О т ч е т за дейността на икономическия и социален съвет



страница1/5
Дата01.09.2017
Размер0.77 Mb.
#29265
ТипАнализ
  1   2   3   4   5





О Т Ч Е Т

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ИКОНОМИЧЕСКИЯ И СОЦИАЛЕН СЪВЕТ

ЗА 2014 ГОДИНА

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е




  1. Въведение ................................................................. 1




  1. Актове на Икономическия и социален съвет

през 2014 г. ................................................................. 3


  1. Становища ................................................................... 3

  2. Анализи ....................................................................... 8

  3. Резолюции .................................................................. 9




  1. Консултации и дискусии ............................................ 12




  1. Сътрудничество с Европейския икономически

и социален комитет, националните ИСС

на страните – членки на ЕС, и други сродни

международни организации ....................................... 18
V. Препоръки и предложения на ИСС, намерили

отражение в приети политики, актове и решения на

институциите на изпълнителната и законодателната

власт за 2014 г. .......................................................... 25


Заключение ............................................................... 46

Списък на използваните абревиатури ....................... 48



I. ВЪВЕДЕНИЕ

Настоящият отчет обхваща основните направления на дейността на Икономическия и социален съвет /ИСС/ през периода 01.01.2014 – 31.12.2014 г., в изпълнение на функциите, регламентирани в чл. 1 от Закона за Икономически и социален съвет /ЗИСС/ и на приетия План за дейността на Съвета за 2014 г.

В съответствие с чл. 4 и чл. 5, ал. 4 от ЗИСС през 2014 година Съветът разработи по собствена инициатива и прие 4 становища, 1 анализ  и 2 резолюции по актуални проблеми на икономическото и социалното развитие на България.

През изтеклата 2014 г. един от основните акценти в дейността на ИСС бе образованието – професионалното и висшето образование, както и мерките за намаляване на преждевременното отпадане на младежите от училище. По тези теми Съветът прие по собствена инициатива две становища – по „Проект на Стратегия за развитие на висшето образование в Република България за периода 2014-2020 г.” и по „Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение”. Същевременно, отчитайки променящата се икономическа действителност, ИСС изготви и прие анализ на тема „Преждевременното напускане на образователната система” – проблем, който ИСС обвързва както с реализацията на младите хора на пазара на труда, така и с цялостното развитие на обществото и изпълнението на националните цели на България в контекста на Стратегия „Европа 2020.”

В няколко последователни дискусии ИСС постави въпросите за необходимостта от интегриран подход за териториално развитие на изостаналите региони на България, като в тази връзка прие и становище на тема „Възможности за развитие на регионите чрез използване на инструмента „Водено от общностите местно развитие” и неговото прилагане в България.

През годината ИСС обърна специално внимание на българското здравеопазване, като прие становище на тема „Здравеопазването в България – проблеми и възможни решения.” Предложенията в становището имат за цел да се защитят интересите и да се гарантират правата на осигурените лица и на населението като цяло, да се подобри финансовото състояние и да се повиши ефективността от системата на здравеопазване.  То беше прието след проведени широки консултации и дискусии с всички заинтересовани страни и доразвива позицията на организираното гражданско общество по въпросите на здравеопазването в България. Същевременно Съветът не само представи проблемите, но предложи и конкретни политики и действия за реформа в здравеопазването.

През отчетната година ИСС продължи работата си и в контекста на Европейския семестър 2014 г., като разработи и прие резолюция по „Съобщение на Комисията – Годишен обзор на растежа 2014 г.” и впоследствие резолюция по „Препоръка на Съвета относно Националната програма за реформи на България за 2014 г. и за представяне на становище на Съвета относно Конвергентната програма на България за 2014 г. (COM(2014) 403)”.

Основните акценти на организираните през годината публични консултации и дискусии бяха свързани с предизвикателствата пред страната в контекста на новия програмен период 2014-2020 г. и изпълнението на целите на Стратегия „Европа 2020”. В поредица регионални и национални форуми по-специално внимание бе отделено на проблемите пред реализацията на младите хора; развитието на социалната икономика и социалното предприемачество; интегрираното териториално развитие и проблемите на изостаналите региони на България. В събитията участваха широк кръг представители на изпълнителната и законодателната власт, на организираното гражданско общество в Европа, а в няколко от тях участва лично президентът на Европейския икономически и социален комитет - Анри Малос. Всички проведени от ИСС форуми предизвикаха широк обществен и медиен интерес.

През отчетната година ИСС продължи да осъществява сътрудничество и да поддържа контакти с Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), с националните икономически и социални съвети на страните - членки на ЕС, с Международната асоциация на икономическите и социални съвети и сродни институции (МАИСССИ) и с други организации.

През 2014 г. ИСС беше домакин на двудневна визита на президента на ЕИСК в България. Сътрудничеството с Комитета, което намери изражение във включването на ИСС в редица инициативи – форуми и подготовка на съвместни документи, беше ползотворно и съсредоточено основно върху общоевропейските въпроси, отнасящи се до изпълнението на целите на Стратегия „Европа 2020“ и преодоляване на дистанцията между европейските институции и гражданите. Наред с това ИСС продължи да сътрудничи активно и по линия на Евро-Средиземноморското партньорство – ЕВРОМЕД.

Основно място в дейността на ИСС през 2014 г. зае сътрудничеството в рамките на мрежата на националните съвети от страните - членки на ЕС, а също и задълбочаване двустранните контакти с някои съвети, които работят по сходни с българския ИСС въпроси.

Международната дейност в рамките на ЕС през изминалата година беше белязана и от изключително активното сътрудничество с Френската лаборатория за социални изследвания и иновации – ЛАЗЕР.

Не на последно място, като член на Международната асоциация на икономическите и социални съвети и сродни институции (МАИСССИ), българският ИСС имаше ключова роля в подготовката на редица документи по глобални въпроси, заложени в дейността на асоциацията за 2014 г.

II. АКТОВЕ НА ИКОНОМИЧЕСКИЯ И СОЦИАЛЕН СЪВЕТ ПРЕЗ 2014 Г.

1. Становища

1.1. Становище по „Проект на Стратегия за развитие на висшето образование в Република България за периода 2014 – 2020 г.”

Първият акт, заложен в Плана за дейността на Икономическия и социален съвет за 2014 г., бе становището по „Проект на Стратегия за развитие на висшето образование в Република България за периода 2014 – 2020 г.” Неговото разработване беше възложено на Комисията по социална политика и Комисията по бюджет, финанси, застраховане и осигуряване, а за докладчик беше определен проф. д.ик.н. Нено Павлов – заместник-председател на ИСС.

Важна стъпка в разработването на становището бе проведеното на 31.01.2014 г. разширено заседание на двете комисии, участие в което взеха експерти от Министерството на образованието и науката и Министерството на труда и социалната политика, както и представители на водещите студентски и младежки организации от страната. Становището беше прието от Пленарната сесия на ИСС на 28.02.2014 г.

В основата на позицията на ИСС по проекта на Стратегия е необходимостта от постигане на широк обществен и политически консенсус относно бъдещето на висшето образование и науката в България като фактор за навременна и целенасочена реформа на сектора. Съветът очерта някои основни направления, по които българското висше образование изостава от европейското - например качеството и практическата приложимост на пазара на труда, достъпността на образователните услуги, степента на обвързаност с научните изследвания и иновациите и др.

Специално внимание бе отделено на институционалната структура на висшето образование, включваща акредитирани висши училища , които не разполагат с ясно обособен собствен капацитет и нямат особени постижения в научно-изследователската и развойната дейност. Съветът счита, че в ръководните органи на дадено висше училище трябва да могат да бъдат избирани само такива членове на академичния състав, които са на основно трудово правоотношение и не заемат ръководни длъжности в друго висше училище.

Ключово място в становището заемат предложенията за подобряване управлението на финансовите ресурси и цялостното финансиране на системата на висшите училища. ИСС препоръча при определянето на държавната субсидия да се използва механизъм, включващ както броя на обучаваните студенти, така и постигнатите резултати по отношение професионалната реализация на завършилите, съответствието на специалностите с търсенето на пазара на труда, качеството на образованието и др. Акцент бе поставен и върху необходимостта от диверсификация на източниците за финансиране на системата на висшето образование – фактор, по който българската система все още изостава.

Друг проблем, който ИСС изведе на преден план, е необходимостта от разширяване на възможностите за достъп до висше образование. Учащите във ВУ и техните семейства трябва да разполагат с не малък размер финансови средства, а предвидените стипендии, студентските кредити и липсата на данъчни облекчения не подпомагат в достатъчна степен достъпа до висше образование. ИСС констатира, че разходите за подпомагане на студентите (като процент от общите разходи във висшето образование) са ниски спрямо средните за ЕС и препоръча да се насърчат инвестициите от страна на бизнеса.

Общата визия на ИСС за реформирането на висшето образование е допълнена и с редица конкретни препоръки към текста на проекта на „Стратегия за висшето образование.” Конкретно предложение на Съвета е анализът в Стратегията да бъде допълнително задълбочен по отношение развитието на кадровия състав на висшите училища, привличането на млади преподаватели и научни работници, несъвършенствата на нормативната уредба и други.


1.2. Становище по „Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение

След като в отделни актове Съветът взе отношение по борбата с преждевременното напускане на училище и необходимите реформи в сферата на висшето образование, на 27.03.2014 г. бе прието и становище по „Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение. Разработването на становището бе възложено на Комисията по труд, доходи, жизнено равнище и индустриални отношения и Комисията по социална политика, а за докладчик бе определен Димитър Бранков, член на ИСС от група 1 - работодатели. В рамките на разширено заседание на комисиите се проведе експертно обсъждане на проблемите на професионалното образование с участието на: народни представители, председателя на Националната агенция за професионално образование и обучение и експерти от сферата на образованието.

В своето становище Икономическият и социален съвет изтъкна редица проблеми, пред които е изправено професионалното образование в България, свързани с неговото качество и обхват, със съответствието му с потребностите на бизнеса и обществото, с необходимостта от въвеждане на модулна система за трансфер на кредити в ПОО и други. ИСС заяви единната си подкрепа за въвеждането и пилотното прилагане на обучението чрез работа, определяйки го като полезна възможност за придобиване на професия и квалификация за младежите с ниско образование и без квалификация. За целта беше препоръчано да се засилят връзките между различните институции на професионалното образование и обучение, висшите училища, научните среди и бизнеса, като се работи приоритетно за актуализиране на учебните програми и разширяване обхвата на учебно-тренировъчните фирми в съответствие с търсените професии и специалности.

ИСС обърна специално внимание на валидирането на знания, умения и компетентности, придобити по формален, неформален и/или информален начин, като подчерта, че е необходимо то да се извършва от оправомощени обучаващи институции при ясно дефинирани функции и отговорности на Националната агенция за професионално образование и обучение и на Министерството на образованието. Отчитайки наложителните промени, които трябва да се въведат в трудовото и осигурителното законодателство, ИСС призова за провеждане на предварителни консултации, вкл. със социалните партньори, както и за изготвяне на оценка за въздействието и необходимото финансиране при конкретни нормативни промени.

Чрез становището си ИСС изрази подкрепа към двата законопроекта за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение, считайки, че те биха допринесли за разрешаване на неотложните проблеми в системата на ПОО и на пазара на труда. Съветът отбеляза, че визираните законопроекти включват редица предложения и позиции, заявени в актове на ИСС. В становището се призова при формулирането на новите политики да бъдат отчетени и взети предвид натрупаният национален опит и положителните практики, прилагани в професионалното образование и обучение в България.

Допълнителен принос на ИСС са предложенията за конкретни формулировки на съдържанието на някои основни термини и определения като „професионални стандарти,” „секторна квалификационна рамка,” „секторни фондове за обучение и квалификация” и „информално учене.”


1.3. Становище „Възможности за развитие на регионите чрез използване на инструмента „Водено от общностите местно развитие”

Разработването на становището, залегнало в Годишния план за дейността на ИСС, бе възложено на две от постоянните комисии - Комисията по регионална политика, устойчиво развитие и околна среда и Комисията по бюджет, финанси, застраховане и осигуряване. Докладчик бе Лъчезар Искров, член на ИСС от група 1 – работодатели. В рамките на разширено заседание на двете комисии беше обсъден проектът и получени предложенията на широк кръг заинтересовани страни. Активно участие взеха представители на администрацията на Министерски съвет, Министерството на земеделието и храните, Министерството на регионалното развитие и други заинтересовани министерства, Националното сдружение на общините в Република България и ИА „Рибарство и аквакултури”.

Позицията на Икономическия и социален съвет е, че прилагането на инструмента „Водено от общностите местно развитие” (ВОМР) е от изключително значение за намаляване на социалните и икономическите различия на регионите в страната. ВОМР има потенциала да допринесе значително за намаляване на бедността и насърчаване на социалното приобщаване в недостатъчно развити райони, за устойчиво развитие на околната среда и по-пълно оползотворяване на културното наследство. Други позитивни ефекти биха били увеличаването на иновациите, създаването на устойчива заетост и увеличаването на възможностите пред местния бизнес. В становището бяха отчетени добрите практики и опит на България в прилагането на подхода „ЛИДЕР” като инструмент за интегрирано местно развитие, на чиято основа до известна степен е изграден и ВОМР.

Икономическият и социален съвет подчерта, че едно от най-сериозните предизвикателства пред реализирането на инструмента ВОМР в България ще бъде надграждането на административния капацитет. На централно ниво е необходимо да се гарантира, че органите и структурите, отговарящи за координацията, мониторинга и оценката на изпълнението на подхода, са подготвени за активна и ефективна работа по управлението, вкл. във връзка със заложеното многофондово финансиране. На местно ниво предизвикателствата са свързани с формирането на местни инициативни групи (МИГ) и разработването на стратегии за местно развитие с адекватно заложени приоритети и цели, обвързани със спецификата на района.

Висока оценка в становището ИСС дава на решението за сформиране на междуведомствена работна група (МРГ) като препоръчва съставът й да включва задължително и представители на други страни в процеса на програмиране и управление на средствата от ЕС, каквито са сертифициращите органи по програмите и одитния орган на средствата от ЕС, Централното координационно звено при администрацията на Министерски съвет и др. Необходимо е също да се предвиди участието в МРГ на Националното сдружение на общините като орган, изразяващ волята на потенциалните бенефициенти на ВОМР. Разширяването състава на МРГ ще допринесе за постигането на консенсус по въпросите на ВОМР и ще спомогне за изпълняването на основната му задача – да изготви проект на нормативен акт за прилагането на механизма.

Друго предложение на ИСС е да се предприемат мерки, чрез които местните общности да бъдат адекватно информирани за възможностите на инструмента ВОМР, за изискванията при съставянето на МИГ и за критериите при изготвянето на стратегии за местно развитие. Засиленото участие на обществеността в управлението на местно ниво – „отгоре-надолу”, се определя като ключово за пълноценното развитие на потенциала на дадена територия, адекватното мобилизиране на местните ресурси и постигането на икономически растеж.


1.4. Становище „Здравеопазването в България – проблеми и възможни решения”

Становището „Здравеопазването в България – проблеми и възможни решения” продължава и доразвива позицията на организираното гражданско общество по въпросите на здравеопазването. За разработването му бе създадена временно действаща комисия (в съответствие с Правилника за дейността на ИСС), а за докладчици бяха определени Божидар Данев, член на ИСС от група 1 – работодатели, и д-р Иван Кокалов, член на ИСС от група 2 – синдикати.

В рамките на разширено заседание на временната комисия ИСС проведе консултация с представители на Национална здравноосигурителна каса, Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Сдружение на общинските, болници, директори на болници, експерти.

Разглеждайки за пореден път въпросите на здравеопазването, чрез това становище ИСС постави не само проблемите, но и възможните решения пред системата.

Позицията на ИСС е, че приетите до момента правни, икономически, организационни и др. мерки не се подчиняват на обща концепция и достатъчен обществен и политически консенсус. Постепенно се е формирала погрешната представа, че системата на здравеопазването трябва да се регулира от пазарни принципи, без да е необходим държавен контрол. Въпреки че не отрича недостатъчното финансиране на здравеопазването, ИСС подчертава, че без провеждане на адекватни и последователни реформи увеличаването на средствата в системата ще доведе по-скоро до задълбочаване на деформациите в нея.

В своето становище ИСС изведе някои от най-съществените фактори и причини за неефективността в провежданите реформи през последните години. Конкретна позиция бе изразена и по отношение на осигурителната система, като ИСС счита, че Националната здравноосигурителна каса е натоварена с несвойствени функции, характерни по-скоро за държавна разплащателна агенция. Липсва отчитането на индивидуалния осигурителен принос при медицинското обслужване, като справедливостта на осигурителната система се деформира от наличието на порочната практика на нерегламентирани плащания и липсата на ефективни действия за намаляване броя на здравно неосигурените граждани.

Според ИСС е необходимо да бъде изготвен предварителен анализ за състоянието и системата на управление на здравеопазването, а впоследствие - на базата на широк обществен консенсус, да започне разработване на концепция за прилагане на промени и приемане на здравна стратегия. Съветът счита, че решенията за преодоляване на проблемите в здравеопазването трябва да са надпартийни и водени от обществените интереси. От гледна точка на регионалното планиране и определянете на здравните потребности, по-висока ефективност би могла да бъде постигната чрез приемането на Национална здравна карта, която да предоставя на българските граждани равнопоставеност при достъпа до качествена медицинска помощ.

Наред с останалите си препоръки, ИСС предложи да се обсъди възможността за приемане на стратегия за управление на човешките ресурси в здравеопазването, чрез която да се осигури необходимият кадрови потенциал в системата. Тя трябва да включва нормативно уреждане на специализацията на кадрите в здравеопазването, механизми за повишаване на тяхната мотивация, възможности за специализация и др. По отношение заплащането на труда на медицинския персонал позицията на ИСС е, че то следва да бъде обвързано в по-голяма степен с резултатите от дейността, придобитата квалификация, опитът и уменията за прилагане на съвременни здравни технологии.



2. Анализи

2.1. Анализ „Преждевременно напускане на образователната система”

Разработването на анализа „Преждевременно напускане на образователната система” бе разпределено на Комисията по социална политика и на Комисията по труд, доходи, жизнено равнище и индустриални отношения. С него ИСС продължи и задълбочи работата си по проблема, който неизменно присъства в дейността му през последните няколко години1. ИСС поставя отново на дневен ред въпросите за преждевременното напускане на образователната система в контекста на предстоящия междинен преглед на Стратегия „Европа 2020”. Предложенията и препоръките са разширени и допълнени в резултат от проведените през 2014 г. регионални кръгли маси, организирани от ИСС, в които участие взеха широк кръг представители на местната общественост, вкл. кметове, директори, учители и експерти.

В анализа са проследени актуалните тенденции в равнището на показателя преждевременно напускане и е сравнен напредъкът на България спрямо този на ЕС и останалите държави членки. ИСС още веднъж подчертава единната си позиция, че поставената национална цел за намаляване дела на преждевременното напускане на образователната система от 11% не е достатъчно амбициозна.

С цел допълнително изясняване характера на напускането на училище в България в анализа е направен детайлен преглед на данните на Националния статистически институт (НСИ) за „Учащи и напуснали по причини и степен на образование”. ИСС констатира, че най-често като повод за отпадане през периода 2004-2013 г. се посочват „семейни причини”. По-обезпокоителното е, че заминаването в чужбина е причина с нарастващ интензитет и през периода от трета, достига до втора най-често посочвана причина.

ИСС отчете, че недостатъчният контрол по извършването и поддържането на актуална адресна регистрация оказва негативно влияние върху точността на определени статистически данни. Информацията за адрес по местоживеене е необходима при отчитането на вътрешна и външна миграция, обхват в образователната система по населени места и др. Препоръката на ИСС е да се разработи механизъм за електронно подаване на заявления за промяна на постоянен и настоящ адрес, чрез което значително да се облекчи процедурата.

В анализа ИСС разглежда също значението на образованието за трудовата реализация на младите хора в България. Извършен е преглед на участието на младежите (15-24 години) с различна образователна степен на трудовия пазар, вкл. младежи с основно и по-ниско образование, като се подчертава съществуващата правопропорционална зависимост между образованието и заетостта в страната.

В анализа ИСС изведе нови препоръки по отношение на обхвата и задържането на децата в училище, както и предложения към Плана за изпълнение на Стратегията за намаляване дела на преждевременно напусналите образователната система 2013-2020 г. ИСС счита, че той трябва да бъде актуализиран с включване на индикатори, които да проследяват брой ученици, участващи в извънкласни, извънучилищни и творчески дейности; брой ученици обхванати в целодневна организация на образователния процес в училищата; относителен дял на населението на възраст 5 - 18 години, включено в задължително предучилищно и училищно образование и др.

Съветът поставя много сериозно въпроса за целодневната организация на образователния процес и особено осигуряването на транспорт за учениците, вкл. и за тези над 16-годишна възраст, до завършване на средно образование. ИСС предлага също да се обсъди възможността за облекчаване преподавателската натовареност на класните ръководители с цел по-пълноценно ангажиране при работа с деца в риск от отпадане от училище.



3. Резолюции

3.1. Резолюция по „Съобщение на Комисията – Годишен обзор на растежа за 2014 г.”

Разработването на резолюцията е заложено в Плана за дейността на Икономическия и социален съвет, а проектът е приет от Пленарната сесия на 27.03.2014 г., като по този начин ИСС продължи своята дейност в контекста на Европейския семестър.

ИСС отбеляза с удовлетворение, че в документите, придружаващи Годишния обзор на растежа (ГОР), Европейската комисия е обърнала по-сериозно внимание на изпълнението на специфичните препоръки за държавите членки. Именно това бе една от основните препоръки в документа на ИСС по предходния ГОР (2013).

В настоящата резолюция ИСС констатира липсата на нови предложения за политики, чрез които да бъдат стимулирани растежът и създаването на работни места. Европейският семестър, насочен към подпомагане и координиране на държавите членки в изпълнението на ангажиментите им по Стратегия „Европа 2020”, не успява да допринесе в достатъчна степен за това. Заложените национални цели, особено по заетостта и бедността, стават все по-трудно достижими. ИСС отбелязва, че все още не се предлагат механизми за координация на фискалните политики, структурните реформи на трудовите пазари и заплатите. Икономическото управление на ЕС следва да бъде насочено към укрепване на социалните аспекти, а специфичните за всяка държава препоръки – към повишаване на растежа и създаване на работни места.

ИСС обръща специално внимание на сигналите за структурни слабости на пазарите на труда и на недостатъчните мерки за борба с безработицата, вкл. младежката и дългосрочната. Субсидираната заетост не води до дългосрочна и сигурна заетост, но за определени групи в риск остава единствена възможност. Допълнителни мерки са необходими за улесняване достъпа до пазара на труда за студенти и младежи мигранти. ИСС призовава и за признаване и популяризиране на добрите примери за организации, проекти и инициативи, насочени към борба с младежката безработица, интеграция на преждевременно напусналите училище или активиране на младежи от групата NEET (не работещи, не учещи и не обучаващи се).

От особено значение, според ИСС, е усилията за възстановяване да бъдат насочени към намиране на нови източници на растеж и повишаване конкурентоспособността на икономиката на ЕС, като тя се базира все повече на знанието и високата производителност. В резолюцията се призовава за разработване на финансови инструменти, които да позволят на малките и средните предприятия (МСП) да получават финансиране без прекомерни обезпечения. ИСС подчертава, че е необходимо да се стимулира предприемачеството, съчетано с прилагането на иновативни бизнес идеи, които имат потенциал да създадат устойчива заетост. За целта е необходим широк набор от мерки и действия, като обменът на добри практики и координирането на усилията между държавите членки могат да бъдат по-успешни от изолираното провеждане само на национални политики.



3.2. Резолюция по „Препоръка за препоръка на Съвета относно Националната програма за реформи на България за 2014 г. и съдържаща становище на Съвета относно Конвергентната програма на България за 2014 г.”

Икономическият и социален съвет затвърди позицията си на активен участник в обсъждането на важни за страната стратегически документи, като за втора година разработи и прие резолюция по специфичните за България препоръки на Съвета на ЕС. Общата позиция на ИСС е, че най-неотложните предизвикателства пред политиките на страната остават непроменени. Усилията на институциите отново трябва да са насочени към пазара на труда, образованието, здравеопазването, бизнес средата и пенсионната система.

По отношение пазара на труда ИСС обърна специално внимание на недостатъчно усвоения трудов потенциал на младите хора, тъй като кефициентът на икономическата активност на младежите в България на възраст 25-29 години е един от най-ниските в ЕС. В резолюцията си ИСС направи различни предложения за мерки, чрез които да се подпомогне интеграцията на младежи към пазара на труда и към обществото като цяло. Характерните за младите хора форми на краткотрайна и несигурна заетост (напр. сезонната) затрудняват натрупването на осигурителни права и достъпа до обезщетения за безработица. ИСС препоръча да бъдат разгледани възможностите за законодателни промени, чрез които да се гарантира достъпът на младите хора до осигурителната система.

Конкретно предложение на ИСС, свързано с преходите от образование към заетост е регламентирането на социално подпомагане на младежи за период от четири месеца в размер на 50% от минималната работна заплата. Условието за придобиване право на това подпомагане следва да бъде участието на индивида в подходящи форми за допълнителна квалификация, обучение по ключови компетентности и др. Според ИСС съчетаването на активните политики по заетостта с провеждането на реформи в образованието е добра предпоставка за повишаване качеството на образованието и подобряване пригодността за заетост на младите хора в страната.

По отношение приемането на Закон за предучилищното и училищното образование ИСС подчертава, че чрез него трябва да се регламентират промените в учебните планове и програми, съдържанието на учебниците, както и да се въведат мерки за повишаване финансовата самостоятелност на сектора. Съветът призовава за ускорено въвеждане на дуалната система - обучение чрез работа, и определя като необходимост разширяването обхвата на учебно-тренировъчните форми в професионалните гимназии.

Ключова препоръка на ИСС в сферата на висшето образование е създаването на Национален съвет по въпросите на науката и висшето образование. В него задължително трябва да взимат участие представители на държавната администрация, висшите училища, научни институции и социалните партньори.

С особено внимание ИСС разгледа въпросите и препоръките по отношение на пенсионната реформа в страната. Единната позиция на организираното гражданско общество е, че следва да бъде изготвена дългосрочна стратегия, посветена на реформирането на пенсионната система. Стратегията трябва да се основава на задълбочен диалог, консултации и търсене на консенсус с възможно най-широк кръг заинтересовани страни, вкл. всички парламентарно представени политически сили в Народното събрание.

Във връзка с предложеното от ЕК обвързване на пенсионната възраст с очакваната продължителност на живота ИСС призовава при отправянето на такава препоръка то да бъде съпроводено със задълбочен анализ на европейско ниво. Основен елемент на изследване в него трябва да бъдат различията по отношение на очакваната продължителност на живота след 60-годишна възраст, икономическата активност и заетостта на лицата на възраст 60 – 64 години. В своята резолюция ИСС обърна специално внимание на разликите между тези показатели в България и избрани държави от ЕС.



ІІІ. КОНСУЛТАЦИИ И ДИСКУСИИ

През месец март 2014 г. ИСС проведе публична консултация по проекта на становище за професионалното образование и обучение. За дискусия по очертаните необходими промени в системата на професионалното образование и обучение в България и по конкретните бележки и предложения на Съвета по внесените Законопроекти за изменение и допълнения в Закона за професионалното образование и обучение бяха поканени представители на законодателната и изпълнителната власт, свързани с разработването на законопроекта.

По време на консултацията участниците представиха своите предложения по проекта на становище и обсъдиха възможните стъпки към по-добро качество и обхват на професионалното обучение и прехода към дуално образование. Направените допълнения и препоръки от консултацията бяха отразени в становището и изпратени до Комисията по труда и социалната политика и Комисията по образованието и науката към Народното събрание във връзка с приемането на Закон за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение.

ИСС организира регионална кръгла маса на тема "Възможности за развитие на Родопския регион чрез използване на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове и инструментите на трансграничното сътрудничество с Република Гърция", която се проведе през месец май 2014 г. в гр. Смолян. Специално участие в кръглата маса взеха президентът на ЕИСК - Анри Малос, и вицепрезидентът на Група I - Брендан Бърнс.

Основните разисквания бяха свързани с възможностите за финансиране на региона със средства от ЕСИФ през програмния период 2014-2020 г. чрез прилагане на новия финансов инструмент „Водено от общностите местно развитие”, както и привличането и подкрепата на публично-частните партньорства. Участниците в дискусията се обединиха около идеята, с подкрепата на ИСС и ЕИСК, да се създаде форум „Родопи” като платформа за обсъждане на конкретни действия и проекти за развитие на района, който да отчита позициите на бизнеса, социалните партньори и активните граждани.

През месец май в зала "Изток" на Народното събрание се проведе публично изслушване на тема "Политики за развитие на изостаналите региони". Срещата бе съвместна инициатива на Народното събрание, ЕИСК и ИСС. Във форума участваха народни представители, президентът на ЕИСК - Анри Малос, членове на ЕИСК и ИСС, представители от парламентите на Република Гърция и Република Румъния, членове на българското правителство, представители на държавни институции, кметове и експерти. На публичното изслушване бяха представени основните политики и мерки за развитие на изостаналите райони в България и очертаващите се пред тях предизвикателства.

ИСС предложи да се направи допълнителна оценка на въздействието на всички мерки и програми – изобщо на целия инструментариум, който може да се използва в следващия период по отношение на демографското развитие.

Като продължение на темата от проведените срещи в гр. Смолян и в Народното събрание през месец октомври 2014г. ИСС прие становище на тема „Възможности за развитие на регионите чрез използване на инструмента „Водено от общностите местно развитие”.

ИСС бе партньор на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) в международен семинар на тема „Финансови и други механизми в подкрепа развитието на социалната икономика в България. Пазари и инвестиции, социален диалог”, проведен през месец май 2014 г. в София. На семинара ИСС представи своите позиции по отношение предизвикателствата и възможностите пред развитието на социалната икономика в България. Бяха обсъдени въпросите за финансовите механизми и други такива в подкрепа на развитието на социалната икономика.

През месец юни 2014 г. ИСС бе домакин на дискусия, посветена на равенството между половете, организирана съвместно с Министерството на труда и социалната политика. Във форума участваха делегация на Европейския институт за равенство между половете (ЕИРП), водена от Вирджиния Лангбак - директор на ЕИРП, представители на МТСП, членове на ИСС, представители на студентски и младежки организации, на неправителствени организации и на академичната общност. В дискусията бяха обменени мнения и опит в областта на политиката за равенство между половете. ИСС представи своите позициите си и предложенията от своите актове, отнасящи се до разглежданата проблематика.

В партньорство с МТСП и Община Велико Търново, през месец юли 2014 г. ИСС организира в гр. Велико Търново регионална кръгла маса на тема „Социалната икономика и социалното предприемачество в България – възможности и предизвикателства пред младите хора”. Целта на форума бе запознаването на всички заинтересовани страни с възможностите и условията за развитие на социално предприемачество, популяризирането на добрите практики на социалните предприятия и представяне на възможностите пред младите хора в сферата на социалната икономика.

На 5 септември 2014 г. в гр. София представители на организираното гражданско общество от България и на ниво Европейски съюз дебатираха по проблемите и решенията за заетостта в селските райони на организирана от ИСС и ЕИСК кръгла маса на




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница