Нетехническо резюме



Дата09.04.2018
Размер324.01 Kb.
#64605

Ваканционно селище в м. Чала, землище гр. Чепеларе Нетехническо резюме


нетехническо резюме
Настоящият доклад за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното е изготвен от екип лицензирани експерти в състав: инж. Лидия Борисова Петрова, арх. Красимира Николова Петкова-Илиева, Атанас Томов Згуров, Стили­ян Казалиев и инж. Руска Келевска.

Ръководител на екипа е инж. Лидия Борисова Петрова.


1. Анотация

на инвестиционното предложение


Съгласно инвестиционното предложение, предмет на Доклада за ОВОС е инвестиционно предложение “Ваканционно селище”, предвидено за изграждане в имоти ПИ 137006, 137007 и 137008 в местността “Чала”, землище гр. Чепеларе, обл. Смолянска, с обща площ 21.816 дка.
1.1. Лица за контакти
Възложители на инициативата за изграждане на селището са:

  • “Сомплейс ЕЛС Бългерия” ООД, БУЛСТАТ 115880244, гр. Хисаря, бул. “Христо Ботев” № 25 с управител Бенджамин Чарлс Мейсън.


Лица за контакти:

  • от страна на инвеститора:

ü Румяна Красимирова Омарова – Озкан – пълномощник с адрес ул. “Христо Ботев” № 17, гр. Хисаря – тел. 0898 23 46 54.

ü Стефка Костадинова Маринска – тел. 0301 / 85 805, 0888 394 272




  • от страна на екипа, изготвил доклада за ОВОС:

* инж. Лидия Борисова Петрова – тел. 0301 / 3 39 78;

02 / 92 78 667, и GSM 0889 62 52 34.

Ръководител на екипа, изготвил доклада за ОВОС, е Лидия Борисова Петрова.

Прилагаме удостоверенията за професионална компетентност на ръководителя на екипа, както и тези на експертите, взели участие в изготвянето на доклада за ОВОС.


1.2. Предназначение, мотивация за изграждане
Предназначението на селището е да създаде разнообразна среда за отдих и спорт, в която основен елемент е базата за настаняване. С реализацията на предложението се очаква постигането на по-добро развитие на туризма и зимните спортове в региона, като се допълни комплекса от обекти и съоръжения в к.к. Пампорово и се пренасочи част от потока на посетителите и скиорите в определени периоди към новия ски център.

Ваканционното селище ще бъде с капацитет около 200 бр. легла. По литературни данни за доброто функциониране на селището на всяко легло е необходимо осигуряването на минимум 90 м2 площ с цел оптимално натоварване и не създаване на дискомфорт на обитателите. По този показател селището отговаря на тези изисквания, предвид осигуряването на 109 м2 на обитател.


1.3. Местоположение, съседства,

характер на прилежащите територии
Обектът се намира от дясната страна непосредствено до общински път Пампорово – връх Мечи чал, на около 6 км северозападно от к.к. Пампорово по път и на около 4 км югозападно по въздушна линия от гр. Чепеларе. Достъпът до площадката е от страна на к.к. Пампорово чрез съществуващ асфалтов път и чрез лифтовите съоръжения откъм гр. Чепеларе. Средната надморска височина на обекта е 1820 м, чиято площадка е включена в ОУП на СЦ “Чепеларе”.

Съседни имоти са:



  • ПИ № 137036 – Ливада на наследници на Костадин Атанасов Делисивков

  • ПИ № 137037 – Посевна площ на наследници на Атанас Василев Найденов

  • ПИ № 137024 – Иглолистна гора на наследници на Теофан Георгиев Аргиров

  • ПИ № 1370002 – Посевна площ на наследници на Иван Анастасов Фортев

  • ПИ № 137086 – посевна площ на “Сомплейс елс Бългерия” ООД.


1.3.1. Обща характеристика: площ на имота – 21816 м2, разположен на южен склон. Преобладаваща е тревната и храстова растителност.

1.3.2. Показатели за застрояване:

  • Плътност на застрояване – 30 %

  • Интензивност на застрояване – Кинт. = 1.2

  • Озеленена площ – 50 %

  • Озеленяване – около 10 900 м2

  • Застроена площ – около 6544 м2

  • Етажност – 3 етажа с обща височина Н < 10 м.

Предвижда се изграждане на нискоетажни къщи около 45 броя с максимална височина до 10 метра – до 3 етажа, разположени в самостоятелно обособени парцели. Осигуряват се около 45-50 броя места за паркиране на леки автомобили.
2. Алтернативи

за осъществяване на инвестиционното предложение


2.1. Алтернативи по отношение на местоположението

и строителството
Алтернативите, които могат евентуално да се разгледат, са за оптимално разработване на външния вид на сградите с цел вписването им в архитектурата на региона.

По отношение на използваните технологии за строителство е удачно да се използват най-съвременните, ориентирани към спестяване на енергия и съответно косвено влияещи върху намаляване замърсяването на околната среда.


2.2. Алтернативи по отношение на отоплението
Алтернатива по отношение на отоплението е предвидена от възложителя и тя е комбинирано отопление, основно на ток, резервно на нафта и епизодично като атракция – дърва само за камините в някои общи помещения, механа, бар и др. Този начин на отопление ще въздейства благоприятно в локален мащаб върху имисионния фон на района, който е чист поради липсата на активна промишлена дейност. Изборът на нафта също е удачен вариант предвид относително ниското съдържание на вредни вещества, емитирани в атмосферата, вследствие на нейното изгаряне, високия ù топлинен капацитет и лесното ù транспортиране и съхранение. Високоефективните котли, които се използват в последно време, допълнително намаляват емисиите, изпускани по време на изгарянето на нафтата. Възможно е след допълнително проучване на ефективността на инсталациите инвеститорът да разгледа вариант със слънчеви колектори.
2.3. Алтернативи по отношение на водоснабдяването

и пречистването на отпадните води
По отношение на захранването на селището с питейна вода съществуват две алтернативи. Използването на местен локален водоизточник, разположен на 300 м северозападно от площадката. Другата алтернатива е общо водоснабдяване с припомпване за СЦ “Чепеларе” от к.к. Пампорово.

Най-добрият вариант е централното водоснабдяване.

Алтернативите за пречистване на отпадните води са също две. Първата е изграждане на собствено локално пречиствателно съоръжение на територията на имота и заустване на пречистените води в близкостоящото дере. Другата е свързана с доста повече средства за реализирането, но пък с ниски експлоатационни разходи, а именно реализиране на канализация за отпадни води, включена в бъдещата канализационна мрежа на новия ски център, като пречистването се осъществи с обща пречиствателна станция. Тази алтернатива е най-добрата.
2.4. Алтернативи по отношение на събирането и

оползотворяването на изгребаните земни маси
Оползотворяване на почвите на площадката на инвестиционното предложение е най-добрия вариант. Хумусният слой би могъл да се използва за оформяне на вертикалната планировка. Другата алтернатива е извозването им до место, определено от общината. Предвид разходите за транспорт, оползотворяването им е най добрия вариант.
2.5. Нулева алтернатива
“Нулева алтернатива”, т.е. инвестиционното намерение да не се реализира, не се предлага.
3. Описание, анализ и оценка

на предполагаемите въздействия върху населението и околната среда в резултат от реализацията на инвестиционното предложение


3.1. Компонент Атмосферен въздух

Очакваните изменения в качествата на атмосферния въздух са свързани с два периода:



  • по време на строителството

  • по време на експлоатацията му.

Замърсяване на атмосферния въздух в периода на строителство

Преобладаващо, в периода на строителство въздуха се замърсява с нетоксичен прах и в по-малка степен от отпадъчните газове от работата на двигателите с вътрешно горене на транспортните средства и строителна техника. Основните замърсители са въглеродни оксиди, азотни оксиди, ПАВ и сажди, с количества, които се определят като пренебрежимо ниски.



Замърсяване на въздуха по време на експлоатацията на обекта

Въздействие върху атмосферния въздух по време на експлоатацията на комплекса ще окажат моторните превозни средства.

По данни на инвеститора отоплението на селището ще бъде основно с климатици и камини на дърва в някои от помещенията `резервен вариант отопление на течно гориво-нафта.

При ус­ло­вие, че се во­ди пра­ви­лен ре­жим на го­ре­не и ко­ми­ните са с ви­со­чи­на, от­го­ва­ря­ща на нор­ма­тив­ни­те изис­к­ва­ния, не се очак­ва селището да се бъде из­точ­ник на за­мър­ся­ва­не на въз­ду­ха.


3.2. Компонент Повърхностни и подземни води

Водният ресурс в района на обекта се определя от характерните климатични условия, голямата надморска височина, наличието на горски масиви и релефа. Антропогенните дейности също са определящи за състоянието на водите.

Максималните стойности на оттока на повърхностните водоизточници (реки и дерета) са през месеците март, април и май по време на снеготопенето и проливните дъждове, а минималното през м. август и м. септември. При безвалежни есени се наблюдава маловодие и през м. октомври и м. ноември. Обикновено маловодието е устойчиво и не се прекъсва от високи води.

Подземни води

Подземните води в района са представени от трите генетични типа: карстови, пукнатинни и порови (грунтови).

Най-значителни са карстовите води. В повечето случаи те са безнапорни. Подхранват се главно от валежни и повърхностни води. Характерни за тези води са големите амплитуди във водните им количества.

Площадката на инвестиционното предложение, предмет на доклада за ОВОС, не попада в обхвата на санитарно-охранителните зони на питейните водоизточници, ползвани за водоснабдяване на населените места и к.к. Пампорово.


Водопотребление – питейно-битови води


При брой на обитателите – 200 (легла) се получават следните необходими питейни водни количества:

Qср.дн. = 0.79 л/сек.; Qмакс.дн. =1.19 л/сек

Технически загуби – 20 % от Qср.дн.: 0.20 × 0.79 = 0.16


Отпадъчни канални води


По време на експлоатацията на обекта ще се формират отпадъчни битови води, които се приемат 90 % от водопотреблението. Тяхното количество е следното:

Qср.дн. отп.. = 0.711 л/сек; Qмакс.дн.отп. = 1.22 л/сек

Замърсяването на отпадъчните битово-фекални води по основните показатели по литературни данни се очаква да бъде следното:



СБПК5 = = 158.82 мг/л

СНВ = = 191.18 мг/л

Сазот = = 23.53 мг/л

Сфосфати = = 9.70 мг/л

Основен източник на въздействие върху компонента води могат да бъдат отпадъчните битови води от обекта.

Предлаганият за самостоятелно водоснабдяване водоизточник, разположен съгласно схемата към ПУП на обекта северозападно от площадката, не е проучен. При доказани количествени и качествени показатели и след вземане на разрешение за ползването му от Басейнова дирекция за управление на водите – Пловдив, водоизточникът би могъл да се използва за водоснабдяване на обекта.

Не е доизгрдена цялостно “Водоснабдителна система Мугла – Пампорово”. Извор “Мугленски долен” с минимален дебит 40 л/сек, както и някои от деретата в м. Карлък, не са включени в системата, което през следващите години, ако не се вземат мерки, може да доведе до недостиг от вода в района на курортните комплекси.



Не се очаква отрицателно въздействие от обекта върху подзем­ните питейни води в района, тъй като площадката е извън обхвата на СОЗ.
3.3. Компонент Отпадъци

Строителни отпадъци

Това са отпадъци, които се образуват в периода на строителството на обекта.

На този етап във фаза ПУП-ПРЗ няма информация за очакваното количество строителни отпадъци.

Предполагаемото количество изкопни земни маси ще бъде около 3500 м3. Ще се използват за обратно засипване, за вертикална планировка и за озеленяване на площадката. Излишните скални и земни маси ще се извозват и депонират на место, определено от община Чепеларе.



Битови отпадъци

Този вид отпадъци се образуват както по време на строителството, така и в периода на експлоатацията.



По време на строителството – при норма 120 г/чов./дневно и средно заети около 20 души, за период на строителството – около 10 месеца, ще се генерират:

0.120 кг × 20 бр. работници × 300 дни = 720 кг = 0.72 т/годишно



По време на експлоатацията – в Ръководството за определяне броя и вида на необходимите съдове и техника за събиране и транспортиране на отпадъци, МОСВ, 2004 г., е посочено, че средногодишната норма на натрупване на отпадъци на 1 бр. легло в почивна база е 80 кг при обемно тегло 200 кг/м3.

При 200 бр. легла количеството на отпадъците ще бъде:

200 бр.л. × 80 кг/л. = 16 000 кг/год. = 16 т/год. = 80 м3/годишно

Тези отпадъци ще се събират в найлонови чували и ще се съхраняват в предвидено за тази цел помещение или навес. Ще се извозват периодично за депониране на сметището в м. Теклен дол.

Подлежащите на рециклиране отпадъци ще се събират разделно и ще се предават за вторична преработка (хартия, стъкло, метали, пластмаси).

Освен изброените по-горе отпадъци е възможно да се образуват и някои опасни видове отпадъци – опаковки от бои, лакове, разтворители, използвани лампи и акумулатори, перилни и почистващи препарати.

По експертна оценка очакваните количества опасни отпадъци при строителството и експлоатацията на комплекса ще бъдат незначителни.
3.4. Компонент Геоложка среда (земни недра)

Съгласно картата за сеизмичното райониране на България, площадката на бъдещия обект попада на границата между области със степен на сеизмичност (земетръсност) VІІІ-ма и VІІ-ма по скалата на Медведев, Шпонхойер, Карник (МШК) с коефициент съответно Кс = 0.15 и Кс = 0.10. Препоръчваме при проектирането да се възприеме Кс = 0.15 с оглед на по-голяма сигурност.

В обхвата на площадката и в района около нея не се наблюдават свлачищни явления и процеси.
3.5. Компонент Вредни физични фактори

Автотранспортният шум представлява около 80 % от всички шумове, които проникват в местата за пребиваване на човек.

Работната площадка на ваканционното селище ще се явява източник на шум, излъчващ в околната среда нива около и над 90 dBA, в непосредствена близост до групите машини, съоръжения и инсталации, които могат да се разглеждат като точков или площен източник на шум, в зависимост от разположението им върху площадката.

Най-съществено въздействие нивото на шума ще окаже на обслуж­ващите строителната и транспортна техника. В този аспект трябва да се наблегне на личните предпазни средства.


3.6. Компонент Земи и почви

Почвите в района са планинско-ливадни и кафяви горски. Спадат към Планинската почвена зона на България. Категорията им се определя на Х-та. В района няма замърсени, нарушени и ерозирали почви.

Върху почвите ще има въздействие при извършване на изкопни работи, при прокарване на линейните обекти, при евентуални взривни работи. Възможно е вторично замърсяване на почвите с горива и масла от работещата строителна и транспортна механизация.

За предотвратяване на въздействието се предвижда осъществяване на ре­кул­тивационна дейност след завършване на строителството. Ежедневно ще се извършва проверка на работещата строителна и транспортна механизация с цел предотвратяване вторичното замърсяване на почвите с горива и смазочни масла.


3.7. Компонент Биологично разнообразие

Растителен свят

От рас­ти­тел­но-ге­ог­раф­с­ка глед­на точ­ка районът е ви­со­коп­ла­нин­с­ки – в не­го пре­об­ла­да­ва иг­ло­лис­т­на­та гор­с­ка рас­ти­тел­ност.

Поради плътната покривка от житни треви, разнотревието върху трите парцела и в съседните изоставени посевни площи и ливадите по време на извършения оглед не се отличава с голямо видово разнообразие. Върху цялата площа на трите имота няма дървета. След спиране на ползването на поземлените имоти като посевни се е извършило самозалесяване на голям брой смърчови и бялборови дръвчета и на малък брой храсти – обикновена хвойна.

При строителство на къщите на ваканционното селище, неминуемо ще се унищожи тревистата растителност върху работната площ. Почвата от изкопите за основите ще бъде складирана на определени участъци за последващо извършване на рекултивация. След приключване на строителството ще бъде изпълнена вертикална и хоризонтална планировка на терена и затревяване с местни растителни видове.

Препоръчително е паркингът за леките автомобили на почиващите да не се покрива с асфалт, а с мрежовидни бетонени плочи, чиито отвори естествено ще се затревят.

При про­кар­ва­не на водопровода от разстояние около 300 метра временно ще се унищожи растителност върху 300 м2. Ка­на­ли­за­ци­ята за от­пад­ни во­ди ще преминава по бермата на съществуващия асфалтов път към к.к Пампорово, поради което няма да се унищожи растителна извън обхвата на обекта.


Животински свят

Засиленото човешко присъствие (оживен ски център с лифт, ски влекове, четири големи ски писти, ски пътеки, временни търговски обекти за обслужване на скиорите) оказват отблъскващ ефект върху преобладаващия брой животински видове в непосредствена близост до ски съоръженията. Животинският свят върху територията на самите имоти не се отличава с голямо видово богатство.

Върху самата територия на парцела възможностите за развитие на земноводни са ограничени. Потенциални представители на влечугите са: зелен гущер, стенен гущер), усойницата.

Видовете птици в района около бъдещото ваканционното селище са представители на горските птици.

За­силената спортно-туристическа активност (особено през зимните месеци) и създадената туристическа инфраструктура в района ограничават възможността за постоянно обитаване на територията на коментирания обект от представители на едрата бо­зайна фауна (мечки, вълци, диви прасета). Липсата на стари дървета с хралупи или други подходящи местообитания в пределите на разглежданите имоти не предоставя условия за живот на прилепи.

Хранителната база, която предоставят околните селскостопански и горски площи, е предпоставка за развитие на дребни бозайници.

Ще се извърши трайно или временно унищожаване на местообитания на безгръбначни животни. При огледа на имотите не бяха открити мравуняци.

Върху дребните бозайниците в района ще действа факторът безпокойство от извършването на строителните дейности и работата на строителната механизация и временно унищожаване на част от местообитанията им.


3.8. Компонент Ландшафт

Разположен е върху земеделски за сега земи, които при реализация на инвестиционното намерение ще променят сегашното си устройствено предназначение в район за рекреационна дейност. Възможните изменения на условията, влияещи на устойчивостта на ландшафта, са нищожни и в зависимост от това средата се приспособява към антропогенните въздействия.


3.9. Компонент Здравно-хигиенни аспекти на околната среда

Потенциални рискове за здравето на работниците могат да се появят основно по време на строителството на обекта в резултат от неспазване указанията за работа по отделните строителни процеси.

Основните дейности, за които е предназначен бъдещият обект – отдих, туризъм и спорт, дават основание да се очаква положително въздействие върху здравето на обитателите на селището.

Поради горните обстоятелства не съществува здравен риск за населението от най-близко разположените селища – гр. Чепеларе и с. Проглед, както и за обитателите на бъдещия обект.

Площадката на инвестиционното предложение не попада в обхвата на СОЗ на питейни водоизточници.
3.10. Компонент Защитени територии

В близост до обекта няма защитени територии.

Най-близко разположената до бъдещото ваканционно селище защитена територия е природната забележителност Смолянски езера. Намира се на разстояние около 12 км по въздушна линия южно, в зем­ли­ще­то на гр. Смо­лян. На разстояние около 15 км югоизточно се намира защитената местност Рожен, а 15 км по въздушна линия в северозападна посока се намира природната забележителност Чудните мостове, в землището на с. Орехово.
3.11. Компонент Материално и културно наследство

В близост до обекта няма културни и исторически паметници, които да бъдат засегнати от експлоатацията на обекта. По шосето за КК”Пампорово” на 9км посока юг има средновековен некропол и на 3км – юг в м-ст „Чипоския хан” средновековно селище, които са археологически паметници от местно значение.


4. Мерки,

предвидени да предотвратят, намалят или, където

е възможно, да прекратят вредното въздействие

върху околната среда и населението






Мерки

Период на

изпълнение

Резултат

По отношение на атмосферния въздух

1.

Оросяване на площадката по време на сухо и ветровито време при извършване на изкопни и други строителни работи

С

Избягване разнасянето на прахови емисии в атмос­фер­ния въздух

2.

При изграждането на зелената сис­тема да се предвиди участие на ви­дове с прахозадържащ ефект

С

Ограничаване на неорганизи­раните прахови емисии от площни източници

3.

Поддържане на график за редовно изминане на вътрешноалейната пътна мрежа

Е

Ограничаване разпростране­нието на прахови емисии

4.

Повишаване топлоизолационните качества на сградите, употребата на прозорци със стъклопакет

П

Подобряване топлоизола­ци­ята на сградите намалява раз­хода на гориво, съответно – замърсителите на въздуха

5.

Ориентацията на сградите, съобра­зена с посоката на преобладава­щите ветрове и слънчевото греене

П

Икономия на употребявана енергия за отопление и охлаждане на обитаемите помещения

6.

Рационална организация на вътрешно­-тран­спортните комуникации за ком­плекса

П

Подобряване пропусква­е­мост­та на транспортните средства

7.

Квалифициран обслужващ персонал

Е

Недопускане на аварии, съот­ветно замърсяване на възду­ха от дефектирали машини и съоръжения

Подземни и повърхностни води

1.

Да се направи хидро-геоложко и инженерно-геоложко проучване на площадката на обекта

П

Уточняване техническите параметри на геоложката основа и нивото на подпоч­вените води и предотвратя­ва­не на евентуалното им въз­дей­ствие върху строителните дейности и експлоатацията на обекта






Мерки

Период на

изпълнение

Резултат

2.

Да се изготви ПОИС, като се обърне внимание на: минимизиране обема на земните работи, водоотвеж­дане­то на скатните води, зачимяване и затревяване на постоянните откоси, безопасно извършване на СМР

Преди започване на строителството

Безопасно извършване на СМР и предотвратяване въз­никването на неблагоприятни въздействия върху околната среда

3.

Да се проектира и изпълни калонефтозадържател за замърсените дъж­довни отпадъчни води в района на паркинга.

П

С


Постигане на необходимия пречиствателен ефект и опаз­ване от замърсяване на поч­вите и водоприемника, в т.ч. на околната среда

4.

Канализационните мрежи да се про­ектират с полиетиленови тръби ви­со­ка плътност и да се изпълнят ка­чес­твено, с оглед недопускане на течове

П

С


Предпазване на подземните води от замърсяване

5.

Проектиране и изграждане на надеждна водоплътна обваловка с необходимия обем за съдовете (резервоарите) за съхранение на нафта

П

С


Предпазване от замърсяване на почвите, подземните и повърхностните води при евентуални аварийни ситуации и течове от съдовете за нафта

6.

Проектиране и изграждане на пречиствателно съоръжение за биологично пречистване на отпадъчните води от обекта

П

С


Предпазване от замърсяване на повърхностните и подземните води

7.

Да се проектират и изпълнят отводнителни канали и дренажи откъм северната и североизточната част на площадката с цел извеждане на скатните води извън територията на обекта

П

С


Предпазване от ерозия и наводняване на района на площадката

Вредни физични фактори, шум, вибрации

1.

Трасиране на пътните артерии при рационално използване шумозащит­ните качества на естествените елементи на релефа на местността (падини, възвишения, наклони и др.)

П

Намаляване нивото на шума

2.

Засаждане на допълнителна подхо­дяща растителност около пътната връзка

П

Е


Намаляване нивото на шума и праховите емисии

3.

Направа на гладки асфалтови и ас­фалто-бетонни настилки на обслуж­ващата пътна връзка

П

Снижават шумовите емисии






Мерки

Период на

изпълнение

Резултат

4.

Изготвяне на правилник за вътреш­ния ред на обекта

Е

Намаляване нивото на шума

5.

Работниците да бъдат снабдени с лични шумозащитни средства

С

Гаранции за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд

Отпадъци

1.

Определяне на подходящо място или помещение за съхранение на отпадъците от обекта

П

Минимизиране отрицателния ефект от отпадъците

2.

Внедряване и реализация на систе­ма за разделно събиране на отпа­дъ­ците в съответствие с общинска­та програма за УО

Е

Екологосъобразно оползо­творяване на отпадъците

3.

Оползотворяване на излишните земни маси в съответствие с общинската програма за УО

С

Екологосъобразно оползотво­ряване на отпадъците

4.

Сключване на договор с общин­ската фирма по чистотата за из­воз­ване и оползотворяване на отпа­дъ­ците от обекта

Е

Изпълнение на изискванията на ЗУО

5.

Да се разработи Програма за управ­ление на отпадъците на комплекса съгласно изискванията на чл. 29 от ЗУО

П

Минимизиране отрицателния ефект от отпадъците

6.

Излишните земни маси да се изпол­зват за запръстяване на съществу­ващите депа, рекултивация на нере­гламентирани депа или моделиране на терени

С

Изпълнение на предвидени с общинската програма за УТБО дейности

7.

Писмено искане до Кмета на общи­ната за маршрута на извозване на отпадъците и мястото на депони­ране и/или третиране

С

Е


Изпълнение на изискванията на ЗУО

8.

Подовете на помещенията за съ­хра­нение на дезинфектанти и ве­щества с опасни свойства да са с устойчиво на химикали покритие и с влагозадържаща способност

С

Елиминиране риска от въздействие върху средата






Мерки

Период на

изпълнение

Резултат

9.

Смазочни материали да не се съ­хра­няват в близост до пожаро­опасни места

Е

Изпълнение изискванията на БХТПБ

По отношение на геоложката основа

1.

Проектирането на обекта да се съо­брази с резултатите, изводите и пре­поръките в бъдещия доклад за инженер­но-геоложкото проучване и с изиск­ванията на “Наредба №1/01.09.1996 г. за проектиране на плоско фунди­ране”,

П

Изпълнение на изискванията на нормативната уредба

2.

Изпълнението на дълбоки изкопи и високи насипи да се осъществява въз ос­нова на индивидуални про­екти, включващи стабилитетна оцен­ка на откосите

С

Гаранции за минимизиране на въздействието върху геоложката среда

3.

Изготвяне проект за буровзривни работи

П

С


Осигуряване максимална защита на компонентите на околната среда по време на изпълнение на буровзривните работи

4.

По време на строителството и ек­сплоатацията да не се допуска разливане на нефтопродукти от стро­ителни и транспортни средства

С

Недопускане проява на физи­ко-геоложки явления и проце­си и предпазване на подзем­ните води от замърсяване

5.

Изготвяне на инженерно-геоложки доклад за площадката

П

Спазване на нормите за проектиране

По отношение на земите и почвите

1.

Отнемане на чимовете и хумусния хоризонт и депониране отделно от останалата земна маса

С

Използване по предназначение – при създаване на нови тревни площи (норм. изисквания)

2.

Разделно депониране на земните маси – повторно връщане за моде­лиране на терена или засипка на сметища

С

Използване на излишните зем­ни маси за възстановяване на нарушения от строителството. Оформяне на граничните отре­зи с цел недопускане на ерозия

3.

Изготвяне проекти за вертикална планировка и озеленяване на площадката

П

С


Гаранции за минимизиране въздействието върху почвите

4.

Излишните земни и скални маси и строителните отпадъци да се депонират на предварително определено от Община Чепеларе място.

С

Минимизиране на въздействията върху почвите






Мерки

Период на

изпълнение

Резултат

5.

Изпълнение на техническа и биоло­гична рекултивация по трасетата на линейните подобекти – канализа­ция, водопровода, ел. провод и пътен подход.

С

Предпазване от ерозия

6.

Рекултивиране терена на местата на изкоренените дървета чрез извадените преди това чимове

С

Максимално възстановяване на околната среда

7.

При взривяване да се използват защитни съоръжения от гумено-транспортни ленти, греди и дъски, затрупани с чували с пясък

С

Предпазване нарушаването на почвената покривка на територията на обекта и съседните такива от извършваните взривни работи

8.

Ежедневна проверка и контрол на работещите на обекта строителни и транспортни машини и незабавен ремонт на същите при наличие на течове от ГСМ.

С

Предпазване от вторично замърсяване на почвите с горива и масла.

По отношение на биологичното разнообразие

1.

Извършването на основните строи­телни дейности да се извърши из­вън размножителния период на пти­ците (април, май)

С

Запазване популациите на птиците в района на обекта

2.

При извършване на рекултивация и оформянето на терените за озеле­няване да се използват местни рас­тителни видове

С

Запазване на типичната за района растителност и инте­гриране на обекта в ландшаф­та

3.

Вместо да се асфалтира, препоръчително е паркингът да се покрие с мрежовидни бетонени плочи, отворите на които естествено ще се затревят.

С

По този начин ще се избегне оформянето на голямо асфалтово петно в средата на имотите

По отношение на ландшафта

1.

Ограничаване височината на сградите до максимум три етажа, определени откъм ниската част на ската и използване на естествени материали за фасадно оформление – дърво, камък и др.

П

С


Осигуряване подходящо вписване на сградите към заобикалящата ги природна среда






Мерки

Период на

изпълнение

Резултат

2.

Стъпаловидно разположение на сградите по наклона на ската и използване на архитектурни елементи и детайли в духа на родопската архитектура

П

С


Минимизиране обема на изкопите и по-добро ландшафтно приспособяване на обекта към прилежащата среда

3.

Проектиране и изпълнение на подходящо озеленяване с местни растителни видове и вертикална планировка, съобразена с теренните дадености на площадката


П

С


Осигуряване на максимална адаптация на обекта към околната среда в района

По отношение на културно-историческото наследство

1.

При реализация на инвести­цион­но­то предложение изкопните работи да се извършват при спазване на чл. 18 от ЗПКМ

С

Създаване на гаранции, че ако при провеждане на стро­ителните работи се установи наличие на археологически структури или движими наход­ки, ще бъде възможно взема­не на необходимите норми

2.

При евентуално попадане при из­пълнение на изкопните работи вър­ху градеж или находка, да се спре работата и да се уведоми незабав­но Общината и Историческия музей.

С

Гаранции за опазване на културно-историческото наследство.


Заключението на експертите по ОВОС е:
Считаме, че при спазване на дадените от експертите препоръки, забележки и ограничения, въздействията от “Ваканционно селище”, предвидено за изграждане в имоти ПИ 137006, 137007 и 137008 в местността Чала, землище гр. Чепеларе, обл. Смолянска, с обща площ 21.816 дка върху компонен­тите и факторите на околната среда ще бъде незначително, съгласно действа­щите в страната норми и стандарти.


РЪКОВОДИТЕЛ:

(инж. Л. Петрова)


ЕКИП

ЛИЦЕНЗИРАНИ ЕКСПЕРТИ:

1.

(Ат. Згуров)



2.

(Ст. Казалиев)

3.

(арх. Кр. Петкова)



4.

(инж. Руска Келевска)






Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница