Научен симпозиум „1989 – 2009 – религия и промяна в средноизточна и югоизточна европа”



Дата06.02.2018
Размер32.66 Kb.
#55531
НАУЧЕН СИМПОЗИУМ

1989 – 2009 –



РЕЛИГИЯ И ПРОМЯНА В СРЕДНОИЗТОЧНА И ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА”

В залите на Дипломатическата академия във Виена от 07.10.2009 г. до 09.10.2009 г. се проведе научният симпозиум „1989 – 2009 – Религия и промяна в Средноизточна и Югоизточна Европа

Симпозиумът беше част от инициативите на Федералното министерство на европейските и международни въпроси на Австрия по повод 20 години от падането на Берлинската стена. Организатори бяха Българският културен институт „Дом Витгенщайн”, Унгарският културен институт, Институтът за Дунавския регион и Средна Европа (ИДМ), Румънският културен институт, Словашкият културен институт, Чешкият културен институт, фондацията „Про Ориенте” – Виена, Словенският научен институт във Виена и Научният център на Полската академия на науките във Виена.

Участници от България, по предложение и покана на БКИ „Дом Витгенщайн” бяха проф. Иван Желев , който изнесе доклад на тема „Поколението 1989 – Младежта и религията в посткомунистическа България” и проф. Пламен С. Цветков с доклад на тема „Църквата и държавата в България след 1989”. Докладите на двамата учени бяха посрещнати с голям интерес и след тяхното участие се състоя оживена дискусия.


Проф. д-р Иван Желев Димитров е български богослов, роден е през 1944 г. в гр. Хасково. Завършил Софийската духовна семинария, Духовната академия „Св. Климент Охридски“ и класическа филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Преподавател е по Свещено Писание на Новия Завет в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Специализирал е в Гърция и Германия. Бил е учител в Софийската духовна семинария, началник на кабинета на патриарх Максим, преподавател в Духовната академия „Св. Климент Охридски“ и в Богословския факултет на СУ, зам.-ректор на СУ, зам.-декан и декан на Богословския факултет /2000-2003/. През 1997–1998 г. преподава като гост-професор по Нов Завет в Мюнхенския Максимилианов университет, Германия. Дълги години е бил редактор и главен редактор на „Църковен вестник“ и редактор на списание „Духовна култура“. От 2002 г. е директор на Дирекция "Вероизповедания" на Министерски съвет и председател на УС на Ефория „Зограф“. Член на екипа за превод на Библията на български език, член на Богословската комисия при Св. Синод на Българската православна църква, на Дружеството на православните богослови-библеисти, на Световния съюз на новозаветните учени (SNTS, първият българин, който е член), учредител и председател на българското сдружение на библеистите „Библейски колегиум”, основател и председател на Фондация “2000 години Рождество Христово”, основател и председател на УС на Център за проучване на нови религиозни движения, член на ИК на Световната конфедерация на асоциациите на богословските институти (WOCATI = World Conference of Associations of Theological Institutions) и регионален представител за Европа. Бил е 25 години официален преводач на Българската патриаршия за гръцки език. Награждаван е с ордените на БПЦ “Св. Климент Охридски” І степен – златен (2003 г.) и “Св. Кирил и Методий” І степен – златен (2004 г.). Удостоен е с почетната титла doctor honoris causa на Атинския университет (24.11.2008 г.), както и архонт-велик преводач на Цариградската вселенска патриаршия. Писмено и говоримо владее руски, гръцки, немски и английски език.

Проф. Пламен С. Цветков е български историк, роден на 8 август 1951 г. в Берлин, Германия. От 1994 г. преподава в Нов български университет. През 1999 г. защитава дисертация за присъждането на научната степен “доктор на историческите науки”. До 2001 г. работи в Института по история към Българската академия на науките, а от февруари 2002 г. е професор по нова и най-нова обща история в НБУ. Научните му интереси са насочени към политическата и дипломатическата история на България, Балканите, Европа и света през 20 век, както и към ранната история на българите и по-точно към проблема за тяхното потекло. Проф. Пламен С. Цветков е обнародвал повече от 10 монографии, 60 научни студии и статии и повече от 300 публицистични материала. Специално трябва да се отбележи двутомната му работа по балканска история от българска гледна точка, публикувана в САЩ през 1993 г., трудът му за "България и Балканите от древността до наши дни", както и двутомната история под надслов “Европа през ХХ век”, обнародвана през 2002-2003 г. Автор е също така на поредица от книги за средните и малките държави в европейската политика в навечерието на Втората световна война и на монография с предизвикателното заглавие “Славяни ли са българите?”.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница