Наркотиците I. Субстанции Опиати



Дата11.01.2018
Размер112.6 Kb.
#44303
НАРКОТИЦИТЕ
I. Субстанции

Опиати

Опиумът е изсушеният сок на неузрялата семенна кутийка на мака. произвежда се главно в Иран, Турция и в "Златния триъгълник" (Северен Тайланд, Бирма и Лаос). Опиумът е най-важната дрога на Стария свят. В продължение на хилядолетие той е бил употребяван в различните културни кръгове като средство против болки, за успокояване, за мистично вглъбяване и постигане на еуфория.

Морфинът се причислява към един от 90-те алкалоида, които се съдържат в опиума ( алкалоидите са вещества със сложна структура, съдържащи азот, които се образуват в много тропични и субтропични растения ). Опиатите въздействат върху рецепторите за опиати в мозъка; предполага се, че регулирането на болката и възникването на зависимост са свързани с различни рецептори.

Хероинът ( диацетилморфинът) е производна на морфина за разлика от морфина, метадона, долантина, дикодида, дилаудида и други силно действащи обезболяващи средства, които могат да бъдат предписани само от медици със специални рецепти.

Тъй като лесно може да бъде произвеждан в нелегални условия, хероинът открай време е широко разпространен на черния пазар, което е довело до сключването на международни споразумения за борба с нелегалното производство и търговия с упойващи вещества. Той е обявен за особено опасно вещество. Хероинът се търгува под формата на бял прах, най-често с примеси.

Закупената от улицата дрога е с чистота 10-20%. Съществуват и по-високи концентрации, но при нас това е рядкост. хероинът най-често се инжектира венозно, може да се смърка и пуши. Създава усещането за благосъстояние, удовлетвореност и щастие.

Първите опиати могат да предизвикат и неприятни усещания, гадене и повръщане. привикналите към дрогата могат да функционират задоволително, макар да изглеждат сънливи и с размазан говор. Зависимостта се изгражда лесно. Абстинентните явления започват 8-10 часа след последния прием:хрема, мускулни спазми и гърчове. Това състояние преминава след 5-6 дни, след което остава мъчително желание за подновяване приема на веществото. Смъртността сред опиевите наркомани е близо 15 пъти по-висока от колкото сред останалите хора. Най-често се дължи на предозиране, инфекциозни състояния след нестерилно инжектиране и депресии, водещи до самоубийство. При инжекционните наркомани съществува много висок риск за заразяване с кръвоприносими инфекции ( хепатит В и С, СПИН ).
Кокаин

Кокаинът е бял, пухкав прах, който се получава от листата на растението кока. Обикновено се смърка, но може и да се инжектира. Крек ( crack) е тази форма, която става за пушене. Той прилича на малки кристали и се пиши с лула или се поставя на станиол, нагрява се и парите му се инхалират. Кокаинът е много скъпа дрога. Ефектът и далечните последици са подобни на тези на амфетамините, но поради значително по-голямата сила на това вещество, могат да възникнат дихателни проблеми ( задух и болки в гръдния кош ), както и късни, но много тежки абстинентни явления.


Канабис (идийски коноп)

Хашиш е смолата на индийския коноп. Изсушеното и ситно нарязано растение е нарича марихуана. Канабисът е най-разпостраненият от нелегално използваните наркотици, а възможните рискове са слабо разбрани от тези, които го употребяват. Той не принадлежи към нито една от другите групи, тъй като има едновременно и депресивни ефекти, а и като стимулантите усилва сърдечната дейност. Марихуана(трева, ганджа) - цветове и върхови листа от канабис. Обикновено съдържа семена и стебла. Има силен мирис. Пуши се в лула или свита на ръка цигара. Влияе върху настроението и мисленото, подобно на алкохола и може да предизвика леки халюцинации и увреждане на белите дробове. Честото пушене на марихуана е свързано с нарастване на риска от бронхит, емфизем и рак на белите дробове. Наблюдава се слаба умствена мотивацияи нарушаване на способността за концентриране.

Ефекти при употреба на канабис:


  • -Краткотрайни ефекти:ефектът при пушене започва след около 5 мин. и продължава 2 - 4 часа. При поглъщане постепенно се появява чувство за глупост и ленивост, концентрацията и краткотрайната памет са забележимо нарушени. Употребяващите канабис чувстват спокойствие , отпускане, говорят активно. Цветовете са по-ярки, звуците по-ясни. Апетитът нараства особено за сладко. Физическите ефекти включват нарушена координация и баланс, ускорен сърдечен ритъм, зачервени очи, суха уста, пресъхване на гърлото;

  • -Дълготрайни ефекти:признаците на хронична тежка употреба включват загуба на мотивация, трудности с паметта и концентрацията. От пушенето се уврежда дихателната система. Една цигара марихуана съдържа много повече катран от обикновена силна цигара. Катранът в канабисовият дим има много по-високо съдържание на ракообразуващи агенти, отколкото катрана на цигарения дим;

  • -Толеранс и зависимост:Психологична зависимост от канабис може да се прояви при тежка редовна употреба. Абстинентните синдроми включват безпокойство, нервност, потене и загуба на апетит, проблеми със съня.


Амфетамини

Амфетамините са възбуждащи средства или психостимуланти. Към тях принадлежат метамфетаминът, фенметразинът, както и други подобни на амфетамина вещества като диметоксиметиламфетамина ( ДМА и МДМА екстази). През 60-те години започва нелегалното синтезиране на психостимуланти и разпространението им на черния пазар. От 70-те години насам се регистрира спад на злоупотребата поради законови ограничения и по-доброто разбиране на опасхосстта от тези препарати.

Психичното им действие се изразява в премахване на чувството за глад, ободряване, привидно повишена дееспособност. Последното е причина амфетамините да се употребяват като допинг за повишаване на издръжливостта в професионалните дейности. Поради многобройните рискове за здравето употребата на амфетамини е забранена.
Барбитурати

Барбитуратите потискат различни функции на централната нервна система. При по-високи дози настъпва сън или дори кома. Тази група от различни субстанции, използвани по-рано като сънотворни средства, днессе прилага рядко само при определени форми на епилепсия. Наред с това барбитуратите понякога имат парадоксален ефект и предизвикват възбуда.

През последните 20 години групата на барбитуратите постепенно бе изместена от групата на бензодиазепините (например валиум).

При свръхдоза бързо водят до дихателна недостатъчност и понякога до смъртен изход. Абстинентният синдром прилича на този при алкохола, на са редки епилептичните припадъци и делирите.


Бензодиазепини

Най-често се използват 20 препарата (валиум, либриум, диазепам). Въведени са през 1960г. и бързо стават най-популярните лекарствени средства, предписвани в Европа и Америка. Използват се главно при напрегнатост, тревожност, лечение на алкохолна абстиненция, обезболяване, мускулна релаксия. Зависимоста към тези препарати се изгражда лесно и при спирането им се появяват абстинентни явления: тремор, замаяност, безсъние, прилошавания, свръхчувствителност. Комбинирането им с алкохол и други медикаменти лесно води до предозиране. При предозирането им се наблюдават следните симптоми:повърхностно дишане, студена суха кожа,

ускорен пулс, изразена пототония, което може да доведе до кома и смърт.
Алкохол

Всички алифатични алкохоли (метанол, етанол, пропанол, бутанол и други) имат наркотичен ефект, те са упойващи вещества. Алкохолът е психотропна субстанция, която упражнява множество действия върху организма. Оказва депресивен ефект. В малки количества може да създаде чувство за релаксация. В случай на остра интоксикация в началната фаза индивидът е в състояние на приповдигнатост, радост, самоувереност, но и намаляване на самоконтрола. Употребен в големи количества води до агресивност, загуба на контрол и координация. Следващия стадий, който настъпва при опиване се характеризира с разкъсване на целите, освобождаване на инстинктите, некоординиране на движенията, намаляване на чувтвителността, след което настъпва сънливост. Може да се стигне до кома а в някои случаи - до смърт. Особено опасно е смесването му с медикаменти и други упойващи вещества.


Никотин

Никотинът е алкалоид, който се извлича от листата на тютюна и в зависимост от дозировката има възбуждащо или парализиращо действие. Никотинът все още е широко разпостранено средство за удоволствие - под формата на пушене на тютюн. Начинът на пушене на тютюн зависи силно от социо-културните традиции и тенденции. В началото на 60-те години се стига до заключението, че прекомерната употреба на тютюн представлява сериозна медицинска заплаха. За относително

безопасна граница се счита пушенето до 5 филтрови цигари дневно.
Eкстази - новата модна дрога

Активна съставка - 100% кетамин. Познатите странични ефекти включват парaноя, депресия, неконтролируема паника и загуба на паметта. Симптомите могат да се окажат нелечими. Екстази се произвежда синтетично в нелегални лаборатории. Поради това и при екстази се говори за "синтетична" дрога -"Designer". На външен вид това са най-често таблетки, хапчета или капсули с различен цвят и големина с фантастични изображения и обозначения, които се продават под името екстази. От "Адам" и "Ева" до "Snowball" и "Jing-Jang" това са все фантасстични имена, които химиците от подземния свят дават на цветните хапчета екстази.

По какво РОДИТЕЛИТЕ МОГАТ ДА ПОЗНАЯТ при техните деца, че конссумират екстази или да хранят основателно подозрение, независимо от намирането на цветните хапчета или цяла поредица от разпознавателни белези след взимане на екстази?

ДЕЙСТВИЕТО настъпва след около 20-25 минути и трае 4-6 часа. Стига се до силно покачване на инициативността и повишена активност. Губи се чувство за умора и изтощение. Потребността от сън, апетитът и жаждата значително oтслабват. Противоположно на опиатите зениците при екстази са разширени. Настроението е еуфорично, израз на самоувереност, плахостта и съмненията, както и самокритичността са издухани надалеч.

След изкуствено придобитото интензивно чувство на щастие, след преставане на действието човек изпада рязко в дълбока дупка. Ако преди това сте били и без това депресивни и сте взели от веществото, за да излезете от депресията, то спадането на настроението е особено голямо и се изживява като непоносимо. Едно друго неприятно вторично действие. Екстази води до силно покачване на телесната температура. Към него идва и едно друго покачване на температурата (до 42 гр. С ), поради продължаващото с часове танцуване в препълнени задушни дискотеки. По този начин в тялото възниква масивна загуба на вода, която често не се набавя в необходимито количество. И най-вече заради това, че жаждата е силно ограничена от екстази. Всичко това може да доведе много бързо до опасно за живота изсушаване на тялото. Мускулни спазми, повръщане, шокове в бъбреците, както и отказ на сърдечната дейност със смъртен изход могат да бъдат последици от това. Най-честите досега смъртни случаи във връзка с консумирането на екстази са следствие на горепосоченото.

Опасността от пресъхване е голяма и тогава, когато се пие само алкохол (напр. бира) като заместител на течността. В по-високи дозировки (по правило над 100 милиграма) екстази може да причини "небивал ужас" с обърканост, панически страх и налудни представи. Съобщава се и за увреждане на черния дроб. Дълготрайни депресии, загуба на импулс, нарушения на съня, концентрацията и паметта могат да бъдат последица от приемането на екстази.

Екстази има силен ефект на ПРИВИКВАНЕ (толеранс), действието на дрогата бързо отслабва. Ето защо много консуматори взимат допълнително други опиати, предимно ЛСД, възбудителни средства и алкохол, за да постигнат същото действие. Всичко това засилва отрицателните въздействия и може да доведе до многократна зависимост, политоксикомания. Ако в къщи се започне дискусия на тема екстази, трябва непременно да се обсъдят тези опасни взаимозависимостти.
ТЕНДЕНЦИИ В ЗЛОУПОТРЕБАТА С ПСИХОТРОПНИ ВЕЩЕСТВА У НАС
1. Лесна достъпност и практическа липса на контрол върху най-често употребяваните легални психотропни вещества (успокоителни, сънотворни, противокашлечни таблетки с опиева съставка, психостимуланти и т. н. )

2. Стремително нарастване на консумацията на цигари и алкохол в училищата.

3. Поява на инжекционен прием на хероин сред училищната младеж.

4. Спадане на възрастта при първия прием на психотропни вещества от 18, 5 средно през 70-те години до 14 през последните 3-4 години. При дишачите на лепила и разтворители, тя слиза средно под 10 години.

5. Наличие на големи групи ученици в училища със специален режим (интернати и полуинтернати), малцинствени групи, живеещи в относителнто затворени социални общности, които са рисков контингент.

6. Прогресивно разширяване на хероиновия пазар в София и страната и т. н. „зарибяване".

7. Голяма част от злоупотребяващите и зависими от психоактивни вещества млади хора живеят със семействата си.
ПОТЕНЦИАЛ ЗА РАЗВИВАНЕ НА ЗАВИСИМОСТ
Има разлика между телесната и психичната зависимост. Обикновено

физиологичната зависимост настъпва по-рано от психичната. За преодоляване на психичната зависимост обаче е нужно много повече време, отколкото за справяне с телесната зависимост.

ОПИАТИ (опиум, хероин, метадон, морфин): много голяма опасност от бързо развитие на телесна и психична зависимост.

КОКАИН (също crack и frii base): много голяма опасност от бързо развитие на психична зависимост, не е наблюдавана телесна зависимост.

КАНАБИС (хашиш, марихуана): ясно изразена опасност от психична зависимост в съответствие с концентрацията на веществото. Рядко се наблюдава физическа зависимост.

ХАЛЮЦИНОГЕНИ (например ЛСД): възможна е известна психична зависимост; не е наблюдавана физическа зависимост.

АМФЕТАМИНИ (възбужда субстанции): изразена опасност от развитие на психична зависимост.

БАРБИТУРАТИ (приспивателни): при продължителна употреба съществува несъмнена опасност от психична и телесна зависимост.

НИКОТИН: голяма опасност от психична зависимост;при някои от пушачите - физическа зависимост.

ТРАНКВИЛИЗАТОРИ: преобладава опасността от психична зависимост. До известна степен е налице и физическа зависимост.


ПОСЛЕДСТВИЯ ОТ УПОТРЕБАТА НА НАРКОТИЦИ
Видът и концентрацията на наркотика определят действието му върху организма. Главната опасност произтича от неадекватно поведение, което застрашава други хора(при алкохолно опиянение) или самото лице, приемащо дрога(при халюциногени).

ОПИАТИ. Внезапно явяващо се чувство на блаженство(еуфория). Пристрастените често постигат единствено отзвучаване на симптомите на абстиненция. При по-висока дозировка бързо настъпва сънливост и вцепенение.

КОКАИН. При умерена дозировка след приема настъпва приятна възбуда. При по-високи дози е възможно да настъпи превъзбуда, загуба на ориентация, както и халюцинации.

КАНАБИС. Приятно отпускащо действие. При по-високи дози или при съответна предразположеност може да се стигне до изкривени или грешни възприятия, както и до страхови състояния. Възможни са и преходни симптоми на мания за преследване.

ХАЛЮЦИНОГЕНИ. Последиците са промени във възприятията, в изживяванета на пространство и време. Явяват се състояния на паника, пълна неадекватност в оценка на ситуациите, мания за преследване или величие.

АМФЕТАМИНИ. Последиците са възбуда, приток на енергия, временно повишаване на дееспособността и издръжливостта, по-бавно настъпване на умората. Могат да настъпят също безпокойство, превъзбуда, загуба на ориентация и халюцинации.

БАРБИТУРАТИ. Преходните състояния от чувство на умора до сън;при привикване или парадоксално действие-свръхвъзбуда и безсъние, падане на задръжките;състояние на опиянение с повишена опасност за самия себе си и околните, намалена концентрация, ограничено възприятие и способност за реагиране.

АЛКОХОЛ. При опиянение - безкритичност, неадекватни преценки, самонадценяване, смущения във възприятието, ограничаване на зрителното поле. Често се наблюдава падане на задръжките, явява се склонност към агресия или депресия.

НИКОТИН. Лек стимулиращ ефект, едва при по-високи дози-потискащо действие с отслабване на вниманието и концентрацията.

ТРАНКВИЛИЗАТОРИ. При терапевтични дози премахват напрегнатостта, лошото настроение , приспиват;при по-високи

дози-смущения в концентрацията и способността за реагиране.
ПОСЛЕДИЦИ ЗА ФИЗИЧЕСКОТО ЗДРАВЕ ПРИ ПРОДЪЛЖИТЕЛНА УПОТРЕБА
При преценка на опасността за здравето трябва да се има предвид до каква степен употребата на наркотици е свързана с общо занемаряване на здравословното състояние, което пък в повечето случаи се съпътства от намаляване на защитните сили на организма.

ОПИАТИ. Общо намаляване на защитните сили на организма, преди всичко срещу инфекциозни болести. Не се наблюдава обаче системно увреждане на определени органи. При интравенозно приложение и когато не се спазват изискванията за стерилност или пък не се контролира съставът на дрогата, се стига до запушване на кръвоносни съдове, шок вследствие защитната реакция на организма, както и тежки възпаления на черния дроб(хепатит) и HIV-инфекции.

КОКАИН. Намаляване на защитните сили на тялото, намаляване на

издръжливостта. Увреждане на лигавиццата на носа и носсната преграда (когато веществото се смърка).

КАНАБИС. Увреждания характерни за пушачите, преди всичко на дихателните функции, хроничен бронхит и белодробен рак. За други вредни действия още няма сигурни данни.

ХАЛЮЦИНОГЕНИ. Не са познати специфични физически увреждания.

АМФЕТАМИНИ. Смущения в съня и намалена защитна способност на организма.

БАРБИТУРАТИ. Не рядко смущения в равновесието и говора. Възможни са и нарушения на функцията на черния дроб и увреждания на костния мозък и кръвта.

АЛКОХОЛ. Действа като тъканна отрова в цялата нервна система(поява на парализа и увреждане на мозъчната дейност), черния

дроб(цироза), стомаха(язва на стомаха), сърцето(увреждане на сърдечния мускул).

НИКОТИН. Хронично дразнене на лигавицата на гърлото и белия дроб, а оттам повишена податливост на инфекции(бронхит) и белодробен рак. Увреждане на стените на кръвоносните съдове и нарушеното оросяване могат да доведат до увреждане на цели органи(сърдечен инфаркт).

ТРАНКВИЛИЗАТОРИ. Възможни са нарушения във вегатативната регулация(световъртеж, запек и др. ).






Каталог: farmakologiya
farmakologiya -> Imovane (Aventis), Ximovan (Aventis)
farmakologiya -> Показания Главоболие, ревматоиден артрит, мускулни, постоперативни и менструални болки, остеоартрити и др. Противопоказания
farmakologiya -> Ciprofloxacine
farmakologiya -> Средатва, повлияващи нервната система Седативни средства
farmakologiya -> Антиаритмични средства
farmakologiya -> Противокашлични средства І. Средства, прилагани при влажна кашлица
farmakologiya -> Антихипертензивни средства
farmakologiya -> Isoprenaline
farmakologiya -> Наркотични и ненаркотични аналгетици


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница