Над 50% от лекарите ни са на повече от 45 г



Дата11.01.2018
Размер293.32 Kb.
#42976



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
30.05.2016
Национални вестници



Над 50% от лекарите ни са на повече от 45 г.


Труд  стр. 5  

Застаряването на лекарското съсловие в страната добива драматични изражения, предупреждават родните медици. Над 50% от докторите са на възраст над 45 години, отделно всяка година стотици български лекари напускат страната в търсене на реализация в чужбина. Основните причини обаче за застаряване на съсловието са демографските процеси и кризата в здравеопазването. Медици специалисти липсват в цели области у нас, като Кърджали например.

Очакванията са през следващите 10 г. недостиг на медицински персонал да има в цял свят. Липсата на лекари ще бъде най-голяма в по-бедните страни, но няма да подмине и европейските държави, предупреждават експерти на Световната здравна организация и Европейската комисия.

Около 8 милиона ще са нужните здравни работници до 2020 г. в ЕС. Само в Германия например по данни през 2020 г. се очаква да има недостиг от 45 000 лекари и от 150 000 други здравни работници.



Шефът на ГДБОП: Няма вече СИК И ВИС


Труд  стр. 9  

"Групировки в класическия смисъл като СИК и ВИС вече не съществуват. Има групи, които са на регионално, квартално ниво, които се занимават с определен вид престъпност." Това каза вчера шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов. Той отчете увеличение на бандите у нас. "В средата на миналата година броят на тези групи, които влияят на оперативната обстановка в страната, беше около 290. В края на миналата година техният брой нарасна на 420. От тях 54 сме елиминирали", каза още антимафиот №1 пред БНР.

Спиридонов определи като такава и организираната престъпна група в Галиче (за нея виж долу). Според него в района на селото в последната година имало регистрирани доста престъпления и насилствени действия срещу хора.

"Групата беше доста конспиративна. Бяха засечени лица от различни нива на обществения живот, които осъществяваха логистика на тази група", каза шефът на ГДБОП. Той обяви, че акцията във Фонда за лечение на деца в чужбина била в резултат на работата на службата му. "Никой не ни е предоставял информация. Събрахме я по оперативен път. Доклада на Министерството на здравеопазването го придобихме по оперативен път", каза Спиридонов.



Множествена склероза покосява деца


Труд  стр. 5  

В България нараства броят на хората, които на ранна възраст заболяват от множествена склероза, заяви основателката на движение "Мога сам" Биляна Савова. По думите й освен медицината са важни 3 неща: храната, сънят и движението. Все по-често у нас диагнозата получават и младежи на 15-16-годишна възраст.



Безплатно преглеждат деца на 1 юни


Труд  стр. 6  

В чест на Международния ден на детето детското отделение на пазарджишката болница организира Ден на отворените врати. Деца от всички възрасти ще бъдат преглеждани от специалисти на отделението по педиатрия. Профилактичните прегледи ще бъдат извършвани в приемния кабинет на ет. OA от 9 до 17 ч на 1 юни (сряда).



Увредено зрение до живот докарват евтините очила


Стъклата без филтър подлъгват очите да поглъщат в пъти повече вредни лъчения

Труд  стр. 7  

През летните месеци, когато слънцето е най-опасно, все повече хора страдат от мъчително главоболие, умора и замайване заради продължително носене на некачествени очила, предупреждават офталмолози.

Лекарите са категорични, че ментетата от сергиите са опасни за очите и увреждат ретината, което е основната причина за намаляването на зрението.

"Очилата без UV филтър правят вредните лъчения в пъти по-опасни. Когато светлината намалява, зеницата се свива, но ако окото е "подлъгано" от затъмнени стъкла без защита, тя се отваря и поема много повече вредни лъчения", обясни пред "Труд" офталмологът д-р Евгени Чолаков. Той допълни, че през летните месеци хората масово се оплакват от неразположения в този период, най-вече децата.

"Менте очилата могат да предизвикат замайване и болки веднага. Увреждането на ретината става постепенно, но е необратимо", обясни още д-р Чолаков. Той добави, че опасни за очите са и очилата с диоптър за по 4-5 лв., защото при тях не е спазено индивидуалното разстояние между зениците.

"Те често изкривяват образа, обикновено диоптърът не отговаря на посоченото, често и стъклата са надраскани, което води до сериозни проблеми с очите", допълни още специалистът.





Режат парите на болниците заради дефицит на НЗОК


Силвия Николова

Монитор  стр. 6  

Парите на болниците ще бъдат орязани, тъй като се очаква дупка в бюджета на Националната здравноосигурителна каса от близо 70 млн. лева към края на годината. Предвижда се средствата за лечебните заведения, които те получават от финансово-осигурителната институция, да бъдат намалени с 3 процента. Това става ясно от стенограма на заседание на Надзорния съвет на НЗОК, с която "Монитор" разполага.

От нея става ясно, че въпросният дефицит от 70 на сто ще бъде натрупан само по перото болниците.

"Приложение №2 до този момент от началото на годината в това число и месец април показва, че разходът средномесечно се движи някъде от около 106 млн. лв. в болничната помощ. Това, което остава по този модел, който беше обяснен е около 97 милиона лева. Тоест ние имаме реално между 9 и 10 милиона лева дефицит за оставащите 8 месеца, което умножено по тази цифра показва, че в края на годината ще завършим само по това приложение с около 70 милиона дефицит", казва по време на заседанието председателят на Надзорния съвет на касата Кирил Ананиев.

Управителят на НЗОК д-р Глинка Комитов обаче предупреждава, че ако се посегне на бюджета на лечебните заведение с още няколко процента, ще последва "страхотен проблем".

"Точно за подписването на договорите между лечебните заведения и районните здравноосигурителни каси, ако ние им предложим по-малко от 97 процента, което предлагаме и в момента, ще направим страхотен проблем", каза д-р Комитов.

Надзорникът д-р Иван Кокалов, който е представител от КНСБ, пък заявява: "Тази политика на Министерството на финансите стискайки колана, докато болният започне да посинява и след това ще го пусне, ми е известна".

175 млн. лева задължения има касата към чуждестранни клиники в които са се лекували български граждани, става ясно още от стенограмата. Към месец септември те бяха 146 милиона лева.

Най-големи са тези към болници в Германия, но те се погасяват по индивидуални графици, одобрени и от двете страни.

Предстои да се проведат разговори с няколко швейцарски клиники също за сключване на договори за разсрочено плащане.





Във варненската болница "Св. Марина" сменят сърдечна клапа без операция


24 часа  стр. 37  

Уникални процедури за поставяне на сърдечна клапа без операция бяха направени в университетската болница "Света Марина" във Варна от екип начело с д-р Веселин Вълков от Първа клиника по кардиология и проф. д-р Карл Щангл от Клиниката по интервенционална кардиология в Университетска болница Шарите, Берлин. Процедурите се извършват по авангардния метод на транскатетърно имплантиране на аортна клапа (TAVI). В унисон с политиката на Министерство на здравеопазването и Здравна каса за развитието на високотехнологична медицина в България ръководството на УМБАЛ "Св. Марина" и Медицинският университет във Варна използват най-съвременни и иновативни методи за лечение на пациенти.

Тази процедура изисква високо технологично ниво на оборудване на болницата и на самата зала, в която се извършва, с каквато разполага "Св. Марина" във Варна. "Апаратурата трябва да бъде на високо ниво, болницата трябва да разполага с различни клиники, които да се включат при евентуално настъпили усложнения - кардиохирургия, реанимация, хемодиализа. Това са минималните изисквания, за да може един център да бъде сертифициран за провеждане на тези процедури", заяви д-р Вълков.

Транскатетърното имплантиране на аортна клапа (TAVI) представлява поставяне на нова клапа чрез катетър, без да се отваря сърцето, което носи много по-нисък непосредствен риск при сравними с оперативното лечение резултати. Това щадящо интервенционално лечение на болни от аортна стеноза се извършва по света от 10 години, но Университетската болница във Варна е първата, която внедрява тази техника в региона. Проф. Щангл, който бе удостоен с почетното звание "Доктор хонорис кауза" на МУ-Варна от ректора на университета проф. д-р Красимир Иванов, е един от водещите специалисти в областта на кардиологията и интервенционалната кардиология в Европа и света.



ГДБОП сама открила злоупотреби във фонда за лечение на деца


24 часа  стр. 6  

ГДБОП е разследвала за злоупотреби във фонда за лечение на деца много преди да бъде образувано досъдебното производство в прокуратурата, съобщи шефът на дирекцията Ивайло Спиридонов пред БНР.

Никой не е предоставял информация на ГДБОП. Нейните служители я събрали по оперативен път, включително и доклада на здравното министерство.

Според Спиридонов информацията, че МВР е задържало за цяла година 49 г кокаин, била некоректно поднесена на обществото и посочи, че ГДБОП е иззела над 127 кг наркотици през 2015 г.

От края на м.г. досега службата е разбила 54 престъпни групи.

60 деца се разболяха от варицела за 3 дни


Анелия Перчева

24 часа  стр. 23  

60 деца от Пловдив са се разболели от варицела само за 3 дни. Почти всички са от забавачки, съобщиха от РЗИ. По-тежките случаи се насочват към УМБАЛ "Св. Георги".

"Имаме около 40 пациенти на възраст от 3 до 7 г. с шарка. Доведени са от родителите си или са насочени от личния лекар, тъй като са вдигнали 39 градуса температура и имат обрив", коментира доц. Андрей Петров от инфекциозна клиника.

Той уточни, че първите симптоми на варицелата наподобяват грип. Впоследствие избиват червени петна и в рамките на няколко часа върху тях се появяват мехурчета, пълни с течност.

При разпукването им се образуват отворени рани, които хващат коричка. Неразположението преминава за 3-4 дни, като през това време се приемат витамини и медикаменти за сваляне на температурата.

Болестта се предава по въздушно-капков път и деца, които не са я прекарали, се заразяват веднага.



Гърция спипа наши незаконни медсестри


24 часа  стр. 34  

Българка е задържана в Ираклион на о. Крит за незаконна работа с пациенти в болница.

40-годишната нашенка изпълнявала функциите на медицинска сестра, без да има диплома и разрешение за това.

Тя е откарана в прокуратурата и ще й наложат глоба и санкции, пише в. "Български новини".

Властите прибраха още 2 българки без разрешително в клиника в Серес.

Чужденките, работещи нелегално като сестри, са риск за здравето на пациентите, могат да пренесат болести и инфекции", обяви гръцкото Сдружение на медицинските сестри.

Медсестрите без разрешителни работят за половин надница. Те вземат 40-50 евро за смяна от 8 часа, а от тази сума се приспада комисионата на агенцията или на престъпната група, намерила им работата.


Гонят от работа за хепатит


Полина Тодорова

Телеграф  стр. 7  

Болни от хепатит биват гонени от работа заради диагнозата си.

Това разказаха пациентски организации на семинар, посветен на заболяването. Заради риска да останат без препитание немалко пациенти молят лекуващите ги лекари да държат в тайна болестта им, споделиха и медици, сблъсквали се с проблема.

Работодатели

У нас все още има огромни предразсъдъци спрямо болните от хепатит, независимо за коя от формите му става въпрос, посочиха представители на сдружение "ХепАктив". От там разказаха за случаи, при които хора, диагностицирани с болестта, са били уволнявани само защото са съобщавали на шефовете си за нея. Сред фрапантните примери е бил този на служителка във фирма, която след като е узнала, че колежката й е с хепатит, изрично поискала от началника си да я уволни, защото щяла да се зарази от клавиатурата, която болната е докосвала. Друг пациент споделил как от отдел "Човешки ресурси" го уведомили, че ще скрият болничния му, за да не разбере никой от колегите за състоянието му. Проучване сред работодатели показва, че цели 20% от тях са готови да покажат вратата на подчинените си, ако разберат, че те са болни от хепатит, допълниха от организацията.



Крият

Заради евентуални проблеми на работното си място понякога самите болни молят лекуващите ги лекари да не посочват диагнозата им в медицинската документация или да я подменят с друга, сподели д-р Радислав Наков, председател на Асоциацията на младите гастроентеролози в България. Затова и предлага при откриване на болестта лекарят да подготви кратък документ за пациента, с които той да представи заболяването на началника си. "В него може да се съдържа кратка информация, която да описва как се предава болестта и съответно как човек не може да се зарази. Конкретно за хепатит С е добре да се обясни, че това е хронично, но вече лечимо заболяване, че при правилното следене, контролиране и терапия пациентите са напълно работоспособни", коментира пред "Телеграф" д-р Наков. В писмото до шефа според него е добре да се даде и телефон на лекуващия лекар, който да прояви разбиране към потенциалните проблеми на пациента и да даде повече информация, допълни той.

"Реален е рискът у нас скоро да има истинска епидемия от пациенти с цироза. Причината е, че преди 1992 г. кръвта не се е изследвала за Хепатит С, поради което хората, на които е правено кръвопреливане, са в потенциален риск", алармира от своя страна д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.

ДАНО СЕ ЗАРАЗИМ С ДОБРОТА


Теодора Стоева

Телеграф  стр. 12  

Да започнем с това - хепатит С не е грип и чрез разговор, прегръдка или целувка по бузата не може да се заразите с него (виж стр. 7).

Колкото и да ви е страх за живота ви, то каквото има да става, ще става. Далеч съм от мисълта да пропагандирам нехайство, секс без предпазни мерки или облизването на парапетите в метрото, но все пак. Нека сме реалисти, да спрем да мислим само и единствено от своята камбанария и най вече да изкореним ужасната черта да сме компетентни по въпроси, за които нямаме никаква информация. "Един човек ми каза или "в нета пише" не са достатъчни доводи за съставяне на мнение и позиция по даден въпрос. В България е много разпространено да нападаме и съдим хора, за които нямаме никаква информация. Е, ще ви кажа нещо: НЕ всички с диагнозата хепатит или ХИВ са "гадна измет, която се боде с хероин по канавките". Не, това са нормални хора като вас, които ходят за хляб в същия супермаркет след работа, гледащи същите програми по телевизията, точно като вас. Просто са имали лошия късмет да им направят маникюр с непочистени инструменти например. Или да им влеят заразена кръв.

Може би много от вас не знаят, но до 1992 г. кръвта, която се е дарявала и вливала на нуждаещите се, не е била тествана. И точно този пропуск увеличава така драстично статистиката на болните с хепатит. Освен това много от заболелите дълго време нямат никаква представа, че са носители. А когато го разберат, изпадат в ужас, сякаш не е хепатит, а чума. Страхуват се да кажат на работодателя си, защото и той ще се окаже поредният неграмотен идиот с дупка в главата, откъдето му е изтекло и малкото останал мозък, и ще ги уволни. Да не говорим изобщо за случаите, когато хора с някаква диагноза отидат на интервю за работа и направят грешката да са честни и разкрият за заболяването си. Шансовете им да бъдат наети са под нулата, пък дори и да са най-подходящите кадри за позицията. Е, това ли е хуманното поведение, на което сме способни и което демонстрираме в социалните мрежи, когато някъде далеч по света има терористичен атентат? Или по-скоро това е добре възпитаното и отгледано с внимание и грижа тлъсто лицемерие, което живее в нас. Защото всички сме много състрадателни и либерални само когато ножът не е до нашия кокал. Но тесногръдието не е полезно, не е здравословно, нито е био и еко. Напротив, от него се затъпява и осакатява, но заедно с вас страдат и околните, които нямат вина за тежката си съдба. А вие нямате право да ги гледате като втора ръка хора.

И така, ако утре разберете, че колежката от другия отдел е с хепатит, не изпадайте в истерия, не тичайте като кокошка, чиято глава е отскубната преди малко, а проявете човечност. Не е сложно, не боли и не струва нищо. Един болен има единствено нужда от искрена усмивка, защото добротата може да бъде заразна, нека всички сме болни от нея!

Кърджали остава без лекари


Телеграф  стр. 7  

Около 2025 година Кърджали ще остане без лекари специалисти, прогнозира бившият председател на Българския лекарски съюз д-р Андрей Кехайов.

"В някои периферни общини ситуацията с острия недостиг на медицински кадри ще се почувства доста по-рано", каза д-р Кехайов.

В областта има близо 300 лекари, но младите специалисти са много малко, пише "Родопи 24".

Застаряването на лекарското съсловие в страната е драматично. Над 50 % от докторите са над 45-годишна възраст. Основна причина за това са демографските процеси и кризата в здравеопазването. Младите лекари бягат в чужбина, казва д-р Кехайов. Междувременно от бюрото по труда в Кърджали обявиха 15 свободни позиции за лекари в региона. Търсят се и медицински сестри за болниците.

Арестуваха наши нелегални медсестри


Телеграф  стр. 5  

Три българки бяха арестувани в Гърция за това, че незаконно са работили като медицински сестри.

Едната от тях е спипана в Ираклио на остров Крит. Арестът й е станал по време на проверка в болницата на града, пише в. "Български новини". Там е установено, че 42-годишна гъркиня, 40-годишна българка и 64-годишна украинка са упражнявали професията, без да имат необходимия лиценз и диплом за това. Заловените са откарани в Районната прокуратура на Ираклио. Очаква се да им бъдат наложени административни глоби и санкции. В болницата в Серес пък бяха задържани още три жени, като две от тях са българки на възраст между 49 и 64 години.

"Чужденките, които работят нелегално като дежурни сестри, са риск за общественото здраве. Освен че нямат необходимата специализация и са носители на микроби или други заболявания, съществува и риск за здравето на лекуваните пациенти, които се разболяват от вътреболнични инфекции, предизвикани от сестрите, които изобщо не спазват основните хигиенни правила при предоставянето на услугите си. Не става въпрос за един или два изолирани случая", твърдят от Националното сдружение на спешните медицински сестри.




КЗК разреши на турската Acibadem да купи "Токуда" и "Сити клиник"


Сделката ще доведе до създаването на нов болничен гигант в страната

Иглика Филипова

Капитал Daily  стр. 15  

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на турския здравен холдинг Acibadem да купи болниците "Токуда" и "Сити клиник". Сделката ще се осъществи на два етапа и ще доведе до появата на болничен гигант, който ще стане най-голямото частно здравно заведение в страната. Според антимонополното ведомство обаче няма опасност обединената група да установи господстващо положение, тъй като пазарът е силно фрагментиран, а самият сектор подлежи на държавна регулация. Промяната на собствеността се очаква да приключи до средата на годината.



Детайли и цена на сделката

Сделките са за покупката на "Токушукай София" и "Сити хоспиталс енд клиникс", става ясно от съобщението на КЗК. Първата компания е собственик на "Токуда болница София", както и на хоспис, диагностично-консултативен център, аптека и център за клинични проучвания. "Сити хоспиталс" от своя страна включва верига от две болници в София, по една в Бургас и Варна, клиника в Монтана и два медицински центъра.

Подробностите за сделката не стават ясни от решението на КЗК, но според съобщение на малайзийско-японската група IHH Healthcare Berhad, от която турската Acibadem е част, купувач ще бъде специално създадено дружество (SPV) в Холандия, което първо ще придобие 100% от "Токуда", а след това в компанията ще се влее и "Сити клиник". В новото дружество "Аджъбадем Сити клиник" чуждият инвеститор ще държи 76.5%, а част от акционерите в "Сити клиник" ще притежават 23.5%. На практика Acibadem ще придобие около една трета от българската верига. Акционери в новата компания ще останат групата "Градус", която в момента е мажоритарен собственик на "Сити клиник" чрез регистрирано в Люксембург дружество, и мениджърите акционери.

Цената, която инвеститорите са платили за "Токуда болница", е 65 млн. евро, а за акционерното участие на излизащите от "Сити клиник" акционери - 10.97 млн. евро. Като се добавят заеми и други клаузи по договорите, Acibadem оценява двете клиники на 250 млн. лв. (125 млн. евро), коментира наскоро Ангел Ангелов, най-големият акционер в "Сити клиник", пред "Капитал".



Новото обединение

"Аджъбадем Сити клиник" ще стане най-голямата здравна верига в България, като ще изпревари сегашния лидер - пловдивската държавна болница "Св. Георги", която има приходи от около 110 млн. лв. По предварителни данни за 2015 г. приходите на "Токуда болница София" са 101 млн. лв., а оборотът на "Сити клиник груп" е около 40 млн. лв. Според анализа на КЗК след сделката обединената група ще заеме водеща пазарна позиция на база изплатени от НЗОК средства на лечебни заведения за болнична помощ, а съвкупният пазарен дял на групата ще бъде между 10 и 20%.

Целта на обединяването на групите под контрола на Acibadem е предоставянето на медицинско обслужване на световно ниво на пациенти в страната, посочва турската компания в съобщението си до КЗК. Сливането ще доведе също и до установяване на модел на интегрирано здравеопазване в България.

Acibadem управлява 18 болници и 13 медицински центъра и предлага широка гама от медицински грижи. Компанията извършва дейност основно в Турция, но притежава също болница в Македония и управлява болничен комплекс в Ирак. Групата IHH от своя страна има верига от лечебни заведения в шест държави и приходи от малко под 2 млрд. евро за 2015 г.



Здравният и PR експерт Деница Сачева е новият зам.-министър на труда


Капитал Daily  стр. 4  

Премиерът Бойко Борисов е назначил за заместник-министър на труда и социалната политика здравния и PR експерт Деница Сачева, съобщи правителствената пресслужба в петък.

В съобщението Сачева е представена като магистър по здравен мениджмънт и по връзки с обществеността. Започва кариерата си в Министерството на труда и социалната политика, където заема различни позиции - от специалист до ръково дител сектор в Националния център за социално подпомагане. Била е началник на дирекция в Националната здравноосигурителна каса и началник на кабинета на министъра на здравеопазването в периода 1999-2001 г. Към момента е председател на управителния съвет на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване.

Рокади

Постът е вакантен, след като предишният министър на труда Ивайло Калфин подаде оставка, а заедно с него се оттеглиха трима от заместниците му. Четвъртият - Зорница Русинова, стана министър.

В профила си във фейсбук Сачева уточнява, че е поканена от министър Русинова, с която се познават отдавна, като и за двете водещи са смисълът и действието. "За един безпартиен човек като мен решението е трудно, вероятно за някои и неприемливо, но обмислено. Приех, защото ресорът, с който се ангажирам, има нужда от много работа, която трябва да се свърши тук и сега и която не може да чака идеалната политическа ситуация", пише Сачева. Неучастието в управлението на хора, които могат и знаят, от страх да не се оцапат или да не бъдат оплюти и омаскарени, даде писта на политически хакери и лобисти, които превзеха територии, които не им принадлежат, допълва тя.

(Авто)визитка

Ангажиментът, който поемам, е за изпълнението на определени социални политики, които съм представяла пред обществеността както в политически документи, така и в статии и в коментари. Няма да правя нещо по-различно от това, което съм правила и досега, просто с повече инструменти, уверява Сачева.

Тя обобщава досегашния си политически опит така: "Дотук съм вземала следните решения - отказ да продължа в политиката след края на мандата на ОДС през 2001 г., независимо от предложенията, които съм получавала (общо четири); защита на управлението 1997 - 2001 г., което не само промени България, но е и в основата на най-съществената част от биографиите на хиляди хора, които впоследствие го отричаха и мачкаха; лична подкрепа за ДСБ, когато партията беше най-слаба; отказ да стана част от блок, в чието бъдеще и смисъл не вярвах; опозиция на политики, които смятам за обществено опасни или предвещаващи кризи." Уверява, че и в бъдеще от нея ще може да се очаква полезност, прозрачност на действията, противопоставяне на неприемливото.

От написаното се разбира, че в ресорите й ще са политиките спрямо децата, социалното подпомагане, социалното включване, международното сътрудничество, с каквото се е занимавала и досега.



СЗО отхвърли призивите за отлагане на олимпиадата в Рио заради зика


Капитал Daily  стр. 11  

Световната здравна организация (СЗО) отхвърли притесненията около разпространението на вируса зика, след като отново се появиха призиви за отлагане на олимпийските игри в Рио. Според Брюс Айуорд от СЗО по този случай са създадени планове за оценка на риска. Той призна пред BBC, че може да се свърши по-добра работа по отношение на комуникацията за стореното до момента. Но наблегна, че олимпийските игри не трябва да бъдат отлагани. В отворено писмо 152-ма учени заявиха, че новите разкрития за зика правят провеждането на олимпиадата "неетично". Между февруари и април Бразилия е регистрирала повече от 90 хиляди случая, които се смятат за свързани със зика. През април родените с проблеми деца заради зика са почти 5000. Вирусът поразява бременните жени. Според Айуорд независими експерти са докладвали на СЗО какви са последствията при пътуване и осъществяване на търговия. "Това са точно тези мерки, които бяхме призовани да вземем, но просто трябва да ги комуникираме по-добре", каза той.





Нашенки се правят на медсестри в Гърция


Стандарт  стр. 6  

Българки масово работят като медицински сестри в Гърция, без да имат право за това. За нарушения на закона за предоставяне услуги на пациенти в болница са арестувани три жени в Ираклио на остров Крит. Едната от тях е българка на 42 години. Други три бяха задържани вчера и в болницата на Серес. 49-годишна грузинка и две българки на възраст 49 и 64 години. От полицията посочват, че "упражняването на професията на медицинската сестра без законовите изисквания води до лишаване на приходи от страна на държавата и фондовете за социално осигуряване, тъй като не се издават задължителните разписки за извършена услуга, но не се и заплащат таксите по Закона за застрахователните вноски". Според Националното сдружение на спешните медицински сестри за трагичното състояние и множеството проблеми, създадени от престъпни групи от чужденци, в болниците са алармирани със съответните ноти министерството на здравеопазването и Службата за финансови проверки.




Д-р Майкъл Фарел:

Всеки пациент в нашата клиника ще има индивидуален план


Ще използваме апаратура, разработвана в НАСА за нуждите на космическата медицина

Миглена Славова

Новинар  стр. 4  



- Д-р Фарел, моля, разкажете малко повече за новата Американска клиника за гръбначни изкривявания, която се открива в София?

- В нашата клиника ще консултираме и лекуваме хора с различни гръбначни проблеми - болки във врата, гърба и кръста, гръбначни изкривявания, като сколиоза например. Ще прилагаме основно метода на хиропрактиката - една специалност, която в САЩ е много уважавана и напълно равнопоставена с лекарската, т.е. ние, хиропрактиците сме признати от закона медицински специалисти, така както и лекарите. Важно е хората да знаят, че за да получим диплома и право да упражняваме професията, ние учим 9 години и по време на обучението си изучаваме някои академични дисциплини в по-голям обем, отколкото лекарите. Такива са анатомията, неврологията, рентгеновата диагностика и други. При съставянето на учебните програми е била взета предвид спецификата на нашата дейност, респективно необходимостта от разширени знания в тези области. Веднага искам да подчертая, че заедно с нас - тримата американски лекари хиропрактици, в екипа на клиниката са включени и трима български лекари - кардиолог, физикален медик и рентгенолог. Така че българските пациенти ще могат да разчитат на компетентно консултиране и лечение във всяко отношение. Важно е да се знае, че хиропрактиката е щадящ, неоперативен метод, който дава трайни резултати.



- Защо избрахте България?

- Нашият инвеститор, г-н Дейвид Кийвни, е от български произход. Той беше мой пациент в клиниката ми в САЩ и успях да му помогна. Така се роди нашето приятелство, което сега прераства в делово сътрудничество. Важно е да кажа, че очакваме да ни търсят пациенти не само от София, но и от цялата страна, а така също и от съседни на България страни.



- С каква апаратура ще се работи и какви се очаква да бъдат резултатите?

- Освен с класическите хиропрактически похвати, ще използваме и апаратура, разработвана в НАСА за нуждите на космическата медицина. Рентгенът ни е от най-висок клас, аз обичам да казвам, че при него облъчването е по-малко от това, което получаваме от мобилните си телефони. Що се отнася до резултатите, моята вече немалка практика показва, че само за първите 2- 3 седмици 80% до 85% от нашите пациенти съобщават за значително подобрение, облекчаване на болките, освобождаване на движенията и много по-добро общо състояние. За да е по-ясно, ще допълня, че хиропрактиката е метод, при който се въздейства на всички тъкани и сегменти - прешлени, дискове, мускули, стави, лигаменти. Разбира се, много внимателно, дозирано, премерено. Това е особеното в нашата професия, а за да бъде овладяна тя, както вече казах, е необходимо много време и стойностно обучение.



- Къде се използва в момента тази апаратура?

- Използва се в клиниката на в САЩ, както и тук, разбира се. Моделът ни на работа е абсолютно еднакъв. Както е в еднаква степен валидно и правилото да работим заедно с лекарите. Вече имахме среща с 12 водещи български лекари - невролози, ортопеди, спортни медици. Бързо намерихме общ език и съм сигурен, че ще работим в много добро сътрудничество.



- Какъв процент от населението засягат гръбначните заболявания? Имате ли статистика за България?

- Гръбначните заболявания засягат много голяма част от хората. От една страна населението в развитите страни застарява и това предполага промени в опорно-двигателния апарат, които причиняват болки, затруднения при движение, промени в стойката и походката. От друга страна - заседналият начин на живот, особено при някои професии като компютърните специалисти например, създава също подобни проблеми. Така че много хора страдат и търсят помощ. Болките в гърба и кръста са много разпространени в съвременния свят.



- Как да "хванем" гръбначното заболяване в начален етап? Дайте някои съвети.

- Наличието на постоянна болка, промяната в стойката и походката са повод да се търси консултация и съвет от специалист.



- От кои гръбначни заболявания можем да се възстановим напълно и кои изискват физиологична рехабилитация до края на живота на пациента?

- В практиката си съм излекувал над 130 000 пациенти, без усложнения или странични нежелани ефекти. Над 85% от случаите се повлияват трайно и се възстановяват напълно след хиропрактично лечение, там където няма подобрение, т.е. при останалите 10%-15% очевидно трябва да се търси решаване на проблема по хирургичен път, т.е. чрез операция. Всеки случай е индивидуален, ние се придържаме към правилото да създадем индивидуален план за всеки пациент. Важно е също така хората да знаят, че по всяко време в процеса на лечение, който трае от 12 до 24 седмици, те ще бъдат проследявани с методи за образна диагностика, ще бъдат информирани за напредъка в лечението и ще могат сами да решат дали да продължат или не.





Пенсионерите и разходите за пенсии се увеличават


Близо 53 милиона лева от частните фондове са постъпили в НОИ

Десислава Колева

Сега  стр. 1,3  

В първите три месеца от действието на пенсионната реформа, приета миналата година, разходите за пенсии и броят на пенсионерите се увеличават. Въпреки по-строгите изисквания за пенсиониране от тази година - увеличението на стажа и на възрастта с по два месеца за мъжете и жените, общият брой на пенсионерите отново расте. Ръстът е минимален, но се случва за първи път от 2012 г. Това най-вероятно се дължи на повечето хора, излезли в пенсия от началото на годината, и заради дадената възможност за ранно пенсиониране - при достигане на необходимия стаж, но една година преди общата пенсионна възраст. Заради по-високия размер на новите пенсии се увеличават и общите разходи. В същото време в Националния осигурителен институт са постъпили повече средства от осигуровки спрямо планираните, въпреки че ръстът на вноската започва от догодина. Това показват предварителните данни за отчета на бюджета на институцията към края на март тази година.

Близо 53 млн. лв. от частните пенсионни фондове са прехвърлени към държавния осигурителен институт - това са средствата от осигуровките на заетите, избрали да се осигуряват само за държавната пенсия, както и от индивидуалните партиди на ранните пенсионери, които са поискали преизчисление на пенсията. Сумата се посочва за първи път от НОИ и е с натрупване от август миналата година, когато започна да действа изборът на осигуряване между държавния и частните фондове.

1 млрд. и 244 млн. лв. са приходите на НОИ към края на март, което е с малко над 118 млн. лв. над планираното. Повечето приходи идват от осигуровките - данъчните са превели на НОИ над 977 млн. лв., или с 97 млн. лв. повече от предвиденото. 214 млн. лв. е платила държавата за вноските на държавните служители. Разходите на институцията са двойно по-големи - близо 2.5 млрд. лв., но от НОИ отчитат икономия от 500 хил. лв. спрямо плана.

Все още не е ясен броят на хората, пенсионирали се от началото на годината, но към края на март пенсионерите са повече от година по-рано въпреки по-високите възраст и стаж за пенсиониране от януари. Увеличението е минимално - с едва 0.1 на сто. През 2012 г. на годишна база имаше ръст на пенсионерите, но пенсионната реформа бе замразена. Към края на март тази година възрастните хора в пенсия са 2 181 592. Те получават 2 637 000 пенсии - с 1.2 на сто по-малко от преди една година. Средният размер на пенсията за март е 325 лв. и 44 ст. Само пенсията за осигурителен стаж и възраст е стигнала 357 лв. и 59 ст.

Разходите за пенсии за трите месеца са 2 млрд. и 127 млн. лв. - с 24 млн. лв. по-малко от плана. Но на годишна база сумата се увеличава със 75 млн. лв.

НОИ отново е в преразход при обезщетенията - 312 млн. лв. са платени по това перо, което е с 25 млн. лв. над плана. Болничните след третия ден са с 10 на сто над планираните - НОИ е платил 110.5 млн. лв. за болнични. 66 млн. лв. са платени за бременност и раждане - с 4.3 млн. лв. повече от март миналата година. Средното обезщетение на жените с обезщетение за бременност и раждане е близо 429 лв. - с 6 на сто по-високо. За отглеждане на малко дете са платени 28 млн. лв. За безработица са изплатени 105 млн. лв., като тук НОИ отчита преразход от 25 млн. лв., или 32 на сто спрямо плана. В сравнение с миналата година разходите за обезщетения за безработица са се увеличили с 1/5. Преразходът се дължи не на повечето хора, които получават обезщетението от НОИ, а на значително по-високия му среден размер. Близо 104 хил. са регистрираните в бюрата по труда, които имат право на обезщетение (те са с близо 3 хил. повече от преди година), но средното им обезщетение е 360 лв. и 70 ст. - с 25 на сто по-високо от м. г.



Как да променим живота с болка


Учени и журналисти в разговор за времето на Клеопатра, нанотехнологиите и днешното търсене на липсващата у нас персонализирана медицина

Ева Костова

Дума  стр. 18  

От едната страна на моста е болката, от другата - лекарите, а те, заедно с болните, минават по моста. Ако той не е много здрав, всички вкупом рискуват да пропаднат в буйната река. Така образно се изрази един от участниците в XV поредна среща на медици и журналисти в Албена преди дни, организирана традиционно от фондация МОСТ (Медии, Общество, Семейство, Традиции). Темата бе "Здравни и социални практики: предизвикателства 2016".

Учени и журналисти прекрасно знаят здравината на моста заради многобройните реформи в тази сфера, но това не означава - и слава богу, че търсенията за решение на предизвикателствата не са спрели съвсем, пресечени от безразличие, липсата на пари най-вече, враждебната среда и за пациенти, и за лекари, където е забравена старата добра клетва: ако не можеш да помогнеш, поне не пречи. Показа го и най-актуалната информация, която докторите споделиха на срещата.

А предизвикателствата днес са твърде много

- като се започне от генетиката и сърдечно-съдовите заболявания, при които по смъртност сме на челно място; през изкуството да лекуваш болни с фибромеалгия; мине се през наномедицината с новите наноструктурни магнитни материали и тяхното приложение при различни заболявания; съвременните аспекти и новости в лечението на множествената склероза или рака, диабета и др. Като отражение на битката между външния и вътрешния свят, нещо "случващо се в главата" на пациента, определи проф. Ивайло Търнев една болест на XXI век, която не е толкова позната и често не се диагностицира 46 процента от пациентите получават грешна или късна диагноза, впоследствие се инвалидизират. Отрицателните нагласи и стресът водят до това заболяване, предупреждават специалистите.

Името на болестта е фибромиалгия. Тя мори по-често жените. Някога се смятало, че засяга тези с по-ниско образование и статут, но сега везните клонят към жените с по-високо образование и ценз. Основната група, засегната от заболяването, което променя живота им, са мъже и жени в активна възраст между 35 и 60 години, като при напредване на болестта се стига и до спиране на работа. До голяма степен тя е обусловена от начина на живот на съвременния човек, както и от високите нива на стрес, казва проф. Търнев. За появата на фибромиалгия влияние оказват и някои генетични фактори. При хората, страдащи от фибромиалгия, се наблюдава преждевременно стареене на мозъка нарушения на работната памет, понижена активност, депресия. Добрата новина е, че има решение на проблема и подходящи медикаменти за болестта, казва проф. Търнев, който в навечерието на 24 май получи наградата "Пита-гор" в категорията "Утвърден учен в областта на здравето и медицинските науки". Проф. Търнев създава и ръководи Експертния център по наследствени неврологични и метаболитни заболявания към болница "Александровска". През последните три години установява сътрудничество с редица международни авторитетни научни институции и въвежда и осъществява селективни скринингови програми за редки болести. Редките болести се дължат на дефект в генетичните комбинации и честотата им по принцип е по-малка от 1:2000 души.

Дали ще бъдем здрави, зависи най-вече от политиките на превенция, които държавата прави с грижа за опазване здравето на хората. А непосредствените нужди в медицината, развитието на науката и технологиите несъмнено изискват стремеж за разработване на нови диагностични подходи и лекарства. Навлизаме в златната ера на персонализиране на терапията, създават се лекарства, които трансформират здравната грижа и клиничните показатели на принципа правилният медикамент при правилния пациент твърдят специалистите. България е още далеч от подобни навеи в медицината, но нищо не пречи да се опитва, стига да се заемат хора, готови за това. Има приета например Европейска програма за стратегически изследвания 2016-2017 г. Наномедицината има своето място в нея, а в световен мащаб се отбелязва глобално нарастване на инвестициите в тази област. Една от целите е с т.нар. магнетит да се пренася лекарството до точното място, казано по-просто. Проф. дтн Иван Недков от Института по електроника на БАН припомни, че началото на нанотехнологиите е свързано с името на Нобеловия лауреат Ричард файнман, който през 1959 г. изнася прочутата си лекция "На дъното има твърде много неща". Магнетитът е използван за целите на медицината още от дълбока древност в Египет, Индия, Гърция и Китай. Клеопатра например е носила на челото си магически камък магнетит, който пазел нейната хубост и младост.

Нова лаборатория може да изследва 4500 болести повечето известни като редки. Тя действа от три месеца с името Лаборатория за геномни изследвания към Медицинския университет в София, съобщи известният генетик проф. Иво Кременски. Съществуването на лабораторията ще доведе до достъп на повече семейства, а от такива изследвания в България се нуждаят около 300 хил. семейства. Няма да се налага хората да бъдат изпращани в чужбина и непрекъснато да има конфликти, а и изследванията ще са поевтини, допълни той. Проф. Кременски изтъкна, че на страна като България са нужни 5 лаборатории, а те в момента са 30 без нужния надзор над тях. С едва 15 налични специалисти. За изследване на бременни и новородени пари има, проблемът е в организацията и контрола, категоричен е професорът. Необходима е още Национална генетична банка и Национална ДНК банка според него, за да може да се изработи национална стратегия.

Проблемът за произхода не е от вчера и продължава да вълнува все повече българи, особено тези, които в момента не са в България. Хиляди от тях провеждат генетични изследвания за произход, но малцина са получили очаквания отговор, свързва генеалогията и генетиката проф. Кременски. В този смисъл бихме напомнили, че историята на българите е най-малко в гените. Тя е безценното културно и историческо наследство, което са оставили нашите прадеди. Силата на генетичните изследвания е в невероятната им възможност да оценяват генетичните рискове, а оттук е възможността за провеждане на ефективна профилактика, диагностика и успешно лечение за всички болести, смята експертът. Сега сме изправени пред по-големи предизвикателства - да преведем това богатство от информация и да разберем природата на живота, здравето и болестта, да разберем същността, която ни прави по-скоро различни, отколкото еднакви; да разберем механизмите на комплексните взаимодействия между гените, околната среда и начина на живот, които причиняват много човешки заболявани. България може да даде своя дял в растящата научна революция. Българската лабораторна и медицинска генетика трябва да си върне водещите позиции в региона. В хода на изследванията, които са и елемент от националната сигурност, ще се получават и отговори: откъде сме, кои сме и какво ни очаква в здравен план, казва още проф. Кременски.

Благотворителен гала концерт в Борисовата градина на 1 юни


Дума  стр. 19  

Гала концерт на лауреатите от десетото юбилейно издание на Националния танцов фестивал "Ритъмът в сърцето ми" ще се състои на 1 юни от 18 до 20 ч. на Лятната сцена в Борисовата градина. Събитието, организирано от Народно читалище "Света София 1997", ще е със специалното участие на кубинския танцьор и хореограф Алфредо Торес и поп изпълнителката Силвия Филип. Освен тях на сцената ще покажат своите умения танцьорите от "Денс стейшън", "Ера балет", формация "Блясък", "Мувин арт", "Терпсихора", студио "Айрис" и мн. др.

Празникът ще е под мотото "Всички деца заедно". Събитието има и благотворителна кауза - изграждане на първия в България Център за възстановяване и работа с деца с онкохематологични заболявания.
29.05.2016
Национални телевизии
Няма намерени материали
Национални радиа


Информацията за нарушенията във Фонда за лечение на деца в чужбина е придобита от ГДБОП


БНР  

Информацията за нарушенията във Фонда за лечение на деца в чужбина е придобита от ГДБОП, а не предоставена от други институции, това каза за „Хоризонт” директорът на службата главен комисар Ивайло Спиридонов. Още за заявеното от него в обобщението на репортера Николай Христов:

Нито едно министерство или институция у нас не е предоставяла информация за нарушенията във фонда, твърди Ивайло Спиридонов.

Ивайло Спиридонов: Тя е придобита по оперативен път за тези злоупотреби във фонда, никой не ни е предоставял информация.

Той определи появилите се информации за това, че по време на акцията служителите на дирекцията са били маскирани и тежко въоръжени по следния начин:



Ивайло Спиридонов: Това са някакви свободни съчинения, бих казал. Ние знаехме къде влизаме, знаехме, че там няма въоръжени лица. По тази причина, служителите, които бяха изпратени там бяха с нормалното си оборудване, не сме влизали в екстрена ситуация. По оперативни данни имаше възможност част от лицата, които са съпричастни с тази организирана престъпна дейност да излязат в отпуск, да напуснат страната по други причини, което щеше да затрудни провеждането на процесуално следствените действия.

Докладът на Инспектората на здравното министерство не е предоставен официално в ГДБОП.



Ивайло Спиридонов: Този въпросен доклад беше взет по оперативен път от ГДБОП. Нито една служба или структурна, правоохранителна или каквото и да е министерство в България не ни е предоставяло по официален път този доклад.

Директорът на Главната дирекция за Борба с организираната престъпност Ивайло Спиридонов в предаването „Неделя 150”.





Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07

Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница