Нзок предлага нов метод за финансиране на болниците



страница1/10
Дата08.07.2017
Размер0.62 Mb.
#25206
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”

24.03.2017
Национални вестници



НЗОК предлага нов метод за финансиране на болниците


Труд  стр. 26  

Здравната каса ще предложи следващата седмица нов метод за финансиране на болниците, обяви управителят на НЗОК Глинка Комитов.

Според служебния здравен министър Илко Семерджиев една от основните цели на НЗОК сега трябва да е връщане към изворите.

Надзорният съвет на НЗОК не е орган за солидарна институция, която се самоуправлява, тъй като е подчинен на държавата, подчерта Семерджиев. По думите му здравната каса трябва да има управителен съвет, който да избира с конкурс оперативни ръководители.

Семерджиев посочи, че вероятно занапред на здравната каса няма да й е необходима държавата, както не й е била нужна още в самото начало.

Новият модел ще бъде представен през следващата седмица, обясни управителят Глинка Комитов.



170 млн. лв. годишно изяжда ДДС на лекарствата


Големите разходи са поради липса на диференцирана ставка върху медикаментите

Труд  стр. 5  

Данък добавена стойност (ДДС) върху лекарствата у нас е възлязъл на 170 млн. лв. само за изминалата 2016 г. Сумата е била изплатена от НЗОК от парите на здравноосигурените българи.

Данните бяха изнесени от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM). Причина за големите разходи от ДДС за медикаменти е, че страната ни е една от малкото в Европейския съюз, в които няма диференцирана ставка за тях. По изчисления на ARPharM, ако и медицинските услуги, които лечебните заведения осигуряват на пациентите в страната, се облагаха също с ДДС, касата щеше да внесе близо половин милиард, заяви директорът на асоциацията Деян Денев.

Лекарствената политика трябва да стане константа и да не зависи от смяната на политическите сили, коментира Владимир Афенлиев, зам.-председател на БГФармА и вицепрезидент на Европейската асоциация на генеричните фармацевтични производители.



С 300 000 лв. ремонтираха болницата в Търново


Труд  стр. 5  

С 300 000 лева целево финансиране от Министерството на здравеопазването бе цялостно ремонтиран хирургичният блок на областната болница във Велико Търново. Напълно са обновени 3 от 5-те операционни зали и интензивно-кардиологичния сектор към Кардиологичното отделение в областния стационар, обясни началникът д-р Божидар Ангелов.



Трета чернодробна трансплантация във ВМА


Труд  стр. 5  

Във Военномедицинската академия бе извършена третата за тази година чернодробна трансплантация. Операцията продължи 5 часа и бе осъществена от екипа на проф. д-р Никола Владов. Донорът е 36-годишен мъж от Бургас, а реципиентът -44-годишен мъж от Карнобат, който е бил с крайна фаза на чернодробно заболяване.



Страх от морбили и в Северна България


Веселина АНГЕЛОВА

Труд  стр. 5  

Спешни мерки срещу разпространението на морбили предприеха и в Северна България. До края на март общопрактикуващите лекари в област Велико Търново трябва да представят информация в РЗИ за обхвата на имунизациите срещу морбили, заяви д-р Ирина Млъзева - директор на дирекция "Надзор на заразните болести".

Джипитата трябва да приготвят справка за обхвата от 13 месеца до 18 г. на своите пациенти. Изпратени са и напомнителни писма до болничните заведения в региона за по-внимателно разглеждане на съмнителните случаи. Взрив в област Велико Търново е имало през 2011 г., когато заболелите са били 30, предимно деца.

МЗ ударно търси нови експерти


Труд  стр. 3  

Здравното министерство обяви конкурси за десет длъжности. Предстоят кадрови промени в четири дирекции, като в "Нормативно регулиране и обществени поръчки" ще бъде подменен почти целият състав. Търси се и нов шеф за РЗИ-Враца. Новите служители трябва да се изберат в началото на следващия месец.



Морбили срещу ваксина


ПРОБОЙНИТЕ В ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ИМУНИЗАЦИОНЕН КАЛЕНДАР НА БЪЛГАРИЯ ТЕПЪРВА ЩЕ СЕ БРОЯТ

Елена ПОПОВА

Труд  стр. 12  

Морбили, позната още като дребна шарка, е силно заразна болест. Протичането й в повечето случаи е съпътствано с редица тежки усложнения, които могат да доведат до летален изход.

Заболяването е толкова заразно, че само няколко минути в едно и също помещение с болен гарантира инфекция на всеки, който не е имунизиран или не е преболедувал вече. В този контекст е добре да се повдигне отново въпросът за задължителното ваксиниране. Аргументи за и против винаги ще има, особено след като в общественото мнение веднъж вече е посято съмнение в действието на тези препарати.

Едва ли има смисъл да се убеждават онези родители, които са против имунизациите, че ако е спазен, задължителният календар е един от гарантите за оцеляване на поколенията им. Но има смисъл от поставянето на този въпрос. Защото, когато има питане, има съмнение; има ли съмнение, има индикация за проблем, тревожност, търсене на решение.

И така - съществуват опасения за румънска връзка при две от огнищата на морбили у нас. Щамът в северната ни съседка обаче не причинява смъртност 1:1000 случая, а 1:200. На 200!

Самият вирус може в острата фаза да засегне както мозъка, така и белия дроб, и сам по себе си да предизвика смъртоносно заболяване.

Освен това морбили потиска имунната система и води до вторични бактериални инфекции -другото, от което се умира, предупреди началникът на детската клиника в столичната Инфекциозна болница доц. Атанас Мангъров. На трето място, в част от случаите, едно на няколко хиляди, се получава усложнение, което се проявява след около 10 и повече години. Става въпрос за заболяване на мозъка (подостър склерозиращ паненцефалит), завършващо летално.

И отново - колко по-страшна, по-опасна може да бъде имунизацията, изграждаща пожизнено в организма антитела срещу морбили? Основна предпоставка за епидемичните взривове е слабият обхват на ваксинациите сред населението. В България почти всички заболели от шарка, която всъщност е дребна само що се отнася до названието й, са неимунизирани.

(Обичайно симптомите на морбили са температура, кашлица, течащ нос, сълзящи очи и обрив, който започва зад ушите и се разпространява надолу по тялото. Когато изчезне, на негово място остават за около месец тъмни петънца по кожата.)

По официални данни на 92% от населението са поставени ваксини при нужен обхват от най-малко 95%. В действителност и числото 92 не е реално. Това пролича по време на епидемията през 2009-2010 г., когато морбили засегна 24 000 души, а 24 от жертвите бяха деца.

Въпреки усилията на здравните власти оттогава да се подобри обхватът на ваксинациите, останаха много пробойни в задължителния календар, които в условията на бушуваща епидемия в Европа, тепърва ще се броят. Показателен в това отношение е и фактът, че на две от жените, заболели от морбили у нас, са били поставяни ваксини, но само по една от общо две необходими дози. Най-уязвими, разбира се, остават неимунизираните. В голямата си част те са маргинални в социален и икономически план групи от ромски произход и това едва ли е изненада за някого. Ромската общност, освен всичко останало, има катастрофално нисък колективен имунитет.

Като цяло специалистите по заразни болести у нас очакват раздвижване на огнищата на шарка, а в Пловдив здравните власти вече се запознаха със ситуацията отблизо. Около 100 неимунизирани деца от ромския квартал "Столипиново"се издирват за наблюдение и ваксинация. Към 23 март осем са заразените с морбили в страната. Сред тях са 7-месечно бебе и 2-годишно дете. Пробите на доказаните случаи се изпращат в референтна лаборатория в Европа.

Освен в Пловдивско здравните власти са мобилизирани и в крайдунавските градове поради близостта до огнището на заразата - Румъния.

До края на март общопрактикуващите лекари в област Велико Търново трябва да представят информация в Регионалната здравна инспекция за обхвата на имунизациите срещу морбили, посочи д-р Ирина Млъзева, директор на дирекция "Надзор на заразните болести". Тя напомни, че ваксината за този вид шарка е задължителна. Препаратът е комбиниран - срещу морбили, рубеола и паротит. В момента той се поставя на 13-месечна възраст, а реимунизацията е на 12 години. Джипитата са задължени да изготвят справка за обхвата от 13 месеца до 18 години на своите пациенти.

В сряда, 22 март, беше създаден Национален координационен съвет за контрол и управление на увеличаващата се заболяемост от морбили към Министерството на здравеопазването.

Съветът е съвещателен орган към ресорния министър и има за задача да анализира епидемичната обстановка в страната по отношение на морбили, да предлага мерки за ограничаване разпространението на заболяването, както и да обсъжда и оценява етапното изпълнение на мерките. Той трябва да изготвя и представя на здравния министър д-р Илко Семерджиев актуална информация за епидемичната обстановка.

***

Румънски търговци внасят заразата



Има съмнения за "румънска връзка" при две от огнищата на морбили в Пловдивско - в кв. "Столипиново" и в с. Златитрап. Едно от семействата със заразено от дребна шарка дете в циганската махала в града под тепетата има роднини оттатък р. Дунав, където върлува епидемия от морбили. В Златитрап и близките села са засичани търговци от Румъния, които договарят изкупуване на плодове и зеленчуци от местни селскостопански производители. Тъй като инфекцията се предава по въздушно-капков път, не е изключено заболяването в региона да е внесено от северната ни съседка.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница