Necessity of equality of rights in the treating to all bulgarian children



Дата15.01.2018
Размер75.24 Kb.
#46916
НЕОБХОДИМОСТ ОТ РАВНОПОСТАВЕНО ОТНОШЕНИЕ КЪМ ВСИЧКИ БЪЛГАРСКИ ДЕЦА

ОПИТЪТ НА ПРОГРАМАТА НА МЕЖДУНАРОДНИЯ ЦЕНТЪР ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА МАЛЦИНСТВАТА И КУЛТУРНИТЕ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ: “ЗА РАВНОСТОЙНО ОБРАЗОВАНИЕ НА ДЕЦАТА ОТ МАЛЦИНСТВАТА”, ФИНАНСИРАНА ОТ ФОНДАЦИЯ „СОЛОН”
Сами А. Поликар
NECESSITY OF EQUALITY OF RIGHTS IN THE TREATING TO ALL BULGARIAN CHILDREN
Samy A. Polikar
Неприетият от Парламента законопроект за Фонд за образователна интеграция на децата от малцинствата извика на дневен ред въпроса за равнопоставено отношение към всички деца. Една част от парламентаристите определено не разбират, че този фонд е необходим поради специфичните образователни потребности на децата от малцинствата и смятат, че той ще поеме функции на държавния бюджет. Други пък смятат, че фондът трябва да е за интеграция само на ромските деца, тъй като при тях проблемите са по-тежки. В смесените райони пък мерки, ориентирани само към деца от малцинствата, биха могли да предизвикат недоволство, тъй като много от проблемите са общи за всички деца от региона.

В този контекст е уместно да бъде споделен опитът и резултатите от стипендиантската програма на Международния център за изследване на малцинствата и културните взаимодействия, която вече приключва. Причината да приключи е, че тя бе финансирана като временна програма в годините на най-тежка икономическа криза в страната ни, и донорът постепенно прехвърля отделяните средства в африкански страни.

От 1995 до днес, когато е пред своето закриване, Стипендиантската програма на ИМИР, финансирана от фондация Солон, претърпя сериозна еволюция: разшири се и се промени концептуално през годините според нуждите на малцинствата и българското общество.

Причината за нейната поява бе неравностойното положение на децата от малцинствата във възможностите за получаване на образование след падането на Берлинската стена и началото на прехода в посткомунистическите общества. Същевременно се появи спешна нужда от нов интелектуален елит за малцинствата, който да замести загубения, чрез масовата емиграция, както и модерно образован, който да подкрепя малцинствените общности при прехода в началото на ХХІ век.

Докато в цяла Европа броят на неграмотните и непосещаващите училище деца намалява, в България в годините на преход към пазарно стопанство статистиката е обратна. Всяка година броят на неграмотните и непосещаващите училище деца се увеличава, и то при отрицателен демографски прираст. Днес страната е стигнала до абсурдната ситуация всяка година да се закриват училища и учители да остават без работа, като същевременно все повече деца не посещават училище.

Децата в България са 1 294 000. От тях 40% работят, за да се препитават. 208 000 деца, подлежащи на задължително обучение, не са посещавали въобще училище. Училище не посещават 20% от децата на българите и 60% от децата на ромите.

В домовете за сираци и изоставени деца има 3300 деца. Безпризорните са много повече и за тях едва ли има точна статистика. В момента 45% от населението е с образование “до основно”, от тях 19 % – “до начално”.



В компактно населената с турци източна част на планината Родопи картината е най-тежка, защото бе разрушен традиционният дългогодишен поминък на турското население – отглеждането на тютюн. Днес широко разпространено явление е един член от семейството да работи физическа или селскостопанска работа в чужбина и с получаваната там заплата да издържа роднините си в България. Обезлюдяването на региона води до намаляване на броя на децата в едно село и закриване на училища. В резултат децата са принудени да пътуват значителни разстояния, за да стигнат до най-близкото училище. В някои от останалите училища пък паралелките са “сборни” – деца от различни класове се събират в една и съща паралелка, което води до ниско качество на преподаването. Именно към такива деца – които са принудени да напуснат родното си място или да пътуват големи разстояния, за да получат средно образование, е насочена днес програмата ни “Родопи”.

Българите мюсюлмани /помаците/ са по-слабо засегнати от вълната на политическата емиграция след така наречения възродителен процес, но днес е много силна икономическата емигрантска вълна към САЩ, Испания, Португалия, Гърция.

В някои селища, освен че са бедни, хората са и доста консервативни и не обичат да пускат децата си, особено момичетата, да учат в градовете. Такъв бе случаят с голямото мюсюлманско родопско село Рибново, където имаше основно училище, и децата получаваха само основно образование. С усилията на директора на училището г-н Андрей Башев - днес кмет на цялата община - и на нашата организация, с финансовата подкрепа на Солон чрез построяването на сграда, спорове с централни и местни власти, в крайна сметка селото се сдоби със средно училище с добро равнище на преподаване. В резултат вече има доста студенти от селото.



Голяма част от просещите по улиците деца, безпризорните, малолетните проститутки, са роми. Нараства престъпността във всички посоки, наркоманията и токсикоманията, непосещаването на училище, незаинтересоваността на родителите от образованието на техните деца, маргинализирането на големи маси хора, социална и етническа конфронтация. В училищата в ромските квартали, които се посещават само от ромски деца, често преподаването е на ниско равнище, и понякога посещаването на няколко класа едва гарантира елементарна грамотност. Всичко това прави ромите още по-неконкурентни на пазара на труда.

Ромите имат изключително сложна вътрешна структура. Те се разделени на много групи, които често имат непоносимост една към друга. Различни са по религия – православни християни, мюсюлмани, евангелисти, говорят различни езици – диалекти на ромския, турски, румънски диалекти, български. В различните ромски квартали и села ситуацията е различна, някои имат традиционни институции, като собствен племенен съд. Има села, където и кметът, и лекарят, и директорите на училища и детски градини и т.н. са роми, доста са студентите, а същевременно има квартали, където е трудно да се открият дори хора с основно образование.

В последните години се увеличава броят на ромите, завършили университет, като същевременно все повече ромски деца не посещават училище.

Програмата “Родопи “ бе насочена към ученици, завършили седми или осми клас, които продължават образованието си в средно училище в друго селище. Бяха избрани пет общини в планината Родопи – Якоруда, Велинград, Гърмен, Момчилград и Кирково. Това сведе до разумен брой постъпващите молби. Така, при определени минимални доходи, в програмата се класират само завършили седми или осми клас деца с успех около 5.50 и по-висок, със стипендия 400 долара годишно. Приетите по-рано ученици, неотговарящи на изискванията на програма “Родопи”, получиха стипендии по 100 долара годишно. Студентите, приети за специализанти по-рано, получават стипендии по 150 долара годишно до завършването си. Разбира се, следят се показателите за доходи и успех.

Същевременно остава една квота от 35 ученици от домове за сираци от шест дома в страната, които получават по 150 долара годишно. В тези домове, които често са в критично финансово състояние поради неритмично и недостатъчно финансиране от държавата, много от децата са роми. Стипендиантите се приемат при съответния критерий за успех по предложение на директора или на педагогическия колектив и ученическия съвет. Парите се изразходват под контрола на директора за учебни помагала, учебници, уроци в област, в която стипендиантът има талант и интереси и др., като пред нашата организация се представя пълен финансов отчет. Имаме случаи с такива деца, които продължават образованието си в университетите в страната.

Статистика за изминалите години от началото на стипендиантската програма:



* През учебната 1995/1996 година стипендианти са 55 студенти, 1 специализант, 16 ученици от различни етнически групи, 16 роми се обучават в курсове в Софийския университет, 12 деца от домове за сираци, 7 ученици от Духовната семинария – българи от Молдова и Украйна. Общо подкрепените са 107 души.

По етнически групи те се разпределят така: роми са 76, помаците са 7, турците са 11, българите – 11, като седем от тях са от Молдова и Украйна, евреите са двама. По специалности студентите се разпределят така: филолози – 6, педагогически специалности – 16, инженерни специалности - 4, икономически специалности – 9, право – 9, изкуства - 2, медицински специалности – 3, история, география, политически науки – 4. Подкрепената специализантка е д-р Айтен Мурат, туркиня, която специализира акушеро-гинекология.



* През 1996/ 1997 г. стипендианти са 116 студенти, двама специализанти, 70 ученици, от които 30 са от домове за сираци. Общо подкрепените са 188 души. Сред новоприетите студенти се увеличава броят на помаците, съотношението по специалности е: филологии – 16, педагогически специалности – 25, инженерни специалности, химия, физика – 17, икономически специалности – 22, право – 13, изкуства – 6, медицински специалности – 11, история, география, политически науки – 4, богословие – 2. Двете подкрепени специализантки са туркини, лекарки.

* През 1997/1998 г. се поставя началото на програмата “Родопи”. Приети са за стипендианти 37 младежи от общините Велинград, Кирково, Якоруда и Момчилград, студентите са 298, от които 2 специализанти, учениците са 48, деца от ДДЮ - 40. В съотношенията по специалности няма съществена промяна. Едната специализантка е лекарка, другата е известната днес оперна певица Даниела Дякова. Общо подкрепените са 423.

Програмата “Родопи” е пример за равнопоставено отношение към децата от различен произход и религия. Насочена към планински родопски общини, в които преобладават турци и българи мюсюлмани, програмата включва ученици от съответните общини, без значение каква е етническата им или религиозна принадлежност. По тези показатели нямаме и системни данни, тъй като не сме изисквали от децата да ги посочват в молбите си.



* През 1998/1999 година. Студентите са 324, от които 6 специализанти. Учениците са 65, деца от ДДЮ - 30. По програма Родопи са приети 60 деца. Общо подкрепените са 479.

* През 1999/2000 г. в програма “Родопи” са вече 63 ученици. Студентите са 298, от които 3 специализанти, учениците – 43, деца от ДДЮ - 30. Броят на турци, роми и помаци е приблизително еднакъв. Общо подкрепените са 434 души.

* През 2000/2001 година се преустановява приемането на стипендианти студенти и ученици извън програмата “Родопи”. Така студентите остават 277, учениците – 60, от които 32 от домовете за сираци. Стипендиантите от програма “Родопи” са 77. Общо подкрепените са 414.

* Съответно през 2001/2002 г. студентите са 160, учениците – 15, освен тях – 30 ученици от домовете за сираци. Поради достатъчно многото завършили студенти и ученици към програма “Родопи” се добавя и община Гърмен. Така стипендиантите в програма “Родопи” стават 137, общо подкрепените са 342.

През следващите години, поради посочените по-горе условия на дарителя, не бяха приемани нови стипендианти.



Постижения: Сред първите ни стипендианти са ромката от град Сливен Даниела Дякова, днес оперна певица с международна известност с много изяви в Италия, туркинята Фатме Иляз – днес заместник-министър в Министерството по екология, известните днес сред ромите лидери на организации Асен Голов, Невена Голова, Димитър Костов, Стела Костова, ромката от много беден софийски квартал и много бедно семейство Кремена Будинова, която, въпреки че е напълно сляпа, се утвърди като телевизионна журналистка и единствената незряща телевизионна водеща в България, и др. Някои от петнадесетте роми, обучавали се във Факултета по журналистика, по-късно продължават образованието и квалификацията си, днес работят в радио- и телевизионни предавания в градовете Сливен, Ямбол, Стара Загора, Плевен.

Една от блестящите ни стипендиантки е туркиня, която в момента работи като паталогоанатом в Медицинска академия в София. Сред помакините и ромските момичета стипендианти имаме завършили акушерки, които работят по своята специалност на територията на цялата страна. В почти всяка една от областните и общинските управи работят като специалисти и съветници по проблемите на малцинствата роми и турци - наши бивши стипендианти. Много от завършилите стипендианти работят в НПО, както и в партийните централи на някои ромски и турски партии.



Програмата “Родопи” дава възможност на деца от най-бедните общини в България да получат средно образование в престижни средни училища – с езикова подготовка, техникуми и др. Много от тях продължават образованието си в университети.
Каталог: biblioteka -> Obrazovanie
Obrazovanie -> Българските малцинства и тяхното образование след 1989 Г
Obrazovanie -> Толерантност в действие янка Р. Тоцева tolerance in action
Obrazovanie -> Нели Ил. Бояджиева
Obrazovanie -> "проблеми и перспективи на интеркултурното образование"
Obrazovanie -> Различните” деца под влияние на обсебващо пристрастено семейство
Obrazovanie -> Provocations of intercultural education
Obrazovanie -> Специфични обучителни трудности и последствията от тях екатерина Л. Люцканова specific learning difficulties and the their consequences ekaterina L. Liutskanova
Obrazovanie -> The pedagogical experience in an eduction of interreligious tolerance


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница