Наредба №59 от 12. 2006 г за управление на безопасността в железопътния транспорт



страница1/8
Дата23.10.2018
Размер1.67 Mb.
#94942
  1   2   3   4   5   6   7   8
НАРЕДБА № 59 от 5.12.2006 г. за управление на безопасността в железопътния транспорт

Издадена от министъра на транспорта, обн., ДВ, бр. 102 от 19.12.2006 г., изм., бр. 88 от 2.11.2007 г., изм. и доп., бр. 47 от 22.06.2010 г., бр. 101 от 28.12.2010 г.



Глава първа
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. С наредбата се определят:
1. общите принципи за управление, регулиране и контрол върху безопасността в железопътния транспорт;
2. обхватът на дейностите в системите за управление на безопасността;
3. изискванията към кандидатите, условията и редът за издаване на удостоверение за безопасност;
4. отговорностите между участниците в железопътната система по отношение на безопасността на превозите;
5. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) общите показатели за безопасност, общите методи за безопасност и общите критерии за безопасност;
6. националните правила за безопасност и изискванията към системите за управление на безопасността;
7. категоризацията на произшествията в железопътния транспорт;
8. редът за разследване на произшествията и инцидентите, правата и задълженията при разследването.

Чл. 2. (1) Тази наредба се отнася за железопътната система в Република България и осигурява хармонизирането с регулаторните структури по безопасността в Европейския съюз.
(2) Управлението и контролът по безопасността на теснопътните железопътни линии и жп линиите 3-та категория се осъществяват от лицата, които ги управляват и стопанисват в съответствие с изискванията по тази наредба и издадени от тях правила, съгласувани с Изпълнителна агенция "Железопътна администрация".
(3) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Управлението и контролът по безопасността на превозни средства, представляващи културно-историческо наследство, които се движат по железопътната инфраструктура, се осъществяват от лицата, които ги управляват и стопанисват, при условие че превозните средства съответстват на националните правила за безопасност.

Чл. 3. Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" създава условия за равнопоставен достъп за кандидатите, желаещи да участват в железопътния пазар, предоставя необходимата информация и инструкции на общодостъпно място за подпомагането им при подаване на молби и документи за издаване на удостоверения за безопасност.

Чл. 4. (1) Правилата за безопасност се въвеждат в съответствие с общи стандарти, определени от "Технически спецификации за оперативна съвместимост" (ТСОС), и са задължителни за всички участници в железопътния транспорт.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Общите показатели, общите методи, общите критерии за безопасност се предлагат, допълват и изменят в съответствие с решенията на Европейската комисия за уеднаквяване на стандартите за безопасност.
(3) Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" уведомява Европейската комисия за всички изменения и допълнения на националните правила за безопасност.

Чл. 5. (1) Управителите на железопътната инфраструктура и превозвачите, както и лицата, извършващи дейности по проектиране, строителство, поддържане, ремонт и експлоатация на железопътната инфраструктура и/или подвижен железопътен състав, както и на компоненти на оперативната съвместимост, отговарят за изпълнение на изискванията за безопасност.
(2) Безопасната експлоатация на железопътната система, контролът на рисковете, свързани с нея, и мерките за контрол на риска се осъществяват от управителите на железопътна инфраструктура и превозвачите чрез системите им за управление на безопасността.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Отговорността на управителите на железопътната инфраструктура и превозвачите за безопасното поддържане, експлоатация и управление на железопътната система не освобождава от отговорност по тази наредба ползвателите на вагони и лицата, извършващи дейности по производство, доставка и монтаж на детайли и оборудване, както и дейности, имащи пряко отношение към безопасността на системата.

Чл. 6. (1) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Дейностите, свързани с безопасността на превозите, се извършват от лица, притежаващи свидетелство за заемане на длъжност и удостоверение за положен изпит, издадени по реда на Наредба № 56 от 2003 г. за изискванията, условията и реда за обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност, изисквана от персонала, отговорен за безопасността на превозите с железопътен транспорт, или признаване на такава правоспособност и реда за провеждане на проверочните изпити на лицата от персонала, отговорен за безопасността на превозите (обн., ДВ, бр. 20 от 2003 г.; попр., бр. 59 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 94 от 2005 г., бр. 102 от 2009 г.).
(2) За изпълнение на дейностите по ал. 1 се назначават лица, притежаващи необходимата професионална квалификация и документ за необходимата правоспособност.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Лицата по ал. 2 са длъжни да се явят на изпит в едномесечен срок от назначаването им, като се легитимират със свидетелството за заемане на длъжност.

Чл. 7. (1) Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" определя дейностите, свързани с безопасността на превозите, за които се изисква правоспособност.
(2) Управителите на железопътната инфраструктура, превозвачите и лицата, извършващи дейности по строителство, ремонт, поддържане и експлоатация на железопътната инфраструктура и/или подвижния състав, представят за одобрение в ИА "Железопътна администрация" списъци с длъжностите, които се заемат от лица със съответна правоспособност.
(3) За всяка промяна на списъците, лицата по ал. 2 уведомяват ИА "Железопътна администрация" в 7-дневен срок от настъпването й.
(4) Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" уведомява железопътните превозвачи и управителите на железопътната инфраструктура за условията за обучение и издаване на свидетелства за правоспособност и професионална квалификация на персонала, необходими за издаване на удостоверение за безопасност.

Глава втора


УПРАВЛЕНИЕ НА БЕЗОПАСНОСТТА

Раздел I
Управление на безопасността



Чл. 8. (1) Безопасността в железопътния транспорт се осигурява чрез прилагане на национални правила за безопасност и общоприложими изисквания към участниците в железопътния транспорт, включително чрез правилата, приети от управителя на железопътната инфраструктура.
(2) Безопасността във ведомства, дружества или предприятия със собствен железопътен транспорт и/или приемно-предавателна дейност и железопътните превозвачи се осигурява чрез прилагането на вътрешни правила, приети от ръководителя на ведомството, дружеството, предприятието или управителя на превозвача, съобразени с общоприложимите изисквания за безопасност в железопътния транспорт.

Чл. 9. (1) Развитието и подобряването на безопасността на железопътния транспорт се постига чрез:
1. внедряването на нови технологии, съоръжения и устройства;
2. усъвършенстване на съществуващите технологии, съоръжения и устройства;
3. непрекъснато развитие и подобряване на нормативната база;
4. постоянното повишаване на квалификацията на персонала.
(2) За поддържане на минимални нива на безопасност се въвеждат:
1. общи показатели за безопасност;
2. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) общи критерии за безопасност;
3. общи методи за безопасност.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) За изследване на железопътната система по отношение изпълнението на общите критерии за безопасността и ефекта от мерките за безопасност се въвеждат общите показатели за безопасност (приложение № 1).
(4) (Отм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.).
(5) Общите показатели за безопасност са свързани със:
1. (изм. - ДВ, бр. 47 от 2010 г.) значителни произшествия;
2. (изм. - ДВ, бр. 47 от 2010 г.) предпоставки за произшествия;
3. последствията от произшествия;
4. техническата безопасност на инфраструктурата и нейната експлоатация;
5. управлението на безопасността.
(6) Показателите по ал. 5 се събират, обработват и анализират от структурите за безопасност към управителите на железопътна инфраструктура и превозвачите.

Чл. 10. Управителите на железопътна инфраструктура и превозвачите създават структури за управление на безопасността, които разработват програми (краткосрочни, средносрочни и дългосрочни) за управление на безопасността.

Чл. 11. (1) Структурите за управление на безопасността към управителите на железопътна инфраструктура и превозвачите оказват пълно съдействие на Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" относно наблюдението и контрола върху общото развитие и подобряване на безопасността.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) До 10-о число на всеки следващ месец структурите за управление на безопасността към управителите на железопътна инфраструктура и превозвачите събират и обработват в съответствие с приложение № 1 статистическата информация за общите показатели за безопасност, за предходния месец и я предоставят на Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" и специализираното звено за разследване на произшествия и инциденти в железопътния транспорт в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Към информацията по ал. 2 се прилагат и заповедите и предписанията, свързани с безопасността на превозите, издадени за този период.
(4) Информацията по ал. 2 и 3 се предоставя на хартиен и магнитен носител.

Чл. 12. (1) Структурите по чл. 10 в срок до 30 май всяка година представят на Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" и специализираното звено за разследване на железопътни произшествия и инциденти годишен доклад за състоянието на безопасността и общите показатели за безопасност през предшестващата година със съответните анализи, констатации, предприети мерки и препоръки.
(2) Докладът по ал. 1 съдържа:
1. информация относно изпълнението на целите за безопасност и изпълнението на планираните мерки за безопасност;
2. информация за общите показатели за безопасност, посочени в приложение № 1;
3. (отм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.);
4. резултатите от вътрешни одити и превенция на безопасността;
5. недостатъци на процедурите, свързани с осъществяването на транспортния процес.
(3) Информацията по ал. 1 се представя на хартиен и магнитен носител.

Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Общите методи за безопасност (ОМБ) описват как се оценяват нивото на безопасност, постигането на общите критерии за безопасност и съответствието им с други изисквания за безопасност.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Оценката по ал. 1 се осъществява чрез разработване на:
1. методи за определяне и оценка на риска;
2. методи за оценка на съответствието с изискванията в удостоверенията за безопасност;
3. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) методи за проверка дали структурните подсистеми от железопътната система се експлоатират и поддържат съгласно съответните основни изисквания, доколкото не са обхванати от ТСОС.

Чл. 14. (Отм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.).

Чл. 15. (Отм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.).

Чл. 16. Общите критерии и цели за оценка на безопасността, за които следва да бъдат достигнати съответни нива от различните части на железопътната система, се изразяват като стойности на приемлив риск за:
1. индивидуални рискове, свързани с пътници, персонал, включително и персонала на лицата, извършващи дейности по строителство, ремонт, поддържане и експлоатация на железопътната инфраструктура и/или подвижния състав, ползватели на жп прелези и др.;
2. индивидуални рискове, свързани с лица, извън тези по т. 1, в железопътни обекти;
3. обществени рискове.

Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Управителите на железопътната инфраструктура, превозвачите и лицата, извършващи дейности по строителство, ремонт, поддържане и експлоатация на железопътната инфраструктура и/или подвижния състав, носят отговорност за достигане на общите критерии за безопасността чрез:
1. изпълнение на минималните технически изисквания и норми за безопасност на железопътната система;
2. изпълнение на минималните изисквания за безопасни и здравословни условия на труд.

Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) (1) Общите критерии за безопасност се приемат от Европейската комисия като първи и втори комплект и се публикуват в Официалния вестник на Европейския съюз:
1. първият комплект обхваща анализ и оценка на съществуващите критерии и ниво на безопасност в държавите членки и гарантира, че текущото ниво на безопасност на железопътната система няма да се понижи в нито една държава членка;
2. вторият комплект отразява и обобщава опита от прилагането на първия комплект и посочва всички приоритетни области, в които нивото на безопасност следва да се повиши.
(2) Общите критерии за безопасност се преразглеждат от Европейската комисия при отчитане на цялостното развитие на безопасността на железопътния транспорт, като приетите изменения се въвеждат в националните правила за безопасност.

Чл. 19. (Отм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.).

Раздел II


Национални правила за безопасност и системи за управление на безопасността

Чл. 20. (1) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Националните правила за безопасност в железопътния транспорт се прилагат до установяване на единни правила в трансевропейската железопътна система.
(2) Националните правила за безопасност се разработват в съответствие с приложение № 2.

Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" уведомява Европейската комисия за националните правила за безопасност, които са в сила и посочва тяхната сфера на приложение.
(2) С уведомлението по ал. 1 се посочва допълнителна информация за основното съдържание на правилата с позоваване на формата на разпоредбите и органа, отговарящ за тяхното обнародване.
(3) Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" уведомява Европейската комисия за всички изменения в национални правила за безопасност, както и за всяко ново правило, освен ако то не е изцяло свързано с въвеждането на ТСОС.
(4) Проектът за измененията по ал. 3 заедно с мотивите се изпращат на Европейската комисия за проучване и утвърждаване.

Чл. 22. (1) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Управителите на железопътна инфраструктура и железопътните превозвачи изграждат свои системи за управление на безопасността, с които гарантират съответствието на железопътната система с общите критерии за безопасност, националните правила за безопасност, изискванията, формулирани в ТСОС, както и че се прилагат съответните части на ОМБ, приети от Европейската комисия.
(2) Системите за управление на безопасността на железопътната инфраструктура и превозвачите включват:
1. организационна структура на системата за управление на безопасността;
2. вътрешни правила на службите и звената, отговорни за функционирането на системата за управление на безопасността;
3. стратегия за развитие на безопасността;
4. направления с конкретни цели за поддържане и подобряване на съществуващото ниво на безопасност, включително планове и процедури за постигането на тези цели;
5. методи за извършване на анализ оценка на риска и въвеждане на мерки за контрол на риска в случаите, когато промяна на експлоатационните условия или нови изисквания налагат поемането на нови рискове за инфраструктурата или превозвачите;
6. правила за разследване на железопътни произшествия, които гарантират, че произшествията се докладват, разследват и анализират в съответствие с тази наредба и че се взимат необходимите превантивни мерки;
7. споразумения за предоставяне на необходимата информация за безопасността между железопътната инфраструктура и превозвачите, както и между превозвачите, експлоатиращи една и съща инфраструктура;
8. процедури и формати за начина на документиране на информацията за безопасността и определяне на процедура за общ контрол на информацията относно безопасността;
9. планове за аварийно-възстановителни действия в случай на произшествия, бедствия и аварии, съгласувани със съответните компетентни органи;
10. система от общи цели, правила, критерии, методи, показатели, процедури и оценки за безопасност;
11. контрол по функциониране на системата за управление на безопасността;
12. контрол по поддържането и експлоатацията на структурните подсистеми;
13. програми за обучението, квалификацията и компетентността на персонала.
(3) Управителите на железопътна инфраструктура и превозвачите представят на Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" и специализираното звено за разследване на произшествия и инциденти информацията по ал. 2, т. 5 и 7 от приложение № 2.

Чл. 23. Чрез системата за управление на безопасността се осигурява контрол на всички рискове, свързани с дейностите на управителите на железопътна инфраструктура, превозвачите и техните контрагенти, както рисковете, произтичащи в резултат от дейностите на други лица.

Чл. 24. Системата за управление на безопасността на железопътната инфраструктура отчита резултата от въздействието на превозвачите върху инфраструктурата, спазването на националните правила за безопасност и условията, в удостоверенията за безопасност.

Чл. 25. Системите за управление на безопасността осигуряват координирано изпълнение на процедурите при извънредни обстоятелства от управителя на железопътна инфраструктура и железопътните превозвачи.

Глава трета


УДОСТОВЕРЕНИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ

Раздел I
Общи разпоредби



Чл. 26. Удостоверение за безопасност се издава на железопътни превозвачи и управителя на железопътна инфраструктура.

Чл. 27. Управителите на превозвачите и железопътна инфраструктура, кандидати за удостоверение за безопасност, трябва да отговарят на изискванията по тази наредба и националните правила за безопасност в железопътния транспорт.

Чл. 28. (1) Удостоверението за безопасност се издава от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Железопътна администрация".
(2) Удостоверението за безопасност е поименно и не подлежи на преотстъпване.
(3) Удостоверението за безопасност се издава за срок 5 години.

Чл. 29. (1) За издаване на удостоверение за безопасност кандидатите подават писмено заявление до Изпълнителна агенция "Железопътна администрация".
(2) Заявлението съдържа:
1. наименование на заявителя, седалище и адрес на управление, данъчен номер и идентификационен код БУЛСТАТ;
2. заверено копие от съдебната регистрация, удостоверение за актуалното му състояние и декларация, че за лицето не е открита процедура за обявяване в несъстоятелност;
3. свидетелство за съдимост на лицата, които управляват или представляват лицето;
4. описание (схема) на управленската и производствената структура на кандидата;
5. описание на системата за управление на безопасността с приложени всички регламенти, правила и инструкции, заповеди и други административни актове, доказващи изпълнение на националните правила за безопасност на превозите и изискванията за оперативна съвместимост;
6. доказателства за съответствие на дейностите, които ще се осъществяват с националните правила за безопасност и с други правила, приложими за операции, персонал, подвижен състав и др.;
7. доказателства за съответствие с ТСОС, части от ТСОС или националните правила за безопасност към инфраструктурата и различните видове подвижен състав, използван за експлоатация;
8. списък на длъжностите и дейностите, свързани с безопасността на превозите, за които се изисква правоспособност;
9. копия на свидетелства за правоспособност и други документи, доказващи квалификацията на управленския и изпълнителския персонал, в съответствие с нормативно определените изисквания;
10. описание на материалната база, необходима за осъществяване на ремонт, поддържане и експлоатация на железопътната инфраструктура и/или подвижния жп състав, в т. ч. и документи, удостоверяващи право на собственост или ползване - нотариални актове, договори за покупка, договори за наем, лизинг.
(3) Към заявлението по ал. 2 железопътните превозвачи, кандидати за издаване на удостоверение за безопасност, прилагат и:
1. сертификати за безопасност на подвижния състав;
2. разрешителни за въвеждане в експлоатация на използвания подвижен железопътен състав.
(4) Железопътни превозвачи, кандидатстващи за издаване на удостоверение за безопасност само за отделни услуги, извършвани върху част от железопътната инфраструктура, към заявлението по ал. 2 представят и специфични правила и изисквания, които са валидни за съответната част.
(5) Всички документи по ал. 2, 3 и 4 се подават на български език в оригинал или нотариално заверено копие.

Чл. 30. (1) Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" разглежда подадените заявления за издаване на удостоверения за безопасност след представянето на всички необходими документи.
(2) Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" може да поиска от кандидата да представи допълнителна информация.

Чл. 31. (1) Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" разглежда заявлението за издаване на удостоверение за безопасност в срок до 4 месеца от датата на подаването му.
(2) В случай че в заявлението или в документацията, приложена към него, бъдат констатирани пропуски или недостатъци спрямо изискванията по тази наредба, на кандидата може да бъде даден 7-дневен срок за отстраняването им.

Чл. 32. Изричният или мълчаливият отказ за издаване на удостоверение за безопасност, както и решението, с което се отнема или изменя съответната част на удостоверението, подлежат на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Чл. 33. Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" обнародва правила, указания и образци на документите, необходими при кандидатстване за удостоверение за безопасност, които предоставя на кандидатите (приложение № 3).

Раздел II


Удостоверение за безопасност на железопътен превозвач

Чл. 34. (1) Удостоверение за безопасност се издава на железопътен превозвач, който:
1. е изградил система за управление на безопасността в съответствие с изискванията по тази наредба;
2. отговаря на изискванията за оперативна съвместимост от Наредба № 57 от 2004 г. за съществените изисквания към железопътната инфраструктура и подвижния състав за осигуряване на необходимите параметри на взаимодействие, оперативност и съвместимост с трансевропейската железопътна система (обн., ДВ, бр. 55 от 2004 г.; попр., бр. 60 от 2004 г.; изм., бр. 91 от 2005 г.);
3. е в състояние да експлоатира мрежата по безопасен начин.
(2) През срока на валидност на удостоверението Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" извършва междинни проверки за изпълнение на изискванията по ал. 1.

Чл. 35. (1) Удостоверението за безопасност се състои от две части (приложение № 4):
1. част "А" удостоверява, че железопътният превозвач има системата за управление на безопасността в съответствие с изискванията по чл. 22, ал. 2; тази част е валидна за територията на ЕС;
2. част "Б" удостоверява, че железопътният превозвач отговаря на специфичните изисквания за безопасна експлоатация на съответната железопътна инфраструктура в страната.
(2) В удостоверението за безопасност се отразяват видът и размерът на дейностите, извършвани от железопътния превозвач.

Чл. 36. Удостоверението за безопасност се издава за цялата железопътна мрежа на Република България или за определена част от нея и осигурява равнопоставен достъп до железопътната инфраструктура.

Чл. 37. (1) Превозвачи, притежаващи удостоверение за безопасност, издадено в страна - членка на Европейския съюз, подават заявление пред Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" за издаване на удостоверение за безопасност част "Б".
(2) Към заявлението по ал. 1 се представят официално заверено копие и легализиран превод на удостоверението за безопасност, сертификати за безопасност на возилата и доказателства за правоспособност и квалификация на персонала.
(3) За взетите решения по ал. 1 Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" уведомява органа на съответната държава, издал удостоверението за безопасност на превозвача.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница