Наредба №30 за технически надзор на котли с високо налягане



страница1/6
Дата16.10.2018
Размер300.5 Kb.
#90035
  1   2   3   4   5   6

НАРЕДБА № 30 ЗА ТЕХНИЧЕСКИ НАДЗОР НА КОТЛИ С ВИСОКО НАЛЯГАНЕ


ПРИЕТА ОТ КОМИТЕТА ПО СТАНДАРТИЗАЦИЯ И МЕТРОЛОГИЯ
Обн. ДВ. бр.50 от 21 Юни 1994г., изм. ДВ. бр.35 от 24 Април 1996г., отм. ДВ. бр.64 от 18 Юли 2008г.

Отменена с § 1, т. 4 от заключителните разпоредби на Постановление № 164 от 7 юли 2008 г. за приемане на Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на съоръжения под налягане - ДВ, бр. 64 от 18 юли 2008 г., в сила от 19.08.2008 г. 


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. С тази наредба се урежда техническият надзор на котлите с високо налягане и сградите и помещенията, в които те функционират, и се определят правата и задълженията на органите за технически надзор, на собствениците на котлите с високо налягане и на физическите и юридическите лица, чиято дейност е свързана с проектиране, конструиране, производство, изграждане, внос, ремонт, преустройство, поддържане в изправност, обслужване и функциониране на котли с високо налягане.  

Чл. 2. Котли с високо налягане (наричани в текста "котли"), подлежащи на технически надзор по реда на тази наредба, са:

1. парни котли и самостоятелни паропрегреватели, работещи при свръхналягане на водната пара над 0,07 МРа;

2. водогрейни котли и самостоятелни економайзери, работещи при температура на нагрятата вода над 115*С;

3. котли с високотемпературни органични топлоносители - парни, които работят при свръхналягане над 0,07 МРа, и течностни, с температура на нагрятата течност над 150*С;

4. съоръженията, определени с тази наредба и българските държавни стандарти по техника на безопасността за котли, необходими за безопасното функциониране на посочените в т. 1, 2 и 3 котли. 

Чл. 3. Изискванията на наредбата не се отнасят за:

1. котли, които са монтирани на транспортни средства;

2. котли с обем на парното и водното пространство не по-голям от 0,025 m3, при които произведението от работното налягане в МРа и обема в m3 не превишава стойността 0,02;

3. съоръжения за производство на пара и гореща вода, разположени на територията на атомни централи. 

Чл. 4. (1) Нормативни и административни актове, стандарти, технически спецификации и други документи, свързани с техническата безопасност на котлите, трябва да отговарят на изискванията на тази наредба.

(2) Държавната инспекция за технически надзор (ДИТН) към Комитета по стандартизация и метрология дава становище по проекти на нормативни актове и стандарти за котли. 

Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 35 от 1996 г.) Използваните термини и правилата, нормите и изискванията за устройство, безопасно функциониране, материали, изчисления, средства за измерване, сигнализация и защита, качества на водата и парата, изработване, монтаж, ремонт, преустройство и техническа документация на котлите се определят в тази наредба и БДС по техника на безопасността (приложение № 1).  

Чл. 6. Органът, който осъществява държавния технически надзор на котлите, е Държавната инспекция за технически надзор към Комитета по стандартизация и метрология, която упражнява и контрол за спазване на изискванията на тази наредба и на БДС по техника на безопасността за котли.  

Чл. 7. Техническият надзор на котлите в системата на Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи и Министерството на транспорта се осъществява от техни специализирани органи под методическото ръководство на ДИТН.  

Глава втора.
ИЗРАБОТВАНЕ, ИЗГРАЖДАНЕ, ВНОС, ПРЕУСТРОЙВАНЕ И РЕМОНТ


Чл. 8. Изработването, изграждането, преустройването и ремонтирането на котли се извършват от физически или юридически лица, които са получили от съответната териториална инспекция на ДИТН разрешение за извършване на такава дейност.  

Чл. 9. (1) За получаване на разрешение за дейност физическите или юридическите лица отправят до териториалната инспекция на ДИТН писмено искане, придружено с декларации, сведения и други документи, че са осигурили:

1. работници, контролни специалисти и производствени ръководители, както следва:

а) производствени ръководители и контролни специалисти със средно или по-високо образование и квалификация съобразно изпълняваната работа;

б) работници, с квалификационно свидетелство за котляр, които да извършват съответните дейности на работещите под налягане елементи на котлите;

в) заварчици на елементите, работещи под налягане, с правоспособност първа степен и личен щемпел, осигурен от работодателя;

г) дефектоскописти за оценка на качествата на заварените съединения с квалификационно свидетелство за извършване на такава дейност;

2. машини, съоръжения, приспособления и апаратура, чрез които да се осигури спазването на изискванията на тази наредба и БДС по техника на безопасността за котли;

3. организация за извършването на цялостен контрол - входящ контрол, контрол на отделните производствени етапи и краен контрол на изделието и придружаващата го документация;

4. наличие на необходимата нормативна уредба и БДС по техника на безопасността за котли и познаване на техните изисквания.

(2) В срок до 25 работни дни териториалната инспекция на ДИТН проверява документите и обстоятелствата, посочени в ал. 1, и съставя акт за извършената проверка със съответно заключение.

(3) При положително заключение физическото или юридическото лице получава писмено разрешение за дейност. Отказът за издаване на разрешение за дейност се мотивира с позоваване на нарушения на тази наредба. 

Чл. 10. Разрешението за дейност се презаверява не по-рядко от веднъж на три години по реда на чл. 9, като в писменото си искане физическото или юридическото лице посочва само настъпилите промени в обстоятелствата по чл. 9, ал. 1.  

Чл. 11. (1) Изработването, преустройството и ремонтът на котли и отделни елементи от тях, които работят под налягане, включително и от внос, се извършват по конструкторска документация и технически спецификации, заверени от органите за технически надзор, за съответствието им с изискванията на тази наредба и БДС по техника на безопасността за котли.

(2) Органите за технически надзор дават заключение по представената за заверка документация в срок до 25 работни дни от датата на получаването й. При положително заключение документацията се заверява и се определя срокът за нейната валидност, който не може да бъде по-продължителен от пет години, а при отрицателно заключение документацията се връща с мотивиран отказ. Срокът за валидност на заверената документация може да бъде продължаван след нови заверки, извършвани по посочения в този член ред.

(3) Внасянето на изменения в заверената документация, които засягат изискванията на тази наредба и на БДС по техника на безопасността за котли, се допуска само след писмено разрешение на органа, извършил заверката. В противен случай заверката губи своята валидност. 

Чл. 12. (1) Производителят на котли съставя и попълва за всеки котел паспорт в 3 екземпляра, два от които предава на купувача, а един съхранява безсрочно в архива на предприятието. Паспортите, които се предават на купувача, трябва да се придружават от:

1. якостни изчисления;

2. проверочни изчисления на предпазните устройства;

3. инструкции за монтаж, експлоатация, обслужване, консервация и за най-малките допустими дебелини на стените на елементите, намиращи се под налягане;

4. чертежи, схеми, инструкции и др.;

5. инструкции и паспорти на уредите и съоръженията към котлите.

(2) Образецът за паспорт, видът и обемът на придружаващата го документация се заверяват от органите за технически надзор заедно с конструктивната документация на котела.

(3) Видът и съдържанието на паспортите и придружителната документация на внасяните в страната котли се одобряват предварително от органите за технически надзор.

(4) Когато паспортът на котела е унищожен и не могат да се получат копия от паспорта в архива на производителя, собственикът на котела възлага съставянето на нов паспорт на физическо или юридическо лице, одобрено от органите за технически надзор, което извършва:

1. съставяне на всички необходими чертежи и схеми;

2. механични изпитвания, химичен анализ и металографско изследване на елементите, работещи под налягане;

3. якостни изчисления - проверочни;

4. проверка на заварените съединения на елементите, работещи под налягане, чрез външен оглед и чрез неразрушаващи и други методи;

5. пълен преглед на котела с измерване на дебелините на стените и хидравлично изпитване;

6. други изпитвания, прегледи и изследвания съобразно специфичните условия на конструкцията и особеностите в работата на котела.

(5) Съставителите на паспорта прилагат към него заключение за съответствието на котела с изискванията на тази наредба и на БДС по техника на безопасността за котли и при какви условия е годен да функционира. Те подписват и заверяват паспорта със своя печат. 

Чл. 13. Органите за технически надзор могат да извършват проверка, преглед и хидравлично изпитване на изработения котел или на елементите му, работещи под налягане, при производителя, включително и при внос.  

Чл. 14. Производителят води регистрационен дневник за изработените котли, в който вписва следните данни: производствен номер, година на производство, тип на котела, номинално работно налягане или работна температура, номинална паропроизводителност или топлопроизводителност, вид на горивото или нагряването, име и адрес на купувача.  

Чл. 15. Чуждестранните производители на котли, чиято продукция е предназначена за внос в Република България, трябва да имат сертификат или разрешение за производство, издадено от компетентните за съответната страна органи или от органите за технически надзор на нашата страна.  

Чл. 16. Органите за технически надзор издават документ за одобрение на всеки тип котел от внос. Не се регистрира и разрешава функционирането на вносен котел без такъв документ.  

Чл. 17. Изграждането на котли и строежът на сградите за тях се извършват след получаване на разрешение за строеж, издадено от органите за технически надзор.  

Чл. 18. Материали, тръби, електроди, предпазни клапани и спомагателно котелно оборудване от типове или марки, непосочени в БДС по техника на безопасността за котли, включително и вносни такива, се влагат в котлите след извършване на експертиза и даване на положително заключение за годността им от физическо или юридическо лице, одобрено от ДИТН.  

Чл. 19. Органите за технически надзор не контролират точността на изчисленията на котела и достоверността на съставените за него документи - паспорт, сертификати, протоколи, експертизи и др.  


Каталог: files -> documents
documents -> Наредба №36 от 30 ноември 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
documents -> Чл. С наредбата се определят условията и редът за осъществяване на дейностите с взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите
documents -> Закон за устройство на територията в сила от 31. 03. 2001 г
documents -> На 14 февруари съвпадат три празника
documents -> Наредба № рд-02-20-16 от 5 август 2011 Г. За планирането, изпълнението, контролирането и приемането на аерозаснемане и на резултатите от различни дистанционни методи за сканиране и интерпретиране на земната повърхност
documents -> Наредба № н-9 от 16 декември 2009 Г
documents -> Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия 16 ноември 2014 година


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница