Нови критерии за здравните вноски на бедните



Дата23.10.2018
Размер364.07 Kb.
#94592
19.03.2015




Нови критерии за здравните вноски на бедните

Здравното, социалното и финансовото ведомство разработват критерии кои граждани ще влизат в групата на социално слабите, чиито здравни вноски да покрива държавата. Това съобщи вчера здравният министър д-р Петър Москов в парламента. Д-р Хасан Адемов (ДПС) контрира, че и сега има такива критерии, а държавата осигурява българите с право на социално подпомагане. Но трябва да се реши въпросът с трайно безработните, които не отговарят на изискванията за помощ, но могат да погасяват здравните си вноски.

Целта на съвместната работа на трите министерства е да се даде възможност на хората, които са на прага на бедността, чрез Агенцията за социално подпомагане да не изпаднат от здравната система, поясниха от МЗ за "Труд".
Д-р Мариана Симеонова, директор на изпълнителната агенция по трансплантации:

Дарителството е в душата на българина

Донорството и трансплантациите са задача на цялото общество: ако искаш да получиш, трябва да си готов да дадеш. Донорството няма цена. То е дарение и спасение от един човек за друг. Дарителството е в душата на българина, благородството и човеколюбието също. Недостатъчна е само информацията за същността на донорството на органи, за да може всеки българин приживе да вземе своето решение дали би искал да продължи доброто и след смъртта си.

Трябва да се поклоним пред всички хора, които отивайки си от този свят, оставиха частица от себе си да живее в някой непознат, и на техните близки, които в най-тежкия за тях момент взеха благородното решение да дадат живот на други хора.

Да благодарим на лекарите, които се борят за спасяването на всеки един човешки живот и когато това е невъзможно, продължават борбата за тези, които чакат последния шанс да бъдат излекувани чрез трансплантация.


Д-р Красимир Бинев, лекар - координатор по донорство от столичния "ПИРОГОВ":

Никой не е застрахован и може да стигне до трансплантация

Донорството и трансплантациите засягат всички. Всеки от нас е потенциален реципиент - може да се нуждае от трансплантация и животът му да зависи от решението на някой непознат. Има два вида смърт - сърдечна и мозъчна. Мозъчната смърт не е много често явление. Лекарите се борят за живота на всеки пациент в реанимация. При кома, след черепно-мозъчна травма или мозъчен кръвоизлив, са нарушени мозъчната функция и съзнанието. Част от тези хора се възстановяват, други загиват от травмата или тежките усложнения, но не винаги има мозъчна смърт. Органна трансплантация може да се извърши само от починали с мозъчна смърт, която се доказва в течение на часове по протокол и документите се съхраняват 30 години. Мозъчната смърт настъпва, когато е преустановено кръвообращението на мозъка - отпада регулацията на всички органи и системи и само сърчицето може да бъде поддържано още известно време с медикаменти и специална апаратура.

Има хора, които се страхуват, че ако болният е смятан за потенциален донор, няма да бъде лекуван. Мозъчната смърт се диагностицира в хода на лечението и борбата за спасяване на пациента. Ако пациент с тежка мозъчна травма или мозъчен кръвоизлив не е лекуван с всички средства, известни на съвременната медицина, той не може да бъде донор, защото клетките на органите ще бъдат вече увредени. Когато отпадне регулацията на централната нервна система, поддържането на органите е изключително трудно и ограничено във времето, понякога само няколко часа. Когато се надвиши дозата на лекарствата за поддържане в стремеж да запазим сърдечна дейност за още известно време, не може да се трансплантира орган, дори и да имаме съгласието на близките.


Д-р Валентин Маринчев, лекар - координатор по донорство от университетската болница "Св. Марина" във Варна:

Частица от теб може да бъде за някого целият свят

Ненапразно това е логото на националната кампанията за донорството в България. Даряването на органи или клетки е проява на висша форма на хуманност. Даряването на органи спасява човешки живот, а това на клетки помага за създаване на нов живот.

Темата за донорството е недостатъчно дискутирана в България. Системата, която прави възможно осъществяването на донорство, е доста сложна и включва много специалисти – анестезиолози - реаниматори, невролози, радиолози, лаборатория, екипите от хирурзи, извършващи трансплантацията и др. С доказването на мозъчна смърт се потвърждава необратимостта на състоянието на пациента. Един от най-важните и най- тежки етапи е разговорът с близките на починалия човек и получаване на тяхното съгласие за донорство.

Донорската база във Варна, в която аз работя, е една от основните в страната. Ролята на координатора по донорство е доста комплексна. На него се падат отговорностите за поддържане на сърдечната дейност на починалия в мозъчна смърт човек с медикаменти и апаратура за изкуствено дишане, което е изключително трудно и ограничено във времето. Провеждат се много и специфични изследвания, за да не се допусне пренасяне на тежки заболявания чрез трансплантирания орган. Това са дейности, които трябва да се извършат много стриктно, но и бързо, по всяко време на денонощието и изискват много отговорност и физически сили. Но най-тежък за нас остава разговорът с близките, в който трябва да им обясним, че техният роднина или близък е починал, състоянието е необратимо и да ги информираме за възможността да дарят негови органи. При този разговор обясняваме на близките подробно какво е мозъчна смърт, процедурата по вземане на органи при съгласие от тяхна страна и им оказваме пълна психологическа подкрепа. Този момент е един от най-тежките за нас в целия процес поради факта, че от една страна съобщаваш за загуба на любим човек, а в следващия момент искаш от тях да вземат изключително трудно решение. Решението за даряване на органи от близък човек се взема, за да се помогне на нуждаещите се хора, но доста често има и важен психологически ефект върху близките на донора, защото чрез този акт те оставя частица от техния близък да живее. И пред силата и благородството на тези хора ние се прекланяме.

Какви са основните проблеми в сферата на донорството и трансплантологията.

На първо място е информираността на обществото. Много е важно хората да разберат,че донорството и трансплантациите са съвременен метод на лечение, който е ежедневие във всички развити страни; че не може да се извършват злоупотреби в тази област, тъй като всички етапи и процеси се осъществяват от много екипи (над 50 човека от началото на ситуацията до трансплантациите) и се спазват и документират стриктно, съобразени с действащата законова и нормативна уредба на Р.България. Тук според мен е мястото на медиите. Нужно е по-широко информиране и дискутиране на теми, свързани с донорството. Нужно е да се създаде увереност, че този дълъг, труден и емоционално тежък процес се прави само и единствено с цел да се помогне на нуждаещите се. Трябва хората да приемат акта на даряване на органи като свое право, чрез предварителни разговори в семейството. Трябва да се върне доверието в системата и в лекаря. Няма по-тежко за един лекар, от това да загуби битката за един човешки живот, въпреки че е вложил всичко в нея. И ако донорството е единственият шанс да остане жива частица от този човек, значи все пак битката не е загубена.



Д-р Вуцов взел диплома за кардиолог с измама

Дипломата на д-р Иван Вуцов от Стара Загора за придобита специалност по кардиология е фалшива и е получена чрез измама. Това заяви вчера пред БНР зам.-ректорът на Медицинския университет в София проф. Алексей Алексеев. Именно с лъжливия документ Вуцов станал завеждащ отделението по инвазивна кардиология в Университетската болница в Стара Загора.

Алексеев разказа как преди години докторът обявил в пресата, че дипломата му за специалност "Вътрешни болести" е изгубена и поискал дубликат от Медицинския университет. После - с номера на дубликата се сдобил с фалшивото свидетелство за специалност по кардиология. Представил го пред държавната изпитна комисия и настоял за разрешение да се яви на изпит по инвазивна кардиология. След кратък курс придобил сертификат за инвазивен кардиолог. Когато служители на МУ разбрали за измамата, отнели правомощията на Вуцов за кардиолог и инвазивен кардиолог.

По пътеките на здравето


Разказ от първо лице на един злополучен пациент

Ясен Бориславов
"Болницата е особено място. Тук човек разбира неща, които другаде не биха му хрумнали. Болният, особено ако е с тежка диагноза, губи част от човешката си същност. Превръща се в придатък към диагноза, носител на заболяване. Освен това този облечен в пижама окаяник иска да знае какво точно се случва с неговото тяло и задава въпроси, от които лекарите най-често се отегчават."

През септември м.г. навърших 50 и дотогава винаги съм се смятал за напълно здрав. Най-много някоя настинка да ме събори през зимата. От няколко години имах високо кръвно налягане, което личният ми лекар диагностицира като есенциална хипертония (т.е. с неизвестна причина). Явно бях привикнал, защото дори при високи стойности не го усещах. Към края на миналото лято обаче почувствах постоянна умора и отпадналост. При изкачване на стълби умората се превръщаше в безсилие. Към края на септември отидох при личния си лекар, който ми пусна стандартните изследвания за кръв и урина. Погледна резултатите и каза, че нищо ми няма. Аз не ги погледнах, тъй като му имах доверие."

Следващите два месеца състоянието на Ясен се влошава и в безсънните нощи сам се диагностицира по интернет. Стига до извода че има нисък хемоглобин. Отива със старите изследвания при личния си лекар.

"Попита ме кой ми ги е дал. Казах му, че е той... Видимо притеснен, докторът ми каза, че трябва да вляза в болница. Избрах си "Александровска", защото според мои познати там били най-добрите...

На 15 декември докторът в "Александровска" обилно наруга личния ми лекар. Обясни ми, че още преди години, когато съм имал оплаквания от високо кръвно налягане, е трябвало да ме изпрати да си прегледам бъбреците. Два часа по-късно бях настанен в Четвърта нефрология на "Александровска". Шефът на клиниката ми поднесе диагнозата - хронична бъбречна недостатъчност. Бях шокиран. Попитах какви са изгледите нещата да се върнат назад. Отговорът беше "трансплантация".

На 16 декември вече бях на хемодиализа. Поставиха ми катетър на дясното бедро... Докато седях на креслото за диализа, професор от клиниката ме попита какво работя. Като разбра, че съм журналист, ме попита дали одобрявам медийните атаки срещу лекарското съсловие. Тогава му казах, че не ги одобрявам, но сега бих се изразил по-сложно. И по-аргументирано."

През следващите диализи Ясен усеща, че нещо с катетъра му не е наред. На 22 декември го изписват, а на 25-и (Коледа) при поредната диализа се установява, че катетърът е инфектиран. Бликва кръв. Закарват го в спешното отделение, спират кръвоизлива и му предлагат хоспитализация.

"Отказах, защото не се чувствах чак толкова зле и освен това бях много ядосан. Все пак не аз си бях поставил злополучния катетър. Подписах съответните документи, снемащи отговорност от болничните власти и си тръгнах. Сбърках. Два часа след като се прибрах, кръвта бликна отново. Десет минути по-късно пак бях в болницата. В спешния кабинет ми спряха втория кръвоизлив, а малко след това отново лежах в Четвърта нефрология. Вечерта дупката от катетъра пак прокърви и извикаха съдов хирург от друга болница. Явно го бяха вдигнали от маса, защото беше доста нервен. Каза, че го разкарват за глупости... Трябваше да ми прелеят и кръв, но се оказа невъзможно, защото бях вдигнал температура...

Тук искам да кажа някаква много специална и подходяща дума за д-р Милена Николова и д-р Мария Христова, които изкараха вълнуваща Коледа около моя случай. Не знам коя е думата. Думи като признателност или благодарност не ми изглеждат подходящи, когато някой те е върнал на белия свят. Понеже не откривам думата, ще оставя празно.

От друга страна не ме напускаше мисълта, че всичко това можеше да не се случи, ако тъпият катетър беше поставен, без да се пробива артерия.

През втория ми престой в болницата един лекар ме посъветва да се прегледам при добър кардиолог. Попитах го дали някъде има списък на лошите кардиолози, за да ги отбягвам. Усмихна се, без да ми отговори. У нас за лекар, зъболекар или адвокат никога не се казва, че е лош. Няма лекар или адвокат, който да е написал на челото си "Пазете се. Аз съм мърльо".

Празниците Ясен изкарва в болница. На 5 януари го изписват. Кракът го боли и се подува. Съдов хирург в "Пирогов" установява аневризма (опасно увреждане на кръвоносни съдове). Препоръчва операция, но не било спешно...

"Няколко думи за "Пирогов". Пред кабинетите на гроздове висят хора, понякога в насипно състояние. Там, за да ти обърнат внимание, трябва да носиш под мишница главата си. Оказа се също, че в "Пирогов" няма дежурен съдов хирург. Нощем пращат пациенти с такива оплаквания в травматологията при счупените крака."

Насочват го за операция към Трета градска болница, където били "най-добрите" за подобни случаи.

"Отново отивах при най-добрите. Приеха ме веднага и на следващия ден сутринта лежах гол, под зелен чаршаф на операционната маса. Докато ми поставяше упойка в гръбнака, лекарка с приятен глас ми каза, че никога не би позволила да я бодат там. Не разбрах дали беше откровение или опит за шега... Операцията излезе сложна и не твърде успешна. След три дни ме изписаха. Кракът продължаваше да ме боли, но вече по различен начин, някак по-мащабно и цялостно. И отново се подуваше. Вървях трудно и при всяка крачка се сещах, че всичко това е заради лошо поставен катетър в „Александровска”. Само с високо вдигнати на стол крака отоците ми спадаха. За съжаление няма професия, при която човек по цял ден да лежи с вирнати крака. За мъж такава професия няма."

Препоръчват му "Токуда", където били "най- добрите" съдови хирурзи. Там откриват във вената "две дупки", които "правят комуникация" с артерия. " Три дни по-късно отново лежах, този път под син чаршаф, на операционна маса. Докато ме оперираше, хирургът предложи да ми постави стент, но ме предупреди, че касата не го покрива и трябва да платя 680 лв. Съгласих се, естествено.

Така заради един лошо поставен катетър за месец и половина три пъти лежах в болница и преживях 4 операции. Не знам колко струва на здравната каса това непохватно убождане. На мен ми струваше доста. На моите близки също... Нямам намерение да съдя никого. От опит знам, че съдебната система не е по-различна от здравната. Мисля си обаче дали да не настоявам копия от епикризите ми от двете операции да бъдат приложени към дипломата на лекаря, който ми постави катетъра. Все пак бях влязъл в "Александровска" с болни бъбреци, но с напълно здрави крака, с които можех да тичам, да плувам, да карам колело. Когато има тежка диагноза, човек започва особено да цени здравите си органи.

Пиша всичко това не да се разтушвам. Храня крехка надежда, че бих могъл да предпазя поне един от стотиците или хиляди българи, които, също като мен, без да подозират, бавно крачат към апаратите за хемодиализа поради собствено нехайство, но и поради някои специфики на здравната система.

У нас е прието към лекаря човек да храни благоговейно и пиететно отношение. Признавам, че и аз имах същото отношение. Докато бях здрав."

* Целия текст, публикуван в сайта "Редута.бг", може да прочетете и в Trud.bg




Удължават срока за плащане на здравните вноски


Мария Папазова, Мила Мишева
Гратисният период за покриване на здравните вноски три години назад ще бъде удължен. Това съобщи вчера в парламента здравният министър Петър Москов. Той поясни, че между първо и второ четене ще бъдат внесени промени в Закона за здравно осигуряване, които да удължат срока до края на 2015 г.

В сегашния вид на закона гратисният период е шест месеца, но с изменението реално длъжниците ще имат около 8 месеца да се издължат. Вчера депутатите се заеха с промените на първо четене в Закона за здравното осигуряване. Най-вероятно днес те ще успеят да го гласуват.

Държавата ще поеме здравното осигуряване на социално слабите, които не са в състояние да плащат здравни вноски, съобщи по-рано вчера министър Москов. Тези социално слаби обаче ще трябват да отговарят на много изисквания. В момента държавата осигурява пенсионерите, децата, студентите, войниците и хората с право на помощи за отопление. "Ако вие не попадате в някоя от тези социални мрежи, но имате усещането, че сте социално слаб и не можете да плащате здравните си вноски, сме предвидили механизъм, по който вие да предявите нуждата в индивидуална социална анкета. Ако това се докаже, държавата ще поеме вашето здравно осигуряване", обясни Москов.

Англия наддава за наши медсестри


Александра Златинова, Лондон
Глад за български медицински сестри има на Острова. Болниците в провинцията на Англия наддават за наш персонал. Шефовете на двете най-големи болници в графство Йоркшир обмислят кампания как да привлекат сестри от България и Испания, за да попълнят огромния дефицит. За нарастващата нужда алармира и местната преса. По думите на ръководителите на здравните заведения мярката е наложителна, защото няма желаещи от местното население да заемат свободните позиции. Миналия месец кампания за набор на кадри се е провела в Румъния, от където били назначени 60 медицински сестри. Следващи в списъка са България и Испания като благодатен източник на кадърни и опитни здравни кадри. Лиз Томас, говорител на здравния тръст, обясни пред общинари и държавници, че в болниците биха предпочели да назначат местни специалисти, но желаещи няма.

Въпреки че в гр. Хъл има сестрински колеж, завършващите заминават да упражняват професията в Манчестър или Лондон, привлечени от по-големи заплати и по-разнообразен социален живот. По думите на Томас често медиците, наети от чужбина, работят само за кратко и след няколкомесечен престой се завръщат в родината си, но и този вариант е за предпочитане пред липсата на кадри. Импортът на работна ръка от чужбина не е новост за Острова, но преди вълната от медицински кадри идваше от Филипините. Сега новите здравни гурбетчии ще са българи.



Предлагат униформените да си плащат осигуровките

Военни, полицаи и държавни служители сами да плащат социалните си осигуровки. Това предлагат работодателите на социалния министър Ивайло Калфин като промяна в пенсионно-осигурителната система. Освен това от бизнеса предлагат да се създаде нов фонд "Пенсии" в НОИ. В него ще се превеждат само осигуровките на служителите на силовите министерства, а след това ще се изплащат пенсиите им.

Работодателските организации настояват и да отпадне задължението им да плащат първите 3 дни от болничните на работниците. Предложението им е да се върне вариантът, при който фирмата поема само първия ден, а след това щафетата отива при НОИ. Сред предложенията на работодателите е и минималният осигурителен доход за земеделските производители да се изравни плавно с този за самоосигуряващите се лица. Сега земеделците плащат вноски върху 360 лв., а упражняващите свободни професии и самонаетите върху 420 лв.

3000 лв. награда за медиците герои


Мила Мишева
Медиците герои, които не се уплашиха от снежното бедствие и се бориха с преспите, за да помогнат на две деца и една родилка в Родопите, бяха наградени от правителството с по 3000 лв. парична награда.

"На големите началници - по една значка, на хората, които са работили - парична награда", коментира премиерът Бойко Борисов при награждаването на лекарите.

"В такива ситуации се вижда човешкото, професионалното и достойното. За мен е важно да бъдат публично разказвани както тъмните страни в сферата на здравеопазването, така и очевидните примери как родните медици вършат работата си на ръба на човешките граници", каза от своя страна здравният министър д-р Москов.

Филиз Абидин, медицинската сестра Гюлай Хамид и фелдшерката Дафинка Сейменова получиха ордени на министерството в знак на признателност за това, че са рискували собственото си здраве, за да окажат помощ на хора в беда.

Още 347 лекари, сестри, фелдшери и шофьори ще бъдат наградени с парична сума за проявена лична доблест по време на бедствието.


Здравният министър д-р Петър Москов поиска

Държавата да плаща за повече бедни


Дават срок на неосигурените дo 2017-а да си платят накуп вноските за здраве

Наделина Анева, Жулиета Недялкова
Здравният министър Петър Москов предложи вчера в парламента държавата да плаща за всеки, който се е почувствал беден и не може да си плати вноските за здраве. Това стана по време на първо четене на промените в Закона за здравното осигуряване, с които се слага начало на реформата. Днес депутатите продължават дебата.

Със сложна словесна еквилибристика Москов призова държавата да плаща вноските на повече бедни. "Всеки, който се чувства социално слаб, ще може да подаде своите документи в службата по социално подпомагане по местоживеене, където ще му бъде направена анкета - дали работи, дали има имоти, от които получава доходи, и т.н.", обясни Москов.

И в момента се извършват такива анкети, а за сметка на бюджета средно месечно се осигуряват около 123 000 социално слаби. Това са хора, които получават месечни помощи, пари за енергийни нужди и родители, чиито деца са инвалиди. Единственият начин повече българи да попаднат в графата "бедни" и да бъдат здравноосигурени за сметка на държавата, е да се вдигне подоходният критерий.

Министърът предложи още да се удължи гратисният период за плащане на здравни вноски накуп до края на 2016 година. В законопроекта в момента е предвиден гратисен период от шест месеца за влизане в здравната система след 1 март догодина. Дотогава неосигурените трябва да платят вноските максимум за три години назад или около 600 лева. Депутати от Реформаторския блок обясниха, че е разумно да се удължи срокът до края на 2016 г. След изтичането му болниците ще бъдат безкомпромисни и за некоректните платци ще осигуряват само гарантиран спешен пакет. За планова операция или ще трябва да извадят от джоба си, или да се издължат на системата с вноски от 2000 г. насам, което прави над 3000 лева. "Това ще става доброволно, само ако човек желае да ползва здравни услуги. Няма да бъде преследван от НАП. Ако не иска да плаща, да търси своя собствен път в живота", посочи Москов.



Реформаторът Москов


Жулиета Недялкова
Държавата да плаща здравните вноски на всеки, който се почувства беден. Тази "реформаторска" идея с привкус на популизъм и на отминали времена роди вчера министър Петър Москов.

И сега за сметка на бюджета се осигуряват 123 000 социално слаби. В отделна графа са пенсионерите, децата, военните, полицаите и чиновниците, или още 3,5 млн. души.

За всички тях държавата отделя 971 млн. лева. Останалите 2 млрд. лева за здраве идват от вноските на близо 1,8 млн. работещи. И изведнъж министърът иска да ги натовари с още задължения - плащайте за бедните, за тези, които с години отказват да работят, за неосигурените, които имат право на спешна помощ. С този ход д-р Москов може и да понатрупа още рейтинг, но реформата съвсем ще забуксува, когато онези, които плащат, станат още по-малко.

Борисов: Разходите ми бухват като козунаци


"Не ми харчете парите", пише му финансовият министър Горанов

Галина Димова
Сумите набъбват като великденски козунак, от понеделник, вторник, сряда до петък с милиони ми се вдигат разходите. Това констатира премиерът Бойко Борисов на вчерашното заседание на правителството. На него кметове и областни управители от засегнатите райони докладваха за щетите от снежното бедствие. Регионалният министър Лиляна Павлова пресметна, че заявките за държавна помощ от Смолян са 6,3 млн.лв., а от Кърджали - 2,3 млн.лв. Пътната агенция иска 24 млн.лв. за свлачища и пътища. "Малко сте засилили цифрите", предупреди премиерът. Исканията ще бъдат разгледани в комисията за бедствия и аварии и след това той обеща на кметовете да разплати средствата. Срокът за това е до понеделник.

"Влади Горанов (министърът на финансите, който е в чужбина - б.а.) само ми пише есемеси: "Моля ти се с Ананиев (Кирил Ананиев, зам.-министър на финансите - б.а.) не ми харчете парите. Няма", подхвърли Борисов, докато изслушваше министри.

Кабинетът даде по 3000 лв. държавна награда на трима медици, които оказаха спешна медицинска помощ по време на снежното бедствие. След като здравният министър Петър Москов благодари, Борисов обобщи: "На големите началници по една значка, а на хората, които са работили - парична награда."

След това правителството гласува 558 000 лв. за аварийно-спасително оборудване и индивидуални предпазни средства за екипажите на вертолети от Българската армия.

"Защо им давате разрешения да строят къщи върху свлачища?", пита Борисов кмета на Кърджали Хасан Азис, който докладва, че хората от село Сипей трябва да се евакуират. "То името му Сипей си е сипей", коментира премиерът.

Кметът на Смолян Николай Мелемов обяви, че е подразнен от критиките на бившия градоначалник от БСП Дора Янкова, която обвини правителството в бездействие. "Опозицията е за това - да каже, че сме лоши. Ако те хвали, значи е станало режим", успокоява го Борисов.


Даниел ВЪЛЧЕВ: Разприте за постове в РБ са срамни

Интервю на Мария Филева за скандалните назначения и има ли ревност между ДБГ и ДСБ

Мария Филева
Даниел Вълчев е роден през 1962 г. В Бургас. Доктор по право, професор в СУ "Св. Клилгент Охридски".

Депутат в 39-ото народно събрание от НДСВ. Бе избран с жълтата листа и в 40-ото НС. Вицепремиер и просветен министър (2005-2009). През 2012 г. напусна НДСВ и бе един от учредителите на партия "Движение България на гражданите". През 2014 г. се оттегли от зам.-председателския пост на ДБГ, за да се отдаде на академична кариера.

-Г -н Вълчев, как ще коментирате скандала с партийните назначения на РБ? Как разприте ще се отразят на отношенията в управляващата коалиция и между партиите в блока?

- Тези разправии са много срамни и се надявам г-н Радан Кънев и г-н Атанас Атанасов да са преразгледали тезите си. Още през първите дни след създаването на този парламент колегите от ДБГ предложиха на ПГ на реформаторите правила за издигане на кандидати за важни длъжности. Смисълът -нека да има повече предложения, нека повече очи да огледат кандидатите. До решение не се стигна заради острата реакция тъкмо на г-н Атанасов.

Между партньори трябва да има някакъв минимум доверие. Другите партньори не са поставяли под съмнение дали г-н Сяров, областен шеф и любимец на всички председатели на ДСБ, става за областен управител на Сливен. Никой не е търчал по редакциите на медии с имената на любопитни хора, назначени в няколко министерства. Защото това е въпрос на доверие. А ако някой си е мислил, че ще може да кадрува в специалните служби както преди 15 години, според мен тежко е сгрешил. Историята рядко се повтаря, а когато се повтори, то е обикновено като фарс.

- Убедително ли се представят в управлението "реформаторските" министри?

- На този етап за съжаление по-скоро не. Нека да припомня, че РБ Влезе в управлението с цената на големи компромиси, които бяха направени в името на това да има реформи. Нашите депутати седят в една и съща коалиционна лодка с далеч не най-европейската част на БСП В лицето на АБВ. От време на време различни идеи на ГЕРБ са подкрепяни от БСП и ДПС, от които РБ Всячески гледа да се разграничи. Така че компромисът не е лесен.

Пред България продължават да стоят тежки проблеми, които изискват бързи и смели действия. Очевидно е влошаването на човешкия фактор - застаряваме като нация, здравословният и образователният статус се влошават и извинявам се за израза, но се циганизираме във всеки един смисъл. На второ място, имаме много сериозни проблеми със спазването на реда. Дори когато шофираме, не спазваме правилата, въпреки че натискаме клаксона, когато другите не го правят. И на трето място, имаме много силна необходимост от бързо изграждане на модерна инфраструктура във всичките й измерения.

- Вместо това РБ като че ли предпочита да се изявява като балансьор, пожарникар, гасящ коалиционни пожари.

- Е, да се каже, че ние сме пожарникари в коалиция точно с партията на г-н Борисов, е силно преувеличено. Все пак минали са само три-четири месеца. Продължавам да съм оптимист, че може да има реформаторски пробиви. Считам, че е важно това, което се опитва да направи Петър Москов в здравеопазването, макар да не ми е много ясен графикът на промените там. Но като че ли той има и интелекта, и волята да постигне важни цели...



- Разполага и с рейтинг.

- Рейтингът също не пречи. За да реформираш една тежка система, трябва да си относително популярен сред хората, които ръководиш, в противен случай ще срещнеш противодействие дори на чисто битово равнище. В останалите сектори трябва да призная, че нямам големи очаквания. Вярвам, че г-жа Кунева ще постигне важни резултати в създаването на нова система за противодействие на корупцията и в преговорите за влизане в Шенген. Но за съжаление няма ресор. Ролята на вицепремиера е да координира, да създава среда и да генерира очаквания за това какво трябва да се случи.



- Защо ДБГ не успя да се пребори за министерски пост? Има ли ревност между ДСБ и ДБГ за властови позиции в изпълнителната власт и за сърцето на премиера?

- Идеята на РБ от самото му създаване е заедно да вършим нещата, а не да парцелираме властта. Дали някое лице ще бъде излъчено от една или друга партия, не е толкова важно. Моето разбиране е, че това трябва да са политически отговорни лица, а не абстрактни експерти. Нашите отношения с ГЕРБ са доста коректни, макар да имаме някои различия. Има напрежение, но дори в един брак хората се карат.



- Кое може да наруши връзката в отношенията между РБ и ГЕРБ?

- ГЕРБ са най-голямата политическа сила, излъчили са министър-председател и е нормално да лидират в коалицията. Но трябва да има предварителен диалог, по-спокойно да се обсъждат нещата. Не виждам заплахи за правителството към момента. Но знаете, на 42-рия паралел нещата се променят бързо.



- Предупреждавате за циганизиране, а от ДПС Ви обвиняват, че сте възприели ксенофобията на партньорите ви от Патриотичния фронт.

- Хората са различни. И В опита си да не засегне някого западната цивилизация е на път да престане да нарича нещата с истинските им имена.

Циганизацията не означава, че не харесвам определен етнос. Ромските деца не са по-лоши от нашите. Те са умни, одухотворени, с голям потенциал. Но това не бива да ни пречи да видим, че в ромските общности има специфични проблеми - влошаващ се образователен статус, различни културни кодове, липса на работа и те са реални. Те трябва да се решават. Циганизирането в българското общество е факт и борбата е културно и образователно да приобщим тези хора. За съжаление през последните години сякаш има интерес те да останат изолирани. Така е по-лесно да бъдат манипулирани политически.

- В крайна сметка коалицията като че ли удържа на сътресението, дошло с оставката на вътрешния министър Веселин Вучков.

- Не мисля, че има някакво кой знае какво сътресение. Във всяко правителство рано или късно има промени. В това първата дойде малко по-бързо, но ако правилно разбирам, мотивите на г-н Вучков бяха по-скоро от естество на личен дискомфорт. В този смисъл не мисля, че нещо съществено ще се промени. Аз лично го харесвам, той е мой колега, когото ценя. Беше започнал да създава един добър стил в МВР. Надявам се, че г-жа Бъчварова ще го продължи.



- Разговорът обаче отново тръгна по посока задкулисието в политиката...

- в България много обичаме да се позоваваме на мантри - за задкулисието, агентите, дългата ръка на този или онзи. В крайна сметка в едно министерство може да се направят много неща, ако има идеална ситуация, но идеална ситуация никога няма. Така че е важно да се направи най-доброто с наличните средства в конкретната ситуация.

Иначе вместо да решаваме проблеми, ние само се оправдаваме с неща извън нас. Ще ви дам пример - за съдебната реформа. Откакто се помня, все ни пречи конституцията. Мога да се хвана на бас, че пак така ще стане. Законопроект дотук не сме видели - приказки, приказки и накрая - "конституцията ни пречи".

Като човек извън активната политика, но който харесва и подкрепя реформаторски действия, ще кажа, че да се реформира една система, не означава само да се сменят хора. Това е важно, но е последващо. Основното е да се сменят правилата, по които системата функционира. Мисията на РБ е да бъде моторът за случването на реформите.



- При представяне на 10-ия брой на проекта "Юридически барометър" направихте предложения за реформи в сектор "Сигурност" - в МВР и в правосъдието. Обещахте да ги изложите пред министър Бъчварова. Какви са те?

- Ние изхождаме от следното разбиране - в България отдавна са достигнати наказателноправните стандарти за борба с корупцията. Ние дори имаме криминализирани повече деяния, отколкото средно в европейските държави. Въпреки това по корупционен индекс сме много по-зле. Значи проблемът е някъде другаде.



- Къде е?

- У нас корупцията е придобила страховити размери, затова промяната трябва да започне от органите на МВР и съдебната институция, които трябва да водят войната с корупцията. Трябва да има много по-строг мониторинг - всеки административен ръководител и тези над него да следят за елементарни на пръв поглед, но много важни индикатори в работата на своите подчинени.

Ще дам пример - ако един магистрат или служител на МВР изведнъж започне много бързо или много бавно да гледа преписките и те са свързани с все едни и същи хора, това означава, че нещо се случва. Има индикатори, свързани с външните контакти - в България е публично известно кой има контакти с "оперативно интересни лица". Нима сега някои съдии разбраха за проблемите в СГС? * Аз като адвокат ги знам от години. Проблемът е, че ние нямаме система, която да задължава хората, които трябва да следят за тези индикатори, да ги правят публично достояние. Ако аз съм полицейски началник, няма ли да ми направи впечатление, ако мой служител идва с два пръста дебели ланци и демонстрира по-висок стандарт на живот, след като до вчера се е оплаквал, че не може да направи ремонт на колата? Това не е основание за обвинения в корупция, но е сигнал, че нещо се случва.

- И какво да се направи?

- Крайно време е в МВР да бъдат въведени тестове за лоялност с полиграф. Това е стандарт по света. Не може да имаме съмнения дали кучето, което пази стадото, нощем не отмъква по нещо. Препоръчвам да се обърнем за подкрепа към английските служби.



- Имате ли амбиции към просветното министерство?

- Мисля, че много пъти съм давал ясен отговор на този въпрос. За мен Министерството на образованието е важен, но минал етап. Не само днес, никога повече не смятам да ставам министър на образованието.



- Смятате ли, че е възможно завръщането на Симеон Сакскобургготски в политиката?

- Винаги съм гледал на Симеон като човек, от когото могат да се научат много неща. Така че мога само да приветствам неговото участие под каквато и да е форма в публичния живот. Той създава спокойствие около себе си, има отличен стил на публично поведение - енергичен, но без резки движения, внимателен към събеседника, но с нулева толерантност към простащината. Все неща, от които може да се поучим.



Деца събираха пари за болната Ирена


Преса  стр. 7  

Рисунки, ръчно изработени сувенири и картини продаваха малки и големи художници в полза на 41-годишната Ирена Йорданова от Ботевград. В столичната книжарница "Къща за птиците" те помогнаха на онкоболната жена, която отглежда сама децата си - момчета на 9 и 10 години.

Ирена минава през серия химиотерапии в турска болница. За пълния курс на лечението са необходими 100 000 лева, а към момента са събрани едва около 30 000. Всеки желаещ да помогне може да дари средства по BAN: BG79CECB97904036946700 на името на Ирена Йорданова Йорданова.




Диализа и рехабилитация са новите златни кокошки


Средно по 3 млн. лв. са взели 47-те клиники по инвазивна кардиология миналата година

Мария Чипилева
Въпреки всички икономически и финансови кризи бизнесът в здравеопазването процъфтява. Новите частни болници продължават да никнат у нас като гъби. 113 станаха частните клиники у нас, като само през миналата година се отвориха 14. Точно техният вид обаче показва, че има пренасочване на интереса на бизнеса към нови ниши.

Диализата и рехабилитацията се оказаха новите златни кокошки в здравния сектор. Или поне това показва предприемаческият интерес. От 14 нови клиники през миналата година 4 са диализни центрове, а още толкова са с профил рехабилитация, сочат данните на здравното министерство (МЗ). Едва една от новите болници е за инвазивна кардиология и още 1 - за медицинска онкология. Последните две специалности, заедно с ин витрото обаче, до миналата година бяха сред най-атрактивните за частната инициатива в здравеопазването.

Това не е първата преориентация на сектора. Бумът на частните болници започна с разкриването на малки клиники по офталмология, вътрешни заболявания, хирургия и ортопедия. С годините обаче той се преориентира към всяка нова ниша, която най-вече законодателните промени превръщат в печеливша. Последното става с осигуряването на гарантиран годишен приход за определена специалност от държавата.

Интересът пък спира с пренасищането на пазара

Точно това показват и фактите.

Бумът на инвазивните кардиологии започна преди няколко години с осигуряването на доброто финансиране по НЗОК на клиничните пътеки за тях. Така през 2014 г. у нас вече има 47 клиники по инвазивна кардиология, които имат договор с касата. Приходите им за миналата година са възлизали на 144 млн. лв. по официални данни или средно по 3 млн. лв. на клиника. Аналогичен е случаят с интереса към клиниките по химиотерапия, който възникна в прехвърлянето на тази дейност към касата. През миналата година имаме 37 болници с отделения медицинска онкология и приход само за дейност (без лекарствата) от 90 млн. лв. Това прави средно по 2.4 млн. лв. на клиника. Нарасна и интересът към лъчелечението с увеличаването на финансирането им по каса, засега тази дейност предлагат 18 клиники. През миналата година те са заработили 22 млн. лв. или средно по 1.2 млн. лв. на всяка. Броят на хемодиализите вече е 79, а парите, които са усвоили през 2014 г., е 78 млн. или средно по милион на всяка (без разтворите). Частният интерес към тях също се появи с прехвърлянето на финансирането им към НЗОК преди 3 г. 148 са болниците за рехабилитация с договор по касата. Те са получили 60 млн. лв. или средно по 405 хил. лв. на всяка, сочат официалните данни. Единственото изключение, при което имаме интерес към дейност, която не се финансира от касата, е ин витрото. Но там инвазията на клиниките, които вече са 30, стана, след като държавата

всяка година започна да дава по 15 млн. лв.

за тази дейност чрез специален фонд. Така само от него средно всяка болница има по половин милион гарантиран приход на година. Въпреки че цифрите са показателни сами по себе си, те не отразяват пълната картина. Причината е, че клиниките имат и допълнителни кешови приходи, също така защото и разходите при всяка специалност са различни. Създаването на условия за развитие на частния бизнес не е лошо, защото така пациентите могат да се радват на по-добри условия за лечение. Когато разрастването на новите болници става безконтролно, както е у нас, и никой не затваря старите клиники, които не отговарят на елементарни норми, се появяват много негативи - отново за пациентите. Основният проблем е прекалено голямата конкуренция и борба за болните, която стига до неетични практики, които дори са опасни за болните хора.

Най-добре в годините те изкристализираха в инвазивната кардиология, където самите специалисти нееднократно заявиха, че се правят изследвания и процедури, които не са нужни. Друго следствие на свръхиндуцирането на медицинските услуги е разхищаването на обществения финансов ресурс. Заради това бюджетът за болниците на касата всяка година не стига. През миналата бяха усвоени над 1.5 млрд. лв., а тази са заделени 1.43 млрд. лв. и засега единственото сигурно е, че няма да стигнат. Друг съществен проблем е невъзможността да се окомплектоват качествени екипи във всяка една болница, тъй като у нас вече има недостиг на лекари и още повече - на медицински сестри. Аналогичен е проблемът с медицинската апаратура, която на определени места е в плачевно състояние. Всичко това автоматично води и до недостатъчно добро качество на услугата навсякъде. В същото време финансирането си върви.

Искат от фирмите отстъпки за хапчета

На всеки три месеца фармацевтичните компании да връщат пари за лекарствата под формата на отстъпки. Това предвиждат промени в Наредба 10, които предлага здравното министерство. Целта е да се даде още една възможност на бизнеса да намали цените си, по които продава медикаментите на касата. Той обаче едва ли ще сработи, защото отново е с пожелателен характер.

В момента касата може да плаща лекарствата на цената, от която вече е махнала отстъпките, ако ги има. Новият механизъм на практика ще забавя даването на отстъпки с три месеца. Той ще е приложим само за иновативни лекарства. 32% от разходите за медикаменти за домашно лечение са за тях, показват данните на касата.




Москов узаконява доплащането и листите на чакащите


Депутатите започнаха да обсъждат промени в Закона за здравно осигуряване
С разделянето на медицинския пакет на основен и допълнителен се узаконява доплащането от пациентите и въвеждането на листи на чакащите, затова БСП няма да подкрепи законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравно осигуряване (ЗЗО). Това заявиха депутати от левицата на започналото вчера първо четене на документа в пленарна зала.

Д-р Емил Райнов бе категоричен, че идеята на министъра за разделяне на пакета медицински услуги, заплащани от НЗОК, на основен и допълнителен, ще затрудни достъпа на хората до медицински услуги. Той е категоричен, че не е ясно нито дали НЗОК ще гарантира с бюджета си само основния или и допълнителния пакет нито кой ще плаща допълнителния пакет, ако човек е осигурен в НЗОК и се застрахова в дружество за доброволно здравно осигуряване. Предложението на разделяне на гарантирания от НЗОК пакет от медицински дейности на основен и допълнителен Райнов нарече "генерална промяна на здравноосигурителния модел" Очевидно интерпретирал по свой си начин това изказване, Москов заяви от парламентарната трибуна, че действително това правителство прави истински реформи. Той дори се похвали, че с проектозакона се въвежда договорното начало и арбитражните комисии, но пропусна да каже, че те съществуваха до края на 2009 г., докато управляващите от ГЕРБ не ги премахнаха.

"Скъпо ни излизат експерименти от типа "проба-грешка". Още повече, че новоизбраният управител на НЗОК е твърдо против договарянето на цени и обеми", припомни Райнов. Той бе категоричен, че държавата е в дълг към системата на здравеопазване и към НЗОК, след като от 2010 г. кабинетът на ГЕРБ национализира около 2 млрд. лв. от парите на българите за здраве.

Разделянето на пакета здравни услуги на основен и допълнителен ще гарантира навременно и безплатно лечение на хората, които в момента са принудени да чакат и да си плащат, заяви министърът. По думите му сегашното здравеопазване в България не е нито гарантирано, нито безплатно. Москов се опита и да развие теорията си за здравно осигуряване на хората, които се чувстват бедни, но не попадат в системата за социално подпомагане. Той предвижда тези хора да попълват индивидуални анкети и ако се докаже, че наистина са социално слаби, държавата да поеме тяхното здравно осигуряване, увери Москов и се похвали, че досега такова нещо у нас не е правено. Според него този механизъм щял "да създаде възможност на всеки български гражданин да се осигурява за здраве - било чрез държавата, било през активни действия на НАП, било чрез собствено осигуряване".



ЩАТЪТ НА МЗ И АГЕНЦИЯ "МЕДИЦИНСКИ ОДИТ" СЕ УВЕЛИЧАВА С 27 БРОЯ

23 бройки се увеличава щатът на МЗ и с 4 на Изпълнителната агенция "Медицински одит" за сметка на намаляване на щата на регионалните здравни инспекции. Това е предвидено в новите устройствени правилници на ведомствата, които бяха одобрени на вчерашното заседание на кабинета. Според министъра на здравеопазването Петър Москов новата структура на МЗ дава възможност за организиране и изпълнение на здравните приоритети от управленската програма на кабинета.

В ИА "Медицински одит" се създава нова дирекция "Осигурителни права и права на пациенти", която обединява функциите на съществуващите дирекции "Контрол по спазване правата на пациентите" и "Контрол на здравните дейности и услуги, осигурявани от НЗОК и застрахователните дружества". Нова е и дирекцията "Осигуряване на качество и анализи" с основни функции по изработване на методически ръководства, справки, таблици и инструкции за осъществяване на медицинския контрол и наблюдаване на резултатите от контролната дейност. Променя се и изискването за заемане на длъжността изпълнителен директор на агенцията от 5 на 7 години в областта на управлението или контрола на здравеопазването.

Промяна в Устройствения правилник на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти предвижда съкращаване на длъжността "служител по сигурността на информацията" тъй като съветът не обработва и не съхранява класифицирана информация.






Държавата ще поеме здравните вноски на още една социална група


Част от трайно безработните ще се присъедини към над 4-те милиона, осигурявани от хазната

Ана Атанасова
Въпреки че държавата осигурява здравно над половината население, за което дава нищожна част от общия бюджет от здравни вноски, министър Петър Москов обеща хазната да поеме осигуряването на още една група граждани - "непопадащи в социалните мрежи на държавата, но имащи усещането, че са социално слаби". Все още не е ясно кои по-точно ще са тези граждани, нито как това би се отразило на бюджета на касата, тъй като по закон държавата плаща минимални суми за осигурените от нея - 4% от минималния осигурителен доход.

"Ако сте социално слаб, за да започне държавата да ви покрива здравните осигуровки, трябва да отговаряте на много изисквания. Нека да кажем, че здравноосигурени през държавата са пенсионерите, децата, студентите, войниците, хората с право на помощи за отопление. Ако вие не попадате в някоя от тези социални мрежи, но имате усещането, че сте социално слаб и не можете да плащате здравните си вноски, сме предвидили механизъм, по който вие да предявите нуждата в индивидуална социална анкета и ако това се докаже, държавата ще поеме вашето здравно осигуряване. Но това означава да се докаже, че вие сте регистриран на трудовата борса и не сте отказал работа, че нямате купища имоти, че не сте извършвали трансакция с тези имоти и много други неща", обясни Москов. Той дори обяви, че промяната е записана в промените на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), предложени от МЗ, които в момента се гледат на първо четене в парламента. Във внесения от НС проект обаче подобен текст няма.

Понастоящем 9 категории лица се осигуряват за здраве с пари от бюджета - деца, студенти, пенсионери, бедни, на социално подпомагане, полицаи, военни, служители на държавната администрация, работещи в системата на правосъдието. Те са над 4 милиона души и за тази година за тях държавата ще плати 978 млн. лв., тъй като пенсионерите, бедните и децата се осигуряват върху половината от минималния осигурителен доход от 420 лв. За сравнение: 2 млн. работещи и работодателите им ще внесат малко над 2 млрд. лв. Въпреки че държавата е обхванала почти всички социално уязвими групи, има една категория от около 230 000 души - продължително безработни, които нямат право на социално подпомагане. Те се третират като самоосигуряващи се, затова и обикновено не плащат вноските си. Вероятно на част от тези хора тепърва ще се помага.

Проблемът с малките вноски, които държавата прави за осигурените от нея, тепърва ще се решава. Промените в ЗЗО предвиждат постепенно повишаване на сумата, която държавата плаща, като едва след 10 години хазната ще осигурява върху 100% от минималния доход.

Макар и със закъснение, вчера министър Петър Москов показа, че е разбрал, че в България има 5 години давност за неплатените данъци и осигуровки, след която те се опрощават. Той обясни, че заради давността НАП няма да търси активно хората, които не са си платили здравните вноски повече от 5 г.

Миналата година здравното министерство предложи - ако някой иска да се върне в системата, да си плати всички дължими здравни осигуровки от 2000 г. до сега. Въпреки че идеята противоречи на данъчноосигурителния кодекс, текстът бе приет на първо четене. Не е ясно дали той ще отпадне на второ четене, но министърът и вчера обяви, че много държи на него. "Ако вие имате нужда от системата на здравеопазването, като здравноосигурен ще трябва доброволно да направите този жест - да заплатите всички вноски, които не сте плащали от началото на здравноосигурителната система до сега", обяви вчера Москов. В момента в здравната система се влиза при плащане на дължимите вноски за последните 3 г.

"Търсят се ясни решения, за да не може българин, който се е осигурявал за здраве в друга страна, да бъде тълкуван от българската здравноосигурителна система като неосигурен", каза още Москов. Българите, които напускат страната за повече от половин година, и в момента имат право да се отпишат от здравното осигуряване. Тези, които не подадат съответната декларация, се третират обаче като длъжници.

РАЗДЕЛЕНИЕ

В момента има листи на чакащи за сериозни социалнозначими заболявания, например онкологични, а пациенти са принудени да вадят пари от джоба си, за да получат лечение, защити министърът предлаганата промяна в ЗЗО, според която НЗОК ще има не само основен, но и допълнителен пакет лечение. Идеята е основният да се финансира приоритетно и в него да влизат социалнозначимите болести, които водят до 95% от смъртността у нас, а за допълнителния да се дават далеч по-малко пари, така че лечението да се разсрочва във времето. Според депутатите от опозицията това ще доведе листи на чакащите и ще се въведе официално доплащането.

Според Москов ефектът ще е точно обратният - ще се гарантира навременно и безплатно лечение на хората, които в момента са принудени да чакат и да си плащат. "Сегашното здравеопазване не е нито гарантирано, нито безплатно, нищо че в законодателството се казва друго", заяви той.





Здравният министър предлага държавата да поеме здравното осигуряване на социално слабите

Здравният министър предлага държавата да поеме здравното осигуряване на социално слабите, които не могат да си плащат вноските. Идеята на Петър Москов е част от обсъжданите промени в Закона за здравното осигуряване, който днес влезе на първо четене в парламента. Предвижда се още хората с прекъснати здравни права, които не ги възстановят до 1-ви януари следващата година, да платят вноските си за 15 години назад. Опозицията пък атакува разделянето на базовия пакет услуги за пациенти на две части-основен и допълнителен.



Репортер: Новата си идея държавата да плаща здравните осигуровки за социално слабите министърът лансира и преди да дойде в парламента и пред депутатите. Той предлага в службите за социални подпомагане да се установява кой може да си поеме вноските и кой не.

Петър Москов: Това означава да се покаже, че вие сте регистриран на трудовата борса и не сте отказвал работа, че нямате купища имоти и не сте извършили транзакции с тези имоти и много други неща. С ясни и конкретни критерии, които в момента разработваме заедно със социалното и финансовото министерство.

Репортер: Другата идея е да има основен и допълнителен пакет за здравните услуги провокира опозицията в парламента да обвини министъра, че дели хората на бедни и богати. От БСП и ДПС питат какво включват тези пакети и смятат, че плащащите допълнително ще бъдат лекувани с предимство.

Емил Райнов: Казано по-простичко, в момента хората плащайки вноски вече не знаят какво ще получат срещу тях. Ако едно лице е осигурено и в НЗОК и допълнителни, кой какво ще поема, тук отговор няма.

Хасан Адемов: Вие ще останете в историята господин министър като министъра, който е въвел официално доплащането и листата на чакащите. Кажете ми кои са ясните критерии затова да влезеш в листата на чакащите. Основния пакет е създаден с презумпцията, зад всеки един болен да стоят здравните осигуровки на всички български граждани.

Репортер: Министърът отговори, че целта е да се изравни достъпа до здравни услуги, независимо от социалния статус.

Петър Москов: Казвате, че разделянето на базов и допълнителен пакет ще направи здравеопазване за бедни и богати, точно обраното. Знаете ли какво количество хора чакат за онкологична помощ? Знаете ли, госпожо Манолова? Какво количество чакат за онкологична помощ в момента? Не знаете.

Репортер: И още. От опозицията намират за несправедливо хората с прекъснати здравни права да плащат вноски за годините от създаването на здравната осигурителна система, а не както е сега три години назад. Здравният министър контрира, че е несправедливо едни да са плащали редовно 15 години, а някои когато им скимнело само за три.



Проф. Алексеев: Дипломата за кардиолог на д-р Вуцов е фалшива

Заместник-ректорът на Медицинския университет в София професор Алексей Алексеев потвърди пред "Хоризонт", че дипломата на д-р Иван Вуцов за специалност "Кардиология“ е фалшива и придобита чрез измама. На базата на този документ по-късно лекарят, който завежда отделението по инвазивна кардиология в Университетската болница в Стара Загора, е придобил и сертификат за инвазивна кардиология. Още за начина, по който е осъществена схемата от Венелина Попова.



Репортер: Професор Алексей Алексеев обясни схемата на измамата – преди години доктор Вуцов е обявил в пресата дипломата си за "Вътрешни болести"за изгубена и поискал от Медицинския университет дубликат за нея. След това, с номера на дубликата изработил, според адвоката му - не той самият, фалшивото свидетелство по "Кардиология". Представил го пред държавната изпитна комисия и поискал разрешение да се яви на изпит по "Инвазивна кардиология". След кратък курс придобил сертификат за инвазивен кардиолог. Когато от Медицинския университет разбрали за измамата, отнели правомощията му за кардиолог и инвазивен кардиолог. Това обяснява факта защо доктор Вуцов не фигурира в изпратения от университета до НЗОК списък на инвазивните кардиолози в България. Доктор Славка Йорданова заяви за "Хоризонт“, че ще чакат още 30 дни доктор Вуцов да бъде добавен в този списък. Днес в 14.00 часа етичната комисия към регионалната колегия на БЛС в Стара Загора ще заседава по случая. На този етап доктор Вуцов все още не е заличен като кардиолог и инвазивен кардиолог от електронния регистър на лекарите в България.

Регионалната колегия на БЛС в Стара Загора обсъди казуса за специализацията и дипломата по кардиология на д-р Иван Вуцов

Регионалната колегия на БЛС в Стара Загора обсъди казуса за специализацията и дипломата по кардиология на д-р Иван Вуцов, завеждащ отделение по инвазивна кардиология в университетската болница „Проф. Стоян Киркович” в Стара Загора. Комисията се е самосезирала по случая след публикация в пресата. За Хоризонт главният секретар и зам.-ректор на Медицинския университет проф. Алексей Алексеев заяви, че са изпратили писмо до директора на университетската болница в Стара Загора доц. Йовчо Йовчев, в което се посочва, че д-р Иван Вуцов няма специалност по кардиология, а само вътрешни болести.



От догодина влизането в здравноосигурителната система ще става след изплащане на всички неплатени вноски от началото на осигурителния модел

От догодина влизането в здравноосигурителната система ще става след изплащане на всички неплатени вноски от началото на осигурителния модел. Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Петър Москов. Промяната е заложена в промените на Закона за здравноосигуряване, които влизат утре в пленарната зала. Още от Гергана Хрисчева.



Репортер: 6 месечен е гратисния период според промените в Закона за здравното осигуряване, които ако бъдат приети ще може да си възстановите здравните права като платите а три месеца назад или за три години, уточни здравния министър.

Петър Москов: Държа като вносител на този законопроект на текстовете, че от началото на следващата година влизането обратно в системата да бъде свързано със заплащане на всички вноски от началото на системата на здравното осигуряване. Има 6 месечен период, в който всеки един от нас, който поради някаква причина е бил некоректен на системата може да се възползва от сегашните текстове в закона.

Репортер: МФ и МЗ са предприели мерки за изработване на механизъм здравнонеосигурените лица, които нямат статут на социално слаби и държавата не ги осигурява да могат в районната служба за социално подпомагане да предявят искане за индивидуална социална анкета. И ако това се докаже държавата ще поеме тяхната здравна осигуровка. Условията са да са регистрирани в бюрото по труда, да не са отказвали работа, да нямат имоти, да не са извършвали продажби или други сделки с имоти. За българите зад граница се търси модел, според който хората ако са се осигурявали там да бъдат третирани и у нас като здравноосигурени.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница