Наредба за безопасната експлоатация и техническия надзор на повдигателни съоръжения



страница1/3
Дата30.11.2018
Размер156.5 Kb.
#106411
  1   2   3
НАРЕДБА ЗА БЕЗОПАСНАТА ЕКСПЛОАТАЦИЯ И ТЕХНИЧЕСКИЯ НАДЗОР НА ПОВДИГАТЕЛНИ СЪОРЪЖЕНИЯ

В сила от 26.08.2006 г.

Обн. ДВ. бр.60 от 25 Юли 2006г.

Глава първа.

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С наредбата се уреждат изискванията за безопасна експлоатация на повдигателните съоръжения по чл. 2, ал. 1, редът за осъществяване на техническия им надзор и редът за вписване в регистъра по чл. 36, ал. 1 от Закона за техническите изисквания към продуктите (ЗТИП) и издаване на удостоверения на лица за поддържане, ремонтиране и преустройване на съоръженията.

Чл. 2. (1) Наредбата се прилага за:

1. товароподемни кранове;

2. товароподемни електрически колички, движещи се по надземни релсови пътища;

3. електрически телфери;

4. багери, предназначени за работа с кука, грайфер или електромагнит;

5. товарозахващащи органи - куки, грайфери, елетромагнити, спредери и др.;

6. сменяеми товарозахващащи приспособления, окачени на товароподемната кука - сапани, клещеви захвати, траверси и др.;

7. подвижни работни площадки.

(2) Наредбата се прилага и за релсовите пътища към съоръженията по ал. 1, т. 1 - 3 и 7.

Чл. 3. Наредбата не се прилага за повдигателни съоръжения по чл. 2, ал. 1, които са:

1. монтирани на плавателни и летателни средства и в подземни мини;

2. предназначени само за научни изследвания;

3. със специално предназначение за системата на Министерството на отбраната.

Глава втора.

ИЗИСКВАНИЯ ЗА БЕЗОПАСНА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ПОВДИГАТЕЛНИТЕ СЪОРЪЖЕНИЯ

Раздел I.

Изисквания към разполагането и монтирането на повдигателни съоръжения на обектите

Чл. 4. Повдигателните съоръжения по чл. 2, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 7 трябва да се разполагат и монтират на обектите в съответствие с изискванията на БДС 14862-89 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Разстояния за безопасност" и инструкцията за монтаж и експлоатация на производителя.

Чл. 5. На обектите, в които се монтират повдигателни съоръжения по чл. 2, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 7, трябва да има площадки и съоръжения за изпитването им с товар.

Чл. 6. Площадката под управляваните от пода повдигателни съоръжения по чл. 2, ал. 1, т. 1, 2 и 3 трябва да има свободна от товари и други предмети пътека за придвижване на лицето, което ги управлява.

Чл. 7. (1) Зоната на действие на магнитни и грайферни кранове трябва да е оградена и да има предупредителни знаци и надписи, предупреждаващи за опасност от падащи товари.

(2) Не се допуска в зоната на действие на крановете по ал. 1 да има помещения.

Чл. 8. (1) Стреловите кранове, предназначени за извършване на строително-монтажни работи, трябва да се разполагат в обекта в съответствие с проект, който е част от плана за безопасност и здраве по чл. 10 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (обн., ДВ, бр. 37 от 2004 г.; попр., бр. 98 от 2004 г.) и който трябва да съдържа:

1. изисквания за товароподемност, височина на повдигане, обсег и други технически характеристики на крановете, които ще се монтират;

2. безопасни разстояния от крановете до въздушни електропроводи, до местата за движение на превозни средства или пешеходци, до съществуващи сгради и съоръжения, до строежа и до местата за складиране на товарите;

3. мерки за безопасност при монтиране и работа на крановете близо до стръмни склонове и строителни изкопи и при работа на два и повече кранове на един обект;

4. изисквания към товарозахващащите приспособления, които ще се използват, графичните схеми за окачване на товарите, разположението на транспортните пътища и към местата за складиране на товарите;

5. мероприятия за безопасно извършване на работите в обекта.

(2) Проектът по ал. 1 не се изисква за разполагането на стрелови кранове, монтирани на автомобили или на самоходни или несамоходни шасита, които ще повдигат или спускат товари с маса под 80 на сто от максималната товароподемност на крана за съответната товарна характеристика.

Чл. 9. (1) Отворът в етажната плоча за повдигане и спускане на товари между разположени едно под друго помещения трябва да е ограден със стационарна ограда с височина не по-малка от 1000 mm и с плътна обшивка в долния край с височина 100 mm. До отвора трябва да има светлинна сигнализация за наличието на товар.

(2) Не се допуска монтирането на стационарни електрически телфери за повдигане и спускане на товари през отвора по ал. 1.

Чл. 10. Минималните разстояния от товароподемните кранове или повдигания с тях товар до електрически мрежи трябва да съответстват на определените в Правилника за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи (ДВ, бр. 34 от 2004 г.).

Чл. 11. (1) Стелажните щабелни кранове, които не се управляват от машинист, трябва да са осигурени срещу съприкосновение на товара с елементи на сградата, околните съоръжения, складираните товари и др.

(2) Не се допуска присъствие или преминаване на хора по пътя на придвижване на крановете по ал. 1. Над проходите и пътищата за хора и транспортни средства се поставят предпазни покрития за задържане на възможния падащ товар.

Чл. 12. (1) Когато е предвидено в сграда да се монтира стоящ мостов кран с група на режим на работа К 7, К 8 или К 9 по БДС 16570-86 "Техника на безопасността. Кранове товароподемни. Класификация по режими на работа" или в сграда денонощно и непрекъснато на един релсов път да работят два или повече кранове с група на режим на работа К 6 по същия стандарт, по дължината на релсовия път от двете му страни трябва да има пътеки. Пътеките трябва да са оградени с парапети или стени.

(2) На естакадите на крановете по ал. 1 трябва да има пътеки за преминаване по дължината на релсовия път от двете му страни независимо от режима на работа на крановете. Пътеките трябва да имат парапети.

(3) Широчината на пътеките по ал. 1 и 2 не трябва да е по-малка от 500 mm, а височината на проходите над тях - не по-малка от 1800 mm.

Чл. 13. (1) В сградите, които нямат пътеки и площадки за обслужване на крановете, трябва да се монтират ремонтни площадки, осигуряващи удобен и безопасен достъп до механизмите и електрообзавеждането на крановете.

(2) При разстояние от пода на стационарна ремонтна площадка до долните части на крана по-малко от 1800 mm на входната врата на ремонтната площадка трябва да се монтира автоматична електроблокировка, която прекъсва напрежението на главните тролейни проводници на ремонтния участък при отваряне на вратата.

Чл. 14. На двугредовите мостови кранове, управлявани от кабина, трябва да се монтират площадки с парапет за обслужване на главните тролейни проводници и токоприемниците, в случай че те са разположени по-ниско от пътеката по дължината на релсовия път на крана.

Чл. 15. (1) За качване в кабините за управление на мостови кранове, конзолни крайстенни придвижващи се кранове и товароподемни електрически колички, придвижващи се по надземни релсови пътища, се монтират входни площадки с неподвижни стълби. Височината от пода на площадките до най-ниските точки на таванната конструкция трябва да е не по-малка от 1800 mm.

(2) Площадките по ал. 1 могат да се монтират до 250 mm под нивото на пода на кабината. Хоризонталното разстояние между входната площадка и прага на кабината при спиране на крана до площадката трябва да е не по-малко от 60 mm и не по-голямо от 150 mm.

Чл. 16. (1) Когато по конструктивни или производствени причини не могат да се монтират входни площадки по чл. 15, ал. 1, влизането в кабините за управление на мостови кранове може да става през врата на парапета на моста, която трябва да има електрическа блокировка за автоматично прекъсване на електрическото захранване на крана.

(2) Влизането в кабината през врата на парапета на моста на електромагнитен кран се допуска само когато тролейните проводници, захранващи товарния електромагнит, са оградени или разположени в недостъпно за допиране място и кранът има електрическа блокировка съгласно ал. 1.

Чл. 17. (1) Стълбите до входните и ремонтните площадки и до пътеките, разположени по дължината на релсовия път, трябва да са наклонени. Допуска се стълбите до ремонтните площадки на стелажните щабелни кранове да са вертикални.

(2) Наклонът на стълбите спрямо пода трябва да е не по-голям от 50°. Допуска се наклон до 60°, когато наличното пространство е ограничено и височината за изкачването е не по-голяма от 2000 mm.

(3) Широчината на стъпалата на стълбите трябва да е не по-малка от 600 mm, а височината от стъпало до стъпало и от пода до първото стъпало трябва да е една и съща за цялата стълба, но не по-малка от 190 mm и не по-голяма от 245 mm.

(4) Стъпалата на стълбите трябва да са изработени от материал, който изключва възможността от подхлъзване, и да са с дебелина не по-малка от 3 mm.

(5) Наклонените стълби трябва да имат парапет от двете им страни с височина не по-малка от 1000 mm.

(6) Стълбите трябва да са разположени така, че да не е възможно намиращите се на тях хора да бъдат притиснати от придвижващия се кран или от неговата кабина.

(7) Стълбите с височина над 10 m трябва да имат площадки за почивка през всеки 6 до 8 m.

Чл. 18. Лицето, което е монтирало повдигателното съоръжение, е длъжно да представи на ползвателя протокол, удостоверяващ, че защитата от напрежение при допир и резултатите от измерването на съпротивленията на заземителните уредби и на изолацията на електропроводите съответстват на изискванията на Наредба № 3 от 2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии (ДВ, бр. 90 и 91 от 2004 г. ).

Раздел II.

Релсови пътища

Чл. 19. (1) Проектът за монтиране на релсови пътища на повдигателните съоръжения по чл. 2, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 7 трябва да съдържа:

1. изчисления на релсовия път за натоварванията при работата на повдигателните съоръжения;

2. максимални допустими стойности на общия надлъжен наклон, еластичното слягане под ходовите колела и допуски за междурелсието и за разликата между нивата на главите на релсите;

3. тип на релсата, начини за свързване на релсите помежду им и към траверсите, гредите или панелите, хлабина между релсите, наличие на подложки под релсата, конструкция и начин за монтирането им;

4. тип, сечения и дължини на траверсите, гредите или панелите, разстояние между траверсите;

5. вида на материалите и размерите на баластрения слой, на гредите или на панелите;

6. допустим минимален радиус на кривата на криволинейните участъци на пътя;

7. конструкция на крайните опори;

8. начин за заземяване на релсовия път;

9. начин за отводняване на релсовия път - за кулови и козлови кранове;

10. място на домуване на крана в неработно положение - за кранове на открито.

(2) При монтиране на кран върху съществуващ релсов път трябва да се извършат изчисленията по ал. 1, т. 1.

(3) Лицата, които монтират релсовите пътища, трябва да спазват проектните решения, предвидени в проекта по ал. 1.

Чл. 20. Когато производителят не е посочил допустимите отклонения от размерите на релсовите пътища, максимално допустимите отклонения трябва да съответстват на определените в приложения № 1 и 2.

Чл. 21. Релсови пътища, които имат стрелки или обръщателни кръгове и преходи за преминаване на повдигателното съоръжение или на неговата количка от един релсов път на друг, се монтират при спазване на следните изисквания:

1. за предотвратяване разединението на две съединени релси, а също на релсата на релсовия път с релсата на стрелката или обръщателния кръг, се поставят застопоряващи устройства, които сигурно да задържат двете съединени релси една срещу друга; тези устройства трябва да имат електрическа блокировка против придвижване на повдигателното съоръжение или на неговата количка при незастопорено устройство, като за механизмите с ръчно задвижване се допуска електрическата блокировка да се замени с механична;

2. разединяемите участъци на релсовия път и релсите на стрелките и обръщателните кръгове трябва да имат автоматично действащи устройства против изпадане на повдигателното съоръжение или на неговата количка от релсовия път;

3. напрежението на тролейните проводници на повдигателното съоръжение, на проводниците на механизмите за управление на стрелките и на електроапаратите на блокиращите устройства се подава посредством общ прекъсвач.

Чл. 22. Релсовите пътища трябва да съответстват на изискванията в техническата документация на производителя на повдигателните съоръжения.

Раздел III.

Изисквания за безопасност при обслужване, поддържане и работа с повдигателни съоръжения

Чл. 23. Ползвателят е длъжен да допуска експлоатацията на повдигателни съоръжения само когато съответствието им със съществените изисквания е удостоверено с декларация за съответствие и маркировка за съответствие съгласно приложимите за съоръженията наредби по чл. 7 ЗТИП.

Чл. 24. Ползвателят на повдигателни съоръжения е длъжен:

1. лично да отговаря или да определи едно или повече лица, които да отговарят за безопасната експлоатация на съоръженията и да го представляват пред органите за технически надзор;

2. да възлага управлението на повдигателните съоръжения по чл. 2, ал. 1, т. 1 - 4 и 7 само на машинисти, притежаващи съответната степен на правоспособност съгласно Наредба № 1 за условията и реда за придобиване и признаване на правоспособност за упражняване на професии по управление на товароподемни кранове и подвижни работни площадки (обн., ДВ, бр. 28 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 39 от 2006 г.), или на обучени съгласно т. 3 лица;

3. да установи ред и да осигури обучението на лицата, които управляват повдигателните съоръжения по чл. 2, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 7, за управлението на които не се изисква правоспособност съгласно Наредба № 1 за условията и реда за придобиване и признаване на правоспособност за упражняване на професии по управление на товароподемни кранове и подвижни работни площадки;

4. да предостави срещу подпис на отговорните лица по т. 1 и на ръководния и обслужващия персонал инструкцията за работа по чл. 46, ал. 1, т. 2 ЗТИП;

5. да осигури поддържането, ремонтирането и преустройването на повдигателните съоръжения да се извършва само от лица, които са вписани в регистъра по чл. 36, ал. 1 ЗТИП като лица, осъществяващи тези дейности;

6. да не допуска експлоатацията на повдигателни съоръжения, за които не е осигурил поддържане от лице съгласно т. 5.

Чл. 25. Отговорните лица по чл. 24, т. 1:

1. не допускат до работа с повдигателните съоръжения по чл. 2, ал. 1, т. 1 - 4 и 7 персонал, който не притежава съответната степен на правоспособност съгласно Наредба № 1 за условията и реда за придобиване и признаване на правоспособност за упражняване на професии по управление на товароподемни кранове и подвижни работни площадки или не е обучен съгласно чл. 24, т. 3;

2. инструктират обслужващия персонал за:

а) правилното окачване на товарите;

б) спазването на габаритите при подреждане на товарите;

в) правилното установяване на стреловите самоходни кранове и на подвижните работни площадки;

3. изпълняват инструкцията за работа по чл. 46, ал. 1, т. 2 ЗТИП и контролират персонала за нейното изпълнение.

Чл. 26. Окачването чрез предварително привързване на товарите към куките на повдигателните съоръжения с управление от кабина се извършва от лица, които са инструктирани съгласно чл. 27 да окачват товарите.

Чл. 27. Ползвателят е длъжен да осигури провеждане и документиране на първоначален и ежегоден инструктаж и проверка на знанията на лицата, които окачват товарите към повдигателните съоръжения, наричани по-нататък "прикачвачите", и на лицата, които управляват повдигателните съоръжения, за спазване на изискванията на наредбата, инструкциите за безопасна експлоатация на съоръженията и на инструкцията за работа по чл. 46, ал. 1, т. 2 ЗТИП.

Чл. 28. (1) Сигнализацията между прикачвачите и лицата, които управляват повдигателни съоръжения, се осъществява чрез сигнали съгласно приложение № 8 към чл. 6 от Наредба № 4 за знаците и сигналите за безопасност на труда и противопожарна охрана (ДВ, бр. 77 от 1995 г.) или чрез двустранна телефонна или радиовръзка.

(2) Не се допуска повдигането на товари, когато няма пряка видимост между лицето, което управлява повдигателното съоръжение, и товара, ако няма пряка видимост или не е осигурена двустранна телефонна или радиовръзка между прикачвача и лицето, което управлява съоръжението.

Чл. 29. (1) Отговорното лице по чл. 24, т. 1 трябва да извършва проверка на изправността на сменяемите товарозахващащи приспособления всеки месец, а на сапаните - на всеки 10 дни. Резултатите от проверките се записват в дневник.

(2) Прикачвачите са длъжни преди започване на работа да извършват проверка на изправността на сменяемите товарозахващащи приспособления.

(3) Не се допуска използването на неизправни и несъответстващи на теглата и характера на товарите сменяеми товарозахващащи приспособления, палети, кошове и контейнери.

Чл. 30. Лицата, които управляват повдигателни съоръжения по чл. 2, ал. 1, т. 1 - 4 и 7, са длъжни преди започване на работа да извършват оглед и функционални проверки на повдигателните съоръжения и ежедневно да записват резултатите от огледите и проверките в сменен дневник.

Чл. 31. Повдигателните съоръжения не трябва да се използват в среда или с технически характеристики, различни от записаните в техническата документация на съоръжението.

Чл. 32. Не се допуска повдигателните съоръжения, пуснати на пазара преди 23 април 2003 г., чиито механизми за повдигане имат триещи или сцепни съединители, да се използват за повдигане на разтопен метал, експлозивни, токсични и силно токсични вещества и съдове, намиращи се под налягане.

Чл. 33. Преместването на товари над покриви на сгради, в които се намират хора, трябва да се извършва под ръководството на лицето по чл. 24, т. 1.

Чл. 34. (1) Повдигането и преместването на товари с повече от един кран се извършва по проект на ползвателя на крана и под ръководството на лицето по чл. 24, т. 1.

(2) Проектът по ал. 1 трябва да съдържа схемите за привързване и преместване на товара, вида на товарозахващащите органи и приспособления, последователността на изпълнение на отделните операции, положението на товароподемните въжета, изискванията към състоянието на подкрановия път и други изисквания за безопасност.

(3) При повдигане на товари с повече от един кран натоварването на всеки отделен кран не трябва да превишава неговата товароподемност съгласно товарната му характеристика.

Чл. 35. (1) Ползвателите на повдигателните съоръжения с изключение на сапаните трябва да поставят върху тях табелки, на които ясно и трайно са означени товароподемността и регистрационният номер на съоръжението.

(2) На радиоуправляемите кранове трябва да се поставят добре видими табели с текст "радиоуправляем кран" с височина на шрифта не по-малка от 150 mm.

Чл. 36. (1) Лицата, които управляват мостови и придвижващи се конзолни кранове, по време на работа трябва да заключват входовете за пътеките по дължината на релсовите пътища.

(2) Присъствието на лица на релсовите пътища и на пътеките по дължината им за обслужване на крановете по ал. 1 се допуска само с писмено разрешение на лицето по чл. 24, т. 1.

Чл. 37. (1) Инструкцията за работа трябва да има съдържание съгласно чл. 46, ал. 1, т. 2 ЗТИП, като определя:

1. реда за привързване и окачване на товарите и използваните за целта товарозахващащи приспособления;

2. реда и начините за придвижване, завъртане и складиране на товарите;

3. реда за подаване на сигнали между прикачвачите и лицата, които управляват повдигателни съоръжения;

4. реда за безопасно спускане на машиниста на крана от кабината при принудително спиране на крана извън пределите на входната площадка - за мостови и придвижващи се конзолни кранове, които нямат пътеки по дължината на релсовите си пътища;

5. реда за предаване на управлението на радиоуправляем кран от един команден блок на друг.

(2) Лицата, които управляват повдигателните съоръжения, и прикачвачите са длъжни да извършват товаро-разтоварните работи, като спазват изискванията на инструкцията по ал. 1.

Чл. 38. (1) Ползвателите на повдигателните съоръжения трябва да предоставят срещу подпис на прикачвачите и на лицата, които управляват повдигателните съоръжения, графични схеми за начините на привързване на товарите.

(2) Прикачвачите и лицата, които управляват повдигателни съоръжения, трябва да извършват товаро-разтоварните работи в съответствие с графичните схеми по ал. 1.

Чл. 39. Стрелови кранове и подвижни работни площадки се установяват по начин, осигуряващ разстояние не по-малко от 1000 mm между въртящата се част на крана или площадката и околните стени, товари или други предмети.

Чл. 40. (1) При необходимост от използване на изнасящите се опори на стрелови кранове и подвижни работни площадки трябва да се използват всички техни изнасящи се опори и под тях да се поставят подложките, които са инвентарна принадлежност на съоръженията.

(2) Не се допуска установяване на повдигателните съоръжения по ал. 1 върху нетрамбована почва, върху основа, под която има подземни комуникации, или върху площадки с наклон, по-голям от посочения в техническата документация на повдигателното съоръжение.

Чл. 41. Опорите на стрелови кранове се установяват в близост до неукрепени скатове, насипи и изкопи при спазване на изискванията на т. 1.27 и 1.28 от приложение № 1 към чл. 2, ал. 2 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (обн., ДВ, бр. 37 от 2004 г.; попр., бр. 98 от 2004 г.).

Чл. 42. Ползвателят на повдигателните съоръжения по чл. 2, ал. 1, т. 1 - 4 и лицата, които управляват повдигателните съоръжения, не трябва да допускат:

1. лица, които не участват в товаро-разтоварните работи, да присъстват в местата, предназначени за повдигане, преместване и поставяне на товарите, и в обхвата на повдигателните съоръжения;

2. присъствието на хора, включително и на прикачвачите, при повдигане и спускане на товари близо до стени, колони, складирани материали, вагони, машини и др.;

3. присъствието на хора под повдигнат товар; допуска се прикачвачът да се намира около товара, ако той е на височина не по-голяма от 1000 mm;

4. повдигане и спускане на товари върху платформи на превозни средства в присъствието на хора върху платформата; допуска се присъствие на прикачвачи върху платформите, когато товаро-разтоварните работи се извършват посредством кран с кука, от кабината на който има добра видимост на пода на платформата и има възможност прикачвачът да се отдалечи на безопасно разстояние от повдигнатия товар;

5. присъствието на хора в зоните на действие на магнитни и грайферни кранове по време на тяхната работа;

6. намаляване на минималните разстояния по чл. 10;

7. използването на повдигателните съоръжения за повдигане на хора;

8. при прекъсване на работа товарът да се оставя в повдигнато положение;

9. качването на хора на повдигателното съоръжение по време на движението му;

10. товаренето и разтоварването на товарни автомобили, когато в кабините им има хора;

11. работа на повдигателните съоръжения с неработещи или неизправни предпазни устройства, контролни уреди, спирачки или звуков сигнал;

12. работа при силни валежи или недостатъчна осветеност на работната площадка;

13. боядисването на стоманени вериги и куки;

14. складирането на товари в неустойчиво положение;

15. буксирането на един кран с друг.

Чл. 43. Лицата, които управляват повдигателните съоръжения по чл. 2, ал. 1, т. 1 - 4, са длъжни:

1. да изключват главния прекъсвач на електрическото захранване при необходимост от преглеждане, ремонтиране и регулиране на механизмите и електрообзавеждането на повдигателното съоръжение и при излизане на хора на площадките на крановете мостови тип;




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница