На територията на Община Павел баня 2004-2007г І. Анализ и оценка на съществуващото състояние



Дата24.10.2018
Размер182.5 Kb.
#96589
ТипАнализ
Стратегия

за развитието на туризма

на територията на Община Павел баня
2004-2007г
І. Анализ и оценка на съществуващото състояние


  1. Оценка на природните потенциали и фактори за развитие




    1. Природни условия и ресурси

Природните условия и курортно-туристическия потенциал на Община Павел баня са формирали структурата на икономиката в района. Доминират отраслите, свързани с обслужването на балнеоложкия туризъм, селското стопанство, розопроизводство и розопреработка и дърводобив и дървообрботка.

Благоприятните природни условия и съчетанието на водолечение и физиотерапия са най-привлекателната част за района. Умереният климат, близостта на две планини, плодородните почви, наличието на отлични условия за риболов, планинарство, гъбарство, билкарство и т.н винаги са привличали туристи и потенциални заселници в района.




    1. Климатични условия

На територията на Община Павел баня климатът е умерено-континентален. Характеризира се с мека зима и прохладно лято. Средната годишна температура на въздуха е около +10 градуса, при средна температура през януари около минус 1 градус, а през юли около 22 градуса.


    1. Релеф

Община Павел баня е разположена в централната част на България, в сърцето на Розовата долина. От север, Стара планина играе ролята на бариера за студените въздушни течение. От юг е разположена Сърнена Средна гора. Релефът е равнинно-хълмист, на места планински.

Град Павел баня е разположен в равнинната част на района.




  1. Анализ и оценка на икономическите параметри

Водещи отрасли в икономиката са балнеоложки туризъм и дейностите свързани с обслужването на туристическия контингент.

Трябва да се приеме, че дейностите, свързани с обслужването на туризма са най-значими, тъй като те създават, както официална, така и скрита заетост на работната сила.

Вторият отрасъл по значимост е селското стопанство.


2.1. Развитие на туризма

Град Павел баня е балнеоложки център с международна известност, което го прави посещавано място както от български, така и от чуждестранни туристи. Като целогодишен курорт, средната посещаемост е от около 19 000-25 000 туристи.

Общият леглови фонд на стопанския туризъм в гр. Павел баня, по данни от м. ноември 2004г., съгласно категоризираните туристически обекти към 2004г е 1181 броя, разпределен в хотели, санаториуми, почивни станции, семейни хотели и частни квартири. Категоризацията на леглата е предимно 1 и 2 звезди. Все още има некатегоризирани квартири, главно в частния сектор, което позволява развитието на “сенчест бизнес”.

Балнеоложкият туризъм, който е приоритетен се развива основно в санаториумите. Семейният отдих има развитие предимно в малките частни хотели и квартири и той трябва да се стимулира.

При определянето на стратегическите цели и насоки за бъдещето развитие трябва да се има в предвид факта, че туризма ще играе роля на приоритетен отрасъл, но неговото развитие не може да бъде успешно, ако не се съчетае с общото подобряване на икономическата база и на инфраструктурата.
2.2. Промишленост

Развитието на промишлеността се определя преди всичко от природните фактори и ресурси и наличието на работна сила в района.

Развити са следните промишлени отрасли: хранително-вкусова промишленост, дърводобив и дървообработка, добив и преработка на етерично-маслени култури и др.

Основните предприятия в общината са частни в областта на преработка на етерични култури, производство на хляб, хлебни изделия и сладкарски изделия, производство на мляко и млечни продукти, печатница, дърводобив и дървопреработка и др.


2.3. Селско и горско стопанство

Селското стопанство в района на Павел баня се развива на основата на специфичните природно-географски условия (релеф, климат, почви и др.), традиции на населението и разполагаемия поземлен ресурс. Очаква се то постепенно да излезе от кризисното състояние и да се специализира и обвърже икономически с туризма. Наличието на значителни по размер поливни площи създава възможност за по-интензивно земеделие. От особено значение са трайните лозови и овощни насаждения. Приоритет е увеличаването на площите с етерично-маслени насаждения.


2.4. Обслужващи дейности със стопанско предназначение

Другите отрасли на икономиката от производствената и извънпроизводствената сфера, извън посочените до тук, нямат структуроопределящо значение за общината. Може да се приеме, че тяхното наличие и развитие се обуславя главно от туризма и те спонтанно се формират като елементна неговата обслужваща инфраструктура.

В сферата на строителството работят главно частни фирми, които изпълняват услуги на гражданите и стопанските субекти. Обновяването на курортно-туристическата база и изграждане на нови обекти ще наложи формирането на по-крупни строителни фирми в общината.

Транспорт – изпълняват се пътнически и товарни автомобилни превози, търговия с петролни продукти и сервизни услуги, поддържат се редовни пътнически линии между селищата в общината, извън общината, София, Северна и Южна България.

Търговия – дейностите, свързани с търговията на дребно, общественото хранене и услугите се развиват изключително бързо. Това може да се приеме за фактор, който обогатява туристическата инфраструктура и създава предпоставки за развитие на туризма като цяло.

Развитието на обслужващия сектор, в т.ч с водещата роля на туризма трябва да се базира основно на частния сектор (който е по-гъвкав в пазарни условия) и нова маркетингова стратегия, гарантираща привличане на клиенти за балнеотуризъм, семеен отдих, селски туризъм, планински туризъм, културно-опознавателен туризъм и др.


2.5. Културни традиции и природни забележителности

В Община Павел баня от векове за запазени традиции, свързани с честването на национални празници.

- В навечерието на Бъдни вечер, улиците се огласят от песните на коледари.

- Традиция е на Сирни Заговезни да се организират Кукерски игри.

- В Общината се организират ежегодно Чудомирови празници, Празник на Минералната вода, Празник на Розата, Празник на Българската писменост, Празник на град Павел баня и редица други чествания.

На територията на Община Павел баня попадат редица природни забележителности, резервати, защитени територии и места за отдих и туризъм. Някои от тях са:



  • поречието на р. Тунджа;

  • бреговете на яз. Копринка

  • местността “Гьоловете”

  • връх “Поглед” /”Гьостепе”/

  • местността “Кичестия габър” край с.Турия

  • къща-музей на Чудомир в с.Турия

  • връх “Каваклийка”

  • Джанановата къща в с. Габарево

  • Кадемлийското пръскало над с.Тъжа, с височина 125 метра

  • Бабското пръскало

  • Местността “Манастира” край с.Тъжа, известна с останките от Римско време

  • Естествените находища на еделвайс в Стара планина

  • Резерват “Джендема” в Стара планина

  • Резерват “Соколна” в Стара планина

  • Резерват “Еленова гора” в Стара планина и редица други живописни местности




  1. Анализ на тенденциите и процесите в социалната сфера


3.1 Население

По последни данни от м. ноември 2004г на територията на Община Павел баня са регистрирани 17 910 човека, от които 3102 са в общинския център – гр. Павел баня.

В последните години, като резултат от общата икономическа стагнация в страната се наблюдава обща миграция на младежите към големите градове, привлечени от по-големи перспективи за развитие и кариера.
3.2. Безработица

Към 01.12.2004г нивото на безработицата на територията на Община Павел баня е 18,18%.

Всеобща е тенденцията за увеличаване на заетите в частния сектор. Характерно за пазара на труда в Павел баня е сезонната заетост на част от икономически активното население.
3.3 Образование

Към момента на територията на Общината съществуват 12бр. училища, от които 1 СОУ, 1 Професионална гимназия по хотелиерство и ресторантьорство и 9 ОУ

Необходимо е, да се търси възможност за повишаване на квалификацията на кадрите, с цел задържането на контингента от учащи в общината.


  1. Екология

Като цяло екологичната обстановка в общината е на добро ниво.

Съществува проблем с нерегламентирани сметища по населени места, както и с състоянието на въздуха в селата от източния район, които е в процес на разрешаване.


5. Урбанизация
5.1. Населени места – състояние, динамика

На територията на Община Павел баня попадат 13 населени места, от които 12 села и един град.

Населението по постоянен адрес е разпределено както следва:


Населено място

Брой жители

Александрово

2626

Асен

802

Виден

89

Габарево

2049

Горно Сахране

1607

Долно Сахране

825

Манолово

1072

Осетеново

1637

Павел баня

3102

Скобелево

954

Турия

372

Тъжа

1705

Търничене

1070

Всичко

17910




  1. Анализ и оценка на рекламата и маркетинга

Всеки продукт или услуга, за да бъде продаван, трябва да се рекламира. Така е и с продукта туризъм и в частност балнеотуризма.

Рекламата на продукта е само малка част от цялостния маркетинг на потребностите.

За да бъде повишено търсенето от продажбите на курорта Павел баня най-мощното средство е рекламата. За съжаление тя не е развита в достатъчна степен, ако говорим за цялостното им представяне. До някаква степен това се компенсира от единичните рекламни материали на отделните фирми и места за настаняване.

Рекламата ще допринесе за повишаване информираността на населението в България за предлаганите услуги и възможности за отдих и рехабилитация в Павел баня. Това може да се осъществи чрез:


  • печатни материали

  • web – страница в Интернет на български и английски език

  • включване на туристическия продукт в пакетите на различни туристически фирми


От анализа се извеждат следните силни и слаби страни, възможности и ограничения пред развитието на туризма:
Силни страни:

- добри природни и климатични дадености на курорта

- липса на промишлени замърсявания

- добри транспортни връзки

- добре съхранено културно - историческо наследство

- добри традиции в туристическия бизнес

- добра материално-техническа база, обслужваща туристическия бизнес

- удължен туристически сезон

- в геостратегическо отношение - централно републиканско местоположение - подбалаканска жп линия София - Бургас, първокласен път І - 6

- добре развито розопроизводство, селско и горско стопанство

- добро покритие с традиционни и модерни съобщителни връзки

- отлични условия за лечебен, екологичен и селски туризъм


Слаби страни:

- спад в местната икономика

- липса на изградени и добре функциониращи партньорства между всички местни фактори, които участват и формират туристическия продукт на общината.

- слаб рекламен и маркетингов продукт на туризма в общината

- липса на туристическа инфраструктура за екологичен и селски туризъм

- недостатъчно разнообразен пакет услуги по отношение на атракции и развлечения за туристите

- липса на цялостно интегриран туристически продукт

- наличие на “сенчест” туристически бизнес

- съществува недостиг на квалифицирани кадри необходими за обслужването на чуждестранни туристи
Възможности:

- по-ефективно използване на природните ресурси за нуждите на туризма

- по-ефективно използване на културното наследство и прояви за нуждите на туризма

- увеличение на туристопотока, преминаващ през територията на общината през следващите години

- предстоящо присъединяване на България в ЕС и възможностите, които страната ще получи по линия на предприсъединителните и структурни програми на Общността по отношение на туризма

- интензивно развитие на националния туристически пазар и утвърждаването на туризма като приоритетен отрасъл за икономиката на страната през следващите години. Специална правителствена политика за насърчаване на туристическата индустрия

- по-пълно използване на ресурсите за туризъм на националните и природните паркове на територията на общината

- повишаване на туристическата култура и предлагане на качествени услуги


Заплахи:

- недостиг на общински средства за опазване на околната среда и развитието на туристическата база и инфраструктура

- намаляване дебита на естествените извори на термални води

- има рискове за резки промени в международния или националния туристически пазар. Силна конкуренция от други райони в страната или чужбина, които предлагат сходни туристически продукти.



- Възможно продължително прекъсване на програма “НОИ”, която е основен източник на туристи в момента.
Изводи:

  1. Съществува голям потенциал за развитие на туризма на база уникалността на комплексната културна среда на общината, включваща природната среда, местното културно-историческо наследство, както и всички съвременни социални събития и традиции, етнографски и фолклорни ценности, обичаи, вярвания, които дават цялостната картина на местния начин на живот.

  2. Няма изразена опасност, която да възпрепятства развитието на туризма на територията на общината в обозримо бъдеще, съществуващите рискове не могат да влияят негативно на туристическата активност за продължителен период.

  3. Съществуват много несъвършенства при провеждане на общинската политика в областта на туризма . Не се прилагат модерни и ефективни практики в организацията и управлението на туристическите дейности. Неразвит, силно фрагментиран туристически продукт със слабо информационно и рекламно осигуряване.



П Р И О Р И Т Е Т И:


  1. УВЕЛИЧАВАНЕ НА ПРИХОДЯЩИЯ ТУРИСТИЧЕСКИ ПОТОК ЧРЕЗ РАЗВИТИЕ НА СЛЕДНИТЕ ОСНОВНИ НАПРАВЛЕНИЯ:



  1. Балнеоложки туризъм:

  • Представянене на курорта пред големи туроператорски фирми с цел разработване програми за привличане интереса на чуждестранни туристи към региона. Конкуренция и форми на сътрудничество с други градове от страната и чужбина.

  1. Алтернативен туризъм:

  • Формиране на региона като предпочитана дестинация за развитие на екологичния и селския туризъм. Подпомагане на частното предприемачество,привличане на инвестиции и маркетиране на благоприятните условия,а по-нататък и готовия регионален продукт по отношение на алтернативния туризъм.

  1. Бизнес туризъм. Конферентен туризъм:

  • Представяне на възможността за използуване на легловия фонд в периодите с по-слабо натоварване за провеждане на малки до средно-големи конференции, фестивали и други прояви

  1. Туризъм за спорт и отдих:

  • Привличане на инвестиции за модернизирането и изграждането на необходимата инфраструктура с цел ползването и от водещите спортни клубове за тренировки и рехабилитация.

  1. Културно-исторически туризъм:

  • Създаване на възможности организираните групи туристи, посещаващи културно-историческите забележителности в казанлъшкия регион да преминават и остават за един или повече дни в община Павел баня.

  1. Ловен, фото-ловен и трофеен туризъм:

  • Създаване на възможности организирани групи ловци от страната и чужбина да се насладят на видовото разнообразие от дивеч в региона.

Б. УСВОЯВАНЕ И ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА МЕСТНИЯ ТУРИСТИЧЕСКИ РЕСУРС:

  • Изграждане на база данни,в която да се опишат всички съществуващи и потенциални ресурси на общината,а също така и на тези, които са извън региона но са достатъчно близо за да се използват. Разработване на туристически програми с участието на всички местни и национални фактори, които формират туристическия ни продукт.

  • Издигане качеството на услугите за посрещане търсенето на посетителите и привличане на по-доходоносни клиенти.

СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ:

ОСНОВНА ЦЕЛ:



Устойчиво развитие на туризма в община Павел баня с цел оживяване на местната икономика, развитие на дребния и средния бизнес, повишаване на социалното благосъстояние ,при което особено внимание се отделя на опазването на съществуващите природни и културни ресурси.

ЦЕЛ I. Община Павел баня – утвърден туристически център с европейско значение, който предлага целогодишно разнообразен туристически продукт осигуряващ високо качество на предлаганите услуги.



Дейности за постигане на тази цел по приоритети:

  1. Балнеоложки туризъм:

  • Координиране усилията на заинтересованите страни (санаториуми, оздравителен комплекс,почивни станции и частни предприемачи) за активна реклама и промоциране на условията за лечение, отдих, спорт и забавления.

  • Установяване на активни контакти с туроператорски фирми за разработване на специални програми за разнообразяване престоя на туристите в почивните и празничните дни (организиране на екскурзии, походи и др.).

  • Представяне на целия пакет туристически услуги пред международни туроператори с цел Павел баня да се превърне в международен балнеоложки център.

  • Поставяне на видни места указателни и рекламни табели и билбордове, които да привличат и насочват туристите.

  • Увеличаване на местата за паркиране около Оздравителен комплекс и другите станции

  • Обучение на кадри от балнеологията ( езикова грамотност, професионална етика и др.).

  • Разработване на програма заедно с ръководствата на центровете за рехабилитация която да осигури необходимите медицински процедури за почиващите в частните и семейни хотели и квартири поради перспективите за тяхното увеличаване.

  1. Алтернативен туризъм:

  • Установяване на постоянни контакти и координиране действията на общинската власт и ръководствата на НП “Централен Балкан”, Резерват “Габровница” и “Соколна” по отношение екологичния и ловния туризъм.

  • Поддържане на връзки с местни и чужди туристически компании, заинтересовани от развитието на алтернативния туризъм в региона..Координиране на интересите и усилията в тази насока.

  • Насърчаване на частната инициатива в екологичния и селския туризъм.Създаване на условия за обучение и обмяна на опит с региони, в които този вид туризъм е добре развит.

  • Разработване на маршрути за алтернативен туризъм

  • Подпомагане на самодейните танцови и певчески колективи в региона, както и коледарските и кукерските групи, които да разработят и представят характерните и традиционни обичаи за региона.

  • Насърчаване развитието на традиционните занаяти, които биха могли да предлагат на туристите сувенири свързани с бита и културата на народа ни, особено по времето на масовите народни празници (кукерски игри, коледуване и др.).

  • Сътрудничество с местните розопроизводители и розопреработватели за включването им в туристическия продукт под надслов “Пътят на розата”, “На розобер в Павел баня” или нещо подобно.

  • Създаване на подробна карта с локалните туристически и културни маршрути, както и с базите за краткотраен отдих, забележителни места и атракции.

  1. Бизнес туризъм.Конферентен туризъм:

  • Анализ на туристопотока в Павел баня с цел установяване периодите и мащабите в които може да се предложи цялостно обслужване на участниците в конференции, фестивали и др.

  • Маркетинг и реклама на свободните капацитети пред регионални, национални и международни организации и институции, които могат да ги ползват за свои инициативи.

  • Реконструиране на съществуващи сгради и съоръжения на територията на общината, които могат да бъдат пригодени за нуждите на този вид туризъм (основно читалищни сгради).

  1. Туризъм за спорт и отдих:

  • Възстановяване на спортните съоръжения на Оздравителен комплекс и тяхната поддръжка.

  • Преустройство на съществуващите спортни съоръжения или създаване на нови с цел та да могат да се ползват от хора с трайни увреждания.

  • Възстановяване на традицията в Павел баня да се провеждат спортни състезания за инвалиди и развитие на тази инициатива до национално а защо не и до международно ниво.

  • Създаване на детска площадка за спорт и игри на територията на градския парк

  • Анализ за състоянието на спортните съоръжение отдадени на концесия и стриктен контрол по изпълнение на договорните отношения.

  • Представяне условията за спорт в региона пред водещи спортни клубове и федерации и възможно сътрудничество за изграждане, поддръжка и ползване.

  • Създаване на защитени територии и места за отдих по поречието на р. Тунджа.

  • Създаване на база за спортен риболов на брега на яз. Копринка.

  1. Културно-исторически туризъм:

  • Координиране усилията на заинтересованите страни за активна реклама на всички прояви и забележителности на общината, които могат да представляват интерес за потенциалните туристи

  • Установяване на активни контакти с международни и наши туроператори, които обслужват организираните групи туристи в района и осигуряване трайно присъствие на Павелбанска община в техните планове и програми.

  • Организиране на представления и атракции на базата на съществуващите фолклорни групи, читалища и самобитни формации.

ЦЕЛ II. Туристическият продукт на община Павел баня – основен източник на доходи и икономически ползи за всички участници в местната туристическа индустрия и важен фактор за осигуряване на заетост на населението

  • Стимулиране производството на земеделска и екологично-чиста продукция.Подпомагане създаването на екологични ферми.

  • Популяризиране на местните занаяти чрез организиране на изложби-базари на фирми и занаятчии от региона, а също така организиране представянето им на панаири и изложения.

  • Подпомагане на частната инициатива в производството и търговията със сувенири и произведения на местните художествени занаяти. Специални инициативи за запознаване на пристигащите туристи с тези произведения.

  • Разработване на програма от представления и атракции, които да бъдат включени в програмите на организираните групи туристи или на други места в туристическия продукт.

ЦЕЛ III. Осигуряване високо качество на местния туристически продукт:

  • Подобряване инфраструктурата в курорта ,с цел нормалното придвижване на хора с трайни физически увреждания

  • Осигуряване на пълно туристическо информационно обслужване на туристите

  • Сътрудничество между всички собственици на туристически обекти, браншови организации и сдружения за утвърждаване на международните стандарти в предлагания туристически продукт на общината.

  • Повишаване квалификацията на кадрите по браншове чрез организиране на квалификационни курсове, тематични бизнес-семинари и участие в национални семинари.

  • Привличане на водещи експерти от страната в областта на туризма при разработването на конкретните инициативи в общината.

  • Недопускане на компромиси от общинските власти по отношение издаването на лицензи за различните видове туристически обекти и тяхната категоризация.

ЦЕЛ IV. Разработване на проекти и осъществяване на широко медийно присъствие, маркетинг и реклама на възможностите за туризъм и отдих на територията на община Павел баня:

  • Постигане съгласие с всички участници в местния туристически продукт за разработване на единна информационна и рекламна политика- определяне на стандарти и изисквания.

  • Високото качество на услугите е предпоставка за насочване на рекламите към по-доходоносни клиенти.

  • Изграждане на база данни за легловата база, атракционните заведения, туристически маршрути и други фактори участващи в туристическия ресурс на общината.

  • Комплексно рекламно и маркетингово представяне на общинския туристически продукт в Интернет пространството на български, руски и английски език

  • Участие в туристически борси

ЦЕЛ V. Осъществяване на ефективна общинска финансова и инвестиционна политика в областта на туризма:

  • Създаване на Информационен туристически център, който осъществява връзката между Общинска администрация, субектите предлагащи туристическия продукт и субектите ползващи туристическия продукт на общината.

  • Дейностите по осъществяване на общинската политика в областта на туризма се финансират със средствата от специално учреден Фонд Туризъм. Освен за финансиране на дейностите, определени по Закона за туризма, тези средства се използват и за целево съфинансиране на проекти в областта на туризма.

  • За осигуряване на допълнителни средства за проекти в областта на туризма се използват възможностите, които държавната политика предоставя за насърчаване на туризма; които се предоставят по линия на европейските програми в областта на туризма, както и от всички други специализирани международни програми, насочени към подобряване на местния туристически продукт.

  • Друг източник на финансиране се търси в привличането на инвестиции в туристическия отрасъл на общината на база ефективни модели на партньорство на публичния с частния сектор.

  • Приоритет имат инвестиционни проекти за изграждане на туристическа инфраструктура.

Стратегията за развитие на туризма на територията на община Павел баня и мероприятия за реализацията й за периода 2005 – 2007 г., които са неразделна част от нея, е приета на основание чл.22 ал.1 от ЗМСМА и чл.5 ал.3 от ПОДОбС с Решение № 225 от 08.02.2005 г., Протокол № 16 на ОбС – Павел баня.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОбС:………………….……..

/М.Захариева/



Мероприятия за реализация

на стратегията за развитие на туризма в Община Павел баня

2005 - 2007г.

Наименование на мероприятието



Период на реализация




Общински

Бюджет

Други

1

2

3

4

ВАЖНИ И НЕОТЛОЖНИ ЗАДАЧИ

1.Създаване на консултативен съвет за развитие на туризма по чл.10а от ЗТ.

Март 2005


٧




2. Създаване на общински фонд за развитието на туризма в Община Павел баня, съгласно чл.16 от Закона за туризма и чл.93, ал.1 и ал.2 от ЗМДТ

Март 2005


٧

٧

3. Създаване на информационен туристически център

2005-2006


٧




4. Участие във всички инициативи по линия на европейските програми в областта на туризма, както и във всички други специализирани международни програми

2005-2007






٧

5. Създаване на паралелки “Туризъм и хотелиерство” към ПГРХ гр. Павел баня и “Чуждоезиково обучение” към СОУ “Хр.Ботев” гр.Павел баня


2005-2006




٧

ИЗГРАЖДАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ИНФРАСТРУКТУРАТА, ОБСЛУЖВАЩА ТУРИЗМА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНАТА


1. Подмяна на ВиК мрежа в гр. Павел баня

2005 – 2006




٧

2. Подмяна на ВиК мрежа в с. Тъжа

2005 – 2006




٧

3. Благоустрояване на ІVкласна пътна мрежа

2005 – 2007




٧

4. Рехабилитация на х.Русалка

2005




٧

5. Поставяне на осветителни тела на територията на общината

2005




٧

6. Окончателно решаване на проблема с нерегламентирените сметища

2005

٧




7. Анализ за състоянието на спортните съоръжение и микроязовири, отдадени под наем и стриктен контрол по изпълнение на договорните отношения.

2005

٧




ЦЕЛ І. Община Павел баня – утвърден туристически център с европейско значение, което предлага целогодишно разнообразен туристически продукт осигуряващ високо качество на предлаганите услуги

1. Поставяне на видни места указателни и рекламни табели и билбордове, които да привличат и насочват туристите

2005 - 2007


٧




2. Установяване на активни контакти с туроператорски фирми за разработване на специални програми за разнообразяване престоя на туристите в почивните и празничните дни (организиране на екскурзии, походи и др.).


2005 - 2007


٧




3. Установяване на постоянни контакти и координиране действията на общинската власт и ръководствата на НП “Централен Балкан”, Резерват “Габровница” и “Соколна” и Държавно лесничейство по отношение екологичния и ловния туризъм.

2005 - 2007








4. Създаване на подробна карта с локалните туристически и културни маршрути, както и с базите за краткотраен отдих, забележителни места и атракции.

2005





٧

5.Разработване на маршрути за алтернативен туризъм и поставяне на съответните маркировки

2005 - 2006


٧




6. Издаване на брошура за повишаване на туристическата култура и създаване на информираност за алтернативния туризъм;

2005

٧




7. Организиране на курс за професионално обучение за планински водачи, екскурзоводи, аниматори и мениджъри на къщи за гости

2007





٧

8. Провеждане на конкурс за изработка на сувенири свързани с бита и културата на народа ни както и за произведения на традиционните занаяти.

2006 - 2007





٧

9. Създаване на детска площадка за спорт и игри на територията на градския парк

2005




٧

10. Създаване на най-малко две защитени територии и места за отдих по поречието на р. Тунджа.

2005 - 2007





٧

Цел ІІ. Туристическият продукт на община Павел баня – основен източник на доходи и икономически ползи за всички участници в местната туристическа индустрия и важен фактор за осигуряване на заетост на населението

1. Проучване на възможностите за създаване на екологични ферми в района на общината. Популяризиране на идеите сред населението.

2006-2007




٧

2. Организиране постоянна изложба-базар на сувенири и произведения на местните художествени занаяти

2006-2007

٧




3. Организиране и провеждане на конкурс за програми с представления и атракции на базата на съществуващите самодейни и самобитни формации, като особено внимание се обръща на автентичността на представяните народни обичаи.

2006

٧




Цел ІІІ. Осигуряване на високо качество на местния туристически продукт

1. Организиране среща на всички собственици на туристически обекти, браншови организации и сдружения за утвърждаване на международните стандарти в предлагания туристически продукт на общината.

2005




٧

2. Поставяне във всеки туристически обект на информационни табла с описание на основните туристически услуги в общината и местата, където се предоставят.

2005-2006

٧

٧

3. Организиране на бизнес-семинари по теми определени на срещата на всички собственици на туристически обекти.

2006-2007




٧

4. Откриване на “Гореща “ телефонна линия,на която туристите могат да съобщават за нередности и лошо качество на предлаганите туристически услуги.

2005


٧




Цел ІV. Разработване на проекти за осъществяване на широко медийно присъствие, маркетинг и реклама на възможностите за туризъм и отдих на територията на Община Павел баня

1. Постигане съгласие с всички участници в местния туристически продукт за разработване на единна информационна и рекламна политика- определяне на стандарти и изисквания.(на срещата)

2005








2. Изграждане на база данни за легловата база, атракционните заведения,туристически маршрути и други фактори участващи в туристическия ресурс на общината

2005








3. Изработване интернет сайт за туризма в общината и неговата поддръжка и постоянна актуализация

2005

٧




4. Организиране на рекламно туристическо пътуване с участието на журналисти и туроператори за запознаване с условията за туризъм в общината.

2007




٧

Цел V. Осъществяване на ефективна финансова и инвестиционна политика в областта на туризма

1. Привличане на инвестиции в туристическия отрасъл на общината на база ефективни модели на партньорство на публичния с частния сектор.

2007




٧

2. Осъществяване на строг контрол за изпълнение изискванията на определените категории на обектите, както и регулярни проверки за воденето на регистрационните документи.

Текущо

٧




ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОбС:……………………..



/М.Захариева/






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница