Непознатият асен златаров



Дата01.01.2018
Размер51.17 Kb.
#39510




НЕПОЗНАТИЯТ АСЕН ЗЛАТАРОВ

Трудно е наистина да се назове област на обществена дейност,  до която Асен Златаров не се е докоснал и в която да не е оставил паметна диря. Златаров допринася значително за развитието  на родната промишленост, селското стопанство и медицината. Със своите реформаторски възгледи той се бори упорито за правата на човека.. С  активното си участие в културния живот на страната, с активната  си научно – изследователска и популяризаторска работа,  с апостолската си дейност като сказчик и оратор той остава  в съзнанието на народа като истински народен просветител и будител.


Предлагаме ви някои интересни и по-малко известни факти от неговия живот:
Кое е родолюбивото в рода на Асен Златаров?

 Кръстен е Иван-Асен в чест на победната битка на Иван Асен ll при Клокотница (Хасковско) на

9 март 1230г. срещу войските на деспот Тодор Комнин. На това име държал най-много баща му,който е завършил право в Италия и е виден възрожденец. Когато е още в Хасково, няколко пъти е получавал по нелегален път писма лично от Васил Левски.

Асен Златаров решава да задържи само името Асен, защото самият той го тълкувал по етимологичен път(подобно на Раковски), че Асен означава “без сянка, чист, непорочен, сияещ”.


 От любов към България и българската наука Асен Златаров отказва не само многообещаващата кариера в Германия, предложена му от проф. Паул. Подобна патриотична проява прави и при следването си в Женева, когато влюбена в него студентка - единствена наследница на собственик на химическа фабрика, му предлага да се ожени за нея. Но Златаров й казва, че не може да остане в Женева, тъй като родната му страна има нужда от него.
Какво е най-характерно за пространната му научно-изследователска и обществена дейност?

 Проф. Златаров е първият български учен, който изучава и популяризира у нас и в чужбина българските храни - леблебия, кашкавал, типично българските сирена, нахут, петмез, зеленчуците и зеленчуковите консерви, гроздето и виното, солта, захарта и хляба.

 Прави изследвания върху хранителните качества на българските сирена и кашкавал, за да бъдат одобрени според международните стандарти и изнасяни в чужбина.

 През 1919 се включва в създаването на Фармацевтичното дружество в България, което подтиква започването на производство на наши лекарствени средства.

 1921 г. публикува “Основи на науката за храненето"; сам и в сътрудничество прави изследвания върху храненето на българското население. Все в този период на изследователска и научна дейност той издава книгата “Хормони и витамини”, в която говори за познатите дотогава осем витамина, а в капиталния си труд “Броматология”(Наука за храненето) прибавя и витамините “В” (1-6). Предлага да се въведе учебен предмет “Правилно хранене” в гимназиите.

 Един анализ на научната дейност на проф. Асен Златаров, като обект на наблюдението е публикуваното му научно творчество, сочи: За 32-годишен период са издадени общо 432 публикации с автор проф. Златаров. Тяхното разпределение по основния им характер показва, че от тях:

 с научен характер са: 175 или 40,6%

 с научно-популярен - 150 или 34,8%


 с обществено-социален - 49 или 11,1%
 с литературно-художествен характер - 58 или 13,5%
Трябва да се отбележи, че творчеството на проф. Златаров не познава тематични граници, което доказва недвусмислено, че той е автор и учен енциклопедист с неизчерпаем научен интерес и желание да популяризира знания. Все пак водещите теми са свързани с преподавания от него предмет и основните му знания - физиологичната химия.
 Асен Златаров участва активно в борбата с алкохолизма у нас и сред младото поколение - първата му статия на тази тема е още от 1920 г.
 Много любопитен факт е интересът на проф. Златаров към химическото оръжие, вече използвано в Първата световна война - брошурата "Химическата война и гибелта на човечеството" (1929), статиите "Химическата война" (1925), "Боевите газове" (1927), "Минният газ гризу" (1929), "Отровните бойни газове" (1931), "Хлорът като боеви газ" (1931), предговорът към книгата "Към бъдещата машинна и газова война" (1932).
 На 25 януари през 1935 г. цар Борис Трети подписва указ, с който у нас се поставя началото на държавното и професионално радиоразпръскване. Тогава се одържавява съществуващото от 1930 г. “Родно радио”, основано от видния български учен проф. Асен Златаров. Идеята е била заимствана от Бертолд Брехт – за радиото като културна сила. Тя е била усвоена от професор Асен Златаров, основателят на радиото в България в неговия любителски период, преди да стане национално.
Нищо човешко не му е чуждо!

 Дружбата му с Евдокия Атанасова, която по - късно става негова съпруга и  спътник в живота, е от студентските  години.На нея е посветена книгата му “Песен за нея”.


 Книгите му “Цветя за него ”и “Песен за нея” карат ученици и студенти да си ги преписват в своите лексикони и да ги прехвърлят после в лексиконите на своите съученички и състудентки. И двете книги са издадени под псевдонима Аура.

За “Песен за нея” авторът сам споделя:”В тая поема е търсено да се обрисува – не в разказ, а в импресия – вечния копнеж на мъжа към Избраницата и в синтез да се представи властта на жената върху неговата съдба.”

Книгата “Цветя за него” се състои от 11 раздела. Всеки раздел носи името на цветя и започва с мото от българси, руски, английски и френски автори на оригиналния език, с който пише съответния автор. Цветята са: Мимоза, Анемона, Мак, Далия, Маргарита, Орхидея, Незабравка, Хризантема, Теменуга, Тъжен, Зарница. Например пред Мимоза стои мисълта на Шели:” Това е чувствително цвете/ в избуялата градина.” Или пред Незабравка цитат от Сюли Прюдом: “Незабравка – с дълги, дълги тайни!” и т.н.
 През 1928 г. по настойчивото настояване на група художници и професора по литература Александър Балабанов Асен Златаров участва в жури за избиране на “Мис България” Конкурсът се провежда в Градското казино в София и за мис България е избрана Люба Йоцова от гр, Враца.
 През 1932 год. в гр. Банкя проф. Асен Златаров създава дом за подпомагане на бедни студенти. За целта е била наета къща и всички разходи по нейната издръжка са се поемали от личните средства на професор Златаров. През 1956 год. правителството създава държавна институция за подпомагане на деца на името на Асен Златаров и този дом съществува и до днес. Първоначално домът се е намирал в Банкя, но тъй като сградата била неподходяща за работа и недостатъчна да побере многото деца през 1962 домът, заедно с цялата документация се премества в София, в кв. Надежда, в сградата на бившето 101-во училище, към което е пристроена допълнителна сграда за спалните помещения.

 .Стефан Маринов – „Писма до България“


Ами преди девети септември 1944 г. имаше го в София един „улав“ професор на име Асен Златаров. Той като обикаляше България да изнася сказки, това разправяше на студентите с червените шапки: Всеки държавен служител трябва да носи на гърдите си една голяма дъска, на която да пише „Аз съм слуга на народа“. И като вле­зе гражданин или гражданка в бюрото на служителя, не служителя да седи разплут като жаба в креслото си и сънливо да подига клепачи, докато по­сетителят или посетителката стоят прави, а точно обратното – посетителят в креслото, а държавният служител прав и леко приведен напред, така че дъската с надписа „Аз съм слуга на народа“ да не ляга върху гърдите му като царска огърлица, а да виси отвесно и при всяко движение да се поклаща като звънец на магарешка шия.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница