Национална стратегия (програма)



Дата11.01.2018
Размер292.82 Kb.
#43186
ТипАнализ




НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ (ПРОГРАМА) ЗА РАЗВИТИЕ НА

БАСКЕТБОЛА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ЗА ПЕРИОДА 2009-2019 година

гр. София, 2008

Въведение

Националната стратегия е основен документ, който анализира моментното състояние и тенденциите в развитието на баскетбола в България, а така също залага основните приоритети и рамката за неговото планомерно усъвършенстване.

Националната стратегия съдържа целите, принципите за организация и дейностите за усъвършенстване на баскетбола в България. Те са съобразени с традициите, новите социално-икономически условия и тенденции в развитието на баскетбола в Европа и САЩ.

Основните субекти, които следва да организират и осъществяват тази дейност, са Българската Федерация по Баскетбол, клубове, общини и органи на държавната власт.

Националната стратегия изразява само основните насоки на политиката на БФБ в следващите десет години.

Конкретните механизми и действия за реализацията на програмата са доразвити в съпътстващите нормативни документи на БФБ и решения на Общото събрание и Управителния съвет.



Мисия

Мисията на БФБ е да развива и популяризира баскетбола в България.



Визия

Да превърнем баскетбола в предпочитан спорт за всички активни групи в обществото като повдигнем нивото и атрактивността му.



Да превърнем баскетбола в общественозначим спорт, който помага за образованието, възпитанието и формирането на ценностна система в младите хора.

Анализ на моментното състояние (края на сезон 2007-2008 г.) на базата на статистически данни, предоставени от регионалните координатори на БФБ

  1. Брой заети в състезания



  1. Брой картотекирани състезатели по региони

Зона

Общо
Картоте-

кирани

Клубове
момчета и момичета

Брой клубове
Момиче-

та

Брой кар- тотекирани
момичета

Средно /клуб

Брой клубове
момчета

Брой кар-тотекирани
момчета

Сред-

но /клуб

Витоша

1198

4

9

355

39

13

843

65

Добруджа

992

7

9

281

31

16

711

44

Рила

815

5

8

310

38

11

505

46

Родопи

663

2

6

146

24

12

517

43

Мизия

644

2

7

300

42

11

344

31

Загоре

448

-

6

228

38

6

220

36

Общо

4760

20

45

1620

35

69

3140

44

Общ брой картотекирани състезатели (мъже и жени) за сезон 2007-2008




Мъже

Жени

Общо

(жени и мъже)

А 1

149

100




А 2

145

57

Общо:

284

157

441

Основният извод, който се налага от тази статистика е, че броят на картотекираните състезатели и състезателки подрастващи е крайно недостатъчен, за да изпълнява ролята на основа на пирамидата за високо спортно майсторство.

За сравнение в страни с много по-малко население от нас като Литва и Словения, броят на картотекираните състезатели и състезателки е между 30 000 и 40 000.

Основни причини за това състояние са:


  • Много лошата материална база почти навсякъде, не привлича децата и не може да се конкурира с привлекателността на интернет клубовете и уюта на домашния компютър;

  • Нежеланието на повечето клубове да работят с двата пола и с всички възрастови групи;

В момента от 114 клуба само 20 развиват и женски, и мъжки профил. Много обезпокояващ е фактът, че 15 клуба имат под 20 картотекирани състезатели, а само 10 клуба имат над 70 състезатели и състезателки. По този начин средната бройка на картотекираните момичета е 35 на клуб, а при момчетата е 44 състезатели на клуб;

Неравномерното географско разпределение на практикуващите говори само по себе си за недостатъчно добра работа в някои региони. Зона „Загоре” може да бъде посочена като отрицателен пример в тази насока. Там картотекираните са почти три пъти по-малко от тези в зона „Витоша”, няма нито един клуб с картотекирани повече от 50 деца (дори Лукойл Нефтохимик), няма нито един клуб, който да работи с момичета и момчета и няма нито един отбор до 10-годишна възраст;

За радост могат да се посочат и положителни примери като Рилски спортист (общо момчета и момичета 155 картотекирани), Славия София (126), Перущица (63).


  • Липсата на създадена от Българска по Федерация по Баскетбол система за финансово стимулиране на треньори, извършили добра селекция, води до превръщане на тренировъчните занимания в платени курсове за не толкова талантливи състезатели и състезателки;

  • Друг съществен проблем е оборудването на залите или по-скоро липсата на такова за мини баскетбол (по-ниски кошове, малки топки (№ 5) и т.н.);

  • Няма условия за плавен преход на подрастващи, приключили участието си в тази категория, към женските и мъжки отбори. Така всяка година цели поколения късат с организирания баскетбол и се насочват към аматьорската лига;

  • Съществуването на клубове с представителни отбори само от жени или мъже не само, че не помага на развитието на баскетбола, а му пречи;

  • Тежките финансово-икономически условия и липсата на обучени мениджъри затрудняват изключително много финансирането на детско-юношеския баскетбол.



  1. Състезатели, играещи в чужбина

  • Жени – 19, 10 от които национални състезателки

  • Мъже – 14, 7 от които национлни състезатели

Болшинството от опитните ни състезателки и състезатели в чужбина играят в отбори от средна класа и на този етап нямаме представители с основна роля в силни европейски отбори.

По-голямата част от младите ни състезателки и състезатели се обучават в отбори от САЩ или се състезават във втора испанска дивизия.





  1. Държавни първенства

1). Подрастващи

Първенствата се провеждат в 3 етапа – междуобластно, зонално и финали.

Прави впечатление огромният брой срещи в междуобластните първенства, повечето от който завършват с голяма разлика в полза на единия отбор. Те се провеждат в рамките на пет месеца, а в същото време финалните турнири за подрастващи до 12 години се играят за 4 дни и децата са принудени да играят по два мача на ден.

2). Държавно първенство – жени

Провежда се в 2 етапа – разменено гостуване и плей-оф.

Желаещите да участват в А-1 са малък брой (8) с два отбора изявени фаворити. Отборите в А-2 са само 3 и почти изцяло са съставени от девойки.

3). Държавно първенство – мъже

Провежда се в 4 етапа – квалификационен турнир, разменено гостуване А1 и А2 групи, национално разменено гостуване и плей-оф.

Липсва конкуренция за първото място и много състезатели от разширените състави на националните отбори не играят за сметка на чужди „звезди”.

4). Купа България

Определено е най-интересното състезание, концентриращо в 4 дни мачове между най-добрите отбори жени и мъже.

В женския турнир за взели участие 7 отбора, а в мъжкия – 13.


  1. Училищни първенства

По данни на БАСУ (Българска Асоциация Спорт в Училище) в училищните първенства в периода са взели участие около 3500 учащи се, но голяма част от тях са картотекирани в представителни отбори на клубове.

Участието на БФБ се ограничава с осигуряване на съдии от НСКБ за финалните турнири и МОН не се съобразява с календара на БФБ при определяне на датите на училищните първенства.



  1. Аматьорска лига

470 картотекирани състезатели, изиграни над 200 срещи.

Може да се каже, че има много резерви по отношение сътрудничеството на БФБ с тези организации.



  1. Стрийтбол

Проведените през годината състезания от веригите Самсунг и М-ТЕЛ бяха организирани без участието на БФБ и нямаха статута на държавни първенства.

II. Треньори

По данни на комисията по лицензирането на треньорите в България техният общ брой е 199, разпределени по следния начин:



  • Лиценз Супер А – 6

  • Лиценз А – 47

  • Лиценз B – 70

  • Лиценз C – 51

  • Лиценз D – 25

Тук е мястото да се отбележи, че създадената преди 3 години система за лицензиране се оказа с доста несъвършенства и за съжаление на този етап не успява да изпълни задачите си. Много от треньорите, които притежават някакъв лиценз, не работят, а в същото време треньори без такъв или с по-нисък лиценз, практикуват.

Друг съществен проблем е незнанието на английски език от повечето треньори, което опредено им пречи да бъдат поставяни наравно с колегите им от други държави.

Болшинството от треньорите са ниско платени и немотивирани да работят за откриването и създаването на добри баскетболистки и баскетболисти. Това до голяма степен прави треньорската професия нежелана и непрестижна.

Също така не е за пренебрегване и фактът, че от балканските държави само ние и Румъния нямаме треньор на мъжки или женски отбор в Европа.

През периода 2007-2008 година са проведени 3 треньорски семинара с участието на 6 лектори.

Изводът, който може да се направи е, че броят им е крайно недостатъчен и че не се провеждат профилирано по възрасти и пол.



III. Материално-техническа база

Както вече стана дума, положението с материално-техническата база е плачевно. По информация на регионалните представители на Българската Федерация по Баскетбол на територията на България има общо 83 спортни зали и 20 ученически салона, които се използват.

Най-голям брой са залите, собственост на общините – 54. Частните и ведомствени зали са 5, 6 са на МОН, 3 на университети, 2 на Национална спортна база, 2 на обединени спортни клубове и 11 публично-държавна собственост. От всички 83 зали само 31 са оборудвани и отговарят на изискванията за провеждане на официални състезания. Положението с училищните салони в това отношение е още по-лошо. От 20-те салона 1 е пригоден за състезания – този в Своге. Останалите се ползват само за тренировъчна дейност. Много ограничен е броят на салоните и залите, които се отопляват и позволяват в тях да се води нормална подготовка.


  1. Бюджет

През 2008 година приходите в бюджета на Българска Федерация по Баскетбол са 1 955 943 лв. От тях 38 % или 758 772 лв са осигурени от ДАМС, 21 % или 423 442 лв са от стопанска дейност (рекламни договори, ТВ права, и др.) и 40 % или 773 729 лв са осигурени от нестопанска дейност (финансиране за организация на европейски първенства, картотекране, билети за вход, разрешения, глоби, и др.).

  1. Структура и нормативна база на БФБ

Българската федерация по баскетбол е независимо доброволно обединение на клубове и сдружения по баскетбол, осъществяващи дейности по развитието на баскетбола в Република България.

БФБ е организация за осъществяване на дейност в обществена полза.

Висш орган на Българската федерация по баскетбол е Общото събрание, което се свиква най-малко един път годишно.

Управителният съвет се избира от общото събрание за срок от пет години в състав от 3 до 15 члена, в това число избраният Председател на федерацията, избраните на отделни събрания председатели на Треньорския съвет и Националната съдийска колегия по баскетбол и Изпълнителния директор.

Контролният съвет осъществява цялостен надзор върху финансите на федерацията, начина и реда за набиране на средствата и тяхното разходване.

Арбитражната комисия разглежда, решава и тълкува спорове и възражения във връзка с решения и нормативни актове на БФ по баскетбол и всички нейни органи, освен тези на Управителния съвет и Общото събрание.

Оперативната дейност на федерацията се извършва от секретариат и се ръководи от изпълнителен директор, който следи за изпълнението на решенията на Управителния съвет.

1. Структура на секретариата на федерацията:



  • Изпълнителен директор;

  • Главен секретар;

  • Администратор на първенствата;

  • Директор мъжко направление;

  • Директор женско направление;

  • Счетоводител;

  • Научно-приложна лаборатория;

  • Отговарящ за междунардната дейност;

  • 6 регионални координатори

2. Постоянни комисии

    • Спортно-техническа комисия;

    • Дисциплинарна комисия;

    • Треньорски съвет;

    • Комисията за приложение на “Система за оценка и финансово подпомагане на БК от ДАМС”;

    • Треньорски съвет;

    • Комисия по минибаскетбол;

    • Комисия за подрастващи.



3. Нормативни документи

  • Устав

  • Трансферен правилник

  • Дисциплинарен правилник

  • Статут на треньора

  • Наредби за провеждане на първенствата

  • Правилници за работата на УС и постоянните комисии.

Структурата на федерацията не отговаря на европейските норми за численост на персонала, което води до смесване на административни и спортно-технически функции. То от своя страна не позволява осъществяването на качествен контрол на работата на клубовете. Няма целенасочена програма за дейности, спомагащи развитието на българския баскетбол.

Повечето нормативни документи на федерацията се променят почти всяка година, но все още не може да се каже, че са съвършени и адаптирани към динамично променящите се условия в обществото. В някои случаи процедурата е тромава и решение взимат хора, които са пряко или косвено заинтересовани.

Има случай на нарушения на общоприетите етични норми, които вредят на имиджа на спорта ни, но не се покриват от разпоредбите на дисциплинарния правилник.


  1. Съдийство



    • Общ брой съдии – 152

    • Международна категория – 10

    • Национална категория – 45

    • I-ва категория – 36

    • II-ра категория – 29

    • III-та категория – 32

    • Секретари – 156

    • Дежурни представители – 57

Достатъчни са като брой от всички категории, но липсва изявен международен съдия, който да ръководи срещи от големи първенства.

В момента съдийте и дежурните представители са обособени в отделно юридическо лице с нестопанска цел – НСКБ, а БФБ няма Правилник, който определя статута и дейността им, което е в противоречие с чл.35, ал.1 от Закона за физическото възпитание и спорта и чл. 8, 21,22 и 59 от Правилника за прилагане на закона за физическото възпитание и спорта.



  1. Представяне на Националните отбори

През 2008 година България взе участие в 6 европейски първенства за подрастващи.

Възраст

Дивизия

Място на провеждане

Класиране

Жени до 16

Б

Правец, България

8-мо място

Мъже до 16

Б

Сараево, Босна и Херцеговина

3-то място

Мъже до 18

А

Амалиада, Гърция

13-то място

Жени до 18

А

Нитра, Словакия

12-то място

Жени до 20

А

Киети, Италия

14-то място

Мъже до 20

А

Латвия

15-то място

По ранкинга на ФИБА заемаме 17 място за девойки, 15 за юноши и общо място за юноши и девойки – 16.

Треньорите на отборите бяха избрани от Управителния съвет на БФБ и назначени на трудови договори за времето на ангажимента им с националните отбори. На всички представителни отбори беше осигурена подготовка средно по около 45 дни, екипировка и медицинско възстановяване.

Мненията на специалистите се обединяват около факта, че в нашите отбори има много талантливи баскетболистки и баскетболисти, но за съжаление те като цяло са най-зле подготвени технически.


  1. Международна дейност

Международната дейност на БФБ се състои в организиране съвместно с ФИБА Европа на Европейски първенства на територията на България, сътрудничество с другите национални федерации за обезпечаване на контролни срещи и турнири за националните отбори и присъствието на наши представители в органи на ФИБА Европа. Те са: Елеонора Рангелова (член на Юридическата комисия на ФИБА Европа), Иван Ценов (член на Комисия по състезанията на ФИБА Европа) и Камен Тошев (член на Техническата Комисия на ФИБА Европа).

  1. Маркетинг и реклама

Липсата на дългосрочен договор с национална телевизия телевизия е основна причина за невъзможността да се асоциира баскетбола с големи брандове. Не се използват пълноценно възможностите на популярността на спорта ни и въможността за представянето му освен като спорт, като инструмент за възпитание на подрастващите.

Няма съдаден маркетингов продукт наречен баскетбол.

Въпреки коректните отношения с всички медии няма дългосрочна медийна политика на БФБ.

Не се провеждат достатъчно рекламни състезания и прояви.



От своя страна баскетболните клубове показват слаба заинтересованост към доброто менажиране на състезанията, домакинствани от тях.

Определяне на стратегически цели въз основа на направения анализ

  1. Увеличаване на броя на състезателите, заети в организирани състезания и повишаване на тяхната квалификация;



  1. Увеличаване на броя на треньорите и повишаване на тяхната квалификация;



  1. Подобряване и оптимизиране на съществуващата и изграждане на нова материално-техническа база, отговаряща на целите на десетгодишната програма;



  1. увеличаване на бюджета с темпове, гарантиращи реализирането на програмата;



  1. динамична промяна на нормативната база и стурктурата на бфб с цел привеждането им към европейските стандарти и отговарящА на целите на програмата;



  1. подобряване на класиранията на националните отбори;



  1. запазване и разширяване на участието на наши представители в органите на фиба и фиба европа и кандидатстване за домакинство на голям европейски форум;



  1. създаване на атрактивен за спонсори и рекламодатели продукт „български баскетбол”, който има и обществено значение.

Дейности за реализация на стратегическите цели

  • По 1 цел - Увеличаване на броя на състезателите, заети в организирани състезания и повишаване на тяхната квалификация;

Увеличаване на общия броя на заетите с баскетбол: Срок До 2013г. – двойно: 10 000бр.

До 2018г. : 20 000бр.



  • Подобряване на оперативното взаимодействие с общините, МОН и НСА (Национална спортна академия)

Срок – постоянен.

  • Категоризация на клубовете и ясна диференциация на извършваната от тях деийност;

Срок – 2009г.

  • Създаване на система за финансово подпомагане на клубовете от БФБ;

Срок – 2008г.

  • Промени в системата от показатели за финансово стимулиране на клубове;

Срок – ежегодно, в зависимост от нуждите на програмата.

  • Осъществяване на по-тясно сътрудничество между БФБ и други сдружения, които се занимават с организиране на баскетболни състезания.

Срок – постоянен.

  • Изготвяне на програма, съвместно с общините, за поставяне на малки баскетболни табла с кошове в детски градини;

Срок – 2010г.

  • Осигурване на конструкции за минибаскетбол на клубовете, които имат отбори в тази възраст;

Срок – 2009г.

Срок – постоянен.

  • Организиране и провеждане на всеки 2 години на конкурс „Висок баскетболист и баскетболистка”;

Начален срок – 2010г.

  • Организиране на държавни първенства по минибаскетбол;

Срок – 2008г.

  • Създаване на групи за първоначална подготовка по баскетбол в училищата;

Срок – 2010г.

  • Приемане на единна програма за обучение на подрастващи, включваща помощни материали като видеоматериали, брошури и др.

Срок – 2009г.

  • Изготвяне на програма за целогодишен контрол на разширените състави на всички национални отбори за подрастващи;

Срок – 2012г.

  • Въвеждане на задължителен статистически софтуеър при провеждане на всички състезания на национално ниво и внедряване на високи технологии в тренировъчния процес;

Срок – 2012г.

  • Създаване на система за засилване на контрола при трансферите на национални състезатели до 18г.

Срок – 2009г.

  • Организиране на семинари за мениджъри на клубове;

Срок – постоянен.

  • Трайно обвързване на ДАМС чрез програма „Старт” за допълнително стимулиране на успешно представили се национални състезатели – подрастващи.

Срок – постоянен.

  • Увеличение на размера на средствата за клубовете от ДАМС;

Срок – постоянен.

  • Увеличение на размера на средствата за клубовете от общинските бюджети;

Срок – постоянен.

Отговорност по изпълнението на 1 цел – Мениджър Развитие

Всяка година до XI месец Мениджър Развитие представя подробен план за работата през следващата година по дати, мероприятия, срокове и очакван резултат и представя до 20 март отчет за изпълнението на задачите по тази цел през предходната година.

  • По 2 цел - Увеличаване на броя на треньорите и повишаване на тяхната квалификация;

Увеличение на броя на треньорите: Срок До 2013г. – 30%

До 2018г. – 30%

  • Подобряване на оперативното взаимодействие с общините, МОН и НСА (Национална спортна академия) и подписване на споразумения.

Срок – постоянен.

  • Усъвършенстване на системата за лицензиране на треньорите;

Срок – 2009г.

  • Финансово стимулиране на треньори, открили и обучили национални състезатели;

Начален срок - 2010г.

  • Провеждане на профилирани семинари за отделните възрасти и полове;

Начален срок - 2009г.

  • Осъществяване на наблюдение съвместно с НСА на добре представящи се студенти и осигуряване на възможност за практикуването им.

Начален срок - 2009г.

  • Изпращане на най-добре представилите се през годината треньори на международни семинари на разноски на БФБ;

Начален срок - 2008г.

  • Формиране на треньорска комисия с председател, назначен към секретариата на БФБ и член на УС.

Срок – 2009г.

  • Изработване на Нов статут на треньора, отговарящ на европейските стандарти.

Срок – 2009г.

  • Националните треньори да изпращат писмено забележките и препоръките си до клубните треньори, които имат състезатели в националния отбор от съответната възраст.

Срок – 2009г.

Отговорност по изпълнението на 2 цел – Председател на Треньорската комисия

Всяка година до XI месец Председателят на Треньорската комисия представя подробен план за работата през следващата година по дати, мероприятия, срокове и очакван резултат и представя до 20 март отчет за изпълнението на задачите по тази цел през предходната година.

  • по 3 цел - Подобряване и оптимизиране на съществуващата и изграждане на нова материално-техническа база, отговаряща на целите на десетгодишната програма;



  • Подобряване на оперативното взаимодействие с общините, МОН и НСА (Национална спортна академия)

Срок – постоянен.

  • Оптимизиране на заетостта на съществуващата спортна база;

Срок – постоянен.

  • Проучване на всички възможности за кандидатстване по програми на ЕС за получаване на средства за строеж на спортни зали съвместно с общините;

Срок – постоянен.

  • Създаване на Комисия по Материално-техническата база;

Срок - 2008г.

  • Изграждане на нови открити баскетболни площадки;

Срок – 2009г. -2013г.

по 20 площадки на година

  • Съдействие за подобряване на съществуващата материално-техническа база и изграждане на нова;

Срок:

Първи етап - да се адаптира съществуващата материално-техническа база към новите исискванията на ФИБА - до 2010г.

Втори етап - подписване на договори с общините, на чиято територия ще бъдат строени зали - до 2013г.

Трети етап - базата да отговаря на изискванията за организиране на Евробаскет за мъже и жени - до 2015г.

Отговорност по изпълнението на 3 цел –Изпълнителен директор

Всяка година до XI месец Изпълнителният директор представя подробен план за работата през следващата година по дати, мероприятия, срокове и очакван резултат и представя до 20 март отчет за изпълнението на задачите по тази цел през предходната година.

  • по 4 цел - увеличаване на бюджета с темпове, гарантиращи реализирането на програмата;

За 2008г. – 2 милиона лева

За 2009г. – 2.5милиона лева

За 2010г. – 2.6милиона лева

За 2011г. – 2.6милиона лева

За 2012г. – 3 милиона лева

За 2013г. - 3 милиона лева

  • Увеличаване на размера на средствата за подпомагане от ДАМС по различни програми;

Срок - постоянен

  • Кандидатстване за получаване на средства за олимпийска подготовка за националните отбори за мъже и жени:

Срок – 2008г.

  • Промяна на системата и структурата на някои от Държавните първенства с оглед най-доброто им презентиране пред спонсорите;

Срок – 2008г.

  • Създаване на звено към БФБ за работа по европейски програми;

Срок – 2009г.

  • Определяне на ясни правила за организиране на турнири по стрийтбол;

Срок – 2009г.

  • Подписване на дългосрочен договор с национална телевизия;

Срок – 2008г.

  • Подписване на договор с основен спонсор на Национална баскетболна лига

Срок – 2009г.

Отговорност по изпълнението на 4 цел –Изпълнителен директор

Всяка година до XI месец Изпълнителният директор представя подробен план за работата през следващата година по дати, мероприятия, срокове и очакван резултат и представя до 20 март отчет за изпълнението на задачите по тази цел през предходната година.

  • по 5 цел - динамична промяна на нормативната база и стурктурата на бфб с цел привеждането им към европейските стандарти и отговарящa на целите на програмата;



  • Промяна на структурата на секретариата на БФБ.

Срок – 2008г.

  • Създаване на Правна комисия, Комисия по Материално-техническата база, Съдийска комисия и Треньорска комисия;

Срок - 2008г.

  • Усъвършенстване на съществуващите нормативни документи:

Устав на БФБ; Наредби; Правилник за състезателните и трансферните права, Статут на треньора, Правилник за почетните звания и др.

Срок – постоянен.

  • Създаване на нови такива:

Етичен кодекс; Правилник за лицензиране на агенти на професионални баскетболни състезатели, Статут на баскетболния съдия и Правилници за работата на Съдийската и треньорската комисии и др.

Срок - 2009г.

  • Подобряване на материално-техническата база на секретариата (офис, автомобили, средства за комуникация).

Срок - 2009г.

Отговорност по изпълнението на 5 цел –Изпълнителен директор

Всяка година до XI месец Изпълнителният директор представя подробен план за работата през следващата година по дати, мероприятия, срокове и очакван резултат и представя до 20 март отчет за изпълнението на задачите по тази цел през предходната година.

  • По 6 цел - подобряване на класиранията на националните отбори;



  • Изготвяне на програма за целогодишен контрол на разширените състави на всички национални отбори за подрастващи.

Срок - 2012г.

  • Изготвяне на правила за участие на национални състезатели в официалните срещи на клубните им отбори;

Срок - 2008г.

  • Назначаване на целогодишно заети с националните отбори треньори, които да осъществяват постоянен контрол на работата с националните състзатели по клубовете;

Начален срок - 2008г.

  • Увеличаване на броя на тренировъчните дни и увеличаване на броя на участниците в разширените състави на националните отбори;

Начален срок - 2008г.

  • Подписване на договори с всички национални състезатели за подрастващи;

Срок – 2009г.

  • Националните треньори да изпращат писмено забележките и препоръките си до клубните треньори, които имат състезатели в националния отбор от съответната възраст.

Срок – 2009г.

  • Създаване на спортно училище или паралелки за централизирана подготовка на национални състезатели – подрастващи;

Срок – 2010г.

  • Изработване на стратегия за участие и домакинства на Европейски първенства, Световни първенства и оимпийски игри;

Срок – 2010г.

  • Постигане на класирания:

Възраст

В момента:

Дивизия

Класиране

Жени до 16

Б

Класиране в А дивизия

Мъже до 16

Б

А дивизия

Мъже до 18

А

Класиране в А дивизия

Жени до 18

А

Класиране в осмицата

Жени до 20

А

Класиране в осмицата

Мъже до 20

Б

Класиране в А дивизия

Срок - 2009г. – 2013г.

НО Мъже и жени - Класиране минимум на едно европейско първенство;



Срок - 2008г. – 2013г.

Програма минимум: класиране на 2 европейски първенства;



Програма максимум: участие на световно първенство или олимпиада;

Срок - 2013г.

  • Издигане в ранглистата на ФИБА Европа за подрастващи – с 1-2 места нагоре във всеки от двата етапа на програмата;

Срок – 2013г.

Срок – 2018г.

Отговорност по изпълнението на 6 цел – Мениджър Развитие

Всяка година до XI месец Мениджър Развитие представя подробен план за работата през следващата година по дати, мероприятия, срокове и очакван резултат и представя до 20 март отчет за изпълнението на задачите по тази цел през предходната година.

  • По 7 цел - запазване и разширяване на участието на наши представители в органите на фиба и фиба европа и кандидатстване за домакинство на голям европейски форум;



  • Установяване на по-тесни контакти с водещите европейски федерации за ползване на техния опит и програми за подрастващи;

Срок – 2009г.

  • Кандидатстване за домакинства на Европейски първенства;

Срок – постоянен;

  • Запазване и увеличаване на присъствието на наши представители в постоянните комисии на ФИБА Европа и предлагане на кандидати за членове на Борда на ФИБА Европа и комисиите на ФИБА свят;

Срок – 2010г.

Отговорност по изпълнението на 7 цел – Главен секретар

Всяка година до XI месец Главният секретар представя подробен план за работата през следващата година по дати, мероприятия, срокове и очакван резултат и представя до 20 март отчет за изпълнението на задачите по тази цел през предходната година.

  • По 8 цел - създаване на атрактивен за спонсори и рекламодатели продукт „български баскетбол”, който има и обществено значение.



  • Създаване на звено към БФБ, което да определя и осъществява медийната и маркетинговата политика на централата;

Срок – 2009г.

  • Дисциплиниране на клубовете по отношение на рекламата и маркетинга (условия за провеждане на състезанията, пана, мажоретки, музика и т.н.);

Срок – постоянен.

  • Подобряване на имиджа на баскетбола в обществото, чрез престижни класирания на клубните и националните отбори;

Срок – постоянен.

Срок – 2012г.

  • Асоцииране на продуктите на основните партньори на БФБ с българския баскетбол;

Срок – постоянен.

  • Провеждане на повече рекламни (маркетингови) състезания. Стрийтбол, ветерани, известни личности, и др.;

Срок – постоянен.

  • Създаване на баскетболно лоби от хора с влияние в обществото, които са свързани с баскетбола;

Срок – 2009г.

  • Организиране на семинари за мениджъри на клубове;

Начален срок – 2009г.

  • Подписване на дългосрочен договор с национална телевизия;

Срок – 2008г.

  • Максимално обединяване на рекламните права на клубове и федерация с оглед предлагамнето им на спонсорите като цял пакет;

Срок – постоянен.

  • Промяна на системата и структурата на някои от Държавните първенства с оглед най-доброто им презентиране пред спонсорите;

Срок – 2008г.

  • Подобряване на оперативното взаимодействие с общините, МОН и НСА (Национална спортна академия).

Срок – постоянен.

Отговорност по изпълнението на 8 цел – Мениджър Маркетинг

Всяка година до XI месец Мениджър Маркетинг представя подробен план за работата през следващата година по дати, мероприятия, срокове и очакван резултат и представя до 20 март отчет за изпълнението на задачите по тази цел през предходната година.

  1. Обобщение

Настоящата стратегия ще служи за база на развитието на баскетбола в България през следващите 10 години. Нейният обхват е пространен и обхваща всички елементи на системата, от които зависи постигането на реален резултат в набелязаните за приоритетни цели.

Тъй като някои компоненти и цели на стратегията не могат да бъдат изпълнени в краткосрочен план (построяването на спортни зали в цялата страна, внедряването на високи технологии в тренировъчния процес и др.), тя може да се раздели на 2 етапа.

В първия тя се концентрира върху създаването на нужните организационни структури и създаването на устойчива база за развитието на спорта.

След края на първия етап на програмата ще бъдат допълнени дейности за адаптиране към новите условия.

Средносрочните и дългосрочните перспективи на стратегията, ще бъдат реализирани в замисления мащаб едва във втория етап на планираното й действие, но това не означава, че БФБ няма да пести време и средства максимално бързо да започне изграждането на нужната спортна инфраструктура.

В стратегията са заложени много важни функции на надзор и контрол, които ще бъдат едно от оснoвните предизвикателства пред новата структура на БФ Баскетбол.



Тази програма може да бъде изпълнена само с безрезервната подкрепа на всички заети в баскетбола, от състезателите по минибаскетбол до доайените в този спорт.

Тази програма влиза в сила от датата на нейното приемане и може да бъде променяна и допълвана само от Общото събрание. То дава мандат за реализирането на стратегическите цели, заложени в програмата на Управителния съвет на БФБ.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница