Наредба №8 за условията и реда за определяне на български превозвачи за осъществяване на дейности по превоз на пътници и товари по силата на международен договор



Дата23.07.2016
Размер290.27 Kb.
#2302
НАРЕДБА № 8 ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА БЪЛГАРСКИ ПРЕВОЗВАЧИ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТИ ПО ПРЕВОЗ НА ПЪТНИЦИ И ТОВАРИ ПО СИЛАТА НА МЕЖДУНАРОДЕН ДОГОВОР (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 98 ОТ 2009 Г., ДОП. - ДВ, БР. 66 ОТ 2010 Г.)
Издадена от Министерство на транспорта и съобщенията

Обн. ДВ. бр.55 от 19 Юни 2001г., изм. ДВ. бр.82 от 16 Септември 2003г., изм. ДВ. бр.26 от 28 Март 2006г., изм. ДВ. бр.98 от 11 Декември 2009г., изм. ДВ. бр.66 от 24 Август 2010г., изм. ДВ. бр.71 от 13 Септември 2011г.
Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. (1) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) С тази наредба се уреждат условията и редът за определяне на български превозвачи за осъществяване на дейности по превоз на пътници и товари по силата на международен договор.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Тази наредба се прилага при избора на превозвач от българска страна в съответствие със Споразумението между Министерството на транспорта на Република България и Министерство на транспорта на Румъния за превоз на моторни превозни средства и пътници с кораби между граничните пунктове в българо-румънския участък на р. Дунав, както и със Спогодбата между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Руската федерация за организация на пряка международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), подписана на 18 януари 2008 г. в София.



Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Превозите на моторни превозни средства и пътници или на железопътни товарни вагони се осъществяват от български физически или юридически лица, регистрирани по Търговския закон, със собствени или наети кораби, плаващи под българско знаме, които са придобили правото да извършват превоз на пътници и товари между гранични пунктове, разположени в българо-румънския участък на р. Дунав, при прилагане на Споразумението между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Румъния за превоз на моторни превозни средства и пътници с кораби между граничните пунктове в българо-румънския участък на р. Дунав, или са придобили правото да извършват превоз на железопътни товарни вагони при прилагане на Спогодбата между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Руската федерация за организация на пряка международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), подписана на 18 януари 2008 г., по реда, предвиден в тази наредба.

Чл. 3. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 82 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Превозите при прилагане на Споразумението между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Румъния за превоз на моторни превозни средства и пътници с кораби между граничните пунктове в българо-румънския участък на р. Дунав между граничните пунктове, разположени на територията на българо-румънския участък на р. Дунав, се осъществяват по корабни линии, обявени за открити от Смесената експертна българо-румънска комисия, създадена по силата на чл. 8 от споразумението по чл. 1, ал. 2.

Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Изборът на български превозвачи по чл. 1, ал. 2 се извършва след провеждане на конкурс.

Чл. 4а. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) (1) Превозвач, избран по реда на раздели II и III, придобива правото да осъществява превозите на моторни превозни средства и пътници при прилагане на Споразумението между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Румъния за превоз на моторни превозни средства и пътници с кораби между граничните пунктове в българо-румънския участък на р. Дунав за срок 3 години.

(2) Превозвач, избран по реда на раздели IV и V, придобива правото да осъществява превозите на железопътни товарни вагони при прилагане на Спогодбата между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Руската федерация за организация на пряка международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), подписана на 18 януари 2008 г., за срок 15 години.



Чл. 4б. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Превозвач, избран по реда на раздели IV и V, който е придобил права за извършване на превози на железопътни товарни вагони по пряката международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), е длъжен да извършва превозите в морския участък в съответствие с Правилата за превоз на товари в пряката международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна и Кавказ и да изпълнява решенията на Съвета за експлоатация на железопътно-фериботната връзка между пристанищата Варна и Кавказ.
Раздел II.
Условия за провеждане на избора на български превозвач при прилагане на Споразумението между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Румъния за превоз на моторни превозни средства и пътници с кораби между граничните пунктове в българо-румънския участък на р. Дунав (Загл. изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.)

Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Конкурсът за избор на български превозвач при прилагане на Споразумението между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Румъния за превоз на моторни превозни средства и пътници с кораби между граничните пунктове в българо-румънския участък на р. Дунав се организира и провежда от Изпълнителна агенция "Морска администрация".

Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) (1) До конкурс може да бъде допуснат всеки кандидат, регистриран по Търговския закон, с предмет на дейност превоз на моторни превозни средства и пътници по вътрешни водни пътища.

(2) Кандидатите за български превозвачи при прилагане на Споразумението между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Румъния за превоз на моторни превозни средства и пътници с кораби между граничните пунктове в българо-румънския участък на р. Дунав са длъжни да отговарят на изискванията за професионална компетентност, финансова стабилност и добра репутация.



Чл. 7. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 82 от 2003 г., отм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.)

Чл. 8. (Отм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.)

Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) (1) Конкурсът за избор на български превозвач по новооткрита корабна линия се обявява от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" в срок до един месец след получаване на писмено уведомление от българската част на Смесената експертна българо-румънска комисия за откриване на корабна линия.

(2) Нов конкурс за определяне на български превозвач по съществуваща корабна линия се провежда:

1. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) не по-късно от един месец преди изтичането на срока по чл. 4а, ал. 1;

2. в случай на прекратяване на правата по чл. 13, т. 1 и 2.

(3) В случая по ал. 2, т. 2 новият конкурс се провежда не по-късно от два месеца след влизане в сила на решението по чл. 13, т. 1 или получаване на заявлението по чл. 13, т. 2.

Чл. 10. Придобитите по реда на тази наредба права за извършване на превози на моторни превозни средства и пътници по корабна линия не подлежат на преотстъпване.

Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Решението на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" за избор на превозвач на моторни превозни средства и пътници, както и отнемането на правото да осъществява превозите преди изтичане на срока по чл. 4а, ал. 1 подлежат на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Чл. 12. (Отм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.)

Чл. 13. Правата, произтичащи от избора на превозвач на моторни превозни средства и пътници, се прекратяват:

1. (изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) по решение на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация", когато:

а) (отм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.)

б) се констатира, че изборът е направен въз основа на неистински документи или документи с невярно съдържание въз основа на влязло в сила съдебно решение;

в) лицето престане да отговаря на изискванията на тази наредба;

г) (доп. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) ако определеният чрез конкурс превозвач не започне дейността в 3-месечен срок след приключване на конкурсната процедура с влязло в сила решение на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" за избор на превозвач;

д) (изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) с прекратяване на дейността на едноличния търговец или на търговското дружество - превозвач;

е) ако в определения срок по § 3 от преходните и заключителните разпоредби превозвачът не приведе дейността си в съответствие с изискванията на наредбата;

2. (изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) по заявление на превозвача;

3. (нова - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) в случай на денонсиране на Споразумението между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Румъния за превоз на моторни превозни средства и пътници между граничните пунктове на българо-румънския участък на р. Дунав (утвърдено с Решение № 158 на МС от 1999 г., ДВ, бр. 28 от 2000 г.).



Чл. 14. (Отм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.)
Раздел III.
Ред за провеждане на избора на български превозвач при прилагане на Споразумението между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Румъния за превоз на моторни превозни средства и пътници с кораби между граничните пунктове в българо-румънския участък на р. Дунав (Загл. изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.)

Чл. 15. (1) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) В случаите и в сроковете по чл. 9 изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" открива конкурса за провеждане на избор на български превозвач по корабна линия между граничните пунктове на българо-румънския участък на р. Дунав със заповед.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) В заповедта по ал. 1 задължително се съдържа информация за:

1. корабната линия, за която се провежда конкурс за избор на български превозвач;

2. критерии за оценяване на кандидатите и относителната им тежест за формиране на комплексната оценка;

3. място на получаване, срок, цена и начин на плащане на документацията за участие в конкурса;

4. място и срок за подаване на заявленията.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) След вземане на решението за обявяване на конкурса изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" отправя покана за участие в конкурса чрез публикация в два национални и един местен ежедневник в съответния регион. Поканата съдържа информацията по ал. 2, т. 1, 3 и 4.

Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) (1) Лицата, които желаят да участват в конкурса за превозвач по корабната линия, подават писмено заявление за участие до Изпълнителна агенция "Морска администрация".

(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат:

1. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) копие от документ за регистрация или единен идентификационен код съгласно чл. 23 от Закона за търговския регистър;

2. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) удостоверение за актуално състояние, ако лицата нямат единен идентификационен код (ЕИК);

3. (отм. - ДВ, бр. 66 от 2010 г.)

4. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2006 г.) копия на документите за регистрация в регистъра на Националната агенция за приходите и регистрация по БУЛСТАТ;

5. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2006 г.) удостоверение за липса на задължения към Националната агенция за приходите;

6. (отм. - ДВ, бр. 26 от 2006 г.)

7. свидетелство за съдимост на ръководителите на транспортната дейност;

8. препоръки от постоянни партньори или браншови организации, в които превозвачът членува;

9. вътрешни правила за функциониране на превозната дейност;

10. доказателства за професионалната компетентност на ръководителите на транспортната дейност и за квалификацията на персонала, отговорен за безопасността на превозите;

11. доказателства за финансовите възможности на кандидата - копие от заверен годишен счетоводен отчет (ако има такъв) за последните две години; документи, потвърждаващи финансовата му стабилност - банкови референции от обслужващи банки и други документи;

12. пълномощно с нотариална заверка на подписа, когато кандидатът участва в конкурса чрез пълномощник;

13. нотариално заверени копия от документите за придобиване или наемане на плавателния съд, с който ще се извършват превозите;

14. описание и схема на технологията за товарене и разтоварване;

15. копие от корабното удостоверение на плавателния съд;

16. удостоверение от регистъра на корабите за наличието или липсата на вещни тежести върху плавателния съд, с който ще бъдат осъществявани превозите;

17. лист за проверка;

18. фактура за закупени конкурсни документи;

19. адрес за писмена кореспонденция по конкурса и телефон за връзка.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 66 от 2010 г.) Документите по ал. 2, т. 2, 5 и 16 трябва да са издадени не по-рано от един месец преди датата на подаване на заявлението.



Чл. 17. (1) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) След изтичане на определения срок за подаване на заявленията, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" назначава 7-членна комисия за оценяване на предложенията в състав - председател, секретар и членове. В комисията се включват най-малко един правоспособен юрист и квалифицирани специалисти с практически опит.

(2) Не се допуска в състава на комисията да бъдат назначавани "свързани лица" и лица, имащи материален интерес от избора на конкретен кандидат.

(3) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) В комисията могат да се назначават и външни експерти.

(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) Със заповедта за назначаване се определя и възнаграждението на членовете на комисията.

(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) Членовете на комисията подписват декларация за удостоверяване на наличието на обстоятелствата по ал. 2 и за неразпространение на търговската и служебната тайна, свързана с участниците в конкурса.

(6) (Нова - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) Комисията заседава само ако присъстват всички нейни членове.

(7) (Нова - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) Заседанията на комисията са закрити.

Чл. 17а. (Нов - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) Конкурс се провежда и когато има само един кандидат, в случай че той отговаря на изискванията на тази наредба.

Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2010 г.) Комисията отстранява от участие в конкурса кандидат:

1. който не отговаря на изискванията на чл. 6;

2. който е обявен в несъстоятелност или за него е открито производство за обявяване в несъстоятелност;

3. който е в производство по ликвидация или се намира в подобна процедура съгласно националните закони и подзаконови актове;

4. който има парични задължения към държавата или към община по смисъла на чл. 162, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, освен ако е допуснато разсрочване или отсрочване на задълженията, или парични задължения, свързани с плащането на вноски за социалното осигуряване или на данъци съгласно правните норми на държавата, в която кандидатът е установен;

5. ръководителите на транспортната дейност на когото, както и лицата, които представляват кандидата, са осъдени с влязла в сила присъда, освен ако са реабилитирани, за:

а) престъпление против финансовата, данъчната или осигурителната система, включително изпиране на пари, по чл. 253 - 260 от Наказателния кодекс;

б) подкуп по чл. 301 - 307 от Наказателния кодекс;

в) участие в организирана престъпна група по чл. 321 и 321а от Наказателния кодекс;

г) престъпление против собствеността по чл. 194 - 217 от Наказателния кодекс;

д) престъпление против стопанството по чл. 219 - 252 от Наказателния кодекс;

6. чиито документи не отговарят на което и да е от изискванията на чл. 16, ал. 2 или ал. 3.



Чл. 19. (1) За всяко заседание на комисията се изготвят протоколи, в които се посочват направените констатации.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) Оценяването на предложенията се извършва с явно гласуване, а решенията на комисията се вземат с мнозинство 3/4 от всичките й членове.



Чл. 20. (1) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" утвърждава конкурсна документация, съдържаща критерии и показатели за оценяване на кандидатите.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) Комплексната оценка на кандидатите се изготвя въз основа на обявените за тази цел критерии и служи за окончателното класиране на участниците в конкурса.

(3) Подреждането на кандидатите се извършва по низходящ ред от получените комплексни оценки.

(4) (Нова - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) За спечелил конкурса се обявява кандидатът, който е получил най-висока комплексна оценка.

(5) (Предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) При равни комплексни оценки по показателите в ал. 1 и 2 на по-предно място се класира кандидата с по-нов плавателен съд.

Чл. 20а. (Нов - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) (1) За проверка на техническите характеристики на плавателните съдове, с които ще се извършват превозите, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" назначава 3-членна комисия, съставена от квалифицирани служители на съответната териториална дирекция "Морска администрация".

(2) Член на комисията по ал. 1 не може да участва в комисията по чл. 17.

(3) Комисията по ал. 1 изготвя лист за проверка в два оригинални екземпляра, от които единият остава за корабособственика (наемателя на кораба), а другият се съхранява в архива на съответната териториална дирекция "Морска администрация".

(4) Информацията от листа за проверка се използва при определянето на комплексната оценка на кандидата за превозвач.

(5) Формата и съдържанието на листа за проверка се определят съгласно приложението.

Чл. 21. (Отм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.)

Чл. 22. (1) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) Въз основа на окончателния протокол на комисията за резултатите от проведения конкурс изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" издава заповед, с която обявява класирането и определя българския превозвач за съответната корабна линия.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.)

(3) (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Заповедта по ал. 1 подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Чл. 23. (Нов - ДВ, бр. 82 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" уведомява министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и българската част на Смесената експертна българо-румънска комисия за резултатите от проведения конкурс.
Раздел IV.
Условия за провеждане на избор на български морски превозвач при прилагане на Спогодбата между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Руската федерация за организация на пряка международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), подписана на 18 януари 2008 г. в София (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.)

Чл. 24. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Конкурсът за избор на български морски превозвач при прилагане на Спогодбата между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Руската федерация за организация на пряка международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), подписана на 18 януари 2008 г. в София, се организира и провежда от Изпълнителна агенция "Морска администрация"."

Чл. 25. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) До конкурс може да бъде допуснат всеки кандидат, регистриран по Търговския закон, който отговаря едновременно на следните изисквания:

1. има регистриран предмет на дейност - превоз на товари по море;

2. притежава опит в дейността превоз на железопътни товарни вагони и/или контейнери по море не по-малко от 5 години;

3. притежава документ за съответствие (Document of Compliance), който удостоверява изпълнението на изискванията на Международния кодекс за управление на безопасната експлоатация на кораби и предотвратяване на замърсяването (ISM Code);

4. е финансово стабилен, професионално компетентен и с добра репутация.

Чл. 26. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) (1) Конкурсът за избор на български морски превозвач по пряката международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация) се обявява от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" в срок до един месец след получаване на писмено уведомление от българския железопътен превозвач по спогодбата за началото на експлоатацията на фериботната линия.

(2) Нов конкурс за определяне на български морски превозвач по пряката международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация) се провежда:

1. не по-късно от 3 месеца преди изтичането на срока по чл. 4а, ал. 2;

2. в случай на прекратяване на правата по чл. 29, т. 1 и 2.

(3) В случая по ал. 2, т. 2 новият конкурс се провежда не по-късно от два месеца след влизане в сила на решението по чл. 29, т. 1 или получаване на заявлението по чл. 29, т. 2.

Чл. 27. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г., доп. - ДВ, бр. 66 от 2010 г.) Придобитите по реда на този раздел и раздел V права за извършване на превози на железопътни товарни вагони по пряката международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация) не подлежат на преотстъпване, освен на новоучредено търговско дружество, в което лицето, придобило правото да извършва превози, притежава не по-малко от 50 на сто от капитала на новоучреденото дружество за срок не по-кратък от 5 години.

Чл. 28. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Заповедта на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" за избор на български морски превозвач по пряката международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), както и отнемането на правото за осъществяване на превозите преди изтичане на срока по чл. 4а, ал. 2 подлежат на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Чл. 29. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Правата, произтичащи от избора на български морски превозвач по пряката международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), се прекратяват:

1. по решение на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация", когато:

а) се констатира, че изборът е направен въз основа на неистински документи или документи с невярно съдържание въз основа на влязло в сила съдебно решение;

б) лицето престане да отговаря на изискванията на този раздел и раздел V;

в) (изм. - ДВ, бр. 71 от 2011 г., в сила от 13.09.2011 г.) определеният чрез конкурс български морски превозвач по пряката международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация) не започне дейността в 40-месечен срок след приключване на конкурсната процедура с влязла в сила заповед на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" за избор на превозвач;

г) с прекратяване на дейността на едноличния търговец или на търговското дружество превозвач;

д) ако превозвачът не изпълнява изискванията на чл. 4б;

е) ако при проверката по чл. 40 се констатира несъответствие на плавателния съд с нормативно определените изисквания към него, съответно ако констатираното несъответствие не бъде поправено съгласно чл. 40, ал. 6;

2. по заявление на превозвача, направено след изтичане на срока по чл. 37, ал. 3;

3. в случай на денонсиране на Спогодбата между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Руската федерация за организация на пряка международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), подписана на 18 януари 2008 г. в София (утвърдена с Решение № 195 на МС от 2000 г.).


Раздел V.
Ред за провеждане на избор на български морски превозвач при прилагане на Спогодбата между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Руската федерация за организация на пряка международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), подписана на 18 януари 2008 г. в София (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.)

Чл. 30. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) (1) В случаите и в сроковете по чл. 26 изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" със заповед открива конкурс за провеждане на избор на български морски превозвач по пряката международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация).

(2) В заповедта по ал. 1 задължително се съдържа информация за:

1. критерии за оценяване на кандидатите и относителната им тежест при формиране на комплексната оценка;

2. място на получаване, срок, цена и начин на плащане на документацията за участие в конкурса;

3. място и срок за подаване на заявленията.

(3) След издаването на заповедта за обявяване на конкурса изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" отправя покана за участие в конкурса чрез публикация в два национални и един местен ежедневник в съответния регион. Поканата съдържа информацията по ал. 2, т. 2 и 3.



Чл. 31. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) (1) Лицата, които желаят да участват в конкурса за български морски превозвач по пряката международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), подават писмено заявление за участие до изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация".

(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат:

1. копие от документ за регистрация или единен идентификационен код съгласно чл. 23 от Закона за търговския регистър;

2. удостоверение за актуално състояние на търговеца, ако лицето няма единен идентификационен код (ЕИК);

3. (отм. - ДВ, бр. 66 от 2010 г.)

4. копия на документите за регистрация в регистъра на Националната агенция за приходите (удостоверение за данъчна регистрация);

5. удостоверение за липса на задължения към Националната агенция за приходите;

6. свидетелство за съдимост на ръководителите на транспортната дейност;

7. (отм. - ДВ, бр. 66 от 2010 г.)

8. вътрешни правила за функциониране на превозната дейност;

9. доказателства за професионалната компетентност на ръководителите на транспортната дейност и за квалификацията на персонала, отговорен за безопасността на превозите;

10. копия на документи, доказващи наличието на не по-малко от 5 години опит на кандидата в дейността превоз на железопътни товарни вагони и/или контейнери по море;

11. доказателства за финансовите възможности на кандидата - копия на заверените годишни финансови отчети за последните 5 години, придружени с декларация за средния годишен размер на приходите от дейността превоз на товари по море за последните 5 години, подписана от главния счетоводител и законния представител на кандидата, и декларация за средния годишен размер на приходите от дейността превоз на железопътни товарни вагони и/или контейнери по море за последните 5 години, както и други документи по преценка на кандидата, които доказват финансовите му възможности;

12. други документи, потвърждаващи финансовата стабилност на кандидата - банкови референции от обслужващи банки и други документи;

13. пълномощно с нотариална заверка на подписа, когато кандидатът участва в конкурса чрез пълномощник;

14. документи, доказващи наличието на добра репутация - препоръки от браншови организации, от клиенти и др.;

15. документ за съответствие (Document of Compliance), който удостоверява изпълнението на изискванията на Международния кодекс за управление на безопасната експлоатация на кораби и предотвратяване на замърсяването (ISM Code);

16. декларация, че кандидатът ще изпълнява изискванията на чл. 4б;

17. фактура за закупена конкурсна документация;

18. адрес за писмена кореспонденция по конкурса, лице и телефон за връзка.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 66 от 2010 г.) Документите по ал. 2, т. 2, 4 и 5 трябва да са издадени не по-рано от един месец преди датата на подаване на заявлението.

Чл. 32. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) (1) След изтичане на определения срок за подаване на заявленията изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" назначава 5-членна комисия за разглеждане и оценяване на заявленията в състав: председател, секретар и членове. В комисията се включват най-малко един правоспособен юрист и квалифицирани морски лица. Изпълнителният директор задължително определя 3-ма резервни членове на комисията.

(2) Не се допуска в състава на комисията да бъдат назначавани "свързани лица" и лица, които имат материален интерес от избора на конкретен кандидат.

(3) В комисията могат да се назначават и външни експерти.

(4) Със заповедта за назначаване се определя и възнаграждение на членовете на комисията.

(5) Членовете на комисията подписват декларация за удостоверяване на липсата на обстоятелствата по ал. 2 и за неразпространение на търговската и служебната тайна, свързана с участниците в конкурса.

(6) Комисията заседава само ако присъстват всички нейни членове.

(7) Заседанията на комисията са закрити.

(8) За всяко заседание на комисията се изготвят протоколи, в които се посочват направените констатации.



Чл. 33. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Конкурс се провежда и когато има само един кандидат, в случай че той отговаря на изискванията на тази наредба.

Чл. 34. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2010 г.) Комисията отстранява от участие в конкурса кандидат:

1. който не отговаря на изискванията на чл. 25;

2. чието заявление не съдържа който и да е от изброените в чл. 31, ал. 2 документи и/или същите не отговарят на изискванията на чл. 31, ал. 2 и 3;

3. който е обявен в несъстоятелност или за него е открито производство за обявяване в несъстоятелност;

4. който е в производство по ликвидация или се намира в подобна процедура съгласно националните закони и подзаконови актове;

5. който има парични задължения към държавата или към община по смисъла на чл. 162, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, освен ако е допуснато разсрочване или отсрочване на задълженията, или парични задължения, свързани с плащането на вноски за социалното осигуряване или на данъци съгласно правните норми на държавата, в която кандидатът е установен;

6. ръководителите на транспортната дейност на когото, както и лицата, които представляват кандидата, са осъдени с влязла в сила присъда, освен ако са реабилитирани, за:

а) престъпление против финансовата, данъчната или осигурителната система, включително изпиране на пари, по чл. 253 - 260 от Наказателния кодекс;

б) подкуп по чл. 301 - 307 от Наказателния кодекс;

в) участие в организирана престъпна група по чл. 321 и 321а от Наказателния кодекс;

г) престъпление против собствеността по чл. 194 - 217 от Наказателния кодекс;

д) престъпление против стопанството по чл. 219 - 252 от Наказателния кодекс.



Чл. 35. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) (1) Оценяването на подадените от кандидатите заявления се извършва въз основа на определените критерии и показатели в утвърдена от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" конкурсна документация.

(2) Оценяването на заявленията се извършва с явно гласуване, а решенията на комисията се вземат с мнозинство 2/3 от всичките й членове.



Чл. 36. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) (1) Комплексната оценка на заявленията служи за окончателното класиране на участниците в конкурса.

(2) Подреждането на кандидатите се извършва по низходящ ред от получените комплексни оценки.

(3) За спечелил конкурса се обявява кандидатът, който е получил най-висока комплексна оценка.

(4) При равни комплексни оценки на по-предно място се класира кандидатът с по-голям опит в дейността - превоз на железопътни товарни вагони и/или контейнери по море.



Чл. 37. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) (1) Въз основа на окончателния протокол на комисията по чл. 32 за резултатите от проведения конкурс изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" издава заповед, с която обявява класирането и определя българския морски превозвач.

(2) Заповедта по ал. 1 подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 71 от 2011 г., в сила от 13.09.2011 г.) Българският морски превозвач е длъжен да започне превозите на железопътни товарни вагони в срок от 40 месеца от датата на влизане в сила на заповедта по ал. 1.

Чл. 38. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) При отказ на участника, определен за превозвач, да извършва дейността изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" може да определи за превозвач втория класиран участник.

Чл. 39. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 71 от 2011 г., в сила от 13.09.2011 г.) В срок до 34 месеца от издаването на заповедта по чл. 37, ал. 1 участникът, определен за български морски превозвач, представя следните документи за плавателния съд, с който възнамерява да извършва превозите на железопътни товарни вагони:

1. нотариално заверени копия от документите за придобиване или наемане на плавателния съд, с който ще се извършват превозите;

2. описание и схема на технологията за товарене и разтоварване;

3. копия на документите на плавателния съд, които удостоверяват неговата безопасност, включително и копие от свидетелството за клас, издадено от призната по установения ред класификационна организация, копие от международното свидетелство за тонаж и международното свидетелство за товарните водолинии;

4. копие от документ за покриване на съответните рискове и щети, които могат да възникнат в хода на търговската експлоатация на кораба.

(2) Плавателният съд трябва да отговаря на следните характеристики:

1. газене - до 4,80 м; максимална дължина - до 150 м, широчина - до 22 м;

2. възможност да приема за превоз железопътни вагони за междурелсие 1520 мм, оборудвани с автосцепка, с осно натоварване - до 23 тона включително, и габарити 1-Т, 1-ВМ, 0-ВМ, 02-ВМ.



Чл. 40. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) (1) За проверка на документацията и техническите характеристики на плавателните съдове, с които ще се извършват превозите, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" назначава 3-членна комисия, съставена от квалифицирани морски лица, които са служители на агенцията. Изпълнителният директор задължително определя 3-ма резервни членове на комисията.

(2) Член на комисията по ал. 1 не може да участва в комисията по чл. 32.

(3) Комисията по ал. 1 изготвя доклад за проверка в два оригинални екземпляра, от които единият остава за корабопритежателя, а другият се съхранява в архива на Изпълнителна агенция "Морска администрация".

(4) Информацията от доклада за проверка се използва при определянето на съответствието на плавателния съд с нормативно определените изисквания към него.

(5) Формата и съдържанието на доклада се утвърждават от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация".

(6) В случай че бъдат констатирани несъответствия, комисията може да даде срок за отстраняването им, но преди изтичане на срока по чл. 37, ал. 3.



Чл. 41. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" уведомява министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията за резултатите от проведения конкурс.
Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. (изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) "Корабна линия" е превозът на моторни превозни средства и пътници, който се извършва по разписание и е с постоянен маршрут между два официално открити гранични пункта на Република България и Румъния в съвместния им участък от р. Дунав.

2. (отм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.)

3. (отм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.)

4. "Свързани лица" са лицата по § 1 от допълнителните разпоредби на Търговския закон.

5. (нова - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) "Професионално компетентен" е кандидатът, който отговаря на следните условия:

а) има разработени вътрешни правила за функциониране на превозната дейност;

б) (изм. - ДВ, бр. 98 от 2009 г.) ръководителите на транспортната му дейност имат необходимите познания и опит в областта на речния транспорт в случаите по раздел III или морския транспорт в случаите по раздел V и съответните изисквания за безопасност на корабоплаването, митническия и граничния режим, придобити след обучение или усвоени в транспортната практика, и имат най-малко средно образование;

в) разполага с квалифициран персонал (екипаж), отговорен за безопасността на превозите на моторни превозни средства и пътници.

6. (нова - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) "Добра репутация" е търговската репутация, доказана с препоръки от постоянни партньори или браншови организации, в които превозвачът членува, а ръководителите на транспортната дейност не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер или не са лишени с влязла в сила присъда от правото да упражняват съответната дейност.

7. (нова - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) "Финансова стабилност" означава, че кандидатът за превозвач по корабна линия разполага с достатъчно ресурси, с които да гарантира нормалното стартиране и функциониране на транспортната дейност.



Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. Лицата, които към датата на влизане в сила на тази наредба осъществяват превоз на моторни превозни средства и пътници между съответните гранични пунктове на българо-румънския участък на р. Дунав, запазват правата си до провеждане на конкурс за избор на превозвач, но не по-късно от 2 години от датата на влизане на наредбата в сила при условие, че отговарят на изискванията на наредбата.

§ 3. В срок до 3 месеца от влизането на наредбата в сила Изпълнителната агенция "Морска администрация" извършва проверка на съответствието на лицата по § 2 с изискванията на тази наредба и определя срок за отстраняване на несъответствията.

§ 4. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) Тази наредба се издава на основание чл. 21а от Кодекса на търговското корабоплаване.

§ 5. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2003 г.) Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" дава указания по прилагането на наредбата.
Преходни разпоредби
КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 8 ОТ 2001 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗБОР НА БЪЛГАРСКИ ПРЕВОЗВАЧ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ПРЕВОЗ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И ПЪТНИЦИ С КОРАБИ В БЪЛГАРО-РУМЪНСКИЯ УЧАСТЪК НА Р. ДУНАВ

(ОБН. - ДВ, БР. 98 ОТ 2009 Г.)


§ 21. (1) В случай че кандидатът, класиран на първо място, е заявил възможности да извършва превози с капацитет, по-малък от този на морския превозвач, определен от руска страна, се допуска определянето на два български морски превозвача за достигането на паритет в превозите в съответствие с § 1, т. 1 от Правилника за превоз на товари по пряката международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), приет в съответствие с чл. 5 от Спогодбата между Министерството на транспорта на Република България и Министерството на транспорта на Руската федерация за организация на пряка международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата Варна (Република България) и Кавказ (Руска федерация), подписана на 18 януари 2008 г. в София.

(2) В случаите по ал. 1 изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" обявява конкурс при условията и по реда на тази наредба за наличния ресурс.


Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА БЪЛГАРСКИ ПРЕВОЗВАЧИ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТИ ПО ПРЕВОЗ НА ПЪТНИЦИ И ТОВАРИ ПО СИЛАТА НА МЕЖДУНАРОДЕН ДОГОВОР

(ОБН. - ДВ, БР. 66 ОТ 2010 Г.)


§ 7. Разпоредбите на тази наредба се прилагат и за заварените случаи.
Заключителни разпоредби

КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 8 ОТ 2001 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА БЪЛГАРСКИ ПРЕВОЗВАЧИ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТИ ПО ПРЕВОЗ НА ПЪТНИЦИ И ТОВАРИ ПО СИЛАТА НА МЕЖДУНАРОДЕН ДОГОВОР

(ОБН. - ДВ, БР. 71 ОТ 2011 Г., В СИЛА ОТ 13.09.2011 Г.)


§ 4. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".
Приложение към чл. 20а, ал. 5

(Ново - ДВ, бр. 82 от 2003 г.)

ЛИСТ ЗА ПРОВЕРКА

на критериите за оценка на м/к ........................

за превоз по линията ................................

 


 


Проверявани елементи

 


Установена

фактология



да

не

1

2

3

4

 

Радионавигационно оборудване:

*****

*****

1

2


-> един радар

-> втори радар






 

 





 Тип на кораба:

*****

*****

3

4

5



-> тласкан състав

-> бордово свързана група

->единичен самоходен


 

 

 



 

 

 






 Брой двигатели/винтове:

*****

*****

6

7

8



-> един/един

-> два/два

-> три/три


 

 

 



 

 

 






 Пропулсивна мощност на КСУ:

*****

*****

9

10

11



-> до 500 kW

-> между 500 и 1000 kW

-> над 1000 kW


 

 

 



 

 

 






 Степен на автоматизация на

управлението на гл. двигател:

 

*****


 

*****


12
13

-> наличие на дистанционно управление от

мостика


-> липса на дистанционно управление

 

 




 Подрулващо устройство

(активен рул):

 

*****


 

*****


14

15

16



-> липсват

-> подрулващо устройство

-> подрулващо устройство и активен рул


 

 

 



 

 

 






 Товарен капацитет:

*****

*****

17

18

19



-> до 10 влекача с 40 футови трейлери

-> до 15 влекача с 40 футови трейлери

-> над 15 влекача с 40 футови трейлери


 

 


 

 

 






 Разрешен брой пътници:

*****

*****

20

21

22



-> до 50 включително

-> от 50 до 100 включително

-> над 100


 

 

 



 

 

 






Безопасност и битови условия

 за превозваните пътници:



 

*****


 

*****


23

->наличие на санитарен възел

 за пътниците



 

 


 

 


24

25

26



27

-> пътниците са на открита палуба

-> места за сядане в закрити

помещения за:

- до 50 % от пътниците

- между 50 и 100 % от пътниците

- за 100 % от пътниците


*****


 

 

 



 

*****


 

 

 



 




Година на постройка на кораба:

*****

 

28

29

30



-> до 10 години

-> от 10 до 20 години включително

-> над 20 години


 

 

 



 

 

 


Комисия от дирекция "Морска администрация":


Председател:
Членове: 1. ...............

2. ...............








Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница