Началото беше военна тайна



Дата25.07.2016
Размер26.37 Kb.
#6584

Началото беше военна тайна

     Всичко започва през 1969г. с проект на Министерството на отбраната на САЩ – мрежата ARPAnet. В началото това е просто експеримент за предаване на секретна информация. ARPAnet осигурява връзка между източник на информация и отдалечени на голямо разстояние компютри. Принципът на действие е изключително прост. Съобщението може да се “адресира” към точно определено място в системата. Има и обратна връзка, за да се знае, че пратката е стигнала целта. Философиятя: всеки компютър има право на глас и може свободно да комуникира с останалите в мрежата по телефонен кабел.
     Навремето този модел е изглеждал почти нереален. И съмненията били основателни: във всеки момент информацията от мрежата можела да изчезне и това да причини огромни щети. Срязването на един свързващ кабел изглеждало толкова катострофално, колкото избухването на ядрена война.

     Днес са известни имената на първопроходците. Идеята за свързване на компютри дошла на Джей Си Ар Ликлидър, подкрепил го Пол Бейрън, Ленърт Клайнрок и Лари Робъртс. Първообразът на Интернет бил създаден от екип компютърджии и около 40 току – що дипломирали се студенти, някои от които все още играят водещи роли в Интернет и в кибериндустрията.


     В началото в ARPAnet са включени само 15 компютъра. През 1972г. на международна конференция като голямо постижение се демонстрира връзката между 40 компютъра! А през 1977г. 100 компютърни специалисти разменят съобщения по електронна поща.
Започва обединяването на отделни мрежи, за да се стигне до днешната “мрежа от мрежи”, която с мащабите си успя да изненада и най-далновидните.

     Сред първите, поели по пътя на обединението, е NSFnet, мрежата на Националната научна фондация на САЩ. В края на 80-те години фондацията създава 5 супер-информационни центъра с мощни компютри. Те били изключително скъпи, наложило се да се използват едновременно от повече потребители, което подсказало идеята за връзка между центровете. Фондацията създава своя мрежа на базата на технологията на ARPAnet. Потребителите са вече над 10 000. Компютрите са претрупани с информация. Налага се да се сменят с по-модерни… Процесът на преминаването от конен бяг към по-високи скорости продължава и днес. Най-важният принос на NSFnet е, че за първи път бе осигурен свободен достъп на всички до Интернет. Преди това право на достъп са имали само определени лица от правителството на САЩ, научни работници и компютърни специалисти.



Кой стои зад Интернет?

     Интернет няма президент, изпълнителен директор или папа. Няма човек, който да управлява Интернет еднолично. Съществува Интернет общество /Internet Society/ - професионална некомерсиална организация, която осигурява развитието на мрежата, разработва нови приложения и стандарти. То публикува тримесечно издание с новини Internet Society News, двумесечно списание On the Internet и организира годишна конференция Inet, където се бистрят проблемите на Глобалната мрежа. То е нещо като управляващ орган. Пред него се отчита Бордът на архитектурата на Интернет IAB /Internet Architecture Board/, който утвърждава стандартите в системата. Да не забравяме, че Интернет съществува именно защото има стандартни начини на свързване на компютрите и програмните продукти. Това позволява на машините от различни поколения и фирми да комуникират без проблеми. А тъй като в Интернет всеки си има мнение за това как вървят нещата, всеки може да прави предложения и – казват – те ще бъдат чути.

Кой плаща за Интернет?

     Старото правило, че всичко се прави с пари, няма да ви помогне да разберете Интернет. Не съществува фирма с името Интернет, която да събира сметките от всички мрежи или от потребителите. Всеки плаща своето участие. Националната научна фондация на САЩ плаща своята мрежа. NASA плаща за NASA Science Internet. Абонатите плащат на доставчиците на Интернет услуги. Всеки, който си открива страница – също. А доставчиците, от своя страна – плащат на телекомуникационните компании за това, че ползват техните мрежи. Правителствени и неправителствени организации подпомагат проекти, свързани с развитието на мрежата. Но много интернет – маниаци безкористно предлагат свои разработки за всеобщо ползване, окрилени от идеята да усъвършенстват свободното общуване в киберпространството.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница