Новини за общините 07. 06. 2014 г. Darik news Започва лятна Чепелареада на "Мечи чал"



Дата14.01.2019
Размер174.33 Kb.
#110214
Новини за общините

07. 06. 2014 г.

Darik news

Започва лятна Чепелареада на "Мечи чал"

7 юни 2014 08:24

След 4 последователни зимни издания, събрали повече от 300 участника в зимния ски и сноуборд многобой, Чепелареада прави днес своя летен дебют на връх „Мечи чал“.

Лятната Чепелареада е планинско събитие за тичане, ходене или колоездене по кратък маршрут със забавни изпитания, като стрелба с фунийки, забиване на пирони, цепене на дърва, скачане с чували, пиене на енергизираща напитка, подкрепяйки една зелена кауза - благоустрояване на старо смърчово дърво. Това е състезание за любители, но в същото време предизвикателство и за професионалисти, заради изпитанията, които го правят интересно до самия му край, съобщиха организаторите.

За участниците в лятна Чепелареада 2014 ще има преференциални възможности за настаняване в Чепеларе и Пампорово. В неделя, 8 юни, пък участниците ще могат да се насладят на трасетата на Вело парк Пампорово, възползвайки се от 10% намаление на дневната лифт карта или билет.

Чепелареадата е част от календара на майските празници на родопската община, а инициатор и организатор е MOUNTAIN RESTART - организация, която презарежда хората в Планината по различни начини. Граждани на община Чепеларе и Смолян, желаещи да участват в зелената кауза, полагайки обществено полезен труд, могат да се включат в лятна Чепелареада индивидуално или отборно на половин цена, а при участие в дисциплина "Мама, татко и аз" –безплатно, след идентификация с лична карта.

Организиран е транспорт, шатъл бусове, които ще возят от Чепеларе църква „Св. Богородица“ - до вр. „Мечи чал“.

Darik news

300 деца се надпяват в "Златен извор"

7 юни 2014 08:49 | Дарик-Хасково

Близо 300 деца от 11 населени места в страната ще участват в тазгодишното издание на традиционния за Димитровград национален фестивал „Златен извор”. Той започва в 9 ч. днес в залата на общинския театър. На сцената му ще се представят 23 вокални групи и 70 индивидуални изпълнители от Хасково, Харманли, Любимец, Стара Загора, Панагюрище, Хисаря, Пловдив, Варна, Елин Пелин, Търговище и Димитровград, съобщи директорът на общинския детски и младежки център Радка Тодорова. Чуйте я в приложения файл.

Центърът, община Димитровград, министерството на културата, министерството на образованието, регионалният му инспекторат в Хасково и националният дворец на децата са организатори конкурса. Той е в 3 възрастови групи и 3 направления- за нова детска забавна песен на фолклорна основа, за аранжимент на фолклорна песен и за изпълнителско майсторство. Награждаването на лауреатите е обявено за 17.30 ч., като преди това концерт ще има добилата популярност от участието си в телевизионно шоу Симона.



Darik news

"С песните на Ари" за 14-и път в Хасково

7 юни 2014 08:50 | Дарик-Хасково

14-тото издание на националния фестивал на старата градска песен и шлагер „С песните на Ари” започва днес в Хасково, като ще продължи и утре в читалище „Заря”. 4 групи, 21 индивидуални изпълнители, 4 дуета и 2 квартета от страната са заявили участие. Всеки от тях ще представи по регламент и песен от репертоара на Ари. Осигуреният от община Хасково награден фонд е в размер на 1500 лв., като обявяването на победителите е планирано за след 17 часа утре- 8 юни. Класираните на призовите места ще участват и в гала концерт след това.

Националният фестивал „С песните на Ари" е посветен на Аспарух Лешников – Ари и е събитие от културния календар на Хасково. Провежда се всяка година в началото на юни. Участват непрофесионални изпълнители на стари градски песни от цяла България. Над 300 се представиха на сцената му миналата година.



Darik news

Започва фолклорният фестивал „Пъстра огърлица” във Вършец

7 юни 2014 09:42 | Дарик – Враца

За втора година Община Вършец със съдействието на Български арт и фолклорен център “Нестия”- гр. София организира Международен фолклорен фестивал „Пъстра огърлица” - Вършец 2014 г., който се проведе на 7 - 8 юни 2014г.

Целта на фестивала е популяризиране на фолклорното богатство и културните традиции на България и страните от Европейския регион, и затвърждаване на добрите отношения между общините в областта на културата.

Общо над 700 участници от 30 фолклорни състава, певчески групи, танцови ансамбли и индивидуални изпълнители от Марсилия - Франция, Скопие - Македония,

Сърбия, Италия, Египет и Турция. От цяла Северозападна България и гр.София ще дефилират по улиците на Вършец в атрактивно шествие. На откритата сцена пред НЧ „Христо Ботев 1900” всеки един от съставите ще покаже красотата, богатството и уникалността на фолклора си.

Намеренията на организаторите са през годините фестивалът да добива все по-голяма популярност и да се превърне в традиционен.

Darik news

"Пръски от извора" и Кулинарен фестивал „Вкусна България"

7 юни 2014 09:46 | Дарик Враца

Над 300 деца и младежи от област Враца участваха в VI Регионален фоклорен събор "Пръски от извора" и Кулинарен фестивал „Вкусна България" днес. Организатори на събитието бяха Община Враца, Регионален инспекторат по образованието-Враца, Младежки дом-Враца и Център за работа с деца-Враца.

Целта на фолклорния събор бе да се даде шанс за изява на най-добрите детски и младежки постижения в областта на българския фолклор /песни, танци, инструментални изпълнения, сценично представяне на обреди и обичаи/.

В шестото издание на събора се включиха деца от селата Софрониево, Бутан, Селановци, Зверино, Крушовица и градовете Козлодуй, Берковица и Враца. Община Враца поднови провеждането на кулинарния фестивал „Вкусна България", чието първо издание стартира през 2008 година. Майстори готвачи, представители на читалищата от селата Згориград, Паволче, Челопек и Оходен представиха кулинарна изложба с ястия и специалитети от местната и регионална традиционна кухня. Със селектирани вина се представи и винарската изба „Шато - Типченица".

Своята дейност представиха различни работилници за изработване на грънчарски съдове, цветни букети, ръчна изработка на сувенири и различни изделия, дело на Дома на творчеството „Дух и материя", „Цвети с приказни букети" и майстори от село Паволче. Участниците във фолклорния фестивал получиха специални грамоти, както и материални награди за читалищата от селата.



Darik news

100 години Туристическо дружество „Бонония"

7 юни 2014 09:58

На площад „Бдинци" се проведе коло-рали за ученици. Поводът бе 100-годишният юбилей на Туристическо дружество „Бонония". На първо място при момичетата се класира Мария Василева от СОУ „Любен Каравелов", при момчетата най-бърз беше Георги Георгиев от СОУ „Св. Св. Кирил и Методий", а при юношите победител стана Дени Лилков от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров".

Община Видин бе осигурила награди за най-добрите в колоралито - километражи, фенерчета и шишета за вода. Всички участници получиха грамоти за отличното си представяне в надпреварата.

Тържественото честване на юбилея на Туристическо дружество „Бонония" се проведе в залата на Общински съвет - Видин. Специален гост на събитието бе Борислава Борисова - заместник-кмет „Хуманитарни дейности и социална политика". Тя поздрави председателя на дружеството Тошко Маркин от името на кмета на общината Герго Гергов. Борисова подари на Маркин плакет и му връчи поздравителен адрес от видинския градоначалник.

По случай празника поздравления към председателя и членовете на дружеството отправиха и от Българския туристически съюз, Регионалния инспекторат по образованието - Видин, Туристическо дружество „Веслец" - гр. Враца, Туристическо дружество „Монтана-1999", както и много приятели на юбилярите.

Инициативите за 100-годишнината на ТД „Бонония" продължават и в събота, когато е организиран туристически поход до местността „Божурица". Предвиден е и преход по една от екопътеките.

Darik news

Нови 15 лични асистенти в Стралджа

7 юни 2014 12:43 | Дарик Сливен

Допълнително финансиране за обгрижване на 15 потребители получи община Стралджа. Предоставената часова квота е 1800 часа.

Според Атанаска Кабакова, администратор на проекта отпуснатата часова квота е изключително необходима на общината предвид големия брой хора с увреждания, както и приключването на проект ”Помощ в дома”, чиито потребители от май остават без обгрижване“.

В момента тече процедура за включване на кандидат-потребители от създадената за това банка и назначения на лични асистенти.

Darik news

Омуртаг отбеляза своя празник

7 юни 2014 13:34

За осма поредна година на този ден Омуртаг празнува ден на града. Концерти на професионални и самодейни състави бяха изнесени на новоизградения площад, носещ името на втория български космонавт Александър Александров.

Празничните прояви поведе едночасовия концерт на Духовия оркестър на Омуртаг, с ръководител Душко Ангелов.

„В културния календар на всяка община има дати и събития, които предизвикват възторг, преклонение и гордост. Такъв ден за нас Омуртагчани е седми юни - Празник на Община Омуртаг и денят, в който през 1988г. нашият именит съгражданин Александър Александров полита в Космоса. На днешния ден, обединяваме чувствата си към родния град и общината. Засвидетелстваме почит към историята и традициите ни, преосмисляме действията си сега, във времето, в което живеем и изразяваме съпричастност към каузата да работим за просперитета на Омуртаг. " заяви от трибуната заместник-кметът Радка Рашева.

По повод празника кметът на общината получи поздравителен адрес от президента на Република България Росен Плевнелиев. „Използвам случая, за да изразя своята увереност, че усилията на общинското ръководство за създаването на нови възможности за привличане на инвестиции и откриване на работни места, спомагащи икономическото възраждане на Омуртаг и региона, ще продължат да дават добри резултати", се казва в адреса.

Празникът продължи с празничен концерт-спектакъл изнесен от ансамбли и състави към НЧ„Отец Паисий -1870".

По случай празника на Община Омуртаг, на 9 май 2014 г в сградата на старото читалище, която се намира на пл."Независимост", ще бъде експонирана изложба „Спомени в багри" на омуртагчанина Йордан Коев.

Празникът приключи с общоградско Северняшко право хоро.

Darik news

Десетки рисуваха свободно в Морската градина

7 юни 2014 14:59

Маратон на рисуването събра десетки малки и големи в Морската градина. С инициативата Бургас за трети път се включи в Световната кампания „Ден на рисуването - Да рисуваме заедно!".

По традиция кампанията се провежда в първата събота на м. юни и има за цел в един и същи ден в различни държави и населени места по света да рисуват хора от всякаква възраст и във всякаква техника на изпълнение, за да се съберат 1 000 000 рисунки.

Поканата за весел празник на рисуването беше насочена към всички бургазлии и гостите на града, обичащи изобразителното изкуство, творческите идеи и забавленията на открито.

С рисунки във всякакви техники и изложба, подредена по алеите на морската градина, празникът този път беше с надслов „Правата на детето".

Материалите за художниците бяха осигурени от организаторите - Сдружение „Слънце и Деца", Детската галерия „De' Art" и РБ „Пейо Яворов". Събитието е с подкрепата на Община Бургас и е част от фестивалната програма „Включи града".

Darik news

Пловдив иска да депонира утайки в Шишманци

7 юни 2014 13:37

Община Пловдив търси различни алтернативи за място, на което да депонира утайките на града. Това заяви в ефира на Дарик кметът Иван Тотев.

По думите му това се налага заради замразения Воден проект на Пловдив, за чиято съдба няма никаква яснота и липсва всякаква комуникация с управляващите органи.

„Една от алтернативите за утайките на Пловдив е екозаводът в Шишманци, където сега депонираме експериментално около 3 хил. тона“, каза още Тотев.

Всяка година в Пречиствателната станция на града се събират над 20 тона утайки, но ако не бъде изпълнен Водния проект, който включва модернизация на станцията, ще трябва да се търсят други варианти за депониране.

Преди време имаше идея утайките да се затварят в бункери, но в последствие общината се отказа от нея.

Darik news

Л. Цонев на ралито: Доказваме, че сме спортна столица

7 юни 2014 14:09

„С организирането на това състезание, както и с още много други, си извоювахме име на спортна столица и развиваме много и различни видове спорт“ – обяви при откриването на рали крос „Разград 2014“ заместник-кметът на Разград Любомир Цонев. Добър домакински град сме и емоционална и интелигентна публика – допълни Цонев.

Проявата се организира за 18-ти път в Разград и е трети кръг от рали шампионата на страната. В нея участват 29 състезатели, включително две дами, едната от които е от Разград. В момента на полигона на СБА се провеждат официалните тренировки, а стартът на проявата е в 17,00 ч. Утре от 9,00 ч. гонките продължават, награждаването е насрочено за 13,00 ч.

Организатори на състезанието са: Българска федерация по автомобилен спорт, АСК“Абритус“, община Разград и СБА-Разград.

БНР

Конници, пешаци, царедворци в пълно бойно снаряжения, духовници и писари посрещаха днес гостите на НИАР Плиска

публикувано на 07.06.14 в 14:49

Сред пъстрото множество се отличаваха царят и царицата, облечени в пурпурни одежди, заобиколени от боили, боляри и други хранени хора. Невероятната атракция е само част от третото издание на „ДНИ НА ПРЕДЦИТЕ - ПЛИСКА 2014”, организирано от „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции - Авитохол” – Варна, община Каспичан и РИМ-Шумен. Кметът на Каспичан Милена Недева откри събитието. Тя припомни на хората, дошли от цялата страна, славните дни на първата българска столица.

След официалното откриване клубовете за исторически възстановки представиха бита и традициите на старите българи от периода на създаването на първопрестолна Плиска до Възраждането. В програмата бяха включени още конни надпрепускания, стрелба с лък за титлата най-добър стрелец в Плиска, боеве, тържествен обход на крепостта - конна стража и процесия до дворцовата базилика. Майстори на старинни занаяти от цялата страна изработваха пред посетителите плъсти, монети, огърлици, лъкове, ножове, дрехи и предмети свързани с бита на старите българи. Организаторите признават, че през тази година интереса към „ДНИ НА ПРЕДЦИТЕ - ПЛИСКА 2014” е много голям и е напълно възможно през следващата година събитието да бъде с международно участие, като във възстановките и реконструкциите ще се включат представители и на другите конни народи в Европа.



БНР

Протестни митинги срещу убийствата на деца на пътя в няколко града на страната

публикувано на 07.06.14 в 11:31 | обновено на 07.06.14 в 12:3

Родители излязоха на протестен митинг под мотото „Мълчалив поход за живота” като протест срещу убийствата на деца на пътя и за да изразят своята подкрепа към семейството на 4-годишния Паоло от Стара Загора, който бе прегазен на пешеходна алея.

В София сборният пункт бе площад "Народно събрание". Десетки родители оставиха цветя и запалиха свещички пред паметника на Цар Освободител, каза пред Радио София Стефка Сарафова - Захариева, председател на сдружение "Зачатие", което е един от инициаторите на похода.

Участниците настояват за промени в Наказателния кодекс, които да доведат до адекватни наказания за убийците на пътя, както и за по-строги санкции за нарушителите на Закона за движение по пътищата. Сред исканията са още обезопасяване на пътните зони около училища, детски градини и площадки, автобусни спирки и поддръжка на зоните за пешеходци от страна на общините.

Родители се събраха и в центъра на Стара Загора, за да изразят съпричастността си със семейството на Паоло. Част от родителите, събрали се пред сградата на община Варна бяха облечени с черни тениски, на които с червени букви е изписано „СПРИ! ДАЙ ЖИВОТ НА ДРУГ!”. И децата и възрастните носиха червени карамфили, плюшени играчки и балони.

Десетки майки и семейства се събраха и пред община Бургас, за да изкажат съпричастността си към семейството на Паоло и всички семейства, загубили децата си при нелепи инциденти на пътя. Те положиха цветя и запалиха свещи на фонтана пред общината.

Мълчалив поход за живота се проведе и в Русе, Пловдив, Сливен, Ямбол, Благоевград, Банско, Пазарджик и други градове на страната.



БНР

Благоевград днес става балканска столица на ритмите

публикувано на 07.06.14 в 10:10

Над 450 млади танцьори от страната и чужбина ще превърнат Благоевград в балканска столица на ритмите. Днес от 12 часа на пл. ”Македония” се открива танцовият фестивал „Заедно под дъгата”, в който ще участват над 25 ансамбъла. Танцовите формации са включили в програмата си разнообразни по жанр и стил произведения, а от 18 часа на площада ще се проведе и парадно дефиле. Международният фестивал се провежда за осма поредна година под егидата на Община Благоевград и Общинския младежки дом.

БНР

В Трън стартира фолклорният фестивал „От Трън по-убаво нема“

публикувано на 07.06.14 в 09:14

В Трън започва четвъртото поред издание на фолклорния фестивал „От Трън по-убаво нема”. В надиграването ще се включат 27 любителски клуба и седем професионални формации. Очаква се броят на участниците да надхвърли 1 000. Организатори на проявата са община Трън, столичния клуб "Боди фолк", читалище "Гюрга Пинджурова - 1895" в Трън и фондация "Надка Караджова". За първи път тази година всеки един от съставите ще посади по едно дръвче във фестивалния парк, който се намира под скалния параклис "Св. Петка". До всяка фиданка ще бъде монтирана обозначителна табела. Домакините от "Трънски ритми" ще засадят магнолия, като табелата й е изработена от местен майстор- дърворезбар. За парка ще се грижи общината. „Идеята е всяка нова формация, която ще идва през следващите години да засажда по едно дръвче“, обясни кметът Станислава Алексиева. Откриването на фестивала е днес в 13 часа. Проявата, чиято цел е да събере любители на българското хоро, с чието родолюбие се съхранява ценното фолклорно богатство, ще продължи и в неделя.

БНР

"Бабина душица" събира майстори готвачи в Монтана

публикувано на 07.06.14 в 08:00

Алея на изкуствата и занаятите ще бъде открита в събота в 10 ч. в Монтана. Успоредно с нея ще протече фестивалът на традиционните ястия и занаяти "Бабина душица". И двете събития са част от програмата на Празника на Монтана- Свети Дух.

Грънчари, дърворезбари, ювелири и други майстори от страната ще представят творбите си на пл. "Жеравица"- от паметника на Васил Левски до паметника на загиналите във войните. По същото време ще започне и приготвянето на вкусни гозби от участниците във фестивала "Бабина душица".

"Ще запалим огън, ще готвим неща "от бабината кухня". Условието е всички продукти да са екологично чисти. Искаме всичко да е натурално- така, както са го приготвяли нашите баби. Ще има и "Всичкотворница"- тя ще е подчинена на тъкаческото изкуство и ще покажем на хората как се тъкат килимчета. Надяваме се така да се фокусира вниманието на повече хора върху нашия красив край, който за съжаление е слабо познат. Първоначално идеята беше всяка година фестивалът да гостува на различно място, но предвид отличното взаимодействие с администрацията на община Монтана, смятаме той традиционно да се установи на местна територия, като част от проявите, съпътстващи празника на града Свети Дух"- каза Ели Лозанова от сдружение "Български Северозапад", което организира фестивала.

Във фестивала “Бабина душица” ще има и гости от Дунавци и Смоляновци, които ще пеят, танцуват. Ще покажат и старинни обичаи. Кулинарният конкурс приключва в 14 часа, след което на победителите ще бъдат раздадени награди. От Сдружението ще оставят на града шкаф с книги.

"Всеки, който минава оттам, може да си вземе книга, да я прочете или пък да остави своя книга"- допълни Ели Лозанова.

Фестивалът “Бабина душица” е еднодневен, а Алеята на изкуствата и занаятите ще продължи до 9 юни, уточняват от Община Монтана.



Градът

Пет кандидата за уличното осветление на София

от 07.06.2014, Автор: Градът.бг

В търга за техническа поддръжка, ремонтно възстановителни дейности, основен ремонт и изграждане на публичното осветление на територията на Столична община, по обособени позиции се явиха пет кандидата - четири обединения и една фирма. Офертите бяха отворени на 4 юни.

Участниците са:

1."Димов компани и партньори" ДЗЗД, съставено от:

"Водстрой 98" АД

"Димов къмпани" ЕООД

"Орбелком" ЕООД.

2.Консорциум "Интелигентни осветителни системи", състоящо се от:

"Техномашпрогрес" ООД

"Парцели" ЕООД.

3.Комсорциум "Сиберия - Техно Лайтинг" ДЗЗД, в което попадат:

"Лог- Сиберия" ЕООД

"Технострой- инженеринг 99" АД.

4.Обединение "Улично осветление СМ", в него се включват:

"Улично осветление" ЕАД

"Сатурн 2" ООД

"МИГ 23" ЕООД.

5. Етралукс АД

Позициите, за които се играе са:

- "Зона 1- Изток" обхваща районите "Нови Искър", "Сердика", "Кремиковци", "Подуяне", "Слатина", "Оборище", "Средец".

- "Зона 2- Юг" обхваща районите "Искър", "Младост", "Панчарево", "Студентски", "Изгрев", "Лозенец".

- "Зона 3 - Запад" включва районите "Овча Купел", "Витоша", "Банкя", "Красно село", "Триадица".

- "Зона 4- Север"е съставена от районите "Красна поляна", "Илинден", "Люлин", "Връбница", "Надежда", "Възраждане".

Освен изискваната документация участниците представиха мостри на предлаганите осветителни тела. Те бяха отворени и показани по време на публичното заседание.

Кмета. Bg

Кметът на Кула: Един екип осигурява спешна помощ за 4 общини

Медицинска техника, обучени кадри и добро заплащане са решението за системата, смята д-р Владимир Владимиров

Цвета Иванова, събота, 7 юни 2014 г., 20:55 ч.

Последните две седмици се оказаха напрегнати за работещите в българското здравеопазване. Закъснение на екип на столичната Спешна помощ стана причина за поредния смъртен случай. Последваха заплаха за уволнение на директора й и лекарски протести в негова защита. Медиците поискаха още по-високи заплати и по-добри условия на труд.

Наболелите проблеми в здравеопазването отново излязоха на светло и изглежда така, сякаш нерешаването им ще е на дневен ред още дълго.

Потърсихме за коментар кмета на Кула Владимир Владимиров, който преди да поеме управлението на общината, се е запознал отблизо с проблемите в здравеопазването, тъй като по професия е лекар.

- Д-р Владимиров, до 2011 година, когато сте избран за кмет на Кула, сте оглавявали спешната помощ в Кула. Това означава, че познавате отвътре състоянието на това звено от медицинската помощ. Какво е то в община като Кула?

- Спешната помощ в Кула е много специфична. Ако в София, където живеят много хора на по-малка площ, то при нас живеят малко хора на голяма площ. Проблемът как да се стигне до тях е актуален и при нас. Спешното звено в Кула, което е филиал на центъра за спешна помощ във Видин, разполага с една линейка и един екип на смяна.

Ако отиде в село, отдалечено на 30 км от Кула, каквито села имаме, то не може да бъде оказана помощ на друг пациент по същото време. Това е парадоксално. На смяна се правят по 6-7 излизания, повечето не са възможни. Може и двойно, но ако болните са от града. Но те са повечето от селата на общината. Нашият филиал обслужва населението на 4 общини - Кула, Бойница, Грамада и Макреш. Ако се наложи да се закара болен до Видин, то разстоянието за един случай се увеличава с още 30 км.

- Не сте ли искали втора линейка?

- Не, на спешен филиал от нашия тип се полага само една.

- А колко медици работят във филиала?

- Откакто аз го напуснах, лекар не е постъпвал. Аз бях единственият и досега друг не се е намерил. Видинска област е на добро място по задоволеност с лекари на глава от населението, но те не са разпределени равномерно. Повечето са съсредоточени във Видин.

- Само ниското заплащане ли е причината за липса на лекари?

- Не само то. Но в нашите села живеят предимно възрастни хора. В самите села лекари няма, ето защо обикновено вечер те започват да се притесняват за състоянието си и търсят помощ. По телефона не може да се прецени кой случай е спешен, кой неотложен.

- Щом няма лекари, само фелдшери ли работят в кулския филиал?

- Да, само фелдшери, които са от старата школа. В момента са 11 на брой. Те са на пенсионна възраст, но се справят добре. По двама са на смяна и се въртят. Единият пътува с линейката, а другият приема пациенти на място. Тези, които идват със собствен превоз или на собствен ход. Те са и диспечери в центъра - приемат повикванията.

Аз обикновено оставах в центъра да приемам болни. Тръгвах с линейката, когато има родилка, тъй като съм акушер-гениколог по специалност, катастрофа или болно дете. Поемах по-трудните случаи.

- А какво става през зимата, когато селата са откъснати от пътищата заради снежните навявания?

- Преди две години сме ходили за болен с високопроходими машини на "Гражданска защита", с БТР-и. Но съм имал и случаи, когато линейката стига до някъде, а до нея близките карат болния с шейна и кон.

- В Кула бе закрита и болницата. Усеща ли се липсата на здравно заведение в града?

- Усеща се, но болницата бе закрита през 2009 и никой не говори за повторното й откриване. От тогава обаче в града бе открит лекарски кабинет, който работи през деня. Идват лекари от Видин, които преглеждат на място. За един месец например минават по 30 лекари. Те не са в екипи, сами са. Това е все пак решение.

- Как вие виждате нужната реформа в спешната помощ?

- Всяко правителство започва с реформа в спешната помощ, но се вижда, че тя не дава добри резултати. Спешните отделения бяха прехвърлени към болниците.

Сега слушам за създаване на т. нар. малки "пироговчета", т.е. екипи и линейки да има в кварталите, на възлови места, за да стига помощта по-бързо до хората. Това е хубаво като замисъл. Ако искаме да имаме добра спешна помощ, то най-напред трябва да се осигури техника за спасяване на човешки живот. След това да се обучат хора за системата.

Не може и без добро заплащане. Ако го има, то много млади лекари ще дойдат да работят в центровете.

- Под хора за системата имате пред вид парамедиците?

- Не само тях. Парамедиците са нещо малко над санитар, шофьор. Те ще знаят, ако човекът е в кома, какво да му направят, например. Фелдшерите обаче са по-доброто ниво. Те могат да извършват прегледи и да вземат самостоятелни решения за болния. Но у нас вече такива кадри от години не се обучават.



- Като кмет налагало ли ви се е да помагате спешно на болен?

- Да, аз съм лекар. Не отказвам при нужда помощ.
Каталог: uploads -> tinymceup -> files -> News
News -> Нсорб кметът на Троян към министър Михайлова: „Не ни взимайте довеждащите водопроводи!“
News -> Г. Фокус Има сключен договор с фирма-изпълнител, която ще изгради новата улица до рибарското пристанище в Бургас
News -> Нсорб кметове се съмняват в лобизъм
News -> Нсорб оценяват категоризирането на общините и населените места в България
News -> Нсорб община получи почетна грамота
News -> Осми клас остава в основните училища amalipe com/14. 03. 2014
News -> Нсорб до края на 2015 г. Опак има амбициите да усвои
News -> Нсорб цветлин Йовчев: Сътрудничеството на мвр с местната власт трябва да е в полза на обществото
News -> Нсорб стартира третата поред процедура за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница