О т ч е т на ус на съюза на учените – русе за 2012 г. Уважаеми дами и господа



Дата27.12.2017
Размер77.25 Kb.
#37628
О Т Ч Е Т

на УС на СЪЮЗА НА УЧЕНИТЕ – РУСЕ

за 2012 г.
Уважаеми дами и господа,

Изтеклата година се характеризираше с активна обществена позиция на централното ръководство на Съюза на учените, проявена в документите, като изнесеният доклад от акад. Дамян Дамянов, представен на Национална среща на Съвета на ректорите, ръководствата на БАН, ССА, НАОА и МОМН в гр. Русе на 4 април 2013 г на тема “Законът за развитие на академичния състав в Република България – необходимост от промени”.

Ще се опитам накратко да Ви запозная с дейности, извършени от членовете на отделните секции, голяма част от които предварително бяха планирани.

Основните прояви през тази година са:



  • Тържествено събрание по случай 1 ноември - Ден на народните будители и българските учени - 1 ноември 2012 г. в Дома на учените Русе.

  • Съвместно проведената Научна конференция на Русенския университет и Съюза на учените – Русе – 2012 г., проведена на 26 и 27 октомври 2012 г. в навечерието на 1-ви ноември - Денят на народните будители. В отделните секции на конференцията бяха изнесени общо 642 доклади, част от които са на членовете на Съюза, които бяха предварително рецензирани от хабилитирани преподаватели и след това отпечатани в Научни трудове на РУ. Авторите на пленарните доклади и на най-добрите доклади във всяка секция бяха наградени с кристален приз The Best Paper и с грамота от Ректора на университета и председател на СУ- Русе проф. дтн Христо Белоев.

  • През 2012 г. излязоха от печат две книжки на научното списание „Известия на Съюза на учените – Русе“. Съответно:

    • Серия 1 "Технически науки" с 18 научни статии;

    • Серия 5 "Математика, информатика и физика" с 16 научни статии.

  • В периода 13. 10. – 14. 10 2012 г. се проведе Осмата научно-практическа конференция с практическа насоченост “Горещи точки в педиатрията”, където се изнесоха доклади и презентации както лектори от университетските бази в гр. Варна, София, Пловдив, Плевен, Стара Загора, така и от Република Румъния, Република Унгария, Израел и др. Също така взеха участие и педиатри, общопрактикуващи лекари и други специалисти от цялата страна. Едновременно с конференцията се организираха и изложби и презентации на лекарства и медицински консумативи от водещи фирми.

  • Членовете на Съюза на учените - Русе активно участваха в организирането и провеждането на международна конференция по компютърни системи и технологии CompSysTech’12, която се проведе в Русенски университет „Ангел Кънчев“ на 22 и 23 юни 2012 г. и беше посветена на 100 години от рождението на Алън Тюринг. Участниците в конференцията бяха приветствани от Ректора на Русенски университет и председател на СУ- Русе проф. дтн Христо Белоев и председателя на ФНТС акад. Васил Сгурев. Акад. Кирил Боянов прочете приветствие от председателя на БАН акад. Стефан Додунеков. До участие в конференцията бяха допуснати общо 58 на брой доклади с по три положителни рецензии от членовете на програмния комитет.

  • Наши членове участваха във Втората научна конференция с международно участие „ЕЛЕКТРОМОБИЛИ“ проведена на 17 май 2012 г. в Русенския университет, съорганизатори на която са Индустриалния клъстер „Електромобили“ (ИКЕМ) и Транспортния факултет на университета. Бяха изнесени единадесет научни доклада, свързани с различни тематични направления на конференцията;

  • Съюзни членове участваха в провеждането на XXI-ва международна годишна конференция на Българската асоциация на преподавателите по английски език, проведена от 30 март до 01 април 2012 г. в Русенски университет.


Други изяви

Самостоятелно или като съорганизатори членовете на Съюза на учените - Русе участваха и в редица други прояви като:



  • XV-то РУСЕНСКО ИЗЛОЖЕНИЕ 9-11 май 2013 г.;

  • Дните на отворените врати на Русенския университет – месец април;

  • Кръгла маса „Змей Горянин“, организирана от катедра Български език, литература и изкуство. Участие в кръглата маса взеха студенти и преподаватели от университета, както и литератори от града;

  • Национален семинар „От научното изследване до европейския патент“ – проведен на 15 март 2012 г. в Русенски университет;

  • Национален семинар по електронно обучение – проведен на 12 май 2012 г. в Стопанска академия „Димитър Ценов“;

  • Регионален семинар “How to ECO BIZ” –17 май 2012 г. в Русенския университет;

  • Международен научно-технически семинар „Възобновяеми енергийни източници в трансграничния регион Румъния – България – проведен на 14 и 15 юни 2012 г. в Русенски университет, съвместно с Общинска енергийна агенция – Русе, Национален институт за научни изследвания и развитие на електротехниката – Букурещ и Военноморска академия “Mircea cel Batran“ - Констанца;

  • Научен семинар „Методологически проблеми на историята на литературата“ с участието на акад. Иван Радев от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”;

  • Кръгла маса под надслов "Светлината на Възраждането";

  • Съвместна изложба на Държавен архив и РБ "Любен Каравелов" за Баба Тонка – проведена на1 ноември 2012 г.;

  • Представяне на книгата на проф. дин Иван Стоянов от ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий", на тема "Нови щрихи върху идейните възгледи на Васил Левски";

  • Студентската научна сесия – СНС‘2012;

  • Тържествено честване на 24 май и др.


Издателска дейност:

Финансовите възможности ни позволиха през изминалата година да отпечатаме две от сериите на Известията на Съюза на учените – Русе:



  • Серия 1.Технически науки

  • Серия 5. Математика, информатика и физика на английски език.

В момента се подготвят за печат Серия 2. Обществени науки и Серия „Медицина, екология и спорт”. Събират се материали и за нова книжка на Серия 1. Технически науки.

За съжаление, въпреки че възможностите ни да отпечатваме изданието на Съюза са по-големи, то намаленият интерес към публикуване на научни статии не позволи да реализираме по-активна издателска дейност. Трябва да припомня, че Известията на СУ са признати за периодично списание, което се реферира в



  • on-line базите данни на Националната библиография на Р България, серия № 1 (Български книгопис) и серия № 5 (Летопис на статиите от българските списания и сборници);

  • on-line базите данни на ВИНИТИ към Руската академия на науките;

  • on-line базите данни на ISI Web of Knowledge.

Трябва да се отбележи, че публикациите в подобно издание имат по-голяма тежест и биха дали възможност за творческото развитие на съюзните членове.
Финансово състояние.

Можем да приемем, че финансовото състояние на Съюза в тази кризисна за страната и света година е добро, което ни позволява да провеждаме нашата дейност, да отпечатваме списанието „Известия на СУ“, да плащаме разходите по поддръжката на дома и т.н.

Бюджетът ни се формира основно от индивидуалния и колективния членски внос и от дарения. Тук, все пак, трябва да отбележа, че в някои секции събирането на членския внос става трудно.
Социална и културно-масовата работа.

Това е една от основните насоки в работата на Съюза през изтеклата година. По подходящ начин в дома бяха отбелязани редица празници, някои от които вече бяха споменати. Приятно преживяване беше Новогодишното тържество.

На 01 ноември от 16,00 часа в Дома на учените в Русе при огромен интерес от страна на научната общност на града се проведе тържествено отбелязване празника на народните будители 01 ноември. Голямата зала на Дома на учените се оказа тясна да събере желаещите да вземат участие в това станало вече традиция събитие. Тържеството започна с приветствено встъпително слово на Председателя на Съюза на учените в Русе проф. дтн Христо Белоев - Ректор на Русенския университет. В прочувствените думи на председателя бе отдадена заслужена почит на плеядата народни будители-духовници, неуморими книжовници, общественици и борци за свобода, отдали делото и живота си в името на духовността на своята родина-България. Проф. дтн Христо Белоев се обърна и към всички присъстващи да бъдат онези, които продължават мисията да подтикват, събуждат, възпитават и работят за каузата на истинското просветителство и прогреса. Да бъдат съвременни будители и вдъхновители. Последва представяне на букет от много оригинални творения на изтъкнати във времето и годините наши народни будители от членове на секция "Филология" на СУ-Русе. Велислава Донева запозна аудиторията с писмо на Марин Дринов, писано през ноември 1868г., но със своята актуалност и непреходност отразява и най-горещите проблеми на нашето съвремие, доказателство за прозорливостта и дълбочината на мисълта на автора. Последва доклад на Даниела Караминчева, в който бе разкрита частица от огромния и разноцветен свят на Йордан Радичков и неговите инакомислещи хора и прегледа му на плътната, ароматна и гъвкава литература българска. Венецът от празнични доклади бе поднесен от доц. д-р Руси Русев, представяйки някой непознати размишления върху живота на големия наш драматург Станислав Стратиев, звучащи, като че ли от днес сутринта: "Чудо няма да има; Водата няма да е вино; Чудесата си ги правим ние;Имаме хора, които могат да ходят по вода; и оптимистичното Да направим държава ние за себе си".

По време на това тържество бяха връчени Удостоверения и членските книжки на нови 12 членове на СУБ-млади учени в различни области на науката. Бе отбелязано със задоволство, че за пръв път от години насам не е регистриран такъв голям интерес от страна на младите хора в научната сфера.

През отчетния период бяха осигурени почивни карти в Международния дом на учените „Жолио Кюри“, Варна.

По време на Научната конференция организирана от РУ&СУ‘2012 бяха връчени грамоти на членове на съюза на учените:



  • проф. д-р Димитрина Цонева - Грамота за високи научни постижения в областта на обществените науки.

  • проф. д-р Емил Маринов - Грамота за почетен член на СУ – Русе.

  • доц. д-р Йорданка Велчева - Грамота за дългогодишен съюзен стаж.

  • доц. д-р инж. Десислава Стоянова Атанасова - Грамота за високи научни постижения в областта на естествените науки, Лауреат на наградата на СУ-Русе през 2012 год.

  • проф. Стефан Димитров Велчев - Грамота за високи научни постижения в областта на техническите науки, Лауреат на наградата на СУ-Русе през 2012 год.

През изтеклата година Съюзът остана почти непроменен кадрово. Приети бяха 12 нови и предимно млади колеги. Към 30 април 2013 г. численият състав наброява 267 членове. Въпреки, че годишния членски внос е само 12 лв., някои членове не намериха възможност, едва ли по финансови причини, да внесат сумата при ръководителя или секретаря на секцията си.

В отчетния период беше пълноценно използвано сътрудничеството с Русенския университет „Ангел Кънчев“, Варненския медицински университет, Лекарския съюз - Русе и други институции, както и с централното ръководство на Съюза на учените в България. Трябва да отбележим същевременно, че сътрудничеството с Община Русе не беше на необходимото ниво, както и недостатъчното използвахме медиите за популяризиране работата на Съюза.

В заключение, позволете ми да благодаря на всички членове за участието им в нашите изявите, на нашите приятели спонсори и на Председателя на СУБ – проф. Дамянов, на Ректорското ръководство на Русенския университет, на Директорите на Земеделския колеж: проф. Кольо Василев и Д. Димитров, на Директора на Русенския болничен комплекс д-р Минчо Вичев, за неоценимата подкрепа в работата на Съюза.

През настоящата година е необходимо, независимо от сложната икономическа и политическа обстановка, да намерим верния път, за да продължим дейността си, утвърждавайки Съюза на учените като център на интелектуална творческа дейност.

Благодаря за вниманието!
гр. Русе

22.05.2013 г. Председател на СУ-Русе:



/проф. дтн Христо Белоев/




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница