Необходимостта от интуитивна и лесна навигация в рамките на модула "Урок" наложи внасянето на промени в кода на базовото приложение Moodle



Дата18.06.2018
Размер21.76 Kb.
#74328
Необходимостта от интуитивна и лесна навигация в рамките на модула "Урок" наложи внасянето на промени в кода на базовото приложение Moodle. Табовете позволяват на преподавателите цялостно и в правилен логически ред да обхванат различните страници от модула урок и е една стъпка напред по отношение на интегрирането на класът question type. Табовете са: Редактиране, Преглед, Отчети, Ръчно оценяване (оценяване на есе) и Отлични (оценки). Табът "Редактиране" има за под-табове "Събрано" и "Разгънато". Под-табът "Събрано" е еквивалентен на "Дървовиден изглед" в Moodle. В зависимост от предпочитанията на потребителя, модула "Урок" "запомня" кой изглед е използван последно, което спестява време на преподавателя при съставянето на урок и е много удобно в режим на редактиране.

С имплементирането на тези два под-таба, линкът "Дървовиден изглед" в Moodle става напълно излишен. Поради тази причина беше премахнат от кода и базата данни. Табът "Преглед" е еквивалентена на използвания в Moodle линк "Провека на навигацията". Табът ръчно оценяване (оценяване на есе) е единствения таб който потребителя няма да вижда освен ако няма позволенията на преподавател. Използва се само от преподаватели за оценяване на есета изпратени от студенти. Табът отчети притежава два под-таба "Преглед" и "Подробни отчети" и покозво броя опити които студентът е направил по урокът. Табът "Отлични" се визуализира само когато в настройките на "Урок" още при съставянето му е била включена настройката "Показване на най-висок резултат" Направените в кода и описани тук промени не касаят създаване на нови изгледи и страници а са просто един нов рационален и елегантен начин за достъп до тях.

Планирани задачи свързани със следваща до-разработка на модула са свързани с добавяне на навигационен параметър към импортирането на уроци и тестови задачи в GIFT формат с цел управление на навигацията при импортиране на въпроси от GIFT формат. За решаването на тази задача е необходимо добро познаване на импортните типове. Възможни проблеми са: 1. Метода за идентификация на страниците в рамките на импортния формат за да може да се извършват "преходите" между тях; 2. Необходима е проверка за това дали всички "преходи" са валидни. На този етап в Moodle не се извършва проверка за валидността на преходите между отделните клъстъри, страници и бранч-таблици; 3. Всеки тип въпрос управлява преходите по различен начин. Въпрос от тип да/не има различен преход от въпросите с избор на една от множество алтернативи. Поради това предлагам като решение всички преходи да се дефинират в края на съставянето на въпроса, при такъв подход всеки тип въпрос сам ще опредаля как да бъде използван. На този етап кодът упавляващ преходите е пръснат из целияя модул "Урок" и е много трудно да се създадат нови типове преходи.


Fig.1 Lesson without tabs

Fig.2 Lesson with tabs



Fig.3 Lesson with tabs- “Collapsed view” tab


Fig.4 Lesson with tabs- “View” tab

Fig.5 Lesson with tabs- “Reports view” tab



Fig.6 Lesson with tabs- “View all” tab

Fig.7 Lesson with tabs- “Essay question” type




Fig.8 Lesson with tabs- Manual “Essay question” grading


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница