Наредба за реда за управление на горските територии – собственост на община пазарджик



страница1/4
Дата25.10.2018
Размер0.67 Mb.
#97581
  1   2   3   4
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – ПАЗАРДЖИК

НАРЕДБА
ЗА РЕДА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ – СОБСТВЕНОСТ НА ОБЩИНА ПАЗАРДЖИК

м. юни 2014 г.
Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тази наредба се създава на основание чл. 181, ал. 6 от Закона за горите.

Чл. 2. (1) С тази наредба се уреждат условията и реда за управление, стопанисване, разпореждане, възпроизводство, ползване, опазване, защита, достъп и строителство без промяна на предназначението в горските територии – общинска собственост.

(2) Горските територии – общинска собственост се управляват съобразно разпоредбите на закона, с грижата на добър стопанин и в интерес на населението в общината.

(3) Организацията по управлението на общинските горски територии се осъществява от кмета на общината под общото ръководство и контрол на общинския съвет.

(4) Всички решения на общинския съвет се вземат с мнозинство повече от половината от общия брой на общинските съветници, с изключение на случаите, в които се изисква друго квалифицирано мнозинство.



Чл. 3. Гори и горски територии са площите от землището на общината, отговарящи на условията на чл. 2 от Закона за горите.

Чл. 4. (1) Горските територии според функциите си се делят на три категории – защитни, специални и стопански. Тяхната характеристика се определя с чл. 5 от ЗГ.

(2) Горите и горските територии на общината изпълняват следните основни функции:

1. защита на почвите, водните ресурси и чистотата на въздуха;

2. поддържане на биологичното разнообразие на горските екосистеми;

3. регулиране на климата и усвояване на въглерода;

4. защита на природното и културното наследство;

5. производство на дървесни и недървесни горски продукти;

6. осигуряване на социални, образователни, научни, ландшафтни и рекреационни ползи за обществото.


Глава втора

УПРАВЛЕНИЕ НА ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ – ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Чл. 5. (1) Управлението на горските територии – общинска собственост се осъществява въз основа на глава единадесета от Закона за горите и решенията на Общински съвет Пазарджик.

(2) Изборът или промяната на формата на управление по ал. 1 се определя с решение на Общинския съвет.



Чл. 6. (1) Управлението на горските територии – общинска собственост се осъществява от кмета на общината чрез физическо лице или търговец, вписани в публичните регистри по чл. 235 и 241 от Закона за горите, въз основа на договора, в който се определят конкретните им правомощия.

(2) Лицето по ал. 1 подпомага кмета на общината в осъществяването на управлението, организацията, опазването, координацията и контрола в горските територии – общинска собственост, както и в такива, предоставени на общината за управление.

(3) Лицето по ал. 1, след оправомощаване от кмета на общината, издава позволителните за сеч в горските територии – общинска собственост, както и за такива, предоставени за управление въз основа на договор.
Глава трета

СОБСТВЕНОСТ НА ОБЩИНАТА
РАЗДЕЛ І

Право на собственост
Чл. 7. (1) Общинска собственост са горските територии, правото на собственост върху които е възстановено на общините, както и тези, придобити от тях чрез правна сделка или по други придобивни способи и не са държавна или частна собственост.

(2) Публична общинска собственост са горските територии - общинска собственост:

1. предоставени за управление на ведомства за изпълнение на функциите им или във връзка с националната сигурност и отбраната, или за извършване на здравни, образователни и хуманитарни дейности;

2. попадащи в най-вътрешния пояс на санитарно-охранителните зони на водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и на водоизточниците на минерални води по Закона за водите;

3. попадащи в защитени територии по смисъла на чл. 5, т. 3, 5 и 6 от Закона за защитените територии;

4. включени в териториите за опазване на недвижимото културно наследство по Закона за културното наследство.

(3) Частна общинска собственост са всички останали горски територии на общината.

(4) Горските територии – общинска собственост не могат да се придобиват по давност.

(5) Община Пазарджик като собственик на горските територии трябва да упражнява правото на собственост върху тях по начин, който не влошава състоянието им и не причинява вреда на другите собственици или на обществото.
РАЗДЕЛ ІІ

Придобиване на собственост и разпореждане с горски територии – общинска собственост
Чл. 8. Придобиването на собственост от общината в горски територии се извършва по реда, предвиден в Закона за общинската собственост.

Чл. 9. (1) Общината придобива възмездно или безвъзмездно право на собственост или ограничени вещни права върху поземлени имоти в горски територии чрез правна сделка или по други придобивни способи, определени в Закона за горите.

(2) Общината закупува поземлени имоти в горски територии след решение на Общинския съвет, с което се одобрява методиката и документацията за провеждане на процедурата.

(3) Въз основа на решението на общинския съвет кметът на общината със заповед открива процедурата за закупуване на поземлени имоти в горски територии, в която се посочват:

1. общините и землищата, в които общината желае да закупи имоти;

2. методиката за оценка на предложенията, както и критериите за избор на имотите – предмет на сделката;

3. датата, мястото и часът на разглеждане на предложенията;

4. начинът на плащане и евентуални обезпечения;

5. специални изисквания на участниците;

6. други условия.

(4) Заповедта по ал. 3 се оповестява публично чрез средствата за масово осведомяване и на интернет страницата на общината в срок не по-малък от два месеца преди датата на разглеждане на предложенията.

(5) Заинтересованите лица правят писмено предложение до кмета на общината, в което посочват предлаганата от тях цена и прилагат:

1. документ за собственост;

2.скица на имота;

3. данъчна оценка на имота;

4. извадка от горскостопанския план или програма за съответния имот.

(6) Кметът на общината назначава комисия, която да разгледа получените предложения и да направи предложение за закупуване на имотите, съответно за отказ за закупуване. За работата на комисията се изготвя протокол.

(7) Въз основа на протокола по ал. 6 кметът на общината издава заповед, с която посочва лицата, определени за продавачи, за закупуване на имотите им.

(8) Заповедта по ал. 7 се поставя на таблото за обявления в административната сграда на общинскатата администрация и на интернет страницата на Община Пазарджик в 7-дневен срок от провеждане на процедурата. Заповедта подлежи на обжалване от участниците в процедурата по реда на АПК.

(9) След влизане в сила на заповедта се сключва договор в писмена форма от кмета на общината, който се вписва в Агенцията по вписванията.

Чл. 10. Разпореждането с горски територии, собственост на общината се извършва по реда, предвиден в Закона за общинската собственост при спазване разпоредбите на Закона за горите.

Чл. 11. (1) Кметът на общината може да продава горски територии – частна общинска собственост след решение на общинския съвет чрез публичен търг или публично оповестен конкурс по реда, определен в Закона за общинската собственост:

(2) Въз основа на резултатите от проведения търг или конкурс, кметът на общината издава заповед и сключва договор.

(3) Продажбата на поземлени имоти в горски територии, чието предназначение е променено по реда на Закона за горите и за които дължимата цена е заплатена в срока по чл. 78, ал. 2 от ЗГ, се продават на лицето, по чието искане е станала промяната на предназначението от кмета на общината или от оправомощено от него длъжностно лице.

Чл. 12. (1) Продажбата на горски територии – частна общинска собственост се извършва без търг или конкурс след решение на общинския съвет, когато сделката е между общината и държавата, или между общината и друга община/и или когато лицата, на които може да се извърши продажба, са определени в закон.

(2) Въз основа на решението на общинския съвет кметът на общината издава заповед и сключва договор.



Чл. 13. (1) Прекратяването на съсобственост върху горски територии между общината, държавата, физически лица или юридически лица се извършва след решение на общинския съвет чрез:

  1. делба;

  2. продажба на частта на общината;

  3. изкупуване на частта на съсобственика/съсобствениците;

  4. замяна.

(2) Продажбата на горски територии – частна общинска собственост по ал. 1 се извършва без търг или конкурс, когато другите съсобственици са приели предложението по реда на Закона за собствеността.

(3) В случаите на прекратяване на съсобственост върху горски територии, когато съсобствеността е между общината и собственици, обединени в горско сдружение, продажбата се извършва без провеждане на търг, като съгласието за закупуване на горските територии се дава от ръководния орган на съответното сдружение.



Чл. 14. (1) В едномесечен срок след влизане в сила на решението на общинския съвет по предходния член, кметът на общината издава заповед за начина и срока за прекратяване на съсобствеността.

(2) След плащане на цената и на дължимите данъци, такси и режинийни разноски в посочения в заповедта по ал. 1 срок, кметът на общината сключва договор.

(3) Когато плащането не се извърши в определения срок, кметът на общината може да отмени заповедта.

Чл.15. (1) Цената на поземлените имоти в горски територии се определя от правоспособни независими оценители, регистрирани по Закона за независимите оценители като условията и редът за извършване на оценка се определят с наредбата по чл. 86, ал. 2 от Закона за горите.

(2) Когато определената по реда на наредбата по чл. 86, ал. 2 цена за продажба на горските територии - предмет на търга, е по-ниска от тяхната данъчна оценка, търгът се провежда при начална цена, равна на данъчната оценка.

(3) Приходите от продажбата на горски територии постъпват в бюджета на общината и се разходват само за закупуване на горски и земеделски територии, както и за създаване на нови гори.

Чл. 16. (1) Общината може да заменя поземлени имоти в горски територии – частна общинска собственост, по реда на Закона за общинската собственост, при спазване разпоредбите на Закона за горите.

(2) Замяна на поземлени имоти в горски територии - частна общинска собственост, с поземлени имоти в горски територии – собственост на физически, юридически лица и държавата, се извършва със заповед на кмета на общината след решение на общинския съвет.

(3) Замяната по ал. 2 може да се извърши само в случай, че тя е:

1. способ за прекратяване на съсобственост върху горски територии между държавата, съответно общината и други съсобственици;

2. начин за изпълнение на задължения, произтичащи от международен договор;

3. необходима във връзка със строителството на обекти с национално значение по смисъла на Закона за устройство на територията или на национални обекти по смисъла на Закона за държавната собственост;

4. необходима във връзка със строителството на общински обекти от първостепенно значение по смисъла на Закона за устройство на територията, които са публична общинска собственост;

5. способ за промяна на собствеността върху съществуващи горски автомобилни пътища или части от тях между държавата, общини и горски сдружения;

6. между държавата и община или между общини.

(4) В случаите по ал. 3, т. 1 придобиваните от общината поземлени имоти, вследствие на замяната, трябва да граничат с горски територии - общинска собственост.

(5) Не се допуска замяна на поземлени имоти в горски територии - частна общинска собственост, когато:

1. върху имотите - собственост на трети лица, са учредени ипотека или други вещни права;

2. разликата в стойността на имотите - предмет на замяна, определени по реда на наредбата по чл. 86, ал. 2 от Закона за горите, е по-голяма от 5 на сто;

3. имотите - предмет на замяна, са отдадени под наем или под аренда;

4. в резултат на замяната се разделят имоти - общинска собственост.

(6) В случаите по ал. 3, т. 2 - 5 с договора за замяна се определя и срокът за изграждане на обекта или съоръжението. При неспазване на условията по договора същият се разваля по съдебен ред.



Чл. 17. (1) Замяна на поземлени имоти в горски територии - частна общинска собственост се извършва по писмено заявление на заинтересованото лице, в което се посочват предлаганите за замяна имоти.

(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат:

1. оценка на предлаганите от него поземлени имоти;

2. документ за собственост на имотите по т. 1;

3. скици на имотите от кадастралната карта и извадка от кадастралния регистър с данни за имотите или скици на имотите от картата на възстановената собственост и партиди за тях;

4. доказателства, че искането попада в хипотезата на чл. 16, ал. 3;

5. доказателства, че няма пречки по чл. 16, ал. 5, т. 1 и т. 3.

(3) За направените предложения за замяна се изготвя обявление за всеки имот, което се публикува на интернет страницата на общината, поставя се на таблото за обяви и съобщения в сградата на общината и в сградата на кметството или населението място по местонахождението на общинския имот. В обявлението се посочват данни за имотите, предмет на предложението за замяна.

(4) В 45-дневен срок след публикуването на обявлението, кметът внася мотивиран доклад в общинския съвет за предложената замяна.

Чл. 18. (1) Решенията за извършване на замяна се приемат от общинския съвет с мнозинство от две трети от общия брой на съветниците. Заявлението по чл. 17 не обвързва общинския съвет за извършване на замяна. Отказите на общинския съвет за извършване на замяна не подлежат на обжалване.

(2) Въз основа на решението на общинския съвет кметът на общината издава заповед и сключва договор за замяна.

(3) Заповедта за замяна съдържа:

1. цената на всеки от имотите – предмет на замяната;

2. описание на имотите и документите, удостоверяващи правото на собственост;

3. размерът на режийните разноски, данъците и таксите, които са за сметка на заявителя.

(4) Заповедта се връчва на заинтересованите лица и се публикува на интернет страницата на общината.

(5) В едномесечен срок от връчването на заповедта заявителят заплаща дължимите данъци, такси и разноски.

(6) След влизане в сила на заповедта и направените плащания кметът на общината сключва договор, който се вписва от заявителя в Агенцията по вписванията за негова сметка.

(7) Отказът за издаване на заповед по ал. 2 се съобщава и може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.



Чл. 19. (1) Горски автомобилни пътища - публична държавна собственост, могат да бъдат предоставени за управление на общината за изпълнение на нейните функции, както и за трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение с решение на Министерски съвет след решение на общинския съвет и по предложение на министъра на земеделието и храните. Въз основа на решението на Министерския съвет министърът на земеделието и храните сключва договор, в който се уреждат правата и задълженията на двете страни.

(2) Горски автомобилни пътища - частна държавна собственост, могат да бъдат предоставени за управление на общината за изпълнение на нейните функции със заповед на министъра на земеделието и храните. Въз основа на заповедта министърът на земеделието и храните сключва договор, в който се уреждат правата и задълженията на двете страни.

(3) Когато част от горски автомобилен път е публична държавна собственост, предоставянето му за управление на общината се извършва по реда на ал. 1.

Чл. 20. (1) Общината може да подаде предложение за уедряване на поземлени имоти в горски територии – общинска собственост, намиращи се в границите на едно землище, след решение на общинския съвет до министъра на земеделието и храните.

(2) Към предложението по ал. 1 се прилагат:

1. решението на общинския съвет, което съдържа данни за собствениците и за имотите, които се предвижда да се включат в плана за уедряване;

2. копие от картата на възстановената собственост или от кадастралната карта, върху която общината е отразила предложението си за уедряване (схема на желанията).

(3) Планът за уедряване може да включва горски територии – чатна общинска собственост и/или частна държавна собственост и/или горски територии - собственост на физически или юридически лица. Горски територии – чатна общинска собственост могат да се включват в плана за уедряване при условие, че не се допуска разпокъсване на целостта им.

(4) Планът за уедряване на горските територии се изработва за сметка на заинтересованите лица по реда, определен в Закона за горите.

(5) В плана за уедряване не се включват имоти - общинска собственост, в защитени територии; имоти, върху които е наложена възбрана, обременени са с други вещни тежести или ограничени вещни права; за които се извършва делба; предмет са на съдебен спор за правото на собственост или са предмет на процедура по отчуждаване.

(6) Имоти с наложени ограничения на ползването, включително произтичащи от разположението им в нарушени територии, се включват в плана за уедряване със съгласието на собствениците.

(7) Имоти, за които са сключени договори за наем или за аренда със срок 5 и повече години, се включват в плана за уедряване със съгласието на наемателя или на арендатора. Ползването по договорите за наем или за аренда преминава върху уедрения имот.

(8) Министърът на земеделието и храните издава заповед за одобряване на плана за уедряване, която подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(9) Въз основа на влязлата в сила заповед министърът на земеделието и храните издава заповед за промяна на картата на възстановената собственост. Когато за землището е одобрена кадастрална карта, изменението на границите на горските територии се извършва по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър.

(10) Забранява се промяна на предназначението на поземлени имоти в горски територии за срок 20 години след уедряването им. Забраната не се прилага, когато промяната на предназначението е свързана със:

1. националната сигурност и отбраната на страната;

2. изпълнението на инвестиционни проекти, одобрени с решение на Министерския съвет;

3. изпълнението на инвестиционни проекти за нужди на общината, одобрени с решение на общинския съвет.

РАЗДЕЛ ІІІ

Управление на поземлени имоти в горски територии
Чл. 21. (1) Поземлени имоти в горски територии - общинска собственост, могат да бъдат предоставени за временно ползване под наем или под аренда, при условие че не се променят функциите на територията, не се възпрепятства осъществяването на други дейности в нея и не се увреждат почвите.

(2) Поземлени имоти в горски територии - общинска собственост, предоставени под наем или под аренда, не могат да се пренаемат или преарендуват, както и да се ползват съвместно по договор с трети лица. Те се ползват само за дейностите, за които са предоставени.



Чл. 22. (1) Поземлените имоти в горски територии - общинска собственост, се отдават под наем в случаите, когато за ползването на имота не е необходимо да се променя начинът на трайно ползване на територията.

(2) С решение на общинския съвет могат да се отдават под наем поземлени имоти в горски територии - общинска собственост. Отдаването под наем на поземлени имоти в горски територии – общинска собственост се извършва след провеждане на публичен търг.

(3) Въз основа на резултатите от търга кметът на общината сключва договор за наем с избрания наемател за срок не по-дълъг от 10 години.

(4) Поземлени имоти в горски територии - общинска собственост, могат да се отдават под наем от кмета на общината след решение на общинския съвет, без провеждане на търг:

1. на юридически лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност - за осъществяване на техните нестопански дейности;

2. когато територията се отдава под наем за срок, по-кратък от една година;

3. за поставяне на преместваеми обекти, необходими за изпълнение на дейностите по сключени дългосрочни договори по чл. 100 и 116 от Закона за горите.

(5) Средствата от наеми на поземлени имоти в горски територии - общинска собственост постъпват в бюджета на общината.



Чл. 23. (1) При сключване на договор за наем на поземлен имот в горска територия - общинска собственост, за срок, по-дълъг от три години, наемодателят писмено уведомява съответната регионална дирекция по горите.

(2) Изискването по ал. 1 се прилага и в случаите на прекратяване на договора.



Чл. 24. Ползването на дървесина не може да бъде предмет на договор за наем на поземлен имот в горска територия - общинска собственост.

Чл. 25. (1) Поземлените имоти в горските територии - общинска собственост, могат да бъдат предоставени за временно ползване чрез аренда, когато ползването е свързано с промяна на начина на трайно ползване на територията.

(2) Обект на договора за аренда могат да бъдат и съществуващите в съответния имот сгради, машини и съоръжения, обслужващи дейностите по договора.

(3) Поземлени имоти в горски територии - общинска собственост, могат да бъдат предоставени за временно ползване чрез аренда след провеждане на търг. Заповедта за откриване на търга се издава от кмета на общината след решение на общинския съвет.

(4) Срокът на договора за аренда на горски територии - общинска собственост, не може да бъде по-дълъг от 30 години.

(5) Средствата от арендното плащане постъпват в бюджета на общината.

(6) Арендодателят предприема действия за отразяване на промяната на начина на трайно ползване на територията в кадастралната карта, съответно в картата на възстановената собственост след сключването на договора, съответно след неговото прекратяване.



Чл. 26. (1) Добивите, получени от отдадените под аренда поземлени имоти в горски територии, в резултат на дейността, за която е сключен договорът, са собственост на арендатора.

(2) Не може да бъде предмет на договора за аренда ползването на дървесина и недървесни горски продукти с изключение на такива, създадени в резултат на дейността на арендатора, за която е сключен договорът.

(3) Текущото поддържане на обекта на договора, включително на жилищните и стопанските постройки, пътищата, канавките, напоителните и отводнителните системи и на другите обслужващи обекта на договора съоръжения и ограждения, е за сметка на арендатора.

(4) Арендаторът е длъжен да застрахова съществуващите в съответния имот сгради, машини и съоръжения, обслужващи горскостопанските дейности, които са обект на договора.



Чл. 27. (1) При сключване на договор за аренда на поземлен имот в горска територия - общинска собственост, общината писмено уведомява съответната регионална дирекция по горите.

(2) Изискването по ал. 1 се прилага и в случаите на прекратяване на договора.


РАЗДЕЛ ІV

Учредяване на ограничени вещни права върху поземлени имоти в

горски територии – общинска собственост
Чл. 28. Право на строеж върху поземлени имоти в горски територии без промяна на предназначението на територията се учредява безсрочно или за определен срок от кмета на общината след решение на общинския съвет за изграждане на:

1. стълбове за въздушни електропроводи;

2. стълбове за телекомуникационно оборудване, радио- и телевизионно разпространение, съобщителни линии, безжичен интернет и други съоръжения на техническата инфраструктура;

3. сгради и съоръжения, свързани с управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите и дивеча, независимо от тяхната собственост:

а) автомобилни горски пътища;

б) заслони за обществено ползване;

в) ферми за отглеждане на дивеч, риболюпилни и рибарници;

г) посетителски и информационни центрове, които не включват помещения за постоянно или временно обитаване;

д) горски и ловни кантони, които не включват помещения за постоянно или временно обитаване;

е) контролни горски пунктове, които не включват помещения за постоянно или временно обитаване;

ж) зооветеринарни и биотехнически съоръжения;

4. нефтопроводи, топлопроводи, газопроводи, нефтопродуктопроводи, надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения за производство на електрическа енергия;

5. надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения, водопроводи и канализации с диаметър над 1500 мм;

6. станции и стълбове на съществуващи лифтове и влекове, които са търпими строежи по Закона за устройство на територията, включително за нуждите на основен ремонт, реконструкция, подмяна и/или модернизация - за срок до 20 години.



Чл. 29 Не се учредява право на строеж върху поземлени имоти в горски територии в случаите, когато в специален закон е въведена забрана за строителство.

Чл. 30. За изграждане на обектите по чл. 28, т. 3 за осъществяване на дейността на съответната община се издава решение на общинския съвет – за горски територии, общинска собственост.

Чл. 31. (1) За учредяване право на строеж върху поземлени имоти в горски територии инвеститорът прави искане за предварително съгласуване, отправено до кмета на общината.

(2) Към искането се прилагат:

1. скица на имота или скица-проект на площта от кадастралната карта или от картата на възстановената собственост, извадка от кадастралния регистър или от картата на възстановената собственост с данни за имотите и партиди за тях;

2. задание за изработване на подробен устройствен план, изготвено в съответствие с разпоредбите на Закона за устройство на територията;

3. становище от съответната регионална дирекция по горите, издадено въз основа на документите по т. 1 и 2.

(3) Не се изисква предварително съгласуване за учредяване право на строеж за изграждане на обекти по чл. 28, т. 3, б. „е”.

(4) За изграждане на обекти, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, искането за предварително съгласуване се прави от съответните министри и ръководители на ведомства. Учредяването на право на строеж е безвъзмездно.

(5) В двумесечен срок кметът се произнася с решение, което се съобщава и може да се обжалва по реда на АПК.



Чл. 32. (1) За учредяване право на строеж върху поземлени имоти в горски територии се подава заявление до кмета на общината по реда на Закона за горите.

(2) Кметът на общината в едномесечен срок учредява правото на строеж върху горска територия или постановява отказ. Актът подлежи на обжалване по реда на АПК.

(3) За учредяване право на строеж върху поземлени имоти в горски територии – общинска собственост, се заплаща цена, определена с наредба на общинския съвет. Средствата постъпват в бюджета на общината.

(4) Въз основа на влезлия в сила акт и извършеното плащане по ал. 3 кметът на общината сключва договор със заявителя. Договорът се вписва от заявителя в службата по вписванията по местонахождение на имота, а копие от вписания договор се изпраща в съответната регионална дирекция по горите.



Чл. 33. (1) Правата на лицето, в полза на което е учредено право на строеж се погасяват:

  1. ако не заплати дължимата цена в тримесечен срок от влизане в сила на акта;

  2. ако не упражни правото в срок от 5 години.

(2) В този случай лицето е длъжно да премахне за своя сметка изградените в имота постройки и съоръжения и да извърши възстановяване на терена, освен ако не е уговорено друго в акта за учредяването.

Чл. 34. (1) Дървесината от поземлените имоти в горските територии - общинска собственост, върху които е учредено възмездно право на строеж, е собственост на заявителя.

(2) Добивът и разпореждането с дървесината по ал. 1 се организира от заявителя по реда на Закона за горите за негова сметка.

(3) В едногодишен срок след изтичане на срока, за който е учредено правото на строеж, лицето, в полза на което е учредено, е длъжно да премахне за своя сметка постройките и съоръженията и да извърши възстановяване на терена, освен ако не е уговорено друго в акта за учредяването му.

(4) Дървесината от поземлените имоти в горските територии - общинска собственост, върху които е учредено безвъзмездно право на строеж по чл. 31, ал. 4, е собственост на общината.



Чл. 35. (1) Сервитут върху поземлени имоти в горски територии се учредява безсрочно или за определен срок от кмета на общината след решение на общинския съвет за изграждане и/или обслужване на:

1. надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения, водопроводи и канализации с диаметър под 1500 мм, както и въздушни и подземни електропроводи, кабели и други довеждащи и отвеждащи проводи на техническата инфраструктура;

2. телефонни, телеграфни, радиосъобщителни и други линии;

3. лифтове и влекове - за срок до 30 години;

4. обхвата на съоръжения от ветрогенераторни и фотоволтаични паркове.

(2) Сервитут върху поземлени имоти в горски територии може да се учреди за обслужване на надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения, водопроводи и канализации с диаметър над 1500 мм, нефтопроводи, топлопроводи, газопроводи, нефтопродуктопроводи, надземни и подземни хидротехнически съоръжения за производство на електрическа енергия.



Чл. 36. (1) За учредяване на сервитут върху поземлени имоти в горски територии – общинска собственост, инвеститорът прави искане за предварително съгласуване до кмета на общината. Към искането се прилагатт следните документи:

1. скица на имота или скица-проект на площта от кадастралната карта или от картата на възстановената собственост, извадка от кадастралния регистър или от картата на възстановената собственост с данни за имотите и партиди за тях;

2. задание за изработване на подробен устройствен план, изготвено в съответствие с разпоредбите на Закона за устройство на територията;

3. становище от съответната регионална дирекция по горите, издадено въз основа на документите по т. 1 и 2.

(2) За учредяване на сервитут върху поземлени имоти в горски територии, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, искането за предварително съгласуване се прави от съответните министри и ръководители на ведомства.

(3) В едномесечен срок кметът се произнася с решение, което се съобщава и може да се обжалва по реда на АПК.



Чл. 37. (1) За учредяване на сервитут върху поземлени имоти в горски територии се подава заявление по образец до кмета на общината.

(2) Към заявлението се прилагат следните документи:

1. скица на имота или скица-проект на площта от кадастралната карта или от картата на възстановената собственост, извадка от кадастралния регистър или от картата на възстановената собственост с данни за имотите и партиди за тях, или комбинирана скица, съдържаща същите данни;

2. одобрен подробен устройствен план и удостоверение, че актът за одобряването му е влязъл в сила, издадено от органа, който го е одобрил;

3. документ за определяне цената за сервитута;

4. влязъл в сила административен акт, издаден по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и водите и/или по реда на Закона за биологичното разнообразие или становище на компетентния орган по околната среда.

(3) Кметът на общината в едномесечен срок учредява сервитут върху горска територия или постановява отказ. Актът подлежи на обжалване по реда на АПК.

(4) За учредяване на сервитут върху поземлени имоти в горски територии – общинска собственост, се заплаща цена, определена с наредба на МС. Средствата постъпват в бюджета на общината.

(5) Въз основа на влезлия в сила акт и извършеното плащане по ал. 4 кметът на общината сключва договор със заявителя. Договорът се вписва от заявителя в службата по вписванията по местонахождение на имота, а копие от вписания договор се изпраща в съответната регионална дирекция по горите.

Чл. 38. Когато за изграждането на обект или съоръжение в горски територии е необходимо учредяване право на строеж и сервитут, заявленията се разглеждат едновременно.

Чл. 39. Титулярят на сервитута е длъжен за своя сметка да поддържа територията, върху която е учреден сервитутът, в състояние, което да гарантира безопасната експлоатация на обекта по чл. 35, ал. 1 и 2.

Чл. 40. Собствеността върху дървесината от поземлени имоти в горски територии - общинска собственост, върху които са учредени сервитути или такива възникват по силата на специални закони, е на титуляря на сервитута, като добивът и разпореждането с дървесината се организира от него и за негова сметка по реда на Закона за горите.

Чл. 41. (1) Право на ползване върху поземлени имоти в горски територии – общинска собственост се учредява от кмета на общината след решение на общинския съвет. Правото на ползване може да се учреди:

1. за извършване на дейности, свързани с търсене и проучване на подземни богатства по реда на Закона за подземните богатства - за срока на разрешението, издадено по реда на Закона за подземните богатства;

2. на държавни органи, извършващи дейности по контрол и опазване на околната среда - когато това е свързано с дейността им, както и на училища, научни институти и юридически лица, които провеждат обучение или извършват научна дейност, свързани с управлението, стопанисването, устройството и опазването на горите - безсрочно;

3. за извършване на теренни проучвания на археологически ценности - за срок не по-дълъг от три години.

(2) За учредяване право на ползване върху поземлени имоти в горски територии се подава заявление по образец до кмета на общината, като към него се прилагат:

1. скица на имота или скица-проект с координатите на точките, определящи границите на поземления имот от кадастралната карта или от картата на възстановената собственост, съгласувана от съответната регионална дирекция по горите;

2. оценка на имота;

(3) Когато правото на ползване се учредява за извършване на дейности, свързани с търсене и проучване на подземни богатства по реда на Закона за подземните богатства към заявлението се прилагат документите по ал. 2 и:

1. разрешение за търсене и/или проучване, издадено по реда на Закона за подземните богатства;

2. влязъл в сила административен акт, издаден по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и/или по реда на Закона за биологичното разнообразие или становище на компетентния орган по околна среда;

3. изготвен и одобрен проект за рекултивация в съответствие с нормативно установените изисквания за рекултивация на нарушени терени - когато дейността, за която се учредява правото на ползване, е свързана с отнемане на повърхностния почвен слой;

4. безусловна неотменяема банкова гаранция за изпълнение на проекта по т. 3 в размер на общата стойност на рекултивацията и базисната цена на имота, върху който се учредява правото на ползване, определена по реда на наредбата на МС, издадена в полза на собственика или на съответното държавно предприятие по чл. 163, когато дейността, за която се учредява правото на ползване, е свързана с отнемане на повърхностния почвен слой; гаранцията се освобождава в едномесечен срок след приемане на рекултивацията.

(4) Кметът на общината се произнася по заявлението в едномесечен срок, като учредява право на ползване или постановява отказ. Актът се съобщава и подлежи на обжалване по реда на АПК.

(5) Когато искането е за извършване на дейности, свързани с търсене и проучване на подземни богатства, или за извършване на теренни проучвания на археологически ценности се изисква служебно становище от съответното държавно горско предприятие или държавно ловно стопанство.



Чл. 42. (1) Право на ползване върху поземлени имоти в горски територии може да се учреди за устройване на постоянни пчелини по смисъла на Закона за пчеларството от кмета на общината.

(2) Собственикът на пчелини подава заявлението до кмета на общината катоприлага доказателства, че е вписан в регистъра по чл. 8 от Закона за пчеларството и е собственик на постоянен пчелин с над 10 пчелни семейства.

(3) Право на ползване не се учредява за настаняване или преместване на временен пчелин по смисъла на Закона за пчеларството, а се издава разрешение от кмета на общината.

(4) Актът за учредяване право на ползване или разрешението се издават в деня на подаване на заявлението.



Чл. 43. (1) За учредяване право на ползване по чл. 41, ал. 1 се заплаща цена, определена в наредба на МС, в тримесечен срок от влизане в сила на акта. Средствата постъпват в бюджета на общината.

(2) Учредяването на право на ползване за устройване на постоянни пчелини и разрешението за настаняване или преместване на временен пчелин е безвъзмездно.

(3) Учредяването на право на ползване върху поземлени имоти в горски територии - общинска собственост, в полза на училища, научни институти и юридически лица, които провеждат обучение или извършват научна дейност, свързани с управлението, стопанисването, устройството и опазването на горите, както и за извършване на теренни проучвания на археологически ценности, се извършва безвъзмездно.

Чл. 44. Кметът на общината сключва договор със заявителя въз основа на влезлия в сила акт за учредяване право на ползване и след извършено плащане. Договорът се вписва от лицето, в чиято полза е учредено правото на ползване, в службата по вписванията по местонахождението на имота и копие от вписания договор се изпраща в съответната регионална дирекция по горите.

Чл. 45. (1) Дървесината от поземлени имоти в горски територии - общинска собственост, върху които е учредено право на ползване, е собственост на титуляря на правото на ползване.

(2) Добивът и разпореждането с дървесината по ал. 1 се организират от титуляря на правото на ползване за негова сметка по реда на Закона за горите.

(3) След изтичане на срока, за който е учредено правото на ползване по чл. 41, ал. 1, т. 1 и 3, титулярят на правото на ползване е длъжен да извърши рекултивация на терена. Рекултивацията се извършва за негова сметка в едногодишен срок от погасяване правото на ползване. Рекултивацията се извършва при условията и по реда на Закона за опазване на земеделските земи.
Глава четвърта

СТОПАНИСВАНЕ
Чл. 46. Стопанисването на горските територии на Общината се осъществява в съответствие с разпоредбите на Глава четвърта от Закона за горите и обхваща дейностите по залесяване, защита срещу ерозия и порои и провеждане на сечи в горите. 

Чл. 47. Дейностите по залесяване на горски територии и на земеделски земи, използвани за създаване на специални защитни и стопански гори и на гори в защитени територии, инвентаризация на създадените култури, тяхното отчитане и регистриране; определянето, одобряването, регистрацията и отмяната на източниците от горската семепроизводствена база, събирането и добива на горски репродуктивни материали, тяхното окачествяване, търговия и внос; защитата на горските територии срещу ерозия и порои, както и строежа на укрепителни съоръжения, се организират при условия и по ред, определени с Наредбата на Министерския съвет по чл.95, ал.1 от Закона за горите. 

Чл. 48. Залесяването включва дейности по създаване на гори:

1. събиране, добив и производство на горски репродуктивни материали; 

2. подготовка на почвата и засаждане/засяване с горски репродуктивни материали и ограждане; 

3. попълване, отглеждане и инвентаризация на култури. 

4. подпомагане на естественото възобновяване.

Чл. 49. Защитата на горските територии срещу ерозия и порои обхваща дейностите, свързани с предпазване изнасянето на фини фракции от застрашената почва, за поддържане на почвеното плодородие, чрез ограничаване или намаляване на повърхностния воден отток, предпазване на най-горния слой от ветрова ерозия и осигуряване на възможност за развитие на растителност, включително чрез създаване на технически съоръжения.

Чл. 50. Сечите в горите на Общината се провеждат за възобновяване, отглеждане и подобряване състоянието на горите при условия и по ред, определени в Наредба на Министерство на земеделието и храните.

Чл. 51. (1) Възобновителна сеч по смисъла на § 1, т. 7 от ДР на ЗГ е сеч, при която след изсичане на дървета се осигурява възобновяване на насаждението.

(2) Възобновителни сечи се провеждат при възраст не по-малка от:

1. 60 години във високостеблените гори с изключение на брезовите, върбовите и тополовите, както и изкуствено създадените насаждения извън естествения им район на разпространение;

2. 20 години и не по-голяма от 30 години в горите за издънково възобновяване с изключение на тези от келяв габър;

3. 15 години за акациевите гори.



Чл. 52. (1) Гола сеч по смисъла на § 1, т. 9 от ДР на ЗГ е възобновителна сеч, при която за период, не по-дълъг от една година, се отсичат всички дървета на зрялото насаждение на определена територия.

(2) Не се смята за гола сеч отсичането на всички дървета на определена територия, когато това се извършва за:

1. осъществяване на дейности, свързани с опазване и защита на горските територии или извършвани в интерес на здравето и безопасността на гражданите;

2. защита и опазване на културни ценности след предписание на Министерството на културата, както и за научноизследователски цели;

3. усвояване на дървесина, повредена вследствие на биотични или абиотични въздействия след предписание от лесозащитна станция;

4. провеждане на окончателни фази на възобновителни сечи с настъпило естествено възобновяване;

5. опазване и възстановяване на природни местообитания и местообитания на видове, включени в приложения № 1, 2 и 3 към Закона за биологичното разнообразие, ако са предмет на опазване в дадена защитена зона, след предписание на регионалната инспекция по околната среда и водите;

6. ловни просеки, дивечови ниви и дивечови сечища, предвидени в ловоустройствения проект, както и за изграждане на горски пътища;

7. изпълнение на договори за учредяване право на строеж, право на ползване или сервитути;

8. изпълнение на утвърдени планове за борба с пожари;

9. усвояване на дървесина в площите в границите на сервитутите на хидромелиоративните съоръжения, за които съгласно разпоредбите на специален закон не се допуска наличие на дървесна и храстова растителност.

Чл. 53. (1) Забранява се:

1. провеждането на гола сеч във всички гори с изключение на тополовите, липовите, върбовите и нискостеблените гори;

2. сливането на голи, невъзобновени сечища на площ, по-голяма от 2 хектара, в нискостеблените гори с изключение на акациевите;

3. сечта в клековите и чермуровите гори с изключение на санитарната;

4. сечта на немаркирани дървета, освен в случаите, определени в наредбата по чл. 101, ал. 3 от ЗГ.

(2) Забранява се превишаването на планираното ползване по площ от възобновителни сечи във високостеблените гори за срока на действие на съответните горскостопански планове или програми, освен поради бедствия, пожари, каламитети и промяна на предназначението на горските територии.



Чл. 54. (1) За извършването на сечта е необходимо: 

1. насаждението да е маркирано; 

2. да има одобрен технологичен план; 

3. да е издадено позволително за сеч; 

(2) При годишното планиране на насажденията за сеч приоритет имат насаждения, които: 

1. сечта от преходната година не е приключила; 

2. с влошено санитарно състояние; 

3. с напреднал възобновителен процес; 

4. с пълнота над 0.8 за провеждане на отгледни сечи; 

5. за провеждане на отгледни сечи до склопяването им; 

Чл. 55. Общината, както и лицата, на които е предоставено управлението на поземлени имоти в горски територии, провеждат санитарни сечи и когато е дадено предписание за това от регионалната дирекция по горите или от съответната лесозащитна станция. Сечта се провежда в срока, определен в предписанието.
Глава пета

ПОЛЗВАНЕ НА ДЪРВЕСИНА И НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ

Каталог: new -> naredbi
new -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
new -> І. Заградете верния отговор за задачи от 1 до 10
naredbi -> Първа общи положения
naredbi -> Първа общи положения
naredbi -> Наредба за организация на движението на територията на община Пазарджик
naredbi -> За обществения ред в Община Пазарджик Раздел І общи положения
naredbi -> Община Пазарджик м юли 2014 г. Глава първа общи положения
naredbi -> Община Пазарджик м декември 2012 г. Глава първа общи положения
naredbi -> Общински съвет пазарджик наредба за рекламната дейност


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница