Наредба за публичния регистър на лицата, които имат право да извършват дейности по консервация и реставрация



Дата23.07.2016
Размер107.82 Kb.
#1816
Проект

Наредба № ................ от ..........за реда и условията за създаване и поддържане на публичен регистър на лицата, които имат право да извършват дейности по консервация и реставрация

НАРЕДБА ЗА ПУБЛИЧНИЯ РЕГИСТЪР НА ЛИЦАТА, КОИТО ИМАТ ПРАВО ДА ИЗВЪРШВАТ ДЕЙНОСТИ ПО КОНСЕРВАЦИЯ И РЕСТАВРАЦИЯ

Глава първа.

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1.Тази наредба определя реда и условията за създаване и поддържане на публичен регистър на лицата, които имат право да извършват дейности по консервация и реставрация на материални движими културни ценности.

Чл.2. Дейностите по консервация и реставрация се осъществяват от физически лица, или под непосредственото ръководство на лица, вписани в публичния регистър по реда на тази наредба.отговарящи на изискванията на чл. 165 на Закона за културното наследство за вписване в публичния регистър, воден от министъра на културата.

Чл.3. (1) Регистърът се създава и поддържа за всички области на консервационно-реставрационните дейности на материалното движимо културно наследство.

(2) В регистъра се вписват областите на специализация на реставраторите. В регистъра се създават два разделаправна искат да остане:

1. движими културни ценности

2. недвижими културни ценности.

Чл. 4 Областите на специализация, в които се извършват дейности по консервация и реставрация, са:



  1. кавалетна живопис (включително полихромирана дървена пластика, полихромирани иконостаси и елементи от тях, полихромирани скулптури и др)

  2. произведения от хартия, графични произведения, рисунки и книги (в това число пергамент, свитъци и др.)

  3. фотография (в това число позитивни копия, единствени образци /по смисъла на фотографските процеси/ и негативи в различни фотографски процеси и материали)

  4. Стенописи и мозайки (включително декоративно-пластична украса на архитектурни интериори и екстериори като декоративни мазилки, релефи и др.)

  5. архитектурни обекти (архитектурни структури, съоръжения, конструкции, сгради и комплекси от сгради),

  6. недвижими археологически структури - археологически обекти и резервати

  7. дървена пластика (в това число декоративни елементи от интериорна и екстериорна украса) без полихромия,

  8. керамика, камък, стъкло и емайл (и други силикатни материали)

  9. метал,

  10. текстил,

  11. кожа.

  12. мебели (без тапицерията)

  13. кост, биологически останки (археологически)

  14. кинофилми, магнитни звуконосители

  15. исторически музикални инструменти

  16. технически културни ценности (апарати, машини, и др. подобни)

Чл.54 Поддържането на регистъра се извършва от оправомощени от мМинистъра на културата длъжностни лица.

Чл.65 (1) Регистърът е публичен и се публикува на електронната страница на Министерство на културата.

(2) Регистърът се актуализира на всеки две години при всяко ново вписване.

Чл. 7 Създава се експертен съвет, който да разглежда сигнали за лоша практика и несъответствия към изискванията за лицата по чл. 164 от ЗКН. В него участват представители на МК, Асоциацията на реставраторите в България (АРБ) и БНК на ИКОМОС. Ако констатира нарушение на установената професионална практика от някое регистрирано лице, съветът може да изиска лицето да отпадне от регистъра (други санкции?).да бъде заличено

Чл. 8 Отписването заличаването от регистъра по чл. (по-горе) се извършва на основание мотивирана заповед на министъра на културата по предложение на експертния съвет. Заповедта може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс. от..?

Глава втора

Условия и ред за вписване в публичния регистър на Министерство на културата на лицата, които имат право да извършват дейности по консервация и реставрация

ПРОЦЕДУРА ПО РЕГИСТРАЦИЯ

Чл. 69 (1) За вписване в регистъра лицата, желаещи това и отговарящи на изискванията на чл. 164 от ЗКН, подават до Мминистъра на културата заявление по образец, съгласно Приложение 1 към наредбата.

(2) Към заявлението се прилагат заверени копия от следните документи:

1.диплом за завършено висше образование с образователно-квалификационна степен „магистър”, придобита след пълен 5-годишен курс на обучение по реставрация;

2. Специалистите по консервация и реставрация в областта на архитектурата представят диплом за завършено висше образование с образователно-квалификационна степен „магистър архитект”, придобита след пълен 5-годишен курс на обучение по архитектура, в областта на консервацията и реставрацията на архитектурни културни ценности и удостоверение от КАБ за придобита пълна проектантска правоспособностдокумент, удостоверяващ най-малко две години професионална практика в областта на консервацията и реставрацията на културни ценности;

3. документ, удостоверяващ най-малко две години професионална практика в областта на консервацията и реставрацията на културни ценности

34.при наличие на друга специалност, със специализация в съответната област на консервацията и реставрацията на културни ценности, следва да се представи документ, удостоверяващ най-малко две години професионална практика.

(3) Придобитата професионална квалификация, специализация и стаж в чужбина се доказват с легализиран превод на документите, удостоверяващи това.;

Чл. 107 Чуждестранни лица, на които е призната професионалната квалификация по реда на Закона за признаване на професионални квалификации и отговарят на изискванията по чл.6 9, ал. 1 и 2, се регистрират по общия ред.

Чл. 11 Лицата, които не отговарят на изискванията по чл.164 от ЗКН и чл. 96, ал. 1, и не кандидатстват като специалисти в областта на архитектурата,, прилагат документи за специализация. Вписването в регистъра на такива лица, става след индивидуална оценка на придобитите умения и квалификация, извършена от експертна комисията комисия по чл….. (ненужното да отпадне), в чиито състав влизат експерти от МК, АРБ и БНК на ИКОМОС. Този член не засяга консервация и реставрация в областта на архитектурата.

Чл. 12 В реставрационните ателиета (лаборатории) на музеите, галериите, научните и културните институции, висшите училища и други организации, в които работят реставратори, които не отговарят на чл. 6, ал. 1, и чиято специализация не отговаря изцяло на изискванията за упражняване на професията, се организират специализирани курсове за повишаване на квалификацията до необходимото ниво. В регистъра се вписват само тези, които са издържали цитираните курсове.

(2) Курсове могат да бъдат водени само от хабилитирани преподаватели в сектор „Реставрация и консервация” във висше училище или научно звено при БАН. Сертификат за успешното полагане на изпит след проведения курс могат да издават само висши училища или научни звена, провели курса. За документи с невярно съдържание, издалите ги отговарят по реда на Наказателния кодекс.

Чл. 13 В реставрационните ателиета (лаборатории) на музеите, галериите, научните и културните институции, висшите училища и други организации могат да бъдат назначавани само реставратори отговарящи на ал. 1. Този член не засяга назначените преди влизане на наредбата (заварено положение) при положение, че експертната комисия одобри степента на специализация, която имат (може да отиде и в другата наредба?) (неясно, неточно, правно недопустимо)

Чл. 148. (1) В деловодната система на Министерството на културата, по реда на тяхното постъпване се вписват всички заявления за вписване в регистъра, като се записват входящия номер на заявлението и името на заявителя, съобразно Инструкцията за документооборота в Министерство на културата.

(2) Номерата в деловодната система са последователни във възходящ ред за календарната година.

Чл. 159. (1) Определеавомощените от министъра на културата длъжностни лица проверяват редовността на заявлението и наличието на заявление и приложените към него заверени копия от документи и образуват преписка.

(2) При непълнота на представените документи длъжностните лица, водещи регистъра, дават указания на заявителите в 14-дневен срок да отстранят допуснатите нередности.

Чл. 160 (1) Когато представените документи отговарят на изискванията по наредбата, длъжностните лица, водещи регистъра, вВ 14-дневен срок от подаване на заявлението или от изпълнението на указанията по чл. 150, ал. 2, длъжностните лица, водещи регистъра, попълват регистрационна карта, съгласно приложение № 2 и вписват лицето в регистъра.

(2) При неизпълнение на указанията по чл. 915, ал. 2 постъпилите документи се връщат на заявителя, а административното производство се прекратява.

Чл. 11 В 14-дневен срок от получаване на искането министърът на културата или оправомощени от него длъжностни лица разпореждат вписване в регистъра.

Чл. 127 (1) Когато лицето не отговаря на условията по чл. 69, министърът на културата му се отказва вписване в регистърация, за което се изпраща уведомление до заявителя с писмен отказ.

(2) Отказът подлежи на обжалване по Административно процесуалния кодекс.

Чл. 183. (1) Регистърът се поддържа върху хартиен носител и в електронна база данни.

(2) Регистърът върху хартиен носител се води в томове, страниците на които се номерират. На корицата на всеки том се отбелязват наименованието на регистъра и номерът на тома.

(3) При несъответствие между записа на хартиен носител и електронната база данни, за достоверен се счита действие поражда този, който е воден на хартия.

Чл. 194 В регистъра се вписват:



  1. трите имена,

  2. адрес за контакти, телефон, е-мейл,

  3. номер на диплом за завършено висше образование с образователна квалификационна степен „магистър”,

  4. научната и културна област съгласно чл. 47 от ЗКН,

  5. основна професионална насоченост в областта на консервацията и реставрацията,

  6. продължителност на професионалната практика в съответните области на консервацията и реставрацията,

  7. документ за специализация в друга област на консервацията и реставрацията в случай че притежава такъв.

  8. номера на удостоверението за вписване в регистъра.

  9. номер на заповедта на министъра на културата основание за заличаване от регистърапо смисъла на чл.8.

Чл. 2015. (1) За извършеното вписване в регистъра министъра на културата на лицата се издава удостоверение по съгласно пПриложение № 3.

(2) Удостоверението се издава от министъра на културата.

(23) Удостоверението съдържа:

1. номер на удостоверението;

2. трите имена на лицето, което ще извършва дейността;
3. Легитимното извършване на съответната дейност;3. научните и културни области, в които лицето извършва консервация и реставрация;

4. основни професионални насочености;

5. подпис на министъра на културата и дата и дата на издаването;

6. печат на Министерство на културата.

Чл. 216. (1) При промяна на някое от обстоятелствата, подлежащи на вписване в регистъра, лицето, в 14-дневен срок писмено уведомява за това Министерството на културата.

(2) Към уведомлението по ал. 1 се прилагат копия от документите, удостоверяващи настъпилата промяна.

(3) Промените по ал. 1 се отразяват в регистрационния картон по реда на вписването на данните за лицето.

Чл.2217 (1) Вписването в регистъра се заличава при:



  1. смърт на лицето или трайна невъзможност да изпълнява дейностите по консервация и реставрация повече от една две години.

  2. при установени административни нарушения на Закона за културното наследствопо предложение на Инспектората в случаите по чл.15, ал.2, т.4 и ал. 3 от ЗКН.

  3. при мотивирано предложение на експертния съвет

(2) Заличаването се извършва със заповед на министъра на културата и се обжалва по реда на АПКдминистративнопроцесуалния кодекс.

Чл. 18.(1) В регистъра не се допускат поправки.

(2) При поправка на техническите грешки, допуснати при вписването, длъжностните лица правят забележка и се подписват.

По преценка на юристите да се добави (вер. към допълнителните разпоредби) препратка към чл.15 от Закон за камарата на строителите и да се направи уточнение или препратка че лицата, квалифицираните специалисти магистри архитекти са лицата включени в регистъра на МК


Преходни и зЗаключителнаи разпоредбиа
§ 1. Наредбата се издава на основание чл. 165, ал. 13 от Закона за културното наследство.

Приложение № 1 към чл. 96

До

Министъра на културата



З А Я В Л Е Н И Е
от ......................................................................................................

трите имена на лицето

(адрес, телефон, факс, мобилен. телефон, E-mail)

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,


МоляЗаявявам желанието си, на основание чл. 165 ал.1 от Закона за културното наследство, да бъда вписан/а в публичния регистър на лицата, които имат право да извършват дейности по консервация и реставрация на културни ценности в следните научни и културни области по чл. 47 от ЗКН.

С основна професионална насоченост:

Приложение:

1. ................................................................................................................

2. ................................................................................................................

3. ................................................................................................................

4. ................................................................................................................

(посочват се изискуемите документи по чл. 96 от Наредбата.)

Дата: Подпис:
Приложение № 2 към чл. 126
Регистрационна карта

Номер Дата

Заявител:

Седалище и адрес:

Държава Град/село

Улица № Бл. Вх. Ет. Ап.

Област

Община


Пощенски код

Пощенска кутия

Телефон:

Мобилен. телефон:

Факс:

E-mail:
Номер на диплома



Научна и културна област съгл. Чл.47
Основна професионална насоченост

Продължителност на професионалната практика в съответната област

Номер на Документ за специализация в друга област

Номер на удостоверение


Номер на заповедта за отказ с която се отказва

Основание за заличаване

Приложение № 3 към чл. 2015, ал. 1
МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА

У Д О С Т О В Е Р Е Н И Е

№ ............................../ .................


За регистрация на
……………………………....................................................

(трите имена на лицето)

Научна и културна област по чл.47: ............................................................

С настоящото министърът на културата се удостоверява, че лицето е вписано в публичния регистър на Министерството на културата по чл. 165, ал. 1 от Закона за културното наследство като консерватор и реставратор с научна и културна област съгласно чл.47 от Закона за културното наследство и основна професионална насоченост……………………................... .



Министър на културата:

З

Забележка. Ако удостоверението е подписано от оправомощено лице, посочват се имената и длъжността му.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница