Национална потребителна кооперация на слепите в българия б и з н е с п л а н



Дата15.10.2018
Размер114 Kb.
#87749



НАЦИОНАЛНА ПОТРЕБИТЕЛНА КООПЕРАЦИЯ НА СЛЕПИТЕ В БЪЛГАРИЯ

Б И З Н Е С - П Л А Н

2012 ГОДИНА
СЕДАЛИЩЕ: 1309 СОФИЯ, бул. „ВАРДАР” № 71

КОНТАКТИ: (02) 920 20 11, (02) 920 20 55, факс: (02) 929 41 13

СЪДЕБНА РЕГИСТРАЦИЯ: Ф. Д. № 26959/92 НА СГС

ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ: ТЪРГОВИЯ НА ЕДРО И ДРЕБНО С

ПРОМИШЛЕНИ СТОКИ,

СОЦИАЛНИ УСЛУГИ И ДРУГИ
УПРАВЛЕНЧЕСКА СТРУКТУРА: ОБЩО СЪБРАНИЕ,

ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ И

КОНТРОЛЕН СЪВЕТ

ПЕРСОНАЛ: АУП, НЕЗРЯЩИ

АУП, ЗРЯЩИ

ОБСЛУЖВАЩ ПЕРСОНАЛ

ТЪРГОВСКИ НЕЗРЯЩ ПЕРСОНАЛ

2012 г.
ДО ПЪЛНОМОЩНИЦИТЕ

НА 67-ТО ОБЩО ОТЧЕТНО-ИЗБОРНО СЪБРАНИЕ

НА НПК НА СЛЕПИТЕ В БЪЛГАРИЯ
УВАЖАЕМИ ПЪЛНОМОЩНИЦИ,
В наше врeме все по-малко фирми имат планови отдели и планирането се е превърнало в много важна част от работата на ръководителите на стопанската организация, която ръководят

Като една от основните функции в цялостния управленски процес в една съвременна, развиваща се и утвърждаваща се фирма, планрането заема дори най-висок процентен дял в организацията на времето на всеки мениджър.

Бизнес плана е документ, който има за цел да подпомогне както управленския екип на кооперацията, така и други институции, търсещи партньорство при оценката на бизнес възможността на кооперацията.

Бизнес-плана на НПКСБ е разработен въз основа на комплексна и достъпна информация и същевременно отговаря на следните изисквания:



  • съобразен е с икономическата среда, в която функцинира кооперацията,

  • основава се на цялостната налична информация,

  • дефинирана е ясно целта на кооперацията.

При изготвянето на бизнес плана е съобразено и това, той да бъде гъвкав, разбираем и практически осъществим.

Към изготвянето му бе подходено, след предварително изучаване на конкурентите, пазара, анализ и оценка на факторите на околната среда.

Както всяка година, така и тази, ръководството изготви бизнес-план 2012 година.

Какво в същност представлява бизнес-планът:

Той е документ с практическа стойност и приложимост, не е израз само на желание и стремежи, а на възможности за постигане на практически измерими резултати.

Бизнес плановете са динамична система, която в хода на реализацията си може да претърпи ревизия и промени в движение. При изготвянето на настоящия бизнес план 2012, според възможностите, с проиявена гъвкавост и адаптивност под натиска на външната икономическа среда и конкуренцията.

Разбира се, че няма универсални правила и формули, но настоящият бизнес план е изготвен на база логическа последователност и технически похвати, с които той би следвало да стане разбираем и достъпен за Вас, а за цялата кооперация – работещ.

Бизнес планът за 2012 година е изготвен така, че да бъде ползван, както от оперативното ръководство, така и от външните контрагенти, които следва да се убедят, че НПКСБ е работеща кооперация, а и организация в която може да се инвестира спокойно и уверено.

Основните елементи на бизнес плана са: въвеждаща страница, която представя необходимата фактическа информация за кооперацията, имаща за цел да убеди външните лица, че кооперацията заслужава внимание.

В резюмето на бизнес плана е формулирана целта – мисията на НПКСБ, пазари, потребиели, приоритети, предлаганите стоки и услуги, социална политика и т.н.

Не на последно място, в бизнес плана са включени и най-важните за успеха на кооперацията ресурси – финансов и човешки, както и управленската структура.

Извършена е и оценка на риска чрез SWOT анализа.

Във финасовата част са изготвени форми, касещи баланcа, отчета за приходите и разходите, икономически и финансови данни, инвестиции, обучение на кадри, достовки, продажби и т.н., които са неразделна част от бизнес-плана,

УВАЖАЕМИ ПЪЛНОМОЩНИЦИ,
Предлагам на вашето внимание изготвения бизнес-план, приет от ус на нпксб, като още веднъж подчертавам, че неговото изготвяне бе изключително трудно, поради външни, вътрешни, нормативни и други фактори, които са динамични и непредсказуеми.

Именно поради този факт, бизнес плана е отворен за промени, съобразно пазарната, икономическата и финанасова конюктура.

Навсякъде в света кооперацията възниква и се развива в условията и в границите на капитала, а кооперативната идеология, в определен смисъл я предшествува.

За да оцелее кооперацията се съобразява със законите на пазарното стопанство. Тя съществува и се развива, не като случайно, а като историческо явление. При кооперацията съществуват принципи и ценности, които я определят като доброволно и свободно обединение на хора, като самообразуваща се и самоуправляваща се организация.

Националната потребителна кооперация на слепите в България е специализирана социална институция, създадена през 1945 година. Тя е уникална по своята структура, единствена в страната и има свои аналози, само в най-развитите европейски държави.

За да се разбере силата на една кооперация, трябва да се познават: нейната същност и кооперативни принципи, в които намрат отражение кооперативните ценности.

Потенциален член на кооперацията е всеки, който вярва в идеала за общност, такива ценности, като социална справедливост, равноправие, свобода и демокрация.

НПКСБ обединява и е открита за членуване на граждани с намалена работоспособност над 91 % по отношение на зрението, които освен слепотата имат и други трайни неизлечими страдания и недъзи, което ги правят неприспособими за всякакъв вид труд, дори и в специализираните предприятия за хора с увреждания.

Кооперацията има изцяло социален характер и съдейства за благосъстоянието и задоволяване интересите и потребностите на своите членове.

За тази цел дейностите на кооперацията са насочени към:



    • трудоустрояване на член-кооператори на щатни бройки с оглед на бъдещо пенсиониране;

    • материално стимулиране на член-кооператорите чрез дивиденти;

    • оказване на конкретна професионална и финансова помощ за организиране на самостоятелен бизнес, обучение, предоставяне на стоков кредит и съдействие за осигуряване на търговски обекти;

    • подпомагане в натура и чрез предоставяне на социални услуги;

    • оказване на материална и техническа помощ на младежите, които продължават обучението си след средно образование;

    • специални грижи за самотните, лежащо болните, младите и многодетните семейства;

    • осигуряване на правна, методическа, техническа и медицинска помощ на член-кооператорите във връзка с тяхната рехабилитация и интеграция в обществото, както и защита на специфичните им права и интереси.

Средствата се набират преди всичко от стопанската дейност на кооперацията, която осъществява търговия на едро и дребно с промишлени стоки, предимно текстил, трикотаж и обувки. Разполагаме с търговски обекти на територията на цялата страна, независимо, че след приемането на реституционните закони над 50 % от магазините ни бяха върнати на бившите им собственици, въпреки обстоятелството, че кооперацията ги беше закупила.

Независимо от тежката социално-икономическа среда, в която кооперацията осъществява своята дейност, тя успя да оцелее в тежките години на прехода, да запази специфичните си функции и успешно да реализира своите социални програми, с което доказа предимствата си, опирайки се на здравите си корени на социално отговорна структура с грижа за своите членове.

Кооперацията продължава да трудоустроява член-кооператори в много тежко материално състояние, като изразходва значителни средства от приходите си от дейността за подпомагане на студенти, учащи се, самотни и многодетни семейства, както и ритмично да осъществява своята стопанска дейност – търговия на дребно и едро.

За развитието на успешен бизнес, решаваща роля играе местоположението на търговските обекти.

Местоположението на нашите обекти, /с малки изключения/ не са на най-атрактивните търговски места, но потребителите познават много добре стоките, които предлагаме в тези обекти.

Закриването на много фирми, спирането на кредитирането на предприятия и фирми със значително място в икономиката на България, липсата на политика по доходите на населението, се отрази сериозно на ръста на безработица, а това неминуемо оказа влияние на потребителското търсене.

В условията на направените изключително мрачни прогнози, е още по-трудно да се правят бизнес-планове или да се чертаят перспективи за каквато и да е бъдеща дейност осъществявана от нашата кооперация.

Вътрешният дълг и междуфирмената задлъжнялост изключително затрудняват и кредитоползвателите, които изпитват сериозни проблеми в обслужването на своите кредити, като делът на необслужваните такива непрекъснато расте. Тук, не на последно място, върху нашите финансово-икономически резултати влияни еоказва и липсата на действие по събиране на вземанията ни от различни длъжници, независимо от взетите решения на ОС, УС и др.

При действието на пазарния механизъм у нас и членството ни в ЕС, решението на проблемите в коопераацията трябва да се търси и чрез стратегическото планиране и разработването на печеливша стратегия. Стратегическото плааниране трябва да обхваща най-главните и съществени проблеми и дейности на кооперацията в тяхната взаимна връзка и зависимост, започвайки с определяне и конкретизиране на целите за по-дълъг период от време и формиране стратегията, с помоща на която следва да бъдат реализирани в условията на голямо въздействие оказвано от множество външни фактори.

Друг много важен проблем в дейността на кооперацията е свързан с използването на маркетинга. Той е управленска функция, която организира и насочва всички бизнес действия с цел постигаене целите на кооперацията.

В годините на прехода НПКСБ устоя на новите предизвикателства. Правилно бяха оценени реалностите, и поради това се полагаха непрестанни усилия за постигане на общите цели и интереси, характеризиращи същността на кооперацията. Не можем да отминем и факта, че финансовата криза засяга и нас, затова се наложи една обективна оценка, при изготвянето на настоящия бизнес-план. Това, обаче не може да оправдае незадоволителната ни маркетингова политика. Маркетингът има ключова роля за това един бизнес-план да е успешен. Всеки бизнес се гради на задоволяване на някакви нужди, и откриването на тези потребности и задоволяването им е в основата на всеки бизнес. За да бъде обаче един маркетингов план сполучлив, следва да се проучат много внимателно клиентите и техните предпочитания, очаквания, какво ще е потреблението на стоката при различните ценови равнища. Трябва да се определи коя е най-правлната ценова стратегия, която ще се прилага при различния пазарен сегмент, т.е. да определим купувачите, групирани по даден критерий. Потребителите откликват по сходен начин на даден комплекс от маркетингови въздействия. Ето защо маркетинговите комбинации за всеки пазарен сегмент се отличават с определена конкретика и списифика.

Критерии, които следва да се анализират са: – географски, демографски, психологически и поведенчески.

Не можем обаче да подминем подценяването на обучението и квалификацията на кадрите и най-вече на кадрите пряко заети в търговския и административен процес.

Липсата на човешкия фактор, който следва да разработи маркетинговия план, маркетинговата стратегия, маркетинговата политика оказват отрицателно влияние върху доходите, които реализираме от търговската дейност.

Отговорите на въпросите – кои са нашите клиенти, какви са целевите пазари, каква е тяхната тенденция, нарастват ли, стабилни ли са и пр., ще ни ориентира към пазарния дял на кооперацията ни, какви условия, цени и стоки ще предложим.

Задължително трябва да наблюдаваме конкуренцията – какво и как, на какви цени предлага стоката, методи и похвати, които тя прилага при продажбите. не на последно място следва да си дадем отговор на въпроса – как ще победим конкурента. намерим ли отговори на тези въпроси ще възстановим стопанския растеж и ще осигурим устойчиво развитие чрез повишаване на конкурентоспособността на кооперативния бизнес.

именно поради значимите, изброени по-горе факти най-отговорната и най-неотложна задача пред стопанския ръководител е анализ на персонала и изготвянето на управленски план.

хората са изключително ценен актив във всеки бизнес, така както финансовия актив, материалната база и пр. стопанският ръководител трябва да прецени какви умения притежава човешкия ресурс, който ръководи и хора с какви умения ще са необходими. Управленският му план трябва да отговори на следните въпроси:


  • какъв е опита на персонала и как той може да бъде полезен на бизнеса на НПКСБ,

  • кои са слабостите в работата с хората и как следва да се компенсират или отстранят,

  • да определи оптималния брой персонал – опит и образователен ценз,

  • какви слабости, притежава персонала,

  • кой с какво ще се занимава, каква дейност ще извършва, определяне на конкретни задачи, изисквания и пр. /определени с длъжностната характеристика/, и не на последно място какво очаква той от персонала т.е. как се справя с поставените задачи,

  • какви са очакванията на персонала – заплащане, обучение, подпомагане, работно време, други придобивки, определени с КТД и ВПРЗ.

Не на последно място е, и изготвянето на Стратегия за развитие на кооперацията от самия председател.

С постигнатите стопански резултати през всички тези изминали години обективно бе доказана жизнеността на кооперацията. Освен социалната дейност, НПКСБ се яви и като стопански субект на пазара, там където години наред тя бе извоювала своята позиция. Същевременно с това, кооперацията продължаваше да работи и по основната си цел – привличане на нови член-кооператори, тяхното социално подпомагане и трудоустрояване.

Тази политика дава право на НПКСБ, да членува в Националния съвет за рехабилитация на хората с увреждания към МС, а от тук и правото да се възползваме от редица права.

С гордост може да отбележим, че в най-тежките години на световна икономическа и финансова криза – 2008 - 2011 г., не допуснахме връщане назад, въпреки огромните трудности продиктувани от макроикономическата ситуация в България и света. Кооперацията продължаваше и продължава да работи в условията на нелоялна конкуренция и данъчни тежести, но огромна заблуда ще бъде, ако не си признаем, че осезателно се усеща влиянието на световната финансова криза и при нас, както като доходи, така и като намаление на финансовия резултат, а именно - по-малко приходи от дейността и от предоставени услуги.

В резултат на постигнатите стопански резултати, респективно печалба бяха създадени и допълнителни фондове:


  • Фонд „Рехабилитация” – Средствата се изразходват за трудоустрояване, подпомагане и извършване на социални услуги за член-кооператорите;

  • Фонд „Социални мероприятия” – Средствата се изразходват за поевтиняване на храна, за семинари, обучения и подпомагане на работниците и служителите в НПКСБ;

  • Фонд „Подпомагане” – Средствата се изразходват за отпускане на помощи в натура на член-кооператорите;

  • Фонд „Преоценки” – Средствата се изразходват за преоценки на СМЦ, загубили търговски вид от обектите закрити, поради реституция;

  • Фонд „Инвестиции” – Средствата се изразходват за инвестиции.

Независимо от изброените по-горе фактори, и през 2012 година НПКСБ ще развива търговска и социална дейност на територията на цялата страна. С реализираните приходи от дейността, тя ще подпомага своите незрящи член-кооператори. Освен това, от данъчните облекчения и реализираната печалба, с решение на ОС на НПКСБ ще се обезпечават фондове, чиято основна цел е подпомагане на незрящите член-кооператори, ще подпомага обучението и квалификацията на незрящи студенти, ще извършва социални услуги, ще полага грижи за самотните и многодетни член-кооператори, а също така и подпомагане на зрящия персонал, инвестиции за реконструкция и модернизация на съществуващата материална база, както и строителство на нови обекти. Със средства по фондовете ни ще продължим да обновяваме нашата търговска мрежа.

В НПК на слепите в България към момента членуват 2309 член-кооператори /към датата на приемането му от УС/. Техният брой е стабилен, тъй като УС, КС и оперативното ръководство продължават активно своята политика по приемането и трудоустрояването на член-кооператори.

През 2011 година, с Бюрата по труда да сключени 15 бр. трудови договори по ЗНЗ.

Както назад в годините, така и занапред НПКСБ е провеждала и ще провежда реална социална политика – подпомагане на своите член- кооператори, техните семейства и деца, учениците, студентите, организира и семинари за тяхната квалификация и преквалификация. Това ще продължи и през 2012 г.

Не на последно място, ръководните и контролни органи последователно работят върху поведението на МОЛ – култура на обслужване, трудова и финансова дисциплина, както и върху квалификацията и уменията на целия персонал.

Целия колектив работи в строг режим на икономии, вода, ток, отопление, телефони и пр. в условията на икономическа криза.

Умелото стопанисване на материалната база, както и политиката по отдаване на обектите под наем, ще доведе до запазване на постигнатиге финансови резултати.

Ако всички ние успеем да постигнем това, ще бъдем по-спокойни, по-уверени и по-силни през очакващата се бурна, нестабилна в икономическо и политическо отношение 2012 година.

Най-песимистичният вариант в очакващите се неблагоприятни условия е, да разчитаме на минали резултати, да харчим натрупаните средства, търпимостта към губещите обекти, да се лутаме и бездействаме, което неминуемо ще доведе до влошаване на финансовите ни резултати. Това обаче няма и не бива да се допуска.

За постигане на своите цели и задачи и осъществяване на инвестиционната политика и през 2012 г., НПКСБ ще разчита на собствени и привлечени средства, на материалните и трудови ресурси, както и на постоянното сътрудничество с ЦКС и отпускане на средства по фонд „Инвестиции”, за да запази своята уникалност и идентичност. Предстои включването на още търговски обекти към веригата КООП.

Основната задача е, не само да съхраним кооперацията, а непрестанно да се развива, за да постигне целите си, които ясно са формулирани в Устава.

Както през всички години, така и през 2012-та, ръководството на кооперацията следва да направи всичко възможно, да управлява и ръководи с изпитаните оръжия: - доверието на хората, поддържането на възможно богат асортимент и разумни цени – привлекателна за потребителя, но поносима и рентабилна за кооперацията стокова наличност.

Кооперацията ще продължава да работи коректно за да бъде предпочитан контрагент за всички институции и организации в държавата.

Стратегическата цел на оперативното ръководство УС и КС, е кооперацията да бъде организационно по-стабилна и консолидирана, кооперативната търговия да бъде конкурентно способна, персонала да овладее информационните технологии, да се спазва трудова и финансова дисциплина и по този начин да поддържаме висок стопански растеж.

За постигането на тази цел, оперативното ръководство е набелязало конкретни задачи и антикризисни мероприятия и действия за тяхното изпълнение.



Направен е SWOT анализ, като са отчетени:


Силни страни:

  • Материална база на територията на почти цялата страна;

  • Организирана доставка на стоки от български производители;

  • Продажба на стоки, познати и търсени от населението;

  • Ценова политика, съобразена с потребителските възможности.

  • Въвеждане на потребителски електронни карти, с цел стимулиране на редовните клиенти член-кооператори, да пазаруват с отстъпка.

  • Създаденият имидж и авторитет на сериозен и стабилен партньор

Реконструкция и модернизация на търговските обекти, които завишиха двойно оборота




Слаби страни:

  • Преобладаващата част от търговските обекти, не са модернизирани и реконструирани;

  • Не предлагаме най-съвременните форми на обслужване;

  • Трудна и скъпа логистика;

  • Слабо използване на специализиран търговски софтуер /складово стопанство/;

  • Недостатъчна работа по финансовата и трудова дисциплина;

  • Липса на маркетингов план и стратегия, недостатъчно маркетингово проучване, относно производители и доставчици;

  • Недостатъчно проучване на потребителското търсене;

  • Недостатъчно проучване на възможностите за внос на стоки от чужбина;

  • Недостатъчна комуникация на ръководния екип с персонала;

  • Непознаване на пазара и конкуренцията от оторизираните длъжностни лица.




Възможности:

  • Богата материална база;

  • Наличие на финансов ресурс;

  • Наличие на средства за инвестиции;

  • Наличие на средства за квалификация и преквалификация на кадрите;

  • Богат управленски опит и работа в екип;

  • Добро взаимодействие между УС, КС и пълномощници;

  • Умело стопанисване на материалната база;

  • Гъвкавост при вземане на управленски решения;

  • По-гъвкава търговия и формиране на търговска надбавка

  • Възможности за обучение и квалификация на персонала;

  • Провеждане на откровен дебат с член-кооператорите по преоритетите на кооперацията – целите, задачите и трудностите пред нея.







Заплахи:

  • Влиянието на световната икономическата и финансова криза;

  • Обществената криза на световната система;

  • Ниски темпове на икономически растеж в страната;

  • Сътресенията в най-големите и богати държави;

  • Нелоялната конкуренция;

  • Демографския срив и увеличаващата се безработица;

  • Увеличаващите се цени на енергоносителите;

  • Все по-увеличаващата се безработица и рязък спад на покупателната способност на населението;

  • Увеличение на междуфирмената задлъжнялост;

  • Увеличение цените на артикулите, с които търгуваме;

  • Законодателни фактори.

Бизнес-план 2012 година изцяло е разработен и съобразен с възможностите на кооперацията, съществуващата икономическа ситуация и резервите, които имаме, както човешки, така и икономическия ресурс.



Основните моменти при изготвяне на бизнес-план 2012 година са:

  • Цялостно анализиране на отчитаните финансово-икономически показатели за отделните стопански дейности и търсене на резерви за повишаване на приходите и оптимизиране на разходите, като целта е подобряване на рентабилността и увеличаване на положителния финансов резултат от осъществяваните стопански дейности;

  • Забавяне темпа на напускане на член-кооператори и ускоряване темпа на прием на нови член-кооператори и тяхното мотивиране да бъдат нейни членове и да останат такива, а не да я напускат веднага щом свърши тяхното трудоустрояване, или подпомагане;

  • Информационна обезпеченост и издигане имиджа и авторитета на кооперацията;

  • Възможността, чрез двата проекта по европейските програми и средствата по перото ОСИГУРЯВАНЕ НА ПУБЛИЧНОСТ, чрез които създадохме сайт на НПКСБ, пресконференции, филм за НПКСБ, агитационни материали, диплянки и др. с които се постигна максималната информираност за целите и задачите на кооперацията.

Изготвените справки – членски състав, прогнозен баланс, ОПР, контрагенти и доставки, численост и средства за РЗ и др. са неразделна част от бизнес-план 2012 година.
Този Бизнес-план е приет от УС на НПКСБ с пр. ……….
Предлагаме го и на вниманието на 67-то Общо събрание на НПК на слепите в България, като очакваме Вашите мнения и конструктивни предложения за неговото допълване и усъвършенстване.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница