Наредба №17 от 30 юли 2008 Г. За условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на внасяните паразитни болести



страница1/4
Дата25.10.2018
Размер1.17 Mb.
#97434
  1   2   3   4
НАРЕДБА № 17 ОТ 30 ЮЛИ 2008 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ДИАГНОСТИКА, ПРОФИЛАКТИКА И КОНТРОЛ НА ВНАСЯНИТЕ ПАРАЗИТНИ БОЛЕСТИ

Издадена от Министерството на здравеопазването

Обн. ДВ. бр.71 от 12 Август 2008г.

Раздел I.

Общи положения

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на внасяните паразитни болести.

(2) Обект на дейностите по ал. 1 са граждани на Република България и на други страни, идващи от ендемични за паразитни болести региони, с цел недопускане внасянето и разпространението на тези заболявания на територията на Република България.

Чл. 2. (1) Министерството на здравеопазването (МЗ) ръководи, координира и контролира дейностите по чл. 1, ал. 1.

(2) Министерството на земеделието предоставя при поискване на лица, ведомства, организации и др., които извършват дейности в рискови за заразяване региони, необходимата информация за разпространението на паразитните болести по света и предпазните мерки, които трябва да предприемат спрямо пътуващите зад граница.

(3) Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) поддържа в интернет страницата си актуална информация за разпространението на паразитните болести по света и препоръчителните предпазни мерки спрямо тях.

(4) Ежегодно НЦЗПБ предоставя на МЗ актуализирана информация за разпространението, лечението и химиопрофилактиката на маларията по света съгласно препоръките на Световната здравна организация.

(5) Информацията по ал. 4 се предоставя от МЗ на регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ), лечебните заведения (ЛЗ), здравните заведения (ЗЗ) и регионалните центрове по здравеопазване (РЦЗ) в страната.

Чл. 3. За изпълнение на дейностите по чл. 1 и 2 МЗ се подпомага от националния консултант по паразитология и лекари с призната специалност по "медицинска паразитология" от НЦЗПБ, медицинските университети (МУ) и РИОКОЗ.

Чл. 4. Националният консултант по паразитология:

1. анализира информацията за разпространението на паразитните болести в света, риска от заразяване на пътуващите извън територията на Република България и епидемиологичните последствия при внасяне на паразитни болести в страната;

2. разработва и предлага на МЗ проекти на нормативни документи, уреждащи провеждането на дейностите по чл. 1, ал. 1 от ЛЗ, здравните заведения, РИОКОЗ и др.;

3. осъществява научно-методично ръководство на РИОКОЗ и лечебните структури по изпълнението на дейностите по чл. 1, ал. 1.

Чл. 5. Националният център по заразни и паразитни болести и МУ следва периодично да организират и провеждат тематични курсове по диагностика, лечение, профилактика, епидемиологичен надзор и контрол на внасяните паразитни болести в Република България.

Раздел II.

Диагностика и мерки при откриване на случаи на внасяни паразитни болести

Чл. 6. (1) Лабораторната диагностика на внасяните паразитни болести се извършва в медико-диагностични лаборатории по медицинска паразитология.

(2) Лекарите с призната специалност по "медицинска паразитология", работещи в структурите по ал. 1, периодично (на всеки 3 години) преминават задължително курсово обучение по тропически паразитни болести в НЦЗПБ и/или МУ с цел поддържане на квалификацията си.

Чл. 7. (1) За малария се изследват лица, идващи от страни с разпространена малария (приложение № 1) по клинични и/или по епидемиологични показания (приложение № 2).

(2) При повишена температура гражданинът е длъжен да уведоми лекаря, който извършва клиничния му преглед, за пребиваване в тропическа страна през последните три години.

(3) Лекарят, осъществяващ клиничен преглед на пациент с повишена температура, пребивавал през последните три години в тропическа страна, го насочва за изследване за малария в структурите по чл. 6, ал. 1 с медицинско направление, независимо от диагнозата.

(4) Изследването за малария се извършва по реда, посочен в приложение № 3.

(5) Структурите по чл. 6, ал. 1 задължително изпращат за потвърждение в Националната референтна лаборатория за диагностика на паразитозите - местни и тропически, на НЦЗПБ не по-късно от 24 часа след изследването микроскопските препарати, въз основа на които е поставена диагнозата малария.

Чл. 8. При диагностични затруднения на малария се изисква консултация и/или изследване в НЦЗПБ и/или в структурите по чл. 6, ал. 1 на университетските многопрофилни болници в страната.

Чл. 9. Гражданите, пристигащи от страни, ендемични за тропически паразитни болести (приложение № 1), по клинични показания се насочват за изследване от лекаря, извършил клиничния преглед в структурите по чл. 6, ал. 1 с медицинско направление.

Чл. 10. Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве извършва по епидемиологични показания и по преценка на лекар с призната специалност по "медицинска паразитология" изследвания за внасяни паразитни болести на лицата, пристигнали от страните по чл. 9.

Чл. 11. (1) Структурите по чл. 6, ал. 1 изпращат до директора на РИОКОЗ месечна/годишна справка (приложение № 4) за извършените изследвания и всички лабораторно потвърдени случаи на внасяни паразитни болести.

(2) Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве изпраща обобщена информация (приложение № 4) за потвърдените случаи на внасяни паразитни болести до директорите на дирекция "Обществено здраве" (ОЗ) на МЗ и НЦЗПБ.

Чл. 12. (1) Всички болни/заразоносители с лабораторно потвърдена внасяна паразитна болест подлежат на амбулаторно или стационарно лечение.

(2) На задължителна изолация и болнично лечение подлежат лица - болни и заразоносители на малария.

(3) Лечението на лицата по ал. 1 и 2 се провежда при задължителна консултация с лекар с призната специалност по "медицинска паразитология" или лекар с призната специалност по "инфекциозни болести".

(4) За лечение на рядко диагностицирани, но животозастрашаващи внасяни паразитни болести НЦЗПБ поддържа и съхранява лекарствен запас от неразрешени за употреба в страната лекарствени продукти.

(5) Ежегодно НЦЗПБ уведомява Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) за количествата и вида на лекарствените продукти по ал. 4.

(6) Средствата за закупуване на лекарствените продукти по ал. 4 се осигуряват от НЦЗПБ.

(7) Условията и редът, при които НЦЗПБ предоставя при необходимост на лечебните заведения в страната лекарствени продукти от запаса по ал. 4, се определят с наредбата по чл. 9, ал. 1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ДВ, бр. 31 от 2007 г.).

(8) Националният консултант на МЗ по паразитология съгласувано с изпълнителния директор на ИАЛ определя вида и количеството на лекарствените продукти по ал. 4 и периодично прави предложение до директора на НЦЗПБ за попълване на лекарствения запас.

Раздел III.

Профилактика и контрол на внасяните паразитни болести

Чл. 13. За предпазване на населението и територията на страната от внасяни паразитни болести РИОКОЗ разпореждат необходимите профилактични и противоепидемични мерки.

Чл. 14. Съобщаването на лабораторно потвърден случай на малария от структурите по чл. 6, ал. 1 на РИОКОЗ, общопрактикуващия лекар (ОПЛ) или лечебното заведение, изпратило материала за изследване, се извършва при условията и по реда на чл. 8 от Наредба № 21 от 2005 г. за реда за регистрация, съобщаване и отчет на заразните болести (ДВ, бр. 62 от 2005 г.).

Чл. 15. (1) При лабораторно потвърден случай на малария РИОКОЗ изпраща в срок до 24 часа до директорите на дирекция "ОЗ" на МЗ и НЦЗПБ адресните данни за лицето - болен или заразоносител, вида на маларията, страната, в която лицето е заразено, и датите на заболяване, диагностициране и хоспитализация.

(2) Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве извършва епидемиологично и ентомологично проучване и организира и провежда необходимите противоепидемични мерки не по-късно от 24 часа от съобщаването на случая.

(3) Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве попълва и изпраща карта за епидемиологично проучване (приложение № 5) до директорите на дирекция "ОЗ" на МЗ и НЦЗПБ в срок не по-късно от 20 дни от съобщаването на случая.

(4) Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве, регистрирала случай на малария на лице с адресна регистрация от друга област на страната, в срок не по-късно от 24 часа уведомява РИОКОЗ по местоживеене на лицето.

Чл. 16. При класифициране на случай на малария като местен, възникнал в резултат на заразяване от случай на внесена малария, се извършват следните дейности:

1. регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве изпраща в срок не по-късно от 12 часа до директорите на дирекция "ОЗ" на МЗ и НЦЗПБ адресните данни за лицето - болен или заразоносител, вида малария, датите на заболяване, диагностициране и хоспитализация;

2. министърът на здравеопазването със заповед определя състава на екипа от специалисти, който организира и провежда необходимите противоепидемични и профилактични мерки за ликвидиране на маларийното огнище, възникнал епидемичен взрив или маларийна епидемия;

3. Националният център по заразни и паразитни болести съвместно с РИОКОЗ и РЦЗ осъществяват постоянен епидемиологичен надзор за откриване на нови случаи или рецидив на заболяването в продължение на 3 години.

Чл. 17. При лабораторно потвърдени случаи на внасяни паразитни болести РИОКОЗ разпореждат необходимите противоепидемични мерки.

Чл. 18. (1) Екипажите на българските въздушни, морски и сухоземни транспортни средства, пътуващи или работещи временно в страни, ендемични за тропически паразитни болести, задължително се информират преди заминаване за риска от заразяване и начините за предпазване от малария и други тропически паразитни болести от лекар с призната специалност по "медицинска паразитология".

(2) Организацията по осъществяването на дейността по ал. 1 е задължение на ръководителите на транспортни фирми.

(3) Ръководителите на транспортни фирми по ал. 2 са длъжни да осигурят за екипажите по ал. 1 провеждането на химиопрофилактика и запас от индивидуални лечебни дози антималарийни препарати, включително и за резистентни форми на тропическа малария, съгласно указанията на МЗ по чл. 2, ал. 2.

(4) За изпълнението на дейностите по ал. 1 и 3 ръководителите на транспортните фирми водят писмена документация.

(5) Членовете на екипажите по ал. 1 са длъжни да подадат във фирмите декларация по чл. 19, ал. 3 преди всяко отпътуване.

(6) Членовете на екипажите по ал. 1, които са имали повишена температура по време на пътуването, се изследват за малария извън страната при първа възможност и непосредствено след завръщането си в Република България в структурите по чл. 6, ал. 1.

Чл. 19. (1) Туристическите фирми, които организират пътувания в тропически страни, осигуряват на пътуващите специализирана информация относно рисковете и начините за предпазване от заразяване с малария и с други тропически паразитни болести и тяхната профилактиката. Тази информация се предоставя от лекар с призната специалност по "медицинска паразитология".

(2) За изпълнение на задълженията по ал. 1 туристическите фирми водят писмена документация.

(3) Всеки пътуващ е длъжен да подаде във фирмата преди заминаване декларация по образец в два екземпляра (приложение № 6), свидетелстваща за изпълнението на задълженията по чл. 18 и 19.

(4) Ръководителите на транспортните и туристическите фирми съхраняват един екземпляр от декларацията по ал. 3 за срок една година след изтичане на периода за пътуване или работа на лицето, подало декларацията.

Чл. 20. Химиопрофилактика и лечение на малария и други тропически паразитни болести на пътуващи по чл. 18 и 19 се назначават от лекар с призната специалност по "медицинска паразитология".

Чл. 21. Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве контролира изпълнението на дейностите по чл. 18 и 19.

Чл. 22. Военните контингенти, изпълняващи дейности в ендемични за паразитни болести региони, задължително се информират за риска от заразяване с малария и с други тропически паразитни болести, както и за мерките и начините за профилактика.

Чл. 23. Транзитните и/или регистрационно-приемателните центрове на територията на Република България, в които са настанени чужденци, идващи от ендемични за паразитни болести страни, посочени в приложение № 1, са длъжни да организират по отношение на тези граждани:

1. паразитологични изследвания по приложение № 7 в РИОКОЗ по епидемиологични и/или клинични показания;

2. при лабораторно потвърден случай на внасяна паразитна болест да осигурят провеждане на лечение и на контролни лабораторни изследвания на болния/заразоносителя.

Чл. 24. Контролът върху изпълнението на дейностите по чл. 23 се осъществява от РИОКОЗ по местонахождение на транзитния и/или регистрационно-приемателния център.

Чл. 25. Профилактичните мерки срещу маларията включват паспортизация на анофелийни биотопи и ентомологичен мониторинг.

Чл. 26. Мерките по чл. 25 се предприемат от биолозите на РИОКОЗ.

Чл. 27. В огнища на внесена и/или местна малария, регистрирани в маларийния сезон, по преценка и предписание на паразитолог от РИОКОЗ се провежда инсектицидна обработка при условията и по реда на Наредба № 3 от 2005 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации (ДВ, бр. 12 от 2005 г.).

Чл. 28. При регистрирани случаи на малария и други тропически паразитни болести РИОКОЗ и ЛЗ провеждат здравно-просветни дейности.

Чл. 29. Националният център по заразни и паразитни болести оказва методична и организационна помощ на РИОКОЗ и ЛЗ по проблемите на внасяните паразитни болести.

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Внасяни паразитни болести" са паразитни болести, с които са се заразили граждани, пребиваващи извън територията на Република България, които впоследствие са диагностицирани в Република България.

2. "Ендемични за паразитни болести региони" са географски територии, където се регистрира постоянно ниво на заболяемост от дадена паразитна болест и се осъществява местно предаване в продължение на няколко последователни години.

3. "Рискови за заразяване региони" са територии, включващи страни с разпространени тропически паразитни болести, в които при пребиваване има риск от заразяване.

4. "Епидемиологичен надзор" е системно регистриране и анализ на епидемиологична информация с цел планиране и провеждане на съответните противоепидемични мерки, оценка на тяхната ефективност, както и осигуряване на обратна връзка до всички звена, участващи в надзора.

5. "Епидемиологичен контрол" е система от противоепидемични и организационни мерки за ограничаване или ликвидиране на определена паразитна болест в огнище на зараза.

6. "Тропически паразитни болести" са паразитни болести, характерни за и широко разпространени в тропическите и субтропическите страни.

7. "Епидемиологични показания" са показания, свързани с риск от заразяване на хора и/или разпространение и/или избухване на епидемичен взрив/епидемия от внасяна паразитна болест.

8. "Епидемиологично и ентомологично проучване" е комплекс от мероприятия за проучване, оценка и провеждани мерки спрямо болния/заразоносителя и преносителя (анофелийните комари).

9. "Клинико-епидемиологични показания" са показания, свързани с характерните клинични прояви и с опасност паразитът да се предава на здрави хора и да предизвиква нови заболявания като единични случаи или епидемии.

10. "Ентомологичен мониторинг" е постоянно проучване на преносителя и регистрация по отношение на видов състав, плътност и динамика на популацията и др.

11. "Анофелийни биотопи" са водоеми от различен тип, в които има благоприятни екологични условия за развитие на ларвите на комарите.

12. "Паспортизация на анофелийни биотопи" е регистрация на анофелийните биотопи с данни за място (район, селище), карта и схема на водоема, площ, тип (блато, канал, река и др.), постоянен/временен, растителност, дълбочина и регистрирана комарна фауна.

13. "Микроскопски препарат" е биологичен материал, поставен на предметно стъкло, който се изследва под микроскоп в нативен вид или след оцветяване.

14. "Транспортна фирма" е търговец, който извършва дейност по превоз на пътници, багажи и товари със собствени или наети транспортни средства.

Заключителни разпоредби

§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 60, ал. 5 от Закона за здравето.

Приложение № 1 към чл. 9



Разпространение и риск от заразяване с най-значимите тропически паразитни болести

в страните на:



А. Африка



М

А

Три-

Кож-

Вис-

Ву-

Л

Он-

Ди-

Дра-

Ан-

Шис-



а

м

па-

на

це-

ше-

о

хо-

пе-

кун-

ки-

то-



л

е

но-



рал-

ре-

а

цер-

та-

ку-

лос-

зо-

Наименование

а

б

зо-

лайш-

на

рио-

о

ко-

ло-

ло-

то-

ма-

на страната

р

и

мо-

ма-



за -

з

за

не-

за

ми-

то-



и

а

зи

нио-

лайш-

Бру-

а



ма-



до-

зи



я

з



за

ма-

гио-





то-



зи







а





нио-

за





за

















за















1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Алжир

р

р

-

р

о

-

-

-

-

о

р

о

Ангола

п

п

р

о

-

о

п

р

р

р

п

р

Бурунди

п

п

р

-

-

р

-

-

о

-

п

р

Ботсвана

п

о

р

-

-

-

-

-

-

р

о

р

Бенин

п

п

о

о

-

п

п

р

о

п

п

п

Буркина Фасо

п

-

р

р

-

р

р

р

о

п

п

п

Габон

п

п

п

-

о

п

п

р

п

р

п

о

Гамбия

п

п

п

п

-

п

р

о

о

о

п

р

Гана

п

р

р

о

-

п

р

р

п

р

п

р

Гвинея

п

п

о

р

о

п

р

р

п

о

п

р

Гвинея Бисау

п

п

п

-

о

п

п

р

р

о

п

р

Джибути

-

п

-

о

-

-

-

-

-

-

о

о

Екваториална Гвинея

п

п

р

-

о

п

п

п

р

-

п

п

Етиопия

п

р

р

р

о

о

-

о

-

о

п

о

Замбия

п

р

р

-

-

р

р

-

о

о

о

р

Западна Сахара

р

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Заир (ДР Конго)

п

п

р

о

-

р

п

р

р

о

р

р

Кения

п

п

р

о

р

о

-

о

о

-

п

р

Конго

п

п

р

-

о

п

п

р

о

о

п

р

Камерун

п

п

р

о

о

р

р

п

р

р

п

р

Кот Д'Ивоар

п

п

р

о

-

р

р

р

п

р

п

р

Либерия

п

п

р

о

-

п

р

р

о

р

п

р

Либия

о

о

-

р

о

о

-

-

-

-

р

о

Лесото

-

р

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Мавритания

р

-

-

о

-

-

-

-

-

о

р

р

Малави

п

-

о

-

-

р

о

-

о

о

п

п

Мали

п

о

р

р

о

р

р

р

о

р

р

р

Малагашка република

п

п

-

-

-

р

-

-

-

-

п

р

Мароко

р

п

-

о

о

о

-

-

-

-

о

р

Мозамбик

п

р

о

-

-

р

-

-

о

-

п

п

Остров Мадагаскар

п

п

-

-

-

р

-

-

-

-

п

р

Нигер

п

о

р

р

о

р

о

о

о

-

р

о

Нигерия

п

п

р

р

о

р

р

р

р

р

о

р

Египет

р

р

-

р

о

р

-

-

-

о

р

р

Намибия

п

о

о

-

-

-

-

-

-

р

о

о

Родезия (Южна)

о

-

о

-

-

о

-

р

о

р

п

п

Руанда

п

п

р

-

-

р

-

-

-

-

-

-

Свазиленд

о

п

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Сенегал

п

о

р

р

р

п

р

р

р

р

п

р

Сомалия

п

п

-

о

о

-

-

-

-

о

п

р

Судан

п

о

р

о

р

о

р

о

р

р

р

р

Сиера Леоне

п

п

р

-

о

п

р

р

р

о

п

р

Танзания

п

п

р

-

р

р

-

р

р

о

р

р

Того

п

п

р

-

р

п

п

р

о

р

п

п

Тунис

р

п

-

р

р

-

-

-

-

р

р

р

Уганда

п

п

р

о

о

р

о

р

р

р

п

п

Централна Африканска

























република

п

р

р

о

о

п

п

р

р

о

р

п

ЧАД

р

п

о

р

о

р

р

р

р

р

р

р

ЮАР

о

о

-

-

о

-

-

-

-

-

р

р

Каталог: media -> filer public -> 2015
2015 -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2015 -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
2015 -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
2015 -> Наредба №1 от 10 октомври 2007 Г. За проучване, ползване и опазване на подземните води
2015 -> Наредба №9 от 12 февруари 2010 Г. За максимално допустимите стойности на вибрациите в жилищни помещения
2015 -> Име на проекта Паралелка/Клас
2015 -> Наредба №39 от 13 септември 2007 Г. За принципите и изискванията за добрата дистрибуторска практика
2015 -> Наредба №38 от 13 септември 2007 Г. За изискванията към данните върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти
2015 -> Наредба №26 от 14 юни 2007 г за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница