Нов контрол за скъпите лекарства



страница1/11
Дата11.04.2018
Размер0.73 Mb.
#66785
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
Пресклипинг: „Здравеопазване”
20.05.2015




Нов контрол за скъпите лекарства


Няма да ставам кмет, отсече здравният министър
Здравният министър Петър Москов представи нова идея за контрол на скъпоструващите медикаменти, които се използват в болниците.

Здравните инспектори в страната ще броят празните опаковки и ампули от скъпите лекарства и така ще се следи за злоупотреби и нелегалната им продажба. Така, ако бройките, които са закупени, съвпадат с използваните бройки в пликовете, значи няма злоупотреби.

По думите на Москов опаковките ще бъдат събирани в по-малки, също толкова обезопасени, прозрачни пликове. "Имаш толкова пациенти, накрая трябва да има такова количество празни флакони, даде пример здравният министър. Москов бе категоричен, че няма да стане "кмет на София, папа на Рим и генерален секретар на НАТО". Името му се спрягаше като номинация на ДСБ. Междувременно в отворено писмо във фейсбук съпругата на натовец номер 1 Гергана Паси обяви също, че Соломон Паси няма да участва в изборите за кмет на София. Бившият ни външен министър бе номиниран от Д БГ за общ кандидат на Реформаторския блок, но не бе одобрен от ДСБ.

ГЕРБ вика Москов за реформата

Депутатите от парламентарната група на ГЕРБ ще привикат здравния министър Петър Москов на заседание на групата им идния вторник. Това са решили те вчера, научи "Стандарт". Причината за изслушването на здравния министър бил фактът, че предложенията за здравната реформа не били съгласувани и представени по надлежния ред. Малко по-рано през деня премиерът Бойко Борисов поиска от Москов да проведе разговори с различните синдикати и заинтересовани страни, както това се правело по отношение на пенсионната реформа.



Най-малко 3 минимални заплати за сестрите


Министерството да създаде структура за здравни грижи, предлага Милка Василева
Най-ценният капитал на здравната система са хората в нея лекарите и сестрите. Те обаче все по-често стягат куфари за чужбина. Затова "Стандарт", Дарик радио и Министерство на здравеопазването (МЗ) застават зад каузата да ги запазим в България. И подемат кампанията "Млад медик". На 21 май, четвъртък, ще съберем на една маса власт, болнични мениджъри, ректори, лекари, сестри и пациенти. За да потърсят заедно рецептата за по-достойно бъдеще на младите специалисти в бяло.

Преди първата национална дискусия в рамките на "Млад медик" потърсихме отговорите на някои от най-наболелите въпроси. Само заради пари ли емигрират медсестрите? И какви мерки ще ги спрат да си купят еднопосочен билет за Западна Европа? Днес отговорите дава Милка Василева, председател на УС на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

Нужни ли са на системата за здравеопазване медицински сестри, акушерки, лаборанти, фелдшери, рехабилитатори? Ако да, то тогава защо се говори само за болници, директори, легла и лекари? Къде е мястото на професионалистите по здравни грижи в болниците и в извънболничната помощ? Нужни ли са на българите освен лечение, грижи за децата, за бременните, грижи в дома за болни след активното лечение?

За да не присъстваме само в черните статистики като изчезващ вид, за да заемем достойното си място в системата, за да се грижим за хората в България, а не по света, ние настояваме:

1. Стартовата заплата на професионалистите по здравни грижи да бъде 3 минимални работни заплати за страната.

2. Да се изяснят нуждите от професионалисти по здравни грижи на регионално и национално ниво.

3. Да се регламентират нормативно квалификацията и процесът на продължаващо обучение на нашите професии.

4. Да се наложат нормативно стандарти за здравни грижи.

5. Контролът по здравните грижи да бъде възложен на ръководителите по здравни грижи.

6. Да се създаде структура в Министерство на здравеопазването по здравни грижи.






МЗ засилва контрола в болниците заради черния пазар на лекарства


НЗОК плаща скъпи медикаменти, които не стигат до пациентите, а се продават нелегално в ЕС

Янина Здравкова
Серия мерки за контрол и пряко наблюдение на болниците планира здравното министерство, за да прекрати кражбите на лекарства, предимно за онкологията. Сред тях са дори броене на празни опаковки и онлайн следене на пътя на изписваните препарати.

Министър Петър Москов припомни полицейска акция от миналата година в болница във Варна. Тогава директорът на лечебното заведение е заловен да продава скъп онкомедикамент на фирма. Същото лекарство обаче се води отпуснато на пациенти и платено от здравната каса. Москов не разказа схемата, но подозренията са, че става дума за нелегален паралелен износ. Скъпи препарати, при това платени от здравната каса, се крадат от болниците и се продават на фирми, които ги изнасят в страни от ЕС. Печалбата им е сериозна, тъй като там цените преди облагането с ДДС са по-високи, отколкото у нас. Неофициално се твърди, че пациенти, за чието лечение е платила НЗОК, получават физиологичен разтвор вместо препарат за химиотерапия.

Срещу тази практика министерството планира серия мерки. До 2 месеца на държавните болници ще бъде раздаден софтуер, с който да може да се проследява в реално време пътят на всяка отпусната опаковка и на всеки скъп консуматив. "Ще се следят лекарствата от влизането им в склада на болницата, през болничната аптека, след това от кого са изписани, от коя сестра са взети за кой пациент, в коя стая", поясни Москов. "Софтуерът ще е част от цялостна система на наблюдение на разходите за болниците изобщо - както на конкретните позиции, така и на средните постигнати цени на лечение", допълни зам.-министърът Бойко Пенков. От друга страна, МЗ ще издаде и препоръки за лекарствената политика, които ще трябва да се спазват. В самото министерство ще има хора с оторизация да следят разходите в реално време. Ако се забележи рязко отклонение от средните разходи за системата, първо ще се иска обяснение. "При установяване на сериозни нарушения на финансовата дисциплина ще сменям директори, докато не се въведе контрол", закани се Москов.

МЗ планира и да се слагат уникални кодове на всяка лекарствена опаковка, която влиза в болниците. "Така тя ще може да бъде проследена от склада до пациента и да се види, ако е чукната на касов апарат в Германия", каза още министърът. Планира се още една мярка - следене на празните флакони лекарства в онкологията. В момента те се изхвърлят в големи тъмни чували и се предават на фирми за третиране на опасни биологични отпадъци, които ги обработват. Занапред те ще се изхвърлят в прозрачни пликове за по 10 флакона, които ще се отчитат и броят от регионалните здравни инспекции. Така може да се засече дали лекарство е било използвано по предназначение, смята Москов.



ПРОТЕСТИ

Министър Москов намекна, че протестите срещу сливането на онкодиспансерите с многопрофилните болници са заради мерките срещу нелегалната търговия с онколекарствата. В момента диспансерите поемат сериозна част от химиотерапията на раковите пациенти, а при евентуално сливане с болниците тази дейност ще мине под обща шапка. "Значи ние можем да се отделим в комплексен онкологичен център или в специализирана болница и да извършваме нискоразходната и високодоходна дейност по изписване на скъпи лекарства - ако изписваме лекарствата на определена фирма, ни пращат на конгрес на Карибите и това е добре и трябва да бъде толерирано. Или трябва да ви бъде вменено задължението, ако правите едното, да правите и другото?", възмути се той.

Нито една дейност на диспансерите няма да бъде закрита, идеята е пациентите да получават на едно място комплексна грижа - от операция през химиотерапия, рехабилитация, изследвания, последващо проследяване до палиативни грижи, ако се наложи, каза още министърът. Само болници, които могат да гарантират, че ще осигурят всичко това на пациента - сами или чрез договори с други лечебни заведения, ще получават пари от НЗОК, обяви той.







Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница