Настоящата програма е резултат от анализа на състоянието на образователната система в община Исперих и социално-икономическите и културни фактори, оказващи влияние върху нейното развитие



Дата20.08.2018
Размер148.5 Kb.
#81612
ТипПрограма

ОБЩИНА ИСПЕРИХ

ОБЩИНСКА ПРОГРАМА

ЗА ОПТИМИЗАЦИЯ НА УЧИЛИЩНАТА МРЕЖА

ЗА УЧЕБНАТА 2016/2017 ГОДИНА В ОБЩИНА ИСПЕРИХ


Приета с Решение №…… на Общинския съвет - Исперих, Протокол № …… от ………

Настоящата програма е резултат от анализа на състоянието на образователната система в община Исперих и социално-икономическите и културни фактори, оказващи влияние върху нейното развитие.

Програмата има за задача:


  • да създаде условия за повишаване качеството на учебно-възпитателния процес в училище, подобряване организацията на работа и осигуряване на по-добри условия за обучение и възпитание на всички ученици в общообразователните училища в община Исперих.

  • да определи посоката за оптимизиране на училищната мрежа в община Исперих, с оглед на социално-икономическите, демографските и миграционните процеси, навлизащите модерни технологии на обучение и преподаване.



  1. АНАЛИЗ НА УЧИЛИЩНАТА МРЕЖА И ПРОБЛЕМИ НА УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ В ОБЩИНА ИСПЕРИХ

На територията на Община Исперих функционират осем общински и едно държавно училища – две средни и седем основни. Шест от основните училища са средищни. До всички средищни училища е осигурен безплатен транспорт за ученици и учители. През учебната 2014/2015 година Общината делегира правата за ползване на училищните автобуси на средищните училища.

Община Исперих е предприемала оптимизиране на училищната мрежа на няколко етапа през периода 2002-2012г.:



  1. През 2002г. паралелките на НУ „Бачо Киро“ с.Старо селище и НУ „П.Р.Славейков“ с.Бърдоква са присъединени към ОУ „Хр.Ботев“ с.Лудогорци;

  2. През 2004г. е закрито НУ „Н.Й.Вапцаров“ с.Делчево, като учениците са насочени към ОУ „Васил Левски“ с.Тодорово;

  3. През 2007г. са закрити НУ „Бачо Киро“ с.Старо селище, ОУ „Христо Ботев“ с.Райнино, ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ с.Белинци и ОУ „Васил Левски“ с.Духовец, като учениците са насочени съответно към ОУ „Христо Ботев“ с.Лудогорци, ОУ „Н.Й.Вапцаров“ с.Вазово и ОУ „Отец Паисий“ с.Подайва;

  4. През 2012г. са закрити ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ с.Йонково, ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ с.Лъвино и ОУ „Христо Ботев“ с.Свещари, като учениците са насочени съответно към ОУ „Христо Ботев“ с.Лудогорци и ОУ „Христо Ботев“ гр.Исперих.

Най-общо проблемите, свързани с училищната мрежа, предучилищното и училищното образование, характерни за цялата страна и в частност за община Исперих се свеждат до:

  • намаляване броя на учениците, вследствие на ниската раждаемост и миграцията;

  • увеличаване броя на децата от семейства в неравностойно социално положение, породени от високия процент безработица;

  • недостатъчна работа по предотвратяване със застрашените от отпадане от училище ученици и тези от рискови групи;

  • ниско качество на учебно-възпитателния процес в слетите и маломерни паралелки;

  • високо съотношение учител – ученик;

  • неравнопоставеност в условията на работа, както на учениците, така и на учителите;

  • липса на педагози в училищата със слети и маломерни паралелки, което води до голям брой пътуващи учители и невъзможност да се формира норматив по специалността им;

  • неефективно използване капацитета на сградния фонд, големи разходи за отопление и поддържане на материалната база.

Прогнозите за учебната 2016-2017 година са следните:




Училище/клас

I клас

II

клас


III

клас


IV клас

V

клас


VI клас

VII

клас


VIII клас

ОУ„В.Априлов“

гр.Исперих



105

91

86

76

96

92

103

92

ОУ„Хр.Ботев“

гр.Исперих



42

45

34

32

32

57

31

37

ОУ„Отец Паисий“

с.Подайва



27

28

34

34

24

25

32

24

ОУ „Хр. Ботев“

с.Лудогорци



14

19

17

14

20

25

26

19

ОУ„Н.Й.Вапцаров“

с.Вазово


14

15

15

13

14

18

18

16

ОУ „Хр.Ботев“

с.Китанчево



10

10

11

11

14

0

11

13

ОУ„В.Левски“ с.Тодорово

8

10

0

10

14

10

7

8

От данните представени в таблицата се вижда, че отрицателната демографска статистика води до съществуването на паралелки с минимален и под минималния брой ученици. Всяка следваща учебна година броя на учениците в училищата по села намалява, докато в града броя се запазва или увеличава. С влизането в сила на Закона за предучилищното и училищно образование VIII клас преминава в гимназиален етап на образование, което ще доведе до допълнително намаляване броя на учениците във всички основни училища на територията на Община Исперих.

Най-голям спад в броя на учениците се забелязва в ОУ „Васил Левски“ с.Тодорово. Отрицателните демографски характеристики, миграцията на населението в трудоспособна възраст и ниската раждаемост в селото са довели до драстично намаляване броя на учениците. По данни от Админ М се вижда, че живеещите в с.Тодорово деца намаляват. Подобна е и ситуацията в селата Делчево и Печеница, чиито деца се обучават в ОУ„В.Левски“. Това ще доведе до невъзможността да бъдат сформирани паралелки с необходимия минимален брой ученици, което ще увеличи броя на слетите паралелки и ще влоши качеството на образованието в тях.


Населено място/ Година на раждане

с.Тодорово

с.Печеница

с.Делчево

общо

2009

3

5

4

12

2010

4

1

5

10

2011

3

2

2

7

2012

2

3

0

5

В основното училище в с. Тодорово, съотношението учител – ученик е 1:7.

Персоналът в училището е 13,5 щата, от които – 9 педагогически персонал и 4,5 – непедагогически персонал. От педагогическия персонал пътуващи са 4 души от гр.Исперих.

За учебната 2015/2016 година за училището в с.Тодорово бе отправено искане от кмета на община Исперих до Министъра на образованието и науката, в съответствие с правомощията му, предвидени в чл.11а, ал.1-3 от Наредба № 7 от 29.12.2000г., да бъде разрешено формирането на слети паралелки.

За финансовата 2015г. за осъществяване на нормален учебно-възпитателен процес за училището в с. Тодорово бяха осигурени допълнително от преходния остатък във функция „Образование” общо – 10 759,60 лв. За финансовата 2016г. необходимите допълнителни над ЕРС средства за училището са в размер на 11 050,40лв.

II. ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА

1. Осигуряване на равен достъп до качествено образование на всички деца в община Исперих.

2. Поетапно оптимизиране на училищната мрежа.

3. Намаляване броя на маломерните и слети паралелки.

4. Оптимизиране пълняемостта на паралелките в средищните училища.

5. Създаване на условия за столово хранене.

6. Осъвременяване на материално-техническата база в средищните училища.

7. По-ефективно използване на публичните разходи за образование.


Целите на програмата включват преструктуриране и утвърждаване на общинските училища като оптимална система, даваща възможност за провеждане на модерно, достъпно, качествено и непрекъснато образование; създаване на условия за обхващане на всички деца и ученици в задължителна училищна възраст; оптимизиране броя на паралелките в начален и прогимназиален етап на обучение в общинските училища за постигане на по-добра пълняемост и целесъобразен бюджетен разход за учебната 2016/2017 година; създаване на достъпна среда и полагане на грижи към децата в неравностойно положение. Училището не може и не бива да се дистанцира от процеса на обхващането и задържането на децата и учениците. И доколкото проблемът има не само образователно значение, но и социален отзвук, то координирането на дейностите е неизбежно. Училищата, подпомогнати от Настоятелствата, Регионалните инспекторати по образованието и Общинската администрация, следва да работят приоритетно по проблема за мотивиране и задържане на учениците в училище. Ученикът трябва да се намира в действителна ситуация на цялостно учене, в която той се включва емоционално, интелектуално и в която развива цялата си личност и интелигентност, а не отделни компоненти. Затова училището трябва да бъде истинска общност на учещи се, в която и учителите, и учениците да могат да напредват оптимално.
III. МЕРКИ ЗА ОПТИМИЗИРАНЕ НА УЧИЛИЩНАТА МРЕЖА ЗА УЧЕБНАТА 2016/2017 ГОДИНА

Всяка промяна в структурата на общинската училищна мрежа е поставяна на широко обществено обсъждане – с педагогическите екипи, с институциите в сферата на образованието, със социалните партньори, с общинския съвет и постоянните комисии към него.

От 2002г. до 2012г. структурата на общинската училищна мрежа е оптимизирана четири пъти в съответствие с нормативната уредба. Тази оптимизация е извършена поради намаляване броя на учениците по демографски причини и вследствие на миграционните процеси в региона. За периода са закрити девет училища в община Исперих.

Настоящата програма е насочена към оптимизация на училищната мрежа, с цел ефективно управление на финансовите ресурси и обезпечаване на съвременен учебен процес. Необходимо е да бъдат извършени промени в структурата на общинската образователна система към началото на следващата учебна година 2016/2017, а именно:



  • Закриване на Основно училище „Васил Левски” в с.Тодорово.


1. Мотиви за необходимостта от закриване:

- необходимостта от намаляване броя на слетите и маломерни паралелки в общината

За учебната 2015/2016 година за ОУ „Васил Левски” в с.Тодорово бе отправено искане от кмета на община Исперих до МОН, в съответствие с правомощията на министъра, предвидени в чл.11а, ал.1-3 от Наредба № 7 от 29.12.2000г., да бъде разрешено формирането на слети паралелки. Поради намаляване броя на учениците под нормативно определения минимум и за учебната 2016/2017 година отново ще се наложи формиране на маломерни и слети паралелки в училището.

Към настоящия момент в училището се обучават 64 ученици в 5 паралелки, две от които слети. От тях 18 ученици пътуват от близките села Печеница и Делчево.

За учебната 2016/2017 година се прогнозират общо 67 ученици в 6 паралелки, една от които слята (VII и VIII клас) и дофинансиране в размер на 11 050,40лв.



- над 50% пътуващи педагози

Персоналът в училището е 13,5 щата, от които – 9 педагогически персонал и 4,5 – непедагогически персонал. От педагогическия персонал пътуващи са 4 души от гр.Исперих. Наблюдава се затруднение при формиране на преподавателската работа за учителите от прогимназиален етап, за някои от които се налага да формират норматив с учебни предмети, неотговарящи на професионалната им квалификация.


- допълнително финансиране за сметка на общинския бюджет

За финансовата 2016г. необходимите допълнителни над ЕРС средства за училището са в размер на 11 050,40лв.


2. Наименование и адрес:

Основно училище „Васил Левски” с.Тодорово, община Исперих, област Разград


3. Вид на училището:

Основно училище


4. Степен на образование, форми на обучение:

Основна степен, дневна форма на обучение


5. Брой ученици:

към 12.05.2016г. – 64 ученици, от които:

I - клас - 10

II - клас - 0

III - клас - 10

IV - клас - 14

V - клас - 10

VI - клас - 7

VII - клас - 8

VIII - клас - 5

Самостоятелни, под необходимия минимум са паралелките в I, III и IV клас. Останалите класове са в две слети паралелки.
6. Необходимост от допълнително финансово осигуряване при закриването на училището:

Не е необходимо допълнително финансово осигуряване при закриването на училището




  1. Възможност за пренасочване на учениците:

Учениците от ОУ „Васил Левски” с.Тодорово могат да продължат образованието си в ОУ „Васил Априлов“ гр.Исперих


  1. Акт за собственост и предложение за разпределение, прехвърляне и използване на сградния фонд и на материално-техническата база

Материално-техническата база и сградния фонд /с Акт за публична общинска собственост № 885/ 17.12.2002г./ да останат на разпореждане на кмета на община Исперих.


  1. Приемане и съхранение на задължителната документация:

Задължителната документация да се приеме и съхранява от приемащото ОУ „Васил Априлов” гр.Исперих.


  1. Осигурен транспорт:

Училищния автобус на ОУ „Васил Левски“ с.Тодорово да се предостави на ОУ „Васил Априлов“ гр.Исперих за осигуряване транспорта на пътуващите от закритото училище ученици.
Със закриването на ОУ „Васил Левски” с.Тодорово, община Исперих ще се постигне:

1. По-ефективно използване на финансовия ресурс по отношение на трудови плащания и издръжка. Училища с маломерни паралелки трудно формират бюджет от средства, разчетени по единни разходни стандарти, което затруднява издръжката им;

2. Постигане по-добра пълняемост на паралелките и оптимална натовареност на базата на приемащото училище;

3. Предоставяне на възможност за включване на учениците в извънкласни форми и полуинтернатни групи;

4. При желание на родителите може да се организира обучение при целодневна организация на учебния процес.

IV. ДЕЙНОСТИ ПО ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА РИСКОВЕТЕ ОТ ОТПАДАНЕ НА УЧЕНИЦИ В РЕЗУЛТАТ НА ИЗВЪРШЕНОТО ПРЕСТРУКТУРИРАНЕ НА УЧИЛИЩНАТА МРЕЖА

За недопускане отпадането на ученици, подлежащи на задължително обучение ще се предприемат следните действия:

- разясняване пред родители и ученици на условията и възможностите, които се предлагат за продължаване на образованието в други общински училища;

- осъществяване на контрол по записване на учениците в други училища;

- осъществяване на контрол от страна на директорите на училища и класните ръководители за редовно посещение на учебните занятия.

V. КОМУНИКАЦИОННИ ДЕЙНОСТИ

Комуникационните дейности включват:



  1. Организация и провеждане на работни срещи с персонала на училищата;

  2. Организиране и провеждане на срещи с родителите и обществеността;

  3. Разяснителна кампания сред населението за положителните ефекти от оптимизацията.



VI. ПОКАЗАТЕЛИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЦЕЛИТЕ НА ПРОГРАМАТА И ЦЕЛЕВИ СТОЙНОСТИ

  1. Осигуряване на привлекателна учебна среда;

  2. По-добро качество на обучение от квалифицирани педагози;

  3. Подобряване на съотношението учител – ученик;

  4. Намаляване броя на маломерните и слети паралелки в общината;

  5. По-голяма средна пълняемост на паралелките в приемащото училище;

  6. Намаляване на неефективните разходи за издръжка на един ученик.



VII. БЮДЖЕТ НА ПРОГРАМАТА

Съгласно изискванията на НП „Оптимизация на училищната мрежа”, община Исперих ще кандидатства за 225 000 лв.

Средствата от оптимизирането на училищната мрежа ще бъдат използвани за строително-ремонтни работи за създаване на по-привлекателна образователна среда и за провеждане на разяснителна кампания, свързана с дейностите по оптимизация на училищната мрежа в община Исперих.

VIII. СРОКОВЕ И ГРАФИК ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ

Срока за реализиране на мерките по програмата е регламентирания в Националната програма „Оптимизация на училищната мрежа“ за 2016г. 15.08.2017 г.




7400 гр. Исперих ул. “Дунав” № 2 тел.: 08431/20-06, факс: 08431/21-84, e-mail: isperih@isperih.bg



Каталог: sites -> default -> files -> 2016-05
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница