Наредба за придобиване, притежание и стопанисване на кучетата и овладяване на популацията на безстопанстващите кучета



Дата14.09.2016
Размер159.33 Kb.
#9753



НАРЕДБА
ЗА ПРИДОБИВАНЕ, ПРИТЕЖАНИЕ И СТОПАНИСВАНЕ НА КУЧЕТАТА И ОВЛАДЯВАНЕ НА ПОПУЛАЦИЯТА НА БЕЗСТОПАНСТВАЩИТЕ КУЧЕТА

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА АРДИНО

/Приета с Решение 119 на Общински съвет – Ардино от 24.07.2012 г./


РАЗДЕЛ І

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1. Настоящата наредба регламентира реда, условията и изискванията за придобиване, притежаване, регистриране, стопанисване и контрол на кучетата на територията на Община Ардино. Разпоредбите на тази Наредба не се отнасят за кучетата на МО, МВР, Планинска спасителна служба и други организации на бюджетна издръжка, използващи специални кучета.
Чл.2. Според притежаването и начина на отглеждане, кучетата се класифицират на:

  1. Регистрирани - собственост на физически или юридически лица, записани в регистъра на Общината;

  2. Нерегистрирани - собственост на обитателите на жилището, в което домуват, но са без регистрация;

  3. Безнадзорни - с определен собственик и регистрация, но се движат свободно без придружител;

  4. Безстопанствени - родени като такива, загубени или изоставени от своите собственици и които не обитават дом, ферма или специално определено за тях място;


Чл.3. Собствениците на кучета носят гражданска или административно-наказателна отговорност за действията на стопанисваните от тях кучета.

РАЗДЕЛ ІІ

РЕГИСТРАЦИЯ И ТАКСУВАНЕ НА КУЧЕТА



Чл.4. Собствениците на кучета са длъжни да ги регистрират в срок от 30 дни от деня на придобиването им, независимо от тяхната възраст, в лицензиран ветеринарен кабинет по избор.

Чл.5. (1) Регистрацията на кучета се удостоверява с:

  1. Договор за покупко-продажба от лицензиран развъждач, приют, изолатор, други физически и юридически лица.

  2. Договор за дарение от лицензиран развъждач, приют, изолатор, други физически и юридически лица.

  3. Набор митнически документи и ветеринарномедицински документи при внос от чужбина.

  4. Документ за придобиване /осиновяване/ на куче от приюти за безстопанствени кучета. Куче от приют се придобива при подписване на декларация.

(2) Покупко-продажба или дарение на куче от приют или изолатор, се допуска само за кастрирани кучета.

Чл.6. Регистрацията на кучетата е двустепенна и включва ветеринарно-медицинска и административна регистрация.

Чл.7. (1) Ветеринарно - медицинската регистрация се извършва от държавните ветеринарни органи или от лицензирани специалисти по ред, определен от Закона за ветеринарно-медицинска дейност и се съпровожда от задължителна имунопрофилактика и дехелминтизация и изследване за бруцелоза, след което издават ветеринарен паспорт и обозначителен знак за всяко куче.

(2) Ветеринарният лекар изпраща ежемесечно, до 10-то число, данните от ветеринарномедицинския паспорт и дали има поставен чип на всяко регистрирано куче в Община Ардино.

(3)При положителен резултат за бруцелоза кучето подлежи на ефтаназия, която се извършва от ветеринарния лекар, констатирал заболяването.
Чл.8. (1) Административната регистрация се извършва от оправомощени служители на Община Ардино за кучетата, отглеждани на територията на града и от кметовете на населените места за кучетата отглеждани по селата след представяне на ветеринарния паспорт на кучето и заплатена такса.

(2) На базата на представените документи се извършва вписване в специален регистър, който съдържа следните данни:

  1. Име на собственика;

  2. Адрес на собственика и телефон за връзка;

  3. Данни за кучето според представените документи – име, възраст, порода, пол, отличителни белези, кастрация/;

  4. Цел на използване /ловно, стражево, луксозно, специално/;

  5. Постоянно местообитаване на кучето;

  6. № на чипа или татуировка;

  7. Платена такса – номер на квитанция, дата;

  8. Други, ако има такива.

(3) Извършената административна регистрация се удостоверява чрез вписване напоредния № в паспорта на кучето. Собственикът на кучето заплаща такса в размер на 10.00 лв. Еднократно в съответствие с Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Ардино.

(4) Годишната такса за притежание на кучето е в размер на 4.00 лева и се заплаща в срок до 31 март на текущата година или заедно с подаване на документа за регистрация, когато кучето е придобито или родено след тази дата.

(5) От годишна такса са освободени кучетата на МО, МВР, Планинска спасителна служба и други организации на бюджетна издръжка, използващи специални кучета, както и кастрирани кучета.

(6) Кучета с поставен чип са освободени от такса в годината в която е поставен чипа.
Чл.9. При отглеждане на повече от едно куче на един адрес, собственикът е длъжен да изиска писмено съгласие:

  1. от съседите по етаж и тези живеещи на съседни по един етаж при етажна собственост;

  2. от собствениците на съседни поземлени имоти при ниско и средноетажно жилищно застрояване и обществени сгради.


Чл.10. Собствениците на кучета ги регистрират задължително в книгата на собствениците на етажната собственост.
Чл.11. (1) Граждани и фирми, които желаят да отглеждат кучета с цел развъждане извън населеното място, задължително регистрират развъдници, пансиони за кучета, хотели или училища за кучета с брой животни за развъждане.
(2) Регистрацията по ал.1 се извършва след подаване на писмено заявление до кмета на общината. Заявлението се разглежда от назначената със заповед на кмета на общината епизоотична комисия, която дава становище по него. Становището на комисията се предхожда от проверка на мястото за развъждане посочено в заявлението.

(3) Разрешението за осъществяване на дейността по ал. 1 се изготвя от отдел “Стопанска политика” и се подписва от кмета на общината.
Чл. 12. При установяване на всяко нерегистрирано куче на собственика или на лицето, под чийто надзор се намира кучето се издава предписание за извършване на административна регистрация на кучето в тридесетдневен срок от връчване му.

РАЗДЕЛ ІІІ

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТОПАНИТЕ



Чл. 13. (1) Всеки собственик на куче е длъжен:

  1. Да го отглежда по начин, изключващ възможността за неконтролиран физически контакт с други лица.

  2. Да не го допуска в непосредствена близост до животни, с които има естествена или придобита нетърпимост.

  3. Да го отглежда при условия, намаляващи до минимум възможността за агресивно поведение на кучето.

  4. Да осигури условия и поведение на кучето, ненарушаващи спокойствието на гражданите.

  5. Да осигури спазването на общите изисквания от Правилника за вътрешния ред на етажната собственост.

  6. Да не го оставя свободно движещо се в дворовете, с цел недопускането му до необезопасени сгради и входни врати на по-малко от 2 метра, както и да постави табела с текст “ЗЛО КУЧЕ” – за обучени кучета - пазачи и такива, проявяващи агресивност.

  7. Да го отглежда до края на живота му, а при невъзможност - да го предаде безвъзмездно в Приют за безстопанствени кучета, за да се избегне увеличаване броя на бездомните кучета.

  8. Да разхожда кучето си на публични места с нашийник, нагръдник и повод, а кучета от породите над 25 кг. и с намордник. Свободно движение на кучета се разрешава на определено от общината място, като собственикът упражнява постоянен непосредствен контрол за избягване на евентуални конфликти.

  9. Да почисти мястото след дефекация на кучето.

  10. Да не допуска контакт на болно куче или със съмнение за заболяване, с други животни и хора.

  11. Да съобщава на държавните ветеринарно - медицински органи и служители за животни, показващи съмнитителни признаци на бяс.

  12. Да носи със себе си регистрационните документи на кучето, когато го извежда извън дома.

  13. Да предоставя при поискване регистрационните документи на кучето за проверка от контролните общински органи и тези на ОБДХ (Областна дирекция по безопасност на храните).

  14. Да регистрира притежаваните от него кучета при придобиване и всяка година да заплаща таксата им в законоустановения срок.

  15. В случай на смърт да ги загробва на определено от общината място на дълбочина най-малко 1м.

(2) Куче без нашийник, повод и обозначителен знак за регистрация /чип, маркировка/, непридружено от собственика се счита за безстопанствено, залавя се и се настанява в приют за безстопанствени кучета .
Чл.14. (1) Всички кучета, наранили човек или животно, се отвеждат веднага от собственика във ветеринарно - медицински кабинет, където се изолират и преглеждат.


Чл.15. (1) Забранява се:

  1. Гледането на кучета на открити тераси, балкони и прилежащи части на сгради в режим на етажна собственост, както и в междублоковите пространства.

  2. Свободното пускане на кучета извън определените и обозначени места от общината и кметствата, включително обществените места, улици, паркинги, гробищни паркове, стадиони, културни и спортни зали, общински пазарии в придназначени за обществено ползване части от сгради.

  3. Отглеждане на животни в търговски обекти и обществени места, с изключение на кучета-водачи, придружаващи слепи хора и служебни кучета, съпровождащи органите на МО и МВР.

  4. Отглеждането на кучета за стопански цели в рамките на територията на населеното място, без терените, отредени за производствени нужди, при които няма в съседство жилищни сгради.

  5. Разхождането на кучета на територията на учебните, детските, здравните заведения, кварталните паркове, детски и спортни площадки, централните паркове.

  6. Влизането с кучета в хранителни магазини, заведения за обществено хранене, обществени сгради и учреждения и обществения транспорт с изключения на кучета водачи на хора в неравностойно положение и служебни кучета, съпровождащи органите на МО и МВР.

  7. Разхождането на кучета от породите, изброени в чл. 12, т. 8, от малолетни лица.

  8. Организирането и провеждането на борби с кучета и други животни.

  9. Насъскването на кучета спрямо хора и животни на обществени места.

  10. Вдигането на шум от кучета в часовете за отдих.

  11. Ловенето и избиването на кучета, както и измъчването им по какъвто и да е начин.

  12. Забранена е продажбата на кучета на лица под 16 г. без писмено съгласие от родителите или настойниците им.

(2) Не могат да се отглеждат кучета и котки в жилища в сграда - етажна собственост, на площ по-малка от:

  • за куче:

- от малки породи до 10 кг - 6 м2;

- за средни породи до 25 кг - минимум 8 м2;



- за големи породи над 25 кг - минимум 10 м2;

  • за котка - минимум 6 м2.

(3) Площта се изчислява като обща с хората, живеещи в жилището.

(4) На кучета, които се отглеждат на открито, се осигурява подслон, който ги защитава от неблагоприятни атмосферни условия.

(5) На кучета, които се отглеждат предимно вързани, се осигурява 5 метра тел (въже) за свободно движение, както и ежедневна разходка.
Чл.16. Разхождането на кучета-компаньони става на определени от Общината и кметствата за целта места, като кучетата трябва да бъдат с нашийник и повод, и с намордник при едрите породи.

Чл.17. Кучетата, използвани за служебни цели се движат съгласно изискванията за извършваната дейност.
Чл.18. (1). Когато кучета-компаньони наранят човек или животно, собствениците на кучета са длъжни незабавно да уведомят за това органите на Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) и Общината (кметството), като неговото последващо отглеждане става съгласно направеното предписание от специалистите на ОДБХ.

(2) Собственикът на куче, за което е потвърдено че има бяс и/или е наранило по някакъв начин човек, заплаща на пострадалия всички медицински разходи, породени от нараняването.

(3) Кучетата, за които се установи, че са опасно или неличимо болни се евтаназират, съгласно Закона за ветеринарно-медицинската дейност (ЗВМД).
Р А З Д Е Л IV

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОБЩИНАТА
Чл.19. Кметът на общината със заповед определя разрешените за разходка на кучета - компаньони места, които се обозначават със съответна маркировка.
Чл.20. Общината има право да изземе кучета, които се движат без обозначителен знак /чип, маркировка/ за регистрация и да ги настани в приют.
Чл.21. Безнадзорните и безстопанствените кучета подлежат на принудително събиране от Общината или фирми, на които с договор е възложено извършването на този вид дейност.
Чл.22. Залавянето, ветеринарно - медицинското обслужване, отглеждането и евтаназията на кучетата по чл.20 се извършва в специализирани сгради .

Чл.23. (1) Нерегистрирани кучета или без един от реквизитите като: нашийник, обозначителен знак за регистрация, повод, или оставени да се движат свободно в градска среда без надзор, се считат за безстопанствени. В този случай упълномощените от кмета лица от Община Ардино или от фирмата изпълнител на услугата имат право да ги заловят и приберат.

(2)Транспортирането до приюта на заловените кучета по ал. 1 се извършва със специално обозначени и оборудвани превозни средства с добра вентилация.

Чл.24. Общината има право да изземе злонрави кучета, които с поведението си представляват заплаха за здравето и живота на хората и да ги настани в приюта за безстопанствени кучета .
Чл.25. Изземването по чл. 20 и чл. 24 се извършва въз основа на констативен протокол с акт за изземване, съставен от оправомощени от кмета на общината длъжностни лица.
Чл.26. (1) Прибирането на безстопанствени кучета от територията на Община Ардино се извършва ежедневно. Залавянето и транспортирането до приюта се извършва по начин, който причинява минимални физически и душевни страдания на животните, като се използват упойващи вещества, приложени дистанционно чрез инжекция. На всяко животно, настанено в приют, се осигурява достатъчно място за обитаване, храна, вода и грижи, които отговарят на нуждите му. Всяко животно се вписва в регистъра на приюта.

(2) На заловените кучета се осигурява ветеринарномедицинско третиране и манипулации, целящи отстраняване страданията на животното и намаляване риска от заразяване на обслужващия персонал.

(3) След изтичане на 14-дневния срок от настаняването в приют за безстопанствени кучета, които не са потърсени от лица, представили документи по чл. 5 от настоящата Наредба, или не са приети за отглеждане от нови собственици по същия ред, се маркират и връщат по местата от които са взети или се предават на временни приюти, стопанисвани от организации за защита на животните.

(4) Маркировката на кучетата е татуиран на едното ухо идентификационен номер и/или друга видима ушна маркировка.

(5) Управителят на приюта вписва кучетата в регистър и издава ветеринарномедицински паспорт.

(6) Управителят на приюта изпраща eжемесечно данните от регистъра по ал. 5 на кмета на общината.
Чл.27. Не се допуска връщането на кучета по чл. 26, ал.3 в дворове на детски градини и ясли, училища, болници, в близост до открити площадки за игра и главни пътища от републиканската пътна мрежа.
Чл.28. (1) Кучетата, страдащи от остри заразни болести, представляващи риск за хората, агресивни или на преклонна възраст по преценка на органите на ОДБХ или ветеринарен лекар на приют за безстопанствени кучета , подлежат на евтаназия.

(2) Труповете на животните от приюта се съхраняват в хладилни камери и се предават на екарисажния автомобил след съставяне на приемателно предавателен протокол, както и съгласно изискванията на чл. 272 от ЗВМД.
Чл.29. (1) При настаняване в приют на регистрирано куче-компаньон управителят на приюта или упълномощено от него лице издирва собственика на животното и го уведомява писмено за местонахождението на кучето.

(2) Ако в 7-дневен срок от датата на получаването на писменото уведомление по ал. 1 собственикът на кучето не се яви да го вземе или не бъде открит, кучето се предоставя на нов собственик или се настанява в приют на организации за защита на животните.

(3) Кучета-компаньони по ал. 1 се връщат на собственика им след представяне на ветеринарномедицински паспорт и документи по чл. 5 от настоящата наредба и заплащат разходите по престоя на животното в приюта.
Чл.30. В приюта за безстопанствени кучета се поддържа регистър на кучетата, който съдържа:

1. дата и място на залавяне на животното;

2. дата и място, на което е върнато животното;

3. дати на обезпаразитяване, кастрация и ваксиниране срещу бяс;



4. отговорното по надзора лице или организация.


РАЗДЕЛ V

АДМИНИСТРАТИВНИ И НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ



Чл.31. Контролът по спазването на настоящата наредба се осъществява от длъжностни лица от общинска администрация Ардино, определени със заповед на Кмета на общината и от кметовете по населени места. Нарушенията на наредбата се установяват с констативни протоколи и актове за административни нарушения, съставени от тези длъжностни лица.
Чл.32. (1) Въз основа на съставените актове за извършено нарушение Кмета на общината издава наказателно постановление.

(2) За нарушения по тази наредба на виновните лица се налагат следните наказания:

  1. В случай, че регистрацията не бъде извършена в определения срок на собственика или на лицето под чиито надзор се намира кучето се налага глоба в размер на 50.00 лв. за всяко куче.

  2. При неплатена годишна такса за притежание на куче, след 31 март на текущата година се налага глоба от 25.00 лв.

  3. При непочистване на мястото след дефекация на кучето се налага глоба в размер от 50.00 лв. до 100 лева.

  4. При допускане на кучета-компаньони на територията на дворове на детски градини и ясли, училища, болници, в близост до открити площадки за игра се налага глоба в размер от 50.00 лв. до 100 лева.

  5. При неизпълнение на разпоредбата по чл. 14, на виновните лица се налага глоба в размер на 100 лева.

  6. На стопанина на куче, наранило животно, се налага глоба в размер на 150 лева.

  7. На стопанина на куче, наранило човек, което не съставлява престъпление се налага глоба в размер на 500 лева.

  8. За нарушение по чл. 9, чл.11 и чл. 15, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 12 се налага наказание – глоба в размер от 50 до 200 лева.

  9. За нарушение по чл. 15, ал. 1, т. 5, 6, 7 и 10 се налага наказание – глоба в размер от 50 до 100 лева.

  10. За нарушение по чл. 15, ал. 1, т. 8, 9 и 11 се налага наказание – глоба в размер от 50 до 100 лева.

  11. При неизпълнение на задълженията по чл. 13 се налага наказание – глоба в размер на 20 лева.

(3) При повторно нарушение на разпоредбите на тази Наредба глобите са в размер на двойната максимална такава на изброените в предходната алинея.

(4) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Р А З Д Е Л VI

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ



Чл.33. Настоящата Наредба се издава на основание чл. 21, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и отменя Наредбата за регистрация, стопанисване и контрол на реда и начина за отглеждане на кучета на територията на Община Ардино, приета с Решение № 251от 10.11.2005 год.
Чл.34. Контролът по изпълнението на Наредбата се възлага на Кмета на Община Ардино и на кметовете на населените места.

Чл.35. Кметът на общината ежегодно определя местата за свободно разхож­дане на домашни кучета.

Чл.36. Тази наредба е приета на заседание на Общински съвет - Ардино с Решение №................2012 г.

Р А З Д Е Л VIІ

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1.“Територия на населеното място” по смисъла на тази Наредба включва селищната територия, обхваната от строителните граници, определени с устройствения план, без да се включва землището.
§2. “Поземлен имот” по смисъла на тази Наредба представлява част от територията, определена с граници, съобразно правото на собственост.
§3. По смисъла на тази наредба:

  1. „Кучета-компаньони" са кучета, които се отглеждат в домакинството или от интерес към животното,

  2. "Агресивни кучета" са кучета, които проявяват спонтанна неадекватна реакция, насочена срещу хора или животни, която в зависимост от силата и нейното естество би могла да доведе до нараняване или причиняване на смърт.

  3. "Евтаназия" е умъртвяване на животните без болка и стрес с лицензиран лекарствен продукт.

  4. "Повторно нарушение" е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което на лицето е наложено наказание за същия вид нарушение.

  5. "Системно нарушение" са три или повече нарушения на изискванията на тази Наредба, Закона за защита на животните, Закона за ветеринарно-медицинската дейност и нормативните актове по прилагането им, за които на лицето са наложени административни наказания с влезли в сила наказателни постановления.

  6. "Строг нашийник" е нашийник с метални звена и защита за ларингса с косо извити навътре заоблени метални щифтове с диаметър минимум 3,5 мм.

  7. Собственик на куче-компаньон е лицето на чието име е извършена регистрацията съгласно изискванията на чл. 5 и чл. 6 от настоящата Наредба.

  8. „Приют за безстопанствени кучета е общински или частен обект, който разполага с подходящи условия, за да осигури на безстопанствените животни ветеринарномедицинско обслужване, грижи, подслон и намиране на нов собственик.

  9. "Овладяване на популацията" е научнообосновано регулиране на популацията на безстопанствените животни, което позволява контрол над броя им и цели освобождаването на улиците от тях.

  10. "С цел развъждане" е размножаване на животното поне веднъж годишно.

  11. "Площадка за игра" е площадка за игра по смисъла на § 5, т. 70 от ЗУТ.


§4. Според големината си кучетата се делят на:

  1. Гигантски породи кучета са Borzoi, Great Dane, Irish Wolfhound, Mastiff, Newfoundland, Pyrenean Mountain Dog, St.Bernard.

  2. Едри породи кучета са Afghan Hound, Airedale Terrier, Bouvier Des Flandres, Boxer, Chow Chow, Rough Coat Collie, Dalmatian, Dobermann, English Setter, German Shepherd, German Shorthaired Pointer, Golden Retriever, Gordon Setter, Hungarian Vizsla, Irish Setter, Labrador Retriever, Old English Sheepdog, Standard Poodle, Rhodesian Ridgeback, Rottweiler, Saluki, Samoyed, Weimaraner, Akita Inu, Alaskan Malamute, Belgian Shepherd, Bernese Mountain Dog, Bloodhound, Briard, Clumber Spaniel, Smooth Coated Collie, Curly Coat Retriever, Elkhound, Flat Coated Retriever, Pointer.

  3. Средни породи кучета са Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Terrier, Basenji, Basset Hound, Beagle, Bearded Collie, Border Collie, British Bulldog, Bull Terrier (English), Cairn Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Cocker Spaniel, American Cocker Spaniel, Long-Haired Dachshund, Standard Smooth Dachshund, English Springer Spaniel, Smooth Fox Terrier, Wire-Haired Fox Terrier, Keeshond, Miniature Poodle, Schnauzer, Scottish Terrier, Shetland Sheepdog, Skye Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Welsh Corgi, West Highland White Terrier, Whippet, Bedlington Terrier, Border Terrier, Siberian Husky.

  4. Малки породи кучета /декоративни/ са: пекинез, чихуахуа, японски хин, болонки, йоркширски териер, мопс и други.

Република България, област Кърджали

гр. Ардино, ул.”Бели брези” № 31

тел. +3651 4238; факс +3651 4568



e-mail: ardino@abv.bg


Каталог: docs -> naredbi
naredbi -> Отчет за изпълнението на „бюджет 2013” на община джебел
naredbi -> Докладна записка от Бахри Юмер Кмет на община Джебел относно
naredbi -> Информация за преценяване на необходимостта от овос за инвестиционно предложение: „Многофункционална спортна зала упи VI а, кв. 24, с. Минерални бани, община Минерални, област Хасково”
naredbi -> Последваща оценка на изпълнението на Общинския план за развитие на община Джебел за периода 2007-2013 г
naredbi -> Община джебел, област кърджали
naredbi -> Наредба №10 от 30 март 2007 г за условията и реда за съобщаване, регистриране, докладване и предаване на информация за сериозните нежелани реакции и сериозните инциденти и за блокиране, изтегляне и унищожаване на тъканите и клетките
naredbi -> Наредба за реда и условията за разполагане на преместваеми обекти
naredbi -> Решение №205/20. 07. 2009 г. Раздел І общи разпоредби
naredbi -> Информация за преценяване на необходимостта от овос за инвестиционно предложение


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница