Начално училище



страница1/6
Дата14.01.2019
Размер1.17 Mb.
#110186
ТипПротокол
  1   2   3   4   5   6

Начално училище


Яне Сандански”

Primary school

Jane Sandanski”


2760 Разлог, ул. “Яне Сандански” № 17 17, Jane Sandanski Str., 2760 Razlog, Bulgaria

тел.:0747/ 80 236, факс 0747/ 80 236 Phone +359 747/ 80 236, Fax +359 747/ 80 236

E.mail: jane_sand@gedimeks.com E.mail: jane_sand@gedimeks.com

http://www.jsandschool.com http://www.jsandschool.com



УТВЪРЖДАВАМ:

ДИРЕКТОР:

/д-р Георги Тренчев/

П Р А В И Л Н И К
за дейността на училището
за учебната 2017/2018 година

Настоящият правилник е приет на заседание на Педагогическия съвет

Протокол № 9 от 11.09.2017 г.

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С този Правилник се определят структурата, функциите и управлението на НУ„Яне Сандански”, правата и задълженията на учителите, учениците, родителите и служителите в училището, организацията на учебно-възпитателния процес и издаването на документи за завършен клас, етап или степен на образование.

(2) Правилникът е разработен съгласно действащото законодателство и е съобразен с основните документи в системата на образованието - Законът за предучилищното и училищно образование и Стандартите за неговото приложение. Той е съвкупност от установени училищни задължения, свободи и забрани, които уреждат отношенията между всички членове на училищната общност.



Чл. 2. Правилникът е задължителен за директора, учителите, учениците и служителите, както и за външни лица, намиращи се на територията на училището.

Чл. 3. Цел на правилника за дейността на училището е да се осъществи укрепването на учебната и трудовата дисциплина;правилната организация на работа, пълното и рационално използване на работното време,с оглед подобряване на резултатите в образователно-възпитателния процес/ОВП/.

Чл. 4.Светското образование в училището не допуска налагането на идеологически и религиозни доктрини,както и дискриминация на основата на пол,етническа принадлежност и религия.

Чл. 5. (1) НУ „Яне Сандански“ осъществява своята дейност въз основа на принципа на автономията и в съответствие с нормативните актове, като:

1. определя свои политики за развитието си в съответствие със законите на страната;

2. урежда устройството и дейността си в правилник в съответствие със ЗПУО и подзаконовите актове по прилагането му;

3. избира организацията, методите и средствата на обучение за осигуряване на качествено образование;

4. определя свои символи и ритуали в съответствие с принципите на националната идентичност и култура, както и свое униформено облекло и други отличителни знаци;

5. участва в национални и международни програми и проекти, подпомагащи дейности в областта на образованието.

(2) Автономията на училището включва и правото на училището да определя профилите, както и самостоятелно да избира и съставя свои учебни планове, да разпределя учебната програма в зависимост от потребностите на учениците, да определя учебните предмети и да разработва учебните програми в случаите, предвидени в ЗПУО.
ГЛАВА ВТОРА

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 6. (1) Статутът на училището е неспециализирано начално училище с дневна форма на организация

(2) Училището е общинско, в което се обучават учениците от населени места на територията на община Разлог и осигурява за учениците от І до IV клас включително:

1. целодневна организация на учебния ден;

2. обедно хранене, организирано в помещения в съответствие с държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие.

3. за пътуващите учениците се осигурява транспорт .

(3) Училищното образование, което осъществява НУ “Яне Сандански” по степен е основно, а според съдържанието на подготовката е общообразователно. Общообразователното образование осигурява усвояването на общообразователния минимум. Целите, съдържанието и характеристиките на общообразователната подготовка, както и общообразователните учебни предмети, се определят с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка.

(4) В училището се обучават и възпитават интегрирано деца със специални образователни потребности и (или) с хронични заболявания.



Чл. 7. (1) Училищното образование е задължително до навършване на 16-годишна възраст и започва от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 7-годишна възраст на детето.

(2) Децата постъпват в І клас по заявление на родителите /настойниците им/, с приложено копие от акта за раждане, удостоверение за завършена подготвителна група или подготвителен клас /оригинал/ или декларация за училищна готовност , ако детето не е посещавало подготвителна група или подготвителен клас.

(3) Училищното образование може да започне и от учебната година с начало в годината на навършване на 6-годишна възраст на детето по преценка на родителя и при готовност за училище, удостоверена при условия и по ред, определени в държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

(4) Началото на училищното образование може да се отложи с една учебна година, когато здравословното състояние на детето не позволява постъпването в I клас, установено по ред, определен в държавния образователен стандарт за предучилищното образование.



Чл. 8. (1) Училищният план-прием се определя преди началото на учебната година от директора на училището при условията и по реда на държавния образователен стандарт за организацията на дейностите в училищното образование и при спазване на държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие.

Чл. 9. (1) Освен в случаите, определени в ЗПУО, приемането на учениците в I клас не може да се извършва въз основа на проверка на способностите им.

Чл. 10. (1) За учениците от І-ви клас училището изпраща сведение до 15.09. в общината, където се води списък на децата, които следва да постъпят в І клас.

Чл. 11. Ученици във ІІ-ІV клас постъпват в училище след подадено от родителите заявление с приложено удостоверение за преместване на ученика и копие от акта за раждане.

Чл. 12. (1) За интегрирано обучение на деца със специални образователни потребности, със заповед на директора се създава екип от председател - учител в паралелката, членове- възпитател, ресурсен учител, учител-логопед, други учители.

(2) В работата на екипа участват родителите/ настойниците, а при необходимост и други специалисти.

(3) Екипът извършва оценка на образователните потребности, проследява динамиката в развитието на деца със специални образователни потребности и разработва индивидуални образователни програми за тяхното обучение, възпитание и развитие. Програмата се утвърждава от директора.

Чл. 13. Условията и редът за приемане и преместване на учениците от І до IV клас се определят с държавния образователен стандарт за организацията на дейностите в училищното образование.

Чл. 14. (1) При преместването си учениците от І до IV клас не полагат приравнителни изпити.

Чл. 15. (1) Учениците от І до ІV клас могат да се преместват в друго училище през време на цялата учебна година.Преместването се извършва с удостоверение за преместване, издадено от директора на училището и характеристика, издадена от класния ръководител.

(2) Удостоверение за преместване се издава след постъпване на заявление на родителя до директора,в което се посочват и причините за преместване.



Чл. 16. (1) Задължителното училищно образование в общинските училища е безплатно за децата и учениците.

(2) Правото на безплатно образование се упражнява, като не се заплащат такси за обучението, осигурявано със средства от държавния бюджет, и се ползва безплатно материалната база за обучение и за развитие на интересите и способностите на децата и учениците



Чл. 17. (1) В училищното образование се ползват учебници и учебни помагала

(2) Изискванията към съдържанието, графичния дизайн, полиграфическото и електронното изпълнение на познавателните книжки, учебниците, учебните комплекти и учебните помагала; условията и реда за оценяване и одобряване на проектите на познавателни книжки, учебници и учебни комплекти и на промените в тях, включително определянето на оценителите; както и условията и реда за утвърждаване на списъка на познавателните книжки, учебниците и учебните комплекти, които може да се използват в системата на предучилищното и училищното образование се определят в Наредба № 6 от 30 ноември 2015 г. за познавателните книжки, учебниците и учебните помагала, в сила от 14.12.2015 г., издадена от министерството на образованието и науката, обн. дв. бр.94 от 4 декември 2015 г



Чл. 18. (1) Учебниците се създават като печатни издания или печатни издания с електронен вариант.

(2) Учебните помагала се създават като печатни издания, печатни издания с електронен вариант или електронни издания.



Чл. 19. Според функцията си учебните помагала може да бъдат дидактична игра, албум, блок, учебна тетрадка, учебна христоматия, сборник със задачи, с контурни карти, с учебни материали или с учебни анализи, учебен атлас, ръководство за учебна практика, учебен курс по теория и/или практика на професията.

Чл. 20. (1) За всяка учебна година министърът на образованието и науката утвърждава списък на познавателните книжки, учебниците и учебните комплекти, които може да се използват в системата на предучилищното и училищното образование.

Чл. 21. (1) Процедура по оценяване и одобряване на учебници или на учебни комплекти се провежда по определен учебен предмет или модул за един или повече класове от екип, утвърден със заповед на министъра на образованието и науката който включва специалисти:

1. в съответната научна област;

2.по дидактика или методика на обучението по учебния предмет, съответно по начална педагогика или по предучилищна педагогика;

3.по учебния предмет, съответно по начална педагогика или по предучилищна педагогика;

4. в областта на графичния дизайн;

5. в областта на полиграфията.

(2) За всяка процедура по оценяване и одобряване на проекти министърът на образованието и науката след съгласуване с председателя на Българската академия на науките (БАН) утвърждава списък на оценители, който включва преподаватели във висши училища, научни работници от БАН, експерти от МОН или от регионалните управления на образованието (РУО) и учители.

Чл. 22. (1) Учениците от І до ІV клас ползват безплатни учебници и учебни помагала. За тяхното съхранение и отчетност отговорност носи класният ръководител на паралелката и директорът. За тази цел директорът издава заповед.

(2) Учебниците, учебните комплекти, които се предоставят за безвъзмездно ползване на учениците, се избират от учителите, които преподават по учебния предмет в съответния етап от степента на образование в дадено училище, след съгласуване с обществения съвет.

(3) Учебниците и учебните комплекти извън ал. 1, както и учебните помагала, които ще използват учениците, се избират от учителя, който преподава в паралелката по съответния учебен предмет или модул.

Чл. 23. Продължителността за ползване на учебниците и учебните помагала от учениците е както следва:


  1. За учебните помагала и учебници за първи клас – една учебна година;

  2. За учебниците за втори – четвърти клас – три /четири/ години;

  3. За учебни помагала ІІ - ІV клас – една учебна година

Чл. 24. След приключване на учебните занятия за съответната учебна година учениците връщат учебниците на класния ръководител;

Чл. 25. При преместване на ученик в друго училище, същият е длъжен при получаване на отпусното удостоверение да върне получените от училището учебници, което да бъде отразено в картона му;

Чл. 26. При записване на нов ученик в училището, директорът и класният ръководител са длъжни да осигурят комплект учебници и учебни помагала за учениците от І до ІV клас за ползване през учебната година;

Чл. 27. Учениците са длъжни да полагат грижи за опазване на учебниците

Чл. 28. Когато ученик не върне учебник или при връщането му се установи, че поради неполагане на грижи от страна на ученика учебникът е негоден за употреба през следващата учебна година, родителите (настойниците) на ученика възстановяват учебника.

Чл. 29. За получените и върнатите от ученика учебници в училището се съставя протокол, който се съхранява от касиер-домакин в канцеларията на училището;

Чл. 30. (1) Учебниците за безвъзмездно ползване от учителите се осигуряват от училището. За ползването, съхранението, отчетността им и тяхното движение отговаря ЗАТС.

(2) При възможност на училището се осигуряват втори комплект учебници с цел олекотяване на ученическите раници.



Чл. 31. (1) На учениците, завършили І и ІІ клас училището издава удостоверение, в което се вписва обща годишна оценка с думи за резултатите от обучението по всички учебни предмети.

(2) Завършването на ІІІ клас се удостоверява с ученическа книжка.

(3) На учениците, завършили ІV клас, училището издава удостоверение за завършен начален етап на основното образование.

(4) На учениците със специални образователни потребности, които се обучават интегрирано и са завършили ІV клас, но не са усвоили държавните образователни изисквания за начален етап на основното образование по обективни причини, училището издава удостоверение за завършен ІV клас. В него се вписват резултатите от обучението по индивидуалните образователни програми. Същите продължават обучението си в V клас.


ГЛАВА ТРЕТА

ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ

РАЗДЕЛ І : Форми на обучение

Чл. 32. (1) Организацията на учебния ден в училището е целодневна.

(2) Училището организира целодневна организация на учебния ден за учениците от І до IV клас при желание на родителите с подаване на декларация.

(3) При недостатъчен брой ученици за сформиране на групи за дейностите по самоподготовка, по организиран отдих и физическа активност и за заниманията по интереси учениците от една или няколко паралелки от различни класове могат да се разпределят в групи, ако са в рамките на един и същ етап - от І до ІV клас.

(4) Условията и редът за организиране и провеждане на целодневната организация на учебния ден се определят с държавния образователен стандарт за организацията на дейностите в училищното образование.

(5) Целодневното обучение се провежда по утвърден от директора график, седмични разписания на заниманията по интереси и годишна програма за възпитателната работа, фигурираща в дневника на групата за целодневно обучение.

(6) В част от часовете по самоподготовка, по организиран отдих и физическа активност и по занимания по интереси учениците могат да участват и в дейности в рамките на общата и допълнителната подкрепа за личностно развитие.



Чл. 33. (1) Обучението в НУ „Яне Сандански” се осъществява в дневна форма. При необходимост може да се организира индивидуална, самостоятелна и комбинирана или друга форма на обучение.

(2) Формите на обучение, които се организират в училището се приемат от педагогическия съвет на училището.



Чл. 34. (1) В дневната форма на обучение учениците се организират в паралелки и групи, а за останалите форми- обучението се организира за съответния ученик.

(2) Дневната форма е присъствена и се провежда във времето между 8.00 и 16.35 часа в учебните дни.



Чл. 35. (1) Училището разработва годишна училищна програма за целодневна организация на учебния ден в съответствие със стратегията и спецификата на училището.

(2) Годишна училищна програма за целодневна организация на учебния ден се приема от педагогическия съвет и се утвърждава от директора на училището в срок до 15 септември.

(3) Годишната училищна програма за целодневна организация на учебния ден включва организирането, разпределението и съдържанието на дейностите по самоподготовка, по организиран отдих и физическа активност и заниманията по интереси.

Чл. 36. (1) При целодневната организация на учебния ден учебните часове от седмичното разписание се провеждат в самостоятелен блок до обяд или след обяд, а дейностите по самоподготовка, по организиран отдих и физическа активност и заниманията по интереси се провеждат съответно след обяд или преди обяд.

(2) При целодневната организация на учебния ден за учениците от I до IV клас по паралелки учебните часове по седмичното разписание може да се редуват с дейностите по самоподготовка, по организиран отдих и физическа активност и заниманията по интереси в смесен блок сутрин и след обяд .



Чл. 37. (1) За учениците от I до IV клас дейностите по самоподготовка, по организиран отдих и физическа активност и заниманията по интереси се разпределят дневно, както следва: самоподготовка - 2 учебни часа; организиран отдих и физическа активност - 2 учебни часа; интереси - 2 учебни часа

Чл. 38. (1) Училищното образование се организира в последователни класове.

(2) Класовете се означават с римски цифри във възходящ ред.

(3) Продължителността на обучението в един клас е една учебна година за всички форми на обучение с изключение на случаите, предвидени в ЗПУО за индивидуалната и самостоятелната форма на обучение.

Чл. 39. (1) Учениците, записани за обучение в даден клас в дневна форма на обучение, в зависимост от броя им се организират в паралелки или групи.

(2) Когато в един и същ клас са записани ученици с различна етническа принадлежност, не се допуска обособяването им в паралелки въз основа на етническата им принадлежност.

(3) Не се допуска обособяването в паралелки или групи на учениците със специални образователни потребности, които се обучават интегрирано по индивидуален учебен план.

(4) За ученик от паралелка може да се организира и индивидуално обучение по отделен учебен предмет или модул.

(5) Училището осигурява подкрепяща среда за интегрирано обучение на децата с увреждания при условията на Стандарта за риобщаващото образование.

Чл. 40. (1) Условията и редът за определяне на броя на паралелките в училището, броя на учениците в тях, деленето на паралелките на групи, както и за организиране на индивидуално обучение на ученик от паралелка се определят с държавния образователен стандарт за финансирането на институциите и в съответствие с държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие.

(2) Разпределението на учениците по паралелки се извършва от директора на училището.

(3) В началото на учебната година директорът определя със заповед класните ръководители на всички паралелки. Класният ръководител организира и провежда ЧК, извънкласните дейности, води задължителната училищна документация за паралелката.

Чл. 41. (1) Желанието за обучение в избираемите и факултативните часове и на целодневна форма на обучение се декларира 2 седмици преди завършването на учебната година със заявление от ученика, подписано от родителя.

(2) Със заявление на родителя в срок до 15.09. се декларира желанието за целодневна форма на обучение за І клас.

Чл. 42. Екскурзиите на учениците се организират съгласно Указание за организиране на ученическия отдих и туризъм и Наредба № 2/24.04.1997 г. на МОН.
РАЗДЕЛ ІІ

Учебно и неучебно време

Чл. 43. (1) Училищното образование се организира в учебни години.

(2) Учебната година включва учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове, както и ваканции.

(3) Учебната година е с продължителност 12 месеца и започва на 15 септември.

Чл. 44. (1) Учебни дни може да се определят за неучебни или неучебни дни – за учебни, със заповед на министъра на образованието и науката.

(2) В случай на разместване на почивните дни през годината на основание чл. 154, ал. 2 от Кодекса на труда обявените почивни дни са неучебни за учениците, съответно обявените работни дни са учебни, освен когато учениците са във ваканция.

(3) В случай на извънредни или непредвидени обстоятелства или за деня на честване на празника на общината кметът на общината след уведомяване на началника на регионалното управление на образованието може да обявява до три учебни дни за неучебни в една учебна година за училища на територията на общината.

(4) Директорът на училището след решение на педагогическия съвет може да обявява до три учебни дни в една учебна година за неучебни, но присъствени, за което уведомява началника на регионалното управление на образованието



Чл. 45. (1) Учебната година е с продължителност 9 м.

(2) Учебните занятия в училището са с продължителност не повече от 34 и не по-малко от 32 учебни седмици и се разпределят в два учебни срока.

(3) Продължителността на първия учебен срок е 18 учебни седмици. Втори учебен срок е с продължителност: 14 учебни седмици

Чл. 46. График на учебното време: За всяка учебна година министърът на образованието и науката определя със заповед:


  • началото и края на ваканциите с изключение на лятната;




  • неучебните дни;

- началото и края на втория учебен срок.

Чл. 47. (1) Броят на задължителните учебни часове за една учебна седмица не може да бъде повече от:

I и II клас - 22 уч. часа

III и IV клас – 25 учебни часа

(2) Общият брой учебни часове от раздел А и раздел Б на учебния план за една учебна седмица е, както следва:

22 учебни часа в І клас

23 учебни часа във ІІ клас

27 учебни часа в ІІІ клас и ІV клас

(3) Организацията от І и ІІ клас включва до 5 учебни часа, а от ІІІ до ІV клас включва до 6 учебни часа

(4) ЧК се включва към седмичното разписание извън броя на задължителните учебни часове.

(5) Спортните дейности по чл. 92, ал. 1 от ЗПУО в І-IV клас се провежда извън седмичното разписание.



Чл. 48.(1) Продължителността на учебния час е:

35 мин. - І - ІІ кл.; 40 мин. - ІІІ - ІV кл.;

(2) Почивките между учебните часове са не по-малко от 10 мин. и не повече от 30 мин. – голямо междучасие.

(3) График на учебното време

І – ІІ клас Начало – 8.00 ч. Край – 12.05 ч.

ІІІ – ІV клас Начало – 8.00 ч. Край – 13.00 ч.

(4) График на Група в :

I- II клас- Организиран отдих и спорт – 12.10 – 12.45 /Междучасие:10 мин./

Организиран отдих и спорт – 12.55 – 13.30 /Междучасие:10 мин./

Самоподготовка – 13.40 – 14.15 /Междучасие:10 мин./

Самоподготовка – 14.25 – 15.00 /Междучасие:10 мин./

Занимания по интереси – 15.55 – 16.30

III – IV клас – Организиран отдих и спорт – 12.10 – 12.50

Организиран отдих и спорт – 12.55 - 13.35

Самоподготовка – 13.40 – 14.20

Самоподготовка – 14.25 – 15.05

Занимания по интереси – 15.10 – 15.50

Занимания по интереси – 15.55 – 16-35



Чл. 49. (1) Дейностите по самоподготовка, по организиран отдих и физическа активност и заниманията по интереси се организират в учебни часове с продължителност:

1. тридесет и пет минути - в I и II клас;

2. четиридесет минути - в III и IV клас;

Чл. 50. (1) За учениците от І до IV клас дейностите по самоподготовка, по организиран отдих и физическа активност и заниманията по интереси се разпределят дневно, както следва:

самоподготовка – 2 учебни часа;

организиран отдих и физическа активност – 2 учебни часа;

заниманията по интереси – 2 учебни часа.



Чл.51. При целодневна организация на учебния ден, когато задължителните учебни часове се провеждат до обяд, а самоподготовката, заниманията по интереси, спорт и организиран отдих се провеждат след обяд, в последните два учебни часа не се провежда самоподготовка.

Чл. 52. (1)При целодневна организация на учебния ден се осигуряват не по- малко от 30 мин. за обедно хранене на учениците и 30 мин. за организиран отдих преди началото на учебните занимания.

Чл. 53. (1) Учебните часове от училищния учебен план се разпределят за всяка отделна паралелка за всеки учебен ден от учебната седмица в седмично разписание.

(2) Седмичното разписание се разработва в съответствие с изискванията на министъра на здравеопазването и се утвърждава със заповед от директора на училището не по-късно от 3 дни преди началото на всеки учебен срок.

(3) В седмичното разписание извън броя на задължителните учебни часове се включва и часа на класа, както и учебният час за спортни дейности съобразно организацията на учебния ден, паралелките или групите и спортната база в училището.

Чл. 54. (1) За определен учебен ден директорът на училището може със заповед да определи различно от утвърденото седмичното разписание разпределение на учебните часове при:

1. разместване на часове за определени дни по указания на министъра на образованието и науката и/или началника на регионалното управление на образованието (РУО) във връзка с провеждане на национални и регионални външни оценявания;

2. разместване на часове във връзка с осигуряване на заместване на отсъстващи учители;

3. необходимост от провеждане на два последователни учебни часа по един и същ учебен предмет в рамките на учебния ден, които не са предвидени в седмичното разписание за провеждане на класни работи.

(2) В заповедта по ал. 1 задължително се описват обстоятелствата, наложили определянето на различно от седмичното разписание разпределение на учебните часове в учебния ден.

Чл. 55. (1) Кметът на общината след съгласуване с началника на регионалното управление на образованието може да обявява до три учебни дни за неучебни за училищата на територията на общината в случай на извънредни или непредвидени обстоятелства, както и за отбелязване на празника на общината.

(2) Директорът на училището след решение на педагогическия съвет може да обявява до три учебни дни в една учебна година за неучебни, но присъствени, за което уведомява началника на регионалното управление на образованието.

(3) В случаите по ал. 1 и 2 след възстановяване на учебния процес и при необходимост директорът създава организация за преструктуриране на тематичното разпределение на учебното съдържание.

(4) В случай на отсъствие на учителя от учебни занятия е необходимо същият да извърши преструктуриране на учебния материал до 3 дни след завръщането му на работа.



Чл. 56. (1) По време на учебната година в зависимост от темите в учебното съдържание учениците могат организирано да посещават различни културни и научни институции, прояви и мероприятия в рамките на учебните часове, като редът и начинът за тяхното организиране се определят в правилника за дейността на училището.

(2) За провеждане на организираното посещение се изисква информирано съгласие на родителите/ настойниците на учениците.

(3) За провеждане на организирано посещение учителят, класният ръководител или друг педагогически специалист предварително планира брой часове в тематичния годишен план и ги разпределя в зависимост от съответния случай /празник или проява/ в годишното тематично разпределение по съответния учебен предмет или в разпределението за часа на класа.

(4) За организирането на посещенията педагогическите специалисти информират писмено директорът на училището най-малко три дни преди реализирането им.

(5) За дейностите по ал. 1 директорът на училището информира началника на регионалното управление на образованието до един ден преди реализирането й.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница