Нели Нешева е новият директор на нзок



страница1/3
Дата02.02.2018
Размер453.83 Kb.
#53985
  1   2   3
28 април 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Нели Нешева е новият директор на НЗОК


За по-малко от 10 минути Народното събрание избра Нели Нешева за директор на НЗОК. В подкрепа на кандидатурата й гласуваха 101 депутати, 26 бяха против, 30 се въздържаха. Тя ще остане начело на НЗОК до 12 февруари 2015 г.

Нели Нешева беше допусната в пленарна зала при гласуването на кандидатурата й, но не взе думата за изказване. Дискусия около кандидатурата й не се състоя. Единственият изказал се преди вота беше депутатът Михаил Миков, който обяви, че Коалиция за България няма да подкрепи кандидатурата, въпреки че Нешева е оставила добро персонално впечатление у червените депутати. Левите обаче заявиха, че разглеждат смяната на върха на касата като „опит за реанимация на политиката на управляващото мнозинство”, която след 9 месеца е довела до недоволни лекари и пациенти, хронично недофинансиране и проблеми с нормативната база. От Коалиция за България обясниха, че не могат да приемат политиката, която Нешева смята да провежда, в основата на която е виждането за здравната система като източване на средства - не разходване на публични средства за здраве, а „някаква повсеместна кражба”.




ГЕРБ издигна Нели Нешева за шеф на здравната каса
Силвия Георгиева

Главният секретар на здравното министерство Нели Нешева е номинацията на ГЕРБ за шеф на здравната каса, съобщиха за "Сега" от управляващата партия. Кандидатурата й бе внесена в деловодството на парламента вчера от съпредседателите на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова и Тодор Димитров. Днес тя трябва да бъде гласувана от депутатите.

Шефското място в НЗОК бе овакантено миналата седмица. Тогава след бурни дебати в НС досегашният директор Жени Начева, номинирана само преди 2 месеца от ГЕРБ, бе освободена предсрочно заради обвинения в престъпления по служба. Според едното обвинение през 2009 г. като шеф на бюджетната дирекция на касата Начева е превишила властта си, разпореждайки еднолично да бъде завишен лимитът на болница "Хаджи Димитър" в Сливен с 800 хил. лв. Второто обвинение е, че е разпоредила неправомерно превеждането на 327 хил. лв. над лимита на болница "Токуда". Жени Начева тогава обясни, че всички решения в НЗОК се взимат от колективен орган и няма предпоставки за еднолични решения. Шефът на здравната комисия Лъчезар Иванов също защити избора й.

Нели Нешева бе представена вчера на редовното заседание на ПГ на ГЕРБ. Всички депутати са я подкрепили единодушно, тъй като е професионалист, разказаха запознати. Нешева се смята за близка на сестрата на премиера Бойко Борисов. Преди да стане главен секретар на МЗ, тя завеждаше дирекцията по здравеопазване в Столична община по време на кметуването на Бойко Борисов. Името й се спрягаше сред кандидатите за здравен министър, когато бе освободен бившият вече министър Божидар Нанев. На него също му бе повдигнато обвинение за сключване на неизгодни сделки.




Борисов кадрува, Борисова се учи, а здравеопазването умира
Система вече почти няма, съществува само джунгла, в която евентуално можеш да оцелееш, ако имаш с какво да платиш
Янина Здравкова

"Имаме пълно разбирателство с новия здравен министър кой да стане шеф на касата. Този, на който аз се спрях, е от университет. Министър Борисова обаче ни обясни, че директорът на НЗОК по закон трябва да има стаж в болница. А този, на който аз се спрях, няма". Това каза миналата седмица премиерът Бойко Борисов пред национален ежедневник и с две изречения илюстрира блестящо ситуацията с кадровата политика на управляващите. А от кадрите, знаем, зависи твърде много. Каквито те - такъв и цялостният облик на даден сектор, в случая - здравния.

Защото, за сведение на Борисова и Борисов, никъде в закона не пише, че директорът на здравната каса трябва да има "стаж в болница". Нужно е само магистърска степен и стаж в областта на управлението на здравеопазването, банковото, застрахователното или осигурителното дело. Това го пише в Закона за здравното осигуряване, който ГЕРБ промени, за да може да сложи на директорското място в здравната каса Жени Начева, която отстрани оттам след само 2 месеца.

Естествено, премиерът не е длъжен да познава ЗЗО. Здравният министър обаче е, ако ще да е на този пост от един ден. А това, на което е длъжен министър-председателят, е да не се предоверява на хора, които очевидно нямат никаква представа от основните закони в ресора си. Борисова може утре да сподели, че евтаназията е разрешена у нас, също и клонирането на хора.

Борисов и това ли ще приеме за чиста монета?

И то само защото професорката му е препоръчана от незнайно кого като честен човек, а премиерът лично се е уверил в твърдението след половинчасов разговор на разклона преди Търново? И това е единственото условие някой да стане министър?

Това би било доста смешно, ако зад историята с избора на министър и директор на здравната каса не стоеше нещо страшно. При това на фона на безпарично и оставено на самотек здравеопазване. Божидар Нанев си отиде, защото е разследван защо не е купил евтино лекарства за свински грип от британската национална здравна служба, при положение че законът казва, че медикаменти се купуват само от търговци и производители. Жени Начева е обвиняема, защото е платила отчетена и извършена дейност на 3 болници, и то при положение че законът задължава касата да го прави. Естествено, може доста да се спори доколко е целесъобразно да се пръскат пари за

"Тамифлу" и да се покрива дейност на болници, която подозрително расте ежемесечно. Въпросът е, че поне в това, което прокуратурата обявява пред медиите като нарушение, е трудно да се открие нещо незаконно. Всички остават с впечатление, че целта е просто да се отстрани даден човек. Дали защото е неудобен, друг чака за поста му или пък това е някакъв странен пиар трик - "премиерът няма да се спре пред нищо да отстранява и свои" . (Което пък е повод да го подсетим какво става с вече половин годишната проверка на ДАНС по повод пътуването на Божидар Нанев и Лъчезар Иванов в САЩ?)

Но да се върнем на актуалните разкрития и кадрови решения. Освен че вече никой с акъла си не иска да заема ръководен пост, подобни показни саморазправи водят до парализа на администрацията. Никой не смее да се подпише под нищо, защото не знае дали няма да е следващият. Което съвсем скоро ще доведе до пълно спиране на цели сектори. Както констатира Иван Кръстев, преди администрацията не правеше почти нищо без подкуп, а сега просто не прави нищо.

Например кой ще смее да направи тепърва търг и да купи от името на държавата лекарства за онкоболните? Измества се и вниманието от купищата проблеми в системата, от които не само нито един не е решен, а се натрупват и нови, докато властта се занимава с "проба-грешка" при кадруването.

Докато цял народ се забавляваше с новата министърка, 8-те литра мляко, костната патология и рандевуто й с премиера по пътищата на страната, здравеопазването продължава да затъва.

Бюджетът на здравната каса не е станал по-голям, НЗОК не е започнала да плаща на болниците навреме. Дълговете се трупат, заплатите се бавят, а лекарите се спасяват кой както може. Което в масовия случай означава пациентите плащат кеш. Система вече почти няма, съществува само джунгла, в която евентуално можеш да оцелееш, ако имаш с какво да платиш.

Здравният министър обещава драстична реформа, макар че още никой не е разбрал каква точно ще е тя, но за сметка на това пък узнахме, че първо ще се запознава 3 месеца със системата. Което е крайно наложително, защото проф. Борисова ще почне от А и Б в здравеопазването. Ако изобщо оцелее през тези 3 месеца, дотогава системата ще е на автопилот, а цената ще я плащат най-уязвимите - болните.

Естествено, няма гаранция, че когато и ако влезе в час, министърът няма да измисли нещо екзотично от сорта на задължително доплащане за лечение, закриване на две трети от болниците или пък напълно свободен пазар. Което всъщност ще си е просто узаконяване на статуквото, на тоталния срив, до който правителството ще докара здравеопазването при липсата на пари, контрол и реформи.

Освен че явно засега не успява да нацели правилните кадри, Бойко Борисов още не е разбрал и нещо по-важно - кадрите са само част, инструмент от управлението. Защото когато липсват политика и дори идея какво точно искаш да направиш, няма как да намериш и подходящи хора, които да я реализират. И защото нормалните държави не се управляват изцяло от службите за сигурност и МВР.


доц. Златица Петрова, директор на Агенция “Медицински одит”
Втора смърт има във варненската болница

Проверката за мъртвия семинарист показва, че получил срив на имунитета заради постите
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

- Ще проверите ли болница "Света Марина" във Варна заради смъртта на 2-годишния Дани?

- В сряда влизаме там, за да проверим случая с починалото момче. Проверката ще бъде за реда и работата в детското и спешното отделение. Вече получихме пълна информация от директора на болницата по случая.

Агенцията работи едва от 15 март, но вече сме проверявали тази болница. Също бе по повод на жалба и отново бе за смъртен случай. Млада жена починала от инфаркт. Близките се оплакват от организацията на лечението в самата болница. Съпругът е сезирал и прокуратурата, но тяхната проверка още не е приключила. Ние проследихме целия път на пациентката.

- Какво установихте?

- Тя отначало се обърнала към специалист по вътрешни болести, който я изпраща при джипи. Той я праща в болница. Приемат я същия ден в “Св. Марина”. Направени са съответните изследвания - ЕКГ, лабораторни. Работната диагноза е нестабилна стенокардия, но вместо в интензивното я изпращат в кардиологията.

Тя умира на другия ден с данни за тежък инфаркт Установихме, че са нарушени стандартите по кардиология и добрите медицински практики. Става дума за пътя на пациента, организацията на движението му и оценката на спешността. Още не можем да наложим акт, защото работи и прокуратурата. През май предстои планова проверка на инвазивната кардиология в "Св. Марина".

- Как върви тази акция?

- Вече са проверени 3 болници в София, в момента наши инспектори са в Ямбол, Пловдив, Стара Загора и Плевен.

- Има ли други жалби за деца?

- Да, две са за смъртни случаи на деца. Едната е за семинариста, който почина в София след усложнения от грип. Направена е проверка в самата Семинария, Инфекциозна болница и ВМА, където момчето е починало. Няма диагностична и лечебна грешка, а само в организацията на работата. Тежкото усложнение се е развило заради срив на имунната система.

Когато се е разболял, семинаристът бил на пости, а това е изтощило организма му. Патоанатомичната експертиза потвърждава извода.

Другият случай за смъртта на 8-годишно дете е от Благоевград. Жалбата не е срещу лекари, а за възстановяване на 5000 лв. от болницата. Родителите платили сумата за медикамент, прилаган при тежки белодробни инфекции. Оплакването е, че въпреки че са го купили и приложили, детето е починало. Проверката установи, че препаратът не е бил подходящ, защото патологията е инфекциозна. Детето е било с доказан свински грип и е развило тежка бронхопневмония.

- Какви са наказанията?

- Според тежестта на нарушението глобата е от 1500 лв. до 3000 лв. за болницата или лекарската практика. Най-високият акт стига до 50 000 лв. Има и други наказания: министърът на здравеопазването може да отнеме разрешението на дадена болница за дейност, например за кардиология. Това се прави за много тежки нарушения.

- Колко жалби имате?

- До 20 април сме получили 107 жалби. 57 от тях са свързани с недоволство от качеството на медицинското обслужване и организацията на дейността, две са свързани с затруднен достъп, 10 с корупция, нерегламентирани плащания, злоупотреба със служебно положение и 15 други, които не мога точно да опиша. В агенцията сме създали система за управление на жалбите. Всички сигнали се регистрират, а после решаваме кой, кога и къде ще извърши проверката. С предимство и задължително се проверяват смъртните случаи.

По 20 жалби досега са проверени 31 болници. Извършени са и тематични проверки за стандартите по хирургия, кардиология и обща медицина. На тези 31 болници са наложени 13 акта. Те обжалват, а след това се издава постановление за наказание.

- Колко са смъртните случаи от жалбите?

- Девет и всичките са проверени.

- Кои са по-драстичните случаи?

- В Бургас е фрапиращ случаят с мъж, който 3 пъти е връщан от отделението. Нарушено е правото му на достъп до лечение. Накрая той умира. Общопрактикуващ лекар установява, че пациентът е с инфаркт и в състояние, застрашаващо живота му, но не организира транспортирането до болница. Вместо това го праща вкъщи сам да се оправя.

В Русе болница отказва да приеме пациент и той умира на входа. Но там още не сме проверили.
От www.24chasa.bg

Една Майка: Не пожелавам и на враговете си такава трагедия. Да отидеш с болно, агонизиращо дете на ръце да търсиш помощ, да ги молиш да му помогнат и нищо в сърцето им да не трепне?! Убийците ще продължат да си живеят спокойно. След седмица животът им пак ще бъде окей, ще лапат рушвети, а който нищо не носи - за него бездушие. До следващата жертва. Няма да има осъден и за този случай. Ще кажат, че Дани е в онези 50%, които водят до смърт при това заболяване. Бил е в онези 50%, които могат да бъдат спасени! Но е имал малшанс да попадне на изроди и некадърници.

Bashta: Всички изброени по веригата доктори трябва сега да полежат за по няколко години в затвора за безхаберие, тотална некомпетентност и безчовечно отношение! Как въобще са станали лекари!?

Радина: Не мога да си представя какво изживяват родителите - моите съболезнования. Аз съм една от многото жени с репродуктивни проблеми. От 7 г. минавам през ужаса на болниците, лекарите и тяхното отношение - гледат те като спестовна касичка, която без срам са готови да счупят, само и само да си тръгнеш, за да дойде следващата. След всички мъки, които съм изживяла, за да се сдобия с рожба, едни некадърни т.нар. лекари биха я оставили да умре от незаинтересованост. Затвор за такива некомпетентни лекари, които си играят с живота на хората!

eva_vn: "Рибата се вмирисва от главата." Шефът на болницата трябва да бъде наказан, защото от години там пациентите си плащат за всичко.Такава анархия в уж университетска болница!

baikonur: Шефовете на двете болници, ако им е останало нещо човешко, да подадат оставка за това.




Правят нова клиника в “Св. Марина” заради Дани
Нова детска клиника ще заработи в университетска болница "Св. Марина" във Варна. Наказаните шефове заради смъртта на 2-годишния Данаил Донев няма да се върнат на постовете си. Ще има нова структура - Детска многопрофилна специализирана клиника. Ще я ръководи доц. Виолета Йотова. Решението е на проф. Красимир Иванов, шеф на "Св. Марина".

От вчера е прекратена специализацията на д-р Мехмед Алиев в университетската болница. При него първо постъпва детето с коремни болки и повръщане. Според ръководството на "Св. Марина" той грубо е нарушил заповед, че лекар без специалност не може да дежури сам. Задължително е да работи със специалист. Проф. Иванов е категоричен, че за всяка стъпка по случая отговорност носят шефовете на клиники.

Централната етична комисия към Българския лекарски съюз се е самосезирала и ще проучи случая с Дани. Ще бъде формирана комисия под председателството на проф. Милан Миланов. Агенцията “Медицински одит”, която съществува едва от месец, също започва проверка в болница “Света Марина” заради детето. Тя е към здравното министерство и работи по сигнали. (Виж интервюто вдясно) Нейните експерти имат правомощия да проверяват медицинската целесъобразност на лечението и организацията на работата в болниците. При нарушения се налагат глоби или се отнема разрешително за дейност. Оказва се, че Дани не е първият смъртен случай, който агенцията ще проверява в “Света Марина”.

ИСКРА СОТИРОВА


Гарантирам ви стабилни доходи и ниска инфлация

Новина за вдигане на ДДС няма
Със Симеон Дянков, вицепремиер и финансов министър, разговаря РУМЯНА ДЕНЧЕВА

- Г-н Дянков, как ще се реши проблема с натрупаните от българите отпуски? Толкова ли е сериозно финансовото натоварване?

- Въпросът се появи преди няколко месеца. Премиерът Борисов поръча да изчисля общата сума, ако всички си вземат отпуските до края на тази година. Установихме, че за централната администрация трябват 350 млн. лв., само за да изчистим отпуски от минали години. Това е огромна сума, хазната не може да си позволи. При това тя се отнася само за 90 000 души. А ако прибавим и останалата администрация, това са още 290 000 души и сумата стига 1 милиард. Проучихме опита на Германия, Холандия - там се разрешава от една в друга година да се преместват само 10-12 дни. Такава е и нашата идея- което означава, че от 2011 г. вече ще се прехвърлят само по- толкова дни.

- А защо тези драстични мерки с болничните? Така ще накажете и наистина болните заради симуланти.

- Не знам дали кризата разболя повече хора, но това струва 10-20 млн. лв. месечно.

Опитваме с дисциплинираща мярка да намалим този теч. Той идва от различни места - джипита дават повече болнични, отколкото явно има болни. Затова правим регистъра на тези лекари публичен- увеличаваме контрола. Ще проследим и районите- някъде има повече болнични, защо? Контрол ще има и за работодателите - дали някой не пуска хора в "болнични" и така прехвърля плащания към НОИ. Има такива данни. Има предприятия, в които всички се разболяват едновременно, а в съседното- повечето са здрави.

- Еврокомисар Кристалина Георгиева ви насърчи за пенсионна реформа, която според нея трябвало да започне “вчера”...

- Права е. Ние сме държава със застаряващо население и не можем да се бавим. Това е и единствената забележка в оценката на конвергентната ни програма. Тя трябва да ни разтърси. Аз вече я споделих с премиера. Той настоя да не се бавим и с повече обяснения да започнем в началото на 2011, а не да се чака до 2012 г. , каквито планове имахме.

- От Гърция пак идват тревожни новини...

- Да. За първи път, откакто има международна база данни за лихвите по света, лихвите по гръцките ценни книжа минаха 10%. Така Гърция стана третата в света рискова държава - след Венецуела и Аржентина.

- Как може да ни засегне?

- През стокообмена с нея, и през банките. Анализ на стокообмена показва, че той е само 8% от общия ни баланс, така че няма сериозна заплаха. През банковата ни система- БНБ следи всичко много внимателно. Миналата седмица и МВФ поиска данни. Вероятно заради банковата криза от 1996 г. нашата централна банка е по-консервативна, въвела е по-строги регулации. Така че няма и такива опасности. Има интересен факт - въпреки кризата, за 3 месеца 2 милиарда допълнителни лева са влезли в банкови депозити!

Единственото ми притеснение,свързано с Гърция, е, че големи инвеститори гледат картата на региона по-общо, а не държава по държава, и виждат една червена точка в него - Гърция.

- Да я превърнем от червена в зелена. Като обявим данъчна амнистия...

- Ние вече привличаме вниманието на инвеститтори с нисък бюджетен дефицит на фона на останалите. И с плосък данък от 10%. По две причини аз не съм привърженик на данъчната амнистия. Тя вкарва дискриминация към хората, които честно са си плащали данъците. Това наистина са бързи, но еднократни пари. Италия например прави амнистия на всеки 8 години. Но като го направиш веднъж, има опасност и регулярните приходи да паднат - създаваш очакване - “няма да плащам сега, чакам следващата”. А и оценките за финансовия ефект варират от милиони до милиарди.

- Съжалявате ли, че не направихте ревизия на държавата в началото? Излизат договори, анекси, наслагват се върху кризата. Обявявате едни числа пред Брюксел, после други...

- Никога не съм имал идея да правя ревизия на държавата, надявах се на точна информация. Когато поехме ние, смятах, че дефицитът ще е до 1,5 милиарда. Веднага приехме постановление, свихме разходи и дефицит. Започнахме ревизии по министерства, излязоха още 2 милиарда. Никой не бе казал нищо за анекси - те започнаха да излизат през септември-октомври. Тогава видяхме, че трябва да се борим с още 1 милиард дефицит. Продължихме битката с други лостове - допълнителен дивидент от държавни дружества. Не смятам, че сгрешихме.

- Но избързахте с признанието, че сме готови да влезем в чакалнята към еврото..

- При криза почвата навсякъде е хлъзгава- във всички държави. Трудно се прогнозира. Особено когато има смяна на власт. Затова се надявах на честноста на предишното правителство. Но, истинските цифри излязоха чак януари. През октомври м.г. бях поискал министерствата да посочат къде очакват по-високи разходи. Получи се цифрата от 14 милиона лева. Но, данните за четвъртото тримесечие излязоха в края на януари и в същата графа изведнъж се появиха 2 милиарда. Помислих че е грешка и го върнах. Но “грешката” се оказа вярна. И тогава дойде темата за анексите. Колкото да не ви се вярва - те са стояли по чекмеджета. Така премиерът реши да събере всички директори на дирекции и да търсим обяснение. Видяхте какво стана.

- Кажете има, или няма връзка между НАП и митници и къде са обещаните 700 милиона лева от нея?

- Връзката съществува, а допълнителните 700 милиона не могат да се съберат за месеци. Казах, ако помните, 700 милиона на година основа, което означава, че в края на 2010 година тези пари ще ги има.

- Приходите обаче се сриват, факт е...

- Така е. За първото тримесечие те са доста по-малки от миналата година. Има много причини първите 2 месеца да сме на минус с 2,6 милиарда лева. Но, половината от тези пари са разплащания по еврофондове. Чухте - сега то е 7 пъти повече в сравнение с миналата година. Знаете, че като разплатим, ЕС ги връща след 45 дни, така че този разход скоро ще се върне като приход. Имаше и стари плащания - към селскостопански производители, за стари бандероли... Затова има пари, които не се отчитат като приход- веднага са станали разход.

Всъщност, приходите навсякъде падат. Ние сме 14-и от 27 държави по спад. Има интересен феномен, който споделиха всички финансови министри- пети месец износът расте, при нас средно с по 10% на месец. Това е добре, защото сваля леко безработицата, но от износа няма акциз и ДДС, т.е. няма приходи.

- Тогава да свиваме разходи. Или вдигаме ДДС , и то не с 2, а с 4%, както се чува?

- Ще свиваме разходи. Ще прилагаме антикризисната програма. А що се отнася доДДС, новина за вдигане тази седмица и за близко време няма. По принцип, тази опция продължава да стои, но като потенциално възможна, ако антикризисните мерки не сработят.

- Брюксел вчера одобри официално конвергентната ни програма. Какво е тя, обяснете я популярно?

- Тя очертава за 3 години напред какви ще бъдат реформите в сфери, където има публични финанси - в образование, здравеопазване, държавна администрация, пенсионна реформа. Дава обща визия как ще стигнем до средното ниво на доходи в ЕС.

Брюксел оцени като адекватен и начина, по който смятаме да излезем от кризата - откъм фискалната и макроикономическа политика.

Обикновено, Еврокомисията е доста критична, така че рядко се получава такава оценка за адекватност. Вчера например бяха одобрени само три програми от 27 -на България, на Естония и на Швеция

- Какво следва от нея за обикновените хора?

- Очертава стабилни доходи и контролирана инфлация. Най-напред до 2010 година, и след това за още две години. Очертава как правителстото ще гарантира стабилност на публичните финанси, а също и икономически растеж.

- Разплаща ли се вече държавата с бизнеса?

- Ресурсът е в Банката за равитие- 520 милиона лева. Толкова са всички договори, които са проверени и ще бъдат платени. Бизнесът има възможноста да получи справка, че е в списъка от съответното министерство, да отиде в банката за развитие и да си вземе парите.

- Да изчистим слуховете около гражданството ви - американски или български гражданин сте?

- Имам, и винаги съм имал, само българско граданство. Никога не съм кандидатствал за американско и дори не съм имал такива идеи. Този въпрос ми се задава още миналата година, мисля че и вие ме питахте. Отговорът и е същия- само български гражданин съм.

- Върнахте се от Сирия. Какво договорихме за сирийския дълг? Опростихме ли много наистина?

- Договорихме връщане на 17 милиона от близо 70 милиона лева. Получаваме ги до месец. От работата си в Световната банка знам, че при такива операции се връщат средно около 10%. Така че нашите параметри са дори малко над средното.

- Какво друго ви заинтригува при това пътуване?

- Точно, когато отидохме, сирийците въведоха забрана за пушене на открито. Всички разпалено обсъждаха мярката, но стриктно я спазваха. И размера на глобите ме заинтригува - за нарушителя 200 евро, а за собственика на заведението- 1200 евро. А Сирия е по-бедна държава. Казвам това, заради дебата у нас по същия повод.


Визитка

Роден на 13 юли 1970 г.

Завършил езиковата гимназия в град Ловеч

Магистър и доктор по международни търговски и финансови отношения в Мичиганския университет

От 1995 г. работи за Световната банка като главен икономист по финанси и частно дело

Водещ автор на годишния обзор на Световната банка - World Development Report 2002, и на над 70 специализирани статии в най-авторитетните икономически издания в света

Създател на годишния доклад Doing Business Report, най-продаваното издание на Световната банка в над 100 000 копия.

От юли 2009 г. вицепремиер и финансов министър

Женен, с две деца




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница