Няма държава в света



Дата04.02.2018
Размер182.56 Kb.
#54264
Няма държава в света...

След фалита на КTБ и дискусиите, които се водиха няколко месеца по-късно кой е виновен за изчезналите милиарди на вложителите в тази банка, настъпи известно затишие. От време на време до очите и ушите ни достига само информация за това дали и въобще ще бъде екстрадиран Цветан Василев от Сърбия. Това затишие бе нарушено от скандала с ужилените ни сънародници в разни популярни каси. От публикации и предавания, посветени на този скандал, става ясно, че ние, българите не сме си взели поука от очевидния факт, че когато лихвите по депозитите са с примамливо големи размери, то сигурно е, че рискът е много голям. Независимо, че в коментираните случаи мащабът се измерва не с милиарди, а с милиони, загубите на засегнатите са значителни и трудно могат да бъдат отминати. Нямаше да напомняме тези случаи, ако не се набиваше и от пострадалите и от медиите становището, че отново основната вина е в държавата, която не е взела мерки да ги защити. Докато при КТБ би могло да се разсъждава къде е бил контролът на БНБ и други по отношение ставащото в банката като финансова институция, то в случая с популярните каси, които са изградени на принципа на кооперациите, няма никакво основание да се гневим на държавата. Тук причината е основно проявената глупост, подсилена от алчността, замъглили здравия разум, че може да се спечели от нереално високата лихва при положение, че банките отпускат кредити с пъти по-ниска. Ето защо онези, които са се подлъгали, сами са си виновни, нямат основание и право да се сърдят на никого, още повече на държавата, освен на себе си. Ясно трябва да е, че няма държава в света, която да има институция, спасяваща човека от глупостта и алчността.



в. Български транспортен вестник – стр. 1

13 967 нарушения и 8 загинали само за седмица на пътя

13 967 нарушения по пътищата на страната са установили служителите на МВР. Според данните, предоставени от ГД „Национална полиция" 6127 от констатираните нарушения са засечени в присъствието на контролен орган. Същевременно са издадени 7395 фиша, общо 4311 акта и 6862 електронни фиша. За периода от една седмица органите на реда са установили 657 неправоспособни водача. Настъпили са 142 пътнотранспортни произшествия, при които са загинали 8 души, а 177 са пострадали. Същевременно с всеки изминал ден жертвите на пътя растат неимоверно, а водачите на МПС не осъзнават факта, че никой не е застрахован и животът не е даденост. От началото на месеца до момента 18 души са загубили живота си в пътни инцидента, 11 са с опасност за живота, а 293 са пострадали. Служителите на МВР продължават да следят отблизо данните за тенденциите на пътя и да анализират дали има необходимост от допълнителни промени в подхода по отношение на проверките и нарушителите на пътя. Ръководството на МВР се стреми да подобри безопасността на пътя и да бъде намален броят на жертвите и ранените.



в. Български транспортен вестник – стр. 1


Кметът Йорданка Фандъкова: Продължаваме разширението на системата за видеонаблюдение, в която вече има около 400 обекта

Биляна ИВАНОВА Информационна агенция „Фокус"

Продължаваме разширението на системата за видеонаблюдение на Столична община, тя вече има около 400 обекта Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова по време на проверка на новооткрития център за видеонаблюдение в кв."Павлово" и на Звено 'Аварийно-спасителна дейност" към Дирекция "Сигурност" на Столична община. "Това са училища, детски градини, открити пространства, подлези, а вече и пътни участъци. По искане на кметовете и входовете и изходите на различни квартали и зони на града", уточни тя. "Много голям ефект има от центровете за видеонаблюдение. Първият изградихме на бул. "Ботевградско шосе" и с него наблюдаваме подлезите на булеварда. Реагира се много бързо, в порядъка на 4-5 минути максимум до най-далечния подлез. Затова взехме решение да продължим с изграждането на такива центрове", обясни Йорданка Фандъкова. Тя посочи, че в центъра за видеонаблюдение в квартал "Павлово" могат да се наблюдават обектите от южната и югозападната част на София. Това е Южната дъга, Драгалевци, Симеоново, Владая, Горна баня и основните кръстовища в тези участъци. "Освен обектите от системата за видеонаблюдение тук се наблюдават и четирите пожарни кули, които изградихме с европейски средства миналата година. При тях също основният ефект е превантивен", каза още тя.



в. Български транспортен вестник – стр. 2

Алекси Стратиев: най-важно е младите водачи на автомобили да придобият опит

Евелин ЦАНЕВА Радио „Фокус"

Алекси Стратиев, бивш директор на кат в интервю за „български транспортен вестник"

- Учениците в 7 клас да полагат изпит за пътна безопасност и ако не го вземат успешно, да не могат да получат книжка, а младежите под 18 години да шофират с придружител. Това са само част от идеите, които трябва да залегнат в подготовката на младите водачи. Много от предложенията са заимствани от други европейски страни, а за това могат ли да бъдат приложени успешно и у нас ще разговаряме с комисар Алекси Стратиев, експерт по пътна безопасност, бивш директор на КАТ.

Комисар Стратиев, не е ли крайна тази мярка - ако един седмокласник не се е справил с този изпит, след години да не може да получи шофьорска книжка? И каква е изобщо целта на това нещо?

- Алекси Стратиев: Да, наистина ми се струва доста пресилено, защото в момента в системата на българското образование говорим за неграмотни, полуграмотни хора. Не са най-важни тези проблеми, касаещи образованието. Това е едно. И второ, аз мисля, че всички хора познават елементарните правила, че не трябва да се преминава на червено, че трябва да се преминава през пешеходна пътека, т.е. не незнанието, а нежеланието да се спазва законът е проблем в пътната безопасност, а и въобще в държавата.

- Ако говорим за един седмокласник, това е младеж на 13-14 години в най-добрия случай, който не обръща внимание толкова на тези неща и не се е справил с изпита, когато този човек стане на 20 трябва ли да няма право изобщо да кандидатства за подобен документ?

- Алекси Стратиев: Не, не мога да го възприема. Между другото, това не мисля, че е задължително включително и във Франция, камо ли да се случи в България. Така или иначе и в момента в системата на образованието, като се започне от детската градина и се върви нагоре през класовете, темата пътна безопасност малко или много е засегната в тази система. Би било добре да се разшири, но в такива крайни измерения, като забрана и лишаване от право, бих казал лишаване от право на професия, защото все пак да си водач със свидетелство за управление си е вид професия, да не говорим, че има и професионални водачи. Да ограничаваш по този начин права на хората ми се струва доста нереално и неприемливо. Още повече, че да се вадят различни положения и идеи от различни законодателства, изваждайки ги от контекста на общото законодателство в конкретната държава, мисля, че е доста неуместно.

- Смятате, че тази конкретна мярка не е приложима у нас или по принцип е добре да се съобразим с това, което се случва тук и на тази база да изградим законодателството?

- Алекси Стратиев: Пътната безопасност в момента в България също има необходимост от доста сериозни изменения с оглед на пътната обстановка. Вече над 300 загинали има за годината, над 4 000 ранени - нещо, което е доста сериозен проблем на обществото. Още повече, че България е сред държавите с най-висока смъртност на пътя. За пътната безопасност в момента има много по-належащи промени и това с обучението на седмокласниците и изпитите по пътна безопасност и това с придружителя, мисля, че в момента не са актуални и просто отклоняват общественото внимание към сериозните проблеми.

- Наблюдаваме ръст в катастрофите с непълнолетни всяка седмица и то такива, които управляват без книжка. Ще се промени ли това, ако с тях има възрастен, разбира се, ако имат позволение да го правят?

- Алекси Стратиев: Би трябвало да се промени, честно казано, при все, че не може да бъде гарантирано. Доста сложен механизъм е това и той касае преди всичко онези водачи, които не са навършили пълнолетие, не са стъпили в правата си като водачи. Тоест преди 18 години те са обучавани и тогава вече се допуска придружител. Друг е въпросът, че ако след получаването на свидетелството, тоест получаване на права да бъде водач и да управлява автомобила, му се налага да управлява с придружител - мисля, че това също в България не е приемливо и едва ли ще се случи. Но това, че към младите водачи трябва да се обърне сериозно внимание, действително е необходимо. Едно от предложенията в момента в Проекта за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата относно по-малкия брой контролни точки, които получават младите водачи, е разумно и то по някакъв начин ще стимулира тези млади водачи да се съобразяват по-внимателно с всички правила за движението, защото рискуват много бързо да загубят тези по-малко на брой контролни точки и да изпаднат в ситуацията отново да се явяват на изпит за водачи на МПС.

- Според вас има ли нещо, което трябва да се промени в самата методика, по която обучаваме сега бъдещите шофьори?

- Алекси Стратиев: Най-важното е те да добият един по-сериозен практически опит. Пак повтарям, знанията не липсват на водачите въобще, включително и на младите. По-скоро им липсва опитът. И много важно внимание би трябвало да се обърне точно на практическата подготовка на тези водачи и най-вече на изпита, който държат, за да получат права за управление на автомобил. Имам предвид практическия изпит. Защото статистиката показва, че младите водачи не владеят автомобила в необходимата степен, като над 60% от загиналите в самостоятелни катастрофи -тоест той не може да прецени все още възможностите си, тези на автомобила, пътната ситуация и това води до тежки произшествия при тях.

в. Български транспортен вестник – стр. 1, 3


Важно!!!!!

Всяка фирма, която кандидатства за получаване на разрешение за ползване на Карнети тир, заедно с останалите документи трябва да представи за разглеждане в комисията за достъп до режима тир и удостоверение за успешно преминато обучение от управителя или ръководителя на транспортната дейност. обучението е по конвенцията тир, с продължителност 8 учебни часа и се провежда от учебния център на АЕБТРИ - гр. София, бул. „Гоце Делчев"

№ 56. цената на курса е 144 лв. с ДДС.

в. Български транспортен вестник – стр. 4
България: Промени в забраните за движение

Ha сайта на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) е публикувана съвместна заповед РД-И-567/07.07.2016 г. на АПИ, ГД „Национална полиция" и ИА „Автомобилна администрация" с която се променя предишната заповед РД-1Т1542/21.12.2015 г. От 7 юли до 15 септември 2016 г. движението на тежкотоварните превозни средства над 12 т ще бъде ограничавано от 17 до 20 ч в петък и от 14 до 20 ч в неделя по следните участъци от републиканската

пътна мрежа:

- път I-1 с. Ребърково - Ботевград, като движението се пренасочва по път П-16 Ребърково - Своге - София;

- път I-1 етапна връзка на лот 2 на АМ „Струма" при Благоевград - ГКПП „Кулата";

- път I-5 Русе - Велико Търново;

- път I-9 Варна - Бургас;

- път II-99 Бургас - Царево.

До 1 януари 2017 г. ще се ограничава движението на товарните автомобили над 12 т при официални празници от 16 до 20 ч в последния работен ден и от 14 до 20 ч в последния почивен (празничен) ден по:

- автомагистралите;

- път I-1 с. Ребърково - Ботевград, като движението се пренасочва по път П-16 Ребърково - Своге - София;

- път I-1 етапна връзка на лот 2 на АМ „Струма" при Благоевград - ГКПП „Кулата";

- път I-4 п. в. „Коритна" - Велико Търново - Шумен;

- път I-5 Русе - Велико Търново;

- път I-8 ГКПП „Калотина" - София;

- път I-9 Варна - Бургас;

- път II-18 Околовръстен път на град София;

- път II-99 Бургас - Царево.

Забраната не важи за МПС, превозващи бързоразвалящи се хранителни продукти и товари на температурен режим, живи животни и опасни товари (ADR). Останалите условия по заповед РД-11-1542/21.12.2015 г. остават непроменени.

в. Български транспортен вестник – стр. 4

Дати за провеждане на курсове „АЕБТРИ- сервиз и учебен център":

Обучение по конвенция тир: -19 юли 2016 г., от 9.00 ч;

Професионална компетентност на водачи в съответствие с наредба 41 на МТ:

- всеки понеделник (записване до предходния четвъртък - 16.00 ч);

При желание за организиране на курс за водачи от една и съща фирма може да се договорят дати извън общия график.

Професионална компетентност за ръководител на

транспортна дейност - академия ИРУ - продължителност 5 дни:

- от 18 юли 2016 г./9.00 ч;

ADR за водачи - основен, цистерни и взривни:

- от 25 юли 2016 г., 8.30 ч (записване до 21 юли 2016 г. -16.00 ч);

ADR за водачи - основен, цистерни, взривни, радиоактивни - опреснителен:

- от 21 юли 2016 г., 8.30 ч (записване до 19 юли 2016 г. - 16.00 ч);

Консултанти по опасни товари - продължителност 8 дни:

- от от 10 август 2016 г., 8.30 ч (записване до 8 август 2016 г. - 16.00 ч);

Опреснителен курс за консултанти по опасни товари:

- от 10 август 2016 г., 8.30 ч (записване до 8 август 2016 г. - 16.00 ч);

Използване на Тахографи (аналогови и дигитални) и правила за периодите на управление, прекъсване и почивка на водачите (в съответствие с Регламент 561/2006 и АЕТР) - по заявка.

в. Български транспортен вестник – стр. 4


Важно!

Професионална компетентност на водачи

уведомяваме водачите на МПС, за чието управление се изисква свидетелство за управление от категории "С" и "Д", че "АЕБТРИ - сервиз и учебен център" Съвместно със своите партньори извършва обучение за придобиване на карта за квалификация на водач съгласно изискванията на наредба № 41 освен в учебния център в гр. София, бул."Гоце Делчев" № 56, бл.15

в. Български транспортен вестник – стр. 4

Грузия: Ползване на участък от пътя Mtskheta-Stephantsminda-Larsi

Временно затвореният след наводненията грузински участък от пътя, водещ към граничния пункт с Русия Казбеги, вече може да се ползва от всички видове превозни средства само през деня и при спазване на допълнителни ограничения.



в. Български транспортен вестник – стр. 5

Полша: Засилен граничен контрол

От 4 юли до 2 август 2016 г. Полша временно възобновява контрола по границите си с другите държави от Шенгенското пространство: Германия, Литва, Словакия и Чехия, както и по летищата и морските пристанища. Засилените мерки за сигурност се предприемат по повод на срещата на високо равнище на НАТО (8 и 9 юли) и на католическия Световен ден на младежта (в края на юли в Краков). По сухопътните граници са разположени 260 мобилни пункта за контрол. Същевременно ще бъдат засилени и проверките по границите с Калининградска област и Украйна поради преустановеното прилагане на споразуменията за улесняване на пътуванията на жителите от граничните райони.



в. Български транспортен вестник – стр. 5

Адр – информация Важно!

Важни промени в ADR 2015

Продължение от миналия брой

Глава 5.5 5.5.2.3.2 и предупредителният знак за фумигация се променят, както следва: "5.5.2.3.2 Предупредителният знак за фумигация трябва да изглежда като показания на фигура 5.5.2.3.2. Фигура 5.5.2.3.2

***

Danger


This unit is under fumigation with (fumigant name*) applied on ( date* ) ( time* ) Ventilated on ( date* ) Do not enter

Да се попълнят съответните данни Предупредителен знак за фумигация

Знакът трябва да е с правоъгълна форма. Минималните размери трябва да бъдат с ширина - 400 mm и височина - 300 mm, а минимална ширина на външната линия да бъде 2 mm. Знакът трябва да е отпечатан в черно върху бял фон с височина на буквите не по-малка от 25 mm. Когато размерите не са посочени, всички елементи трябва да са приблизително пропорционални на показаните".

в. Български транспортен вестник – стр. 5

Франция: Как се прилагат разпоредбите за работното време и по-специално при краткосрочни командировки?

Спазването на френското законодателство по отношение на максималното работно време и на минималните почивки се изисква само, когато работникът е командирован във Франция за период равен или по-голям от съответния референтен период. Например, работникът не трябва да работи повече от максималното седмично работно време, ако той е командирован във Франция за период от поне една седмица. Това превило не се прилага, ако продължителността на командировката е по-кратка от една седмица.



в. Български транспортен вестник – стр. 6


Няма да се налагат санкции по закона Macron до 23 юли

След информация, изпратена от френското министерство на труда до някои национални компетентни органи на страни членки на ЕС, че временно няма да бъдат налагани глоби по прилагането на закона Macron, Международният съюз за автомобилен транспорт (ИРУ) е изяснил следното с френските компетентни органи: До 23 юли 2016 г. френските контролни органи ще продължат да контролират спазването на изискванията на закона Macron за командироването на работници във Франция, без да налагат глоби или други санкции в случай на нарушение или неправилно изпълнение на задълженията, като ще обясняват новите разпоредби и ще издават предупреждения. ИРУ продължава да следи ситуацията и призовава превозвачите, които биват проверявани, да информират националните си асоциации - членки на ИРУ (за България - АЕБТРИ) и да изпращат издадените им документи.



в. Български транспортен вестник – стр. 6

AM-RB 001: Хиперколата на Ред Бул и Aston Martin

Колаборацията между автомобилния производител Aston Martin и Ф1 отбора Ред Бул роди нова хиперкола по дизайн на Ейдриън Нюи и с кодово име AM-RB 001. Британската луксозна марка и Ф1 шампионите преди време обявиха, че имат планове да обединят познанията си и да направят изключителен автомобил, който да не е само за писта. В разработката на хиперколата взимат участие трима сериозни професионалисти - дизайнерът на Ред Бул Ейдриън Нюи, който помогна за спечелването на четирите им световни титли, творческият директор Марек Райкман от Aston Martin и Дейвид Кинг, шеф операции. Така на едно място се събира много опит, професионализъм, автомобилно и състезателно наследство, но и капка лудост. Райкман и Нюи дават всичко от себе си, за да направят кола, която да е приятна както за каране по улиците, така и да на може да се представя като никоя друга на пистата. По-нататък ще пуснат и чисто състезателна версия, която засега е в развитие. Техническите данни ще бъдат разкрити в последствие, но няма как да не се каже нещо за двигателя - средно разположен атмосферен V12 с потенциал да постигне съотношение 1:1 между мощност и тегло. За да издържи на всичката тази мощност и аеродинамично натоварване при високи скорости, колата има иновативна технология на окачването и чисто нова трансмисия, разработени от Нюи и Ред Бул. От хиперколата ще бъдат произведени между 99 и 150 бройки, както и 25 пистови версии, а първите доставки ще започнат през 2018 година.



в. Български транспортен вестник – стр. 1, 8, 9

Стефан Памуклийски е новият шампион по икономично шофиране на камиони на България

Стефан Памуклийски от Благоевград е новият шампион по икономично шофиране на камиони на България. Той се пребори за титлата на националния финал на състезанието Drivers Fuel Challenge, организирано от Volvo Trucks. В решаващата фаза 35-годишният победител постигна най-нисък разход на гориво от 16-те финалисти излъчени в тежките предварителни квалификации с рекорден брой участници - 944. На второ място се класира шампионът от 2013 г. - Кънчо Кънчев от Габрово. Третото място завоюва бургазлията Величко Праматаров, който представи достойно Бургас - градът-домакин на финала на Drivers Fuel Challenge 2016. Стефан Памуклийски ще представи страната ни на регионалния шампионат, който ще се проведе на световноизвестната писта от Формула 1 - „Хунгароринг" в Унгария. Освен за титлата „Най-икономичен шофьор" за Централна и Източна Европа, българският представител ще се бори и за чисто нов лек автомобил Volvo V40, R Design. Световният финал на състезанието ще се проведе на 8-9 септември в Гьотеборг, Швеция. Рекордният брой участници в Drivers Fuel Challenge 2016 утвърди състезанието като най-масовото сред водачите на тежкотоварни автомобили у нас и едно от най-мащабните в региона на Централна и Източна Европа. Надпреварата стартира на 10 май в Благоевград и премина през още 7 български града - София, Пловдив, Бургас, Плевен, Севлиево, Варна и Русе.



в. Български транспортен вестник – стр. 1, 10, 11

35 автомобила на старта на планинското състезание „Раховец Лясковец 2016"

35 автомобила застанаха на старта на Планинското състезание „Раховец Лясковец 2016". Надпреварата бе кръг от планинския шампионат по автомобилизъм. Организатори на Планинското състезание бяха БФАС, Общините Горна Оряховица и Лясковец и СККА „Етър Рейсинг". В събота (9 юли) участниците и техните автомобили преминаха административно-технически преглед в Горна Оряховица и състезанието бе официално открито, след което, състезателите бяха изведени до състезателното трасе в Лясковец, където се проведоха тренировките в три манша. Същинската надпревара бе в неделя (10 юли), когато автомобилите се състезаваха по пътя от стадиона до манастира „Св. св. Петър и Павел". Дължината на трасето е 3 350 мие едно от най-атрактивните и най-безопасните в България. То бе напълно подготвено и обезопасено. По цялата му дължина бяха определени зони за зрителите и зони, забранени за публика. Взети бяха и всички мерки за сигурност. Стартът на състезанието бе даден в 11.00 часа.



в. Български транспортен вестник – стр. 1, 12

Владимир Тодоров, БАПК: Над 500 хиляди автомобила у нас се движат без „Гражданска отговорност"

Албена ИВАНОВА Радио „Фокус"

Владимир Тодоров, председател на асоциацията на пострадалите при катастрофи в интервю за „Български транспортен вестник"

- Промени в Кодекса за застраховане могат да позволят сключване на сезонни застраховки „Гражданска отговорност" за мотори и каравани. Такива промени са внесени в парламента от депутати от ГЕРБ. Очаква се законопроектът да се разгледа в бюджетна комисия, а може би до лятната ваканция на парламента да мине на първо четене в пленарна зала. Ще се реши ли обаче проблемът с големия брой нарушители, които карат без задължителната застраховка „Гражданска отговорност"? Промените, позволяващи сезонно сключване на „Гражданската отговорност" за мотори и каравани, идват след протестите на мотористите в началото на сезона. Г-н Тодоров, подкрепяте ли една такава сезонна застраховка и как могат да се дисциплинират по принцип водачите, които шофират без задължителната „Гражданска отговорност"?

- Владимир Тодоров: Като цяло трябва да бъдем много внимателни, когато даваме възможност застраховката да бъде под 1 г., защото в момента обхватът е някъде около 80% на тази застраховка, т.е. имаме едни 20% автомобили, които са без такава застраховка, т.е. цифрата е внушителна -500-600 хиляди автомобила се движат без застраховки. Това повдига два въпроса. От една страна, при пътен инцидент пострадалите няма как да бъдат компенсирани, обезщетени. От друга страна, при този висок процент има риск Европа да ни наложи граничен контрол и проверки. Има обаче логика в това нещо - пътно превозно средство, което се използва не през цялата година, да не бъде застраховано през цялата година, така че това е един добър вариант, който ще бъде в полза на тези, които карат през летния период.

- Да, целта е да се избегне и тежката процедура, свързана с една дерегистрация. Знаем, че имаше доста сериозни опасния, че това ще създаде голям обем работа в края и в началото на сезона. Казахте обаче една внушителна цифра- 500-600 хиляди карат без задължителната застраховка. По данни на „Пътна полиция" пък над 150 хиляди са регистрираните мотоциклети. Големият въпрос е как могат да се следят тези 500-600 хиляди водача, за които споменахте, и как могат да се контролират?

- Владимир Тодоров: Най-лесният начин е не да ги спираме на пътя да ги проверяваме, а след 1 година ще влезе т. нар. тол система, която ще опаше държавата с камери и всъщност, както се прави в модерните държави, чрез регистрационния номер, когато отиде на пътя, автоматично системата може да проверява, минавайки през тези камери, имаш или нямаш застраховка. Аз се надявам това да се случи и по този начин да се повиши обхватът на самата застраховка. Отговорът е технически средства, наблюдение на регистрационния номер и контрол.

- Говорим за мотористите. Вие имахте едно предложение да се изготви нов пътен знак „Внимание! Концентрирано преминаване на мотористи". Колко опасни могат да бъдат мотористите и в същото време колко опасна е и липсата на толерантност към тях от страна на другите водачи?

- Владимир Тодоров: За съжаление, в България се очертава като една много рискова държава на мотористите. Ние не сме като Гърция, Италия, Испания, където има култура по отношение на пазенето на мотористите. Там има едно такова поколенческо поведение, преди да станеш шофьор ти си бил на скутер, след скутера си бил на по-голям мотор, след това евентуално си се прехвърлил на автомобил на четири колела. Когато ти по този начин си израснал, ти имаш инстинкт да пазиш колегите мотористи. При нас това нещо го няма, не е толкова популярно. Така от 10-15 г. има повече мотористи. От друга страна пък някои мотористи са доста рискови. Участват в гонки, вдигат невероятно високи скорости, самите те създават и рискови ситуации. За съжаление, сме свидетели как млади хора си отиват и си умират. Много е деликатен проблемът. Ние предложихме такъв знак, има места като Кресненското дефиле, където се събират традиционно мотористи. Добре е там да има такъв знак, че преминават мотористи и самите водачи да бъдат по-внимателни.

- Във връзка с отменената забрана за движение на ТИР-овете в горещите дни по републиканската пътна мрежа. Какви са наистина най-сериозните проблеми на пътя, свързани с движението на ТИР-овете u тази т.нар. „амнистия" не създава ли допълнителен риск?

- Владимир Тодоров: Да, създават допълнителен риск. Всъщност забраната в петък отпада, остава само в неделя по първокласните пътища, които всъщност създават най-много проблеми, те ще имат възможност да се движат. За мен е напълно неудачно и не е добре да им се разреши. Освен това незнайно защо и тази забрана, която беше за над 35 градуса, също се отмени. Ако аргументът е, че новите пътища, новите магистрали са с добро качество на асфалта и няма да подаде, то някои пътища са от много старо време. Освен това да не забравяме, че сега започва и жътвата и ще тръгнат едни стотици хиляди зърновози, които в общи линии често се случва да бъдат претоварени с над 40-50-60 тона, и ще се усложни ситуацията. За съжаление, не е намерен механизъм, по който да бъдат глобявани бързо и ефективно чуждите шофьори на ТИР-ове и в общи линии те това нещо го знаят и продължават да се движат безнаказано, продължават да правят тапи. И това като цяло ще бъде негативно, за съжаление ще завърши и с отнети човешки животи.



в. Български транспортен вестник – стр. 13

Люис Хамилтън спечели Гран при на Великобритания

Световният шампион Люис Хамилтън с „Мерцедес" спечели старта от Формула 1 за Голямата награда на Великобритания. На пистата „Силвърстоун" той изпревари с 6,911 секунди съотборника си Нико Розберг. За място на подиума на победителите се пребори и пилотът на „Ред Бул" Макс Верстапен, който приключи с изоставане от 8,250 секунди от Хамилтън. Кими Райконен с „Ферари" остана на пето място, а съотборникът му Себастиян Фетел завърши девети. В класирането при пилотите лидер продължава да е Розберг със 171 точки, следван от Хамилтън със 167, Райконен 106. При конструкторите начело е „Мерцедес" с 295 точки, пред „Ферари" 192, „Ред Бул" 168 .



в. Български транспортен вестник – стр. 14

Ограничения на скоростта за движение по пътищата в Европа

Литва


Леки автомобили и ванове с ремарке превозни средства под 3,5 тона стандартно ограничение на скоростта (освен ако с пътни знаци не е указано друго) [км/ч.]

Градски пътища - 50

Извънградски пътища - 90

Пътища с асфалтово или бетонно покритие — 90 км/ч.

Други пътища — 70 км/ч.

За шофьори с по-малко от 2 години опит - 70 км/ч.



Магистрали/ скоростни пътища - 90

в. Български транспортен вестник – стр. 15
Каталог: magazine
magazine -> Rumyana Pencheva (Sofia, National Museum of Literature) The Unfamiliar Fra Diavolo
magazine -> Rumyana Zlatanova (Heidelberg) Die Bulgaristik als Mission und Realität
magazine -> Този формат на списанието е специален за скъпоценните, незрящи българи мъже и жени
magazine -> Списание «божия любов» Издание специално посветено на скъпоценните, незрящи българи мъже и жени
magazine -> Личностно развитие
magazine -> Рецензия/ Review Nelly Yakimova, PhD
magazine -> Pirinka Penkova
magazine -> Editor's Notes on Re-recording, or the Other Suitcase in Berlin by Boris Minkov
magazine -> Boris Minkov – Re-recording, or the Other Suitcase in Berlin Janet 45 Publishing House, Plovdiv, 2013
magazine -> Bulgarian-Slovak Dictionary. Volume II (л-по). Bratislava, 2013


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница