Национална кампания „да опазим децата на българия” Ефективно социално партниране в името на сигурността и закрилата на децата в училище



Дата19.01.2018
Размер83.68 Kb.
#48676
НАЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ „ДА ОПАЗИМ ДЕЦАТА НА БЪЛГАРИЯ”

Ефективно социално партниране в името на сигурността
и закрилата на децата в училище
На 22 март в зала „Десислава” на столичния хотел „България”, със специална конференция бе открита поредицата обучителни занятия за директори, помощник-директори и класни ръководители на тема: „Да опазим децата на България - терористичната заплаха, като крайна форма на насилие в училище”. За шеста поредна година организатори са Синдикатът на българските учители /СБУ/ в партньорство с Национален съюз „Безопасност и охрана” /НСБО/, Министерство на вътрешните работи /МВР/, Министерство на образованието, младежта и науката /МОМН/, с подкрепата на Столична община и областните администрации на град София и на Софийска област. В работната формула, при официалното откриване на първите занятия, участие взеха ген. майор Румен Ралчев – председател на Национален съюз „Безопасност и охрана”, Пламен Димитров – президент на КНСБ, Красимир Живков – областен управител на Софийска област, Мариета Петлешкова - директор на дирекция „Контрол и инспектиране” в МОМН, Ваня Кастрева – началник на РИО София-град, Янита Димитрова – съветник в Комисията по образованието, науката и въпросите на децата към 41-то Народно събрание, Зинаида Ганчева – президент на Международната полицейска асоциация, Станислав Стефанов – главен комисар в дирекция „Охрана на съдебната власт” при Министерство на правосъдието, ген. Стоян Тончев – от Национална служба за охрана /НСО/, представители на местната власт, на редица държавни институции и неправителствени организации, на научните среди и на родителската общност, изявени столични директори, синдикални активисти, председатели на училищни настоятелства и членове на НСБО и др.

Форумът бе открит от председателя на СБУ - Янка Такева, а доклади по актуалната тема, свързана с опазване на живота и здравето на децата и учениците при терористични заплахи, изнесоха: Йордан Монов – началник сектор в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” /ГДБОП/, Румен Тодоров – специалист по антитероризъм и Сергей Куртев – психолог от Института по психология на Министерството на вътрешните работи /МВР/.

Интересът към обученията бе изключително висок, защото те формират необходимите знания и умения за работа в екип, затвърждават и разширяват познанията на учителските колективи за реакция и противодействие на престъпления с терористичен характер. Тези теми напипват пулса на социалната динамика и на промените в обществото. В конструктивен дух и с професионализъм бяха представени новости и превенции, работни материали и ценни практически съвети, възможности и решения, свързани с антитерористични действия в училище.

В словото си председателят на Синдиката на българските учители – Янка Такева припомни, че за шеста година се провеждат семинари, свързани с кампанията „Да опазим децата на България”, а актуалната тема днес е терористичната заплаха, като крайна форма на насилие в училище. Тя заяви: „Тази тема стои далеч от мисълта на институциите, на работещите за обучението на децата, далеч от мисълта на родителите, на всички нас като общност в държавата. Но тя е гореща тема във всички политики, които се провеждат в света. Светът днес, е различен от вчера и това става пред очите ни. Случват се събития, които засягат не само отделната личност, но и цялото общество. Затова темата на днешния форум е много важна от гледна точка опазване на живота, здравето и психиката, които гарантират личностното развитие на младия човек.” Председателят на СБУ изрази категоричното си становище, че този проблем трябва да бъде осъзнат и да се създадат компетенции за това от страна на директорите, помощник-директорите, класните ръководители, всички учители, охраната в учебните заведения и не на последно място на родителите, за работа с децата ни.



Румен Ралчев, председател на Националния съюз „Безопасност и охрана”, подчерта ролята на ползотворното взаимодействие между държавните институции и неправителствените граждански организации, обединени от общата цел в борбата с посегателствата върху детската личност. Като пример посочи съвместните многобройни инициативи със СБУ. „Една от основните наши цели е да възпитаваме подрастващото поколение в устойчиви морални ценности и гражданско поведение. Сега продължаваме с единадесетия етап от националната кампания „Да опазим децата на България”. През годините реализирахме редица тематични семинари в над 12 града в помощ на директори и преподаватели. Трагедията в Беслан при откриване на учебната година и безразборните стрелби в учебните заведения в САЩ, Германия, Финландия и Унгария, отнели живота на невинни деца, бяха повод да насочим нашето внимание към децата на България. Опитваме се да направим един синтез на гражданска ангажираност между ръководствата на училищата и училищните настоятелства, да създадем институционален климат на нетърпимост към насилието и да бъдем готови за реакции при възникване на терористични инциденти” - изтъкна ген.-майор Румен Ралчев.

Темата на настоящия форум се отличава със своята актуалност, подчерта в своето приветствие инж. Пламен Димитров, президент на КНСБ. Той даде висока оценка за ефективните политики на Синдиката на българските учители и допълни: „Всички партньори в националната кампания „Да опазим децата на България” са вложили много енергия за разработването на настоящото методическо помагало, а обучителните семинари ще дадат конкретни и ясни съвети към учителството, към всички онези, които са призвани да съхраняват живота на децата ни. Светът непрекъснато се променя и всичко това мобилизира нашето съзнание като граждани, като общественици и родители. Темата за тероризма в училище има своя генезис и основание, тя не е абстрактна, а важна от гледна точка на обществената сигурност. А днешният форум отразява желанието ни да бъдем активни и да погледнем света с нови очи” - подчерта Пламен Димитров.

С интерес бе посрещнато изказването на Красимир Живков, областен управител на Софийска област, който запозна присъстващите с осъществените програми, свързани с опазване здравето и сигурността на децата и младите хора, по които активно работи областната администрация съвместно с МОМН и неправителствени организации. Той говори за възможностите за насърчаване сътрудничеството и координацията между държавни, общински и граждански структури в борбата с крайните форми на насилие в училище. „Нашето богатство и бъдеще са децата ни, затова приоритетно трябва да инвестираме в тяхната сигурност и образование” – допълни Живков.

Мариета Петлешкова, директор на дирекция „Контрол и инспектиране” в МОМН представи изследвания отнасящи се до нуждите на педагогическата колегия от квалификация, в които учителите посочват на второ място дефицити за справяне с формите на агресия и насилие в училище, както и на възможностите на добра комуникация с родителите. „Често самите родители търсят подкрепата точно на училището за справяне с такива прояви. Ролята на училището в този случай е на добър медиатор между всички заинтересовани страни, като развива сътрудничеството с компетентните ограни” – припомни Петлешкова. „От особена важност е и самите ученици да бъдат запознавани с проявите на агресия, да реагират адекватно на кризисна ситуация, да осъзнават последствията. Ето защо разяснителните кампании и обучителните семинари имат огромна роля сред учениците и учителството за разпространяване на добрите практики, за превенцията на агресията и насилието в учебните заведения.”

Ваня Кастрева, началник на РИО София-град акцетира върху съвместната дейност и доброто партньорство със Синдиката на българските учители, което е от голямо значение за решаване на поставените проблеми в интерес на сигурността на учениците. Тя подчерта, че обучението на ръководствата и педагогическите колективи е огромна крачка напред, в това училищата да не са уязвими на терористични атаки.

„Наред с предизвикателствата, произтичащи от всекидневната работа в училище, педагозите трябва да притежават умения да се справят с форми на евентуална терористична заплаха – допълни проф. Татяна Дронзина, преподавател по политология в СУ „Св. Климент Охридски” и експерт по антитероризъм на Университета в Гранада, Испания. Специален акцент в нейното слово бе поставен върху факторите - социална динамика, асоциални явления и идеология, формиращи психологическия портрет на бъдещите терористи.

„Училището - цел на бомбена терористична атака” бе темата, разгледана от научния ръководител на семинара Йордан Монов – началник сектор в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” /ГДБОП/. По думите му в последните няколко години тероризмът се е утвърдил като социално-правен феномен, който силно привлича вниманието на учени, политици, законодатели от цялата световна общност. „Съвременния тероризъм постоянно еволюира в своето развитие като тактики, методи на действие и мащаб на поставените цели. За разлика отпреди едно десетилетие, днес целите на терористите са глобални, насочени към масови кръвопролития с все повече жертви и отзвук. Какъв по-голям обществен отзвук може да се получи, или какъв по-голям страх и паника в една държава от това, да има терористичен акт на място с много деца като училището. Главното в такива случаи е децата и учителите да имат предварителна подготовка от провеждани часове под формата на игри, беседи и действия за безопасност.”

Йордан Монов припомни, че е необходимо да бъдат изпълнявани в пълен обем мерките за сигурност при влизане в училище като: стриктно спазване на правилника за вътрешния ред, ограничаване достъпа за външни посетители и контрол, използване на технологии за сигурност и наблюдение на съоръженията за достъп в учебните заведения.

„Потенциални заплахи в училище” бе темата, задълбочено разгледана и емоционално-съпричастно поднесена от Румен Тодоров – експерт по антитероризъм. „Все по-често ставаме свидетели на деструктивни влияния на Интернет, причина за лесния достъп до информация по отношение на изработването на самоделни и общоопасни взривни устройства. Тези взривни устройства могат да бъдат направени и от наличните в кабинетите по химия материали. Затова е необходимо всички учители да знаят от какво биха могли да се изработят взривове и да следят за повишен интерес на учениците към подобни материали. Наред с тренировките, които се провеждат за реагиране при пожар или природно бедствие, от голямо значение е да се тренират учениците и за реакция в случаи на терористичен акт, свързан с поставено взривно устройство – подчерта експертът по антитероризъм. Той запозна участниците в обучението с четирите мерки, които трябва да се знаят от родители, учители и ресорните служби, свързани с: 1. Да се наблюдава внимателно развитието на учениците и да се избягва отчуждаването от родителите и училището; 2. Контролиране на местата, в които се продават химикали; 3. Участие на подрастващите в ефективни обучения относно опасностите на обществената среда; 4. Контролиране кабинетите по химия и физика.

Психологът от Института по психология на МВР - Сергей Куртев, анализира психологическите аспекти на личността склонна към терористични заплахи. В детайли той разгледа социалните, поведенческите и комуникативните фактори, обуславящи това поведение. Проблемните подрастващи, според него, са жертва на занемарени семейни отношения и насилие, на системен тормоз в училище, на неуспехи и натрупани негативни преживявания. Тези психологически преживявания довеждат до продължителна безпомощност, гняв и риск от агресия. „От тази гледна точка е изключително важно, подчерта Сергей Куртев, да се ограничава насилието, тормозът и да се контролират, факторите, обуславящи агресията.” Навременното улавяне на признаците и поведенческите прояви, предшестващи агресията, ще дадат възможност за превенция на терористичните актове.

Приветствие към участниците в семинарните обучения поднесе Цецка Цачева, председател на 41-то Народно събрание. В поздравителния адрес се казва: „Приемете моите най-сърдечни поздравления по повод откриването на обучителните семинари в София. Преди всичко ми позволете да изразя възхищението си от енергията и последователността, която от години влагате в една толкова благородна и ценна кауза. Моля да предадете поздравленията ми към всички директори, помощник-директори, учители, председатели на родителски настоятелства, на колегите от МВР и МОМН, на Столична община и Регионалния инспекторат София-град, които са участници във форума. Бих искала да ви уверя, че с вашите инициативи, вие винаги може да разчитате на безрезервната подкрепа на Парламентарната институция, както и на моята лична съпричастност. Радостна съм, да споделя, че Народното събрание провежда активна образователна комуникация с ученици и студенти. Вашият форум, посветен на борбата с насилието в училищата, е ярък пример за ангажирано и отговорно отношение към съвременните проблеми.”

Над 450 столични директори и помощник-директори от училища и детски градини преминаха обученията, целящи да подпомогнат безопасността на децата и учениците. Те получиха ценно методическо помагало как да се предпазят и справят с опасностите в съвременния свят. Предвиждат се обучителни семинари по темата, да бъдат проведени и в други градове в страната.



Димитринка ХРИСТОВА




Каталог: news
news -> Община пловдив пловдив, 4000, пл. “Стефан Стамболов” №1 тел: (032) 656 701, факс: (032) 656 703
news -> Закон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. От рождения си ден 1 юни 1996 г., Закона за общинската собственост претърпя множество промени, основните от които бяха през 1999 г и 2004 г
news -> Тема: здравеопазване
news -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
news -> Списък на училищата, които имат ученици с ниски резултати от външно оценяване след 5 клас по съответните предмети
news -> Уважаеми колеги, Лятото е при нас и ето, че е време да помислим къде ще прекараме лятната отпуска
news -> Новости в програмен продукт Заплати – версия 12
news -> Проф д-р Георги Ончев, дмн
news -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница