Наредба № i-209 от 22. 11. 2004 Г. За правилата и нормите за пожарна и аварийна безопасност на обектите в експлоатация



страница1/4
Дата24.07.2016
Размер452.2 Kb.
#3659
  1   2   3   4
НАРЕДБА № I-209 ОТ 22.11.2004 Г. ЗА ПРАВИЛАТА И НОРМИТЕ ЗА ПОЖАРНА И АВАРИЙНА БЕЗОПАСНОСТ НА ОБЕКТИТЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ

Издадена от министъра на вътрешните работи и министъра на регионалното развитие и благоустройството, обн., ДВ, бр. 107 от 7.12.2004 г.



Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят изискванията за пожарна и аварийна безопасност на обектите в експлоатация и при извършване на монтажни, ремонтни и други видове дейности в тях.

Чл. 2. Тази наредба се прилага за обектите и прилежащите им територии в населените места и извънселищните територии, където се осъществява дейност, независимо от вида на собственост и основанието, на което се извършва дейността, и се съхраняват материали, независимо от тяхната форма.

Чл. 3. Изискванията на тази наредба са задължителни за собствениците, ръководителите, работниците, служителите и временно пребиваващите в обектите и прилежащите им територии.



Глава втора
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПОЖАРНАТА И АВАРИЙНАТА БЕЗОПАСНОСТ

Чл. 4. Собствениците и ръководителите на обектите организират разработването и утвърждават вътрешни правила (инструкции) и други документи за осигуряване на пожарната и аварийната безопасност (ПАБ).

Чл. 5. (1) Собствениците и ръководителите на обектите възлагат дейността по ПАБ на определени длъжностни лица с писмена заповед.
(2) Дейността по ал. 1 може да се възлага на ръководителите на звената, създадени по чл. 120а и 120б от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР), или на определени от тях лица.
(3) За обектите се създава досие, съдържащо документите, свързани с осигуряване на ПАБ, определени в чл. 6 и 7. Досието се съхранява от лицето, което организира и осигурява дейността по ПАБ.

Чл. 6. За обектите се разработват, утвърждават и съгласуват със съответната районна служба "Пожарна и аварийна безопасност" (РСПАБ):


1. правилата (инструкциите) за осигуряване на ПАБ на територията на обекта, в това число цехове, помещения, технологични линии и съоръжения, инсталации и др.;
2. плановете за действие на личния състав за гасене на пожари и ликвидиране на аварии;
3. плановете за осигуряване на ПАБ при ремонти, реконструкции и преоборудване в обектите;
4. плановете за евакуация при пожар или авария на личния състав и пребиваващите в обекта лица.

Чл. 7. За обекти с общ числен състав до 10 човека се изготвя само инструкция, регламентираща ПАБ в обекта, а дейността по чл. 5, ал. 1 може да се изпълнява от собственика или ръководителя.

Чл. 8. Плановете по чл. 6, т. 2, 3 и 4 се разработват задължително за:
1. производствени и обществени сгради за масово събиране на хора;
2. детски, учебни, социални и лечебни заведения за болнична помощ.

Чл. 9. Периодично, но не по-малко от веднъж в годината, плановете за действие на личния състав за гасене на пожари и ликвидиране на аварии и тези за евакуация се проиграват практически, за което се съставя протокол.

Чл. 10. В случаите, когато дейностите по чл. 6, т. 3 се извършват от други организации, плановете се разработват съвместно.

Чл. 11. (1) Собствениците или ръководителите на обектите издават заповеди за:


1. пожаробезопасно извършване на огневи работи;
2. пожаробезопасно използване на отоплителни, електронагревателни и други електрически уреди;
3. определяне на разрешените и забранените места за тютюнопушене;
4. изключване на електрическото захранване след приключване на работното време без денонощните потребители;
5. подготовка и инструктаж на личния състав по ПАБ;
6. осигуряване на пожарната безопасност в извънработно време за обекта;
7. поддържане и проверка на пожароизвестителните инсталации (ПИИ) и пожарогасителните инсталации (ПГИ);
8. поддържане и проверка на противопожарните уреди, съоръжения и средства за пожарогасене;
9. назначаване на комисия за определяне категорията на производство по пожарна опасност и групата на пожарна и взривна опасност съгласно действащите норми за пожарна безопасност в обекти с общ числен състав над 10 човека;
10. сформиране на нещатен щаб за ръководство на действията на ръководния, технологичния персонал и работниците при ликвидиране на пожари и за съдействие на органите за ПАБ при осъществяване на пожарогасителна и аварийно-спасителна дейност в обекти с общ числен състав над 10 човека.
(2) Изключването на електрическото захранване по ал. 1, т. 4 се удостоверява в дневник по образец (приложение № 1).

Чл. 12. Собствениците, ръководителите и личният състав са длъжни да познават и да могат да работят с осигурените в обекта противопожарни и аварийно-спасителни уреди и съоръжения след преминаване на инструктаж съгласно изискванията на Наредба № 3 от 1996 г. за инструктажа на работниците и служителите по безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана (ДВ, бр. 44 от 1996 г.).

Чл. 13. Състоянието на противопожарната автоматика, противопожарните, аварийно-спасителните уреди и съоръжения се удостоверява с протокол по образец (приложение № 2).

Чл. 14. (1) Комисията по чл. 11, ал. 1, т. 9 съставя протокол, който се утвърждава от собственика или ръководителя на обекта.


(2) При промяна на технологичния процес или предназначението на сградите и помещенията се извършва ново категоризиране.

Чл. 15. (1) Обектите се осигуряват с телефонна или друга връзка, свързваща ги с РСПАБ и със звеното за пожарна и аварийна безопасност, където има създадено такова по чл. 120а и 120б ЗМВР.


(2) При повреди на средствата за връзка собствениците или ръководителите уведомяват съответната РСПАБ и осигуряват други технически възможности за оповестяване.

Чл. 16. (1) В производствени обекти с преобладаваща категория на производство по пожарна опасност "А" и "Б" с обща застроена площ над 500 m2 и с категория "В" с обща застроена площ над 1000 m2, намиращи се в населени места и извънселищни територии, без РСПАБ или противопожарен участък (ППУ), се обособяват депа за противопожарна техника и материално-технически средства за пожарогасене.


(2) В депата се съхраняват мотопомпени агрегати, шлангове, струйници, пенообразуващи вещества за пожарогасене, водовземателни стойки и други, видът и количеството на които се съгласуват от РСПАБ на територията, на която се намира обектът.
(3) Депа не се изискват за производствени обекти, в които има създадени звена за ПАБ по чл. 120а и 120б ЗМВР, осъществяващи пожарогасителна и аварийно-спасителна дейност.

Чл. 17. При ремонтни работи, свързани с изключване на участъци от водопроводната мрежа, излизане от строя на помпени станции, неизправности в ПИИ и ПГИ, изтичане на вода от пожарните водоеми или тяхното източване, незабавно се уведомява съответната РСПАБ.

Чл. 18. В края на работното време всеки работник (служител) е длъжен да провери и да остави в пожаробезопасно състояние своето работно място, апаратите, машините, съоръженията и др., с които работи, съгласно проведения инструктаж по чл. 11, ал. 1, т. 5.

Глава трета
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНА И АВАРИЙНА БЕЗОПАСНОСТ НА ОБЕКТИТЕ

Раздел I
Изисквания към територията на обектите

Чл. 19. (1) Територията на обекта се поддържа чиста от горими отпадъци.


(2) Горимите производствени отпадъци се събират на определени пожарообезопасени места и се изнасят извън района на обекта.

Чл. 20. (1) Към всички сгради, съоръжения, водоизточници и депа за противопожарна техника и материално-технически средства за пожарогасене в обектите се осигуряват и поддържат пътища и свободни достъпи, които през зимата се почистват от сняг и се опесъчават.


(2) Преди настъпване на зимния сезон противопожарните хидранти и откритите водоеми се подготвят за eксплоатация при отрицателни температури.
(3) За предстоящо затваряне на отделни участъци от пътищата, което препятства минаването на противопожарните автомобили, предварително се уведомява съответната РСПАБ.

Чл. 21. (1) Незастроените площи, обособени от нормативно изискващите се разстояния между сградите и съоръженията, не могат да се използват за складиране на материали, оборудване, отпадъчен амбалаж, за паркиране на транспортни и други технически средства и построяване на временни сгради и съоръжения.


(2) Не се допуска спиране или паркиране на транспортни средства на разстояние 10 m преди и след противопожарните депа, хидранти и на площадките за противопожарни автомобили към противопожарните водоеми и резервоари за вода.

Чл. 22. (1) На прелезите на вътрешнообектните железопътни линии се поставят плътни настилки до горната част на релсата и се осигурява свободно преминаване на противопожарните автомобили.


(2) Престояване на вагони и локомотиви на местата на прелезите не се разрешава.
(3) Автоматичните портални врати и бариери се оборудват и с устройства за ръчно задвижване.

Чл. 23. На територията на взривоопасни и пожароопасни обекти и в местата, където се съхраняват и преработват горими материали, използването на открит огън, ако това не е свързано с технологичния процес и тютюнопушенето, се забраняват.

Чл. 24. (1) Територията на обектите и складовите бази се осигурява с външно осветление, захранено от самостоятелен токов кръг.
(2) Противопожарните депа, водоизточниците и външните пожарни стълби се устройват и обозначават съгласно действащите стандарти и Наредба № 4 от 1995 г. за знаците и сигналите за безопасност на труда и противопожарна охрана (ДВ, бр. 77 от 1995 г.).

Раздел II
Изисквания към сградите и помещенията

Чл. 25. (1) Сградите, помещенията и външните технологични съоръжения се оборудват с уреди, съоръжения и средства за пожарогасене.


(2) Видът и количеството на уредите, съоръженията и средствата за пожарогасене се определят съгласно действащите норми за пожарна безопасност, а разполагането и обозначаването им се извършват в съответствие с действащите стандарти и Наредба № 4 от 1995 г. за знаците и сигналите за безопасност на труда и противопожарна охрана.

Чл. 26. Пожароопасните места и тези за тютюнопушене в обектите се обозначават с указателни знаци в съответствие с Наредба № 4 от 1995 г. за знаците и сигналите за безопасност на труда и противопожарна охрана.

Чл. 27. (1) В административните, производствените сгради, детските, учебните, социалните и лечебните заведения за болнична помощ, както и в сградите за масово пребиваване на хора се поставят схеми за евакуация на хората от съответния етаж с обозначение на стаите (помещенията), евакуационните изходи, посоката на евакуация и разположението на електрическите табла, протовопожарните уреди и сигнализация с необходимия пояснителен текст.
(2) Пътищата за евакуация и изходите се обозначават с указателни табели в съответствие с Наредба № 4 от 1995 г. за знаците и сигналите за безопасност на труда и противопожарна охрана.

Чл. 28. (1) Всички врати на евакуационните изходи от помещенията с категория на производство "А" и "Б" и тези с категория на производство "В", "Г" и "Д", в които пребивават повече от 15 човека, трябва да се отварят навън.


(2) Не се разрешава заключване на вратите по пътя за евакуация, когато в сградите и помещенията пребивават хора.
(3) Не се разрешава монтирането на плъзгащи и въртящи се врати на евакуационни изходи.

Чл. 29. На всички врати към помещенията на производствени сгради и складове и на подходящи места на външните съоръжения с взривоопасни зони се поставят:


1. табели, указващи категорията на производство по пожарна опасност;
2. табели съгласно действащите стандарти.

Чл. 30. (1) Мероприятия с масово събиране на хора се провеждат само на предназначени за тази цел места.


(2) Изключения по ал. 1 се допускат след организиране и предварително извършване на проверка на всички помещения, евакуационни пътища и изходи, като се вземат мерки за осигуряване пожарната безопасност в сградите и помещенията. Резултатите от проверката и допълнително набелязаните мерки се отразяват в протокол.

Чл. 31. Устройването на базари, изложения и други подобни в сгради и помещения с друго предназначение се допуска само след разработване на инвестиционни проекти, съгласувани с органите за ПАБ.

Чл. 32. Допуска се устройването на временни (преместваеми) сгради и съоръжения при спазване на правилата и нормите за ПАБ.

Чл. 33. В коридорите, пожарозащитните преддверия, стълбищата и по други пътища за евакуация в сградите не се разрешава складирането на материали и оборудване.

Чл. 34. Противопожарните системи, съоръжения (ПИИ и ПГИ, димни люкове, пожарни клапи, помпи за противопожарни нужди и др.) и уреди постоянно се поддържат в изправно работно състояние при спазване инструкциите на производителя.

Чл. 35. Хоризонталните и вертикалните пожарозащитни прегради, през които преминават тръбопроводи, въздуховоди и кабели, в местата на преминаването се уплътняват с негорими материали, без да се намалява границата на огнеустойчивост (пожароустойчивост) и газодимонепроницаемостта.

Чл. 36. Собствениците и ръководителите на обектите осигуряват изправното техническо състояние на монтираните газодимоуплътнени врати на пожарозащитните преддверия, стълбищата, отделящи етажите в производствените, обществените и високите сгради и коридорите с дължина 60 и повече метра във високи сгради, което ежегодно се удостоверява с протокол.

Чл. 37. (1) Гардероби и шкафове за дрехи се разполагат само в определени за целта помещения, канцеларии и производствени помещения от категория на производство по пожарна опасност "Д".


(2) Допуска се поставяне на гардероби и шкафове за дрехи в помещения от:
1. категория на производство по пожарна опасност "В" в случаите, когато не се използват горими течности и прахове и пребиваващите са не повече от 5 човека;
2. категория на производство по пожарна опасност "Г", когато са метални и не противоречи на други нормативни изисквания.
(3) Не се допуска поставянето на гардероби и шкафове в складови помещения, по коридорите и другите пътища за евакуация.
(4) Със заповеди на собствениците или ръководителите на обектите се осъществява смяната, пожаробезопасното съхраняване и почистването на омасленото работно облекло.

Чл. 38. (1) В подпокривните пространства с горими и трудногорими покриви не се разрешава съхраняването на леснозапалими и горими течности, газове и материали.


(2) Подпокривни пространства по ал. 1 се държат заключени.

Чл. 39. В сградите и помещенията не се разрешава:


1. изменението на функционалното предназначение и техническото преоборудване на помещенията без разработването на съответната документация, съгласувана с органите за ПАБ;
2. използването и съхраняването в подземните етажи на леснозапалими течности, газове и химикали в количества, които могат да образуват общообемна взривоопасна концентрация;
3. устройването по пътищата за евакуация на въртящи се врати и други съоръжения, препятстващи евакуацията на хората и/или намаляващи широчината на пътищата;
4. премахването на пожарозащитните и димопреградните врати към стълбищни клетки, коридори, преддверия, холове и вестибюли без предварително съгласуване с органите за ПАБ;
5. възпрепятстването достъпа до люкове и други устройства за ръчно управление на противопожарни съоръжения.

Чл. 40. Производствените помещения и оборудването се поддържат чисти от прах и взривоопасни отпадъци. Почистването се извършва съгласно технологичните изисквания или правилата по чл. 6, т. 1.



Раздел III
Изисквания към електрическите инсталации и съоръжения

Чл. 41. Техническото състояние на електрическите мрежи и електрооборудването трябва да осигурява тяхната пожаробезопасна експлоатация и да съответства на Наредба № 3 от 2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии (ДВ, бр. 90 и 91 от 2004 г.).

Чл. 42. Всички неизправности в електрическите инсталации и съоръжения, които могат да предизвикат искрене, късо съединение, нагряване на изолацията на кабелите и проводниците над допустимото, отказ на автоматични системи за управление и др., се отстраняват незабавно. Ако това е невъзможно, инсталациите и съоръженията се спират от експлоатация.

Чл. 43. Електропроводните линии и електрическите съоръжения се поддържат чисти от прах. Почистването се извършва съобразно условията на работната среда.

Чл. 44. При експлоатацията, ремонта и поддържането на електрическите инсталации, уреди и съоръжения не се разрешава:
1. използването на продукти, несъответстващи на изискванията на действащите стандарти;
2. използването на нестандартни предпазители в електрическите табла;
3. използването на електрически ютии, котлони, бързовари и други електронагревателни уреди в канцеларии, производствени и складови помещения, здравни и учебни заведения, хотели и други обекти за масово пребиваване на хора извън специално оборудваните за тази цел пожаробезопасни места, определени със заповед на собственика или ръководителя на обекта;
4. оставянето без наблюдение на включени в електрическата мрежа електронагревателни уреди, телевизори, радиоапарати и др.;
5. разполагането на прожектори върху горими покривни конструкции;
6. съхраняването на суровини, готова продукция, транспортни и други технически средства върху ревизионните шахти на тунели с електрически кабели, както и на 1 m около електрически табла;
7. нарушаването на защитното изпълнение на съоръженията (IР и взривозащитата);
8. откритото полагане на транзитно минаващи кабели и проводници през складови помещения;
9. нарушаването на инструкциите на производителите за монтаж и експлоатация на електрически съоръжения и изделия;
10. работата на лица, които не притежават необходимата квалификация.

Чл. 45. След приключване на работния ден електрическото захранване се изключва централно от прекъсвач, с отделени преди прекъсвача денонощни потребители, осигурени с оразмерена автоматична защита.



Раздел IV
Изисквания към системите за отопление и вентилация

Чл. 46. Отоплителните и вентилационните съоръжения на сградите и помещенията се устройват и експлоатират при спазване на съответните нормативни актове и технически изисквания, установени за тяхното производство, монтаж и ползване.

Чл. 47. Преди есеннозимния сезон отоплителните уреди и съоръжения се проверяват и ремонтират, което се удостоверява с протокол. В експлоатация се допускат само изправни и стандартни уреди и съоръжения.

Чл. 48. В котелни помещения и такива, в които се използват горивни устройства, не се разрешава:


1. извършването на дейности, несвързани с обслужването на съответната инсталация;
2. употребата на нестандартни и отпадъчни нефтопродукти и други леснозапалими и горими течности, които не са предвидени в техническите условия за експлоатация;
3. изтичането на гориво от захранващата инсталация;
4. подаването на гориво при загасени и неизстинали горелки;
5. запалването на горелките на котлите за течно, прахово и газообразно гориво с ръчни факли;
6. запалването на горивната инсталация, работеща на течно гориво, без предварително продухване;
7. работата при неизправна автоматика и контролно-измервателни прибори;
8. употребата на горелки без автоматична защита;
9. оставянето на работещи котли без контрол;
10. сушенето на горими предмети и материали върху конструкцията и оборудването на котлите и тръбопроводите.

Чл. 49. Лицата, извършващи почистването, зареждането и запалването (включването) на отоплителните и други уреди и съоръжения, и тези, които ги използват, са отговорни за тяхната пожаробезопасна експлоатация.

Чл. 50. Комините и димоотводните тръби се почистват от сажди и отлагания в началото на отоплителния сезон и при необходимост, като се вземат мерки за пожарна безопасност.

Чл. 51. При експлоатацията на отоплителните уреди не се разрешава:


1. използването на нестандартни отоплителни уреди;
2. употребата на леснозапалими и горими течности за разпалване;
3. сушенето и поставянето на горими предмети и материали върху уреди и на разстояние, по-малко от това, определено в инструкциите на производителите;
4. използването на вентилационните канали като димоотводи;
5. повторно запалване на печки с течно гориво, преди те да са се охладили;
6. оставянето без контрол на печки с твърдо, течно и газово гориво и включени електрически отоплителни уреди (с изключение на топлоакумулиращите печки и лъчистото отопление);
7. използването на газови отоплителни уреди, работещи с газ пропан-бутан, в подземните помещения.

Чл. 52. Отоплителните уреди на твърдо гориво се почистват в края на работното време и се зареждат непосредствено преди запалването им.

Чл. 53. Вентилационните инсталации, огнезащитните устройства и въздуховодите се поддържат в изправно състояние, осигуряващо пожарната им безопасност.

Чл. 54. Собствениците и ръководителите на обектите осигуряват изправността на монтираните системи за повишено налягане и отдимяване, за състоянието на които съставят ежегодно протокол.



Глава четвърта
ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОЖАРНАТА И АВАРИЙНАТА БЕЗОПАСНОСТ НА ТЕХНОЛОГИЧНИТЕ ПРОЦЕСИ, ОБОРУДВАНЕТО, СКЛАДОВИТЕ ПОМЕЩЕНИЯ, ТОВАРО-РАЗТОВАРНИТЕ РАБОТИ И ПРИ ИЗВЪРШВАНЕ НА ОГНЕВИ РАБОТИ

Раздел I
Изисквания към технологичните процеси и оборудването

Чл. 55. В технологичните процеси се използват само вещества и материали с установени параметри на пожарна и взривна опасност.

Чл. 56. Параметрите на режима на технологичното оборудване и процеси, свързани с употребата на горими газове, леснозапалими и горими течности, горими прахове и взривоопасни смеси се поддържат в съответствие с изискванията на технологичните инструкции и паспортната документация.

Чл. 57. При експериментални производства за всеки нов експеримент се разработват и изпълняват мерки за осигуряване на ПАБ.

Чл. 58. Не се допуска експлоатация на неизправно технологично и друго оборудване, което може да доведе до пожари, експлозии и аварии.

Чл. 59. Строителните конструкции, технологичното и електрическото оборудване, отоплителните тела и инсталации се почистват периодично от взриво- и пожароопасни прахове и други горими материали по ред, установен от собственика или ръководителя на обекта.

Чл. 60. Изстинал продукт и замръзнали участъци по тръбопроводите се подгряват с гореща вода, пара, пясък или по други пожаробезопасни начини.

Чл. 61. На резервоарите за леснозапалими и горими газове и течности се означават максималната граница на тяхното запълване и наименованието на веществото.

Чл. 62. (1) В процеса на експлоатация на технологичното оборудване се осигурява постоянна изправност на дихателните и предохранителните клапани, огнепреградителите, нивомерите, дренажните системи, отвеждащите тръби, контролно-измервателните прибори, взривните мембрани и другите устройства, гарантиращи безопасна работа.
(2) Прегледите и ремонтите на оборудването се извършват съгласно изискванията на техническата и технологичната документация.
(3) Резултатите от проверките на дихателните и предохранителните клапани, огнепреградителите и нивомерите се отразяват в протокол.

Чл. 63. (1) При изтичането на леснозапалими и горими течности и газове от технологичното оборудване незабавно се вземат мерки за отстраняване на неизправностите.


(2) Топлоизолацията на технологичното оборудване, напоена с леснозапалими или горими течности, се заменя незабавно след ликвидиране на повредите, предизвикали изтичането на продукт.

Чл. 64. За разположението и реда за включване и спиране на основните и аварийните пожарозащитни, пожарогасителни, взриво- и пожароопасни комуникации се разработва схема, която се поставя на видно място.

Чл. 65. Обслужващият персонал се задължава да познава технологичната схема на оборудването, местата на пусковоспирателните устройства и да може да ги използва при авария или пожар.

Чл. 66. (1) Системите за евакуация на горими газове, леснозапалими и горими течности от вместимостите и апаратите в случай на авария или пожар се поддържат постоянно в изправност.


(2) Крановете на линиите за аварийно отвеждане на горими газове, леснозапалими и горими течности се означават, като се осигурява свободен достъп до тях. Редът и последователността на операцията за аварийно отвеждане се определят с инструкция, утвърдена от ръководителя или собственика на обекта.

Чл. 67. Не се допускат машини с движещи се механизми и апарати с бъркалки при обработване на взриво- и пожароопасни вещества и материали да работят без заземяване, с изключени или неизправни уловители на твърди предмети и частици.

Чл. 68. Във взривоопасните зони всички дейности се извършват с искронеобразуващи инструменти, а обслужващият персонал се задължава да използва искронеобразуващи и антистатични обувки, работно облекло и бельо.

Чл. 69. В пожароопасните и взривоопасните производства се поставят знаци за противопожарна охрана в съответствие с БДС ISO 6309.

Чл. 70. Констатираните повреди по апаратите, работещи с горими газове, леснозапалими и горими течности и взривоопасни вещества, се отстраняват незабавно.

Чл. 71. (1) За миене и обезмасляване на изделия и детайли се използват негорими състави, пасти и други пожаробезопасни материали и инсталации.


(2) Употребата на горими и леснозапалими течности по ал. 1 се допуска след съгласуване с органите за ПАБ.

Чл. 72. Взривоопасните и горимите изходни суровини за боядисване, миене и за други цели се доставят в готов вид. Смесването им се извършва в отделни помещения или на открити площадки, при спазването на изискванията за ПАБ.

Чл. 73. Разлетите или разсипаните взриво- и пожароопасни вещества и материали се събират и почистват незабавно.

Чл. 74. Празните съдове от използвани взривоопасни вещества и материали се държат плътно затворени и се съхраняват извън производствените помещения, на специално определени площадки, защитени от прякото действие на слънчевите лъчи.

Чл. 75. В лабораториите и другите места, предназначени за работа с взриво- и пожароопасни материали, не се допуска съвместно съхраняване на сгъстен въздух и кислород в едно помещение с леснозапалими и горими течности.

Чл. 76. Употребата на огън за откриване изтичането на газ от газопроводни инсталации и газови прибори не се разрешава.

Чл. 77. Отработените леснозапалими и горими течности се събират в специален негорим и херметично затворен амбалаж, който след приключване на работа се изнася от лабораторията (помещението).

Чл. 78. Не се допуска изливането на леснозапалими и горими течности в общата канализационна система.

Чл. 79. Не се допуска оставянето без контрол на запалени горелки и други нагревателни уреди, които не са осигурени със съответната автоматика.

Чл. 80. Не се допуска зареждането с втечнени и сгъстени горими газове на съдове, работещи под налягане, на които не е извършена проверка, чрез хидравлично изпитване, съгласно действащите стандарти.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница