Наредба №1 от 23. 01. 2009 г за обучението на деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания



страница1/9
Дата10.02.2018
Размер1.27 Mb.
#56469
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
НАРЕДБА № 1 от 23.01.2009 г. за обучението на деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания

Обн. - ДВ, бр. 11 от 10.02.2009 г.; изм. и доп., бр. 59 от 04.08.2015 г., в сила от 04.08.2015 г.



Издадена от министъра на образованието и науката

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определя държавното образователно изискване за обучението на децата и учениците със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания.

Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) Деца и ученици със специални образователни потребности са децата и учениците с образователни потребности, които може да възникнат при:

1. различни видове увреждания - сензорни, физически, умствени (умствена изостаналост), множество увреждания;

2. комуникативни нарушения;

3. специфични нарушения на способността за учене (дислексия, дисграфия, дискалкулия);

4. разстройства от аутистичния спектър;

5. емоционални и поведенчески разстройства.

(2) На децата и учениците със специални образователни потребности се осигурява психолого-педагогическа подкрепа за:

1. коригиране и компенсиране на съответното увреждане, нарушение или затруднение;

2. подпомагане в образователно-възпитателния процес за постигане на държавните образователни изисквания за предучилищното възпитание и подготовка или за учебното съдържание;

3. стимулиране на цялостното им развитие за успешна социална интеграция и професионална реализация.

Чл. 3. (1) Децата и учениците със специални образователни потребности се обучават и възпитават интегрирано в детските градини по чл. 18 от Закона за народната просвета (ЗНП) и в училищата по чл. 26, ал. 1, т. 1-10 или т. 12 ЗНП.

(2) Децата и учениците със специални образователни потребности може да се обучават и възпитават в специалните детски градини и училища след изчерпване на всички възможности за интегрирано обучение и възпитание в детските градини по чл. 18 ЗНП и в училищата по чл. 26, ал. 1, т. 1-10 или т. 12 ЗНП.

(3) Децата и учениците със специфични обучителни трудности се обучават интегрирано в детските градини и училищата в системата на народната просвета, като получават психолого-педагогическа помощ от психолог и логопед.

(4) Децата и учениците с увреден слух, които са слухопротезирани, се обучават интегрирано в детските градини и училищата в системата на народната просвета, като получават специализирана помощ от рехабилитатор на слуха и говора или логопед и от психолог.

Чл. 4. Децата и учениците с хронични заболявания, включително и със специални образователни потребности, може да се обучават и възпитават в детските градини по чл. 18 ЗНП и в училищата по чл. 26, ал. 1, т. 1-10 или т. 12 ЗНП или в специални детски градини и в специални училища при условията и по реда на тази наредба.

Чл. 5. Обучението и възпитанието на децата и учениците със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания се осъществява по: програмите за предучилищно възпитание и подготовка; учебния план и учебните програми на училището; индивидуални образователни програми; индивидуални програми за ранно въздействие и ранна рехабилитация за децата с нарушено зрение и за децата с увреден слух; учебни програми по специалните учебни предмети за децата и учениците с увреден слух и за децата и учениците с нарушено зрение.

Чл. 6. (1) Интегрираното обучение и възпитание на децата и учениците се организира и осъществява от детската градина или училището съвместно със съответния ресурсен център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности.

(2) Интегрираното обучение и възпитание на децата и учениците със специални образователни потребности се осъществява съвместно с децата в групата в детската градина или с учениците в паралелката в училището с помощта на ресурсни учители и други специалисти от ресурсните центрове за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности.

(3) С децата и учениците със специални образователни потребности, които се обучават и възпитават интегрирано, може да се осъществява и индивидуална, и групова работа в стая, оборудвана с технически средства и дидактически пособия, в кабинета на рехабилитатора и в логопедичния кабинет.

(4) В процеса на интегрирането на децата и учениците със специални образователни потребности ресурсните центрове по ал. 1 осъществяват консултативни, образователно-възпитателни, рехабилитационни и координиращи дейности.

Чл. 6а. (Нов - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) (1) Обучението на учениците със специални образователни потребности може да се осъществява и в комбинирана форма на обучение съобразно индивидуалното развитие на ученика, когато възможностите за обучение в дневна форма са изчерпани.

(2) Комбинираната форма на обучение е подходяща за ученици от аутистичния спектър, ученици с множество увреждания или друго състояние, което води до трудности в обучението при условията на дневна форма на обучение.

(3) Комбинирана форма на обучение се организира само за ученици със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуални образователни програми, чиито родители/настойници са заявили това желание пред директора на съответното училище, и за които е изразено такова становище от екипа по чл. 37, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета.

(4) В 7-дневен срок след постъпване на заявлението от родителя/настойника за комбинирана форма на обучение директорът на училището издава заповед за създаване на екип по чл. 37, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета в разширен състав с участието и на допълнителни специалисти от съответния ресурсен център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности според потребностите на ученика.

(5) Екипът по ал. 4 има за цел да установи необходимостта от организиране на комбинирана форма за конкретния ученик, от разработване на индивидуален учебен план и индивидуални учебни програми за обучението му, както и да определи учебните предмети, по които ще се осъществява индивидуалното обучение на ученика.

(6) По преценка на екипа по ал. 4 и в съответствие с потребностите на ученика членовете на екипа с участието и на други специалисти при необходимост, както и на учителите по съответните учебни предмети разработват индивидуален учебен план и индивидуални учебни програми за комбинирана форма на обучение в 30-дневен срок след издаване на заповедта на директора на училището за създаването на екипа.

(7) Индивидуалният учебен план и индивидуалните учебни програми за комбинирана форма на обучение се утвърждават от директора на училището.

(8) За всеки ученик, който се обучава в комбинирана форма на обучение, съгласувано с родителя/настойника се изготвя седмично разписание, съобразено с психо-физическите особености и индивидуалните потребности на ученика. Седмичното разписание се утвърждава от директора на училището.

Чл. 7. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.)

(1) (Предишен текст на чл. 7 - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) За обучението и възпитанието на децата и учениците със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания се осигурява подкрепяща среда, която включва:

1. достъпна архитектурна среда съгласно изискванията на Наредба № 6 от 2003 г. за изграждане на достъпна среда в урбанизираните територии (ДВ, бр. 109 от 2003 г.);

2. екипи от специалисти, в които в зависимост от потребностите на децата и учениците се включват учители-специални педагози, ресурсни учители, психолози, логопеди, рехабилитатори на слуха и говора и други, както и родителите, настойниците или попечителите на децата и учениците със специални образователни потребности. За децата и учениците със специални образователни потребности, които са настанени в специализирана институция за деца, в екипа се включва и специалист, определен от директора на тази институция;

3. диагностична, консултативна и рехабилитационна дейност;

4. специални учебно-технически средства и апаратура, дидактически материали, учебни помагала, специализирани софтуери и други;

5. индивидуални образователни програми;

6. учебни програми по специалните учебни предмети за децата и учениците с увреден слух-индивидуално формиране и развитие на устната реч, развитие на речта, музикални стимулации, фонетична ритмика и моторика, реч и предметна дейност;

7. учебни програми по специалните учебни предмети за децата и учениците с нарушено зрение-по зрително подпомагане, ориентиране и мобилност и полезни умения.

(2) (Нова - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) Родителите, настойниците или попечителите на децата и учениците със специални образователни потребности взаимодействат с екипа от специалисти и при необходимост подпомагат учителите за адаптирането на детето или ученика в образователната среда, включително в групата в детската градина или в паралелката в училище.

(3) (Нова - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) При преместване от една детска градина в друга или от едно училище в друго родителите, настойниците или попечителите предоставят актуална информация за състоянието на детето или ученика, включително актуални медицински документи при наличие на такива, както и други документи с цел извършване на обективна оценка на образователните потребности от екипа от специалисти и осигуряване на необходимите условия в детската градина или училището за адаптиране на детето или ученика в образователната среда.

Чл. 8. (1) Децата и учениците със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуални образователни програми, но постигат държавните образователни изисквания за предучилищното възпитание и подготовка и за учебното съдържание, продължават обучението си по програмите на съответната детска градина или по училищния учебен план и учебните програми на съответното училище и получават удостоверение за завършена подготвителна група/подготвителен клас или документ за завършен клас, етап или степен на образование съгласно държавното образователно изискване за документите за системата на народната просвета.

(2) Учениците със специални образователни потребности, които са завършили обучението си за етап или степен на образование по индивидуални образователни програми, но не са постигнали държавното образователно изискване за учебното съдържание, получават удостоверение за завършен клас, а завършилите ХII клас-удостоверение за завършен гимназиален етап, съгласно държавното образователно изискване за документите за системата на народната просвета.

Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) Директорите на специалните детски градини и на специалните училища не приемат за обучение деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания, които не са включени в списъка по чл. 22, ал. 3.

Чл. 10. Документацията, свързана с обучението на децата и учениците със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания, се определя и води съгласно държавното образователно изискване за документите за системата на народната просвета.

Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) Регионалният инспекторат по образованието поддържа база данни за децата и учениците със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания, които се обучават интегрирано или в специални детски градини и специални училища.

(2) В базата данни се съдържа информация за имената на децата или учениците, здравословното им състояние и детската градина или училището, в което се обучават. При обработването на информацията се спазват изискванията на Закона за защита на личните данни.

(3) В 7-дневен срок от записването на дете или ученик със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания директорът на детската градина или училището уведомява началника на регионалния инспекторат по образованието.

(4) (Отм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.).

Глава втора

КОМПЛЕКСНО ПЕДАГОГИЧЕСКО ОЦЕНЯВАНЕ НА ДЕЦАТА И УЧЕНИЦИТЕ СЪС СПЕЦИАЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПО- ТРЕБНОСТИ

Чл. 12. Комплексното педагогическо оценяване на децата и учениците със специални образователни потребности се извършва от екипа към регионалния инспекторат по образованието и от екипите в детските градини и в училищата, в които се обучават децата и учениците със специални образователни потребности.

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) (1) Основната цел на комплексното педагогическо оценяване от екипа към регионалния инспекторат по образованието е да се извърши първична оценка на общото развитие на детето или ученика, въз основа на която да се препоръча видът и формата на обучение.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) Основната цел на комплексното педагогическо оценяване от екипа в детската градина или училището, в което се обучава детето или ученикът, е функционална оценка на образователните потребности за установяване на възможностите му за обучение по учебни планове и учебни програми в съответствие с индивидуалното развитие.

Чл. 14. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) Комплексното педагогическо оценяване е насочено към определяне на:

1. интелектуалните и когнитивните способности;

2. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) езиково-говорното развитие;

3. (нова - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) комуникативните умения;

4. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) моторно-двигателните умения;

5. (предишна т. 4 - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) уменията за самостоятелен и независим живот;

6. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) формите за обучение и общуване на детето или ученика в зависимост от увреждането, нарушението или затруднението;

7. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) потенциалните способности и индивидуалните образователни потребности;

8. (предишна т. 7 - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) основните цели и задачи на обучението и развитието, свързани с възможностите и потребностите на детето или ученика;

9. (предишна т. 8 - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) специалните методи и средства за постигане на целите и задачите;

10. (предишна т. 9 - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) индивидуалния подход в психосоциалната рехабилитация;

11. (предишна т. 10 - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) необходимите специалисти за работа с детето или ученика;

12. (предишна т. 11 - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) ролята на родителите, настойниците, попечителите или директорите на специализираните институции за деца в образователно-възпитателния процес на детето или ученика.

Чл. 15. (1) Комплексното педагогическо оценяване се извършва по предварително определени от екипите по чл. 13, ал. 1 и 2 график, методика и процедура.

(2) Екипът към регионалния инспекторат по образованието и в детската градина и училището преди провеждането на комплексното педагогическо оценяване предоставят на родителя, настойника, попечителя или на директора на специализирана институция за деца информация в достъпна за тях форма за целите, методиката, процедурата, както и за графика и продължителността на оценяването.

Чл. 16. Комплексното педагогическо оценяване на дете или ученик със специални образователни потребности, което не владее български език, се извършва на майчиния му език, като за целта се осигурява преводач.

Чл. 17. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) (1) За извършване на комплексното педагогическо оценяване се представят следните документи:

1. молба от родителя, настойника, попечителя или от директора на специализирана институция за деца, в която детето е настанено;

2. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) медицински документи при наличие на такива, издадени от съответния лекар специалист или от съответната лекарска комисия с приложени резултати от проведени медицински консултации и изследвания в зависимост от вида увреждане или нарушение;

3. психолого-педагогическа характеристика на детето от учителите на група в детската градина или на ученика-от класния ръководител в училището или от екипа, отговорен за изпълнението на индивидуалния план за грижа, за децата и учениците със специални образователни потребности, настанени в специализирани институции за деца;

4. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) удостоверение за завършена подготвителна група, удостоверение за завършен първи клас, удостоверение за завършен начален етап на основно образование, свидетелство за основно образование;

5. творчески работи на детето или ученика, писмени работи, рисунки и други материали.

(2) Директорът на съответната детска градина, училище или специализирана институция за деца е длъжен да осигури изготвянето на психолого-педагогическата характеристика по ал. 1, т. 3 при поискване от родител, настойник или попечител.

(3) Екипите по чл. 13, ал. 1 и 2 може да изискват и други документи по своя преценка.

Глава трета

ПОДКРЕПЯЩА СРЕДА

Раздел I

Екип за комплексно педагогическо оценяване към регионалния инспекторат по образованието

Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) (1) Екипът за комплексно педагогическо оценяване към регионалния инспекторат по образованието се формира и осъществява дейността си съгласно чл. 6а от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета (ДВ, бр. 68 от 1999 г.).

(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) В постоянния състав на екипа по ал. 1 освен експерт от регионалния инспекторат по образованието се включват ресурсен учител от съответния ресурсен център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности, учител от детска градина, от общообразователно или професионално училище, учител - специален педагог от специално училище за деца с умствена изостаналост, логопед, рехабилитатор на слуха и говора, педагог на зрително затруднени деца и психолог от съответния ресурсен център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности, от съответното специално училище за деца с увреден слух или за деца с нарушено зрение и от съответния логопедичен център при наличие на такъв, както и лекар от съответната регионална здравна инспекция.

(3) Специалистите по ал. 2 се включват в състава на екипа от началника на регионалния инспекторат по образованието по писмено предложение на ръководителите на съответните институции.

(4) В дейността по комплексно педагогическо оценяване участва и представител на отдел "Закрила на детето" по писмено предложение на директора на дирекция "Социално подпомагане". На представителя на отдел "Закрила на детето" се предоставя график на заседанията на екипа по ал. 1.

Чл. 19. (1) Екипът по чл. 18, ал. 1 заседава целогодишно.

(2) Заседанията на екипа се извършват в съответствие с годишен план, утвърден от началника на регионалния инспекторат по образованието.

(3) Заседанията на екипа се провеждат в ресурсния център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности или в друго място с достъпна архитектурна среда, предварително определено от началника на регионалния инспекторат по образованието.

(4) Заседание на екипа се организира за оценяване на не повече от 10 деца и ученици със специални образователни потребности и/или хронични заболявания.

(5) Заседанията на екипа са редовни, ако присъстват всички членове. Решенията се взимат с пълно мнозинство.

(6) За всяко заседание се съставя протокол, подписан от председателя и от всички членовe на екипа.

Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) Екипът по чл. 18, ал. 1 извършва първична оценка на общото развитие на детето или ученика съгласно Методика за оценка на образователните потребности на децата и учениците (приложение № 1). Методиката се прилага изцяло или се прилагат отделни нейни части съобразно възрастовите особености и индивидуалните потребности на детето или ученика. В хода на оценката може да се приложат и други методики по преценка на специалистите в екипа. Екипът отразява заключението си в Карта за оценка на образователните потребности на детето или ученика (приложение № 1а). Картата за оценка съдържа и препоръка за интегрирано обучение или за обучение в специална детска градина или в специално училище, както и препоръки за ресурсното подпомагане.

(2) Родителят, настойникът или попечителят на детето и ученика, или директорът на специализираната институция за деца се запознават със заключението и препоръката по ал. 1, което се удостоверява с подписа им.

(3) В случаите на несъгласие на родителя, настойника или попечителя или на директора на специализираната институция за деца със заключението и/или препоръката по ал. 1 началникът на регионалния инспекторат по образованието писмено уведомява съответния отдел за закрила на детето с цел осигуряване на най-добрия интерес на детето или ученика, както и експертната комисия по чл. 22, ал. 5.

Чл. 21. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) (1) Екипът по чл. 18, ал. 1 приема и разглежда следните документи на деца и ученици с хронични заболявания:

1. молба от родителя, настойника или попечителя или от директора на специализирана институция за деца, в която детето или ученикът са настанени;

2. удостоверение за раждане и лична карта на ученика;

3. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) протокол от специализирана по профила на заболяването лекарска консултативна комисия или от друга експертна лекарска комисия с приложени лична амбулаторна карта, съдържаща необходимите изследвания, консултации, епикризи и други, които удостоверяват заболяването;

4. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) удостоверение за завършена подготвителна група, удостоверение за завършен първи клас, удостоверение за завършен начален етап на основно образование, свидетелство за основно образование.

(2) Екипът по чл. 18, ал. 1 може да изисква и други документи по своя преценка.

(3) Въз основа на документите по ал. 1 екипът по чл. 18, ал. 1 препоръчва или не препоръчва обучение в оздравителна детска градина или оздравително училище.

(4) Началникът на регионалния инспекторат по образованието уведомява родителя, настойника или попечителя или директора на специализираната институция за деца, в която детето е настанено, за решението на екипа по чл. 18, ал. 1 в 7-дневен срок от получаване на протокола от заседанието.

Чл. 22. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) (1) В 7-дневен срок от всяко заседание екипът по чл. 18, ал. 1 представя на началника на регионалния инспекторат по образованието протокола по чл. 19, ал. 6, към който се прилагат картите за оценка на децата или учениците със специални образователни потребности, както и документите на децата и учениците с хронични заболявания.

(2) Екипът по чл. 18, ал. 1 изготвя мотивирано предложение до началника на съответния регионален инспекторат по образованието за утвърждаване на списъци на децата или учениците със специални образователни потребности, които може да се насочат за интегрирано обучение, на децата или учениците, които може да се насочат към обучение в специални детски градини и в специални училища, както и за децата и учениците с хронични заболявания, които може да се насочат за обучение в оздравителни детски градини и в оздравителни училища.

(3) Списъците на децата и учениците по ал. 2 се утвърждават от началника на съответния регионален инспекторат по образованието.

(4) Децата или учениците с хронични заболявания, които не са включени в списъците по ал. 3, постъпват в избрано от тях училище по чл. 26, ал. 1, т. 1 - 10 или 12 ЗНП съобразно личните си предпочитания и възможности.

Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) (1) Заключението и/или препоръката по чл. 20, ал. 1 и препоръката по чл. 21, ал. 3 може да бъде оспорена пред министъра на образованието и науката от родителя, настойника или попечителя или от директора на специализирана институция за деца в 10-дневен срок от уведомяването.

(2) Министерството на образованието и науката служебно изисква цялата документация по случая от началника на регионалния инспекторат по образованието.

(3) Министърът на образованието и науката определя със заповед експертна комисия, която извършва преглед и анализ на представените документи по ал. 2 на деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания, за които е оспорена препоръката по чл. 20, ал. 1 и чл. 21, ал. 3. В състава на комисията се включват психолог, логопед, учител - специален педагог/ресурсен учител, а при необходимост лекар и други специалисти.

(4) При необходимост експертната комисия може да извърши ново оценяване на образователните потребности на децата или учениците, за които е оспорена препоръката по чл. 20, ал. 1 и чл. 21, ал. 3.

(5) Експертната комисия по ал. 3 потвърждава или отхвърля заключението или препоръката на екипа по чл. 18, ал. 1. Когато препоръката или заключението бъде отхвърлена, експертната комисия изготвя нова препоръка или заключение.

(6) Експертната комисията изготвя мотивирано предложение до министъра на образованието и науката за утвърждаване на списъци на децата или учениците със специални образователни потребности по ал. 3 и 4, които може да се насочат за интегрирано обучение, и за децата или учениците, които може да се насочат към обучение в специална детска градина и в специално училище.

Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2015 г., в сила от 04.08.2015 г.) (1) Министърът на образованието и науката въз основа на предложението по чл. 23, ал. 6 утвърждава със заповед списъци на децата или учениците по чл. 23, ал. 3 и 4, които може да се приемат за интегрирано обучение в детските градини и училищата от съответната област или за обучение в специални детски градини и училища.

(2) Заповедта по ал. 1 се издава до два месеца от оспорването по чл. 23, ал. 1.

(3) Списъците по ал. 1 се изпращат на началника на съответния регионален инспекторат по образованието.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница