Новите осигурителни прагове



Дата10.04.2018
Размер34.54 Kb.
#66268
в-к Капитал, 09-15 септември 2006г.


НОВИТЕ ОСИГУРИТЕЛНИ ПРАГОВЕ

Работодателите приеха съществен скок на минималните осигурителни прагове за 2007г. след като държавата понижи задължителните вноски за пенсия от началото на тази година. Така се доказа, че в крайна сметка намаляването на осигурителната тежест има положителен ефект. 12.6 е средният процент на увеличение за следващата година, договорен със синдикатите, и това изнена­да министъра на труда и социалната поли­тика Емилия Масларова, която не разчита­ше на повече от 8% вдигане на най-ниски­те възнаграждения. За 2006 г. увеличението бе 8%, а за 2005 г. - само 7%.


Нарастването за първи път е с двуцифрено число

Физичният прин­цип за скачените съдове вече има потвърждение в социалната пpaктuкa - след кaтo държавата понижи задължителните вноски за пенсия от началото на тази година, работода­телите приеха незапомнен cкoк на минималните осигурителни прагове за 2007 г.


За първи път, откакто синди­кати и работодатели договарят най-ниските нива на възнаграж­дения, върху които се плащат осигуровките, процентът на уве­личението ще бъде двуцифрено число. Осигурителните мини­муми за страната се повишават средно с 12.6%. За 2006 г. средният ръст беше 8 %, а за 2005 г. - 7 %. В бюджетната сфера няма изне­нади - съгласно проектобюдже­та за 2007 г. праговете в петте икономически дейности там ще се вдигнат с 8% от 1 юли 2007г. Частният сектор отбелязва аб­солютен рекорд с нарастване от 14%, при това от 1 януари 2007 г. Работодателите и синдикати­те постигнаха съгласие за 49 от всичките 73 икономически дейности. Сред тях са и пет, в кои­то миналата година праговете бяха увеличени служебно. За други две бяха подписани спо­разумения с най-големите дру­жества в бранша - „Булгаргаз" и „Български пощи".
Не е пълно съгласието в два сектора - за производство на об­лекло и за „Детективска и охра­нителна дейност", която тази година за пръв път е отделе­на като самостоятелна дейност. Конфедерацията на работодате­лите и индустриалците в Бълга­рия (КРИБ) оспори постигнатите там договорености, въпреки това те бяха окончателно приети. В шивашката индустрия осигури­телните минимуми са повише­ни между 10 и 30 лв., което спо­ред Българската асоциация на производителите и износители­те на облекло и текстил (член на КРИБ) е трудно поносимо за фир­мите. Тъкмо обратното е поло­жението в охранителния сектор. „Там са договорени увеличения от 4-5%, което е нереалистично. За този сектор праговете трябва да се вдигнат поне с 10 %, за да се елиминира сивата заетост", зая­ви изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов.

Договорените минимуми за­сягат 1.234 млн. работещи на трудов договор. Синдикатите отчитат като положителен фак­та, че повечето браншови спора­зумения обявяват договорените прагове и за минимални запла­ти по категории персонал, за което няма изрична законова нор­ма. Резултатът от тазгодишни­те преговори надскочи сериозно дори очакванията на социалния министър Емилия Масларова, която не разчиташе на увеличе­ние над 8%.


За останалите без спора­зумения 17 икономически дейности от реалния сек­тор тя вдигна осигурител­ните минимуми служеб­но със средния процент на договорените повише­ния - 12.6%.

„Същественото нарас­тване на праговете по­твърждава положителния ефект от намаляването на осигуровките - заплатите се увеличават и тази тен­денция ще продължи и през следващата година. Става ясно също така, че пазарните механизми и икономическите лостове работят по-ефективно от административната наме­са на държавата в запла­щането на труда", комен­тира заместник-председателят на Българската сто­панска камара (БСК) Дикран Тебеян. На същото мнение е и Евгений Ива­нов от КРИВ: „Икономика­та живна. За пръв път Ми­нистерството на финанси­те е автор на фискалната и данъчната политика на държавата. За първи път се мисли в интерес на биз­неса, за да се направи бъл­гарската икономика наис­тина конкурентоспособна. Ето, вече се връща това, което държавата отстъпи на работодателите."


Сериозният скок на оси­гурителните минимуми показва още една важна тенденция - на постепен­но изсветляване на ико­номиката. В много иконо­мически дейности увели­чението на праговете оз­начава излизане на свет­ло на част от заплатите, които досега са били пла­щани „под масата". Спо­ред експертите на КНСБ най-драстични примери в това отношение са сел­ското стопанство, стро­ителството, мебелната промишленост, производ­ството на хляб, туризмът, здравеопазването. „За го­лемите фирми повиша­ването на минимумите обаче означава и реал­но вдигане на заплатите, не само легализиране на скрити доходи", убеден е Евгений Иванов.
Бизнесът вече цени ква­лифицирания труд доказ­ват новите стойности на осигурителните прагове. Почти във всички бран­шове най-висок е процен­тът на увеличение при приложните специали­сти и квалифицираните работници (14%). Експер­тите тълкуват този факт като сериозен опит на ра­ботодателите да се пребо­рят с все по-задълбочава­щия се дефицит на подгот­вен персонал на изпълни­телски позиции.
Екатерина Попова
Каталог: news
news -> Община пловдив пловдив, 4000, пл. “Стефан Стамболов” №1 тел: (032) 656 701, факс: (032) 656 703
news -> Закон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. От рождения си ден 1 юни 1996 г., Закона за общинската собственост претърпя множество промени, основните от които бяха през 1999 г и 2004 г
news -> Тема: здравеопазване
news -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
news -> Списък на училищата, които имат ученици с ниски резултати от външно оценяване след 5 клас по съответните предмети
news -> Уважаеми колеги, Лятото е при нас и ето, че е време да помислим къде ще прекараме лятната отпуска
news -> Новости в програмен продукт Заплати – версия 12
news -> Проф д-р Георги Ончев, дмн
news -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница