Нови правила за автоматичния обмен на финансова информация Доц д-р Любка Ценова



Дата14.01.2019
Размер78.5 Kb.
#110025
Нови правила за автоматичния обмен на финансова информация

Доц. д-р Любка Ценова

Международно висше бизнес училище – гр. Ботевград,

Висше училище по застраховане и финанси – гр. София

New Standard for Automatic Exchange of Financial Account Information

Assoc. prof. dr. Lubka Tzenova

International Business School – Botevgrad

Higher School of Insurance and Finance (VUZF) – Sofia

Abstract: In the report are presented the new rules for automatic exchange of financial account information between Bulgaria, EU, USA and another third countries, established on USA Foreign Account Tax Compliance Act (FACTA);on OESD Common Reporting Standard (CRS) and on Council Directive 2014/107/EU of 9 December 2014 amending Directive 2011/16/EU as regards mandatory automatic exchange of information in the field of taxation.

Keywords: aggressive form of tax planning; double deductions, double non- taxation; specific transaction; tax fraud and tax evasion; improving administrative cooperation.

От 1 януари 2016 г. Република България придобива качеството на страна в автоматичния обмен на финансова информация в световен мащаб, изразяваща се предоставяне и получаване на информация за финансовите сметки, притежавани от български местни лица в страната, в държавите – членки на ЕС, в САЩ и в трети страни, подписали Многостранното споразумение за автоматичен обмен на финансова информация между компетентните органи1.



Кои са основанията за въвеждане на такъв контрол и от къде произтичат задълженията на Република България да предоставя такава информация?

В последните няколко години избягване плащането на данъци, данъчните измами и укриването на данъци взема все по-широки размери и има трансгранично измерение. Доходите, които не се декларират и не се облагат с данъци, значително намаляват националните данъчни приходи. Тази тенденция буди сериозно безпокойство, както в рамките на Съюза, така и в световен мащаб.

Факторите, които ограничават възможностите на държавите членки да определят правилно данъчните основи са глобализацията и нарастващата мобилност на данъкоплатците. Тези затруднения засягат действието на данъчните системи и водят до избягване на данъчно облагане и укриване на данъци в значителни размери, което е сериозна заплаха за функционирането на вътрешния пазар.

Безспорен факт е, че фирмите все по-често прилагат данъчното планиране и го разглеждат като легитимна дейност. Това разбиране произтича от факта, че при данъчното планиране се прилагат механизми, уредени в данъчното законодателство, чрез които законно могат да се намалят данъчните задължения. Основната цел на данъчното планиране е да пренасочи облагаемите печалби на фирмите към държави с благоприятни данъчни режими. Този „агресивен“ начин на данъчно планиране се проявава в различни форми. Например използване на техническите аспекти на данъчната система или на несъответствията между две или повече данъчни системи с цел намаляване или избягване на данъчните задължения. В резултат се стига до двойно приспадане на данъците (например един и същ разход се приспада, както в държавата на източника, така и в държавата, на която данъчнозадълженото лице е местно лице), а също така и до двойно данъчно необлагане (например даден доход да не се облага с данък в държавата на източника, нито в държавата, на която получателят е местно лице)2. Подобни практики в много случаи се улесняват от писмените становища, издавани от националните данъчни администрации, чрез които данъчнозадължените лица получават потвърждение за начина, по който дадена сделка ще бъде обложена. Така данъчнозадължените лица получават правна сигурност по отношение на данъчното облагане на стопанската структура, която създават. Независимо, че държавите членки са длъжни да гарантират, че данъчните им правила са съобразени с действащото европейско и национално законодателство, липсата на прозрачност по отношение на тези правила оказва влияние върху другите държави, които са свързани с адресатите на тези становища.

По настоящем международно признат акт в областта на данъчното облагане, който генерира най-силна политическа воля за предотвратяване на трансграничното укриване на данъци и отклонение от данъчно облагане е Актът за спазване на данъчното законодателство във връзка със задгранични сметки FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) на САЩ3. Прилагането му на международно ниво се осъществява посредством двустранни споразумения, сключени между САЩ, държавите членки на ЕС и редица трети държави за автоматичен обмен.

За ефективно преодоляване на укриването на данъците са предприети редица инициативи, както от страна на ЕС, така и от страна на ОИСР4 и от правителствата на страните от Г-205 и Г-86. Тези инициативи са насочени към ефективна борба с укриването, невнасянето и отклоненияването от заплащане на данъци, както и срещу схемите за агресивно данъчно планиране, използвани за прехвърляне на печалби в юрисдикции с преференциален данъчен режим. Обединяващата идея на тези инициативи се изразява в необходимостта от силно насърчаване на автоматичния обмен на информация, чрез приемане на европейски и международен стандарт за прозрачност и обмен на информация в данъчната област.

В рамките на своите правомощия Г-20 е възлага на ОИСР на основата на споразуменията FATCA да разработи Единен световен стандарт за автоматичен обмен на финансова информация, известен като Стнадрат CRS (Common Reporting Standard)7. Цялостният пакет на световния общ стандарт за автоматичен обмен на информация е одобрен от министрите на финансите и управителите на централните банки на страните от Г-20 през септември 2014 г. Освен този документ ОИСР изработва и Конвенция за взаимно сътрудничество по данъчни въпроси, Многостранно споразумение между компетентните органи за автоматичен обмен на информация за финансови сметки и редица други документи. Всички те са насочени към повишаване прозрачността на данъчните системи; стимулиране обмена на информация за данъчни цели между държавите; насърчаване разкриването на информация от юрисдикции с преференциален данъчен режим и силно противодействие на юрисдикциите с преференциален данъчен режим чрез блокиране възможностите за данъкоплатците да избягват плащането на данъци.

Дейстивята на ЕК за преодоляване на проблемите в данъчната област се изразяват в изработване на План за действие за укрепване на борбата срещу данъчните измами и укриването на данъци и на две препоръки - COM (2012) 8806 и COM (2012) 8805 - относно мерки за справяне с агресивното данъчно планиране и за насърчаване на трети държави да прилагат минималните стандарти за добро управление в областта на данъчното облагане, с цел да се изгради общ подход за идентифициране и третиране на юрисдикциите с преференциален данъчен режим, което би засилило позицията на ЕС във взаимоотношенията с тях8.

Едновременно с тези инициативи е разработен и обширен набор от инструменти, имащи за цел да подобрят способността на държавите членки в борбата им с укриване на данъците и отклонението от данъчно облагане. Към тях се отнасят: законодателни актове на ЕС в областта на подобряване на прозрачността, обмена на информация и административното сътрудничество; координирани действия, препоръчани на държавите членки по отношение на агресивното данъчно планиране и юрисдикциите с преференциален данъчен режим; специфични препоръки към отделните държави за засилване на борбата срещу укриването на данъци и отклонението от данъчно облагане като част от европейския семестър на икономическо управление9.

За въвеждане на единни правила за автоматичен обмен на информация на ниво европейско законодателство е приета Директива 2014/107/ЕС10 на Съвета от 9 декември 2014 година за изменение на Директива 2011/16/ЕС11 по отношение на задължителния автоматичен обмен на информация в областта на данъчното облагане. Предвиденият правен режим в нормативния акт трябва да отговори на потребността на държавите членки от засилено административно сътрудничество в областта на данъчното облагане.

С директивата се въвежда изискване държавите членки автоматично да обменят с всички останали държави членки основната информация, отнасяща се до предварителните трансгранични данъчни становища и предварителните споразумения за ценообразуване. Приема се, че другите държави членки са в по-добра позиция да преценят потенциалното въздействие и адекватността на тези становища на националните данъчни администрации, в сравнение с държавите членки, които ги издават.

Във връзка с изпълнението на задълженията на Република България като държава членка, правителството на Република България и правителството на САЩ подписват на 5 декември 2014 г. в гр. София споразумение за подобряване спазването на данъчното законодателство в международен аспект и за въвеждане в действие на FATCA12.

С промените в ДОПК се предвижда от 1 януари 2016 г. прилагане на територията на страната на трите акта - Директива 2014/107/ЕС, Споразумението FATCA и Стандарт CRS.

Кои са лицата, задължение да събират и предоставят информация?

Субектите, които са задължени да събират и предоставят информацията на компетентния орган, за ползване за целите на автоматичния обмен са: банки, застрахователни дружества, инвестиционни посредници, колективни инвестиционни схеми и др.

Субектите, от които се събира информацията са: физическите и юридически те лица, които са местни за държавата, която предоставя информацията.

От това задължение са освободени:

а/ дружествата, чиито акции се търгуват регулярно на едно или повече места за търговия на ценни книжа, както и дружествата които са свързани с тях;

б/ държавните образувания;

в/ международните организации;

г/ централната банка;

д/ някои финансови и други институции, посочени в закона.
Обект на събираната и автоматично обменяна информация са финансовите сметки на клиентите на българските финансови институции.

В кръга на сметките, за които се предоставя информация попада всяка финансова сметка, която се поддържа от предоставящата информация финансова институция и която има за титуляр едно или повече лица, при условие че е идентифицирана като такава съгласно процедурите за комплексна проверка. Сметките са определени така, че да се ограничат възможностите на данъчнозадължените лица да възпрепятстват предоставянето на информация чрез прехвърляне на активи към финансови институции или чрез инвестиране във финансови продукти, които попадат извън обхвата на регулацията на закона.



Каква е предвидената процедура за уведомяване на данъчните субекти?

Лицата, чиито сметки ще бъдат обект на автоматичен обмен на информация подават съответната декларация, в която изразяват съгласие за предоставяне на информация за притежаваните от тях сметки по линията на автоматичния обмен на информация.

В правомощията на предоставящата информация финансова институция е предвидено правото да закрива финансова сметка, ако титулярът откаже да предостави декларация или документални доказателства и това води до невъзможност финансовата институция да изпълни задълженията си за извършване на комплексна проверка и предоставяне на информация.

На предоставящата информация финансова институция е дадено право да отказва откриване на нова сметка на лице, което не желае да попълни декларация за съгласие и/или документални доказателства. Това действие се предприема само когато отказът от подаване на декларация би довел до невъзможност за финансовата институция да изпълни задълженията си за извършване на комплексна проверка и предоставяне на информация.


Как институционално е организирано изъплнението на задължението за автоматичен обмен на финансова информация ?

За изпълнение на задълженията, които произтичат от трите акта, българският законодател приема специални правила в основният порцесуален данъчен акт. За целта в дял втори, глава шестнадесета от ДОПК се създава нов раздел ІІІа „Автоматичен обмен на финансова информация в областта на данъчното облагане. Организацията и реализирането на изискванията за автоматичен обмен на финансова информация е предвидена във функционалната компетентност на Националната агенция за приходите (НАП), в частност на дирекция „Спогодби за избягване на двойното данъчно облагане“ при ЦУ на НАП.

В раздела са включени разпоредби, регламентиращи цялостната процедура за събиране на информацията от българските финансови институции и предоставянето ѝ на изпълнителния директор на НАП в качеството му на компетентен орган и реда за й препращане към компетентния орган в съответната държава - членка на ЕС, САЩ и/ или в трети страни.

Право на достъп до данните от събраната информация са предоставени на редица органи между които са: Министърът на финансите, Главният прокурор, управителят на НОИ, директорът на Агенция "Митници", председателят на Държавна агенция "Национална сигурност", директорът на Агенцията за държавна финансова инспекция, председателят на Комисията за защита на конкуренцията, председателят на Сметната палата и др.



Има ли възможност да се заобиколи FATCA?

В литературата се посочват като възможни следните способи за преодоляване на изискванията за предоставяне на информация:

а/ чрез създаване на нефинансовите дружества, тъй като за тях няма задължения по FATCA;

б/ да не се притежават американски активи;

в/ сред клиентите да няма такива, които да имат пряка връзка със САЩ;

г/ да не се предлагат продукти и услуги директно на американски клиенти.

Остава да проследим, как тези нови правила ще се отрази на нас като титуляри на сметки и на дейността на дружествата.

Библиография


  1. Директива 2014/107/ЕС на Съвета, обн. Официален вестник на ЕС, OJ L 359, 16.12.2014, р. 1-29.

  2. Директива 2011/16/ЕС на Съвета, обн. Официален вестник на ЕС, OJ L 64, 11.3.2011, p. 1.

  3. Закон за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за подобряване спазването на данъчното законодателство в международен аспект, обн. ДВ, бр. 47 от 2015 г.

  4. Интернет страница на Европейски съвет. Съвет на Европа –

http://www.consilium.europa.eu/bg/policies/european-semester/

  1. Elias S., Levinkind S., Legal Research: How to Find & Understand The Law, 14th ed., Berkeley: Nolo, 2005.

  2. Europe Commission, Commission Recommendation of 6.12.2012 on aggressive tax planning, Brussels, 6.12.2012, C(2012) 8806 final

http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/tax_fraud_evasion

1 Докладът отразява състоянието на националното законодателство към 31.10.2015 г.

2 По-подробно това е развито в Препоръка на Комисията от 6.12.2012 г. относно агресивното данъчно планиране.

3По подробно виж. Stephen Elias and Susan Levinkind, Legal Research: How to Find & Understand The Law, 14th ed. (Berkeley: Nolo, 2005), p. 22.

4 ОИСР - Организацията за икономическо сътрудничество и развитие .

5 Група от 19 страни с най-големи икономики в света плюс Европейския съюз, известни като Group of Twenty Finance Ministers and Central Bank Governors.

6 Правителствен форум на 8 държави: САЩ, Франция, Западна Германия, Италия, Япония, Великобритания, Канада и Русия .

7 Стандартът CRS на ОИСР е приет и публикуван официално на 13 февруари 2014 г.

8 Документите са публикувани в Съобщение на ЕК от 6 декември 2012 г.

9 http://www.consilium.europa.eu/bg/policies/european-semester/

10 Директива 2014/107/ЕС на Съвета е обн. в OJ L 359, 16.12.2014, р. 1-29 .

11 С Директива 2011/16/ЕС на Съвета се заменя Директива 77/799/ЕИО на Съвета,

чиито разпоредби са насочени към оказването на взаимопомощ между държавите членки.



(OJ L 64, 11.3.2011, p. 1).

12 Споразумение между България и САЩ е ратифицирано със закон обн. ДВ, бр. 47 от 2015 г.



Каталог: Uploads -> Conference -> FormUploads
FormUploads -> Подобряване на методиката за анализ на пълната себестойност на продукцията за целите на финансовия мениджмънт на индустриалните предприятия
FormUploads -> Доктрината „too big to fail” и новата европейска регулаторна рамка в областта на кредитните институции
FormUploads -> Възможности за оценка на риска при инвестициите в жилищни недвижими имоти докторант Яна Стоенчева
FormUploads -> Нефинансовата информация във финансовите отчети – фактор за повишаване на конкурентоспособността на предприятията


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница