хуманизирането на местните общности.

Гордеем се с факта, че Областната Червенокръстка организация през изтеклата година бе удостоена с най-високото отличие за заслуги „ Български Червен кръст“ – златен медал , връчен ни от нейния председател – маг. фарм. Христо Григоров.


СОЦИАЛНО - ПОМОЩНА ДЕЙНОСТ
Целта, която си поставяме в това направление е предоставяне на качествени социални и здравни услуги, грижи и знания в общността при ефективно и ефикасно използване на ресурсите.

Многогодишният ни успешен опит в управлението на две социално значими за областта институции , при пълната и безрезервна подкрепа на Община Кърджали, е емблематичен за системата на БЧК. Домът за стари хора е с капацитет от 30 ползватели и „Хоспис Червен кръст“ ЕООД – с капацитет от 20 пациенти. В тях ОС на БЧК има възможност да надгражда пакета от услуги, да развива публичните партньорства, да показва на обществото реалния си принос към решаване на проблемите на уязвими възрастни хора от областта. Тяхната средногодишна заетост е 99%, което доказва необходимостта от съществуването им и качеството на предлаганите социални и здравни услуги в тях.

Социалният работник - Ирина Стаматова, организира цялостната дейност по адаптирането на новопостъпилите ползватели на услугата и осъществява социално посредничество при решаване на техни проблеми Водени от желанието предоставяните услуги бъдат съобразени с индивидуалните нужди на потребителите, за да се намали тяхната уязвимост ,ежегодно социалният работник провежда анкети за обратна връзка. През 2014 година в тях участваха 25 ползватели на ДСХ и 20 пациенти или техни близки от «Хоспис ЧК» ЕООД. Анализът им показва, че от дадените общо 295 отговори в ДСХ, 122 /41,35 %/ оценяват собствените си чувства и отношението на персонала към ползвателите на услугите като отлични, 160 /54, 23 %/ - като добри и 13 /4,40 % / - като задоволителни. Над 90% от анкетираните не желаят да бъдат изведени от институциите и биха препоръчали тези услуги и на свои познати.

В Дома за стари хора през изминалия период са осъществени 12 сбирки на групата по арттерапия, 11 срещи с цел музикотерапия, проведени са 22 трудотерапии, 21 християнски беседи, отбелязани са всички лични и други празници- баба Марта, 8-ми март, Лазаров ден, Великден, 29 април- ден на солидарността между поколенията, 1 октомври – Ден на възрастните хора, Коледа. Осъществени са дейности за социално посредничество на 19 бенефициенти . В дейностите, даващи възможности за социално включване на настанените в ДСХ, са привлечени 10 партньори. . За 2014 година годишният стандарт за издръжка на ДСХ бе 184 350 лева. През изминалата година довършихме топлоизолация на северната и западна страна на Сектор «Б» на обща стойност 4 284,88 лева. През месец декември 2014 година започнахме основния ремонт на складовите помещения, като авансово сме заплатили 5 539,07 лева. По договор ремонтът трябва да приключи през м. март 2015 година. Това е поредната стъпка към създаване на битови условия, отговарящи на всички изисквания за средата и водещи до запазване качеството на живот на настаните възрастни хора в Дома за стари хора и човешкото достойнство на пациентите на «Хоспис Червен кръст» ЕООД.

Хосписът успешно се самоиздръжа, благодарение както на Община Кърджали, така и на непрекъснатия мониторинг на управлението му и адекваните и навременни решения на ОС на БЧК, който изпълнява функцията на настоятелство на Хосписа. Таксите за престой на пациенти от област Кърджали в него продължават да са най - ниските в страната. Средногодишната заетост през 2014 година е била 99,99 %, което доказва реалната необходимост от съществуването му. От проведените анкети с близките на пациентите на „Хоспис ЧК“ ЕООД на въпросите, свързани с отношението на персонала, с нивото на санитарно-хигиенното и на медицинското обслужване от 20 участници в анкетата, отлична оценка дават съответно -15, 11 и 16 респонденти, останалите - добра. Няма нито един ползвател, който дава задоволителна оценка, и 100% желаят да продължат да ползват услугите на заведението.

С успешното управление на тези две социално значими за областта институции, ОС на БЧК дава своя реален принос към решаване на конкретни проблеми на една от най-уязвимите групи от населението – хората от третата възраст в Кърджалийска област.



Достиженията ни в тази сфера се утвърждават като визитна картичка за областната ни организация.

Допълнение към нея е и дейността на Екип 254. За седма поредна година дейността на Екипа, стартирал като проект „Домашни помощници“ през 2007 година, финансиран от Испански Червен кръст , показва своята устойчивост и способност за развитие. Доброволците работят основно в две направления – социално-помощна дейност и първа долекарска помощ. Доброволките, работещите като „обществен патронаж” от екипа са 6 и в рамките на календарната 2014 година техният труд, включващ посещения по домовете на бенефициенти, обгрижване, психосоциална подкрепа, медицински грижи и манипулации, както и заверяване на рецептурни книжки, се равнява на 246 часа. Създадената от екипа картотека на бенефициенти, нуждаещи се от подкрепа, непрекъснато се допълва и актуализира. Към момента тя включва вече 140 души, голяма част от които реално разчитат единствено на нашата помощ.

Във Великденската благотворителна кампания на Екипа са участвали с доброволен труд от 130 часа 16 доброволки , 5 от които успяха да съберат финансови средства и хранителни продукти за направата на хранителни пакети за 100 бенефициенти - самотни, възрастни и болни хора и семейства на стойност 2 046,20 лева. В Коледната благотворителна кампания са подпомогнати 105 бенефициенти , от които 16 семейства в риск и 89 болни и самотни хора. Събраните финансови средства и хранителни продукти са на стойност 2 270,00 лева. Екипът бе подпомогнат в кампанията от младежите от БМЧК и Интеракт допълнително с хранителни продукти на стойност 580,60 лева. Положеният доброволен труд от 12 доброволки от Екип 254 е 115 часа. Дейността на Екип 254 демонстрира все по-обхватна и измерима подкрепа на нуждаещите се в общността , чрез успешно мобилизиране на ресурси от местни дарители и доброволци. Като дарители в двете кампании се включиха 9 юридически лица и 115 физически лица. Общият доброволен труд на Екипа за 2014 година е 558 часа.

За първа година и в община Джебел доброволци на БЧК при читалище „Христо Смирненски” проведоха Великденска акция и подпомогнаха с хранителни пакети 10 самотни живеещи пенсионери от своя град.

По повод 70-годишнината от края на Втората световна война, през 2014 година участвахме като съорганизатори на благотворителен концерт, набраните средства от който, в размер на 2 444,19 лева, бяха предоставени на ОСВВ за подкрепа на ветераните от войните в област Кърджали в навечерието на Коледните празници.

Програмата за подпомагане на социално слаби лица от „Интервенционните запаси на Европейския съюз“ е най-мащабната хранителна програма, реализирана на територията на Кърджалийска област. В рамките на тази програма през 2013 година областната ни организация подпомогна 11 820 бенефициента, в т.ч. 1320 ползватели на услуги в 19 социални заведения в областта, които получиха своята хуманитарна помощ през м.януари 2014 година. През месеците август и октомври представители на Разплащателна агенция - Държавен фонд „Земеделие“ извършиха две проверки, отнасящи се до отчитането на раздадените хранителните продукти. Нередности и несъответствия не бяха констатирани, препоръки и забележки нямаше.

Реализирането на дейности и проекти в услуга на деца и млади хора с оглед намаляване на социалната и здравна уязвимост и подобряване на благосъстоянието им е една от целите заложени в „Насоки за дейността на клубовете на БМЧК в област Кърджали за периода 2013 – 2014 година“. Работата на младите доброволци в направление социално-помощна дейност води до изградени традиции в дейностите, целящи закрила и подпомагане на уязвимите групи в обществото.

Посещенията, които доброволците от БМЧК осъществяват в детските социални заведения на територията на нашата област /ДМСГД, Дневен център за деца с увреждания-Кърджали и Момчилград, Комплекс за социални услуги-Крумовград, Помощно училище с интернат и др./ са периодични и свързани с определени поводи като празниците Баба Марта, Великден, Ден на детето, Коледа и др. Основната цел е да се помогне на младите хора- ползватели на тези социални заведения да добият увереност и да се научат да споделят.

През 2014 година доброволци на БМЧК в Кърджали, Крумовград и Момчилград реализираха няколко благотворителни кампании:


  • Фондонабирателна кампания за захранване на фонд „Милосърдие“ - единствената възможност на ОС на БЧК за пряко финансово подпомагане на нуждаещи се лица от областта. И тази година доброволците на БМЧК навръх големия празник Цветница набираха , с касички на БЧК , парични средства пред трите православни храмове в града: „Свети Георги” и „Успение Богородично” и „Св. Йоан Предтеча“ , като кампанията им завърши с резултат от 1 365,48 лева. Ежемесечен е и личния принос към фонд „Милосърдие“ на Председателя на ОС на БЧК - д-р Тодор Черкезов.

  • Великденска кампания „От хората за хората-2014“ в Крумовград , по време на която бяха подпомогнати 31 деца в риск от СОУ“Васил Левски“ с хранителни продукти на обща стойност 767,65 лева;

  • Курбан за здраве, дарение от местната църква и физически лица, който бе приготвен по време на големия църковен празник „Свети дух“ в параклиса край Момчилград за десетки християни и мюсюлмани;

  • Благотворителен базар на собственоръчно приготвени кулинарни изделия от доброволците на Клуба на БМЧК в Момчилград, в рамките на който бе набрана сумата от 760,00 лева за лечението на Селвер Вехиб- страдаща от множествена склероза.

  • Традиционната Коледна кампания за подпомагане на 200 деца в риск на стойност 2 000 лева.

Във връзка с разкриване на 4 нови социални иституции- 3 ЦНСТ и едно защитено жилище в Кърджали и предстоящото откриване на ЦНСТ в община Черноочене, ОС на БЧК – Кърджали проведе обучение на десет доброволци от БМЧК за работа с деца от специализирани институции и хора с увреждания. Темите „Общуване и работа с хора с увреждания”; „Специфика на общуването с деца живеещи в институции” и „Умения за планиране на работа с деца от специализирани институции” бяха представени от преминалите на национално ниво обучение доброволци Антония Панайотова и Деница Георгиева.

В рамките на проект "Програма за предоставяне на услуги и подкрепа на деца и млади хора, напускащи социалните институции" през месец септември, БМЧК-Кърджали за четвърта поредна година проведе областна информационна кампания. В подготвителния й период обучение преминаха 18 доброволци на БМЧК. По време на кампанията бяха разкрити информационни шатри в общините: Кърджали, Ардино, Джебел, Кирково и Крумовград, на които гражданите имаха възможността да попълнят анкетна карта „Приемната грижа-реалност, възможност и закрила“ и да бъдат информирани за социалната услуга от доброволци на БМЧК. Доброволците проведоха и ателиета „Направи си сам“, „Face painting“ и рисуване с тебешир с участието на деца от ОДК-Кърджали и децата от Комплекс за социални услуги в Крумовград.

През последните две години ОС на БЧК реализираше проекта „Топъл обяд“ със самостоятелно набрани средства. През февруари 2014 година в Кърджали бе разкрит магазин от веригата „Кауфланд“ и първата ни съвместна акция завърши с резултат от привлечени 792,69 лева. Анализирайки възможностите за предоставяне на топъл обяд от минали години, през месец септември 2014 година ОС на БЧК- кандидатства с проект „Топъл обяд за деца в риск“ към програма „Партньорска мрежа за благотворителност“ на НС на БЧК. Общата финансова рамка на стартиралия вече проект е в размер на 3 200 лева и предоставен обяд на 20 деца в риск за 100 дни от учебната 2014/2015 година. Благодарим на дарителите от областта и на служителите на „Кауфланд“ в Кърджали за активността им по време на Коледната благотворителна кампания в подкрепа на програмата „Топъл обяд“. Общата стойност на събраните финансови средства е 2 500,45 лева, което ни отрежда трето място по постъпления в страната, след София и Благоевград. Това ще ни даде възможност през следващата учебна година да подкрепим повече деца в риск от областта.

В сферата на хуманитарното подпомагане в края на месец юли във връзка със замърсяване на питейната вода в Кърджали по молба на областния управител ОС на БЧК организира кампания за набиране на дарения от бутилирана минерална вода, която чрез Червения кръст да бъде предоставена на Дневните центрове за деца и възрастни с увреждания „Надежда“, ЦНСТ „Детска мечта“, ДМСГД, Дом за стари хора, Хосписите „Добролюбие“ и „Червен кръст“, Център за социална рехабилитация и интеграция на хора със психични проблеми „Орфей“ и ЦСРИ на лица със зрителни увреждания „Недялка Камбурова“. На апела се отзоваха редица граждани, служителите на НОИ-Кърджали и фирма „Нова трейд“ЕООД , произвеждаща бутилирана изворна вода „Бачково“, които дариха общо 24 354,5 литра минерална вода на стойност 7 983,79 лева. Минералната вода , получена като дарение в подкрепа на Апела на ОС на БЧК осигури нормалното функциониране на 15 социални и здравни заведения за един месец. Дрехи и обувки на стойност от 1051,63 лв. , дарени от турски гражданин, бяха предоставени на социални институции и лица от община Кърджали.


В условията на пазарна икономика предоставянето на качествени платени услуги в общността е една от възможностите за финансова стабилизация на организацията .



ПЪРВА ДОЛЕКАРСКА ПОМОЩ
Обучението на кандидат-водачи на МПС за оказване на първа долекарска помощ при пътно-транспортни произшествия през година бе добре организирано, подсигурено с компетентни лектори – д-р Атанас Митков, д-р Борис Досев, д-р Стефан Бонев и от тази година – д-р Борислав Коленцов. Всички те са преминали обучение на национално ниво, разполагаме с помощни печатни материали и ползваме демонстрационен видео-филм. Анкети за обратна връзка през годината са попълнили 118 кандидат –водачи на МПС. Анализът показва, че 100 % от анкетираните дават отлична оценка за начина на поднасяне на учебния материал, 83 % от курсистите смятат, че курсът оправдава средствата и биха го препоръчали на свой близък, 78% от курсистите се чувстват уверени да ползват уменията при нужда, а 96,6 % смятат ,че практическата насоченост на курса е много добра. Деветдесет и два процента / 92,3 % / от анкетираните считат, че продължителността на курса е достатъчна за усвояването на материала и придобиването на практически умения за справяне в ситуация на ПТП. През 2014 година са обучени 1 654 кандидат- водачи на МПС. Можем да обобщим, че курсовете по първа долекарска помощ за кандидат – водачи на МПС, които се провеждат от Областния съвет на БЧК – Кърджали, са ефективни, качествени и напълно отговарят на европейските стандарти . Размерът на общите постъпления от обучения по ПДП на кандидат-водачи на МПС през отчетния период е 71 170,00 лв, с 1 317,80 лв. повече от 2013 година.


ПДП

2011 г.

2012 г.

2013 г.

2014 г.

Брой участници


1 719

1 703

1 574

1 654

Брой курсове


115

117

113

114


Финансови постъпления –лв.

73 608,00


72 193,00


69 852,20


71 170,00


Заселените контакти с кметовете на общините от областта ни дадоха възможност през 2014 година да проведем 9 обучения на педагогическия персонал на детските градини в пет от 7-те общини на област Кърджали по основния курс за оказване на първа долекарска помощ на деца до осем години . Общият приход от тези дейност е 3 150 лева, обучени са 122 курсисти. По пилотния проект за оказване на първа помощ на работното място на НС на БЧК и МОМН са проведени два курса, с реализиран приход от 518,40 лева и 30 обучени участници. Убедени сме, че увеличаването на вида на услугите, които предоставя ОС на БЧК чрез своите лицензирани програми , е една от добрите възможности за осигуряване на знания за обучаемите и приходи за областната организация.

Като начин за привличане на работодатели и засилване на обществения интерес и полза от знанията в областта на първата долекарска помощ отчитаме провеждането на обучения на трудови колективи от доброволци на БЧК и БМЧК. Примери за това са обученията, проведени от доброволката Маргарита Пенева на служителите на Комплекс Ученически общежития «Родопи» - Кърджали, където изградихме и дружество на БЧК , и на административния сектор на «Ес енд Би Индастриъл Минералс». Доброволците на МАЕ проведоха обучителни демострации за свои връстници от СОУ «Хр. Ботев» - Джебел и участници в общинското състезание «Млад огнеборец» - Ардино.

ВОДНО СПАСИТЕЛНА ДЕЙНОСТ

В началото на месец април 2014 година Областен съвет на БЧК – Кърджали стартира 2 курса за водни спасители на плувни басейни и водни паркове и спасители в открити водни площи и море. Успешно завършиха 11 спасители за басейн и водни паркове и 7 – спасители за открити водни площи. Курсовете се водиха от инструктора Тодор Радев и лектора по първа помощ при водни инциденти д-р Борис Досев. Активна помощ на курсистите при усвояване на техниките на водното спасяване оказа и дългогодишния спасител Алекси Коджаманов – председател на Общински съвет на БЧК – Кирково. Практическата част на курса се провеждаше на закрития плувен басейн в СОУ „ Отец Паисий” – Кирково, а теоретичната част в залата на ОС на БЧК. Четиридесет и два са заверените талони за работа през 2014 г. Двама спасители, които не са заверявали талони повече от 5 години, преминаха опреснителе курс. От обученията на водни спасители в ОС на БЧК през 2014 година са постъпили 3 431,80 лева.

За първа година ОС на БЧК предоставя услугата «Екип Водно Спасителни Кадри». През месец април бе подписан договор с „Аквапарк“ ООД за обезпечаване на работата на Аквапарк «Поморие». За периода юни-август приходите по този договор са 3 680 лева.


ВС курсове

2011 г.

2012 г.

2013 г.

2014 г.

Брой участници

0

45

12

18


Брой заверени талони

13

52

43

42

Финансови постъпления – лв.


434,40

6 177,50

3 171

7 111,80


Съгласно договореност между Български Червен кръст и Министерството на вътрешните работи за провеждане на курсове за обучение на служители от структурите на МВР на 15.05.2014 година 16 представители на „Пътна полиция“ и ОУ „Противопожарна безопасност и защита на населението“ преминаха курс за работа с основни спасителни средства и оказване на първа долекарска помощ при водни инциденти.

По двете програми „Приятели с водата“ и „Водноспасителен минимум“ през месец май бяха обучени 60 ученици от СОУ „Св.Климент Охридски“. Съвместно с клубовете по водна топка в Кърджали 140 деца преминаха поредица от обучения по проект „Научи се да плуваш“ през това лято на плувен басейн „Арпезос“ През м.август бяха обучени още 90 деца по Водноспасителен минимум по програма, финансирана от Община Момчилград.

В Кърджали съществува дружество на водните спасители с 20 членове. Анализът на новопридобития опит с «Аквапарк - Поморие» сочи, че бъдещата съвместна дейност с Дружеството на водните спасители в Кърджали , би трябвало да се приоретизира и ориентира в посока на изграждане на стабилни екипи от водно спасителни кадри, които да имат интерес да работят именно с БЧК.



Комисията по водно спасяване към Община Кърджали, в която участва и специалиста «ВС» към Областния съвет на БЧК, извърши проверка в началото на летния сезон на всички водни обекти на територията на общината и направи необходимите констатации и предписания за отстраняване на всички пропуски и нередности. Общо бяха проверени 10 обекти , в които има басейни, и 3 зони за краткотраен отдих.

От изключително значение за развитието на водно-спасителната дейност е наличието на закрит плувен басейн в Кърджали, което би ни дало възможност за провеждането на повече на брой курсове за кандидати за спасители. Повишените изисквания към оборудването на ОС на БЧК при провеждането на курсовете за водни спасители изисква от нас и намирането на начини за тяхното покриване и привличане на местните власти и собствениците на малки басейни като партньори в разширяването на тази дейност.

Все още има какво да се прави по отношение на превенцията на водния травматизъм сред учениците от първи до четвърти клас и техните родители. Програмите на НС на БЧК – „Приятели с водата“ и „Дръж ме под око“ дават достатъчна методическа основа за съвместна работа с РИО през следващите години.

В организационно отношение за в бъдеще бихме могли да използваме курсовете за подготовка на водни спасители и за привличане на тези млади хора като доброволци на БЧК, особено в направлението за работа при бедствия и катастрофи.


ПРОМОЦИЯ НА ДОБРОВОЛНОТО КРЪВОДАРЯВАНЕ
В областта на безвъзмездното кръводаряване през 2014 година ОС на БЧК продължи партньорство си с отделението по Трансфузионна хематология към МБАЛ „Д-р Ат. Дафовски“. През първото полугодие на 2014 година доброволци на БМЧК се включиха в акцията по кръводаряване в чест на двойния празник - Ден на Европа и Ден на победата, която се проведе по призива на Ротаракт в Кърджали. Александра Йовчева и Даниел Кузмов-членове на Младежки авариен екип-Кърджали дариха за първи път кръв. През второто полугодие на годината, през месец ноември, ОС на БЧК съвместно с отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ “Д-р Атанас Дафовски“ проведе акция за доброволно и безвъзмездно кръводаряване в фирма „Ес енд Би Индъстриал Минералс“- Кърджали. Акцията бе част от Националната кръводарителска кампания по повод Световния ден за възпоменание на жертвите от ПТП. Отзоваха се 11 служители, между които и няколко дългогодишни кръводарители. В кръводарителската акция отново се включиха и доброволци на БМЧК.

Убедени сме, че трайни позитивни резултати могат да бъдат постигнати само при системна работа за формиране на съответното съзнание по проблема сред подрастващите и младите хора. Усилията в тази насока трябва да бъдат насочени към промоция на кръводаряването предимно в учебните заведения от областта и активното ни участие при провеждането на националните кръводарителски кампании.


МЕНИДЖМЪНТ НА БЕДСТВИЯТА

Целта по направлението от годишния план на ОС на БЧК за 2014 година, свързано с подготовката ни за работа в бедствени ситуации, формулирахме като: Повишаване на капацитета и готовността за активно включване на ОС на БЧК като партньор на държавните и общински органи за адекватна реакция при кризисни ситуации.

Конкретните ни дейности в това направление се основават на ежегодно подписваните споразумения и програми за съвместна дейност с ОУ на „ПБЗН“ и РИО. В ОС на БЧК има приети Планове за работа с доброволци по време на БАК и за работа със спонтанни доброволци. Това е особено важно, имайки предвид високият риск от бедствия (наводнения) в областта. Утвърдената ни вътрешно-организационна нормативна уредба бе оценена високо от експертния екип, извършил комплексната проверка на областната организация.

Подготовката на щатния състав на Секретариата на ОС на БЧК и доброволците, участващи в ДЕРБАК и МАЕ са ключов елемент за успешното изпълнение на задачите ни в това направление. На областно ниво имаме изграден ДЕРБАК, състоящ се от 14 членове и МАЕ, в който участват 21 млади хора. Във връзка с повишаване на капацитета на организацията през отчетения период продължи набирането на доброволци за ДЕРБАК - двама нови членове.. В изпълнение на приетия годишен календарен план на ДЕРБАК за 2014 г. на 7-8 април беше проведено обучение по ПДП. На 10 септември беше проведено обучение по ПДП за новите членове и желаещите да присъстват останали доброволци от ДЕРБАК. Ръководителят на ДЕРБАК беше основен обучител на провелото се на яз. „Кърджали“ учение за действие и оказване на помощ при наводнения за звеното ДЕДН . Двама доброволци и специалиста по МБ участваха в национално учение на доброволните екипи на БЧК от 24-28 септември в гр. Кюстендил

След упорити тренировки /55 тренинга - 360 часа положен доброволен труд/ под ръководството на Катерина Дикмева, членовете на МАЕ успяха да натрупат знания и практически умения и достойно да представят областната ни организация на националното състезание, класирайки се на седмо място. Извън официалното класиране на състезанието бяха раздадени и поощрителни награди, като категорията „Най-добре представена червенокръстка история“ бе извоювана от МАЕ-Кърджали. В VII-то националното състезание, от областния съвет на БЧК –Кърджали, като съдия на пункт участваше и доброволецът Даниел Кузмов, член на МАЕ-Кърджали.

Проведоха се ученическите състезания „Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации“ в област Кърджали през месеците март и април. Областният първенец от ОУ „Св.Св.Кирил и Методий” с. Жълтуша, обучен от доброволката от «Екип 254» -Маргарита Пенева, завърши на второ място на пункта за „Оказване на ПДП“ на националното състезание в Монтана. Доброволният труд, положен от Пенева като съдия и обучител е 67,50 часа.

През месец декември се проведе изнесен двуденевен семинар на тема „Доброволците по време на бедствие. Стъпка по стъпка", в който надграждащо обучение преминаха 19 служители и доброволци на областната организация. За финансирането на обучителния модул бяха привлечени финансови средства от фирма «Артекс» - Кърджали.

В рамките на програма „Партньори за социална промяна”, финансирана от Фондация “Велукс”, чиято основна цел е да подкрепи и да допринесе за преодоляване на предизвикателствата, пред които се изправят уязвимите деца в България, през 2014 година 7 доброволци на БМЧК от Кърджали и Крумовград бяха обучени да провеждат ателиета по психосоциална подкрепа с деца от 4-тите и 8-мите класове в училищата. Участниците в обучението след предварителна уговорка с ръководствата на две учебни заведения в областта: СОУ “Васил Левски“-Крумовград и СОУ“Отец Паисий“-Кърджали проведоха общо 18 сесии – 6 ателиета, в които участваха 134 ученика. Наличието на добре обучени доброволци по ПДП и ПСП и през този отчетен период допринесе за успешно реализиране на редица инициативи и повишаване броя на обучените ученици за реакция при бедствия, аварии и катастрофи Демонстрациите на техните знания и предаването им на връстници е начинът, по който нашата дейност получава признание и допринася за изграждане на полезни умения за реакция в ежедневни и екстремни ситуации у младите хора.

На 16-17 октомври в Кърджали за трета поредна година се проведе Екологичен фестивал „Зелена вълна 2014“. В дискусията участваха представители на НС на БЧК – д-р Никола Николов и ръководителя на НЕРБАК – Васил Груев. Във втория ден от фестивала специалистът по МБ от ОС на БЧК изнесе лекция пред ученици на тема „Оцеляване при бързотечащи води и оказване на помощ при наводнения“. Звеното за оказване на Първа психологна помощ към ДЕРБАК, заедно с доброволци от МАЕ демонстрираха оказване на Първа психологична помощ и Първа долекарска помощ на пострадали при наводнения.

Привличането на обществена подкрепа за дейността ни в това направление е важна част от нашата работа. Имаме подписано официално споразумение с хранителна верига „Билла” за предоставяне на неотложна помощ от хранителни продукти и санитарни материали за нуждите на бедстващо население при БАК. През месец юли, по молба на областния управител, във връзка с авария на централния водопоровд на града, ОС на БЧК обяви самостоятелна акция за набиране на бутилирана минерална вода за социални заведения в общините Кърджали и Момчилград. Чрез дарители бяха набрани 24 354,5 л. минерална вода, които бяха доставени до социални и здравни заведения на територията на община Кърджали и Момчилград. 500 литра вода от тях бяха предоставени на пострадалите от наводненията в Мизия. За тях две физически лица дариха лекарства и хранителни продукти на стойност 149,39 лв. Чрез ОС на БЧК в подкрепа на пострадалите от наводненията в страната. наши съграждани дариха 1 336,50 лева, които бяха преведени в националната дарителска сметка на БЧК. Дружеството на БЧК в «Артекс» инициира и проведе кампания в подкрепа на пострадалите от община Приморско и фирмата финансира областното обучение на доброволците в сферата на мениджмънта на бедствия.



Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница