На вниманието на: 1 г-жа Виолета Обретенова



Дата21.06.2018
Размер37.5 Kb.
#74974
НА ВНИМАНИЕТО НА:

1) Г-жа Виолета Обретенова;

2) Всички членове на работната група по НРВСДРИОС;

Уважаеми колеги и членове на комисията,

Като представител на Нотариалната камара и участник в работната груба, считам за нужно внасянето на някои корекции в работнтия проект на Наредбата, които ще приведът същата в съответствие с други вече действащи нормативи и ще облекчат нейното приложение в практиката.
Предлаганите корекции са следните:
В чл.7 ал.1 т.1 от проектонаредбата изразът „серия и номер на издаденото удостоврение за сключен граждански брак” да отпадне, съображенията за което са следните:

Въпросното удостоверение представлява една извадка от акта за граждански брак, което има временен харектер, в смисъл че в течение на времено съпрузите или други правоимащи лица като напр.наследници или страни в исков процес могат да се снабдяват с множество и различни удостоврения за така сключения брак, всяко от което ще бъде с различна серия, номер и дата на издаване. Самото издавене на последващо удостоврение за сключен граждански брак не е обстоятелство, което представлява промяна в брачния статус или имуществен режим, порди което не подлежи на отбелязване в създадената брачна партида в единния електронен регистър при АВ. В този смисъл и първоначалното включване на тези номера в Уведомлението по чл.19 ал.2 СК е бизмислено и безпредметно. То само утежнява формата и създава допълнителон рискове от грешки- колкото повече данни се въвезждат, толкова повече вероятността от грешки или пропуски и по-голяма.


В чл.7 ал.1 т.3 буква „б”, изреч.второ от проектонаредбата изразът „трите имена” да бъде заменен с „двете имена”, съображенията за което са следните:

Касае се за имената на нотариуса, под които той извършва всички нотариални действия и с които чрез печата си подписва удостоверените от него документи. Съгласно нормативния акт, който регламентира воденето, съхранението, формата и съдържанието на нотариалния архив – Наредба № 32 / 1997г. на Министъра на МП, в печета на нотариуса задължително следва да фигурират не трите му имана, а двете – име и фамилия. (Чл.14 ал.1 т.1) Такъв е и образецът за печат, по който са изработени печатите на нотариусите по предварително одобрен от Министъра на МП образец. Известнво е, че нотариусът макар и частно лице изпълнява част от публичните функции на държавата, което обстоятелство прави неговия печат символ на част от държавната власт. С двете си имена - лично и фамилия нотариусът е вписан и във всички щемпели за различните удостоверявания. Това разминаване между проекта на наредбата и проекта на Уведомлението, в което полетата за вписване името на нотариуса са две и горепосочения текст от проектонаредбата изискващ трите имана е забелязано и от представителите на Дирекция ГРАО. Считам, че е безмислено, след като нотариусът на абсолютно всички документи, които удостоверява, включително на брачния договор, на декларациите по Чл.9 ал.2 СК фигурира с двете си имена, в уведомлението да се вписват трите му имена. Новата наредба следва да не бъде в противоречие с действащите нормативни актове регламентиращи други сфери на отношения , както и съображението за избягване на ненужно обременяване на вписваните в регистъра данни е също актуално.


В чл.7 ал.1 т.3 буква „в”, следва да се добави и думата „смърт”, тъй като освен изброените „унищожаване на брака” и „развод”, смъртта е третото основание за прекратяване на брака.
В чл.7 ал.1 т.6 буква „б” думата „заявлението” следва да бъде заменена с „уведомлението”, тъй като документът който общината или кметството изпраща до АВ е уведомлението по чл.19 ал.2 СК, а не заявление.
Навсякъде в проекта думите „Уведомлението по чл.7 ал.1 от наредбата” следва да бъдат заменени с „Уведомлението по Чл.19 ал.2 от СК”, тъй като се касае за едно и също уведомление, чието съществуване и основание е регламентирано в кодекса. Ролята на наредбата е да детайлизира реда, съдържанието и другите детайли по воденето, изпращането и съхранението на уведомленията, а не да за първи път да въвежда съществуването на такова. При положение, че уведомление по чл.19 ал. 2 СК и уведомление по чл.7 ал.1 НРВСДРИОС е едно и също, няма причина то да бъде обозначавано по различен начин. В някой от проектите забелязах, че и други членове на групата са открили това несъответствие, но в досегашните проекти все още не е преодоляно.
И още веднъж най-въжните ни предложения по проектонаредбата – относно достъпа до регистъра и издаването на удостоверения за вписаните в него обстоятелства: Още един път изразявам категоричното мнение на Камарата, че „публичен” регистър не означава неконтролируем, неограничен и безпричинен достъп до него. В две свои становища председателят Г-н Танев подробно е аргументирал позицията на Камарата, като сигурно и цялата работна група разбира, че тези предложения са само и единствено в обществен интерес. Не можем да се съгласим, че идеята и волята на законодателя е всяко трето лице, по повод и без повод, да се рови в личния живот и личните данни на брачните двайки, за да им изследва какъв брачен имуществен режим са избрали и оттук да си прави някакви изводи и да пълни жълтата преса. Смисъл на публичността е, подабни данни да получат онези лица или органи, които при изпълнение на служебните си задължения или защитата на свои лични, признати от закона субективни права ще може да ползват от информацията на централизирания електронен регистър. Нотариалната камарата като институция, която е създадена и призвана да гарантира сигурността и законосъобразността на гражданско-правните сделки е единия от субектите, които са пряко заинтересувани от преграждането на пътя и всички опити за имотни измами. Разбираемо е, че след като се разрешава сводобед достъп до тези жизнено важни данни относно имуществения режим, се олеснява пътя на недобросъвестните лица до планирата от тях имотна измама. Борбата с измамите е многопластова – едино от средствата е с подходящи нормативи, респ. промени в такива. Сега е момента, изхождайки от горните съображения да са регламентира такъв вид достъп, който няма да позволи на случайни лица, без доказан правен интерес да се ровят и получават данни, които да изпълзват при сглобяваните от тях престъпни схеми. Ето защо считам, че предложените от Камарата проемени в проекта, изпратен по имейлите на комисията на 02.09.2009г. следва да бъдат отразени в представения на министъра проект.
С поздрав: нотариус Св.Микушински.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница