Национални и организационни култури (измервания и интерпретации)



Дата28.01.2017
Размер99.67 Kb.
#13674


НАЦИОНАЛНИ И ОРГАНИЗАЦИОННИ КУЛТУРИ

(измервания и интерпретации)



Анотация

През последните две десетилетия на ХХ в. за нуждите на управленските и поведенческите науки намират разпространение и признание подходи, които акцентират върху ценностната обусловеност на конкретни форми на мисленето и поведението – в семейството, училището, трудовата организация, обществените отношения и др. Емблематично за тези подходи е разбирането за културата като „софтуеър на ума” (умствено програмиране, начин на мислене) – (Hofstede, 1980; Hofstede, 2001). Тези подходи стават популярни, тъй като предлагат културни ориентири за описание и обяснение на взаимоотношения, личностни и групови модели на мислене и поведение. Заедно с това, тъй като се основават върху измервания и статистически доказани зависимости, те могат да служат за сравнителни изследвания – това повишава евристичната им стойност.
Най-общо казано, подходите се основават върху постулати на културната антропология. Съвременният „софтуеър на ума” снема в себе си съществените етапи от цялата културна история на общностите и обществата (принцип за единство на историческо и логическо). Ние можем да изследваме и сравняваме общностното съзнание като се интересуваме по какъв начин представителите на различни културни общности решават ВЕЧНИ ПРОБЛЕМИ, с които хората се сблъскват на всяка крачка. В рамките на подхода на Х. Хофстеде това са следните проблеми: неравенство (начинът, по който страните в отношенията на неравенство взаимно се възприемат и осмислят факта на неравенство се операционализира в измерителя ВЛАСТОВО РАЗСТОЯНИЕ); несигурност (мисленето и поведението в условия на несигурност/ неопределеност се операционализира в измерителя ИЗБЯГВАНЕ НА НЕСИГУРНОСТ); взаимоотношенията индивид – група (групи) (операционализира се в измерителя ИНДИВИДУАЛИЗЪМ v КОЛЕКТИВИЗЪМ); какви са последиците за хората от това, че са се родили момчета или момичета – полово-ролеви ориентации (операционализира се в измерителя МЪЖЕСТВЕНОСТ v ЖЕНСТВЕНОСТ). Всеки от тези качествени (същевременно синтетични, съвкупни, резултативни) индикатори за културата се измерват въз основа на опитно установими, наблюдаеми величини.
Опитно и логически са установени зависимости между стойността (и тенденцията) на даден показател и множество разнообразни явления от сферата на мисленето и поведението на индивидите и общностите (в сферата на семейството, училището, трудовата организация, политиката и идеите, религиите, потребителското поведение, идеологиите и пр.). Това дава възможност за обосновано интерпретиране на получените чрез измерване резултати. Пример. В обществата с голямо властово разстояние се смята, че на хората с повече власт се полагат привилегии (в обществата с малко властово разстояние на привилегиите на властимащите се гледа с неодобрение).
Познаването на закономерни връзки между величината на даден измерител и „съпътстващи” явления прави подхода продуктивен поне в три посоки: а) когато чрез измерване се установи величината на измерителя, това „отваря очите” за явления, които би трябвало да са налице (като съответстващи / съпътстващи конкретно равнище на измерителя); б) в определени случаи не е възможно да се набере емпирична информация за изчисляване стойността на конкретен измерител – тогава може да се върви по „обратния път” – като се идентифицира състоянието на съпътстващи явления, да се правят оценки за величината и тенденцията на конкретния измерител; в) познаването на произхода и начина на формиране на конкретен измерител, дава възможност чрез проследяване на тенденциите в развитието на източниците (съставящите), да се прогнозира посоката и величината на промените в самия измерител – оттук – индиректно – на съпътстващите явления.
В България този тип изследвания датират от началото на последното десетилетие на 20 в. По-значими от тях са изследванията на…1 Натрупванията дават възможност за „подреждане” на изследователската ситуация и правят възможно структурираното ú представяне за нуждите на млади изследователи.
Като резултат, участниците ще овладеят един продуктивен подход за измервания и интерпретации в конкретно изследователско поле.




За кого е подходящ?

За докторанти в следните области и научни направления: обществознание, социология, психология, политически науки, публична администрация, поведенчески науки, антропология (философска, културна), философия, културология, история, социолингвистика, управленски науки, стопански науки, право, управление на човешките ресурси, педагогика, дидактика, социални мрежи и др.




Цели и задачи на курса

Докторантите:

А) да се запознаят с два подхода за измерване и интерпретиране на националните и организационни култури (Х. Хофстеде, Х-Търнър & Тромпернаарс;

Б) да осмислят евристичните възможности на тези подходи за измерване и интерпретиране на национални и организационни култури и възможностите за приложение в различни области на познанието;

Г) да се научат практически да провеждат такива измервания и да използват резултатите.






Очаквани резултати

В края на курса участниците трябва:

А) да познават основни подходи за измерване и интерпретиране на националните и организационни култури (Х. Хофстеде, Х-Търнър & Тромпернаарс; Х. Хофстеде);

Б) да разполагат с понятиен апарат и основни насоки за анализ (описване, обяснение, прогнозиране, …) на фактическото състояние на конкретна културна ситуация;

В) да разполагат с идеи за приложение на методологията и инструментариума на тези подходи в полето на конкретна научна област (направление).






Съдържание

Подходът на Х. Хофстеде за измерване и интерпретиране на националните и организационни култури (общо представяне). Подходът на Ч.Х-Търнър & Тромпернаарс (общо представяне). Други подходи.
Измерителят ВЛАСТОВО РАЗСТОЯНИЕ (Х. Хофстеде). Кратко определение и основни понятия; начин на измерване; допустими стойности; демонстрация на измерването за 2001 и 2008 г. с кратък коментар; зависимост на резултативния индикатор от възрастта на анкетираните лица; други зависимости; мястото на България по конкретния критерий в сравнение с други 53 страни и региони; данни от други изследвания / източници; интерпретационни скали; връзка с други измерители на културата; насоки за практическо използване на представения измерител.
Измерителят ИЗБЯГВАНЕ НА НЕСИГУРНОСТ (Х. Хофстеде) Кратко определение и основни понятия; начин на измерване; допустими стойности; демонстрация на измерването за 2001 и 2008 г. с кратък коментар; зависимост на резултативния индикатор от възрастта на анкетираните лица; други зависимости; мястото на България по конкретния критерий в сравнение с други 53 страни и региони; данни от други изследвания / източници; интерпретационни скали; връзка с други измерители на културата; насоки за практическо използване на представения измерител.
Измерителят ИНДИВИДУАЛИЗЪМ v КОЛЕКТИВИЗЪМ (Х. Хофстеде) Кратко определение и основни понятия; начин на измерване; допустими стойности; демонстрация на измерването за 2001 и 2008 г. с кратък коментар; зависимост на резултативния индикатор от възрастта на анкетираните лица; други зависимости; мястото на България по конкретния критерий в сравнение с други 53 страни и региони; данни от други изследвания / източници; интерпретационни скали; връзка с други измерители на културата; насоки за практическо използване на представения измерител.
Измерителят МЪЖЕСТВЕНОСТ v ЖЕНСТВЕНОСТ (Х. Хофстеде) Кратко определение и основни понятия; начин на измерване; допустими стойности; демонстрация на измерването за 2001 и 2008 г. с кратък коментар; зависимост на резултативния индикатор от възрастта на анкетираните лица; други зависимости; мястото на България по конкретния критерий в сравнение с други 53 страни и региони; данни от други изследвания / източници; интерпретационни скали; връзка с други измерители на културата; насоки за практическо използване на представения измерител.
Измерителят ДЪЛГОСРОЧНА ОРИЕНТАЦИЯ v КРАТКОСРОЧНА ОРИЕНТАЦИЯ (конфуциански динамизъм) (М. Бонд) Този измерител се представя по отделна схема, тъй като не е верифициран за България.




Организация на обучението

  • В началото на курса участниците получават: свитък с учебни материали, придружен с описание на курса и ангажименти на преподавателя и участниците.

  • По време на провеждане на курса и след него участниците имат отворени канали за комуникация – с провеждащия курса и други изследователи, които доказано умеят да използват преподаваните подходи.

  • Основни формати на организация на учебните занятия: лекция, структуриране опита на участниците, изпълнение на учебни задачи, самостоятелна работа върху задание, учебна дискусия, работа в малки групи.

  • В зависимост от размера на групата – акцент върху интерактивни формати и насърчаване на участието.




Публикации на автора по предлаганата проблематика

  • Давидков, Ц. (1996) Фирмите – ценности и норми на работа. В: Икономика, 5/1996 (с. 46-47).

  • Давидков, Ц. (1996) Организационната култура. Властническа дистанция. В: Икономика, 8/1996 (с. 37-39).

  • Давидков, Ц. (1996) Организационната култура. Избягване на неопределеността. В: Икономика, 11/1996 (с. 20-21).

  • Давидков, Ц. (2003) Измерване дистанцията на властта - възможности за организационна диагностика. В: ГСУ "Св. Климент Охридски", СтФ, т. 2, УИ "Св. Климент Охридски", С., (с. 123 - 138)

  • Давидков, Ц. (2002) Измерители на организационната култура. С., СУ – СтФ.

  • Давидков, Ц. Култура на организациите в България – 2000/2002 (ЕСИ - 1200 респонденти).

  • Давидков, Ц. (2004) Къде е България? - В: Географията - вчера, днес, утре (юбилеен сборник в чест на 60 годишнината на проф. д-р Стефан Карастоянов). С., УИ “Св. Климент Охридски”, (с. 103 - 121).

  • Давидков, Ц. (2002) Нация и манталитет - откриваме ли в европейското семейство "сродни души"? - В: България - Европейски съюз: състояние, проблеми, перспективи (материали от научно-практическата конференция, 27-28 май 2002 г., Велико Търново).

  • Давидков, Ц. (2006) Управление на организациите. С., СтФ, поредица “Стопанско управление”.

  • Давидков, Ц. (2008) Ценностни детерминанти на предприемаческия успех. В: „Мениджмънт и предприемачество: доклади, изнесени на Петата научна конференция МЕНИДЖМЪНТ И ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО, организирана от ЦП – Пловдив, катедра „Индустриален мениджмънт” при ТУ – София, филиал Пд – 30-31 октомври 2008, гр. Пловдив), с. 35 – 42.

  • Давидков, Ц. (2009) Ценности на забогатяване (предприемачите в България през периода 1991 – 2004 г.) – текстът е в процес на публикуване.

  • Давидков, Ц., Д. Илиева, Е. Николова (2006) Дистанцията на властта в Софийския университет «Св. Климент Охридски» (измерване по методиката на G. Hofstede). В: ГСУ "Св. Климент Охридски", Стопанския факултет, т. 5. С., УИ "Св. Климент Охридски", с. 281 – 299.

  • Сотирова, Д. Ц. Давидков (2005) Новата административна култура: организационни проблеми и лични стратегии за промяна. СУ – СтФ.

  • Davidkov, Ts. (2008) If You Want to do Business with Bulgarians, You Should Know… In: Management Guide Bulgaria: A Handbook for Investors and Executives. Cross-Culture Publishing Ltd., Birmingham – Frankfurt/Main (pp 163 - 172).

  • Davidkov, Ts. (2004) Where does Bulgaria Stand? In: “Papeles del Este” № 8 – Julio 2004, Universidad Complutense Madrid (revista electrónica, ISSN 1576-6500)

  • Davidkov, Ts., D. Yordanova (2006). Gender Differences in Entrepreneurship in a Transition Context: Evidence from Bulgaria. In: Rent ХХ – Research in Entrepreneurship and Small Business (Entrepreneurship: a driver for sustainable growth in a global and knowledge-based environment). Book of Abstracts and CD-ROM Papers (ed. By E. Laveren & H. Crijns) 2006.

Доцент ДСН Цветан Давидков

Стопански факултет, катедра Стопанско управление,

Е-адрес: tzvetandavidkov@feb.uni-sofia.bg


1 Давидков, Ц. (2002-а) Измерители на организационната култура. С., СУ – Стопански факултет. / Давидков, Ц. (2003) Измерване дистанцията на властта - възможности за организационна диагностика. - В: ГСУ "Св. Климент Охридски", Стопански факултет, 2. / Давидков, Ц. (2002-б) Нация и манталитет - откриваме ли в европейското семейство "сродни души"? - В: България - Европейски съюз: състояние, проблеми, перспективи (материали от научно-практическата конференция, 27-28 май 2002 г., Велико Търново). / Давидков, Ц., Д. Илиева, Е. Николова (2006) Дистанцията на властта в Софийския университет «Св. Климент Охридски» (измерване по методиката на G. Hofstede). В: ГСУ "Св. Климент Охридски", Стопанския факултет, т. 5. С., УИ "Св. Климент Охридски", с. 281 – 299. / Давидков, Ц. Р. Минковски, Д. Коларова, О. Ведър. Култура на организациите в България (емпирично социологическо изследване - 377 респонденти). 1995-1996. / Дуранкев, Б. (2004) Българската фирмена култура на фона на културата на развитите страни. - В: „Маркетинг & Мениджмънт”, кн. 1/2004, с. 22 – 40. / Дуранкев, Б. (2001) Фирмената култура в България. (в съавторство). Специално издание на сп. “Алтернативи”, С. / ЕСИ „Национална и организационни култури – 2001” (колектив с ръководител Ц. Давидков); 1200 респонденти. / ЕСИ „Национална и организационни култури – 2008” (колектив с ръководител Ц. Давидков); 1200 респонденти. Проектът е финансиран частично от фонд НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ на Софийския университет „Св. Климент Охридски” (договор № 10 / 2008 г.). / Илиева, С. (2006) Организационна култура: същност, функции и промяна. С., УИ „Св. Климент Охридски”. / Колектив (2000) Фирмена култура в РБългария (фоново изследване спрямо САЩ, Япония, Германия, Франция, Великобритания, Швеция и Холандия). УНСС, Университетска научна поръчка № НИД 2103 - 7. 2000. / Макариев, П. (2008) Мултикултурализмът между толерантността и признанието: към един диалогичен подход. С., Изд. „Изток-Запад”. / Минков, М. (2007) Защо сме различни: междукултурни различия в семейството, обществото и бизнеса (второ преработено и допълнено издание). С., Изд. Класика и Стил. / Силгиджиян, Х., С. Карабельова, Е. Герганов, Ю. Генов (2007) Подобни и различни в рамките на българската култура: резултати от представително изследване на ценностите и културните практики в България. В: ГСУ "Св. Климент Охридски", Философски факултет, книга Психология, т. 96, с. 5-74. / Славова, Б. Отмъщението на думите; http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=7757 (изп. 16-08-2009). / Сотирова, Д. (2005) Бизнес етика: печалбата, успехът, ценностите. С., Изд. СУ-СтФ. / Сотирова, Д. (2000) Култура и етика в организационното поведение. С, Изд. “ЕОН - 2000”. / Сотирова, Д. (2003) Фирмена култура: разбиране на организационния живот. С., Виртуален център за музика, култура и научни изследвания. / Сотирова, Д. (2007) Организационно поведение и култура. С., Изд. Фабер. / Сотирова, Д. Ц. Давидков (2005) Новата административна култура: организационни проблеми и лични стратегии за промяна. СУ – Стопански факултет. / Стойчева, К. (2003) Толерантността към неопределеност. С., Изд. “Леге Артис”. / Фирмена култура и фирмено поведение (1992) (съст. К. Тодоров). С. / Хофстеде, Х. (2001) Култури и организации: софтуеър на ума. С., Изд. Класика и стил. / Чавдарова, Т. (2005) Бизнес отношенията: проблемът за доверието. В: “Културата: граници и съседства” (в чест на проф. Иван Стефанов). Съст. Д. Колева, М. Грекова. С., Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, с. 448-471. / Чавдарова, Т. (2004) Да правиш бизнес в България: между българската и западната икономическа култура. В: Социологически проблеми, кн. 1-2/2004, с. 120-146. / Чавдарова, Т. (2007) Индивидуализмът на дребното градско предприемачество в София и Скопие. В: “Иновативна социология”” (Г. Димитров – научен редактор). С., УИ “Св. Климент Охридски”, с. 156-174. / Чавдарова, Т., П. Кабакчиева (1998) Институционалната култура на българите (емпирично социологическо изследване). / Hofstede, G. (2001) Culture's Consequences: Comparing Values, Behaviors, Institutions, and Organizations Across Nations. Sage Publication. / Hofstede, G. (1980) Culture's Consequences: International Differences in Work-related Value. USA, SAGE. / Makariev, P., T. Davidkov (2007) POWER DISTANCE – LEGITIMACY OR COERCION (The Case of Bulgaria). Paper, presented at: SIETAR Europe Congress 2007 in Sofia.





Каталог: images -> zim-anotacii-09-10
images -> Дата Място
zim-anotacii-09-10 -> Програма по дисциплината: развитие на специализираната преса в българия съставил програмата
zim-anotacii-09-10 -> Преходът” – междудисциплинарна изследователска лаборатория титуляр: проф дсн Георги Д. Димитров Анотация
zim-anotacii-09-10 -> Лекции Цели на курса Запознаване на студентите с проблематиката на антропологията на емоциите
zim-anotacii-09-10 -> Мистика и модерност
zim-anotacii-09-10 -> Европейска литературна мрежа аспекти на идентичността в модерните европейски романи
zim-anotacii-09-10 -> Код. Наименование на учебната дисциплина Религиозен императив и социално действие в исляма
zim-anotacii-09-10 -> Съвременните социални и хуманитарни науки отвъд херменевтиката и критиката


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница