Надя Кискинова Наоп „Юрий гагарин, Стара Загора



Дата05.01.2017
Размер174.25 Kb.
#11919
УРАН
Надя Кискинова

Наоп „Юрий гагарин”, Стара Загора

2.

Макар че понякога Уран е достатъчно ярък, за да се вижда с просто око, планетата е открита при рутинно оглеждане на небосвода през 1781 г. от английския астроном Уилям Хершел. Това, че обектът променял местоположението си сред звездите и имал синьо-зелен цвят, навело първоначално Хершел на мисълта, че е открил комета. След продължителни наблюдения с телескопа си, който увеличавал изображението 227 пъти и след като изчислил орбитата на небесното тяло, установил, че тя е почти два пъти по-отдалечена от Слънцето от Сатурн. Тогава Хершел разбрал, че е открил планета, тъй като на такова разстояние, комета не може да бъде видяна. А и орбитата на кометата не е кръгова.



Възползвайки се от правото си на първооткривател, Хершел нарекъл планетата Звезда на Джордж и я поднесъл като подарък на своя крал Джордж ІІІ. Това обаче до такава степен нарушавало традициите в астрономията, че въпреки авторитета на Хершел, това име не било възприето. Нарекли планетата Уран на древногръцкия бог на небето, син на Гея, богинята на Земята.

3.

ЗЕМЯ-УРАН



Екваториален диаметър на Уран
51 118 км или 4,01 пъти по-голям от Земята
4.

УРАН


  • Маса

14,56 земни маси


  • Плътност

1,27 г/куб.см
Въпреки голямата маса, плътността е нищожна и затова гравитационното привличане на повърхността на планетата е 0,9 от земното,

а за излитане от Уран е необходима втора космическа скорост от 21 км/с – малко повече от земната.

5.

Период на околоосно въртене

0,7183 дни или17,24 часа

в обратна посока, гледано от

северния световен полюс.

Наклонът на оста му е 97,9°.
Оста на планетата е

почти върху равнината на орбитата му,

което означава, че Уран се прекатурва

през “глава”,

движейки се по орбитата си!

6.

На Уран са необходими 83,74741 земни години



за една обиколка около Слънцето.

7.

УРАН



  • Голямата полуос на орбитата

2 875 млн. км или 19,218 а.е.


  • видимата й звездна величина

е средно 5,5.

Планетата е слаба светлинка за невъоръженото око, но все пак понякога достъпна.




  • Орбитата е леко сплескана

0,046 е ексцентрицитета й,

а наклонът й спрямо еклиптиката е само 0,77°.

8.

Гигантската планета Уран е с нисък блясък и неинтересна във видими лъчи. Тук е изображението й в близкия инфрачервен спектър. Затова едновременно с планетата и нейните облаци, се вижда пръстена и някои от спътниците й. Изображението е на камерата NICMOS – камера за изследване в близкия инфрачервен спектър и многообективен спектрометър, на космическия телескоп “Хъбъл” с експозиция от 90 минути. Цветовете са изкуствени: в синьо са ниските облаци, с червено – височинните, които се въртят бързо около планетата. Вижда се, че пръстенът на Уран е с нееднаква дебелина и по-ярките са отгоре. Осемте петънца са някои от малките спътници на Уран.



9.

ПРЪСТЕНИТЕ НА УРАН

Пръстенът се състои от 9 концентрични пръстена, простиращи се от 1,5 до 2 радиуса на планетата или от 41 880 до 51 190 км.
Обща ширина

10-тина хиляди км


ПРЪСТЕНИТЕ НА УРАН МОЖЕ БИ СА ОТКРИТИ ОЩЕ ОТ ХЕРШЕЛ ПРИ ОТКРИВАНЕ НА САМАТА ПЛАНЕТА

В историята на астрономията сега е залегнал фактът на откриване пръстените на Уран поради благоприятно стечение на обстоятелствата при покритието на звезда от планетата през 1977 г.

Пак случайността наложи да се преразглеждат работите на сър Уилям Хершел, тъй като в ръцете на д-р Стюарт Евес от компанията Surrey Satellite Technology попада страница от енциклопедия от 1815 г. Там бил изобразен механичен прибор – orrery, малък планетариум, модел на Слънчевата система на художника Уилям Пирсън. В този модел е и Уран, при това с правилния наклон на оста си, а около него има 6 малки обекта. Едва ли това са спътници – двата му най-големи спътника са открити през ХVІІІ век, а шестият поред – едва след 1980-те години. Самият Хершел, откривайки планетата през 1781 г. в записките си говори, че планетата има пръстени. Тези записки са издадени в списанието на Кралското общество през 1797 г., но тогава предположението за наличие на пръстени на Уран било отхвърлено от астрономическата общност и оценено като грешка. Наистина, дори и за наблюдателната техника на ХХ век наблюдението на пръстените на Уран е трудно осъществима задача. И все пак…В записките си Хершел твърди:”…22 февруари 1789 г. – подозира се наличието на пръстен.” И още – твърди, че пръстенът е един и е разположен сравнително близо до планетата. Освен това, Хершел е записал, че пръстенът “леко се оцветява в червено” и това наистина е видимо в сегашния телескоп Кек.

10.


Уилям Хершел е известен в историята на астрономията с направата на най-големия за времето си телескоп и все пак наистина ли е видял пръстена на Уран? Оказва се, че това не е толкова невъзможно.

Евес използвал астрономически програми и установил, че по времето на Хершел ориентацията на пръстените на Уран спрямо направлението на Земята е била благоприятна – пръстените са по-открити спрямо нас за последните 2 столетия.

Преминавайки покрай пръстените на Сатурн Cassini откри, че от времето на миналите наблюдения отблизо на Voyager някои пръстени са леко потъмнели, което може да се обясни с натрупването на прах върху частиците на леда. Ако се допусне, че такъв процес е възможен и за пръстените на Уран, излиза, че по време на откриването на планетата, пръстените са били по-ярки.

Разбира се, трябва да се вземе предвид смога и светлинното замърсяване дори и на местата на професионалните обсерватории, които са отсъствали преди 2 века.

И накрая, Хершел е живял по времето на т.н. Маундеров минимум, когато средните температури били с около 5 градуса по-ниски от сега, а по-хладният въздух е отделил част от влагата в атмосферата. По-студеният и сух климат дава по-добри наблюдателни условия.

Имайки предвид всичко това, излиза, че Хершел може наистина да е откривателят не само на планетата Уран, но и на пръстена й, а това налага и поправка в историята на астрономията.

11.

Пръстените на Уран са тънки, тесни и тъмни в сравнение с пръстеновата система около другите планети. Това е инфрачервена снимка на космическия телескоп “Хъбъл” от юли 1995 г. Цветовете са изкуствени. Тук пръстените са в съединение с планетата. Частичките на пръстена отразяват толкова светлина, колкото дървените въглища, макар че представляват ледени буци с примеси от камъни. Пръстените на Уран са открити от Земята през 1977 г.



На изображението се виждат и 4 от спътниците на Уран извън равнината на пръстена.

12.


Пръстените на Уран са по-тънки и неясни от тези на Сатурн. Броят им в астрономическите алманаси е 9. Те имат малка отражателна способност и трудно могат да се наблюдават от Земята. Част от тях са изградени от сравнително едри отломки от порядъка на 1 метър и повече, много тъмни на цвят. Частиците в сатурновите пръстени са много по-малки по размери. Отсъствието на дребни фракции в пръстените на Уран може да се дължи на големия по размери облак от водородни атоми, обгръщащ планетата. Той създава предпоставка малките скални частици да паднат на повърхността на планетата.

13.


Странното при пръстените е, че някои от тях са асиметрични – имат по-дебели участъци, не са правилни окръжности, а от други съществуват само отделни дъги. Този факт говори, че пръстените не са стабилни образувания.

14.


Съвременната теория, обясняваща наличието и особеностите на пръстените на планетите-гиганти изобщо е, че те са отломки от разрушени спътници.Както Миранда, носеща следи от колизия с друго голямо тяло, така и Мимас на Сатурн има огромен кратер на повърхността пак по тази причина. Подобни сблъсъци се случват по-често със спътниците на големите планети поради силните гравитационни полета на планетите. Описаният ефект се нарича гравитационно фокусиране.

15.


От така описаните характерности на Уран се откроява изключително големият наклон на оста му на въртене спрямо равнината на орбитата. Това е аномалия, която не може да бъде обяснена с теориите на формиране на планетите. Всички известни спътници и пръстените на планетата се въртят в екваториалната равнина и също почти перпендикулярно на еклиптиката. Това позволява да се допусне, че отклоняването на Уран от обичайната ориентация трябва да е станало преди формирането на спътниците, вероятно в периода, когато те все още са били част от орбитиращите отломъци.

16.


Преди полета на «Вояджър-2» са известни 9 пръстена: Епсилон, Делта, Гама, Ета, Бета, Алфа, 4,5 и 6. Данните от сондата потвърдиха броят им и дадоха нова информация. Всички пръстени са в екваториалната равнина, която на практика е перпендикулярна на орбитата. Пръстен Епсилон на разстояние от 100-тина хиляди км от планетата е най-плътен и широк, но неравномерно запълнен. Формата на пръстена е елипсовидна. Повечето частици са по-големи от 1 метър. Пръстен Делта е окръжност, но също с неравномерна ширина. Пръстен Гама е с ширина 600 м и тя е еднаква навсякъде. Този пръстен е много рязко очертан. Пръстен Бета е отворен. Пръстен Епсилон, Бета и Алфа са бели, останалите – зелено-сини, което говори за различния им състав.

17.


Сондата «Вояджър-2» откри и 10-ти пръстен между Епсилон и Делта с ширина 3 км на разстояние 50 хиляди км от центъра на планетата. Открити бяха още няколко незатворени пръстена извън Епсилон, отразяващи само 25% от слънчевата светлина.

Освен 5-те спътника сондата откри още 10 с орбити между Миранда и пръстен Епсилон. Два от новооткритите спътници са пастира на пръстен Епсилон и са от двете му страни на около 2 км. Размерите им са 15 и 20 км. Най-отдалеченият от новооткритите спътници е 160-170 км. Цветът им е като на пръстените с албедо по-малко от 12%

18.

Някои от новооткритите спътници имат обратно на останалите движение по орбита около Уран. Първите два от тях са с неправилна форма и имат диаметър около 100-тина км. Вероятно всички те са прихванати от околното пространство малки тела.


19.

Тук е един от откритите от “Вояджър-2” спътник на Уран – 18-ти поред. Идентифиран е както по тази снимка на Уран на сондата, така и на снимка на космическия телескоп “Хъбъл”.

20.

Засега броят на спътниците на планетата е 21, но постоянно се откриват нови. Имената им са на шекспирови герои: Корделия, Офелия, Бианка, Кресида, Дездемона, Жулиета, Порция, Розалинда, Белинда, Пак, Миранда, Ариел, Умбриел, Титания, Оберон, Калибан, Стефано, Тринкуло, Сикоракс, Просперо, Стебос. Новооткритите спътници все още имат само обозначения.



21.

Третата по големина планета в Слънчевата система отдалеч изглежда скучна и еднообразна. В малък телескоп планетата е неголямо петънце, а с голям – лишено от особености кръгче. Това изображение в близката инфрачервена светлина на космическия телескоп “Хъбъл” даде максимум видимост на планетата с нейните облаци, пръстен и спътници. Оранжевите облаци се въртят със скорост от 500 км/час, а ярките пръстени на Уран леко прецесират.

Уран не е толкова цветна. Възможно е това да се дължи на по-ниската температура на планетата и видимите детайли да са на по-ниско слоеве, поради което са трудно забележи отдалеч. Водородът в горните слоеве разсейва светлината и се появява мъгла, скриваща долните образувания.

22.


На снимките на «Вояджер-2» се вижда кафява мъгла над южната полярна област, осветена от Слънцето и някои облачни образувания на различни ширини, движещи се с различна скоросот. Има ветрове, духащи в посоката на въртене на планетата, като на по-големи ширини циркулацията е по-бърза, отколкото при екватора. Предполага се, че това се дължи на факта, че температурата в стратосферата над полюсите, осветявани от Слънцето е по-висока, отколкото в подсенчестата страта, а това на свой ред се дължи на вътрешната динамика на планетата В най-високите слоеве на атмосферата температурата е висока – 750 К на дневната и 1000 К на нощната страна. В долната част на над двата полюса температурата е еднаква. Регистриран е студен пояс на ширина 10-15 градуса, чиято ос започва от около 40-тия паралел.

Съдържанието на хелия в атмосферата на Уран се оказа доста по-малко – не 40, а само 15%. В дълбочина има метанови облаци при налягане 1,6 бара и температура 82 К.

23.

Атмосферата на Уран има състав, подобен на тази на Юпитер и Сатурн – доминират молекули водород, хелий и метан. Амонякът не се среща в големи концентрации, вероятно защото е в течно състояние и от наситения разтвор се е отделила твърдата фаза. Синьо-зеленият цвят на планетата се дължи на метана, който абсорбира червената светлина.



Уран няма силен източник на вътрешна топлина, атмосферната му циркулация прилича на тази на Юпитер и Сатурн. Това означава, че въпреки отдалечеността от Слънцето светлината осигурява достатъчно топлина, за да предизвика конвекция. Тя заедно с бързото въртене на планетата около оста й предизвиква образуването на пояси и зони. Голяма изненада предизвиква установеният от “Вояджър-2” факт, че посоката на движение на атмосферата е точно обратна на очакваната на базата на теоретичните пресмятания. Според учените, когато полюсите на една планета са по-топли от екватора й, ветровете в близост до него би трябвало да са по-бавни от скоростта на въртене. На практика това означава, че те трябва да се движат в посока, обратна на въртенето на Уран. В действителност обаче ветровете се движат по-бързо от скоростта на въртене на планетата. Това вероятно е предизвикано от неочаквано за нас разпределение на температурите по повърхността на планетата – те, изглежда, са почти еднакви навсякъде, като най-студено е в средните ширини / на около 30° северно и южно от екватора. Около екватора има понякога бели облаци, образувани вероятно от кристали метан.

24.


Това забележително наземно изображение е в близкия инфрачервен диапазон и е получено чрез системата да адаптивна оптика на телескопа Кек. Показани са двете страни на планетата и добре се виждат облачните структури в северното полукълбо. Високите облаци са в синьо, а по-ниските – в зелено. Виждат се и слабите по блясък пръстени на Уран. Поради големия наклон на планетата, сезонните промени на нея са чувствителни. Есента в южното полукълбо на Уран настъпи през 2007 г.

25.


Сезоните на Уран
26.

Телескопът Хъбъл за първи път откакто започна да наблюдава вече предпоследната планета в Слънчевата система през 1994г. засне огромно тъмно петно върху повърхността на ледената планета. То е с впечатляващи размери- 1700км на 3000км. и се намира в северното полукълбо. Предполага се, че причина за неговото появяване са специфични промени, настъпили в атмосферата или в климата на планетата, причинени най- вероятно от наближаващата там пролет. Учените се надяват по време на повторно наблюдение по- късно този месец с телескопа Кек, намиращ се на Хаваите, отново да регистрират петното и този път да получат повече данни за разгадаването на мистерията.

27.

Облитайки Юпитер и Сатурн, през януари 1986 г. „Вояджър-2” премина покрай Уран. Още с доближаването си до Уран от 4 ноември 1985 г. сондата започна обзорни наблюдения на планетата с телевизионни камери, регистриращи образуванията в атмосферата и движението на спътниците. Траекторията на сондата е почти перпендикулярна на равнината, в която са орбитите на спътниците на Уран, затова „Вояджър-2” можа да премине в близост сома до един от тях. Избрана беше Миранда – най-близката до Уран и една от 5-те най-големи спътници. На 24 януари 1986 г. сондата премина на минимално разстояние от 29 хиляди км от Миранда и чалко по-късно – покрай Уран със скорост от порядъка на 20 км/сек. Получени са 6 хиляди снимки на Уран, пръстените и спътниците му. Сондата направи пертубационна маневра в гравитационното поле на Уран и се отправи към Нептун.



28.

Наличието на магнитно поле на Уран е заподозряно, но доказано едва с прелитането на сондата “Вояджър-2” покрай планетата.Не откритието му е било изнанада, а фактът, че магнитната ос е на цели 59° наклон спрямо оста на въртене на планетата, което е почти перпендикулярно на орбиталната равнина.

29.

Магнитната ос и оста на въртене; магнитосферата на Уран.

30.


Така магнитосферата – пространството, заобикалящо планетата, където частици с електрически товар са улавяни от магнитното поле, е почти като при останалите планети. То има опашка, удължена в посока, обратна на Слънцето, което се дължи на слънчевия вятър. При въртенето на планетата около силно наклонената й ос и опашката се върти заедно с нея.

Магнитното поле на Уран е 0,25 Гауса и е със същата полярност като на Юпитер и Сатурн, т.е. обратна на земната и тази на Меркурий. Магнитните силови линии излизат от този полюс на планетата, който е обърнат към Слънцето. Магнитометрите на сондата „Вояджър-2” показаха, че в магнитосферата на планетата са спътниците му Миранда , Ариел и Умбриел. Регистрано е смущение на магнитното поле на Уран от тези три спътника, а също и взаимодействие на междупланетното и междузвездно поле в близост до Уран. Магнитният шлейф на планетата се простира на голямо разстояние. Магнитната ос на планетата е под доста голям наклон спрямо оста на въртене – цели 55 градуса – най-голямото разминаване в Слънчевата система. При въртенето на планетата магнитната му ос увлича след себе си магнитните силови линии и ги завива. Вътрешната магнитосфера на Уран вероятно е комбинация от горещи с температура от 100 000 К и много горещи от 10 000 000 К йони. Горещите йони са открити в близост до планетата с плътност 10 пъти повече отколкото на най-горещите, открити от двете страни на Миранда. Приборът за регистрация на космическото излъчване откри повишена интензивност на магнитното поле на Уран вътре в орбитата на Миранда. Интензивността на радиационните пояси на Уран на практика е такава, каквато е на земните и малко повече, отколкото тези на Сатурн. В радиационните пояси на Уран има електрони с висока енергия, но по-малко , отколкото в земните. Наблюдението на магнитното поле на Уран са важни защото те позволяват да се проследи околоосното въртене на планетата и основно – скоростта на ветровете в атмосферата чрез последяване на облачните образоувания. Според предварителните данни този период е 17 часа. Регистрирано е светене в УВ диапазина, разпространяващо на 50 хил. км в атмосферата и полярни сияния в района на магнитните полюси.

Предполага се, че във вътрешността на Уран магнитното поле нараства поради наличието на вода, която е проводник на електрически ток.

31.


Тайната на „безумните” магнитосфери на Уран и Нептун

Геофизиците разкриха може би една от най-големите тайни в Слънчевата система.

Докато магнитосферите на Земята, Юпитер и Сатурн имат структурата на биполярно магнитно поле, което вероятно се дължи на гигантско магнитно динамо в центъра на планетите и ориентирано приближително по оста на въртене, то голямото разминаване меду магнитната ос и оста на въртене при Уран и Нептун съответно 59 и 47 градуса търси друго обяснение. Нещо повече, двете планети като че ли има по два северни и толкова южни магнитни полюса, което е уникално.

Земята, Юпитер, Сатурн, както Меркурий и Ганимед имат вътрешно ядро, обкръжено с дебел подвижен слой или външно течно желязно-никелово ядро при Земята и подвижно външно ядро около силикатна сърцевина от металически водород при Юпитер и Сатурн. Това е динамо-машината във вътрешността на тези планети, с които се обяснява наличието и структурата на магнитното им поле.

За Уран и Нептун се търси принципно друг модел за обяснение на особеностите на магнитното им поле. Тези две планети вероятно имат течно ядро, обвито с относително тънък външен слой. Компютърният модел показва наистина голямо разминаване между магнитното ос и оста на въртене в този случай. Конвекцията протича във външната течна обвивка, състояща се вероятно от лед на вода, амоняк, метан и сероводород.

32.


Разработен е модел на вътрешността на планетата по данни от “Вояджър-2” за магнитното поле. Смята се, че съществува скална сърцевина вероятно с размерите на Земята, над която е разположена зона от течен водород, следвана от течна вода, а в ниските отмосферни слоеве има кристали метан, амоняк и вода. Вероятно няма зона от течни метали, защото налягането във вътрешността на Уран не е достатъчно.
33.

Засега броят на спътниците на планетата е 21. Тези тук са най-големите „класически” спътници.

34.

Най-големите 5 спътника на Уран са известни отдавна. Хершел открива през 1787 г. Титания – с диаметър 1590 км и Оберон с диаметър 1550 км.



На 24 януари 1986 г. космическият кораб “Вояджър-2” прелетя и хвърли бърз поглед на Уран и околността му, което засега е единственото близко преминаване на земен апарат в тази област на Слънчевата система. Това е детайлното изображение на най-големия уранов спътник Титания, комбинирано от 2 снимки от разстояние 366 хил. км. Освен кратерите, на повърхността на Титания има разломни пукнатини с дължина от 1 600 км - толкова, колкото е самият диаметър на спътника, виждащи се особено добре по терминатора. Повърхността е покрита с лед, видим добре откъм осветените от Слънцето склонове. Отгоре се вижда кратерът от ударен произход Гертруда с диаметър 288 км. Долу е пукнатината Белмонт Часма с ширина 96 км, излизаща от кратера Урсула.

Титания е по-млад. Забелязват се скални образувания – вероятно в резултат от разширяването на спътника поради замръзване на водата във вътрешността

35.

Повърхността на Титания е покрита с кратери и пукнатини. Снимката в близък план е на “Вояджър-2” от 1986 г. Браздите на Титания, както и на Умбриел говорят за последователни нагрявания и изстивания в миналото, когато са се формирали. Титания е най-големият спътник на Уран, открит от Уилям Хершел през 1787 г.



36.

Оберон е най-далечният и втори по размер сред големите спътници на Уран, открит от Уилям Хершел през 1787 г. Но за този спътник почти нищо не се е знаело допреди полета на “Вояджър-2”, преминал покрай Уран през 1986 г. В сравнение със спътниците Ариел, Титания и Миранда, Оберон е покрит с голямо количество кратери и затова повече напомня Умбриел. Както и останалите големи спътници на Уран, и Оберон се състои наполовина от лед и толкова от камъни. Има поне една висока планина, виждаща се на лимба вляво долу с височина 6 км. Обероне най-външният спътник и е покрит с кратери. Има признаци на неотдавнашна геоложка активност.

37.

През 1919 г. Международният астрономически съюз въвежда общоприета номенклатура за обозначение на планетите, спътниците и детайлите от повърхността им. Този път бил зачетен авторитетът на откривателя на Уран и двата му най-големи спътника Уилям Хершел и за първи път е нарушена традицията в астрономията да се дават имена само от древногръцката митология. За спътниците на Уран е възприето наименуването на шекспирови герои. Така, вторият по големина спътник на Уран е наречен Оберон на царя от комедията “Сън в лятна нощ”, а впечатляващия кратер на повърхността му е Хамлет – вдясно.



38.

През 1851 г. Ласел открива спътника Ариел – 1160 км. Както и другите спътници от системата на Уран бяха видени отблизо през 1986 г. от апарата “Вояджър-2”. Изпъстрената на прорези повърхност на Ариел, обаче търси обеснение и досега. Бе развита теория, че те се дължат на нагряване, породили земетръсни процеси поради гравитационното приливно въздействие на Уран. Ариел е вторият по отдалеченост голям спътник след Миранда. Състои се наполовина от лед и наполовина от камъни. Ариел е най-светъл – албедо 0,4. Повърхността му е ледена. Ледът вероятно е излязъл от вътрешността му. Сигурно има и вледенени реки.

39.

Умбриел с диаметър от 1190 км също е открит от Ласел през 1851 г. Средната от петте големи луни - Умбриел, има кратери като Оберон и почти същата възраст. Той е най-тъмен от всички спътници – с албедо 0,19. Вероятно повърхността му е покрита с тъмен прах или тъмни скални отломки Спътникът отразява поне 2 пъти по-малко светлина от другите спътници на Уран. А какво представлява яркото петно горе – и досега никой не знае. Ясно е, че повърхността на този спътник е покрита с множество стари кратери. “Вояджър-2” определи и състава му – и Умбриел, както другите големи спътници на Уран се състои наполовина от лед, наполовина от камъни. Умбриел е третият по отдалеченост спътник от планетата и четвъртият по големина.



40.

Миранда е с диаметър 485 км – най-малкият от “класическите” 5 най-големи спътника, известни от времето на откриване на самата планета.

Миранда е странен свят с вероятно бурно минало. Той е най-близкият до Уран от големите му спътници и е открит от американският планетен изследовател Жерар Куйпер през 1948 г.

Миранда е най-вътрешният от големите спътници. По повърхността му се забелязват признаци на неотдавнашна или все още неприключила геоложка активност. Повечето от тях могат да се обяснят с въздействието на Уран и другите спътници. Забелязват се канали и долини, но най-странното образувание е правоъгълна вдлъбнатина, наречена Circus Maximus поради приликата му с римски хиподрум. Централната му част е издигната, а към четирите страни се спускат стръмни тераси. Образуванието може да е вследствие на издигането на кората на Миранда. Причината за това не е известна, но възможното обяснение е, че огромно парче лед се издигнало от центъра на спътника към повърхността му. Съществува и странната хипотеза, че Миранда е била разцепена на две в резултат на космическа катастрофа с астероид и след отново се е съединила. Така е възможно ледът да се е озовал във вътрешността на спътника

41.

През 1986 г. “Вояджър-2” премина най-близо покрай Миранда от спътниците на Уран и получи изображения с най-добра разделителна способност на повърхността. Тук има много кратери, бразки като тези на Ганимед, пълмове и падини. Спътникът се състои от наполовина лед и наполовина камъни.



42.

Преминалият покрай Уран и спътниците му през 1986 г. “Вояджър-2” показа уникалната повърхност на Миранда, навеждаща на мисълта, че това тяло е преживяло поне 5 космически катастрофи за своята еволюция. Редом с ярката V-образна област, може да се забележат хаотично разпръснати хребети и долини, покрити със стари кратери и млад релеф, както и тъмни каньони дълбоки 12 мили. Големият кратер долу от центъра е Алонсо с диаметър 15 мили.



43.

Това е изображение на Уран, пръстена и някои от спътниците му в близката инфрачервена област, получено с телескопа Antu на Южната европейска обсерватория в Чили. Тъй като в тази област на спектъра метанът поглъща слънчевата светлина, освен ярката планета около нея спокойно могат да се видят пръстените и спътниците й. Това е невъзможно във видимата област. Пръстена на Уран е открит рез 1977 г. при наблюдение на покритие на звезди от фона. Възрастта на пръстените се оценява на по-малко от 100 милиона години. Те може би са се образували при сблъсък на неголям спътник с преминаваща в близост комета или астероид.







Каталог: sites -> default -> files -> site-documents -> planets -> uranus
planets -> Луна надя Кискинова наоп „Юрий Гагарин”
planets -> Надя Кискинова наоп „Юрий Гагарин
planets -> Надя Кискинова наоп „Юрий Гагарин, Стара Загора
planets -> Юпитер надя Кискинова наоп, Стара Загора
planets -> Надя Кискинова наоп, „Юрий Гагарин, Стара Загора
planets -> Видими движения на планетите конфигурации пасажи и противостояния
planets -> Презентацията прегръдката на слънцето и луната надя Кискинова наоп "Юрий Гагарин"
planets -> Надя Кискинова наоп „Юрий Гагарин, Стара Загора


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница