Наредба №6 от 19 август 2002 Г. За обучението на деца със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания



страница1/4
Дата24.07.2016
Размер439.93 Kb.
#3177
  1   2   3   4
НАРЕДБА № 6 ОТ 19 АВГУСТ 2002 Г. ЗА ОБУЧЕНИЕТО НА ДЕЦА СЪС СПЕЦИАЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ И/ИЛИ С ХРОНИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Обн. ДВ. бр.83 от 30 Август 2002г.

Глава първа.

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят държавните образователни изисквания за обучението на деца със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания, както и спецификата в устройството, структурата и дейността на специалните детски градини, училища и обслужващи звена в системата на народната просвета.

Чл. 2. (1) Децата със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания се обучават и възпитават интегрирано в детски градини, училища и обслужващи звена.

(2) Децата със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания могат да се обучават и възпитават и в специални детски градини, училища и обслужващи звена.

(3) В специалните детски градини, училища и обслужващи звена се приемат само деца и ученици, за които всички възможности за обучение и възпитание в детски градини и училища са изчерпани и при изрично желание на родителите/настойниците.

Чл. 3. Специалните детски градини са за деца със сензорни увреждания, с умствена изостаналост, с комуникативни нарушения, с хронични заболявания, с физически увреждания.

Чл. 4. Специалните училища са за ученици със сензорни увреждания (с увреден слух, с нарушено зрение), с умствена изостаналост, с комуникативни нарушения, с хронични заболявания, с физически увреждания, с девиантно поведение.

Чл. 5. Училищата за ученици с девиантно поведение - възпитателни училища-интернати, социалнопедагогически интернати, както и домовете за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, уреждат дейността си съгласно самостоятелни правилници, утвърдени от министъра на образованието и науката.

Чл. 6. (1) В специалните детски градини, училища и обслужващи звена се осъществяват консултативна, диагностична, корекционно-възпитателна, лечебно-възстановителна, рехабилитационна и профилактична дейности, насочени към коригиране и компенсиране на съответните увреждания и нарушения и стимулиране на развитието на децата и учениците.

(2) За осъществяване на посочените в ал.1 дейности в специалните детски градини, училища и обслужващи звена се осигуряват подходящи социално-битови условия, специални учебно-технически средства и апаратура.

Чл. 7. (1) В специалните детски градини, училища и обслужващи звена могат да се формират групи и паралелки за деца и ученици с множество увреждания.

(2) В специалните детски градини, училища и обслужващи звена се откриват логопедични кабинети.

(3) В специалните детски градини, училища и обслужващи звена се осъществява психологична помощ от специалист психолог.

Чл. 8. (1) Децата и учениците с множество увреждания, с умерена и с тежка умствена изостаналост, с аутизъм се обучават по индивидуални програми за развитие.

(2) Индивидуалните програми включват следните раздели: общо моторно развитие, фина моторика, самообслужване, когнитивни умения, езиково-говорно развитие и комуникация, социални умения, художествена дейност, трудова дейност, учебна дейност.

(3) Индивидуалните програми се разработват от диагностичния екип на детската градина и училището по чл. 19, приемат се на педагогически съвет и се утвърждават от директора.

(4) Индивидуалните програми се разработват за всяка учебна година, като се отчита динамиката в развитието на децата (учениците).

(5) Учениците, които се обучават по индивидуални програми, получават само удостоверение за усвоените определени знания и умения, предвидени в индивидуалните им програми (вж. приложение № 1).

(6) Темите от индивидуалните програми се вписват в материалната книга за взетите учебни часове или в дневника за всяка паралелка.

Чл. 9. (1) В детските градини, училищата и обслужващите звена, в които се осъществява интегрирано обучение и възпитание на деца и ученици с увреден слух, с нарушено зрение, с умствена изостаналост, с комуникативни нарушения, с хронични заболявания, с физически увреждания, с множество увреждания, се осигуряват условията, посочени в чл. 6, ал. 2.

(2) Децата и учениците със специфични обучителни трудности се обучават интегрирано в детски градини и училища и получават психолого-педагогическа помощ от психолог и логопед.

Чл. 10. В детските градини, училища и обслужващи звена за деца и ученици с умствена изостаналост, с увреден слух, с нарушено зрение, с комуникативни нарушения и в оздравителните детски градини и училища освен задължителната документация съгласно Правилника за прилагане на Закона за народната просвета (ППЗНП) се води и съхранява и:

1. лично дело за всяко дете (ученик) с постоянен срок за съхранение, което съдържа:

а) протокол за комплексно психолого-педагогическо изследване съгласно приложение № 2 (за децата и учениците с умствена изостаналост, с увреден слух, с нарушено зрение, с множество увреждания, с аутизъм);

б) медицински документ, издаден от съответния лекар специалист, с приложени резултати от проведените медицински консултации и изследвания в зависимост от увреждането или нарушението: електроенцефалограма; психиатричен статус; неврологичен статус; психологичен статус; соматичен статус; аудиограма; други документи по преценка на лекаря (за децата и учениците с умствена изостаналост, с увреден слух, с нарушено зрение, с множество увреждания, с аутизъм);

в) индивидуална образователна програма по чл. 19, т. 5 (за децата и учениците с умствена изостаналост, с увреден слух, с нарушено зрение) или индивидуална програма за развитие (за децата и учениците с множество увреждания, с умерена и с тежка умствена изостаналост, с аутизъм);

г) писмени доклади на диагностичните екипи за проследяване на динамиката в развитието и изпълнението на индивидуалната образователна програма или на индивидуалната програма за развитие;

д) карта за логопедично изследване съгласно приложение № 3 (за децата и учениците с комуникативни нарушения);

е) молба от родител/настойник;

ж) удостоверение за раждане;

з) удостоверение за завършен клас, удостоверение за завършен начален етап на основното образование, свидетелство за основно образование;

и) удостоверение за преместване на ученик, подлежащ на задължително обучение;

й) лична амбулаторна карта (ЛАК);

к) медицинска бележка за липса на контакт с остри заразни болести (представя се при постъпването на детето (ученика) в детската градина (училището) и след завръщането му от ваканция);

л) здравноосигурителна книжка;

м) снимка;

н) други материали - творчески работи на децата (учениците) - писмени работи, рисунки и други;

2. дневник на паралелка съгласно задължителната документация в ППЗНП (за децата и учениците с комуникативни нарушения в логопедичните кабинети);

3. амбулаторна книга на логопедичен кабинет съгласно приложение № 4 (за децата и учениците с комуникативни нарушения в логопедичните кабинети);

4. индивидуална тетрадка за всяко дете (ученик) за осъществяване на обратна връзка между учителите и родителите/настойниците, в която се отразява изпълнението на индивидуалната образователна програма или на индивидуалната програма за развитие;

5. индивидуална логопедична тетрадка за всяко дете (ученик), в която се посочват датата и темата на логопедичното занятие и се вписват задачи и упражнения за работа в семейството;

6. списък на инвентарни предмети за обзавеждане на логопедичен кабинет.

Чл. 11. Издирването, изследването, насочването и приемането на деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания в специални детски градини, училища и обслужващи звена, както и в други детски градини, училища и обслужващи звена в системата на народната просвета, се осъществява по реда на тази наредба.

Глава втора.

ИЗДИРВАНЕ, ИЗСЛЕДВАНЕ, НАСОЧВАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА ДЕЦА И УЧЕНИЦИ СЪС СПЕЦИАЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ И/ИЛИ С ХРОНИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

Чл. 12. Децата и учениците с увреден слух, с нарушено зрение, с умствена изостаналост, с множество увреждания, с аутизъм, с ДЦП се насочват и приемат в специални детски градини, училища и обслужващи звена или в други детски градини, училища и обслужващи звена след издирване и комплексно психолого-педагогическо изследване.

Чл. 13. Психологическото изследване на интелекта, на психичните процеси и на личността се извършва от специалист психолог съгласно количествени и качествени показатели чрез формални и неформални процедури, които се вписват в протокола съгласно приложение № 2.

Чл. 14. Целта на комплексното психолого-педагогическо изследване е да се установят специалните образователни потребности и възможностите за обучение по различни планове и програми.

Чл. 15. Комплексното психолого-педагогическо изследване се извършва от:

1. диагностичен екип, който се формира в специалната детска градина и в специалното училище;

2. диагностична комисия към Инспектората по образованието (ИО);

3. централна диагностична комисия към Министерството на образованието и науката (МОН).

Чл. 16. Диагностичният екип в специалната детска градина и в специалното училище се назначава със заповед на директора от 1 септември за срок една учебна година.

Чл. 17. Диагностичният екип в специалната детска градина и в специалното училище работи целогодишно по график, приет на педагогически съвет и утвърден от директора.

Чл. 18. (1) Диагностичният екип се състои от: председател - директорът на специалната детска градина или на специалното училище, и членове: психолог, логопед, учител по специална педагогика за съответния вид специална детска градина или специално училище, учител по предучилищна педагогика или учител от началния етап на основното образование, лекар специалист (офталмолог, детски психиатър (психиатър), детски невролог (невролог), аудиолог, оториноларинголог и други, в зависимост от вида на специалната детска градина или на специалното училище).

(2) Председател на диагностичния екип при осъществяване на психолого-педагогическото изследване и приемането на ученици в помощно училище е експертът за специалните училища от ИО. Той се назначава със заповед на началника на ИО.

(3) В диагностичния екип се включва задължително и родителят/настойникът на съответното дете (ученик) като член на екипа.

(4) В заседанията на диагностичния екип може да участва и упълномощен от родителите представител с квалификация съгласно чл. 18, ал. 1 като член на екипа.

(5) Лекарят специалист се включва в диагностичния екип по предложение на регионалния център по здравеопазването (РЦЗ) на Министерството на здравеопазването (МЗ).

Чл. 19. Диагностичният екип в специалната детска градина и в специалното училище има следните функции:

1. осигурява необходимите дидактически и тестови материали за психолого-педагогическото изследване, както и специално обзаведени за целта кабинети;

2. проучва документите на представените за изследване и приемане деца; определя и изисква допълнителни документи при необходимост;

3. провежда изследването, като всеки от членовете на диагностичния екип работи индивидуално в отделно помещение и изработва писмен доклад за всяко дете, който се представя на председателя на диагностичния екип в тридневен срок от изследването;

4. оформя становището си на съвместно заседание с всички членове на екипа и съставя протокол за всяко дете (вж. приложение № 2); към протокола се прилагат писмените доклади на членовете на диагностичния екип;

5. разработва съвместно с учителката на съответната група в детската градина, с класния ръководител, с възпитателя на група, с психолога, с рехабилитатора, с логопеда и с родителя/настойника в началото на учебната година индивидуална образователна програма за развитието на детето и ученика за съответната учебна година; тя съдържа характеристика на развитието на детето (ученика) в момента; цели на обучение, възпитание и развитие, които включват конкретни задачи в рамките на учебните програми съобразно държавните образователни изисквания; специални педагогически средства и методи за постигане на поставените цели; критерии за диагностика на развитието на детето (ученика);

6. разработва съвместно с учителката на съответната група в детската градина, с класния ръководител, с възпитателя на група, с психолога, с рехабилитатора, с логопеда и с родителя/настойника в началото на учебната година индивидуална програма за развитие на децата и учениците по чл. 8;

7. проследява динамиката в развитието на детето (ученика) и изпълнението на индивидуалната образователна програма или на индивидуалната програма за развитие в края на всеки срок и изготвя писмен доклад;

8. изразява писмено становище в края на всяка учебна година за пренасочване на деца и ученици от специалните детски градини и училища, които биха могли да продължат обучението и възпитанието си в други детски градини и училища;

9. предлага на диагностичната комисия към ИО да пренасочи децата и учениците, които не отговарят на изискванията за прием за съответната специална детска градина или специално училище;

10. представя на диагностичната комисия в ИО списък с приетите деца и ученици за всяка учебна година и писмен доклад за дейността си в края на всеки учебен срок;

11. извършва консултативна дейност с родителите/настойниците.

Чл. 20. За провеждане на комплексното психолого-педагогическо изследване се представят следните документи:

1. молба от родител/настойник;

2. изследване на психичните процеси и на личността на детето, проведено от психолог до един месец преди представянето на документите пред комисията;

3. медицински документ, издаден от съответния лекар специалист, с приложени резултати от проведените медицински консултации и изследвания в зависимост от увреждането или нарушението:

а) електроенцефалограма;

б) психиатричен статус;

в) неврологичен статус;

г) психологичен статус;

д) соматичен статус;

е) аудиограма;

ж) други документи по преценка на лекаря;

4. психолого-педагогически статус на детето от учителката на група в детската градина или от класния ръководител;

5. други материали - творчески работи на детето - писмени работи, рисунки и др., както и други документи, които екипът смята за необходими.

Чл. 21. Диагностичната комисия към ИО се назначава със заповед на началника на ИО до 1 септември, съгласувано с началника на РЦЗ за срок една година.

Чл. 22. (1) Диагностичната комисия към ИО се състои от: председател - експертът за специалните училища от ИО, и членове: психолог, логопед, учител по специална педагогика, учител в началния етап на основното образование, детски психиатър (психиатър), детски невролог (невролог).

(2) В състава на диагностичната комисия към ИО по преценка на председателя могат да се включват при необходимост и други специалисти.

(3) Включването на допълнителни специалисти в състава на диагностичната комисия към ИО се извършва със заповед на началника на ИО.

(4) В диагностичната комисия към ИО се включва задължително и родителят/настойникът на съответното дете (ученик).

(5) В заседанията на диагностичната комисия към ИО може да участва и упълномощен от родителите представител с квалификация съгласно чл. 22, ал. 1.

Чл. 23. Диагностичната комисия към ИО има следните функции:

1. изготвя план-график за целогодишната си дейност; той се утвърждава от началника на ИО, съгласува се с началника на РЦЗ и се оповестява в ИО и във всички общини в региона;

2. изисква списъци в края на всеки срок от директорите на училищата и от общинските отдели по образование на ученици в задължителна училищна възраст, отпадащи от училище, проучва причините за отпадане с цел ресурсно подпомагане на интегрираното обучение или насочване към специални училища;

3. изисква списъци на деца и ученици в задължителна училищна възраст от домовете за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, към МОН, от социалните домовете към Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и от домовете за медико-социални грижи към МЗ за ресурсно подпомагане на интегрираното обучение или за насочване към специални училища;

4. провежда изследване на децата в задължителна училищна възраст от домовете по т. 3 съвместно с представители на регионалните структури на МЗ и МТСП за ресурсно подпомагане на интегрираното обучение или за насочване към специални училища;

5. издирва деца и ученици със специални образователни потребности по чл. 2, ал. 1, интегрирани в детски градини и училища за ресурсно подпомагане от ресурсни учители;

6. прави предложения до кмета на общината и до началника на ИО за осигуряване на ресурсно подпомагане от ресурсни учители на интегрирани деца и ученици;

7. проучва документите на представените в ИО за насочване деца и ученици от диагностичните екипи по чл. 19, т. 8, от директорите на детски градини и училища, от общинските отдели по образование, от здравните заведения, от социалните заведения, от районните дружества на съюзите на слепите, на глухите, на инвалидите, от родителите/настойниците;

8. издава служебна бележка за всяко дете (ученик), с която го насочва към съответен диагностичен екип за изследване;

9. съдейства за осигуряването на учебници и учебни помагала, необходими за обучението на деца и ученици от специалните детски градини и училища, както и на деца и ученици с увреден слух, с нарушено зрение, интегрирани в други детски градини и училища;

10. извършва консултативна дейност с родители/настойници;

11. оказва методическа помощ на диагностичните екипи;

12. осъществява координация и контрол на дейността на диагностичните екипи в специалните детски градини и училища;

13. провежда допълнително изследване на децата и учениците с умствена изостаналост след изследването от диагностичните екипи на помощните детски градини и училища, както и при установени нарушения в дейността на диагностичните екипи, и съставя протокол за всяко дете (ученик) съгласно приложение № 2; копие от протокола се съхранява в ИО в срок 10 години;

14. проучва документите и насочва за приемане в оздравителни детски градини и училища деца и ученици с хронични заболявания след извършен подбор от лекарска консултативна комисия (ЛКК);

15. разглежда и решава проблемни и спорни случаи;

16. представя в МОН писмени доклади за дейността си в края на всеки учебен срок;

17. представя в МОН обобщена информация за децата и учениците със специални образователни потребности, които се обучават и възпитават интегрирано в детски градини и училища в срок до 30 октомври, и за резултатите от интегрираното обучение в срок до 30 юли.

Чл. 24. (1) За провеждане на комплексното психолого-педагогическо изследване и насочване на деца и ученици със специални образователни потребности се представят документите по чл. 20.

(2) За насочване и приемане на деца и ученици с хронични заболявания в оздравителни детски градини и училища се представят следните документи:

1. молба от родител/настойник;

2. удостоверение за раждане;

3. лична карта;

4. протокол от специализирана по профила на заболяването ЛКК, който се актуализира ежегодно;

5. лична амбулаторна карта (ЛАК), съдържаща необходимите изследвания, консултации, епикризи и други, които удостоверяват заболяването;

6. удостоверение за завършен клас, удостоверение за завършен начален етап на основното образование, свидетелство за основно образование;

7. удостоверение за преместване на ученик, подлежащ на задължително обучение;

8. документ за психолого-педагогически статус, издаден от детската градина или училището, от което идва детето (ученикът).

Чл. 25. Директорът на детската градина или училището, членовете на диагностичния екип и на диагностичната комисия носят административна отговорност за приема на децата и учениците.

Чл. 26. (1) Централната диагностична комисия се назначава със заповед на министъра на образованието и науката и има следния състав: експерти от МОН, психолог, логопед, детски психиатър и други специалисти при необходимост.

(2) Участието на лекарите специалисти в централната диагностична комисия се съгласува с МЗ.

Чл. 27. Централната диагностична комисия има следните функции:

1. осъществява контрол на дейността на диагностичните комисии към ИО и на диагностичните екипи;

2. оказва методическа помощ на диагностичните комисии към ИО и на диагностичните екипи;

3. решава разгледаните от диагностичните комисии към ИО проблемни и спорни случаи;

4. съставя протокол за всяко дете (ученик) съгласно приложение № 2; копие от протокола се съхранява в МОН в срок до 10 години.

Глава трета.

СПЕЦИАЛНИ ДЕТСКИ ГРАДИНИ, УЧИЛИЩА И ОБСЛУЖВАЩИ ЗВЕНА

Раздел I.

Детски градини и помощни училища за деца и ученици с умствена изостаналост

Чл. 28. В детските градини за деца с умствена изостаналост и в помощните училища се обучават и възпитават деца и ученици с умствена изостаналост, които не усвояват държавните образователни изисквания (ДОИ) за предучилищно възпитание и подготовка, държавните образователни изисквания (ДОИ) за учебно съдържание и при изразено желание на родителите/настойниците.

Чл. 29. Обучението на учениците в помощното училище се осъществява съгласно:

1. специални учебни планове и програми, утвърдени от министъра на образованието и науката;

2. специални учебници и учебни помагала, утвърдени от министъра на образованието и науката;

3. индивидуални образователни програми или индивидуални програми за развитие;

4. учебни планове и програми за професионално обучение в съответствие със Закона за професионалното образование и обучение.

Чл. 30. (1) Обучението в помощните училища се организира от I до VIII клас.

(2) Продължителността на учебните часове в помощните училища е:

1. за I - IV клас - 35 минути;

2. за V - VIII клас - 40 минути;

3. за паралелките за професионално обучение - 45 минути.

(3) Почивките между учебните часове са с продължителност не по-малко от 10 и не повече от 30 минути.

Чл. 31. Детските градини и училищата по чл. 28 могат да осъществяват дейност и като центрове за ресурсно подпомагане от ресурсни учители за:

1. ранно въздействие и интегрирано обучение на деца и ученици в предучилищна и училищна възраст;

2. консултиране и обучение на родители на деца и ученици с умствена изостаналост;

3. консултиране на учители в детските градини и в училищата, в които са интегрирани деца и ученици с умствена изостаналост.

Чл. 32. (1) Към училищата по чл. 28 могат да се откриват паралелки за професионално обучение за ученици, завършили VIII клас на помощно училище, съгласувано с финансиращия орган.

(2) В паралелките по ал. 1 обучението се организира по програмите за професионално обучение, по част от професия или по професия за придобиване на I степен на професионална квалификация.

Чл. 33. В помощните училища не се приемат ученици:

1. само по социални причини, свързани с материални затруднения в семейството;

2. с трудности в обучението (със задръжки в психическото развитие, граничещи с нормата);

3. завършили началния етап на основното образование; изключение се допуска само по преценка на диагностичната комисия към ИО.

Чл. 34. Учебният процес и корекционно-възпитателната дейност в паралелките и училищата за деца с умствена изостаналост, в които са настанени ученици съгласно Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, се осъществяват съгласно Правилника за възпитателните училища-интернати и тази наредба.

Чл. 35. (1) Ученици, завършили съответния клас на помощното училище, както и съответния клас на паралелките за деца с умствена изостаналост към другите училища, получават удостоверение за завършен клас, с което могат да продължат в по-горен клас на помощното училище.

(2) На завършилите VIII клас на помощно училище се издава удостоверение за завършен VIII клас.


Каталог: normativni documenti
normativni documenti -> Учебни програми за подготвителна група в детската градина въведение
normativni documenti -> Програма за държавния зрелостен изпит по български език и литература обхваща учебното съдържание, изучавано в часовете за задължителна подготовка съгласно учебния план
normativni documenti -> Наредба №7 от 15 август 2005 Г. За минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи
normativni documenti -> Условия и ред за приемане, отчитане и унищожаване на документи с фабрична номерация нормативна уредба
normativni documenti -> Наредба №4 от 18 септември 2000 Г. За предучилищно възпитание и подготовка
normativni documenti -> Организиране дейността на класните ръководители в училищата по консултиране на родители и ученици и водене на училищната документация
normativni documenti -> Ръководство за работата на директора и учителя през учебната 2003/2004 Г
normativni documenti -> Приложение №2 към § 2 от допълнителните разпоредби от наредба № н-10 от 24 август 2006 г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница