Наредба за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество



Дата11.04.2017
Размер328.54 Kb.
#18988
НАРЕДБА

ЗА

РЕДА ЗА ПРИДОБИВАНЕ , УПРАВЛЕНИЕ И РАЗПОРЕЖДАНЕ С ОБЩИНСКО ИМУЩЕСТВО
Глава първа

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл.1 С тази наредба се определя редът за придобиване, управление и разпореждане с имоти и вещи, собственост на общината . С наредбата се определят и правомощията на кмета на общината, на кметовете на кметства и на кметските наместници, в съответствие с разпоредбите на Закона за общинската собственост и на специалните закони.
Чл.2 Наредбата не се прилага за:

1.общински имоти, предмет на разпореждане по Закона за приватизация и след приватизационен контрол;

2.общинско имущество, включено в капитала на търговски дружества;

3.предоставяне на концесии върху обекти - публична общинска собственост;



4.отдаване под наем и продажба на общинските жилища.
Чл.3 (1) Общинската собственост се управлява в интерес на населението в общината и в изпълнение на мандатната Стратегия за управление на общинската собственост и на Общинския план за развитие, под общото ръководство и контрол на общинския съвет.

(2) В стратегията по ал.1 се определя делът от имотите - частна общинска собственост, които се отдават под наем само на малки и средни предприятия при условията на чл.25 от Закона за малките и средни предприятия;

(3) Общинската собственост се използва съобразно предназначението й и за нуждите, за които е предоставена.

Чл.4.(1) За изпълнение на целите, принципите и приоритетите на мандатната Стратегия, общинският съвет ежегодно, преди приемането на годишния бюджет на общината, по предложение на кмета на общината, приема Програма до края на 31 януари , която съдържа:

а/ прогноза за очакваните приходи и необходимите разходи, свързани с придобиването, управлението и разпореждането на общинската собственост;

б/ описание на имотите, които се предвижда да бъдат отдадени под наем, да бъдат предложени за продажба, за внасяне в капитала на търговски дружества с общинско имущество, за учредяване на ограничени вещни права и за предоставяне на концесия;

в/ описание на имотите, които общината има намерение да предложи за замяна;


г/ описание на имотите, които общината има намерение да придобие и способите за тяхното придобиване;

д/ конкретни мерки за подобряване на организацията на работата по управлението на общинската собственост, в това число и на публичния достъп на местната общност до информацията за изпълнението на годишната програма.

(2) Най-малко един път в годината, кметът на общината съставя и предоставя на общинския съвет отчет за изпълнението на Програмата по предходната алинея, за състоянието на общинската собственост и за резултатите от нейното управление по видове и категории обекти.


(3) Кметът на общината предоставя проектите за стратегия и програма за публично обсъждане от местната общност, като оповестява датата на обсъждането най-малко 10 дни предварително в местните средства за масово осведомяване. Публичното обсъждане се провежда по ред, определен от общинския съвет. За постъпилите предложения се съставя протокол, който се прилага като неразделна част на проектите за стратегия и програма при внасянето му от кмета на общината за разглеждане от общинския съвет.

(4) Приетите проекти и промените в тях се обявяват по същия ред, в 14 дневен срок от приемането.
Чл.5 (1) Общинската собственост е публична и частна.

(2) Промяна в предназначението на обектите на общинската собственост от публична в частна, се извършва с решение на общинския съвет, взето с мнозинство от две трети от общия брой на съветниците.

(3) Определянето на имоти и вещи за публична общинска собственост се извършва с решение на общинския съвет, взето с мнозинство – повече от половината от общия брой на съветниците.

(4) Предложенията по предходните алинеи се правят в писмена форма от кмета на общината и съдържат:

  1. вида и местонахождението на недвижимия имот, акт за общинска собственост;

  2. мотиви, обосноваващи предложението;

  3. скица от действащия подробен устройствен план;

4. становище на главния архитект на общината и на експерт общинска собственост;

(5) В общи или подробни устройствени планове или техни изменения, може да се предвижда промяна на публична общинска собственост в частна общинска собственост след решение на общинския съвет.

(6) Промяна в предназначението на общинските имоти, което не води до промяна в характера на собствеността от публична в частна, се извършва с решение на общинския съвет, взето с обикновено мнозинство.
Чл.6 (1) Въз основа на съставените актове за общинска собственост се съставят актови книги , които са общодостъпни и всяко лице може да получи справка по тях, срещу заплащане на такса за услугата, по тарифа определена от общинския съвет.

(2) В случаите, когато исканата справка не представлява фактическа трудност и не се налага издаването на служебно удостоверение, информацията може да бъде и устна. В случаите на отказ да бъде регистрирано или незабавно удовлетворено искането, лицето може да подаде писмено заявление.

(3) В случаите, когато се налага справка по досието към акта за общинска собственост или се иска писмено удостоверение за наличието на определени документи или обстоятелства, лицето подава писмено заявление за справка.

(4) В 2- седмичен срок от датата на подаване на заявлението по ал. 3 администрацията издава служебно удостоверение, копие от искания документ или мотивиран отказ.
Чл.6а (1) В общината се създават и поддържат следните публични регистри:

а/ главен регистър за публичната общинска собственост, в който са включени всички съставени актове за публична общинска собственост;

б/ главен регистър за частната общинска собственост, в който са включени всички съставени актове за частна общинска собственост;

в/ регистър за разпоредителните сделки с имоти, общинска собственост, в който се вписват данни за: решението на общинския съвет за разпореждане с общински имоти; данните по АОС, видовете на разпоредителните сделки; пазарната оценка, данъчната оценка, оценката, определена от общинския съвет и крайната цена на сделката; начинът на разпореждане, насрещната страна на сделката и други данни, определени в конкретното решение на общинския съвет за дадена разпоредителна сделка.

(2) Създаването, поддържането в актуалност и предоставянето на услуги от регистрите, както и включването им в компютърни автоматизирани системи, се извършва под общото ръководство и контрола на кмета на общината, в съответствие с наредбите на МРРБ и на МП.
Глава втора

ПРИДОБИВАНЕ НА ИМОТИ И ВЕЩИ
Чл.7 - отменен съгласно Решение 80/30.10.2008г.

Чл.8.(1) Общината придобива възмездно или безвъзмездно право на собственост и други ограничени вещни права:

  1. по силата на закон;

  2. чрез безвъзмездно преотстъпване от държавата;

чрез закупуване на недвижими имоти и движими вещи със средства от общинския бюджет;

  1. чрез замяна на имоти и вещи - общинска собственост, с имоти и вещи на държавата,както и на други физически и юридически лица;

  2. чрез извършване на доброволна или съдебна делба;

  3. чрез дарение или завещание в полза на общината;

  4. чрез изграждане на обекти върху общинска земя или върху терени, където в полза на общината е учредено право на строеж, на надстрояване или на пристрояване;

7. чрез принудително отчуждаване на недвижими имоти - частна собственост за


общинска нужда;

8. чрез учредяване в полза на общината на ограничени вещни права по силата на правна сделка, разрешена от закона;




  1. чрез наследяване по силата на чл.11 от Закона за наследството /ЗН/;

  2. с позоваване на придобивна давност в полза на общината;

  3. чрез придобиване на имоти и вещи, изградени с доброволен труд и парични средства на населението на общината.

(2) Имуществото, останало след ликвидация на търговско дружество, на което общината е била едноличен собственик на капитала, преминава в собственост на общината.
Чл.9.(1) Дарения и завещания се приемат от кмета на общината при условията на чл.61, ал.2 от Закона за наследството.

(2) Кметът на общината или упълномощено от него длъжностно лице съставя и води публичен регистър за всички дарения. Регистърът съдържа номер по ред, номер на договор, стойност на дарението, условие/срок и номер на писмото, с което дарителят е информиран за изпълнението на волята му съгласно договора. След писмено съгласие на дарителя в регистъра може да се впише неговото/а име/фирма.

(3) Дарения не се приемат от лице, които участва в обявени от общинската администрация търгове или конкурси или са в процедура по предоставяне на услуги или права от страна на общината в негова полза.

(4) Когато дарението е безвъзмездно предоставяне на услуги, чрез изпълнение на строителни и монтажни работи, поддръжка, ремонт или разрушаване на сгради, почистване, озеленяване и други благоустройствени дейности, кметът на общината приема дарението с писмен договор и констативен протокол за извършената услуга. Стойността на дарението се удостоверява с финансово счетоводни отчетни документи, включително за стойността на вложените материали и труд, които се прилагат към договора за дарение.
Чл.10 Кметът на общината, в рамките на предвидените по бюджета средства, сключва договори за доставка на машини, съоръжения, технологично оборудване, транспортни средства и други дълготрайни активи, след провеждане на процедурите по ЗОП и подзаконовите актове за обществените поръчки.
Чл.11 (1) Вещите, необходими за административните и стопанските нужди на общината, се закупуват от кмета или упълномощени от него длъжностни лица.

(2) Вещите, необходими за административните и стопанските нужди на звената, работещи на самостоятелна бюджетна сметка, се закупуват от ръководителя на звеното.
Чл.12(изм.с Решение № 58/18.06.2009 г.) (1) При изтичане на давностния срок по чл. 67 от Закона за собствеността и при не реализиране на отстъпеното право на строеж върху общинска земя, кметът на общината определя комисия, която да установи, че няма реализиран строеж по смисъла на ЗУТ в парцела, въз основа на одобрен архитектурен проект, издадено разрешение за строеж и протокол за строителна линия и ниво, след което предприема действия за разваляне на договора и за възстановяване на владението на общината.

(2) За реализиран се счита строеж, за който е съставен и подписан акт за приемане на конструкцията, съобразно чл.7, ал.3, т.14 от Наредба 3 за съставяне на актове и протоколи по време на строителство.



(3) Актът по предходната алинея се завежда в деловодството на общината или може да бъде изпратен по пощата, чрез куриер, факс или интернет, като датата на изпращане или завеждане в деловодството на общината не може да бъде след датата на изтичане на срокът по договора. Датата на изпращане се доказва от лицето, на което е отстъпено правото на строеж.

(4) При представяне на копие от Акта по ал.2, лицето на което е отстъпено правото на строеж е длъжно в срок от 3 работни дни от получаване на копието в общината, да представи негов оригинал.

(5) Ако Актът по алинея 2 не бъде представен от лицето, на което е отстъпено правото на строеж в деловодството на Общината до края на работния ден, в който изтича срокът по договора за отстъпеното право на строеж или не представи оригинал на акта в срока по ал. 4, се счита че отстъпеното право на строеж е нереализирано по смисъла на чл.67 от Закона за собствеността.
Чл.13. (изм.с Решение № 58/18.06.2009 г.)

(1) При започнато фактическо строителство в срока на действие на разрешение за строеж, общинският съвет по изключение може еднократно да продължи срока на договора за отстъпено право на строеж до валидността на разрешението за строеж.

(2) Фактическо строителство по смисъла на предходната алинея е съставен акт за приемане на земната основа и действителните коти на извършените изкопни работи по чл.7, ал.3, т.6 от Наредба 3 за съставяне на актове и протоколи по време на строителство.

(3) Актът по преходната алинея задължително се представя от лицето, на което е отстъпено правото на строеж в деловодството на Общината, при спазване на изискванията по чл.12, ал.3, 4 и 5, като основание за продължаване срокът на договора за отстъпеното право на строеж.
Глава трета

УПРАВЛЕНИЕ НА ИМОТИ, ПУБЛИЧНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Чл.14 (1) Кметът на общината управлява имотите, предназначени за осъществяване функциите на общинския съвет и на общинската администрация.

(2) Ръководителите на юридическите лица и на звената на общинска бюджетна издръжка управляват предоставените им от общинския съвет имоти за безвъзмездно ползване.

(3) Публичната общинска собственост, предназначена за осъществяване на функциите на кметството се управлява от кмета на съответното кметство.

(4) Публичната общинска собственост, предназначена за осъществяване функциите на общинската администрация в населените места, които не са кметства се управлява от кметския наместник на съответното населено място.

(5) Кметът на общината, кметовете на кметства и кметските наместници упражняват контрол по управлението на имотите по чл.З, ал.2, т.2 и т.З от ЗОС по местонахождението им.

(6) Поддържането и ремонтите на имотите и вещите - публична общинска собственост, се извършва от лицата, които ги управляват в рамките на предвидените за това бюджетни разходи, които се определят с ежегодния бюджет на общината.
Чл.15 (1) Имоти и вещи – публична общинска собственост, които не са необходими за нуждите на органите на общината или на юридическите лица и звена на общинска бюджетна издръжка могат да се предоставят след решение на общински съвет от кмета на общината за безвъзмездно управление на други юридически лица на бюджетна издръжка или на техни териториални структури.

(2) Ръководителите на организациите или на юридическите лица, които са на бюджетна издръжка, различна от общинския бюджет, осъществяват управлението на публичната общинска собственост от свое име, за своя сметка и на своя отговорност в рамките на действащата нормативна уредба.

(3) Ръководителите на организациите или на юридическите лица, които са на издръжка на общинския бюджет, осъществяват управлението на публичната общинска собственост в рамките на предвидените в техните бюджети средства
Чл.16 (1) Части от имоти - публична общинска собственост, с изключение на обектите, подлежащи на концесиониране, могат да се отдават под наем след решение на общинския съвет за срок до 5 години.

(2) Отдаването под наем на имотите по предходната алинея се осъществява след провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс.

(3) Въз основа на резултатите от търга или конкурса по ал.2, кметът на общината издава заповед и сключва договор за наем.
Чл.17 (1) Имоти или части от тях - общинска собственост, предоставени за управление на училища, детски градини и обслужващи звена, могат да се отдават под наем чрез публично оповестен търг / конкурс по реда на Наредбата за условията за провеждане на търгове и конкурси.

(2) Кметът на общината издава заповед, с която утвърждава условията и критериите на публично оповестения търг/конкурс, след предварително съгласуване с училищното ръководство и училищното настоятелство.

(3) Въз основа на резултатите от търга или конкурса по ал.2, кметът на общината издава заповед и сключва договор за наем.

Глава четвърта

УПРАВЛЕНИЕ И ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА ИМОТИ - ЧАСТНА ОБЩИНСКА

СОБСТВЕНОСТ
Чл.18 (1) Кметът на общината организира, ръководи и контролира управлението на имоти - частна общинска собственост добавя се текстът и безстопанствените имоти на територията на общината.

(2) Ръководителите на юридическите лица и на звената на общинска бюджетна издръжка, осъществяват управлението на имотите - частна общинска собственост, предоставени им безвъзмездно за осъществяване на техните функции.
Чл.19 (1) Имотите - частна общинска собственост, предназначени за стопански нужди се отдават под наем след публично оповестен търг или публично оповестен конкурс, който се провежда при условията на Наредбата за условията за провеждане на търгове и конкурси.

(2) Въз основа на резултатите от публично оповестения търг или конкурс, кметът на общината или упълномощен от него заместник-кмет сключва договор, чийто срок не може да бъде по-дълъг от 10 години. Когато договорът е сключен за о-малък от 10 години срок, кметът може да го продължава до изтичане на 10 годишния срок.
Чл.20 (1) Отдаването под наем на общински терени за поставяне на павилиони за търговска дейност, по схема одобрена от главния архитект на общината, се извършва след търг или конкурс, който се провежда при условията на Наредбата за условията за провеждане на търгове и конкурси.

(2) Въз основа на резултатите от търга или конкурса, кметът на общината или упълномощен от него заместник-кмет сключва договор, чиито срок не може да бъде по-дълъг от 10 години. Когато договорът е сключен за по-малък от 10 години срок, кметът може да го продължава до изтичане на 10 годишния срок.
Чл.21 (1) С решение на общинския съвет могат да бъдат отдавани под наем свободни нежилищни помещения - частна общинска собственост, без търг или конкурс, на юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза.

(2) Кметът на общината сключва договор за наем при условия определени с решението от общинския съвет по ал. 1.

(3) Срокът за наемните правоотношения по ал. 1 не може да бъде по-дълъг от 10 години.
Чл.22 (1) Със заповед на кмета на общината се предоставят помещения под наем - частна общинска собственост на общинските ръководства на политическите партии, отговарящи на условията, предвидени в Закона за политическите партии.

(2) Исканията за предоставяне на помещения по ал.1 се отправят до кмета на общината и се придружават от данни за финансовото състояние на организацията, установяващи възможностите й за плащане на наема.

(3) При наличие на помещения, кметът на общината издава заповед за настаняване въз основа на която се сключва договор за наем със срок до края на мандата на съответното Народно събрание.

(4) Не се предоставят помещения на организации по ал.1, ако те не са изпълнили задълженията си към общината, произтичащи от ползване на други общински имоти.

(5) Предоставените помещения на политическите партии не могат да се пренаемат, да се преотстъпват за ползване, да се ползват съвместно по договор с трети лица, както и да се използват за стопанска дейност.
Чл.23.(1) Кметът на общината предоставя помещения за нуждите на общинските ръководства на синдикалните организации.

(2) Договорите по предходната алинея се сключват за срок до 5 години.
Чл.24. Поземлени имоти - частна общинска собственост, необходими като терени за временно използване, за спомагателни и допълнителни площадки, комуникации и други, свързани с изграждането, ремонта и поддържането на обекти на техническата инфраструктура, могат да се отдават под наем за срока на ремонтно-строителните дейности на търговски дружества с решение на общинския съвет.
Чл. 25 (1) Исканията по чл.чл.21, 22 и 23 се подават чрез деловодството на общината и се проучват от длъжностни лица, определени от кмета на общината в едномесечен срок от постъпването им.

(2) Проектите за решения се подготвят от кмета и се внасят за разглеждане в общинския съвет с мотивирани доклади.

(3) Въз основа на решението на общинския съвет се сключва договор за наем от кмета на общината или от оправомощено от него длъжностно лице.
Чл.25а. (1) Общинският съвет приема Тарифа, с която определя наемната цена на 1 кв.м. за помещенията отдавани на юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза, на общинските ръководства на синдикалните организации, на общинските ръководства на политическите партии.

(2) Размерът на наемната цена за срока на наемното отношение се изменя с официалния инфлационен индекс на потребителските цени за периода, публикуван от Националния статистически институт.
Чл.26.(1) Общината владее и управлява безстопанствените имоти на своята територия.

(2) Служебно или по сигнал, В три дневен срок от постъпване на сигнал в общинската администрация за наличие на безстопанствен имот, кметът на общината назначава комисия за установяване на безстопанствения имот.

(3) Комисията съставя констативен протокол за наличието на имота и за неговото състояние.

(4) Кметът на общината издава заповед за завземане на имота. Заповедта съдържа мерки, които трябва да се проведат за привеждането му в състояние да бъде използван по предназначение.

(5) Завладеният безстопанствен имот се управлява, съобразно реда за управление на съответния вид имот, частна общинска собственост, указан в тази наредба или в наредбата по чл.45а от Закона за общинската собственост.
Чл. 26а. Наемните отношения се прекратяват по реда и при условията на чл.15 от Закона за общинската собственост, ЗЗД и сключеният договор.
Глава пета

ВЕЩИ
Чл.27 (1) Вещите - общинска собственост се управляват в интерес на населението в общината и с грижата на добър стопанин.

(2) Общото ръководство и контрол по управлението на вещите - общинска собственост се осъществява от кмета на общината.
Чл.28 /изм.с Решение № 32 от 30.04.2009 г./ (1) Вещите - частна общинска собственост, се предоставят безвъзмездно за ползване на юридически лица и звена на общинска бюджетна издръжка със заповед на кмета на общината.

(2) Вещите с балансова стойност над 2000 лева се предоставят по реда на ал.1 след решение на общинския съвет.

(3) Компютърна и друга техника /принтери, скенери и др./, която не е необходима за дейността на общината, на балансова стойност до 2000 лева, се предоставя по реда на ал.1 на звената на общинска бюджетна издръжка /училища, детски градини, читалища, полиция и др./.

(4) Компютърна и друга техника /принтери, скенери и др./ на балансова стойност над 2000 лева, се предоставя по реда на ал.1 след решение на Общинския съвет.

(5) Кметът на общината при хипотезата на ал.2 внася в общинския съвет проект на решение заедно със становище с приложени към него мотивирано искане на заинтересуваното лице или организация; удостоверение, че то е на общинска бюджетна издръжка; списък на вещите - частна общинска собственост, с техните индивидуализиращи белези; количество и общата им балансова стойност.
Чл.29(1) Вещите - частна общинска собственост извън тези по чл.28 се предоставят под наем от кмета на общината след провеждане на публично оповестен търг или публично оповестен конкурс по реда на Наредбата за условията и реда за провеждане на търгове и конкурси.

(2) Възмездно право на ползване върху вещи се предоставя от кмета на общината със заповед и договор.

(3) Безвъзмездно право на ползване върху вещи се предоставя от кмета на общината на юридически лица и звена на бюджетна издръжка.

Глава шеста

РАЗПОРЕЖДАНЕ С ИМОТИ И ВЕЩИ - ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Чл.30. (1) Разпореждането с недвижими имоти - частна общинска собственост се осъществява чрез:

1. продажба на имоти или на идеални части от тях;

2. замяна на имоти или на идеални части от тях и на вещни права върху тях;

3. учредяване право на строеж, надстрояване и пристрояване - възмездно или безвъзмездно;

4. учредяване на вещно право на ползване - възмездно или безвъзмездно;

5. апортиране на собственост и вещни права в капитала на търговски дружества;

6. делба;

7. премахване на сгради, постройки и съоръжения.

8. дарение на юридически лица на бюджетна издръжка;

9. сделки по чл. 15, ал. З и чл. 17, ал. З от Закона за устройство на територията;

10.по друг начин, определен със закон

(2) Замяна на имот- частна общинска собственост, на право на строеж върху имот– частна общинска собственост, или на право на строеж в полза на общината с имот, или право на строеж, собственост на държавата, на физически или юридически лица, може да се извършва по инициатива на общината, или по писмено предложение на заинтересованите лица.

(3) Замяна по ал.2 може да се извърши, като е предвидена в годишната Програма по чл.4 от тази наредба и ако отговаря поне на едно от посочените изисквания на чл.40,ал.2 от ЗОС за допустимост на замяната :

а/ при прекратяване на съсобственост между общината и трети лица;

б/ когато с влязъл в сила ПУП се предвижда отчуждаване на имоти за нужди на общината;

в/ замяната е между общината и друга община, или между общината и държавата;

г/ в други случаи, определени от закон.

(4)Кметът на общината отправя писмено предложение за замяна до заинтересованите лица по предходната алинея. В предложението се посочват предлаганите за замяна имоти или вещни права. При постигане на съгласие, кметът подготвя мотивиран доклад и го внася за разглеждане в общинския съвет.

(5) Съобразно направено предложение за замяна кметът изготвя обявление с необходимите данни за имота/ вещното право , което се публикува на интернет – страницата на общината и се поставя на определено за целта място в сградата на общината или кметството, по местонахождението на общинския имот / вещно право.;

(6) В 45 –дневен срок след публикуването на обявлението, кметът внася мотивиран доклад в общинския съвет за предложената замяна. Ако са се явили повече от един кандидати за замяната, общинският съвет може да вземе решение заменителят да се определи чрез търг или конкурс.

(7) Разпореждането с вещи - частна общинска собственост се осъществява чрез:

1. продажба;

2. замяна;

3. предоставяне безвъзмездно право на ползване.



(8)При разпореждане с имот, физически и юридически лица заплащат на общината режийни разноски в размер на 2 % от неговата цена или данъчната оценка, съгласно чл.46, ал.2, т.1 от Закона за местните данъци и такси:

1.на имота, предмет на продажба, съответно на ограниченото вещно право, което се учредява;

2.на имота с по-висока данъчна основа при замяна;

3.на реалния дял с по-висока данъчна основа - при делба;

4.в случаите на безвъзмездни сделки.

(9) Продажбата на вещи, които не са необходими за дейността на общината се осъществява чрез публичен търг с явно наддаване.

(10) Замяна на вещи се извършва с договор, сключен от кмета на общината по реда и условията на Закона за задълженията и договорите.

(11) Възмездно право на ползване върху вещи се предоставя от кмета на общината със заповед и договор.

(12) Безвъзмездно право на ползване върху вещи се предоставя от кмета на общината на юридически лица и звена на бюджетна издръжка.
Чл.31(1) В капитала на търговски дружества могат да се апортират само нежилищни имоти - частна общинска собственост или вещни права върху тях, след решение на общинския съвет.Оценката на имотите по ал. 1, т.5 се извършва по реда на чл. 72, ал. 2 от Търговския закон.

(2) Редът за учредяване на търговски дружества и за упражняване на правата на собственост на общината в търговски дружества се определя с наредба на общинския съвет.
Чл.32(1) Продажбата на не жилищни имоти - частна общинска собственост, се извършва в съответствие с предвижданията в годишната Програма по чл.4 от тази наредба, след решение на общинския съвет, от кмета на общината, чрез търг или конкурс по реда на Наредбата за условията и реда за провеждане на търгове и конкурси.

(2) Въз основа на резултатите от проведения търг или конкурс, кметът на общината издава заповед и сключва договор.
Чл.33 (1) Физически и юридически лица, притежаващи собственост върху законно построена сграда, изградена върху земя - частна общинска собственост, могат да придобият право на собственост върху земята без търг или конкурс, като подадат молба до кмета на общината.

(2) Към молбата по ал. 1 заинтересуваните лица по ал. 1 прилагат :

1. документ за собственост върху построената сграда (договор за отстъпване на вещно право на строеж върху общинска земя);

2. скица на имота с обяснителна записка, че сградата е построена в съответствие със строителните правила и норми и договора за ОПС с общината;

3. удостоверение за актуално състояние на юридическото лице;



4. удостоверение за наследници, ако е необходимо.

(3) При необходимост може да се изискват и допълнителни документи, удостоверяващи факти и обстоятелства, които са от значение за продажбата.

(4) Кметът на общината издава заповед и сключва договор за продажба на земята по съгласно ПМС 235 или оценка, направена по лицензиран оценител.
Чл.33а(1) Продажбата на имот – частна общинска собственост се извършва без търг или конкурс след решение на общинския съвет , когато сделката е между общината и държавата, или между общината и друга община/и или когато лицата, на които може да се извърши продажба, са определени в закон.

(2) Исканията по предходната алинея се подават чрез деловодството на общината и се проучват от длъжностни лица , определени от кмета на общината в едномесечен срок от постъпването им.

(3) Проектите за решения се подготвят от кмета и се внасят за разглеждане в общинския съвет с мотивирани доклади

(4) Въз основа на решението на общинския съвет кметът на общината издава заповед и сключва договор .
Чл.34.(1) Договорите по чл.15, ал.5 и чл.17, ал.5 от Закона за устройство на територията, се сключват по пазарни цени от кмета на общината.

(2) Когато частта на имота – общинска собственост е над 100 м2, предварителния договор по ал.1 се сключва след решение на общинския съвет.

(3) Предварителният договор по ал.1 съдържа цената на частта на имота - общинска собственост за създаване на урегулиран поземлен имот и се сключва на основа на проект за изменение на действащия подробен устройствен план. В предварителният договор се вписват условията по ал. 4, ал. 5 и ал. 6.

(4) В случай, че изменението на подробния устройствен план не влезе в сила шест месеца след сключването на предварителния договор, се извършва нова оценка на частта на имота - общинска собственост за създаване на урегулирания поземлен имот, въз основа на която се сключва окончателния договор.

(5) В случай, че експертният съвет по чл. 5, ал. 4 от Закона за устройство на територията установи, че проектът по ал. З не може да бъде приет без изменения, прави служебно предложение до кмета на общината за изменение на предварителния договор.

(6) Окончателният договор се сключва в срок от един месец след влизане в сила на изменението на подробния устройствен план. След изтичане на този срок, общината може да иска сключване на окончателен договор по съдебен ред, както и обезщетение в размер на законната лихва върху дължимите суми за периода на забава.

(7) Окончателният договор се вписва от съдията по вписванията по местонахождението на имота.

Чл.35 (1) Продажба на недвижим имот - частна общинска собственост, може да се извърши без търг или конкурс, след решение на общинския съвет, по предложение на Българската агенция за инвестиции, на инвеститор, получил сертификат за инвестиция от първи клас.

(2) Продажбата по ал.1 се извършва по пазарна оценка, изготвена от независим лицензиран оценител. Въз основа на решението на общинския съвет кметът на общината сключва договор.
Чл.36 (1) Дарение на недвижим имот - частна общинска собственост, може да се извърши, в съответствие с предвижданията в годишната Програма по чл.4 от тази наредба, след решение на общинския съвет, по предложение на Българската агенция за инвестиции, на инвеститор, получил сертификат за инвестиция от първи клас.

(2) Дарение на недвижим имот - частна общинска собственост, може да се извърши след решение на общинския съвет, на Държавата или на юридическо лице на държавна бюджетна издръжка, както и в други случаи, определени с решение на общинския съвет.

(3) Решението на общинския съвет по предходните алинеи се приема с мнозинство 3/4 от общия брой на съветниците.

(4) Въз основа на решението по ал.3 кметът на общината сключва договор.
Чл.37 (1) Съсобствеността върху имоти между общината и физически или юридически лица се прекратява чрез:

1. доброволна делба;

2. продажба на частта на общината;

3. изкупуване на частта на съсобственика/съсобствениците;

4. замяна на идеални части с друг равностоен имот;

(2) Доброволната делба се осъществява чрез:

1. даване или получаване в дял на реални части от имота;

2. получаване собствеността на целия имот от един от съсобствениците с изплащане частите на останалите съсобственици в брой, когато имотът е реално неподеляем.

(3) Съсобствеността върху имоти между община и физически или юридически лица, се прекратява по предложение на съсобствениците до кмета на общината или по инициатива на кмета на общината и с решение на общинския съвет за имоти над 100 кв.м.
Чл.38(1) Кметът на общината издава заповед за прекратяване на съсобствеността в три месечен срок, при наличие на някоя от хипотезите по чл.37, ал.3. Заповедта се връчва на купувача срещу подпис.

(2) След плащане на цената и на дължимите данъци, такси и режийни разноски в посочения в заповедта по ал.1 срок, кметът на общината сключва договор за продажба.

(3) Когато плащането не се извърши в определения срок, кмета на общината може да отмени заповедта по ал. 1 и преписката се прекратява.
Чл.39.(1) В случаите на чл.37, чл.38, и чл. 39 от Закона за общинската собственост, кметът на общината внася предложение в общинския съвет за предоставяне на съответните права.

(2) Лицата желаещи да придобият правата по чл.37, чл.38, и чл.39 от Закона за общинската собственост подават молба до кмета на общината.

(3) Кметът на общината определя задължителните документи, които трябва да придружават молбата по предходната алинея.

(4) Предложението по ал.1 трябва да съдържа данни за:

1.имотът за който ще се предоставя съответното право с неговите характеристики, местонахождение, предназначение и фактическо ползване на имота.

2. нуждите, за които ще се използва имота;

3. срока за който се предоставя съответното право.

4. начин на стопанисване на имота за срока на предоставеното право с конкретни ангажименти по месеци.

(5) На основание решението на общинския съвет, кметът на общината издава заповед и сключва договор.

(6) Лицата с учредени права по чл.37, 38 и 39 от ЗОС са длъжни да стопанисват предоставените им имоти с грижата на добър стопанин. Имат всички задължения по ЗС.

(7) Ако е предоставено право на строеж или ползване на сграда, лицата с предоставено съответно право са длъжни да подсигурят охрана на имота, поддръжка и при необходимост ремонт на сградата в съответствие изискванията на ЗУТ, ЗС, ЗЗД и подзаконовите нормативни актове, наредбите на община Божурище, и др. актове съставени по надлежен ред, да плащат редовно консумативните разноски, вкл. данъци и такси, да не допускат изхвърлянето на отпадъци, държането на такива в предоставения им имот, да извършват и други действия, оказани им от администрацията на общината по стопанисване и поддържане на имота.

Кмета на общината със заповед определя комисия, която периодично следи за стопанисването на общинските имоти с учредени права по чл.37, 38 и 39 от ЗОС. Комисията при своите проверки съставя протоколи и предписания, които са задължителни. Неизпълнение в оказания срок на предписание е основание за разваляне на сключения договор с отправено едномесечно писмено предизвестие.


Чл.40 (1) Разпоредителните сделки с нежилищни имоти и вещни права - частна общинска собственост, се извършва въз основа на пазарни оценки, които са одобрени от общинския съвет и не могат да бъдат по- ниски от данъчните оценки.

(2) Пазарната оценка се изготвя от независим лицензиран експерт. Изготвянето на пазарна оценка се възлага от кмета на общината, след решението на общинския съвет за съответната разпоредителна сделка. Стойността на разходите, направени от общината за изготвяне на оценката, се възстановяват по сметка на общината от физическото или юридическото лице, с което се сключва разпоредителната сделка. При прекратяване на съсобственост върху имоти между общината и физически или юридически лица, възникнала вследствие влязъл в действие подробен устройствен план на населеното място на територията на община Божурище – при размер до 50 м2 , оценката се извършва от главен експерт сектор „ЕСУТ”, съгласно приложение №1.
Чл. 40а (1) Не се допускат разпоредителни действия или учредяване на вещни права по чл. 37, 38 и 39 от ЗС с имоти на лица, или отдаване под наем на  общински имоти на лица, за които е установено, че без правно основание ползват общински имот, не изпълняват дадените им задължителни предписания, не плащат влезли в сила наказателни постановления, имат други неизпълнени нормативно определени задължения, или с които общината води съдебни спорове.

(2) Общинската администрация ежегодно съставя списък на лицата, с които е развалила сключени договори, имат задължения към общината, не изпълняват дадените им задължителни предписания, държат общински имот без правно основание, или се намират в съдебни спорове с общината.
Глава седма

Отменена с Решение 80/30.10.2008г.

Глава осма

УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКИЯ ГОРСКИ ФОНД
Чл.74. Общинският горски фонд включва:

1. гори и земи възстановени по реда на Закона за възстановяване собствеността върху гори и земи от горския фонд и Правилника за прилагане на Закона за възстановяване собствеността върху гори и земи от горския фонд;

2. гори залесени или само залесили се върху земеделски земи от поземления фонд, възстановени по реда на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи;

3. гори създадени върху негодни за земеделско ползване слабо продуктивни и застрашени от ерозия земеделски земи от общинския поземлен фонд, след включване в общинския горски фонд;

4. гори придобити по реда на Закона за общинската собственост;
Чл.75. Възпроизводството на гори обхваща създаването на нови гори, възобновителни, огледни и санитарни сечи, които се извършват съгласно Закона за горите и Правилника за прилагане на Закона за горите.
Чл.76.(1) Създаването на нови гори включва дейностите по събиране на семена, производство на посадъчен материал, залесяване, отглеждане, инвентаризация на млади култури и борба с ерозията.

(2) Кметът на общината възлага извършването на дейностите по ал.1, чрез търг, конкурс или пряко договаряне при условия и по ред, определени в Закона за горите и Закона за обществените поръчки.

(3) Дейностите по ал.1 могат да се възлагат поотделно или в комплекс от дейности в зависимост от вида , местонахождението, обема и сроковете им.
Чл.77. Ползването на горите и земите се осъществява с решение на общинския съвет по един от следните начини:

1. с такси за ползване на дървесина на корен и с такси за странични ползвания, утвърдени от общинския съвет;

2. чрез търг или конкурс;

3. чрез преговори с потенциален ползвател, при които се договарят специфични условия и изисквания към ползвателя;

4. чрез концесия;
Чл.78. Годишното ползване на горите общинска собственост се извършва по одобрен от Държавно лесничейство "План - извлечение" от действащия Лесоустройствен проект.
Чл.79.(1) Ползването на дървесината от общинския горски фонд се извършва по реда на чл. 76, ал.2.

(2) Гражданите с постоянен адрес на територията на общината могат да ползват дървесина от горите - общинска собственост, като заплащат такса на корен.

(3) Позволително за странични ползвания от гори и земи от общинския горски фонд , се издава от държавното лесничейство, срещу документ за платена такса.
Чл.80 Пашата в горите и земите от общинския горски фонд се разрешава с годишно позволително издадено от държавното лесничейство, въз основа на годишен план, приет с решение на общинския съвет, съгласуван с държавното лесничейство и утвърден от Регионално управление на горите.
Чл.81 Общинският съвет приема:

1. Тарифа за таксите на корен на облите дървени материали, дървата за горене и вършината, добити от общинския горски фонд ;

2. Тарифа за таксите на страничните ползвания и страничните горски продукти, добити от общинския горски фонд ;

3. Тарифа за таксите за административно - технически услуги;



4. Тарифа за таксите за изключени или предоставени за ползване площи от общинския горски фонд.
Чл.82 Строителство в горите и земите от общинския горски фонд, без промяна на предназначението им, се извършва във връзка с осигуряване на мероприятията по управление на горите и се допуска съгласно предвижданията на Общата устройствена схема.
Чл.83 Провеждане на мероприятията по осигуряване на пожарна безопасност в общинския горски фонд се извършва от отдел „Отбрана и сигурност”, съвместно с кметовете на кметства и кметските наместници.
Глава девета

РАЗПОРЕЖДАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ЗЕМИ ОТ ОБЩИНСКИ ПОЗЕМЛЕН ФОНД
Чл.84(1) Земи от общинският поземлен фонд могат да се отдават под наем и да се продават на български физически и юридически лица при следните условия:

  • да има влязло в сила решение на ОПК за възстановяване на общинска земя в съществуващи или възстановени стари реални граници /чл.18, ал.2 от ППЗСПЗЗ/ или решение за възстановяване в нови реални граници с план за земеразделяне – Чл.18 „Ж”, ал.2 от ППЗСПЗЗ и скици на имотите.

  • да е извършен въвод във владение по чл.32, ал.1 и ал.5, съответно чл.25, ал.7 от ППЗСПЗЗ когато планът за земеразделяне е влязъл в сила.

(2) Земеделските земи по чл.19 от ЗСПЗЗ се отдават под наем за срок до три години с възможност за продължаване до възстановяване на собствеността и прибиране на реколтата.

(3) Земите от общинския поземлен фонд се отдават под наем или се продават чрез търг с явно или тайно наддаване със заповед на кмета и по реда на глава 7 от Наредбата.
Чл.85(1) Общинският съвет определя размера на земите от общинския поземлен и остатъчен фонд, които могат да се отдават под наем, както и размера на наема.

(2) В решението се посочват земите по местности, категория и размера на наемната цена.

(3) Решението се съобщава на населението от кмета на общината и кметовете на кметства с обявление, поставено на видно място в оградата на общината. В обявлението се посочва срокът в който могат да се предявят искания за предоставяне на земеделски земи под наем.

Чл.86(1) Договорите се сключват от кмета на общината за срок от три години с възможност за продължаване. Неразделна част от договора са документите, посочени в чл.84, ал.1, т.2

(2) Определеният наем се заплаща в 14-дневен срок от сключване на договора от наемателя в касата на общината или по банков път.

(3) Сключените наемни договори след изтичане на 3-годишния срок продължават своето действие за следващата година, но не по-вече от 2 (две) години, освен ако:

  • Наемателят заяви писмено в 7-дневен срок от изтичане на договора, че не желае да удължи срока на договора.

  • Наемателят не приема предложеното изменение на размера на наемната цена за продължение срока на договора.

  • Решението на общинската поземлена комисия се отменя и това засяга отдадената под наем земя.

  • Наемодателят иска да внесе промени в условията за ползване на земята, които не се приемат от наемателя.


Чл.87 Получените наеми се внасят в сметката на общинския бюджет в брой или по банков път.

Глава десета

РАЗПОРЕЖДАНЕ С ГАРАЖИ,  АТЕЛИЕТА ЗА ИНДИВИДУАЛНА ТВОРЧЕСКА ДЕЙНОСТ И

ВИЛНИ ИМОТИ
Чл.88(1) Ежегодно, до 31 януари, общинският съвет, по предложение на кмета на общината утвърждава списък на общинските ателиета и гаражи, предназначени за:

1. отдаване под наем за задоволяване на лични нужди;

2. продажба на лица, настанени в тях по административен ред;

3. продажба чрез търг или конкурс.



(2) Общинският съвет по предложение на кмета на общината през текущата година извършва промени в списъка по ал.1.

(3) Списъкът по ал.1 е публичен.
Чл.89(1) Право на настаняване в общинско ателие има гражданин с постоянно местоживеене на територията на общината, който отговаря на следните условия :

1.да е хабилитиран научен работник или да упражнява творческа професия в областта на изкуството или културата;

2. да не притежава собствено ателие;

3.да не е придобивал ателие от общината или държавата след 13 юли 1990г;

4. да не е прехвърлял жилище, вилен имот или ателие на трети лица след 13 юли 1990г.

(2)Желаещите да наемат ателие, подават молба до кмета на общината, придружена от всички необходими документи, удостоверяващи правата им по ал.1

(3) Молбите се картотекират в деловодството на общината.
Чл.90. (1) Кметът на общината назначава комисия в състав от 3 до 5 члена, за разглеждане на молбите на лицата по чл.89,ал.2 и определя критериите за класиране на кандидатите.

Комисията по ал. 1 разглежда в едномесечен срок подадените молби и съставя протокол. При наличие на подходящи свободни помещения предлага на кмета на общината да издаде заповед за настаняване.



(2) Въз основа на заповедта по ал.2 кметът на общината или упълномощен от него заместник - кмет сключва договор за наем. Наемната цена се определя в размер спрямо определената наемна цена на квадратен метър площ на жилище със същите показатели.
Чл.91 (1) Право да кандидатства за покупка на ателие има наемател, настанен най-малко една година преди подаване на молбата за закупуване.

(2) Молбата по ал.1 се подава чрез кмета на общината до общинския съвет.
Чл.92 (1) Право на настаняване в общински гараж има гражданин с постоянно местоживеене на територията на общината, който отговаря на следните условия:

1. да не притежава собствен гараж;

2. да не е придобивал гараж от общината или държавата след 13 юли 1990г;

3. да не е прехвърлял жилище, вилен имот или гараж на трети лица след 13 юли 1990г.



(2) Определянето на наематели на гаражи - общинска собственост се извършва в следната поредност:

1. на лица с увреждания - собственици или наематели на общинско жилище в сградата, в която са построени гаражите, при условие че притежават моторно превозно средство и не притежават гараж в същото населено място;

2. на други наематели на общински жилища в сградата или собственици, придобили общинско жилище в същата сграда, при условие че притежават моторно превозно средство, и не притежават гараж на територията на общината;

3. ако след предоставянето на гаражи на лицата по т.т. 1 и 2 останат свободни гаражи, в тях се настаняват и други лица, които притежават моторно превозно средство и не притежават гараж на територията на общината, чрез търг или конкурс.


Чл.93 (1) Желаещите да наемат гараж, подават молба до кмета на общината, придружена от всички необходими документи, удостоверяващи правата им по чл.92.

(2) Молбите се картотекират в отдел "Общинска собственост".
Чл.94 (1) Комисията по чл.90 ал. 1 разглежда в едномесечен срок подадените молби и съставя протокол като спазва поредността на чл.92,ал.2,т.т.1,2. При наличие на свободни гаражи предлага на кмета на общината да издаде заповед за настаняване.

(2) Въз основа на заповедта по ал.1, кметът на общината или упълномощен от него заместник - кмет сключва договор за наем. Наемната цена се определя в размер спрямо определената наемна цена на квадратен метър площ на жилище със същите показатели.
Чл.95 (1) Право да кандидатства за покупка на гараж има наемател, настанен най-малко една година преди подаване на молбата за закупуване.

(2) Молбата по ал.1 се подава чрез кмета на общината до общинския съвет.
Чл.96 Гаражите по чл.92, ал.2, т.З се продават с решение на общинския съвет по реда за продажба на имоти- частна общинска собственост, регламентирани със ЗОС и с настоящата наредба..
Чл.97 (1) Лице, желаещо да придобие собственост върху общинско ателие или гаражи чрез замяна срещу собствен имот подава молба до кмета на общината.

(2) Кметът на общината определя задължителните документи, които трябва да придружават молбата по предходната алинея.

(3) Кметът на общината внася в общинския съвет проект на решение за допускане или отказ на замяната с мотиви , в съответствие със ЗОС.
Глава единадесета

/нова, Решение №77 от Протокол №6/2013-15/25.07.2013г.
Чл.98 Елементи на техническата инфраструктура в община Божурище са тези определени в чл.64, ал.1 от Закона за устройство на територията.
Чл.99 Елементи на техническата инфраструктура в общината се предвиждат с устройствени планове. Неразделна част от общите и подробните устройствени планове са план-схемите на елементите на техническата инфраструктура.
Чл.100 Финансирането на изграждането на общинската техническа инфраструктура – улици, улично осветление, водопроводи и канализация, се осигурява от бюджета на Община Божурище, от нейни извънбюджетни източници или от средства, осигурени от експлоатационните дружества, доколкото в специален закон не е предвидено друго.
Чл. 101 Изграждането на общинската техническа инфраструктура – улици, улично осветление, водопроводи и канализация се завършва в срок от една година, от датата на приемането на съответните устройствени планове.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Странични ползвания от горите и земите от общинския горски фонд са:

1. добивът на борина, сено, кори, лико и семена;

2. събирането на гъби, билки, лишеи и мъхове, горски плодове, дървесна зеленина, новогодишни елхи, пръчки, листников фураж, други растения и животни (които не са дивеч), паша на селскостопанските животни, инертни материали, без ползване на дървесина.
§ 2. Реализирано право на строеж е когато сградата е законно построена в "груб строеж" при спазени всички изисквания на ЗУТ - изпълнени са ограждащите стени и покривът, без или със различна степен на изпълнени довършителни работи.
§ 3. Наредбата се приема на основание чл.8,ал.2 от Закона за общинската собственост/ изм. и допълнен ДВ брой 54 от 2008 г./ с Решение на ОбС Божурище 80/30.10.2008г. ; изменена с Решение № 32 от 30.04.2009 г.; изменена с Решение № 58 от 18.06.2009 г. изменена с Решение №77 от Протокол №6/2013-15/25.07.2013г.
Влиза в сила от 01.01.2009 година.

Общински съвет - Божурище






Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница