Национално състезание „земя на дедите ни, бъди благословена!“, Посветено на 135 години от априлското въстание



Дата21.01.2018
Размер42.39 Kb.
#50429
НАЦИОНАЛНО СЪСТЕЗАНИЕ

ЗЕМЯ НА ДЕДИТЕ НИ, БЪДИ БЛАГОСЛОВЕНА!“,



ПОСВЕТЕНО НА 135 ГОДИНИ ОТ АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ

РАЗГРАД, 30-31 МАЙ 2011 Г.
Организацията:

Инициатор и организатор на националното състезание е НК „Родолюбие” и тук трябва да отчетем ролята на г-жа Бианка Пашкова. Бих казала дискретно, спокойно, професионално тя контролираше, сякаш по един невидим начин, всеки миг от състезанието.

Организирането и провеждането на подобни инциативи е прекрасен повод да се привличат учители и ученици към изучаване на миналото на родния край и страната през различните епохи от нашето историческо развитие. Без съмнение се срещат финансови затруднения, което ограничава кръга на желаещите да се включат в мероприятието.

Домакините от община Разград бяха създали необходимите условия за спокойна и пълноценна творческа работа по време на състезанието, за престоя и почивката на учениците. Тук искам да отбележа ролята на г-н Димитър Петров, координатор на културно-просветно движение „Родно Лудогорие“, който съдейства всичко да бъде разчетено до минута.

Съорганизаторите бяха осигурили подходящи награди – грамоти и книги. Специални награди присъдиха Синдикатът на българските учители и Общобългарският комитет и фондация „Васил Левски“.
Състезанието, по регламент, беше организирано в три кръга при учениците от първите две възрастови групи. Акцентът беше поставен върху дейците на Априлското въстание – разпознаване по фотография и изясняване на биографията и дейността им. Важен елемент представляваше и вторият момент – местата на паметта. Третият компонент беше попълване на кръстословица/игрословица.
Класиране:
І възрастова група (3-4 клас):


  1. СОУ „Св. Кл. Охридски” – Добрич

  2. СОУ „Хр. Ботев” – Кубрат

  3. НУ „Ст. Доспевски” – Самоков

Представяне: Децата бяха невероятни, ентусиазирани, много сериозно подготвени. В стремежа си да покажат наученото, те представляваха един навит механизъм. Поради почти изравнените възможности, беше проведен и четвърти кръг, за да може журито да прецени качествата и знанията на децата.

Препоръки: Учителите да се съобразяват с крехката възраст на учениците. Нека не залагат на енциклопедичността, а да подбират интересните и любопитни факти от живота на героите, които да вдъхновяват най-малките и те да вадят поуката. Да обсъждат въпроса – защо дадена историческа личност ги е впечатлила – било с чисто човешки или професионални качества или революционна дейност. Нека участието доставя удоволствие, да има елементи на игра, на радост.

Не бива да се поощрява хитруването, какъвто беше случаят с отбора от Самоков (на гърба на снимката на любимия герой, за когото говореха, беше прикачен текст, който се използваше от ученика). Не победата, а честното състезание развива спортния дух у децата.


ІІ възрастова група (5-8 клас):

  1. СОУ „П. Хилендарски” – Дупница

  2. ПМГ „Акад. Н. Гюзелев” – Габрово

  3. СУ „Н. Икономов” – Разград

Представяне: Добре подготвени, но често им липсваше умението да покажат наученото било поради смущение и липса на опит, било поради несигурност в знанията. И тук беше заложено на усвояване на фактите, а не толкова на творчеството и показване на лични качества. Това пролича при подготовката на постерите, където често илюстративният материал беше хаотично подбран, без да бъде подчинен на основна идея или някакъв логичен принцип.

Препоръки: Да се засилва екипната работа, а не формално разпределяне на ролите. Така всеки може да допълва знанията на другия и да води отбора напред. За да има успех подобна форма на участие може би още в училище трябва на място да се организират състезания по различни поводи, за да придобият учениците опит и сценично поведение. Това ще им помогне да преодолеят „сценичната треска”, ще залагат на артистичност, умение бързо да реагират при създадена ситуация и да се представят в най-добра светлина.
ІІІ възрастова група (9-12 клас):

  1. 2-ро СОУ „Акад. Ем. Станев” – София

  2. СОУ „П. Хилендарски” – Дупница

  3. ГПЧЕ – Правец

ГПЧЕ – Кърджали
Представяне: Състезанието беше организирано в два етапа с възможност при равенство да се проведе трети. При първата задача – решаване на тест за определено време, участниците не срещнаха особени затруднения. Втората задача – представяне на предварително подготвен продукт (презентация) по тема свързана с Априлското въстание показа, че учениците притежават нужните умения да компилират илюстрации, факти, да извеждат добре акценти.

Препоръки: Живеем в епохата на Интернет и глобализиращото се общество. Това е световно явление, но нека да проявяме критичност и да умеем да влагаме лично отношение когато работим по даден проблем. Част от презентациите бих казала, че бяха тривиални – т.е. личеше почеркът на Интернет информацията.

Втората ми препоръка е към учителите. Нека залагаме на творчеството. Често се опитваме чрез учениците да прокараме свои идеи, които обаче ни винаги са добре аргументирани. Или другият проблем – за да покажем колко са информирани им подаваме информация, която определено те не разбират. Нека се научат сами да работят с определени извори и автори, но да осмислят съдържание и информация, идеи.

Лично на мене ми направи впечатление представянето на Исперих и Дупница, които бяха интересни с подхода си – имаше връзка между образ – съдържание и емоционално представяне. Бяха поставени интересни акценти (напр. Дупница – роден град – училище - народна памет).

Като цяло личеше сериозната подготовка, опит за краеведчески или историографски подход, видими артистични заложби (Кърджали).



Препоръки: И тук искам да отбележа – нека учим нашите възпитаници на творческо и критично мислене, не да бъдат енциклопедисти и зубрачи. Да търсят оригиналното, да предлагат свои решения, които да са осъзнати и осмислени. Да ги научим и тях да реагират при нови и различни ситуации, а не да разчитат на подсказването (под една или друга форма – чрез текста от презентацията например).
ОБЩА ОЦЕНКА:

Някой би казал – винаги може повече. Но аз ще кажа – беше чудесно да видиш всеотдайност по време на криза. Имаше ентусиазъм, знания, подготвеност, артистичност, за което благодарим на участиците, на техните учители и на организаторите.


2 юни 2011 Председател на журито:

Доц. Кр. Табакова







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница