Нсорб обещан мираж ли ще остане комасацията



страница1/3
Дата08.06.2018
Размер414.35 Kb.
#72435
  1   2   3
02.04.2013

НСОРБ
Обещан мираж ли ще остане комасацията

bgfermer.bg / 02 Април 2014

Група, която да работи по Закон за комасацията ще бъде сформирана през май. Това предизвикано обещание на земеделския министър Димитър Греков, беше най-реалният резултат от дискусията за земеползването в понеделник в БТА.

Той подчерта, че политиката на МЗХ е за дългосрочно отдаване на земята под аренда, която при трайните насаждения да бъде до 20 и повече години.

Няма законодателни проблеми и за ползване на пустеещи земи. Проф. Греков заяви, че е готов да поеме политическата отговорност за проблемите с комасацията.

През миналата година са започнали 1700 процедури за сключване на споразумение за така наречените бели петна, а землищата в страната са общо 4000. Така че разпокъсаността на земята остава основен проблем и комасацията става все по-належаща, уточни Кирил Стоянов, експерт от отдел “Поземлени отношения и комасация” в МЗХ.

България продължава да е с най-раздробена земя в европейските страни - средният размер на нива е 5,5 дка по данни от 2012 г. За сравнение в Холандия средният размер на парцел е 76 дка и средната цена е 3000 евро, докато в България е около 350 лева за декар.

Кардиналният проблем, който остана и за общините по отношение на земеделската земя, са така наречените бели петна и каква ще бъде държавната политика в това отношение, каза Симеон Петков от Националното сдружение на общините. Факт е, че селата са обезлюдени, а земите често са били собственост на починали възрастни хора и техните наследници, които отдавна живеят в чужбина. В момента нестопанисваната земя с неизяснена собственост е над 1 млн. дка. Според министър Греков основен приоритет на държавата е изграждането на единен кадастър и създаването на електронен регистър на земите.

“Съществен елемент за оптималното земеползване в страната се отнася и до изработването на общи устройствени планове на общините. Инвестициите в селските райони се затрудняват от липсата на общи устройствени планове, които трябва да уреждат ролята на различните територии”, посочи той. "Резонно е и стриктното следване на селскостопанския план към общите устройствени планове по отношение на тяхното прилагане и интегриране”, каза още министърът.

Като друг проблем той посочи данъка за земеделските земи. В постановките на закона за собствеността и ползването на земеделски земи е заложено наличието на такъв данък. Общото експертно мнение е, че няма единно мнение относно поземлените данъци и че особено трудни за администриране са диференцираните данъци върху пустеещите и обработваемите земи. Практиката е данъците да се събират от ползвателите на земеделските земи, което неминуемо ще се отрази на техните приходи, каза още проф. Димитър Греков.

Липсата на политика за устойчиво ползване на земята е пречка за адекватното усвояване на европейските средства. Това коментира Борислав Петков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Според него, земеделската земя трябва да бъде комасирана, за да може да се ползва дългосрочно и устойчиво. Това е единственият начин и за изграждане на инфраструктура и предприемане на мерки за хидромелиорации.

Петков пожела на агроминистъра да запише името си в историята, чрез провеждане на комасацията и предизвика неговото обещание.

Земеделските производители трябва да бъдат насърчавани да се кооперират, за да обработват земята, а междувременно да се мисли в посока на въвеждане на данък върху пустеещите земи. Това предложи Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България. Средствата от този данък могат да влизат в общините за подпомагане на общинските бюджети. Тези собственици, които не се интересуват от земята си, ще бъдат накарани да помислят в посока на арендуване или продажба на земята си.

Според Върбанов, благодарение на усилията през годините, все пак сме свидетели на комасирано ползване на земеделските земи. С промените в закона е дадена възможност за тези, които се занимават със земеделие, да сключват помежду си споразумения.

Актуалните анализи показват, че тенденцията е цената на земята да продължи да пада, ако липсва комасация и модерно земеползване и управление на земеделските земи, споделиха експерти по време на кръглата маса.

Общият извод е, че трябва да се работи по комасацията, а не да се политизира проблема и всички да се обединят в името на тази кауза.


Подпомагат общини за устройствени планове

mont-press.com / Бр. 24 (2156), год. ХХV, 1 - 2 април 2014 г.

Девет общини от Северозапада са одобрени за частично финансиране от за изработване на общи устройствени планове. От нашата област в тази група е само Вършец.

Местните администрации ще получат 70 % от стойността на договореното задание. Средствата осигурява Министерството на инвестиционното проектиране. Ще бъдат подпомогнати пет видински общини - Брегово, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Частично финансиране ще получат и три врачански общини - Бяла Слатина, Роман и Хайредин. Всички кандидати, които отговарят на условията и са подали в срок съответната документация, са одобрени и ще получат финансиране, съобщават от министерството. От ведомството уточняват, че редът и условията за достъп до частично финансиране са изготвени съвместно с Националното сдружение на общините.


Борят данъчните измами със специална стратегия

e-locator.net 2 април 2014 02:14:14 news.ibox.bg

Разработваме стратегия за превенция и борба с данъчните измами по видове данъци, в която ще бъдат включени всички институции, които могат да са ефективни в този процес. Това заяви заместник-министърът на финансите Людмила Петкова по време на кръгла маса „Методология за анализ на риска от данъчни измами и данъчно укриване", организирана от Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност и Института за икономически изследвания към Българската академия на науките.Основният проблем при данъчните измами, които са установени с ревизионни актове от Националната агенция за приходите, е събирането на средствата. Затова мерките, които се предприемат от средата на миналата година за намаляването на измамите, са с превантивен характер. Сред тях са обратното начисляване на данък добавена стойност (ДДС) за зърнените и техническите култури, както и фискалният контрол на рискови стоки. Използването на тези два механизма не е свързано само с постигането на фискален ефект и намаляване на данъчните измами, но и със защитата на българските производители от нелоялна конкуренция, посочи зам.-министърката на финансите. Тя коментира и разширяването на механизма за обратно начисляване на ДДС, който е един от най-ефективните за предотвратяване на данъчните измами, тъй като по този начин не може да се възстановява неправомерно начислен данък. През тази година се подготвят и два нови закона - за акцизите и данъчните складове, и за местните данъци и такси, уточни Петкова. Това, което е било констатирано и в двата нормативни акта е, че в тях няма способи за превенция и борба с измамите. По отношение на Закона за местните данъци и такси ще бъде сформирана работна група с участието на представители на Министерството на финансите, Националното сдружение на общините в Република България и работодателските организации.Според Людмила Петкова целта на промените е да се въведат законови разпоредби, които да подпомогнат общините при събирането на местните данъци и такси. От друга страна ще бъдат предложени и мерки за предотвратяване на неплащането на местни данъци, тъй като има данни за укриване на имуществени данъци - върху недвижимите имоти, пътен данък и други. За Закона за акцизите и данъчните складове вече е сформирана работна група, в която участват експерти на МФ, Агенция „Митници" и представители на браншовите организации, уточни още Петкова.
Малко общини отделят средства от бюджетите си за допълнително финансиране на читалищата, според експерта Саша Стоева

focus-radio.net / 02.04.2014 10:32 / Варна / Новини



Варна. Много малко общини отделят средства от бюджетите си за допълнително финансиране на читалищата. Това каза за Радио „Фокус” – Варна Саша Стоева, старши експерт в Регионалния експертно-консултантски и информационен център „Читалища" Варна. Тя допълни, че читалищата се поддържат основно от държавната субсидия, която не е достатъчна. Според Саша Стоева, ако общините отделят средства от бюджетите си за допълнително финансиране на читалищата, ситуацията ще се подобри. Читалищата са подчинени на Закона за Народните читалища, но има препратка и към Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Съответно тези институции имат възможност да кандидатстват по различни програми и проекти, спонсорство, дарителство. Проблемът се състои в това, че голяма част от сградите, които ползват читалищата, са общинска собственост. „За ремонтните дейности се кандидатства по проекти, но за по-големи грандове читалищата самостоятелно не могат да участват, защото собственик на сградата е общината”, каза Саша Стоева и допълни, че самите общини трябва да включат читалищата в програми и проекти. В много общини това се случва, подобни програми има в общините Аврен и Вълчи дол. Саша Стоева даде за пример читалища във Вълчи дол, които преди година са кандидатствали по Програмата за развитие на селските райони, но поради административно несъответствие със собствеността не са спечелили проекта. През миналата година община Вълчи дол е сменила собствеността на няколко читалища и едно такова читалище в с. Стефан Караджа вече е спечелило проект, по който предстои да се работи. Саша Стоева допълни, че непрекъснато се работи в посока решаване на казуса със собствеността на сградите, в които се помещават читалищата, правят се предложения за промени и в закона. „ В сдружението на общините също е залегнал въпросът за финансиране и ремонтиране на сградите на читалищата, но не може да се приеме единна мярка и не всяка община откликва по този начин”, коментира експертът. Читалищата, които имат собствена сграда, имат възможност да кандидатстват самостоятелно по проекти. Добър пример в това отношение е Народно читалище "Пробуда 1928" в гр. Бяла, където в момента се извършват строително-ремонтните дейности по сградата. Местното читалище е спечелило два проекта на стойност близо 600 000 лв. и ще получи безвъзмездно финансиране за реализацията им. Ремонтът се осъществява по Програмата за развитие на селските райони 2007 - 2013 г, по мярка 322 на ДФ "Земеделие. Предвидени са ремонт на покрив, подмяна на дограма, саниране на основната сграда и частични вътрешни ремонти. Сградата на читалище "Пробуда" е построена в периода 1948 - 1950 година и носи автентичния отпечатък на това време. Проектът се придържа към принципите на ремонт с максимално съхранение и укрепване на всички старинни елементи и автентичната визия на сградата ще бъде запазена. Паралелно ще бъде реализиран и вторият проект на читалището, който е по мярка 321 "Основни услуги на населението и икономиката в селските райони". В дейностите по проекта се включва изграждане на зала, необходима за репетиции на самодейните състави "Беленче", "Зарезанци" и "Хороигралци Бяла". Саша Стоева допълни, че читалищата, които по време на самия си строеж около 1950 година имат акт за собственост, са малко. /Марияна ВАЛЕНТИНОВА
Уроците за местната власт от изминалия програмен период

Общините настояват за ясни и устойчиви правила, по-малко бюрокрация и приоритетно кандидатстване и отчитане на проектите по електронен път

capital.bg, 2 апр 2014, 18:03



В няколко поредни броя на секцията "Европроекти" ви представяме резултатите, предизвикателствата и научените уроци от страна на местните власти при усвояването на субсидиите от Европейския съюз през предходния програмен период 2007 - 2013 г. Материалите са подготвени със съдействието на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Досега отчетохме резултатите и предизвикателствата пред местните власти. В този брой ще представим "научените уроци", които могат да послужат за добра основа за подобрения в процесите на усвояване на евросубсидиите в началото на новия програмен период, за да може и крайните резултати 7 години по-късно да бъдат по-добри.

В края на годината централната власт отчете, че за 2013 г. са усвоени повече европейски субсидии, отколкото за предходните 6 години. Въпреки това загубихме част от средствата, а до 2015 г. остава рискът от загуба на средства по всички "общински европрограми". Изгубените пари няма как да бъдат възстановени или прехвърлени за следващ период и реално губим всички. Представителите на местите власти са оптимисти, че през втория програмен период ще могат да постигнат по-траен и видим резултат от европейските проекти, които им предстои да изпълняват. Защото и уроците, които са научили през предходните седем години, не са никак малко:

Урок номер 1: Един от най-ценните уроци, които научиха местните власти през изминалия програмен период, беше това, че е важно те да бъдат проактивната страна в процеса на подготовка на стратегическите документи и нормативната база, да не чакат централната власт да ги покани за коментари и предложения, отчитат от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Придобитият от практиката опит може само да послужи за подготовката на реалистични програмни документи, а не на "теоретични", неотчитащи съществуващите нужди.

Урок номер 2: Важно е своевременно да се подобрява ефективността на структурите по управление и изпълнение на проектите както на централно, така и на местно ниво. Подобряването на координацията между различните звена в програмите с цел избягване представянето на противоречиви насоки, извършването на "двойна работа", намаляване на сроковете за обработка на документите. Добрата координация между звената на различните програми е от изключителна важност, за да могат да се адресират предизвикателствата, свързани с т.нар. интегриран подход при изпълнението на проектите.

Урок номер 3: Своевременното обучение на управляващите органи (УО) и общините за новите изисквания на фондовете е от съществено значение. Административният капацитет продължава да бъде ключов проблем при управлението на програмите и проектите. Налице са затруднения при подготовката на проектите, още по-големи са те при последващото изпълнение на поетите ангажименти. Понастоящем се наблюдава липсата на достатъчна последователност при обученията (например първо стартират специализираните такива по отделните оперативни програми, а почти в края на програмния период се осъществиха въвеждащите обучения и обученията по хоризонталните въпроси при усвояването на европейските субсидии).

Урок номер 4: Нужно е да се разработят адекватни системи за мотивация на експертите, работещи по европейски проекти в УО и в общините, с оглед спирането на текучеството на кадрите. Подходящо е разработването и въвеждането на система за заплащане, пряко обвързана с нивото на постигнатите резултати при изпълнението.

Урок номер 5: Унифициране на правилата и процедурите по различните програми е от фундаментално значение. Нужно е да има ясни, трайни и устойчиви правила и по-малко бюрокрация, както и възможност за електронно кандидатстване и отчитане на проектите. Важно е да има изменения в нормативната база – Закон за обществените поръчки (ЗОП), Закон за водите (ЗВ), Закон за общинските бюджети (ЗОБ), Закон за общинския дълг (ЗОД) и др. с цел оптимизиране на процедурите и ускоряване изпълнението на проектите. Както и да се изготвят примерни унифицирани тръжни документации по видове инвестиции.

Урок номер 6: Необходимо е да има ограничаване на конкурентния подбор на общинските проекти, за да не се влагат средства без сигурност за финансирането на отделните проекти. Подготвените преди проекти често не отговарят на актуалните изисквания за финансирането им, разрешителни, проучвания и др., остаряват, изтичат и т.н. За целта е важно внимателно да се планира и да се оценяват шансовете за спечелване на проект в условия на конкуренция. По отношение на европейските проекти не е приложим олимпийския, принцип, т.е. участие заради самото участие, на всяка цена. Големият брой подготвени, но нефинансирани общински проекти означава загубено време и много разходван неоснователно публичен ресурс за подготовка на инвестиции, повечето от които никога няма да бъдат осъществени.

Урок номер 7: Осигуряване на средства за префинансиране, мостово финансиране и националното съфинансиране по общинските проекти от държавния бюджет е от изключително важно значение. Успоредно с планирането на средствата от еврофондовете трябва да се планира осигуряването и на този ресурс, включително и чрез използване на възможностите на финансовия инженеринг. С оглед на новите правила на ЕС съществува риск много проекти да не се осъществят заради липса на достатъчно средства за префинансиране, мостово финансиране и съфинансиране. Желателно е да се използва своевременно и рационално подкрепата по линия на всички допълващи финансиращи инструменти, включително и чрез национални средства, за да се подсигури максимална полза от подкрепата по фондове. Добри практики, които могат да се доразвиват, са мерките за подкрепа чрез допълващи финансиращи инструменти като JESSICA и JАSPERS, както и увеличените размери на авансовите и междинните плащания, особено за изпълнението на инфраструктурни проекти.

Урок номер 8: За общините е изключително важно да се запази поемането от държавния бюджет на разходите за ДДС (за проекти по ПРСР и Програмата за морско и рибно дело).

Урок номер 9: Важно е да се разработи нов механизъм за налагане и оспорване на финансовите корекции. Налагането на финансови корекции трябва да се случва след преценка както на реалния финансов ефект на нарушението, така и на способността на съответната община да понесе подобна финансова тежест. Трябва да се приеме и механизъм за споделянето на отговорността съобразно вината.

Урок номер 10: През изминалия програмен период общините се научиха и да не вярват на широко използваните оправдания "Брюксел каза" или "от комисията настояват". Много често това се използва от управляващите органи за обосноваването на заложени ограничения или за въвеждането на допълнителни правила. Впоследствие се оказва, че на европейско ниво не съществува въпросната регулация, а прилагането й е в резултат от национална инициатива за допълнително застраховане.

Урок номер 11: Доброто проектно предложение не означава спечелен проект. Спечеленият проект невинаги е успешно приключил. Приключилият проект не се равнява на изпълнен проект. Изпълненият проект не е гаранция за възстановени средства. Грешно е да говорим само за усвояване на европейски средства, трябва разумно да употребяваме парите, да ги инвестираме в правилните инициативи, които да предизвикат ефекта на мултиплицирането.

Урок номер 12: Публичността, прозрачността и наличието на консенсус при изпълнението на европейските проекти са ключов елемент. Привличането на "потърпевшите" – граждани, неправителствени организации, представители на бизнеса, при разработването и изпълнението на проектите е много важно и не трябва да се подценява.
ОБЩИНИ

ФОКУС
В ход е миенето на улиците в Бургас

2 Април 2014 | 10:01 | Агенция "Фокус"

Бургас. Пролетното миене на улици в Бургас е в ход,съобщиха от пресцентъра на общината. Миенето им се извършва на две смени: дневна от 5.00 часа до 14. 00 часа и през нощта от 22.00 - 05.00 часа. Днес през деня измиване на улиците се извършва на територията на к-с „Изгрев” в района заключен между улиците "Ст. Стамболов”, ул. "Транспортна" и улиците между блок бл. 56 и 70 и между бл. 61-29 до бл. 26.От общинска администрация молят гражданите да не остават автомобилите си в посочените участъци, за да не затрудняват миенето на улиците.
Читалището в Мало Конаре получи задържаната от община Пазарджик държавна субсидия

2 Април 2014 | 11:39 | Агенция "Фокус"

Пазарджик. Община Пазарджик е превела субсидията на читалище „Просвета” в Мало Конаре, която беше забавена около 4 месеца, заради назначен одит от страна на пазарджишкия градоначалник, съобщи за Радио „Фокус” – Пазарджик председателят на читалищното настоятелство Христо Бързев. По думите му, до щастливата развръзка на казуса се е стигнало след среща между него и кмета Тодор Попов, който е поел ангажимента да преведе субсидията, което вече е факт. Вече е възстановено и електричеството в културната институция, което беше прекъсната ,заради неплатени фактури за миналите месеци. Дейността на читалището в Мало Конаре бе замразена за известен период, тъй като заради липсата на електричество не можеше да работи библиотеката, не можеха да се провеждат и репетициите на самодейните групи. Служителите на културната институция в селото вече са получили и своите неизплатени заплати, каза още Бързев. /Албена ЖИЛЕКОВА
Зам.-кметът на Добрич Иван Колев: Средно на ден в общинския бюджет постъпват между 90 000 и 100 000 лв. от местни данъци и такси
2 Април 2014 | 11:43 | Агенция "Фокус"

Добрич. В ход е кампанията по събиране на местни данъци и такси. Средно, дневно в общинския бюджет на Добрич постъпват между 90 000 и 100 000 лв., съобщи зам.-кметът „Финанси и общинска собственост” Иван Колев, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна. През миналата седмица на касата на Дирекцията са постъпили близо 500 000 лв., посочи Иван Колев. 55 000 лв. са събрани чрез въведената от общината услуга за плащане чрез оператор за парични преводи и платежни услуги. Община град Добрич за дейности „Местна отговорност” е разходвала миналата седмица 630 000 лв., от които най-много – 450 000 лв. са били за съфинансиране на проекта за изграждане на регионалното депо за битови отпадъци край село Стожер. С това плащане общината приключва своето финансово участие по този мащабен проект, заяви Иван Колев. На общинското предприятие „Устойчиви дейности и проекти” са платени 75 000 лв., на Дирекцията по здравеопазване и социални дейности – 5 000 лв., на волейболния мъжки отбор като материално стимулиране – 4 000 лв. 671 000 лв. са заделени за дейности „Държавна отговорност” и 1 967 000 лв. за дейности „Местна отговорност”. /Жулиета НИКОЛОВА


Кметът на Каварна Цонко Цонев откри пътуващият „Музей на Кметъла” във Варна

2 Април 2014 | 12:32 | Агенция "Фокус"

Кметът на Каварна Цонко Цонев откри пътуващият „Музей на Кметъла” във ВарнаСнимка: Община КаварнаВарна. Кметът на Каварна Цонко Цонев откри пътуващият „Музей на Кметъла” във Варна, предаде репортер на Радио „Фокус” – Варна. Цонко Цонев посочи, че в пътуващата рок експозиция на кмета на община Каварна са включени следните рок артефакти - китари с автографи, подложка на барабан, макет на паметника на Рони Джеймс Дио, златната плоча BURN на Deep Purple с автограф на Глен Хюз, златен диск с автографи от ZZ Top, плакат на Deep Purple с автографи от световното им турне от 2013 година. „Това са все уникални неща, а колекцията със сигурност ще се разраства”, категоричен бе кметът на Каварна. Той посочи, че след Варна изложбата ще бъде представена в София, както и в к.к. „Албена”, който през тази година има празник. „Идеята ни е хилядите туристи, които посещават Северното Черноморие да се докоснат до тези уникални рок артефакти”, каза още Цонко Цонев. Той заяви, че след това изложбата ще бъде разположена в Каварна, където всички фенове на рока ще могат да се докоснат до част от техните любимци. /Десислава СТОЯНОВА
ДАРИК НЮЗ
Стартира пролетното почистване в Свищов

2 април 2014 07:04 | Дарик Велико Търново |

В Свищов започна ежегодната пролетна кампания за почистване на града. В централната част са окастрени сухите клони и премахнати болни и опасни дървета. Обработени са Градската градина, градините на пл. „Свобода", пл. „Велешана", градинката на „Дарителите", районите на болницата и автогарата, комплекс „Дунав", както и всички детски градини и училища. Тази дейност продължава и в по-крайните квартали. Целта е да се обхване колкото може по - голяма площ в III-та и IV-та градски зони на Свищов. Дървесината от премахнатите дървета се съхранява от ОП „Чистота" и за отоплителния сезон се предоставя на ДСХ "Мария Луиза", на административни сгради, отопляващи се с твърдо гориво, на общинските обекти, които са с денонощна охрана, като склада за съхранение на пестициди до с. Вардим. Експертите разчитат и на сигналите, подавани от граждани за наличието на изсъхнали клони и дървета, които крият опасност от злополуки. Сигналите се проверяват от съответната комисия, взема се решение и се отговаря в писмена форма на подателя. На мястото на отстранените дървета ще бъдат засадени нови подходящи видове, предимно липи и брези, които са много подходящи за климата на нашия град. Започна оформянето и засаждането на цветни алеи, които ще дадат приветлив вид на Свищов. Посадени са над 6 000 бр. пролетни цветя. Предстои косенето на всички тревни площи, засаждането на дървета и храсти на подходящи места, както и на местата, на които по една или друга причина липсват миналогодишните фиданки. След окосяването на тревните площи те ще бъдат третирани против насекоми и основно кърлежи. Няма да бъде забравено и пролетното миене на улици, уверяват от общинската администрация. Пролетното почистване в Свищов ще продължи до 26 април, когато е и кампанията „Да изчистим България за един ден". От крайдунавската община призовават гражданите активно да се включат в пролетната кампания за почистване на града и селата в общината. Събраните отпадъци ще бъдат извозени организирано от ОП "Чистота".


Каталог: uploads -> tinymceup -> files -> News
News -> Нсорб кметът на Троян към министър Михайлова: „Не ни взимайте довеждащите водопроводи!“
News -> Г. Фокус Има сключен договор с фирма-изпълнител, която ще изгради новата улица до рибарското пристанище в Бургас
News -> Нсорб кметове се съмняват в лобизъм
News -> Нсорб оценяват категоризирането на общините и населените места в България
News -> Нсорб община получи почетна грамота
News -> Осми клас остава в основните училища amalipe com/14. 03. 2014
News -> Нсорб до края на 2015 г. Опак има амбициите да усвои
News -> Нсорб цветлин Йовчев: Сътрудничеството на мвр с местната власт трябва да е в полза на обществото
News -> Нсорб стартира третата поред процедура за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница