О т ч е т за дейността на отдел дзк на дирекция „Обществено здраве” през първото тримесечие на 2017 г



Дата12.12.2017
Размер112.84 Kb.
#36559

О Т Ч Е Т

за дейността на отдел ДЗК на дирекция „Обществено здраве” през първото тримесечие на 2017 г.

Дейности по предварителния здравен контрол осъществени от отдел ДЗК на дирекция „Обществено здраве” през периода:





    • Участие в комисиите за промяна предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди към Областна дирекция „Земеделие” – 2 участия, на които са разгледани 14 проектни документации;

    • Участие в 8 заседания на ЕС в РЗИ, на които са разгледани 20 устройствени схеми и планове и 6 инвестиционни проекта;

    • Участие в 11 общински ЕСУТ, на които са разгледани общо 97 устройствени схеми и планове и 1 инвестиционен проект;

    • Участие в 7 приемателни комисии и извършена 1 проверка на обект по време на строителство;

    • Участие в 10 заседания на ЕС в РЗИ по процедурите по извършване на екологични оценка (ЕО) на планове и програми и оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на инвестиционни предложения. Подготвени са становища по отношение на степента на значимост на въздействие и риска за човешкото здраве на 15 документации в процедура по преценка необходимостта от ОВОС, 2 по задание за обхват и съдържание на ДОВОС и 1 относно качество на ДОВОС. През периода не са реализирани участия в заседания на експертния екологичен съвет към РИОСВ.

    • Служителите от дирекцията извършваха процедурата по регистрация на промяна в данните и обстоятелствата на съществуващи обекти с обществено предназначение и активно участваха в процедурата по регистрация на нови обекти с обществено предназначение по Закона за здравето.

Контролната дейност в нехранителните обекти с обществено предназначение беше насочена към изпълнението на указанията на МЗ за провеждане на ефективен здравен контрол по прилагане на законодателството на ЕС и на националното законодателство за обекти с обществено предназначение, за продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека и за фактори на жизнената среда. През първото тримесечие на 2017 г. от отдел ДЗК са извършени 656 проверки в обекти с обществено предназначение, 225 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето,без тези по тютюнопушенето, издадени са 40 предписания и 9 заповеди за спиране на обекти.


1. Контрол и мониторинг на води

1.1. Питейни води
През І-то тримесечие са изследвани общо 52 броя проби води от централни водоизточници, от които 3 броя (5,77%) са нестандартни по микробиологични показатели, а 12 броя (23,07%) са нестандартни по химични показатели.

Отклоненията по микробиологични показатели са в 3 проби (Вонеща вода, Войнежа и Въглевци) – по показател с индикаторно значение коли форми (КФ). Взетите контролни проби са стандартни.

Отклоненията по химични показатели са съответно:

- по показатели с безусловно здравно значение – нитрати (Никюп, Стрелец, Батак, Вързулица, Ст. Стамболово, Орловец, П. Сеновец, Страхилово, Каранци и Совата);

- по показател с индикаторно значение – мътност (Стрелец, Вонеща вода, Въглевци, Ст. Стамболово, П. Сеновец).

През първото тримесечие е осъществен контрол над 4-те от 13-те ведомствени водоснабдителни системи за питейни нужди, съгласно графика за мониторинг. От изследвани проби води всички са стандартни по микробиологични показатели. По показател с безусловно здравно значение нитрати отклонения са установени в 3 ведомствени водоснабдителни системи („Консорциум Агробизнес” АД, Поликраище, „БДЖ - ПП“ ЕООД, Локомотивно депо Горна Оряховица и „Ловико Лозари“ ЕАД, Сухиндол).

През първото тримесечие съвместно с всички водоснабдителни организации (ВиК дружествата във Велико Търново и Свищов, община Стражица, и 13-те ведомствени предприятия) бяха актуализирани 16 мониторингови програми за 2017 година, във връзка с изпълнение разпоредбите на Наредба №9 на МЗ.

За тримесечието няма необхванати с планирания мониторинг населени места в областта.

През отчетния период са изследвани 4 проби води по микробиологични показатели от минералните водоизточници във Вонеща вода и Овча могила, от които 2-те проби от Вонеща вода не отговарят на изискванията на Наредба №14 на МЗ за курортните ресурси, курортните местности и курортите по показатели общ брой мезофилни аеробни микроорганизми при 220С и 370С и колиформи.

Няма издадени предписания, актове и заповеди.

През месец март започна тематичната проверка на водоснабдителните дружества на територията на Великотърновска област относно акредитацията на лабораториите, в които извършват мониторинг на качеството на питейната вода, която ще продължи и през второто тримесечие.

Графиците за собствен мониторинг на ВиК дружествата във Велико Търново и Свищов за първото тримесечие на 2017 г., съгласно представените от тях справки, се изпълняват в съответствие с одобрените от РЗИ мониторингови програми.


1.2. Повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване

Мониторингът на повърхностните води от язовир „Йовковци” по микробиологични показатели се осъществява съгласно план-програмата за контролен мониторинг на повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване за 2017 г. на Басейнова дирекция Дунавски район, съгласно Наредба №12/18.06.2002 г., която все още не е получена в РЗИ.

През първото тримесечие на 2017 г. няма изследвани проби сурова вода от язовирното езеро.
2. Плувни басейни
През първото тримесечие на 2017 г. в отдел ДЗК продължи да се осъществява системен и взискателен контрол върху всички закрити плувни басейни на територията на областта.

През отчетния период са изследвани 14 броя проби води от плувните басейни, от които 7 са стандартни по анализираните показатели. Извършени са 24 проверки, издадено е 1 предписание и 4 заповеди за временно спиране експлоатацията на басейни поради установени лоши резултати по химични и микробиологични показатели.

През първото тримесечие на 2017 г. отново беше актуализирана създадената през 2015 г.таблица, която онагледява резултатите от мониторинга и контрола на качеството на водата във всички плувни басейни в областта (открити и закрити).
3. Контрол върху бутилирани води
През тримесечието са изследвани 6 проби по микробиологични и 1 по химични показатели, които отговарят на изискванията на Наредбата за изискванията към бутилираните натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни нужди. През отчетния период във връзка с контрола на бутилираните води са извършени 1 проверка в обект за производство на бутилирана трапезна вода и 6 в търговската мрежа на областта.

4. Контрол на обектите за търговия с лекарства

През първото тримесечие на 2017 г. бяха извършени 65 проверки както следва: 6 проверки в складове за търговия на едро с лекарствени продукти; 43 проверки в аптеки; 11 проверки в дрогерии, регистрирани в област Велико Търново и 5 проверки на транспортни средства със специално предназначение – автомобили за превоз на лекарства, чието местодомуване е на територията на областта.

За отчетния период не са издавани удостоверения за регистрация на дрогерии.

През 1-то тримесечие в РЗИ – Велико Търново не са получавани от ИАЛ, съгласно чл. 229а от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, копия от разрешението за вписване в регистъра по чл. 14, ал. 1 от Закона за храните на аптеки, извършващи търговия на дребно с хранителни добавки, диетични храни за специални медицински цели, храни за кърмачета и преходни храни.


5. Контрол върху козметичните продукти

През първото тримесечие на 2017 г. са извършени 45 проверки в обекти за съхраняване и търговия с козметични продукти и 1 проверка на предприятие за производство на козметични продукти. В течение на отчетното тримесечие в РЗИ – Велико Търново започна тематична проверка за спазване изискванията на Регламент (ЕО) № 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно козметичните продукти (ОВ, L 342, 22.11.2009 г.) и Закона за здравето, по отношение на пуснатите на пазара козметични продукти за почистване на кожата, разпоредена от Министерство на здравеопазването с Указанието за дейността на РЗИ през 2017 г. За по-добрата организация на тематичната проверка беше изготвен план-график за извършването й и проведен колегиум на служителите в отдел „Държавен здравен контрол” на дирекция „Обществено здраве“, на който бяха обсъдени целите и начина на провеждане на тематичната проверка, както и нормативните документи, регламентиращи пускането на пазара на козметични продукти за почистване на кожата.

През първото тримесечие беше извършено планово пробонабиране на 11 броя козметичните продукти за лабораторен контрол обхващащи козметични продукти за почистване на кожата (тоалетни сапуни, сапун-дезодоранти, продукти за външна интимна хигиена), произведени в Република България, пуснати на пазара от трети страни и с произход от държави-членки на ЕС и/или Европейското икономическо пространство. Пробонабирането на козметични продукти за първото тримесечие на 2017 година беше обвързано с провежданата тематична проверка за пуснатите на пазара козметични продукти за почистване на кожата.

Взетите 11 броя проби от козметични продукта, включващи тоалетни сапуни, сапун-дезодоранти, продукти за външна интимна хигиена ще бъдат изследвани по два показателя. Осем (8) броя козметични продукти ще се изследват по микробиологични показатели и за съдържание на тежки метали и три (3) броя козметични продукти ще се изследват по микробиологични показатели и за съдържание на бензоена киселина и натриевата й сол. През отчетния период е извършено изследване на 10 от взетите 11 проби по микробиологични показатели, като при това не са установени отклонения от действащите стандарти (БДС EN ISO). От Лабораторния изпитвателен комплекс при РЗИ – Велико Търново предстои да се извърши изпитване на 1 проба козметичен продукт по микробиологични показатели и на 11 проби козметични продукти – по химични показатели, както са посочени по-горе. Протоколите от изпитванията ще се предоставят в отдела.


6. Контрол по писма от Министерството на здравеопазването относно получени нотификации по системата RAPEX за опасни стоки, открити на територията на Европейския съюз
За първото тримесечие на 2017 г. в РЗИ-Велико Търново е получена по електронен път от Министерството на здравеопазването информация за постъпили нотификации, чрез контактната точка по Системата на Съюза за бърз обмен на информация (GRAS-RAPEX), съдържащи продукти, които представляват сериозен риск за човешкото здраве, открити на територията на Европейския съюз за сведение и ползване.
7. Контрол на химични вещества и смеси
През първото тримесечие на 2017 г. от инспекторите от отдел ДЗК, във връзка с контрола на химични вещества, смеси в т.ч. и биоциди са извършени общо 173 проверки.

Установени са несъответствия на 19 продукта по отношение на: етикетиране – 15, специфичните изисквания по отношение на детергентите – 2, опаковка във форма, която има вероятност да привлече или предизвика активното любопитство на деца, както и с външен вид, подобен на използваните за хранителните продукти за хора, който би могъл да въведе потребителите в заблуждение – 1 и липса на информационен лист за безопасност – 1.

Дадени са указания за привеждането им в съответствие с изискванията на ЗЗВВХВС, подзаконовите нормативни документи и приложимите регламенти на ЕС.

От страна на икономическите оператори са предприети доброволни коригиращи действия, включително изтеглянето им от пазара за привеждане на продуктите в съответствие или за ограничаване на наличността им на пазара. за които е уведомено РЗИ – Велико Търново.

В хода на проверките е издадено 1 предписание, с което са предписани 2 мероприятия относно: осигуряване на информационен лист за безопасност на български език за химична смес и предоставяне на документ за идентичността на непосредствения и доставчик.

Издадени са 3 заповеди за спиране на реализацията на химични вещества, смеси, в т.ч. и биоциди, от които 1 за изготвяне на етикет на български език, съгласно разпоредбите на Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, за изменение и за отмяна на директиви 67/548/ЕИО и 1999/45/ЕО и за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 и 2 за биоциди, за които няма издадени разрешения по реда на ЗЗВВХВС.


8. Дейност, свързана с анкетиране на жалби
През първо тримесечие на 2017 година в отдел „Държавен здравен контрол“ на дирекция „Обществено здраве” са постъпили 34 жалби, като 5 от тях са по проблеми извън компетентността на РЗИ и са пренасочени за решаване към други ведомства. За анкетиране от РЗИ – Велико Търново в течение на първото тримесечие на 2017 г. са подлежали 29 жалби, като 6 жалби са в процес на решаване. За отчетното тримесечие са анкетирани 23, в т. ч. 10 сигнала за нарушаване на забраната за тютюнопушене на закрити обществени места и 13 жалби по проблеми от компетентността на отдел ДЗК при дирекция „Обществено здраве” (ниски температури в класни стаи, лоши хигиенни условия в автогара и целодневна детска градина, лоши качества на вода от водопроводната мрежа, шум в домовете от дейност на обекти, нерегламентирано превозване на покойник и др.). Значителна част от тези 10 сигнала за нарушаване на забраната за тютюнопушене в закрити обществени места са постъпили по електронна поща чрез координаторите на сдружение “България без дим” или са анонимни. Сигналите за нарушаване на забраната за тютюнопушенето често се отнасят за едни и същи обекти, като не при всяка проверка са установявани нарушения в тях. В тези случаи сигналите за нарушаване на забраната за тютюнопушенето след анкетирането им се причисляват към неоснователните, които за отчетното тримесечие са 7. Основателни жалби за нарушаване на чл. 56 от Закона за здравето са 3. От 13 жалби, които са от компетентността на отдела по други проблеми, 9 са неоснователни и 4 – основателни. От 6 жалби, които са в процес на решаване, 5 са по проблемите свързани с нарушаване на чл. 56 от Закона за здравето и 1 е свързана с лоша хигиена в училище.
9. Контрол във връзка с чл. 56 от Закона за здравето
Приоритет в дейността на отдела през първото тримесечие беше контрол по спазване на разпоредбите на Закона за здравето за забрана на тютюнопушенето в закритите обществени места, в това число и обекти за хранене и развлечение и транспортни средства за обществен превоз. През отчетния период бяха извършени 4 съвместни вечерни проверки с представители на РПУ, от които 3 във Велико Търново и 1 в Свищов, по спазване на разпоредбите на Закона за здравето, като основно бяха обхванати обекти за хранене и развлечение.

През периода бяха извършени общо 481 проверки, от които 61 в обекти за хранене и развлечение, 151 в детски и учебни заведения, 11 в здравни заведения, 260 в други закрити обществени места и 2 на открити обществени места, по смисъла на чл. 56а от ЗЗ. Издадени са 6 предписания за недопускане на тютюнопушене в закрити обществени места.



10. Контрол на службите по трудова медицина регистрирани на територията на област Велико Търново

През първо тримесечие на 2017 г. беше извършена актуализация на списъка на службите по трудова медицина, регистрирани на територията на област Велико Търново и офисите на такива, регистрирани на територията на други области, с помощта на електронния регистър на СТМ в страната, публикуван в раздел „Регистри” на интернет страницата на Министерството на здравеопазването. На територията на област Велико Търново има регистрирани 15 служби по трудова медицина и 2 офиса на служби по трудова медицина, регистрирани на територията на други области.



За първото тримесечие на 2017 г. не са извършвани проверки на службите по трудова медицина.

06.04.2017 г. д-р М. Баръмова - началник на отдел ДЗК




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница