О т ч е т за състоянието и дейността на департамента по химични науки при хтму за периода 01. 11. 2014 – 31. 10. 2015 година въведение



Дата13.01.2018
Размер109.4 Kb.
#44822
О Т Ч Е Т
ЗА СЪСТОЯНИЕТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЕПАРТАМЕНТА ПО ХИМИЧНИ НАУКИ ПРИ ХТМУ ЗА ПЕРИОДА 01. 11. 2014 – 31.10. 2015 ГОДИНА
ВЪВЕДЕНИЕ
Уважаеми колеги,

По традиция и съгласно Правилника за дейността на ХТМУ, в края на всяка година се събираме, за да отчетем постигнатите от нас резултати. През отчетния период, основните ни цели бяха две, а именно:

обучението на високо специализирани кадри в областта на химическата и металургична промишленост,

- и втората – участие в развитието на фундаменталните и научно-приложни изследвания.

Ето защо в нашата работа, на първо място поставяхме, въпросът за организацията и редовното провеждане на образователния процес, на възможното най-добро ниво. В резултат на това може да отчетем, че приносът на колегите от Департамента по химични науки, за подготовката на специалисти с високо качество на знания, умения и компетентност във ХТМУ е решаващ. Този резултат постигнахме основно чрез:


  1. непрекъснато обогатяване на лекционните курсове и поддръжка и научната инфраструктура в катедрите;

  2. осигуряване на учебници и учебни пособия, съответстващи на съвременното ниво на развитие на научните познания;

  3. постоянно повишаване на професионалните компетенции и умения на преподавателите.

На второ място, бе интензивната научно-изследователска работа на преподавателите и част от учебно-помощния персонал на ДХН. Резултатите са отразени в множеството публикации и цитати в реномирани наши и международни списания, както и с участието ни в голям брой национални и международни форуми и научно-изследователски програми.

На трето място, бе активното и професионално участие на наши колеги в състава на редица научни журита, експертни съвети, както и в органите за управление и дейности на университетско ниво.

На четвърто място в работата на катедрите през отчетния период беше грижата за професионалното израстване и кариерно развитие на колегите в Департамента.
1. УЧЕБНИ ДЕЙНОСТИ

1.1.Поддържане на високо качество на обучение
Кадровият състав на Департамента за едногодишния период се състои от :

- Академичен състав на основен безсрочен трудов договор22 колеги, от които 4 - професори, 10 – доценти и 8 - главни асистенти;



- Академичен състав на основен срочен трудов договор или на хонорар - 17 колеги, от които 3 – асистенти, 2 - гост-преподаватели и 12 – хонорувани;

- УПП 13, от които 5 – химици и 8 – лаборанти.

Или общо, колегиумът на ДХН се състои от 39 преподаватели и 13 човека учебно-помощен персонал. При сравнение с данните от предходните години се очертава една тенденция към намаляване на броя преподаватели на Основен Безсрочен Трудов Договор за сметка на увеличения брой преподаватели на Основен Срочен Трудов Договор или на хонорар, което се дължи главно на намаления брой главни асистенти, с цели 5 бройки. Това неблагоприятно за нас обстоятелство е следствие изтичането на четири годишния преходен период за влизане в сила на условието съгласно ЗРАС, главните асистенти да са защитили докторска дисертация. Съставът на УПП, обаче се е увеличил с 3 броя.

През отчетния периода в Департамента, обучение са преминали 2655 студенти или с около 300 по-малко от миналата година, от тях - 2512 бакалаври, 127 – магистри, 4 – докторанти, и 12 – специализанти, в общ брой 11 759 аудиторни часове превърнати в упражнения. През годината в Департамента се е дипломирал 1 специализант, а доц. Андриана Сурлева е била ръководител на две пост-докторски специализации по програмата Еразъм+.

Уважаеми колеги, анализът на данните за последните 3 години (особено за последната), показва трайна сходяща тенденция на броя обучавани студенти и то главно от образователната и квалификационна степен – бакалавър. Като основен обективен фактор, за неизпълнението в пълен обем на държавната поръчка за прием на студенти от българските Университети, в това число ХТМУ, се счита демографския срив в нашата страна през последните две десетилетия. Но, уважаеми колеги, трябва да признаем, че съществуват и редица субективни фактори, които зависят от нас и биха могли да повлияят в положителна посока. Например, персоналното/индивидуално участие на всеки преподавател в организацията и провеждането на мероприятията и дейностите свързани с кандидат-студентската кампания. Това трябва да стане едно от основните задължения на преподавателите и служители на Университета. Необходимо е да потърсим нови, по-атрактивни форми и идеи за привличане на студенти. За тази цел, особено важни биха били предложенията и активното участие на по-младите колеги от Департамента.

Колеги, както знаете занятията в нашите катедри, освен на български език се провеждат още на немски, френски и английски езици. Сам по себе си този факт е един много добър атестат за нивото на професионалната и езикова квалификация на преподавателския състав. Бъдещите ни усилия трябва да са в посока на поддържане и повишаване на този потенциал.

През отчетния период в Департамента, бяха проведени общо 9 заседания на Съвета, 4 кореспондентски гласувания и 2 съвещания на Ръководителите на катедри с Директора. В дневния ред на тези работни срещи винаги е присъствала точка, касаеща качеството и контрола на учебната дейност. Следствие на това във всички катедри на Департамента се работи в съответсвие с предварително изготвените описания на дейностите по кредитите, а в началото на всеки семестър, те се обявяват на достъпно за студентите място, заедно със Семестриалния план и Разписанието на часовете.

Председателят на ОС на Департамента – доц. Валери Йорданов, проведе съгласно Правилника на Университета, две събрания на които бяха избрани съответно:

- представител на докторантите в СД – инж. Борислав Анчев, от кат. Органична химия и

- представители на нехабилитираните преподаватели в ОС на ХТМУ – гл.ас. д-р Вероника Караджова (НХ), гл.ас. д-р Кристиян Гиргинов (ФХ) и гл.ас. д-р Михаил Нейков (ОХ).



Постигнати резултати в областта на обучението:

1. В катедрите на Департамента учебните занимания се провеждат съгласно утвърдените от АС учебни планове. Няма подмяна на аудиторнаи с извън аудиторни занимания, няма и пропуснати часове;

2. Оценяването на студентските знания става в съответствие с приетите от всяка катедра, критерии и планове по прилагане на ECTS;

3. Средната стойност на студентската оценка за преподаватели от Департамента е висока 4,26 по петобалната система (при 4,15 през миналата година). С най-висока оценка - 4,97 от анкетиран лекционен поток е проф. Митко Георгиев, а от анкетирана група за упражнения са доц. Петър Тодоров - 5, доц. Андриана Сурлева 4,97 и други.

За учебни дейности, общата сума отпусната от Университета на катедрите, възлиза на 14 400,0 лв., а остатъка към 31.10.2015 год. е 31 132,28 лв. В канцеларията на ДХН, остатъкът от гласуваните в началото на годината средства, възлиза на 1287,42 лв., след като са били похарчени 151,76 лв., за канцеларски консумативи.

Колеги, тук е мястото да изкажа специална благодарност на д-р инж. Нина Тодорова, като завеждащ канцеларията на Департамента. Именно нейната коректна и прецизна работа е причина заседанията на Съвета да протичат експедитивно и документите, касаещи всеки един от нас по различни поводи, да се получават навреме и с перфектен вид, в съответните канцеларии.



Проблеми в учебната дейност:

1. Уважаеми колеги, според Ръководството на нашия Университет, един от значимите ни проблеми, е високият процент отпадащи студенти (прекъсващи обучението си в ХТМУ) още в 1-ви и 2-ри курс т.е. обучаваните в двата департамента - ДХН и ДФМН. Ето защо, в началото на миналата учебната година (2014/15 год.), по наше предложение се проведе среща с Декана на Факултета по Металургия и материалознание – проф. Михайлов и Зам.декана - доц. Ирена Михайлова от една страна и Директора на ДХН - проф. М. Мачкова, Отговарникът Учебни дейности - доц. Радева и Рък.катедра АХ - доц. Латинка Костадинова. На срещата, бяха набелязани редица допълнителни мерки, за преодоляване на този синдром. Например, Деканите на факултетите да организират периодични срещи-дискусии със студентите от тези курсове с участие на наши представители- лекторите и водещите практически занятия. За срещата и взетите решения, беше уведомен своевременно и Ректорския съвет.

Вече сме месец декември на следващата учебна година, но ние все още сме в очакване на такива срещи. Надяваме се, че новоизбраният Зам.Ректор по учебни въпроси, ще промени тази патова ситуация.

2. Малкият брой обучавани студенти от магистърската степен в ДХН. Той все още остава, далеч от оптимума за ефективно използване на потенциала на нашите катедри. През тази година броят им е намалял в сравнение с предходните учебни години (от 206 през 2013 г. на 150 през 2014 г. до 127 през 2015 г.), при непрекъснато увеличаван прием на студенти ОКС-магистрър. От общия брой обучавани студенти в Департамента, магистрите са само 4,8%.



За всички нас, това неминуемо води до трудности при намиране на кандидати за дипломни и докторски работи и за работа по научните проекти.
3. С цел модернизация на преподавателския процес в ХТМУ няколко лекционни зали в сгр.А, бяха оборудвани със стационарни конфигурации: « компютър + мултимедия». Надяваме се, че при подходящи финансови условия, Ръководството на Университета ще продължи този процес и в сгр.Б.
4. Броят на учебните материали в електронен вид, качени от нашите преподаватели на сайта на Университета е недостатъчен. Тук по-младите колеги би трябвало да проявят по-голяма активност, по примера на колегите доц. П.Тодоров, доц. А.Сурлева, доц. Д.Цекова и др.
5. Незадоволително за нас е нивото на организация и поддържане на новия сайт на Департамента и отделните катедри. Там би трябвало да се качи актуална информация, която да послужи за по-ефективен контакт със студентите и с кандидат-студенти. Обръщам внимание на Комисията към Съвета на ДХН, отговаряща за тези дейности, с председател доц. Петър Тодоров да проявят по-голяма активност и постоянство в работата си.
1.2. Други форми на обучение

Уважаеми колеги, в кат.Аналитична химия, от дълги години, се провежда редовно курс «Аналитика», през тази година с 12 участници. Това е една много добра форма и възможност за паралелно обучение и придобиване на допълнителна компетентност и практически умения от студентите в нашия Университет.

През зимния семестър на миналата година доц. А.Сурлева и проф. Мачкова се включиха към университетската програма за обучение на работещите във фирма «Арсенал», град Казанлък.

1.3. Резултати от участие в кандидатстудентски дейности

В изпълнение на приетата през 2008 и актуализирана през 2010 год., »Програма на ДХН за кандидатстудентски дейности», редица колеги от нашите катедри, почти целогодишно, активно участваха при подготовката и провеждането на кандидитстудентските мероприятия на нашия Университет.

1. През отчетния период, председател на Общо-университетската комисия по кандидат-студентски дейности бе доц. Дианка Николова, която отново получи висока оценка за работата си от Университетскто Ръководство.

2. Преподавателите от Департамента – доц. Грета Радева и доц. Валери Йорданов бяха ангажирани като членове на университетската комисия за провеждане на ежегодия ученически конкурс за есе по химия.

3. Преподаватели от катедри на Департамента участваха в организацията и провеждането на кандидат-студентски изпити, на Национални и Регионални олимпиади и състезания по химия и екология, на рекламни за Университета срещи с ученици от гимназии на територията на Университета и в редица градове на страната. За всичко това заслужават специални благодарности колегите – гл.ас. д-р Вероника Караджова, доц. Валери Йорданов, и др.

4. Във всички катедри на Департамента се поддържат определен брой от демонстрационни упражнения и презентации, с определени отговорници. През седмицата на «Отворените врати» в ХТМУ и повреме на Националния семинар с преподаватели по химия състоял се на 20.11.2015 год., лабораториите ни бяха посетени от над 200 ученика от редица столични училища и други градове на страната. В тази връзка, Зам. Ректора – доц. Сеня Терзиева ме помоли да изкажа специална благодарност за активното участие на колегите от Департамента – доц. Михай Христов, доц. Сурлева, гл.ас. Антон Георгиев, гл.ас. Кристиан Гиргинов, гл.ас. Вероника Караджова, доц. Валери Йорданов, ас. Лилия Николова и др.



През тази година, беше проведено и двудневно обучение по аналитична химия с ученици от гр. Плевен, за което специално благодаря на колегите от кат. АХ, за положения труд и търпение.

5. Преподаватели от нашите катедри подкрепиха спортния турнир организиран в Университета с участието на ученици от гимназиалните класове.



1.4. Нови учебници и учебни пособия

Колеги, За първи път от 10 години, през този отчетен период в Департамента не са били издадени нови учебни пособия. Да си пожелаем по-добър резултат за следващата година.


2. НАУЧНИ ДЕЙНОСТИ
2.1 Публикации и участие в научни форуми

За отчетния период, академичният състав на Департамента е публикувал, резултати от научни изследвания общо в 63 статии, от които 31 в индексирани и/или реферирани чужди списания, една глава от Монография международно издание на английски език, 4 публикации в JUCTM и др.

Наши колеги са взели участие в 49 научни форуми, от които 11 международни, 10 национални с международно участие и 29 университетски конференции.

Били са отбелязани общо 617 цитата, главно в международни издания. С най-голям принос за този резултат са проф. Мартин Божинов и доц. Ангелина Попова от катедра ФХ.

През годината в катедрите са проведени 7 научни семинара. Тук специално трябва да споменем за семинара проведен на 7 юли 2015 година в нашия университет, на тема «Принципи и приложение на метрологията в химията». За добрата организация и провеждане на този научен форум трябва да благодарим най-вече на колегите доц. Сурлева, гл.ас. Антон Георгиев, гл.ас. Кристиян Гиргинов и др. Съорганизатори бяха Обединения изследователски център към Европейската комисия, гр.Гел в Белгия и Българския институт по метрология.

За първи път през тази година наши колеги участваха активно в изработване на общоуниверситетски проект на тема «Средноевропейска инициатива за сътрудничество в научно-изследователската и преподавателската работа». Особена благодарност за положения труд трябва да изкажем на колегите – доц. Саша Калчева, проф. Мартин Божинов, гл.ас. Антон Георгиев и др.


2.2. Научно-приложна дейност

Финансовите резултати за годината от научно-изследователската дейност на членовете на ДХН са както следва:

- от участие на колектив с ръководител проф. Мачкова по договор с НФНИ - 117 563 лв.

- от 4 участия на колегите – доц. Сурлева, гл.ас. Стела Георгиева и д-р Стефан Кожухаров в национални договори, и такива с външни ръководители или Оперативни прогроми – на обща стойност 143 107 лв.

- от 17 участия на колеги в договори от субсидията на ХТМУ за научни изследвания 11 400 лв.
3. РАЗВИТИЕ НА АКАДЕМИЧНИЯ СЪСТАВ НА ДХН

През тази година може да отчетем:

1. Преизбирането за втори мандат, с наистина забележителен резултат на колегата проф. Митко Георгиев за Ректор на ХТМУ;

2. Изборът на доц. Грета Радева за Зам.Ректор по учебната дейност;

3. Успешно приключили конкурси за доцент в кат. ОХ – доц. Даниела Цекова и в кат. АХ – доц. Андриана Сурлева;

4. Успешно приключил конкурс за главен асистент в кат.Органична химия - д-р Антон Георгиев;

5. Назначен е нов асистент – инж. Емил Бубев в кат.ФХ;

6. Втора година от дългосрочната специализация по програмата „Мария Кюри”, в Страсбург, Франция на гл.ас. д-р Мария Петрова, кат.Обща и неорганична химия;

7. Три краткосрочни специализации в Университета в гр.Бърно, Чехия на гл.ас. Антон Георгиев и ас. Емил Бубев;

През годината, много колеги от академичния състав на ДХН са били избирани за председатели или членове на научни журита по конкурси във връзка със ЗРАС, както и за членове на експертни комисии при оценяване на научни проекти по различни програми.

През 2015 година всички заедно отпразнувахме забележителните 70 - годишнини на Катедрите – Обща и неорганична химия и Органична химия.

Уважаеми колеги,

В заключение може да кажем, че добрите резултати от работата на академичната общност в Департамента по химични науки, представляват съществен принос за отличната оценка, която нашия Университет получи при определяне рейтинга на Българските Университети. От 6 направления, в които ние обучаваме, по 3-ри сме на първо място и по 3-ри направления сме на второ. Този много добър резултат, обаче би бил невъзможен без отговорната и непрекъсната работа на Ръководителите на катедри – доц. Венета Първанова, доц. Латинка Костадинова и проф. Емилия Найденова.

Колеги, благодаря Ви за вашата всеотдайност и интелигентен подход при разрешаването на проблемите!


Накрая, нека взаимно си пожелаем, през Новата година много здраве и лично щастие, както и още по-добри професионални постижения!

Благодаря Ви за вниманието!


17.12.2015 год.





Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница