На „водоснабдяване и канализация – шумен” оод гр. Шумен за четвърто тримесечие и към 31. 12. 2016 година фирмен профил наименование



Дата13.10.2018
Размер176.92 Kb.
#86178
ТипДоклад


ДОКЛАД за дейността

НА „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ – ШУМЕН” ООД

ГР. ШУМЕН ЗА ЧЕТВЪРТО ТРИМЕСЕЧИЕ И КЪМ 31.12.2016 ГОДИНА

ФИРМЕН ПРОФИЛ

Наименование: „В и К – Шумен” ООД.

Седалище: гр.Шумен, пл.”Воин” № 1.

Телефон: 054-800-666.

Регистрация: Вписано в регистъра на търговските дружества по фирмено дело № 119/1991 година по описа на Шуменски окръжен съд, ИН по БУЛСТАТ 837068284.

Дружеството е с регистриран капитал в размер на 486 978 лв, разпределен на 48 698 бр. дялове, всеки с номинал от 10 лв.

Дружеството е с ограничена отговорност, в което основни съдружници са: държавата в лицето на МРРБ (принципал) и 10-те общини на територията на област Шумен с участие и в дялове, разпределени, както следва:


  • МРРБ - 24 836 дяла – 51 %;

  • Община Велики Преслав - 1 948 дяла – 4 %;

  • Община Венец - 974 дяла – 2 %;

  • Община Върбица - 1 461 дяла – 3 %;

  • Община Хитрино - 974 дяла – 2 %;

  • Община Каолиново - 1 461 дяла – 3 %;

  • Община Каспичан - 1 461 дяла – 3 %;

  • Община Никола Козлево - 974 дяла – 2 %;

  • Община Нови пазар - 2 435 дяла – 5 %;

  • Община Смядово - 974 дяла – 2 %;

  • Община Шумен - 11 200 дяла – 23 %.

Всичко: 48 698 дяла – 100 %
Предметът на дейност на дружеството, съгласно съдебна регистрация е извършване на следните дейности: проучване, проектиране, изграждане, поддържане и управление на водоснабдителни, канализационни, електро- и топлоенергийни системи, включително пречиствателни станции, всички други дейности и услуги в страната и чужбина, незабранени от закона.

Срок на дейност: безсрочен.

Органите на управление на дружеството са Общото събрание и управителя. Управител на дружеството е инж.Красимир Георгиев Марков.

По решение на Общото събрание се избира и контрольор.



Структура на дружеството: Оперативната структура на дружеството е с две нива на управление след прякото ръководство на управителя.

В структурата са ясно регламентирани и разграничени правата и отговорностите на всяко ниво и съответните организационни звена. Създадени са и са утвърдени писмени процедури за функционалните и административни взаимоотношения между отделните звена, а вътре в тях до крайните изпълнители.



ПРОИЗВОДСТВЕНА ДЕЙНОСТ

Дружеството експлоатира 152 бр. помпени станции с инсталирана мощност 16 850 квт., с консумирана през четвърто тримесечие на 2016 г. 7 779 187 квтч. ел. енергия, подадени са 7 023 359 хил.мз. вода, от които помпажна – 6 837 хил.мз, отведени с канализация са 1 200 хил.мз битови и промишлени отпадъчни води и са пречистени 1 101 хил.мз отпадъчни води. Фактурирани са 1 802 хил.мз питейна вода. Загубите на вода през четвърто тримесечие на 2016 г. се отчитат на 74,34%, като в тях не са включени загубите по магистралния водопровод от яз.”Тича”.

Автоматизирана система за контрол и управление на помпени станции и водоеми е изградена за гр. Шумен. Продължава поетапно включване на обекти в системата и от градовете Нови пазар и Велики Преслав, като през следващите години те ще бъдат завършени напълно.

Предвижда се да се дооборудват помпените станции и водоеми в гр. Шумен с водомери и разходомери на всички необходими места за да може да се наблюдава и контролира водния баланс от централния диспечерски пункт в Шумен.

За всеобхватно и пълно наблюдение и контрол на подаваното количество вода за гр. Шумен, както и за контролиране на хидравличния напор във водопроводната мрежа се работи по създаване и последващо калибриране на хидравличен модел за града. Базата за хидравличния модел е предоставен по програма ИСПА за проект „Рехабилитация на водоснабдителната и канализационна мрежа на гр. Шумен”

Стопанисват се 890 км. външни и 1450 км. вътрешни водопроводи, 252 водоема с общ обем 98 880 х.м3.

Канализирани са градовете Шумен, В. Преслав, Нови пазар, Каспичан и Смядово със 191 км. дължина.

Основните направления през четвърто тримесечие на 2015 г. бяха свързани с подобряване работата на съоръженията, намаляване загубата на вода и автоматизация.

Допълнителни затруднения ни създават честите кражби на кабели, електромери, трансформатори и др. съоръжения в помпените станции. Работи се през годината и по обезопасяването им. Проблемни са и честите кражби на капаци за ревизионни шахти и дъждоприемни решетки от канализационните мрежи на градовете което затруднява експлоатацията на същите и увеличава разходите за поддържането им.

С цел за намаляване на загубите по водоснабдителните системи през първото тримесечие по предварително изготвен график продължава обследването на помпени станции за намаляване консумацията на ел. енергия, довеждащи водопроводи и водопроводни мрежи на населените места с констатирани високи загуби.

В градовете Шумен, Нови пазар, Каспичан, Каолиново, Велики Преслав, Върбица и Смядово, както и в с. Никола Козлево, с. Хитрино и с. Венец, заплащането на консумираната вода от частните абонати става на електронни каси. По този начин се предостави възможност на потребителите, да заплащат консумираната от тях вода, в произволно избрана от тях каса, независимо къде се намира имота им.

За улеснение на потребителите са въведени нови форми на безкасово плащане на сметките за вода: чрез интернет, банкомат и по телефона. През отчетния период са увеличени плащанията към дружеството по безкасов път, което е сериозно облекчение и за потребителите. Развиват се и новите форми на плащане са през: Transcard, е-Рay и еasy-Рay.

На потребителите юридически лица е предоставен нов начин за получаване на фактурите за консумирана вода и отведени и пречистени отпадъчни води, чрез електронна фактура. Тя дава възможност на потребителя в онлайн режим да получава, преглежда и потвърждава получаването на фактурата.

Продължава работата по електронната обработка на техническите отчети чрез монтирането на водомери с електронно отчитане и дистанционно предаване на данните – това ще доведе до подобряване организацията по отчитане на водомерите на клиентите на дружеството и до увеличаване събираемостта на дължимите суми към дружеството.



През 2014 г. стартира строителството на проект „ИНТЕГРИРАН ВОДЕН ЦИКЪЛ ЗА ГР. ШУМЕН – ІІ ри ЕТАП”, № DIR – 51011116-23-65 с който община Шумен кандидатства за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Процедура № BG161PO005/10/1.11/02/16 "Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в агломерации над 10 000 е.ж." по приоритетна ос 1 „Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в населени места с над 2000 екв.ж. и в населени места с под 2000 екв. ж., попадащи в градски агломерационни ареали” на оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” Общата стойност на Проекта възлиза на 75 712 867,35 лв. Проектът се явява от особено важно значение за подобряване качеството на услугата доставяне на вода и отвеждане на отпадъчни води за жителите на гр. Шумен, както и за намаляване на замърсяването на околната среда чрез пречистване на отпадъчните води. През периода 2010-2011 г. на територията на гр. Шумен бе изпълнен проект „Рехабилитация на водопроводната и канализационна мрежа на гр. Шумен, изпълнен по програма ИСПА, с който проект се рехабилитираха част от съществуващата водопроводна мрежа на града – 57 км., част от канализационната мрежа на града и се изградени нови канализационни колектори с обща дължина 13 км. Докато вече изпълненият проект третираше в по-голямата си част рехабилитация на съществуваща водопроводна и канализационна мрежа, то в новото проектно предложение за „Интегриран воден цикъл за гр. Шумен – ІІ ри етап” приоритетно са заложени изграждането на нови инфраструктурни обекти на водопроводната и канализационна мрежа на гр. Шумен, както изграждане на обекти, свързани с отвеждане и пречистване на отпадъчни води, с които се цели намаляване замърсяването на околната среда.

Предвидените за изпълнение строително-монтажни дейности в Проекта условно са разделени на три ЛОТ-а за изпълнение, а именно:

ЛОТ 1: „Изграждане на биологично стъпало с отстраняване на азот и фосфор за пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ) – гр. Шумен

ЛОТ 2: „Рехабилитация и разширение на канализационната мрежа и съпътстващата водопроводна мрежа на гр. Шумен – етап 2”

ЛОТ 3: „Изграждане на помпена станция за отпадъчни води Дивдядово с с напорен колектор до ПСОВ – гр. Шумен”

С реализирането на проектното предложение, с което Община Шумен кандидатства за финансова помощ по оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” ще се постигнат следните цели:

- с изграждане на нови канализационни мрежи в жилищните квартали, попадащи в регулационните граници на гр. Шумен ще се осигури отвеждане на отпадъчни води от имотите, които са водоснабдени, но до настоящия момент все още нямат изградена улична канализация /изграждане на канализация по ул.”Порек”, като по този начин ще се подобри услугата по отвеждане на отпадъчни води за населението на града и в същото време ще се намали замърсяването на околната среда чрез изключване на събиране на отпадъчните води в септични ями, изгребни и дренажни ями и т.н. В проекта е предвидено и изграждане на нови водопроводни и канализационни клонове в нови промишлени зони на гр. Шумен, чрез което се разширява обхвата на В и К инфраструктурата и в тези зони, като се осигури водоподаването и отвеждането на отпадъчните води от тях. В момента голяма част от новообразуваните промишлени зони нямат достъп до услугата водоснабдяване и канализация.

- с изграждане на Канална помпена станция „Дивдядово” и препомпване на отпадъчните води към ГПСОВ гр. Шумен ще се прекрати заустването на отпадъчните води от кв. Дивдядово в язовир „Соари”, като по този начин ще се избегне замърсяването на водите на язовира с битовите отпадъчни води на квартала, а оттам и замърсяването на водите на р. Камчия.

- с изграждане на второ стъпало на ГПСОВ гр. Шумен за биологично пречистване на отпадъчните води и допълнително очистване на азот и фосфор ще е възможно да се спазват изискванията, определени в Наредба № 6/09.11.2000 г. за емисионните норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води – по отношение на азот и фосфор. По този начин ще се постигне подобряване на екологичното състояние в България, като се преустанови заустването на недостатъчно пречистени отпадъчни води.
През 2015 г. приключи строителството на ЛОТ 2: „Рехабилитация и разширение на канализационната мрежа и съпътстващата водопроводна мрежа на гр. Шумен – етап 2”, като на 29.10.2015 г. е подписан Акт обр. 15 за установяване годността на строежа, внесени са документите в ДНСК гр. София за назначаване на Държавна приемателна комисия и издаване на Разрешение на ползване на строежа. С изпълнението на обекта са изградени:

- Новоизградени канализационни мрежи (вкл. колектори) – 28.09 км. и 410 бр. нови сградни канализационни отклонения;

- Новоизградени канални помпени станции (КПС) – 2 бр.;

- Новоизградени преливници – 6 бр.;

- Преминавания на водни препятствия с мост - канал – 1 бр.;

- Рехабилитирани /реконструирани /модернизирани канализационни мрежи – 3.36 км. и 152 бр. рехабилитирани сградни канализационни отклонения;

- Новоизградени водоснабдителни мрежи – 4.21 км и 56 бр. нови сградни водопроводни отклонения;

- Рехабилитирани /реконструирани /модернизирани водоснабдителни мрежи – 4.97 км. и 88 бр. рехабилитирани сградни водопроводни отклонения.


Строителните дейности по другите два обекта на проект „Интегриран воден цикъл за гр. Шумен – ІІ – ри етап” ЛОТ 1: „Изграждане на биологично стъпало с отстраняване на азот и фосфор за пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ) – гр. Шумен и ЛОТ 3: „Изграждане на помпена станция за отпадъчни води Дивдядово с напорен колектор до ПСОВ – гр. Шумен” не приключиха в срока на ОП „Околна среда 2007-2013 г.”, като е взето решение изпълнението на проект „Интегриран воден цикъл за гр. Шумен – етап 2” да се фазира и изпълнението на обектите да се финансира от ОП „Околна среда 2014-2020 г.”
На 05.08.2015 г. с Решение на Асоциация по В и К гр. Шумен на „В и К Шумен” ООД гр. Шумен са предадени за стопанисване, поддържане и експлоатация следните обекти:

  • Градска пречиствателна станция за отпадъчни води гр. Велики Преслав;

  • Водопроводи, канализации, машини и оборудване по проект ”Подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води в гр. Велики Преслав”;

  • Водопроводи, канализации, машини и оборудване по проект „Допълнително водоснабдяване с. Ружица”, община Никола Козлево.

На 15.12.2015 г. с Решение на Асоциация по В и К гр. Шумен на „В и К Шумен” ООД гр. Шумен са предадени за стопанисване, поддържане и експлоатация следните обекти:



  • „Изграждане на частична канализационна мрежа, ПСОВ и реконструкция на водопроводната мрежа на гр. Нови Пазар”

- Тласкателен водопровод от ПС с.Тодор Икономово до с.Браничево и с.Пристое, община Каолиново.

През 2016 г. също с Решение на на Асоциация по В и К гр. Шумен на „В и К Шумен” ООД гр. Шумен са предадени за стопанисване, поддържане и експлоатация следните обекти:



  • Техническа инфраструктура за допълнително водоснабдяване на с.Жълъд, Община Смядово;

  • Цялата инфраструктура, изградена по ЛОТ 2: „Рехабилитация и разширение на канализационната мрежа и съпътстващата водопроводна мрежа на гр. Шумен – етап 2” по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”.

През четвърто тримесечие на 2016 г., на основание § 9, ал.6 и ал. 7 от ПЗР към Закона за изменение и допълнение на Закона за водите, бяха актуализирани списъците на публичните активи, които дружеството отписа от баланса си към 31.12.2016 г., съгласно писма № 91-00-46 от 09.06.2016 г. и № 91-00-46 от 28.12.2016 г. на Министъра на регионалното развитие и благоустройството. Същите публични активи бяха предоставени на техните собственици – държавата и общините за завеждане в техните баланси, и които са предоставени на „В и К – Шумен” ООД като В и К оператор за стопанисване, поддържане и експлоатация, съгласно подписания за целта Договор между Асоциация по ВиК и ВиКО, в съответствие с цитираните по-горе законови разпоредби.



СТРУКТУРА НА ПЕРСОНАЛА

Списъчният състав на персонала към 31.12.2016 г. е 490 бр.

Средносписъчният състав за периода октомври – декември 2016 г. е 489 бр.

Списъчният състав към 31.12.2016 г. включително с управителя е разпределен по категории както следва:



Ръководен персонал

14

Аналитични специалисти

19

Приложни специалисти

60

Административен персонал

68

Квалифицирани производствени работници

223

Оператори на машини и съоръжения

98

Нискоквалифицирани производствени работници

8

Всичко :

490

ФИНАНСОВ ОТЧЕТ

Дружеството води своето текущо счетоводство и изготвя финансовите си отчети в съответствие с изискванията на Закона за счетоводство и МСФО приети от Европейската комисия./

Информацията, представена във финансовия отчет отговаря на следните изисквания:

- разбираемост;

- уместност;

- надеждност;

- сравнимост.
Съгласно изискванията на българското законодателство настоящия финансов отчет е изготвен и представен в български лева, закръглени до хиляди.

Реализирани приходи от дейността към 31.12.2016 г. спрямо същия период на 2015 г. са както следва:





ПРИХОДИ ОТ:

Към 31.12.2016 г. (х.лв.)

Към 31.12.2015 г. (х.лв.)

1.

Продажба на продукция

13 509

13 633

2.

Продажба на стоки

3

3

3.

Продажба на услуги

383

235

4.

Други приходи

188

179

5.

Приходи от финансирания

5 303

3 501




ОБЩО ПРИХОДИ ЗА ДЕЙНОСТТА:

19 386

17 551

Разходите за дейността до настоящия момент не са окончателни и за същия период се прогнозират на 20 397 х.лв. Структурата им е както следва:



НАИМЕНОВАНИЕ НА РАЗХОДА

Прогноза към 31.12.2016 г. (х.лв.)

Към 31.12.2015 г. (х.лв.)

1.

Разходи за суровини и материали

5 802

5 686

2.

Разходи за външни услуги

2 214

2 153

3.

Разходи за амортизации

5 886

4 280

4.

Разходи за възнаграждения

4 650

4 408

5.

Разходи за осигуровки

1 073

1 035

6.

Балансова стойност на продадени активи (без продукция)

3

2


7.

Други разходи

956

516

8.

Разходи за придобиване на активи по стопански начин и капитализирани

(192)

(187)


9.

Финансови разходи (нето)

5

5




ОБЩО РАЗХОДИ ЗА ДЕЙНОСТТА:

20 397

17 899

Прогнозният нетен финансов резултат за анализирания период е загуба в размер на 1 011 хил. лв.

Основните направления през деветмесечието на 2016 г. бяха свързани с подобряване работата на съоръженията, намаляване загубата на вода и автоматизация.

Допълнителни затруднения ни създават честите кражби на кабели, електромери, трансформатори и др. съоръжения в помпените станции. Работи се през годината и по обезопасяването им. Проблемни са и честите кражби на капаци за ревизионни шахти и дъждоприемни решетки от канализационните мрежи на градовете което затруднява експлоатацията на същите и увеличава разходите за поддържането им.

С цел за намаляване на загубите по водоснабдителните системи през първото тримесечие по предварително изготвен график продължава обследването на помпени станции за намаляване консумацията на ел. енергия, довеждащи водопроводи и водопроводни мрежи на населените места с констатирани високи загуби.

В градовете Шумен, Нови пазар, Каспичан, Каолиново, Велики Преслав, Върбица и Смядово, както и в с. Никола Козлево, с. Хитрино и с. Венец, заплащането на консумираната вода от частните абонати става на електронни каси. По този начин се предостави възможност на потребителите, да заплащат консумираната от тях вода, в произволно избрана от тях каса, независимо къде се намира имота им.

За улеснение на потребителите са въведени нови форми на безкасово плащане на сметките за вода: чрез интернет, банкомат и по телефона. През отчетния период са увеличени плащанията към дружеството по безкасов път, което е сериозно облекчение и за потребителите. Развиват се и новите форми на плащане са през: Transcard, е-Рay и еasy-Рay.

На потребителите юридически лица е предоставен нов начин за получаване на фактурите за консумирана вода и отведени и пречистени отпадъчни води, чрез електронна фактура. Тя дава възможност на потребителя в Онлайн режим да получава, преглежда и потвърждава получаването на фактурата.

Продължава работата по електронната обработка на техническите отчети чрез монтирането на водомери с електронно отчитане и дистанционно предаване на данните – това ще доведе до подобряване организацията по отчитане на водомерите на клиентите на дружеството и до увеличаване събираемостта на дължимите суми към дружеството.

Отчетната на 2016 г. дружеството приключва с отрицателен финансов резултат: приходи за 19 390 х.лв., разходи за 20 401 х.лв., балансова загуба – 1 011 х.лв.

ФИНАНСОВИ ПОКАЗАТЕЛИ

Както е посочено по-горе, на основание § 9, ал.6 и ал. 7 от ПЗР към Закона за изменение и допълнение на Закона за водите и съгласно писма № 91-00-46 от 09.06.2016 г. и № 91-00-46 от 28.12.2016 г. на Министъра на регионалното развитие и благоустройството, дружеството отписа от баланса си към 31.12.2016 г. всички публични активи. Това отписване стана за сметка на елементите на собствения капитал, с изключение на регистрирания (основен) капитал, както и за сметка на получените правителствени дарения (финансирания). В резултат на това отписване общата стойност на собствения капитал се получи отрицателна величина.

Предвид гореизложеното анализ на финансовите показатели на „В и К – Шумен” ООД за 2016 г. не може да се направи поради липса на сравнима информация. Каквито и показатели да се изчислят няма да са верни поради съществени промени на бизнес модела на дружеството като резултат от горецитираните законови промени и осъществяващата се в момента реформа във ВиК сектора реформа в рамките на проект „Подпомагане на ефективността, управлението и институционалния капацитет в отрасъл ВиК”.

Финансовия отчет за 2016 година е съставен на база на принципа за “действащо предприятие”.

ПРЕДВИЖДАНИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ДРУЖЕСТВОТО ПРЕЗ 2017 ГОДИНА

В бизнес програмата за 2017 година са заложени 18 000 х.лв. приходи и финансов резултат - 260 х лв. печалба.

Количествата вода, които се подават за консумация няма да претърпят съществени промени през 2017 г. През 2011 г. е подадена 21 162 х. мз, през 2012 г. – 23 582 х. мз, през 2013 г. - 22 968 х. мз , през 2014 г. - 20 897 х. мз , през 2015 г. са подадени 23 817 х. мз, а през 2016 г. са 29 066 х. мз. Прогнозираните водни количества за доставяне до потребителите за 2017 г. са 34 505 х. мз.

През 2017 г. усилията на Дружеството ще бъдат насочени към достигане на показателите за качество на водоснабдителните и канализационни услуги, заложени в разработения бизнес- план за 2017 – 2021 г., съгласно Наредбата за дългосрочни нива към ЗРВКУ.

Основната цел на Дружеството е да концентрира усилията към решаване на проблеми, чрез решаването на които се достига повишаване на ефективността в условията на затруднено финансиране и ограничени средства на национално ниво, въпреки затрудненията при прекъсване водоподаването за нередовните абонати и повишаване на събираемостта.

Усилията на Дружеството са насочени и към оптимално използване на ограничените финансови ресурси за постигане на най-добра експлоатация на водоснабдителните и канализационни системи, като се подобрява ремонтната и експлоатационна дейност, като инвестиционните намерения се предвиждат в по-дългосрочен план.

Ще продължи работата по автоматизиране на водоснабдяването, инкасирането, кадастъра и на останалите дейности в икономическите и технически отдели.

Съвместно с МРРБ и общините ще работим по обекти за осигуряване на допълнителни водни количества към селищата.

За подобряване на дейността по инкасирането и намаляване на търговските загуби ще засилим контрола върху работата на инкасаторите. За събиране на вземанията от неизправните длъжници ще предприемем допълнителни мерки.

Ще продължи монтирането на водомери с електронно отчитане и дистанционно предаване на данните.

Ще продължим paботата и по намаляване загубата на вода и на разходите за ел.енергията, като за последното ще спомогне автоматизирането и промяна на зоните на работа на помпените станции.

През 2017 г. предстои Асоциацията по В и К в обособената територия, обслужвана от „В и К - Шумен“ ООД гр. Шумен да вземе решение за предаване на обектите от Проект „Интегриран воден цикъл за гр. Шумен – 2 етап” на „В и К – Шумен” ООД гр. Шумен за стопанисване, поддържане и експлоатация, както следва:



ЛОТ 1: „Изграждане на биологично стъпало с отстраняване на азот и фосфор за пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ) – гр. Шумен - след приключване на строителните дейности и издаване Разрешение за ползване;

ЛОТ 3: „Изграждане на помпена станция за отпадъчни води Дивдядово с напорен колектор до ПСОВ – гр. Шумен” - след приключване на строителните дейности и издаване Разрешение за ползване.



ИНЖ. Красимир марков

Управител на "Водоснабдяване и канализация - Шумен" ООД




Каталог: files -> bulletin
bulletin -> Отчет 31 декември 2010 г. Пояснения към междинния финансов отчет
bulletin -> Отчет към 30. 06. 2009 г на „Пропъртис Кепитал Инвестмънтс" адсиц акционерно дружество със специална инвестиционна цел "
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Вътрешна информация за „Холдинг Варна А” ад към 31. 12. 2007 г
bulletin -> Радослав милев кацаров име, презиме, фамилия: Радослав Милев Кацаров
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Отчет за доходите 4 Междинен отчет за паричните потоци (пряк метод)
bulletin -> Отчет по желание в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (мсфо), разработени и публикувани от Съвета по Международни счетоводни стандарти (смсс) и одобрени от Европейския съюз


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница