Народно събрание



Дата24.07.2016
Размер155 Kb.
#3244
ТипДоклад

НАРОДНО СЪБРАНИЕ


Комисия по образованието и науката

ДО
Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ


ДОКЛАД
ОТНОСНО: Второ гласуване на общия Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета на основата на приетите на първо гласуване на 17.02.2006 г. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета № 554-01-94, внесен от нар.пр. Маруся Любчева на 14.12.2005, и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета № 602-01-6, внесен от Министерския съвет на 1.02.2006 г.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,
Комисията по образованието и науката на две свои заседания разгледа посочения законопроект, постъпилите писмени предложения от народни представители и направените предложения по време на заседанията.

Комисията по образованието и науката на основание чл.70, ал.2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлага за второ гласуване следния проект на




З А К О Н


за изменение и допълнение на закона за народната просвета
(Обн., ДВ, бр. 86 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 90 от 1996 г., бр. 36, 124 и 153 от 1998 г., бр. 67 и 68 от 1999 г., бр. 90 и 95 от 2002 г., бр. 29, 71, 86 и 114 от 2003 г., бр. 40 от 2004 г., бр. 28, 94, 103 и 105 от 2005 г.)
Комисията подкрепя наименованието на закона.

§ 1. Създава се чл. 4а:

“Чл. 4а. (1) Правото на образование се осъществява на основата на принципите за прозрачност на управлението и предвидимост на развитието на системата на народната просвета.

(2) Условията и редът за завършване на определен клас, етап или степен на образование и за преминаване в следващ клас, етап или степен на образование се определят най-късно до началото на съответната учебна година.”
Предложение от н.пр. Маруся Любчева:
В § 1, ал.1 думите “на основата на” се заменят с “при спазване на”.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя по принцип и предлага следната окончателна редакция на § 1:
§ 1. Създава се чл. 4а:

Чл. 4а. (1) Правото на образование се осъществява при спазване на принципите за прозрачност на управлението и предвидимост на развитието на системата на народната просвета.



(2) Условията и редът за завършване на определен клас, етап или степен на образование и за преминаване в следващ клас, етап или степен на образование се определят най-късно до началото на съответната учебна година.”

§ 2. Създава се чл. 9а:

“Чл. 9а. (1) Народното събрание приема Национална програма за развитие на училищното образование по предложение на Министерския съвет.

(2) Програмата по ал. 1 съдържа националните приоритети и цели за развитие на училищното образование, както и мерките за тяхното реализиране.”
Предложение от н.пр. Маруся Любчева:
В § 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите “училищното образование” се заменят със “системата на народната просвета”.

2. Алинея 2 се изменя така:

“(2) Програмата по ал.1 определя целите за развитие на системата на народната просвета и предвижда мерките и средствата за тяхното постигане.”


Предложението е оттеглено.
Предложение от н.пр. Димитър Камбуров:
В § 2 се правят следните изменение и допълнения:

  1. В §2 думата “програма” се заменя със “стратегия”.

  2. Създава се ал.3:

(3) Министерството на образованието и науката ежегодно разработва програма за прилагането на националната стратегия и обезпечаването й с финансови средства.”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя по принцип и предлага следната окончателна редакция за § 2, който става § 5:
§ 5. В чл.34 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създават се нови алинеи 1 и 2:

(1) Народното събрание приема Национална програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка по предложение на Министерския съвет.



(2) Програмата по ал. 1 съдържа националните приоритети и цели за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка, както и мерките за тяхното реализиране.”

2. Досегашните ал.1 и 2 стават съответно ал.3 и 4.


§ 3. В чл. 24 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 7:

“(7) За провеждането на държавните зрелостни изпити министърът на образованието и науката утвърждава със заповед примерни изпитни материали, които се публикуват на официалната страница на Министерството на образованието и науката в Интернет.”


  1. Досегашните ал. 7-11 стават съответно ал. 8-12.


Предложение от н.пр. Лютви Местан, Валентина Богданова и Татяна Калканова:
В § 3 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създават се нови т.1 и 2:

“1. В ал.3 думите “трети държавен зрелостен изпит по избран от него учебен предмет” се заменят с “държавни зрелостни изпити по избрани от него учебни предмети.

2. В ал.5 думите “държавният зрелостен изпит” се заменят с “държавните зрелостни изпити”, а думата “провежда” се заменя с “провеждат”.

2. Досегашната т.1 става т.3.

3. Създават се т.4 и 5:

“4.Създава се нова ал.8:

(8) Държавните зрелостни изпити по всеки учебен предмет се оценяват от национална комисия, която включва учители и преподаватели от висшите училища.

5. Досегашната ал.7 става ал.9 и в нея се създава изречение второ: “Оценките от държавните зрелостни изпити се формират с точност до 0,01”.

6. Досегашната т.2 става т.6 и се изменя така:

“6. Досегашните ал.8, 9 и 10 стават съответно ал.10, 11 и 12.”



7. Създава се т.7:

“7. Досегашната ал.11 става ал.13 и се изменя така:

(13) Редът за изчисляване на общия успех по ал.1 и за формиране на оценките по ал.9 се определят с наредбата по чл.16, т.10.”
Комисията подкрепя по принцип предложението по т.1.

Комисията подкрепя предложенията по т. 2-7.
Комисията подкрепя текста на вносителя по принцип и предлага следната окончателна редакция за §3, който става § 2:
§2. В чл.24 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал.3 думите “трети държавен зрелостен изпит по избран от него учебен предмет” се заменят с “държавни зрелостни изпити по избрани от него учебни предмети”, а думите “и задължително-избираемата” се заличават.

2. В ал.5 думите “държавният зрелостен изпит” се заменят с “държавните зрелостни изпити”, а думата “провежда” се заменя с “провеждат”.

3. Създават се нови ал.7 и 8:

(7) За провеждането на държавните зрелостни изпити министърът на образованието и науката утвърждава със заповед примерни изпитни материали, които се публикуват на официалната страница на Министерството на образованието и науката в Интернет.



(8) Държавните зрелостни изпити по всеки учебен предмет се оценяват от национална комисия, която включва учители и преподаватели от висшите училища.”

4. Досегашната ал.7 става ал.9 и в нея се създава изречение второ: “Оценките от държавните зрелостни изпити се формират с точност до 0,01”.

5. Досегашните ал.8, 9 и 10 стават съответно ал.10, 11 и 12, а досегашната ал.11 става ал.13 и се изменя така:

(13) Редът за изчисляване на общия успех по ал.1 и за формиране на оценките по ал.9 се определят с наредба по чл.16, т.10.”



§ 4. В чл.26, ал.1 се създава т.12:

“12. По културата”.


Предложение от н.пр. Анелия Атанасова:
В §4, т.12 след думите “По културата” се добавят “и по чужди езици и култура”.
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 4, който става § 3.

§ 5. В чл.26а се правят следните изменения и допълнения:

1.В ал.4 думите “в VII или VIII клас” се заменят с “I, V, VIII или в IX клас”.

2.Създават се ал.5 и 6:

“(5) Държавните училища по културата могат да приемат ученици по ред, определен от министъра на културата и министъра на образованието и науката.

(6) Държавният план-прием за училищата по ал.4 и 5 се утвърждава от министъра на културата и министъра на образованието и науката.”
Предложение от н.пр. Димитър Камбуров:
В § 5, т.1 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение от н.пр. Лютви Местан, Валентина Богданова и Татяна Калканова:
В § 5 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т.2, ал.5 се изменя така:

“(5) Учениците се приемат в I и VIII клас в училищата по чл.26, ал.1, т.12 след проверка на възможностите им при условия и по ред, определени с наредба на министъра на културата.”



2. Създава се т.3:

“3. Създава се ал.7:

(7) Условията и редът за проверка на възможностите на учениците не могат да се изменят по-късно от 12 месеца преди кандидатстването им за приемане в училищата по ал.1-5.”
Комисията подкрепя предложението по т.1.

Комисията подкрепя по принцип предложението по т.2.
Предложение от н.пр. Анелия Атанасова:
В § 5 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т.1 след думите “IX клас” се добавят “в държавните, общинските и частните училища по чл.26, ал.1, т.10 и т.12”.

2. В т.2, ал.5 се добавя изречение второ: “Общинските училища по чужди езици и култура могат да приемат ученици по ред, определен от министъра на образованието и науката”.

3. В т.2, ал.6 в края на изречението се добавят “за държавните училища и от министъра на образованието и науката за общинските училища”.
Предложението е оттеглено.
Предложение от н.пр. Маруся Любчева:
В § 5 се правят следните изменения и допълнения:


  1. Създава се нова т.1:

“1. В ал.3 думите “в VII или VIII клас” се заменят с “в VI, VII или VIII клас”.

  1. Точка 1 става т.2.

  2. Точка 2 става т.3 и се правят следните изменения и допълнения:

а) Алинея 5 се изменя така:

“(5) Учениците се приемат в I и VIII клас в училищата по чл.26, ал.1, т.12 след проверка на възможностите им при условия и по ред, определени с наредба на министъра на културата.”

б) Създава се ал.5а:

“(5а) Учениците се приемат в V и VIII клас в държавните и общинските училища по чл.26, ал.1, т.5 с профил “природо-математически” и “хуманитарен” след проверка на възможностите им при условия и по ред, определени с наредба на министъра на образованието и науката.”

в) Алинея 6 става § 7а на Преходните и заключителни разпоредби и се изменя така:

“§ 7а. Държавният план-прием за училищата по чл.26, ал.1, т.12 се утвърждава от министъра на културата. Условията и редът за утвърждаване на държавния план-прием се определят с наредба на министъра на културата и министъра на образованието и науката.”


Предложението по т.1 е оттеглено.

Комисията подкрепя предложенията по т.2 и 3, буква “а” и “б”. Комисията подкрепя предложението по т.3, буква “в” по принцип, което систематично ще бъде отразено в §6а.
Предложение от н.пр. Силвия Стойчева:
В § 5 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова т.1:

“1. В чл.26а, ал. 3 се изменя така:

(3) Учениците се приемат в V и VI клас за спортовете с ранна специализация и в VII или VIII клас за останалите видове спорт в държавните и общински училища по чл.26, ал.1, т.9 след проверка на възможностите им при условия и по ред, определени с наредба на министъра на образованието и науката, съгласувани с председателя на Държавната агенция за младежта и спорта.”

2. Досегашните т.1 и 2 стават съответно т.2 и 3.
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Комисията подкрепя текста на вносителя по принцип и предлага следната окончателна редакция за § 5, който става § 4:
§4. В чл.26а се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 3 се изменя така:

(3) Учениците се приемат в V, VI, VII или VIII клас в държавните и общински училища по чл.26, ал.1, т.9 след проверка на възможностите им при условия и по ред, определени с наредба на министъра на образованието и науката, съгласувано с председателя на Държавната агенция за младежта и спорта.”



2. В ал.4 думите “VII или VIII клас” се заменят с “I, V, VIII или в IX клас”.

3. Създават се алинеи 5, 6 и 7:

(5) Учениците се приемат в I и VIII клас в училищата по чл.26, ал.1, т.12 след проверка на възможностите им при условия и по ред, определени с наредба на министъра на културата.



(6) Учениците се приемат в V и VIII клас в държавните и общинските училища по чл.26, ал.1, т.5 с профил “природо-математически” и “хуманитарен” след проверка на възможностите им при условия и по ред, определени с наредба на министъра на образованието и науката.

(7) Условията и редът за проверка на възможностите на учениците не могат да се изменят по-късно от началото на съответната учебна година.”

§ 6. В чл. 40 се създават ал. 6 и 7:

“(6) Учители, постигнали високи резултати при обучението и възпитанието на учениците, се поощряват с грамоти и с други награди при условията и по реда на наредба, издадена от министъра на образованието и науката, съгласувано с министъра на финансите.

(7) Директори, постигнали високи резултати при управлението на училището, се поощряват с грамоти и с други награди при условията и по реда на наредбата по ал. 6.”
Предложение от н.пр. Маруся Любчева:
В § 6 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал.6 след думите “грамоти и с” думата “други” се заличава.

2. В ал.7 след думите “грамоти и с” думата “други” се заличава.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя по принцип и предлага следната окончателна редакция на § 6:
§ 6. В чл. 40 се създават ал. 6 и 7:

(6) Учители, постигнали високи резултати при обучението и възпитанието на учениците, се поощряват с грамоти и с награди при условията и по реда на наредба, издадена от министъра на образованието и науката, съгласувано с министъра на финансите.



(7) Директори, постигнали високи резултати при управлението на училището, се поощряват с грамоти и с награди при условията и по реда на наредбата по ал. 6.”

Комисията предлага да се създаде § 6а, който става § 7 със следната окончателна редакция:
§7. В Допълнителните разпоредби се създава § 1б:

§ 1б (1) Държавният план-прием за училищата по чл.26, ал.1, т.12 се утвърждава от министъра на културата.



(2) Условията и редът за утвърждаване на държавния план-прием за училищата по ал.1 се определят с наредба на министъра на културата и министъра на образованието и науката.”

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 7. (1) Държавните зрелостни изпити по чл. 24 се провеждат след приемането на програмата по чл. 9а и не по-рано от 12 месеца след утвърждаването на примерните изпитни материали по чл. 24, ал. 7.

(2) Примерните изпитни материали по чл. 24, ал. 7 се утвърждават в срок 6 месеца след приемането на програмата по чл. 9а.

(3) В случай че срокът по ал. 1 изтича след началото на учебната година, държавните зрелостни изпити се провеждат за учениците, които завършват ХІІ клас през следващата учебна година.

(4) До провеждане на държавните зрелостни изпити по чл. 24 средно образование се придобива след успешно завършен ХІІ клас и се удостоверява с диплома за средно образование, която е окончателна и дава право за продължаване на образованието или за професионално обучение.

(5) До провеждането на държавните зрелостни изпити по чл. 24 Министерството на образованието и науката организира пробни изпити за част от учениците, които завършват XII клас.

(6) Учениците, които полагат пробни изпити, се определят на случаен принцип, като броят им се увеличава всяка учебна година.

(7) Оценките от положените пробни изпити не се вписват в дипломата за средно образование.

(8) За организирането и провеждането на пробните изпити се прилага съответно наредбата по чл. 24, ал. 9.
Предложение от н.пр. Маруся Любчева:
В § 7 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

“(1) Държавни зрелостни изпити по чл.24 се провеждат не по-късно от пет години след приемането на програмата по чл.9а.”



2. Алинея 3 да отпадне.

3. Алинея 6 се изменя така:

“(6) Изборът на учениците, които полагат пробни изпити, се определя на принципа на представителността по вид училище и област.”


Комисията подкрепя предложенията по т.1 и 3.

Предложението по т.2 е оттеглено.
Комисията подкрепя текста на вносителя по принцип и предлага следната окончателна редакция за § 7, който става § 8:
§ 8. (1) Държавни зрелостни изпити по чл. 24 се провеждат не по-късно от пет години след приемането на програмата по чл.34, ал.1.

(2) Примерните изпитни материали по чл. 24, ал. 7 се утвърждават в срок 6 месеца след приемането на програмата по чл. 34, ал.1.

(3) В случай че срокът по ал. 1 изтича след началото на учебната година, държавните зрелостни изпити се провеждат за учениците, които завършват ХІІ клас през следващата учебна година.

(4) До провеждане на държавните зрелостни изпити по чл. 24 средно образование се придобива след успешно завършен ХІІ клас и се удостоверява с диплома за средно образование, която е окончателна и дава право за продължаване на образованието или за професионално обучение.

(5) В дипломата за средно образование се вписват като оценки за държавни зрелостни изпити средноаритметичната оценка от годишните оценки по български език и литература и по избран от ученика учебен предмет, изучаван в часовете по задължителна подготовка в гимназиалния етап.

(6) До провеждането на държавните зрелостни изпити по чл. 24 Министерството на образованието и науката организира пробни изпити за част от учениците, които завършват XII клас.

(7) Изборът на учениците, които полагат пробни изпити, се определя на принципа на представителността по вид училище и област.

(8) Оценките от положените пробни изпити не се вписват в дипломата за средно образование.

(9) За организирането и провеждането на пробните изпити се прилага съответно наредбата по чл. 24, ал. 10.”

Предложение от н.пр. Димитър Камбуров:

Създават се § 7а и 7б:

§7а. В шестмесечен срок от влизането на този закон в сила министърът на образованието и науката и министърът на културата разработват критерии за придобиването на статут на държавно училище по култура.”
§7б. В срок от 6 месеца от влизането в сила на настоящия закон Министерството на образованието и науката разработва специализирани критерии за оценка на постиженията на учителите и директорите.”
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Комисията предлага следната окончателна редакция за § 7а и § 7б, които стават съответно § 9 и § 10:
§9. В срок 6 месеца от влизане в сила на този закон министърът на образованието и науката и министърът на културата утвърждават критерии за придобиването на статут на държавно училище по култура.”
§10. В срок 6 месеца от влизане в сила на този закон министърът на образованието и науката утвърждава критерии за оценка на постиженията на учителите и директорите.”

§ 8. В чл. 7 от Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план (обн., ДВ, бр. 67 от 1999 г.;
изм. и доп., бр. 90 и 95 от 2002 г., бр. 29 от 2003 г. и бр. 40 от 2004 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 7:

“(7) Условията и редът за провеждане на държавните зрелостни изпити се определят със Закона за народната просвета и в актовете по прилагането му.”

2. Досегашната ал. 7 става ал. 8.


Комисията подкрепя текста на вносителя за § 8, който става § 11.
Предложение на комисията за създаване на § 9, който става § 12:
§ 12. В Закона за закрила и развитие на културата (Обн., ДВ, бр. 50 от 1.06.1999 г., изм., бр. 1 от 4.01.2000 г., попр., бр. 34 от 6.04.2001 г., изм., бр. 75 от 2.08.2002 г., в сила от 2.08.2002 г., бр. 55 от 25.06.2004 г., в сила от 1.01.2005 г., бр. 28 от 1.04.2005 г., в сила от 1.04.2005 г., доп., бр. 74 от 13.09.2005 г., в сила от 14.10.2005 г., изм. и доп., бр. 93 от 22.11.2005 г., изм., бр. 99 от 9.12.2005 г., в сила от 10.01.2006 г., бр. 103 от 23.12.2005 г., бр. 21 от 10.03.2006 г.) в чл.13, изречение първо думите “училищата по изкуствата и културата” се заменят с “училищата по изкуствата и по културата”.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА

ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:

(Лютви Местан)



Редакционни бележки:
По § 7 (в редакция на комисията):
Алинея 2 се изменя така:

«(2) Министърът на културата и министърът на образованието и науката приемат наредба за условията и реда за определяне на държавния план-прием за училищата по ал.1.»

По § 8 (в редакция на комисията):
В ал.1, 4 и 6 да се уточни, че държавните зрелостни изпити са по чл.24, ал.1-3.
В ал.4 след думите “диплома за” да се добави “завършено”, тъй като това е наименованието на дипломата, дадено в чл.24, ал.1 от Закона за народната просвета.
Алинея 5 се изменя така:

“(5) Реквизитите на дипломата за завършено средно образование по ал.4 се определят с наредбата по чл.24, ал.13.”

По § 11 (в редакция на комисията):
С цел прецизност на нормата и кореспонденция с приетите текстове на § 2, т.1 предлагам следната редакция за § 11:

§ 11. В Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план (обн., ДВ, бр. 67 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 90 и 95 от 2002 г., бр. 29 от 2003 г. и бр. 40 от 2004 г.) в чл.7 се правят следните изменения и допълнения:



1. В ал.3, изречение второ се изменя така:

По свое желание ученикът може да положи държавни зрелостни изпити по избрани от него учебни предмети, изучавани в часовете от задължителната подготовка в гимназиалния етап”;



2. Създава се нова ал. 7:

(7) Условията и редът за провеждане на държавните зрелостни изпити се определят със Закона за народната просвета и с актовете по прилагането му.”



3. Досегашната ал. 7 става ал. 8.”





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница