Няма да отстъпя от сливането



страница1/10
Дата25.10.2018
Размер0.66 Mb.
#97085
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
23.05.2015



Здравният министър д-р Петър Москов:

Няма да отстъпя от сливането


Николай Каламов, Светлана Василева

Труд  стр. 6  
"Няма да отстъпя от идеята да се осигури цялостно и комплексно лечение на пациента, която е заложена в промените на Закона за лечебните заведения.” Това заяви в Русе вчера министърът на здравеопазването д-р Петър Москов. На среща с екипите на местната многопрофилна болница и Комплексния онкологичен център (КОЦ) той се опита да разсее съмненията, че сливането им означава съкращения на персонала и по-ниски заплати. Онкомедиците протестират от началото на седмицата.

"Не виждам причина за притеснения! Разбрахме се да обсъдим доколко промените засягат лечението на пациентите, а не спокойствието на персонала", уточни д-р Москов. Болницата и онкодиспансерът трябва да заработят по общ начин и да гарантират пълноценното лечение с план и график на пациентите, а не да си прехвърлят болни за операция и терапия.

В същото време общинските съветници в Благоевград гласуваха единодушно декларация срещу намерението на д-р Москов за сливането на онкодиспансера с болницата в града. На сесията бе взето и решение да се запази онкоболницата като самостоятелна, още повече че тя е общинска собственост. Общинарите настояват до обединение да не се стига, ако то засяга различни собствености, защото така ще загубят и пари по европроекти.

През седмицата протести имаше и в Пловдив, Шумен и Стара Загора.


ЗДРАВНОТО МИНИСТЕРСТВО И ЗДРАВНАТА КАСА

Не плащат лечение за 14 болести


Нито една институция не покрива терапия за хиляди българи с очни, миомни, панкреасни страдания и с имунни дефицити

Диана Тенчева
За здравното министерство и НЗОК не съществуват 14 заболявания, затова и институциите не покриват домашното им лечение.

Това потвърждава справка на ведомството на министър д-р Петър Москов след запитване на "Труд" и дописано още едно страдание вчера. "Сред загърбените заболявания са макулна дегенерация и други дегенерации на ретината, хроничен панкреатит, заместителната терапия на българите с рак на панкреаса, миомна болест, автоимунен хепатит, вродени дефицити", съобщиха за "Труд" пациентски организации, след като от МЗ отказаха да посочат кои са "пропуснатите" болести.

Още през 2013 г. национални консултанти, медицински специалисти и болни подават предложения 15-те заболявания да {бъдат включени в Наредба №38 на МЗ, след което НЗОК вече може да започне за плаща домашното им лечение. Тогавашният здравен министър д-р Таня Андреева дописва само едно от 15-те страдания в наредбата, а останалите отново остават без лечение. "Това е т. нар. наследствена хипогамаглобулинемия, с което се допълва групата на вродените имунни дефицити ", съобщиха от МЗ за „ТРУД".

През 2014-а повечето от тези заболявания отново се предлагат за одобрение, за да се заложат средства за осигуряването на терапията в бюджета за следващата година. Екипът на д-р Петър Москов одобри 2 заболявания (вродени сърдечни малформации и разстройства при бременност) и от началото на 2015-а НЗОК плаща за домашното им лечение. Но остават 13 непокрити.

До края на май т. г. лекари и пациенти имат право да предлагат за одобрение още непредвидени от системата заболявания. Председателят на Сдружение "Открито за раните" Данислава Захариева и шефът на алианса на хората с редки болести Владимир Томов вчера внесоха в МЗ документите за финансиране на терапията на 100-те българи с гноен хидраденит (изключително болезнено заболяване, което протича с възпаления в областта на подмишниците и слабините). Така "пропуснатите" болестите стават 14.

"Българите с макулна дегенерация и дегенерация на ретината на задния полюс на окото са над 4000 души, тези с хроничния панкреатит са над 6000 души, за останалите страдания като миомната болест статистика няма", заяви пред "Труд" Иван Вецев от Националната пациентска организация.

"МЗ не може да дели болестите на значими и незначими и нито един чиновник не може да ограничава записаното в конституцията право на лечение на всеки българин!", коментира Иван Димитров, председател на федерация Български пациентски форум.

"Министърът и здравната каса трябва да се съберат и да обсъдят чие домашно лечение да започне да се покрива и да се осигурят средства. А не да се казва - "Толкова са парите, разбирайте се кой да се лекува", коментира Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите. А пациенти допълниха, че се стига до ситуация, в която стискаш палци да се разболееш от болест, която е записана в наредба № 38.


Проф. Генчо Начев:

Болниците ще съкращават администрация

"Естествено че в болниците ще има съкращения на администрация", заяви пред Би Ти Ви директорът на "Св. Екатерина".

"Не е въпросът дали ще се спестят 5 или 6 млн. лв. Никога не бих казал какво ще се спести, преди да се направи много основен анализ. И преди да мине година, пак да направим анализ да видим какво е станало. Въпросът е да се облекчи дейността. Давам прост пример за организация на консултантската дейност. Не е нужно директорът на една болница да се обажда на мен, за да осигуря съдов хирург. Трябва да има обща координация на 9-те държавни болници. И да има много силна конкуренция извън тях."




Грозев ще тегли на здравния кантар


Калоян Атанасов
Д-р Венцислав Грозев досега ръководеше плевенската колегия на БЛС. Роден е през 1958-а, завършил е Медицинския университет - Плевен, през 1983-а, а през 1991-ва взема специалност по обща хирургия. По-късно придобива още няколко специалности - изгаряния и пластично-възстановителна хирургия, лапароскопска хирургия и спешна хирургия при масов травматизъм. Работи като хирург в Клиниката по хирургия и колопатология на УМБАЛ "Г. Странски". Член е на няколко професионални организации, има множество публикации в български и международни издания. През 2007 г. доктор Грозев завършва магистърска програма по "Здравен менинджмънт". Любопитна част от биографията му е притежанието на най-високото отличие на Ордена на Рицарите тамплиери - "Черен ермин". Наградата се дава на членове на Българския велик магистрален приорат, които са се отличили като хора, спазващи моралните принципи в живота и в братството.

Хирургът се радва на сериозно лоби сред съсловието в цялата страна и именно то му осигури победа в надпреварата за избор на нов председател. Като шеф на лекарската организация д-р Грозев ще получава месечна заплата от 3699 лева, а годишният бюджет, които ще управлява заедно със своите заместници, е 1.5 млн. лева.

Новият председател на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев по неволя се озова в епицентъра на здравните трусове. Вместо да се зарадва на изборната си победа, бившият шеф на плевенската лекарска колегия още от първия си ден на поста бе принуден да брани цените на клиничните пътеки, да иска допълнителни пари за спешност и да изкаже позицията си за реформата на здравния министър д-р Петър Москов. Грозев направи няколко много важни заявки, които са ключови за дейността, съответно и независимостта на съсловната организация. Най-съществената е, че той не смята да позволи по никакъв начин "белите престилки" да се превърнат в маша за политически цели. В историята на съюза ръководството му неведнъж наивно се е заигравало с управляващите и обикновено е губело от това.

Съсловието е категорично и "против" възможността да бъдат намалявани цени на клинични пътеки, ако се получи поредният срив в бюджета на здравната каса. Подобна идея бе подхвърлена неотдавна от управителя на осигурителния фонд д-р Глинка Комитов. Но очевидно реализирането й ще срещне твърд отпор не само от управителите на болниците. По думите на Грозев, ако бъде предприет подобен ход, клиниките ще увеличат дейността си, за да компенсират и запазят сегашните си бюджети.

"Ще се получи увеличаване на работата на колегите ни, пренатовареност и намаляване на качеството", изтъкна той. Шефът на лекарите смята, че при сегашния модел на финансиране парите едва ли ще стигнат до края на годината и прогнозира дефицит за последното тримесечие. Според него вариантите са два - или бюджетът на здравната каса да бъде актуализиран от парламента по вече познатата схема, или държавата да контролира по-ефикасно разходите за медицински дейности и оттам да извлече недостигащите средства. Медиците ще искат и допълнителни пари за спешност над тези 15 млн. лв., които вече бяха отпуснати на болниците. Грозев е на мнение, че не е редно да се разграничават парите за лечебниците според вида им и едни да взимат повече от други.

По-предпазлива и двуполюсна е позицията на лекарите относно идеята на здравното ведомство диспансерите да преминат "под шапката" на многопрофилните болници. Грозев заяви, че лекарският съюз ще подкрепи начинанието, доколкото става въпрос за обединението на администрации, при което ще се освободят пари за лечение и за повишаване на доходите на медиците. Пример в тази посока е сливането на управленските звена на 9-те клиники, които се намират в карето на бившата Медицинска академия.

Новото ръководство на организацията обаче се противопоставя на подобна реформа в здравните заведения, които не са държавна собственост.

И това ръководство започва дейността си с твърдото намерение да се пребори за по-добро заплащане на лекарите. По разчети на БЛС стартовите заплати на младите лекари спокойно биха могли да бъдат около 1500 лева. Ако държавата започне веднага да плаща пълните вноски за категориите, които осигурява, доходите в системата ще скочат рязко. Друг от важните приоритети за новия председател е задържането на младите лекари в България. Според него, ако тенденцията за миграцията на медиците продължи със същите темпове, това ще доведе до заплаха за националната сигурност. По данни на съюза от началото на 2015-а 198 лекари са подали заявления за разрешително да работят в чужбина. Сериозен проблем е и липсата на специализирани кадри,което принуждава медиците да работят допълнително и да грешат.

"Работи се извънредно и специалистите са поставени в тежка ситуация. Самият аз идвам от хирургична клиника, където никога не съм си тръгвал след нощно дежурство. И през деня продължавах да оперирам", каза Грозев. В тази връзка съсловието пак се готви да задвижи проекта за регистър на лекарските грешки, който да бъде завършен до година-две.

Другите нови лица в управителния съвет на организацията очевидно ще се занимават предимно с вътрешните проблеми. Заместник-председателят д-р Галинка Павлова отбеляза, че за в бъдеще съюзът няма да остане затворен само за лекарите, които работят на договор със здравната каса, а ще подкрепя и колегите, които работят в трудовата медицина, училищното здравеопазване и районните здравни инспекции. Главният секретар на БЛС д-р Стоян Борисов добави, че предстои стягане на редиците, и за тази цел новото ръководство смята да започне серия от посещения по районните колегии, за да се запознае с проблемите на място и да се опита да ги разреши.

На "хартия" лидерите на съюза дават картбланш от три месеца на министър Москов, за да видят какъв е ефектът от мерките, прилагани в здравната система. Но при интензивните и доста дискусионни реформи примирието едва ли ще трае толкова дълго.









Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница