Наръчник за главоболието типове главоболие



Дата28.10.2018
Размер77 Kb.
#102444
Наръчник за ГЛАВОБОЛИЕТО


Типове главоболие

Познати са много различни видове главоболие. Главоболието при високо кръвно налягане и мигренозното главоболие обаче са най-чести. Ще ги разгледаме първо тях.



Главоболие при Високо Кръвно Налягане

Повече от 80% от възрастните хора страдат от такова главоболие.


Симптоми: Обикновенно болките са тъпи, стягащи, постоянни, от двете страни на главата, често отзад в тилната област. Главоболието може да започне като леко притискане и да прерасне в остра болка. Макар и рядко болката може да се разпространи и надолу към тялото и да обхване и раменете. Възможно е да усещате и туптене в тила, синхронно на болката.
Продължителност: Обикновенно главоболието продължава 1-2 часа до цял ден, рядко повече. Появява се най-често следобед или вечер, което се дължи на натрупаното пренапрежение през деня. Хроничното главоболие от високо

кръвно налягане може да се появява всеки ден в продължение на месеци или години.


Причини: Днес е ясно, че емоционалното пренепрежение и ежедневният стрес са водещите причини за този вид главоболие. Наред с това обаче главоболието може да се провокира и от стоене неподвижно в една и съща поза за по-дълго време, от артрит или простуда.

Заразно ли е? НЕ Е

Лечение: На първо място стои овладяването на стреса. Колкото това и да е трудно. Нужна е почивка. Лед поставен на мястото на болката също може да я отпусне. Ако имате постоянно, ежедневно главоболие продължаващо от няколко месеца или дори от седмици е необходимо незабавно да се консултирате с Вашия лекар. Той може да Ви изпише лекарство и да Ви назначи терапия. Лечението е свързано с лекуването на високото кръвно налягане.
Мигренозно Главоболие

5% от мъжете и около 15% от жените по света страдат от мигрена!


Симптоми: Мигрените предизвикват умерени до остри нетърпими болки, тупкащи, предимно от едната страна на главата. Характерни са повръщането, появата на секрет от носа; често се проявява нетърпимост към светлината и / или шума. Това главоболие често има за аури (предшественици) появата пред очите на мигащи, цветни петна, линии или просто стеснение на зрителното поле. Повече от 70% от засегнатите са жени.
Продължителност: Варира, от няколко часа до 3-4 дена. Аурите обикновенно се появяват около половин час преди започването на главоболието и изчезват непосредствено преди него. Мигренозните главоболия могат да се появяват случайно или почти регулярно в рамките на седмица/месец. Средно се отбелязват по 2-4 мигренозни атаки на месец.
Причини: Причините за мигренозното главоболие са една от най-дискутираните теми. Превалират схващанията, че се унаследява предиспозиция към това главоболие -при 90% и повече от страдащите се откриват родственици със същите оплаквания. Най-голяма трудност за лечението е определянето на т.нар. провокиращи фактори за мигрената. При хората с предиспозиция те могат да бъдат различни храни, алкохол, кофеина, промените в климата, менструалния цикъл при жените, ако например пропуснете да се нахраните на обед, дори сънищата и не на последно място стреса. Цигареният дим, силната светлина, интензивен шум също могат да предизвикат мигренозна атака. Напоследък се намира връзка и с приемането на орални контрацерптиви и други хормонални препарати.
Заразно ли е? НЕ Е
Лечение: Първо: избягване на провокиращите фактори и стреса. При случайните и леки атаки от главоболие може да се прилага лед и да се потърси спокойствие в тиха и не много осветена стая. Острите и чести атаки изискват лечение с медикамент. Някой от тях се приемат при самото главоболие, за да го успокаоят, други се взимат системно за определен период от време, за да Ви предпазят от него. Преди да пристъпите към лечение вижте това!
Как най-лесно да отграничим Мигрената от Главоболието при високо кръвно налягане? Сравнете симптомите в двете колони и отбележете тези които най-много се доближават до Вашите. Някой хора могат да имат и двата вида симптоми - на мигрена и на високо кръвно. Ако вашето главоболие е силно и нетърпимо не се колебайте да се консултирате с Вашия лекар.

Хормонално провокирано главоболие

Хормоните са присъщи както на жените, така и на мъжете, но само жените страдат от така нареченото "хормонално главоболие". Думата хормон произхожда от гръцки и в буквален превод означава - привеждам в действие.

Хормоните ругулират и инициират много от функциите в организма, като например метаболитните хормони регулират превръщането на храната в енергия; растежните хормони обуславят и контролират растежа у децата; други хормони обуславят мъжкото и женското у индивида. Всички хормони се произвеждат от ендокринните жлези в организма ни - тиреоидна, надбъбречна, гонади, хипофиза и др. В балансирането на организмовите функции ендокринната и нервната система работят заедно. Това осигурява стабилност от една страна, и възможност за бърза реакция от друга.
Менструална мигрена

Жените страдат от мигрена много по-често от мъжете. Около 70% от жените с мигрена имат така наречената менструална мигрена. Тя се появява малко преди, през, или веднага след овулацията.


Основната причина за главоболието тук, както и при всички останали типове главоболия е серотонинът. Някой изследователи предполагат, че мигрените са наследствено нарушение в метаболизма на серотонина. В частност серотонинът влиза във взаимодействие с женските полови хормони и по-точно с естрогена.
Естрогена е хормона, който регулира менструалния цикъл.Той се намира в "равновесие" с друг хормон - прогестерона. Когато тяхното "равновесие" се промени организма става уязвим и появата на главоболиета става възможна.

Оралните контрацептиви влияят върху нивото на естрогена. Ето защо те могат да предизвикат главоболие.



Симптоми: Те са много сходни с тези на простата мигрена, но тук аури няма. Главоболието започва едностранно от слепоочието, може да има повръщане, повишена чувствителност към светлина и шум.

Лечение: Необходима е консултация с лекар! Ако взимате медикамент за главоболието си можете да го оцените по-този начин. Ако той се окаже неефективен или приемате друго лекарство трябва да обсъдите това с Вашия лекар!


Пре-менструален синдром

Те са характерни за периода преди менструалния цикъл.


Симптоми: Те са много по-различни: главоболието е асоциирано с обща умора и отпадналост, акне, ставните болки могат да са много силни, намаляване на урината, запек, забавяне на реакциите. Възможно е и намаляване на апетита, но усилване на желанието за по-солени храни, алкохол, шоколад. Намаленото сексуално желание е често срещано.

Други видове главоболие за които може би сте чували


Клъстер (клъстероподбно главоболие)
Предизвиква остри болки в областта около едното око. Може да се появи и течение от носа. Атаките се появяват на клъстери (гроздове) от седмици или месеци. Най-често те се появяват по едно и също време на денонощието докато трае цикъла. След това изчезват и могат да не се появяват с години. Най-често страдат мъжете между 20 и 30 годишна възраст. Пушачите и тези които често употребяват алкохол за изложени на по-голям риск. Засегнати са около 1% от населението. Ако мислите, чe имате такова главоболие, трябва да се консултирате с лекар.
Главоболие при синузити
Болката напомня тази при мигрената, но е по-тъпа. Най-често болката се локализира на около възпалените синуси. Консултирайте се с лекар!
Главоболие след травма на главата
Необходима е консултация с лекар! Дори ако главоболието се появи по-късно и се усилва!
Главоболие при очни проблеми
Възможно е ако имате нарушено зрение да получавате главоболие от пренапрягане на очните мускули. Трябва да се консултирате с офталмолог. Много силните болки в очната област може да са признак на глаукома. Тя изисква спешно лечение!
Главоболие при прием на медикаменти
Приема на някой лекарства може да провокира мигренозно главоболие у хора с предиспозиция. Накой медикаменти са контраиндикирани при доказано мигренозно заболяване!
БРЕМЕННОСТ
Около 18% (по данни от чужда литература) от бременните жени страдат от главоболие. На практика бременната жена е много по-защитена от мигренозното главоболие, защото нивата на естрогена и прогестерона са общовзето много по-стабилни (в сравнение с тези при небременна жена); също така промяната на нивата им по време на мензес липсва. Първоначално появилото се главоболие у бременната жена обикновенно стихва към началото на вторият триместър. Част от жените обаче не получават главоболие по време на бременоста. Различията се обясняват с индивидуалните особености на естрогенните рецептори, които определят какъв ще е отговора на организма към променените хормонални нива.
Лечение: Мигрените обикновенно започват през първия триместър, по времето когато фетусът е най-чувствителен към въздейсвия (метаболитни). Това е и причината да се избягват лекарствата! След края на първия триместър Вашият лекар може да Ви предпише предпазващи лекарства или аналгетици и то само за случаите на остро и нетърпимо главоболие. Лекарствата трябва да се приемат само в крайно наложителен случай.
Трябва да знаете, че приема на медикаменти по време на бременост трябва да се редуцира. Можете да:

поставите лед върху болезненото място

да постоите в тъмна и спокойна стая

да елиминирате приема на храна която провокира мигрената

да редуцирате стреса и психическото натоварване
Високото или ниското кръвно налягане също водят до гловоболие.
Честият контрол на Вашето здраве от лекаря е начина да избегнете грешките от самотерапията. Ако имате главоболие посъветвайте се с лекар!
Менопауза

Менопаузата не настъпва за един ден, а започва с преход от едно физиологично състояние в друго, като на организма му е необходимо време да се приспособи. Част от жените не чувстват реална промяна, с изключение на това, че месечните цикли спират. Около половината от жените отбелязват леки физически и емоционални промени. Част от жените имат болки в ставите, неравномерна сърдечна дейност, гловоболие.


Естроген заместваща терапия: Част от жените в менопауза приемат хормонални медикаменти (естроген, естроген и прогестерон), за да се предпазят от остеопорозата, прекомерното потене, депресии, сърдечно-съдови заболявания.
Взимането на медикамент, спирането на неговото приемане, както и заменянето му с друго лечение са неща които трябва да се рашат при консултация с Вашия лекар.

Има ли фактори който провокират главоболието и кои са те
Съвременната медицинска наука е в състояние да отграничи някой от факторите, които предизвикват главоболието. Но много от тях още не са открити поради изключително сложният им механизъм на действие. Познаването на провокиращите фактори е първата и много важна стъпка която ще Ви помогне да се предпазите от главоболието.Дали изминалият ден не беше твърде напрегнат? Имаше ли рязка смяна в климата? Дали не съм пил прекалено много кафе днес...Това са въпросите които биха Ви доближили до причината за главоболието. В списъка долу можете да си отбележите какво точно Ви се случило:

  • Напрегнат стресиращ ден, важен срок

  • Лични емоционални проблеми

  • Дълго говорене пред аудитория, изморителна поза, лекция

  • Силен шум за дълго време

  • Храни* изброени са по-долу

  • Консумиране на алкохол

  • Цигари, тютюн

  • Парфюми или други козметични миризми

  • Месечния цикъл при жени, прием на хормонални препарати

  • Физическо усилие

  • Промени във времето

* Някой храни могат да провокират главоболието. Опитайте се да ги имате предвид, за да се предпазите. Помислете дали след консумирането им Ви боли глава? Ето някой от тях:



  • Червено вино, по-рядко бяло вино

  • Друг вид алкохол - уиски, ракия

  • Шоколад, млечен шоколад

  • Синьо сирене (продукти с плесен, мухъл), кашкавал

  • Ферментирали и опушени храни

  • Много обработени и илно изсушени и подправени месни продукти - суджук, луканка, хот-дог

  • Ядки, особено пържени

  • Кисели млека, сладолед

  • Банани, цитрусови плодове - лимони, портокали

  • Прясно опечен, топъл хляб и тестени продукти

  • Кафе, дори декофеинизирано, силен чай, кола

  • Газирани напитки

  • Лук, силно люти подправки

  • Захарин, аспартам в диетичните храни

  • Мононатриев глутамат (MSG), намиращ се в голямо количество в китайската храна

Контролирайте главоболието си като отбелязвате всяка настъпила промяна


Сега проблема за Вашето главоболие се концентрира във Вас - как Вие да си помогнете, така че то да не Ви притеснява за напред. В таблицата са изброени някой дейности които можете да предприемете, за да редуцирате стреса и да спазвате определена диета.





  • Спете достатъчно време през нощта. Ако не Ви стигат 6,30 часа сън спете по 8.

  • Винаги си почивайте и яжте нещо по обед. Дори и да имате само 15 минути.

  • Яжте такива неща, които Ви карат да се чувствате по-добре

  • Ако работите предимно седнал, ставайте от време на време и се раздвижвайте. Това помага.

  • Ако работите дълго време на компютър ставайте и гледайте надалеч през прозореца - това отпуска очите.

  • Разхождайте се, ходете пеш, карайте колело, ходете на плуване. Ако имате време правете по 2-3 или 4 пъти седмично. Би трябвало да се посъветвате с Вашия лекар за това преди да започнете.

  • Пробвайте да дишате дълбоко докато ходите пеш или си почивате.

  • Не отлагайте ангажименти и работата си, това действа особено стресиращо и подтискащо.

  • В началото на седмицата можете да планирате повечето си ангажименти за делника. Неделя е добър ден за това.

  • Усмихвайте се.

Можете да си водите дневник.

В графата "Днес" отбележете дали днес сте направили дадено мероприятие. В графата "Планирам" отбележете какво планирате да направите. Отбележете 2-3 неща. В графа "Седмица" отбележете постигнатото за изминалата седмица. Не се опитвайте да направите всичко наведнъж. Можете да добавите още графи в които да отбелязвате прогреса си и през следващите седмици.
Дневник
Създаването на такъв дневник ще Ви помгне много при овладяването на главоболието. Той може да бъде използван и от Вашия лекар при определянето на типа на главоболието Ви и назначаването на съответна терапия. Така Вие също ще се чувствате по-уверени и спокойни. Попълнете го при повече свои главоболия. Дневника ще Ви помогне да разберете точната причина за главоболието си. Не забравяйте да вземете дневника си когато отивате на доктор!

Да си помогнем сами
Не винаги има потребност от приемане на медикаменти. Ето няколко практични метода които ще са в от полза:


  • Почивка, дълбоко дишане, акупунктура, масаж

  • Парчета лед върху болезненото място е едно от най-добрите средства. Добре е да поставите лед и върху челото и слепоочията.

  • Топлината понякога благоприятства отпускането, увеличава притока на кръв и отпуска мускулното напрежение. Ако вземете топъл душ това може да е от полза. Все пак бъдете предпазливи, топлото може да е отключващ фактор за главоболието Ви.

  • Починете си в тъмна стая. Краткият следобеден сън е много желателен.


Кое е най-доброто лекарство за вас?
На пазара всеки 5-6 месеца се появяв нов медикамент за гловоболието, една съставка от много други които се тестват и изпитват. В момента хората страдащи от главоболие имат голямото предимство на и з б о р а, но и задачата да избират. Всеки медикамент има свое конкретно предназначение, странични ефекти, противопоказания, и въпреки това е трудно да се определи неговото действие за конкретното главоболие с точността с каято ние желаем.
Все пак има обективни показатели които помагат на лекаря и пациента да вземат правилен избор:

  • Налице ли са симптоми които придружават главоболието - повръщане, течение от носа, гадене, коремни болки, затруднено преглъщане, нарушения в зрението и т.н.

  • Доколко тези придружаващи симпоми са водещи, с оглед на това дали те да се повлияват от евентуалният медикамент или не?

  • Дали въпреки че сте взели навреме предписаният Ви медикамент, главоболието Ви се появява съвсем скоро или не?

  • Имате ли други заболявания който са контраиндикация за приемане на медикамента?

  • Типа на Вашата работа, имате ли възможност да употребявате седативни лекарства? и много други.

Ако взимате един от изброените по-долу медикаменти, консултирайте се с Вашия лекар.

Те могат да провокират мигренозен тип главоболие.

Cimetidine Indomethacin

Nifedipine Nitroglycerin

Естрогени Болкоуспокояващи



Преди да сте решили каквото и да било прочетете първо това:
Добре е да знаете коя лекарствена форма е най-удобна за Вас: Хапчета, Спрейове или Инжекционна?
Ако имате някое лекарство което взимате то прочетете информацията за него от опаковката, за да знаете неговите показания, странични ефекти, контраиндикации и индикации! Ако има нещо което Ви смущава консултирайте се с Вашия лекар!
При избора на мидикамент за лечение е добре да определите пред себе си и пред лекаря какво най-много Ви измъчва, т.е. това негативно усещане, което искате да повлияете най-силно с приема на лекарството.
Ако вече взимате такова лекарство ето Ви една примерна таблица за оценка на неговата ефективност:

  • Намалява болката

  • Бърз ефект

  • Намалява дразненето от светлината

  • Намалява течението от носа

  • Лесно се приема

  • Не ме приспива

  • Няма значими за мен странични ефекти

  • Едно ефективно лекарство трябва да притежава тези качества. Оценете тези качества на медикамента от 1 до 3.

Посъветвайте се с Вашия лекар за конкретния медикамент - за неговите предимства и недостатъци, за това как да постъпите ако превишите дозата или забравите да го вземете навреме.






Каталог: zabol -> nevrologicni
zabol -> Карцином на хранопровода На латински език: Carcinoma oesophagi. На английски език: Esophageal cancer. Синоними
zabol -> Запек при бебето
zabol -> Вроден сифилис А50. 3 Късно вродено сифилитично увреждане на очите
zabol -> 01 Кои кости влизат в състава на долния крайник и как са свързани те помежду си?
nevrologicni -> Да спи. С възрастта нуждите от сън намаляват и затова възрастните спят по-малко
nevrologicni -> Исхемичен мозъчен инсулт 01 Какво представляват мозъчно-съдовите заболявания?
nevrologicni -> Анорексията е заболяване, което се развива на психическа основа. То е типично предимно за младите жени и много често е резултат от налаганите в медиите представи за идеалната жена
nevrologicni -> Депресия 01 Какво е депресия?
nevrologicni -> Какво е тензионно главоболие?
nevrologicni -> Главоболие в детска възраст 01 Какви типове главоболие се срещат в детска възраст?


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница